Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2013., 10:36   #1061
Quote:
pklicov kaže: Pogledaj post
Uf, tak spori napredak, onda su još i moje dobre . Prošle godine suša, ove godine duga zima bez sunca, kaj nas još može pogoditi
Kišno ljeto bez sunca?


To je tako, bez pune opreme uvijek ovisiš o vremenu. No, ima još sasvim dovoljno vremena, malo su nas razmazile 2-3 blage zime. Prošle godine se u veljači hodalo u kratkim rukavima, to isto baš nije bilo normalno.

Vjerojatno će svima malo kasnit plodovi, ali ne vjerujem da će se ovakve oborine nastaviti kroz ljeto.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 12:54   #1062
navodno od nedjelje proljepšanje
Grizli9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 15:25   #1063
Uz preniske nocne temperature u dogledno vrijeme, sve ispod 6-8C nije dobro za papricice.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 16:03   #1064
Ma dok to ne dođe na 10+ noćne i na sunčanih 15+ slabe bude koristi za papričice.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 23:25   #1065
Quote:
Chillishegrt kaže: Pogledaj post
Prekjucer sam uzeo neko paradajz/zacinsko bilje tekuce gnojivo (NPK 8+8+6
) koje je i folijarno izmuckao sam 1/4 propisane doze ( kao sto si mi i savjetovao) zalio s tim, i sa rasprsivacem ih sve naspricao ( naravno kad je lampa bila ugasena i kad su se ohladile ) pa cemo vidjet hoce li sta pomoci! ako za tjedan dana ne vidim razliku mogu "pojacati" dozu !
samo oprezno s raspršivačem da ne pošpricaš slučajno po listovima


evo i mog updatea:





nisam još gnojio
Serse is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 23:34   #1066
Prica da ce kapljice u kombinaciji s jakom svjetlosti stvoriti opekotine na listovima nisu tocne - po toj teoriji bi nakon svakog ljetnog pljuska poslije kojeg bljesne sunce listovi stradavali. Prosle sam sezone za vrijeme najzescih vrucina bezbroj puta biljke natapao s finom maglicom pa niti onda nisam primjetio niti traga od opekotina.

Jedino ima smisla kod folijarne prihrane da tekucina prebrzo ne ispari s listova iako se sama folijarna prihrana ionako uvijek prakticira kada su stome otvorene, tj. nakon zalaska ili uoci izlaska sunca.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 00:44   #1067
Quote:
Serse kaže: Pogledaj post
samo oprezno s raspršivačem da ne pošpricaš slučajno po listovima
zakaj mu preporučaš da ne šprica po listovima kada je napisao da je gnojivo folijarno , a to gnojivo se najbolje apsorbira upravo na listovima (folijarno gnojenje). Jedino kaj bi mu ja preporučio je da ne pretjera sa gustoćom gnojiva u otopini jer bi mogao spaliti listove tako.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 01:13   #1068
tako mi i treba kad samo letim kroz postove

nego, jesu li ova upozorenja na običnim tekućim gnojivima da ne dolazi u kontakt s lišćem opravdana? nikad se nisam usudio posumnjati u to.
Serse is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 01:22   #1069
A sve ovisi koji je sastav gnojiva. Do sada sam nabasao na tekuća gnojiva koja su bila uvijek i za korijen i za list. BTW, preporučam prirodno gnojivo a ne kemije koje smrde na naftu
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 01:25   #1070
Znaci... Posadio sam sjeme oko 20.1. prvo su bile u klijalistu, a zatim mjesec dana pod svjetlom u kutiji, sad su vec preko mjesec i pol dana samo na juznom prozoru... Brutalno su narasle. Trebao bi ih vec presadit u velike posude (od 10 litara) jos su uvijek u bocama od Cole i kojecega... Ajde bar imaju dosta tekucine. Nisam ih do sada niti jedanput gnojio, budem ih mozda sveukupno par puta, ali tek kad ih presadim u vece posude.



Muci me samo ovo vrijeme... Bolivian rainbow je poceao cvjetat, kukaca nigdje, a neznam hoce li konstantno cvjetat (odnosno bude li jos 2 mjeseca, imam ih namjeru presadit i iznijet van krajem 4. mjeseca). Ima tko ideju sta bih mogao napravit, kako ih umjetno oplodit ili nesto... Totalno me vrijeme zeznulo.

Wario is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 01:58   #1071
Quote:
Serse kaže: Pogledaj post
tako mi i treba kad samo letim kroz postove

nego, jesu li ova upozorenja na običnim tekućim gnojivima da ne dolazi u kontakt s lišćem opravdana? nikad se nisam usudio posumnjati u to.
Kemijska gnojiva se razlikuju u spojevima dusika koji su za folijarnu primjenu sporijeg djelovanja pa ne ostecuju listove posto je apsorpcija kroz listove znatno brza nego kroz zemlju.

Quote:
pklicov kaže: Pogledaj post
A sve ovisi koji je sastav gnojiva. Do sada sam nabasao na tekuća gnojiva koja su bila uvijek i za korijen i za list. BTW, preporučam prirodno gnojivo a ne kemije koje smrde na naftu
Dobro zvuci ali na zalost u praksi bas i nije tako, posebno u kontejnerskom uzgoju s komercijalnim mjesavinama gdje je ipak kemijsko u prednosti.

Quote:
Wario kaže: Pogledaj post
Muci me samo ovo vrijeme... Bolivian rainbow je poceao cvjetat, kukaca nigdje, a neznam hoce li konstantno cvjetat (odnosno bude li jos 2 mjeseca, imam ih namjeru presadit i iznijet van krajem 4. mjeseca). Ima tko ideju sta bih mogao napravit, kako ih umjetno oplodit ili nesto... Totalno me vrijeme zeznulo.
Kukci nisu potrebni posto su papricice samooplodujuce, dovoljno je biljku protresti par puta dnevno ali to ionako nije bitno posto je kod njih cvat konstantan od trenutka kad su dovoljno razvijene (cesto i prije) pa sve dok ih mraz ne unisti. Obicno se ovi prvi cvjetovi uklone da eventualno zameteni plodovi ne pocnu prerano crpiti biljku.

Zadnje uređivanje AndrejX : 04.04.2013. at 02:31.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 02:29   #1072
Quote:
Wario kaže: Pogledaj post
Muci me samo ovo vrijeme... Bolivian rainbow je poceao cvjetat, kukaca nigdje, a neznam hoce li konstantno cvjetat (odnosno bude li jos 2 mjeseca, imam ih namjeru presadit i iznijet van krajem 4. mjeseca). Ima tko ideju sta bih mogao napravit, kako ih umjetno oplodit ili nesto... Totalno me vrijeme zeznulo.]
Cvijet lagano tresi sa vibra četkicom za zube ako imaš, ili samo lagano tresuckaj sam nekim štapićem. Ili uzmi štapić za uši i malo izvuci vaticu i idi od cvjeta do cvjeta kupi pelud i dotakni tučak od cvjeta sa tim peludom. Samo pazi da ne ubiješ cvijet prevelikim pritiskom.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 10:38   #1073
Quote:
Wario kaže: Pogledaj post
Muci me samo ovo vrijeme... Bolivian rainbow je poceao cvjetat, kukaca nigdje, a neznam hoce li konstantno cvjetat (odnosno bude li jos 2 mjeseca, imam ih namjeru presadit i iznijet van krajem 4. mjeseca). Ima tko ideju sta bih mogao napravit, kako ih umjetno oplodit ili nesto... Totalno me vrijeme zeznulo.
Ma kaj je tebe vrijeme zeznule, biljek su ti prekrasne i velike
ovo je prerano za zametnaje plodova pa ti je najbolje da otkineš cvjetove i pustiš biljku da još raste mjesec dana i onda joj pustiš cvjetove.


Quote:
pklicov kaže: Pogledaj post
Cvijet lagano tresi sa vibra četkicom za zube ako imaš, ili samo lagano tresuckaj sam nekim štapićem. Ili uzmi štapić za uši i malo izvuci vaticu i idi od cvjeta do cvjeta kupi pelud i dotakni tučak od cvjeta sa tim peludom. Samo pazi da ne ubiješ cvijet prevelikim pritiskom.
Potpuno nepotrebno mučit se oko oprašivanja, papričice će to same obavit

Godinama imam po jednu u kući uz prozor i uvijek ima brdo plodova a ja ih ni ne pogledam, a kamoli tresem ili oprašujem.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 19:58   #1074
Ja sam ih uvjek malo sam pogurao pošto nema baš nekih životinja koje lete kod mene, ništ me ne košta a ako da rezultata, još i bolje
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 21:08   #1075
Naletio sam danas u katalogu od Peveca na odličnu cijenu građevinskog korita koje ce idealno posluziti kao tegla za završno presađivanje:



3 kante od 12L (u svaku kantu po 1 biljka = biljka ima 12L zemlje) = 27kn

građevinsko korito od 62L za 3 biljke (biljka ima 20.33L zemlje) = 30 kn

s tim da ako u korito ubacim 5 biljki (pa opet svaka biljka im 12L zemlje) imam uštedu od 2 kante tj. 18kn

+ veliku prednost vidim u tome što ce korito puno zemlje vjetar teže prevrnut ... prošle godine sam se borio s vjetrenjačama kad je vjetar puhao jer sam imao biljke u nekim 8-9L teglama i pošto su krošnje bile velike, vjetar se upirao u njih i cijelo vrijeme su se prevrtale (tako da sam tegle morao obložiti betonskim kvadrima da se ne prevrću)
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 21:38   #1076
Samo ako ces to korito podijeliti pregradama (stiropor, stirodur, iverica itd) jerbo ce se u protivnom biljke medusobno mlatiti. Dobra je strana sto je tako lakse zaljevanje i biljke ce si stvarati prikladnu mikroklimu. Inace ta velika koristim za paradajze vec godinama i sunce im nimalo nije naskodilo.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 21:57   #1077
kekovz-ako je korito od plastike tvđe i sjajnije nego građevinske kante,onda ne uzimaj.Pucaju.Uzmi radije ona korita malo skuplja(inače bez ručki)jer je materijal postojaniji na suncu.Materijal kao i građevinske kante.
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 23:30   #1078
Kako je konacno na vidiku prikladnije vrijeme za ovo doba godine tako sam danas odradio veci dio presadivanja za ovu sezonu:

7Pot Yellow zasijan 13.10, proveo cijelu zimu na istocnom prozoru bez umjetne rasvjete



Proslogodisnji TSB-T koji je na jesen temeljito orezan i presaden u manju teglu nije tada izgledao pretjerano atraktivno:


Ali nakon zime provedene uz zapadni prozor vec izgleda znatno bolje:



Kao jos jednu ilistraciju koliko su nezahtjeve ovdje valja spomenuti da je ova biljka kroz cijeli zimsko/proljetni period dobro zaiivena svega tri puta i niti jednom nagnojena. Isto tako spricanje s 1% crvenog ulja je bilo vrlo ucinkovito pa nije bilo niti traga nametnicima ili bolestinama.

Zapostavljeni Jalapenosi koje nedostatak svjetla uopce ne sputava u pumpanju postojecih i masovnom produciranju novih plodova:


A sad tehnikalije za ovu sezonu ciji me ucinak jako zanima:
posto ove godine namjeravam isprobati potpuno organski uzgoj tako sam s pripremama zapoceo jos prosle jeseni. Na kraju sezone iskopao biljke, uklonio gornju trecinu zemlje, iskipao i rucno procistio od vecih grumena i kamencica, te ostatak vratio natrag u tegle. U svaku dodao 10% svjezeg komposta, peletiranog konjskog Plantella Biogrena u omjeru 1g/l zemlje, dobro promijesao, zalio i do vrha natrpao smjesu suhog lisca i slame koje sam prethodno smrvio kosilicom. Sve sam ih poslagao tako da su sljedecih pola godine bile izlozene oborinama i niskim temperaturama.

S prvim toplijim danima razgrnuo sam slamu/lisce i ispod njih uocio brdo glista i krasnu crnu zemlju koja odise bioloskom aktivnoscu - ovdje valja napomenuti kako vlada pogresan mit da su gliste stetne jer grickaju korijenje sto je potpuno neistinito. Gliste nemaju zube i hrane se s trulezi (tj. bakterijama) tako da ne stete samim biljkama nego su i vrlo korisne posto uklanjaju odumrle dijelove i samim svojim kretanjem cine zemlju prozracnom i rahlom plisu dodaju lako dostupne nutrijente.

Iskopao duboku rupu, ubacio 10% svjezeg gliistenjaka, na njega novu zemlju, stavio biljku, odmah do nje plasticnu bocu od 1 litre prikladno izbusenu koja ce olaksati navodnjavanje, zagrnuo slamu/lisce te sve to pokrio sa starom/novom zemljom da bakterije i gliste imaju sto raditi kroz sezonu.

Dan kasnije svaku biljku zalio s litrom vode u kojoj je bila dodana polovica propisane doze Plantelle Organic. U teoriji kroz cijelu sezonu vise ne planiram koristiti gnojiva nego par puta u gornji sloj dodati i proraditi malog svjezeg glistenjaka te svaka 2-4 tjedna zalijati i pospricati s otopinom glistenjaka aka."worm tea" s kojim imam odlicna iskustva. Za njegovu pripremo postoji podosta nacina ali ako imamo dovoljno glistenjaka onda ce posluziti i vrlo jednostavan nacin - 5% glistenjaka od ukupnog volumena odstajale vode, optimalno vrijeme namakanja ne dulje od 10-12h i pozeljno ga je cim cesce i zesce mijesati.

Eto, sad mi preostaje samo gledati i suzdrzavati se od glupih ideja
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 14:40   #1079
kak sam ljubomoran na sve te vaše biljke od iduce godine i ja cu ranije zasadit, nabavit rasvijetu i grijanje
Grizli9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 16:12   #1080
Hm !! Kad vidim te sve >monstrume< pitam se dal zivimo na istoj planeti ??

Moji >Jadnici< Posijani 18.02

Stavljeni pod lampu ( Metal halide 250w) 20. 03.

Slikani 27. 03. :


Slikani 05. 04.



Ok, polako napreduju, aii mi to izgleda kao >slow motion< kad vidim slike vasih amazonskih prasuma :-(

Ovim tempom do bozica mozda nesto i rodi
Chillishegrt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:53.