Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Što bi htjeli vidjeti u sastavu nadzvučne komponente HRZ i PZO?
JAS 39 Gripen 85 30.58%
F-16 Fighting Falcon 106 38.13%
MiG-29 18 6.47%
Nešto drugo (EF-2000, Mirage 2000, T/FA-50...) 56 20.14%
Ukidanje nadzvučne komponente 13 4.68%
Glasovatelji: 278. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2015., 17:32   #9781
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Molim brojeve za eurojackpot, kao pm, hvala unaprijed.

inače kako to ide s prognostikom ratova :

Alkar Alija- u ništa

Quote:
Fullback kaže: Pogledaj post
Rata neće biti

Ljudi do 2030. 100% ce se netko igrati Hitlera (Putin Im looking at you ) a nasa mala Hrvatska ce se naci sama okruzena ljutitim susjedima nakon raspada EU sa pokojim starim saveznikom...

Ja sam osobno protiv Gripena ne jer je to los zrakoplov nego zbog svedske politike kad je pitanje prodaje vojne opreme i prenapuhanih cjena.
Po meni bi optimalan za nas bio F-16 Block 50/52 12+2 uz nekakav offset program tako da ih uvedemo u potpunu uporabljivost do 2025. a kasnije u slucaju ugroze mozemo lako nadokupiti jos 12/24 komada.

Paralelno s tim bilo bi dobro uzeti PZO Spyder za pocetak 5-10 bitnica a kasnije nadokupiti nakon sto se potpuno uvede u uporabu a uz njega nakon 2020. uvesti u uporabu Crotale kao zamjenu Strjela i kao PZO za tu korvetu koja bi se trebala izgradit.

Jedna stvar je rat u susjedstvu i samozavaravanje populista temeljno na procjeni ideje u glavi luđaka preko granice koji raspolaže sa samodostatnim vojnim mastodontom, a drugo je ozbiljna sigurnosno-politička procjena temeljena na realnosti.

Nijedna susjedna zemlja osim Italije nema vojsku koja u bilo kakvoj računici može ozbiljnije zaprijetiti Hrvatskoj, niti ju zbog ukidanja vojnih obveza, malih proračuna, opće demilitarizacije društva, te koncepta i zaloga diplomatskih i vojnih odnosa u EU/NATOu uopće može skupiti i naoružati u kratkom vremenu. Eventualni raspad EU i NATOa nije proces koji bi došao naglo niti je proces kojeg mogu započeti male zemlje, a takvo nešto podrazumijeva vjerojatno i veći sukob na kontinentu.

U slučaju sukoba sa pravom vojnom silom, nedaj bože šireg kontinentalnog ili globalnog sukoba, lovački zrakoplovi bi nam prvi i odmah bili reducirani na izgorene komade metala i to još na tlu, osim ako bi ih sakrili u pećine, gdje su ponovno beskorisni.

Moramo znati i da su se vojna tehnologija i taktike uvelike promijenile od hladnoratovskog koncepta velikih teško naoružanih kopnenih vojski, što je i razlog zašto svi odustaju od toga. Tehnološki jaz je veći nego ikada u povijesti, a asimetrično ratovanje učinkovitije nego ikada. Iz tog razloga, države se više ni u teoriji ne isplati okupirati (najveće sile svijeta već 40 godina redovito puše protiv sirotinje s Kalašnjikovima), pogotovo ako okupirati želi također mala država. Zahtjevi za resursima, tehnološkim razvojem, edukacijom i samom tehnikom su toliki da nitko osim sila ne može skupiti dovoljno veliku i dovoljno obučenu, educiranu i tehnološki nadmoćnu vojsku koja će uspješno pobijediti suparničku i ući u dubinu teritorija, a onda se uspješno othrvati asimetričnom odgovoru, koji zbog lake nabavljivosti modernih sustava predstavlja veliku opasnost za relativno malobrojne komade skupe tehnike.


Nama avioni primarno trebaju kao 1. osiguranje zračnog prostora u skladu s praksom normalnih zemalja i 2. prijetnja onoga što mogu onima kojima generalna prijetnja naše vojske nije u startu smiješna (a to su svi susjedi osim Italije). Ne trebaju nam kao stvarno oruđe u ratu kojeg neće biti. Naša vojska nije ratna vojska već sredstvo odvraćanja, garant da će susjed koji barata osnovama matematike skužiti da nas je neiplativno napasti jer ni sam nema veliku vojsku.

Sve ostalo je SF. Više nema JNA koja je neposredna prijetnja na samom teritoriju RH spremna da nas razoruža, pa onda napadne gomilom tehnike. Nema ničeg ni sličnog. Vremena su se promijenila, okolnosti su se promijenile, priroda ugroze se primijenila. Nekakvi raspadi nekih od najdugovječnijih, najstabilnijih i najprosperitetnijih saveza u ljudskoj povijesti su tek paranoja za koju nema nikakvih realnih indicija. Sve okolne države, pod pritiskom krize i u relativnoj sigurnosti koju pružaju euroatlanske integracije, sve više zapostavljaju vojsku i imaju minimalne vojne proračune. Vi koji još živite u Domovinskom ratu to niste kadri pojmiti izgleda...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Old 11.10.2015., 17:57   #9782
Da ali ... Ne smijemo zaboraviti da u slučaju sukoba taj smiješni broj od 12 borbenih zrakoplova se relativno brzo može podići na veći broj pa stoga nije zgorega imati malo borbeno zrakoplovstvo kako bi se zadržala sposobnost nadzvučne borbene komponente. Više se ne ratuje u zraku sa Mustangom ili Jak-om pa da se pilot obuči za 5-6 mjeseci i imaš borbeno zrakoplovstvo. Ni tkz. veliki igrači nisu toliko moćni da veliki broj zemalja napadaju istovremeno pa neke "poslove" obavljaju saveznici pa bi npr. Srbija kao saveznica Rusije mogla preuzeti na sebe djelovanje u ovom regionu, a oni isto ne bi imali na stotine zrakoplova nego u najboljem slučaju 30-40. Mi bi mogli preuzti kontrolu zračnog prostora Bosne i Hercegovine i sl. Sjetimo se da su u globalnim sukobima uvijek sklapana savezništva i da su pored velikih bojišta postojala i mnoga manja te se pokušalo zauzeti dio teritorije protivnika i to vojno osigurati. Npr. Mađarska u Baranji u 2. svj. ratu. U takom nekom sukobu prespustiti svoj zračni prostor protivniku je samoubojstvo tj. moramo kalkulirati sa većim ljudskim žrtvama i materijalnom štetom, želimo li to?

Za mene je upitna i izjava: Ne trebaju nam kao stvarno oruđe u ratu kojeg neće biti. Kako je to mogće sa sigurnošću ustvrditi? Pogotovo ako polazimo od toga da toliko ratnih sukoba i kriznih žarišta u svijetu odavno nije bilo. Azijske zemlje daju rekordne svote za naoružanje jer imaju previše novaca ili zato što jedni osjećaju ugrozu od strane Kine, kinezi pomno gledaju što radi Japan (mijenjaju se zakoni koji su vrijedili od kraja 2. svj. i omogućavaju uporabu japanske vojne sile u inozemstvu). Kinezi na dohvat Filipina grade vojne baze na nekoliko otočića koje i Filipini smatraju svojima. Bliski istok da ne spominjem. Kriza polako zahvaća i Tursku, rat u Ukrajini, financijska kriza još uvijek nije potpuno pod kontrolom, broj nezaposlenih raste kao i nestabilnost unutar EU jer zbog dugova, nezaposlenosti i izbjegličke krize jačaju ekstrene desne stranke ... trebam li nastaviti niz?
Buck is offline  
Old 11.10.2015., 18:42   #9783
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Da ali ... Ne smijemo zaboraviti da u slučaju sukoba taj smiješni broj od 12 borbenih zrakoplova se relativno brzo može podići na veći broj...
Ne moze... Zaboravljas da ti za te avione trebaju i dodatni tehnicari i piloti. A pilote za lovačke avione 4+ generacije se skoluje godinama. S obzirom da hipotetski HRZ sa 12 nadzvucnih aviona nece imati ni puno vise od toliko pilota istih, taj argument ne stoji.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 11.10.2015., 18:54   #9784
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Da ali ... Ne smijemo zaboraviti da u slučaju sukoba taj smiješni broj od 12 borbenih zrakoplova se relativno brzo može podići na veći broj
Ne može, od narudžbe do isporuke će ti proći barem 2 godine. Pod uvjetom da ti je prodavač uopće voljan prodati taj zrakoplov, jer možda se ne bi štel mešati i vrijeđati lidera u regionu- što je i najvjerojatnije- kako je pokazao mimohod.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 11.10.2015., 19:11   #9785
Sada ne no obnova eskadrile novijim i modernijim zrakolovima bi motivirala više mladih da se jave za ovaj poziv. Osim toga nabava novog tipa zrakoplova je signal da nadzuvčna ima budućnost i ostaje te samim tim postoji perspektivna budućnost, a ne kao ovo sa Migovima gdje se do zadnjeg trenutka nije znalo opstaje li nadzvučna ili ne.
Buck is offline  
Old 11.10.2015., 19:26   #9786
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Ja bih te molio da to matematički podkrijepiš. Po podatcima dostupnim na internetu, Gripen nosi 3,5 tone goriva, što je dostatno za sat leta. Po sadašnjim cijenama goriva to je 1443€, što je daleko manje od 4000$.
Nisam ulazio u matematiku, samo sam naveo da se Saab opekao sa 4000$ u Kanadi, gdje su zbog toga u parlamentu i šire ismijani. Slična stvar je bila u Nizozemskoj. Koje godine ne znam.

Quote:
Smart - lizing cirkusarije a više zemalja se odlučilo za njih? Ne ispadamo li mi cirkusanti kad unaprijed odbacujemo nešto što drugima više nego očito hoda.
Ispred moje zgrade trenutno sjedi 4 narkomana. 4 čovjeka se odlučilo na šut, znači ne može biti loše? da, toliko je glup argument x se odlučio na y.

Ništa ne treba unaprijed odbaciti, tako ni lizing. Ali smart lizing cirkusarije pod parolom da je to najbolje, najjeftinije i najefikasnije, jer smo to pročitali u oglasu na portalu koji vrti međik baner, a i mađari su to učinili a slovaci žarko žele, a bez ikakave analize- ne.
Kad sam na napise na portalu koji vrti međik baner naveo ovdje na forumu Rumunjsku kupnju rabljenih f16 odma kuknjava kmečanje i plač,jer, ako se sjećam dobro za otrpilike istu lovu Rumunji će i nakon 10 godina imati f16 a lizingaši će imati što.. kitu marjanovu. Tu je međik lizing problem..

Quote:
Vidiš, to je bullshit što ti pišeš.
Ako je lagao vuk dok se mislilo da kupujemo za darraga ive lažem i ja.. Ipak se bezpogovorno vjeruje samo međik firmi..
Quote:
Wolfram Wolf, glasnogovornik EADS-a za program borbenih zrakoplova tvrdi: "Cijena po komadu iznosi oko 60 milijuna eura.
Kad se pribroje troškovi pribavljanja simulatora, obuke, rezervnih dijelova i drugog – cijena je oko 80 milijuna
A međik nuđen za 75 milijuna komad? Ali međik po satu leta zaradi korisniku 20 000$, zar ne?

Ovo po eurofighteru ne znam zašto, valjda si mislio da ja navijam za njih, ne, ja nemam favorita, a pogotovo ne znam kako bi mi održavali eurofighter kad bi ga i besplatno dobili, samo mi je, opet kažem čudno da je mali jeftini međik i veliki skupi antismart u 5 milijuna eura razlike nuđen nama.

Meni kao laiku vrlo sumnjivo, jer kad sam ih vidio parkirane blizu jedan drugom mali jeftini međik izgleda ko da je iz kinder jaja u usporedbi s ovim skup(lj)im.

Isto tako, dosta f-16 ugovora pokazuje da međik nije nešto jeftiniji u nabavi. Održavanje je vjerojatno najjeftinije, ali, pametan bi priupitao Mađare, Čehe, Poljake, svakog živog tko ima u uporabi nešto od toga što se razmatra, pa i tražio test istih kod nas, i na kraju stavio sve na papir ko u Švici i objavio pa po tome odlučio kupnja ili lizing i koji model u koliko komada u kojim rokovima ali nekeko sam skeptičan da će se to desiti u nas.. ic kajnd of međik allready..
zdaric is offline  
Old 11.10.2015., 20:25   #9787
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
A tko je rekao da su takve opcije bile u pitanju? Od svih se tražila ponuda za 12 zrakoplova. Kad je već bilo gusto što će sa nadzvučnom, tek se je tada brojka počela smanjivat. Informacije radi ponuda za F-16 je bila skuplja i nije uključivala offset jer Američka vlada ne dane offset nego samo "ohrabruje" prodavače da sklope neki deal.
?
Koliko sam pratio bila je čak i opcija od 6 Gripena u igri. Ameri možda ne nude offset ali ,eto, nude "offset" u vidu donacija helikoptera i ostalih stvarčica.
A ni "ohrabrivanje" neke američke kompanije da orvori nešto kod nas ne znači da to neće uroditi plodom.

Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
I objektivno pitanja:
Koliko smo sposobni imati sposobnost transportne komponente helikoptera kada remont se oteže već..... a u 100% su našem vlasništvu?
Ali helići su naši. Radimo sa njima što želimo, kada želimo i na koji način želimo. Nemamo drugu stranu koja nam nameće svoje interese.

Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Jel misliš da su Česi i Mađari glupi? Il će Slovaci biti glupi?
http://airheadsfly.com/2014/07/28/sl...pen-from-2016/
Vjerojatno oni sami misle da su glupi. Jer su u ovih 10g ulupali koliko ono? I na kraju za to imaju... ništa... zrakoplove koji nisu njihovi. Ili doista misliš da su Šveđani dobrotvori i da su u taj deal ušli zbog karitativnog rada a ne zarade??

Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Kakve je razlika kad kupiš auto na kredit ili na leasing? Zamisli da ti netko da auto na leasing u koji ti je jedina obveza tankat gorivo. Nit tekućina za staklo nije tvoj problem. Jel bi pristao?
Jel bi taj velikodušni nepoznat netko pristao da ja sa svojim leasing-pušing autom jednog dana odlučim vozit drva u prtljažniku ili probit susjedovu ogradu ili na neki drugi način oštetiti i ugroziti auto? Jer vidiš, kad je auto moj, ja mogu usred noći sjesti u njega i raditi snjim što želim bez da se moram konzultirati sa nekim i tražiti dozvolu. Leasing auta je jedna stvar a vojne opreme je idiotarija. Još ukoliko uzmemo u obzir koliko su nam Šveđani dokazano i tradicionalno "skloni".
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Old 11.10.2015., 20:25   #9788
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Jedna stvar je rat u susjedstvu i samozavaravanje populista temeljno na procjeni ideje u glavi luđaka preko granice koji raspolaže sa samodostatnim vojnim mastodontom, a drugo je ozbiljna sigurnosno-politička procjena temeljena na realnosti.

Nijedna susjedna zemlja osim Italije nema vojsku koja u bilo kakvoj računici može ozbiljnije zaprijetiti Hrvatskoj, niti ju zbog ukidanja vojnih obveza, malih proračuna, opće demilitarizacije društva, te koncepta i zaloga diplomatskih i vojnih odnosa u EU/NATOu uopće može skupiti i naoružati u kratkom vremenu. Eventualni raspad EU i NATOa nije proces koji bi došao naglo niti je proces kojeg mogu započeti male zemlje, a takvo nešto podrazumijeva vjerojatno i veći sukob na kontinentu.
Slažem se za globalne sukobe, ali nama je nadzvučna potrebna ne samo zbog kontrole vlastitog neba, već i zbog BiH.
Ta država je vrlo nestabilna i ako zatreba RH treba sredstvo kojim će moći autoritativno poslati "poruku" ako nekome padne napamet krenuti na hrvatske enklave.
Ma samo zbog toga se isplati imati modernog lovca bombardera. Sposobnost da nekome izbiješ iz glave razne koljačke snove. Uzalud je čekati da se netko iz "bijelog svijeta" pokrene. Dotad bi već moglo biti dosta žrtava.
I tu je NATO nebitan, kada i ako dođe vrijeme....potrebno je pokazati odlučnost, a najbolji adut u svemu tome bila bi eskadrila F-16 ili na koji se već odlučimo.

Za neke globalne sukobe....samo se treba pomolit da nećemo biti zanimljivi velikim zvjerkama.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Old 11.10.2015., 20:39   #9789
Istina je da se trenutno nudi veći broj EF Tranche 1 koji su povoljniji no oni su čisti presretači i nisu višenamjenski zrakoplovi stoga i relativno niska cijena.
Buck is offline  
Old 11.10.2015., 21:36   #9790
@TheSuper

Gdje si to u RH uspio kupiti 3.5 tona goriva za 1443 EURA?????

Tone/litre? Koliko košta litra Jet a1 ako te INA voli. Jako voli!!!

Od kad gripen C nosi 3.5 tona goriva u unutarnjim rezervoarima?

Gripen C u prosjeku troši manje od 3.5 tone goriva na sat (zašto ga sad pokudi)?
mala truba is offline  
Old 11.10.2015., 21:51   #9791
Za pojam "smart" koji se počeo korisititi na dugo i na široko... te smart-ovo, te smart-ono...
To vam dođe kao onaj autićak "Smart".
Navodno nešto imaš, a zapravo imaš tugu i nevolju.
s-verse is offline  
Old 11.10.2015., 22:07   #9792
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Nisam ulazio u matematiku, samo sam naveo da se Saab opekao sa 4000$ u Kanadi, gdje su zbog toga u parlamentu i šire ismijani. Slična stvar je bila u Nizozemskoj. Koje godine ne znam.
Ja sam ti pokazao matematiku. Ispada kao da u kanadskom parlamentu sjede Hrvati koji su full pametni i smiju se svemu. Sve bivši piloti i tehničari.

Quote:
Ispred moje zgrade trenutno sjedi 4 narkomana. 4 čovjeka se odlučilo na šut, znači ne može biti loše? da, toliko je glup argument x se odlučio na y.
Ne vidim poveznicu. Pogotovo što Česi koriste avion već podosta dugo.

Quote:
Ništa ne treba unaprijed odbaciti, tako ni lizing. Ali smart lizing cirkusarije pod parolom da je to najbolje, najjeftinije i najefikasnije, jer smo to pročitali u oglasu na portalu koji vrti međik baner, a i mađari su to učinili a slovaci žarko žele, a bez ikakave analize- ne.
Bilo je analiza, ponuda, ponovnih analiza, smanjivanja, skraćivanja i na kraju (za bilo što) nam je bilo preskupo. Za bilo kakvu odluku, koštala pol milijarde, milijardu ili dvije, potrebna je prvenstveno politička volja.

Quote:
Kad sam na napise na portalu koji vrti međik baner naveo ovdje na forumu Rumunjsku kupnju rabljenih f16 odma kuknjava kmečanje i plač,jer, ako se sjećam dobro za otrpilike istu lovu Rumunji će i nakon 10 godina imati f16 a lizingaši će imati što.. kitu marjanovu. Tu je međik lizing problem..
Zašto u Rumunjsku, kada pred nosom imaš sve.
Mi smo nakon 7 godina imali Mi-24 i nakon 15-ak AN-32. Naši. Vlasništvo države i MORH-a. Mislim da je cijena direktno oko 1 miliju kuna koliko MORH izdvaja godišnje što su An-32 još uvijek naši. I bar još toliko za postrojbu koja služi samo tome da ih se održava na čuvanju.



Ako je lagao vuk dok se mislilo da kupujemo za darraga ive lažem i ja.. Ipak se bezpogovorno vjeruje samo međik firmi..


Quote:
A međik nuđen za 75 milijuna komad? Ali međik po satu leta zaradi korisniku 20 000$, zar ne?
Ne, cijena po komadu je bila veća.

Quote:
Ovo po eurofighteru ne znam zašto, valjda si mislio da ja navijam za njih, ne, ja nemam favorita, a pogotovo ne znam kako bi mi održavali eurofighter kad bi ga i besplatno dobili, samo mi je, opet kažem čudno da je mali jeftini međik i veliki skupi antismart u 5 milijuna eura razlike nuđen nama.
Zašto 5 milijua € doživljavaš kao siću?

Quote:
Meni kao laiku vrlo sumnjivo, jer kad sam ih vidio parkirane blizu jedan drugom mali jeftini međik izgleda ko da je iz kinder jaja u usporedbi s ovim skup(lj)im.
Prijatelju, već bi trebao znat da nije sve u veličini.

Quote:
Isto tako, dosta f-16 ugovora pokazuje da međik nije nešto jeftiniji u nabavi. Održavanje je vjerojatno najjeftinije, ali, pametan bi priupitao Mađare, Čehe, Poljake, svakog živog tko ima u uporabi nešto od toga što se razmatra, pa i tražio test istih kod nas, i na kraju stavio sve na papir ko u Švici i objavio pa po tome odlučio kupnja ili lizing i koji model u koliko komada u kojim rokovima ali nekeko sam skeptičan da će se to desiti u nas.. ic kajnd of međik allready..

Svatko u zrakoplovstvu zna, da je nabavna cijena zrakoplova nije najveći i presudan trošak. Švedsku eskadrilu održava u I i II stupnju 40 zrakoplovnih tehničara. Američki F-16 wing ide u prosjeku 12-15 tehničara po avionu.

Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Koliko sam pratio bila je čak i opcija od 6 Gripena u igri. Ameri možda ne nude offset ali ,eto, nude "offset" u vidu donacija helikoptera i ostalih stvarčica.
A ni "ohrabrivanje" neke američke kompanije da orvori nešto kod nas ne znači da to neće uroditi plodom.
Offset je zakonska obveza. Nisu valjda Arapi sad pametniji od nas gdje lijepo u offset mora ići ulaganja u industriju i civilstvo.



Quote:
Ali helići su naši. Radimo sa njima što želimo, kada želimo i na koji način želimo. Nemamo drugu stranu koja nam nameće svoje interese.
Radimo što želimo? Misliš držimo ih parkirane ispred ZTC-a gdje im teće životni vijek jer ih ne možemo remontirati. Baš smo si face.


Quote:
Vjerojatno oni sami misle da su glupi. Jer su u ovih 10g ulupali koliko ono? I na kraju za to imaju... ništa... zrakoplove koji nisu njihovi. Ili doista misliš da su Šveđani dobrotvori i da su u taj deal ušli zbog karitativnog rada a ne zarade??
Jel bi se ti stvarno ponosio da imaš svoj BMW ili bi te bilo sram reći da je od leasing kuće? Ono što Česi imaju je 100+ sati po pilotu godišnje, sudjelovanje u Air policingu nad Baltikom. Drugim riječima pravo zrakoplovstvo.



Quote:
Jel bi taj velikodušni nepoznat netko pristao da ja sa svojim leasing-pušing autom jednog dana odlučim vozit drva u prtljažniku ili probit susjedovu ogradu ili na neki drugi način oštetiti i ugroziti auto? Jer vidiš, kad je auto moj, ja mogu usred noći sjesti u njega i raditi snjim što želim bez da se moram konzultirati sa nekim i tražiti dozvolu. Leasing auta je jedna stvar a vojne opreme je idiotarija. Još ukoliko uzmemo u obzir koliko su nam Šveđani dokazano i tradicionalno "skloni".
Da, predsjednik države mora nazvati švedskog kralja inače će nam se 12 pilota desantirati na Pleso , oteti avione i odletjeti put Stockholma. Boli Švede ili bilo koga za avion, šaraf, litru kerozina. Lijepo će sve stajati u ugovoru. Bio naš na lizing ili naš u 100% vlasništvu. I sve će lijepo imati svoju cijenu. To što se mi ponašamo kao pijane budale i razbacujemo se novcem, to nije ničiji problem nego isključivo naš. SAAB, GD, BEA to su ozbiljne tvrtke. Što ti misliš da će oni rješavati svoje probleme kao mi Balkanci ili će dizati na nekom sudu tužbu?
TheSuper is offline  
Old 11.10.2015., 22:29   #9793
Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
@TheSuper

Gdje si to u RH uspio kupiti 3.5 tona goriva za 1443 EURA?????

Tone/litre? Koliko košta litra Jet a1 ako te INA voli. Jako voli!!!

Od kad gripen C nosi 3.5 tona goriva u unutarnjim rezervoarima?

Gripen C u prosjeku troši manje od 3.5 tone goriva na sat (zašto ga sad pokudi)?

Zapravo sam našao cijenu na britanskom tržištu po galonu.
A ovdje sam našao podatak o gorivu: http://aviationweek.com/site-files/a..._2014_jas1.pdf
TheSuper is offline  
Old 11.10.2015., 22:47   #9794
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Zapravo sam našao cijenu na britanskom tržištu po galonu.
A ovdje sam našao podatak o gorivu: http://aviationweek.com/site-files/a..._2014_jas1.pdf

Za 1400 eura u RH možeš kupiti malo više od tone avio goriva. Drugim riječima... ona moja primjedba da je sat gripena u njihovoj reklami jedva skuplji od vrijednosti goriva koju spali nije bezveze, nego je skroz na mjestu. Ali dobro, to je marketing, priče o 10 milja dolara godišnjeg lizinga po aparatu (pa tako 25 godina, pa opet ispočetka) ograničenog na 150 sati, pa onda možeš napisati da je sat leta 2 dolara, bez problem. Realnost je da je sat između 20.000 i 30.000 EURA.

Kada je količina goriva u pitanju.. relanost je gripen C tj. 3050ak litara. Oduzmi 300-400 rezerve, 300-400 dok se ne poleti, i imaš situaciju da madžar s podrupnim rezervoarom iz Kečkemeta do Stubaka (Rudiju u čast, sebi u promociju) dođe, odradi 3-4 minute laganog krstarenja (programa!?) i lagano ide doma jer je suh skoro ko MiG 21 BIS. Drugim rječima.. 700-800 kilometara..+3-4 minute programa i to je to (s jednim dodatnim rezervoarom). Gripen E je još uvijek samo na papiru, pa nije relavantan. Veći je, teži, s jačim motorom... Tek će prototoipovi pokazati koliko će stvarno moći nositi i koliko će to dati u km. Do tada će još puuuuno vode Savom proteći, a tek dok stekene punu borbenu opertivnost za Swaf... biti će debela sredina 2020ih, blizui 2030. Iskusta iz prošlosti tako kažu.
Do tada.. tko živ tko mrtav.. Saab pogotovo.
mala truba is offline  
Old 11.10.2015., 22:55   #9795
Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Za 1400 eura u RH možeš kupiti malo više od tone avio goriva. Drugim riječima... ona moja primjedba da je sat gripena u njihovoj reklami jedva skuplji od vrijednosti goriva koju spali nije bezveze, nego je skroz na mjestu. Ali dobro, to je marketing, priče o 10 milja dolara godišnjeg lizinga po aparatu (pa tako 25 godina, pa opet ispočetka) ograničenog na 150 sati, pa onda možeš napisati da je sat leta 2 dolara, bez problem. Realnost je da je sat između 20.000 i 30.000 EURA.
U lizingu sat možda je toliko. Al što ti lizingom dobivaš? Koliko sam načuo od Čeha. Sve. Platiš svoje ljude i natankaš gorivo. Svaki vijak, ulje, rezervni dio, alat, zemaljska oprema, ispitni uređaj ti je uključen u cijenu.

Ne znam zašto gledati 150 sati kao malo. Tim tempom bi naši MIG-ovi ispucali resurs za 5,5 godina. A prosječno bi pilot imao više od 100 sati.
TheSuper is offline  
Old 11.10.2015., 22:57   #9796
Cijena goriva na burzama je osnovna cijena, čim uđe u promet na tržište plaćaju se provizije, porezi i ostala davanja tako da je konačana cijena ipak viša.

Potrošnja goriva za Gripen C/D je navodno 50-150 l/min (pogledati na kraju teksta):
http://www.bredow-web.de/ILA_2002/Ka...ab_jas-39.html
Buck is offline  
Old 12.10.2015., 00:01   #9797
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Američki F-16 wing ide u prosjeku 12-15 tehničara po avionu.
Zavisi.
F16 traži oko 40-50 radnih sati po letu.
Ako hoćeš letit jednom dnevno, 5 tehničara bude dosta, ali ako se leti 3 puta onda ide 15 po avionu.
Sumnjam da bi HRZ ikad trebal više od 5 kaj znači 60-70 ljudi sve skupa, za nominalnu spremnost kompletne eskadrile od 70tak posto.
Ako se tranažeri gledaju posebno, onda je taj broj i manji.
Cola1973 is offline  
Old 12.10.2015., 19:45   #9798
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Sada ne no obnova eskadrile novijim i modernijim zrakolovima bi motivirala više mladih da se jave za ovaj poziv
Sad ne znam baš za to.

Kolku motivaciju možeš imat za poziv kad si 99% siguran da nećeš vidjet ikakve "akcije" u cijeloj karijeri? To je kao da postaneš kirurg koji u cijeloj karijeri nikoga ne operira.

Ako baš netko želi bit pilot za mu nije bolje pravac Amerika, državljanstvo i tamo opredjelit za taj poziv?
__________________
. .
Leecher is offline  
Old 13.10.2015., 10:35   #9799
A što mu nije dobar pravac Rusija, državljanstvo pa onda udri?
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Old 13.10.2015., 14:35   #9800
Quote:
Leecher kaže: Pogledaj post
Sad ne znam baš za to.

Kolku motivaciju možeš imat za poziv kad si 99% siguran da nećeš vidjet ikakve "akcije" u cijeloj karijeri? To je kao da postaneš kirurg koji u cijeloj karijeri nikoga ne operira.

Ako baš netko želi bit pilot za mu nije bolje pravac Amerika, državljanstvo i tamo opredjelit za taj poziv?
Ili mu je baš fora prašit u jetu o državnom trošku, s nadom da mu za karijere neće pripasti čast da mu neko sprži guzicu...

Ima nekakva analogija između ove situacije i recimo scenarija da imam osobnog kirurga kojem bih želio da nema u cijelog karijeri posla...dakle, pitanje je koliko su "korisnici" spremni platiti da oni nemaju posla, jer očito dobivaju nešto za tu cijenu. A uvijek će biti entuzijasta koji bi radili nešto što vole, makar i "na suho"...
električni_zec is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:50.