Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2013., 11:20   #3541
hvala na odgovoru ali evo podigla sam nalaze krvi pa možda mi možete konkretnije reći o čemu bi se moglo raditi.
SE 32
MPV 10,9
BAZOFILNI GRANULOCITI 1 (0-1)
LIIMFOCITI 18 (20-46)
ATIPIČNI LIMFOCITI 2 (0)
URIN SVE OK OSIM
LEUKOCITI 2-3
STANICE PLOČASTOG EPITELA nešto
BAKTERIJE rijetke
SOLI AMORF.URATA nešto

KREATININ 48 (49-90)
AST 61 (8-30)
ALT 78 (10-36)
GGT 31 (9-35)

da li je moguće da imam mononukleozu?
bralee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 15:54   #3542
Nadam se da sam pogodio temu. Uglavnom, uskoro me čeka prva kontrola nakon liječenja od NHL-a. U spec.nalazu nakon zadnje kemoterapije je pisalo: "Kontrola SE, KKS, DKS, AST ALT GGT AF LDH bilirubina i GUka za 3 mjeseca, s nalazima se javiti..."

Ako se dobro sjećam tu se radi o sedimentaciji, kompletnoj i diferencijalnoj krvnoj slici, jetrenim enzimima i šećeru?

U međuvremenu sam zbog određenih problema bio na pregledu koji je uradio drugi hematolog (s obzirom da moja doktorica tada nije radila) i tada je napisano: "Kontrolni pregled sa nalazima SE, KKS, DKS, urea, kreatinin, Na, K, Ca, transmize, GGT, AF, LDH, b2 mikroglobulin, EFP, IGA, IGG, IGA."

Zanima me jel se u ova dva nalaza radi o potpuno istim pretragama? Ako ne, koji od ovih nalaza daje opširnije pretrage i je li taj opširniji sadrži sve pretrage iz onog manje opširnog nalaza? Unaprijed hvala.
-jaaa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 18:16   #3543
Quote:
vbugarsk kaže: Pogledaj post
Prije cca. 3 mjeseca otac (87 godina), do sada potpuno zdrav, malaksao i blijed u licu, brzo se umara. (već postao ovdje).
Nakon transfuzije, i dva mjeseca uzimanja Heferola 2x350 mg, nalazi prema slici:
  • Nakon transfuzije
  • Nakon mjesec dana uzimanja Fe
  • Nakon 2 mjeseca uzimanja Fe


U međuvremenu obavio ultrazvuk abdomena, gastroskopiju i kolonoskopiju, svi nalazi uredni.
Krvna slika se poboljšava, ali nekako presporo. Zanimljivo je da su se neki parametri još i pogoršali nakon prvog mjeseca uzimanja Fe.
Da li se iz ovih nalaza sada može zaključiti o kakvoj se anemiji radi, i da li je dovoljno uzimati Fe, ili se radi o nedostatku B12 (čitao sam da je čest slučaj da stariji ljudi više nemaju "unutarnjeg faktora" u želucu potrebnog za apsorpciju B12, i onda se B12 mora davati intravenozno ?).
Mirkocitna/hipokromna anemija,kada već čitate o manjku vit. B12 onda čitajte sa razumjevanjem,naglasak na MCV.
Ako imate trebalo bi prepisati nalaze opće biokem.-bubrežna funkcija,EGD s PHD-om, kolono. i sl.

Quote:
vbugarsk kaže: Pogledaj post
Sada vidim da su mu na kolonoskopiji našli unutarnje hemeroide, a na gastroskopiji gastritis. Sve što nije bilo maligno, nama je bio "uredan" nalaz, ali ovo bi moglo objasniti "porijeklo" anemije, ili ?
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
možete mi reći mišljenje o nalazima štitnjače, djevojka, 25g,
TSH 1,92 referentne vrijednosti 0,5-3,6
AnTI-Tg (TgaAT) 230,50 ref. 5-100 IU/mL
AnTI-TPO (MsAT) 183,30 ref. 1-16 IU/mL
Hvala!
Imunotireopatija zasada sa stanjem eutireoze.

Quote:
DDD123 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,tu sam prvi put.

Muškarac sam od 38 godina i od malih nogu imam pozitivne eritrocite u mokraći.Nikada nisam imamo nikakvih tegoba i normalno živim s tim, iako na svakom davanju urina imam takav rezultat.
Zanima me može li se cijeli životni vijek živjeti sa povišenim eritrocitima u mokraći bez tegoba ili to prije ili kasnije dovede do nekih problema?
Molim također mišljenje o nalazu.
Hematokrit : 0,404 L/L ,ref.int 0,415-0,530
MCHC : 359 g/L ,ref.int 320-345
Eritrociti/Hemoglobin poz (+++) x 10na 6 L, ref.int : 10<
Eritrociti : 20-30 V.P , ref.int : 0-2
Onda ste sigurno i nefrološki obrađeni.

Quote:
bralee kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru ali evo podigla sam nalaze krvi pa možda mi možete konkretnije reći o čemu bi se moglo raditi.
SE 32MPV 10,9
BAZOFILNI GRANULOCITI 1 (0-1)
LIIMFOCITI 18 (20-46)ATIPIČNI LIMFOCITI 2 (0)
AST 61 (8-30)
ALT 78 (10-36)
GGT 31 (9-35)
da li je moguće da imam mononukleozu?
Kao i odg na sva ovakva pitanja-moguće je.
Dsikretno ledirani jetreni enzimi.

Quote:
-jaaa- kaže: Pogledaj post
Nadam se da sam pogodio temu. Uglavnom, uskoro me čeka prva kontrola nakon liječenja od NHL-a. U spec.nalazu nakon zadnje kemoterapije je pisalo: "Kontrola SE, KKS, DKS, AST ALT GGT AF LDH bilirubina i GUka za 3 mjeseca, s nalazima se javiti..."
Ako se dobro sjećam tu se radi o sedimentaciji, kompletnoj i diferencijalnoj krvnoj slici, jetrenim enzimima i šećeru?
U međuvremenu sam zbog određenih problema bio na pregledu koji je uradio drugi hematolog (s obzirom da moja doktorica tada nije radila) i tada je napisano: "Kontrolni pregled sa nalazima SE, KKS, DKS, urea, kreatinin, Na, K, Ca, transmize, GGT, AF, LDH, b2 mikroglobulin, EFP, IGA, IGG, IGA."
Zanima me jel se u ova dva nalaza radi o potpuno istim pretragama? Ako ne, koji od ovih nalaza daje opširnije pretrage i je li taj opširniji sadrži sve pretrage iz onog manje opširnog nalaza? Unaprijed hvala.
Ne ,netraži se isto, po meni je to očito.
Ovo je što drugi hematolog traži je malo šira kontrola kakva i treba biti.

Zadnje uređivanje hrvoje dr. : 24.07.2013. at 18:22.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 19:40   #3544
Question Visoki CA 19-9

Pozdrav, mami je marker CA 19-9 visok, radi se o brojci 105 a normalno je 37 ili 38, e sad..taj marker od 2008. godine konstatno varira, malo je visok, malo je u granicama normale, rađeni su i ultrazvuk, i kolonoskopija, gastroskopija, CT I MR koji ne pokazuju(hvala Bogu) nikakve promjene i nikakva odstupanja od normalnih, jedino je zadnji ultrazvuk pokazao na žući nekakav sekret za koji je mama dobila tablete tako da drugi tjedan opet ide vaditi marker da vidi jeli taj zadnji marker visok radi toga..Inače mama ima dijebetes tipa dva pa me zanima dali on može uzrokovati rast tog markera i dali je netko imao ovakav slučaj.. Hvala
tin&tin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 19:58   #3545
Quote:
tin&tin kaže: Pogledaj post
Pozdrav, mami je marker CA 19-9 visok, radi se o brojci 105 a normalno je 37 ili 38, e sad..taj marker od 2008. godine konstatno varira, malo je visok, malo je u granicama normale, rađeni su i ultrazvuk, i kolonoskopija, gastroskopija, CT I MR koji ne pokazuju(hvala Bogu) nikakve promjene i nikakva odstupanja od normalnih, jedino je zadnji ultrazvuk pokazao na žući nekakav sekret za koji je mama dobila tablete tako da drugi tjedan opet ide vaditi marker da vidi jeli taj zadnji marker visok radi toga..Inače mama ima dijebetes tipa dva pa me zanima dali on može uzrokovati rast tog markera i dali je netko imao ovakav slučaj.. Hvala
Potrebno je više podataka. kao npr. dob,sve lijekove koje uzima kao i dijagnoze,pušili konzumirali alkohol,tegobe , ostale nalaze i sl.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 20:23   #3546
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Ne ,netraži se isto, po meni je to očito.
Ovo je što drugi hematolog traži je malo šira kontrola kakva i treba biti.
A u tom opširnijem nalazu je sadržano sve iz ovog prethodnog? Zanima me da znam koji ću od nalaza predati pri vađenju krvi...
-jaaa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 22:40   #3547
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

možete mi reći mišljenje o nalazima štitnjače, djevojka, 25g,

TSH 1,92 referentne vrijednosti 0,5-3,6

AnTI-Tg (TgaAT) 230,50 ref. 5-100 IU/mL
AnTI-TPO (MsAT) 183,30 ref. 1-16 IU/mL

Hvala!
Imunotireopatija zasada sa stanjem eutireoze.
Zahvaljujem! Liječnica opće prakse je ustvrdila da su nalazi ok te da se djevojka javi za 6 mjeseci.

Da li se slažete s tim ili bi bilo bolje napraviti detaljnije pretrage (uzv i sl.)?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 19:46   #3548
Vadila sam Kortizol u 24 h urinu i nalaz mi oakav

Kortizol Rezultati: 108- 8h(138-690)
16 h (69-345)
urin: 55-248

Ne kužim ga nimalo
__________________
Smiling doesn¨t always mean you re happy. Sometimes, it simply means that you are a strong person
Royksopp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 19:48   #3549
Quote:
-jaaa- kaže: Pogledaj post
A u tom opširnijem nalazu je sadržano sve iz ovog prethodnog? Zanima me da znam koji ću od nalaza predati pri vađenju krvi...
Neznam zašto ,ali prepostavljam da ste na Rebru,pa ako jeste onda kad vam bude sestra Nikolina davala interne up. napomenite da dopiše bilirubin i GUK.
Ako niste na Rebru pokažite oba nalaza.

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem! Liječnica opće prakse je ustvrdila da su nalazi ok te da se djevojka javi za 6 mjeseci.

Da li se slažete s tim ili bi bilo bolje napraviti detaljnije pretrage (uzv i sl.)?
UZ bi dolazio u obzir pri pat. palpacijskom nalazu štitnjače, ev. obiteljskoj anamnezi (tm,MEN i sl.).
A o njemu se može i razmišljati nakon 6mj. te novim nalazima TSH,fT4.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 19:52   #3550
Quote:
Royksopp kaže: Pogledaj post
Vadila sam Kortizol u 24 h urinu i nalaz mi oakav

Kortizol Rezultati: 108-
8h(138-690)
16 h (69-345)
urin: 55-248

Ne kužim ga nimalo
Uredan nalaz.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 12:11   #3551
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Neznam zašto ,ali prepostavljam da ste na Rebru,pa ako jeste onda kad vam bude sestra Nikolina davala interne up. napomenite da dopiše bilirubin i GUK.
Ako niste na Rebru pokažite oba nalaza.
KBC Split Hvala doktore još jednom.
-jaaa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 18:57   #3552
Postovani dr. Hrvoje, trudnica sam 11/12 nadjelju, i radila sam lab.nalaze, te mi je dijagnoza eosinophilia i basophlia. Zanima me sta bi to moglo da bude. A u nastavku cu Vam napisati vrijednosti koje odstupaju.
EOS-.807 9,08%
BASO- .097 1,09%
HCT .373 L/L
MCH 31.8 pg
RDW 11.1 %CV

Hvala puno!
AldinaTarik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 17:47   #3553
Quote:
AldinaTarik kaže: Pogledaj post
Postovani dr. Hrvoje, trudnica sam 11/12 nadjelju, i radila sam lab.nalaze, te mi je dijagnoza eosinophilia i basophlia. Zanima me sta bi to moglo da bude. A u nastavku cu Vam napisati vrijednosti koje odstupaju.
EOS-.807 9,08%
BASO- .097 1,09%
HCT .373 L/L
MCH 31.8 pg
RDW 11.1 %CV
Hvala puno!
Potrebno je napisati kompl. nalaze.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 16:47   #3554
Postovani dr Hrvoje,
u 26 sam tt trudnoce, radila sam nalaze urina radi sumnje na bakterije zbog kojih sam imala krvarenje.

Nalaz glasi:

Eritrociti: 0-2 Ref.intervali (x400)
Leukociti: 0-2
Pl. epitel: 0-1
Male epit.st.: 0-1
Sluz: 0
Soli: 0
Bakterije: 0
Kristali: 0
Gljivice: 0
Hijalini cilindri: 0-1 Ref.intervali (x100)
Nehijalni cilindri: 0

Napomena: preparat prekriven leukocitima i epitelom a izmedju se vide eritrociti i bakterije

Potom sam radila urinokulturu i nalaz je: Fizioloska flora uretre.

Je li to znaci nalaz uredan?
nera1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 20:32   #3555
Iz lab.nalaza mi se pokazalo da imam nedostatak zeljeza 12,a povecano vitamina B6,vit.B12 normalne vrijedonosti.
Doktorica nije odredila terapiju kaze da nije potrebno jer je hemoglobin u redu,a povecan vit.B6 nije toksican.
Sada sam bas citala na internet stranicama da je i povecanje vitamina pogotovo B6 opasno kao i nedostatak i u nedoumici sam.
Jer sve namirnice bogate zeljezom sadrze i vitamon B6.
Molim ako neko ima strucni odgovor,da li je povecanje Vit B6 prouzrokaovalo anemiju konkretno u mom slucaju.
Tekna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 14:25   #3556
Molim pomoć! Žensko 29 god, 167, 80 kg, hipotireoza i Hashimoto, danas rađeni nalazi štitnjače idealni tsh 1,3 ft4 15, antitijela padaju. Problem je što mi je povišen kortizol i ACTH, odnosno na gornjoj granici su. Imam simptome: stalno znojenje, propadanje mišića, kao da nestaju, lupanje srca, akne, napade panike. Na MR hipofize su mi prije 8 mjeseci našli suspektan mikroadenom. Do tada su hormoni bili uredni.

Sada me zabrinuo taj povišeni ACTH i kortizol, da se nije taj mikroadenom aktivirao i udario na te hormone?

Molim odgovor što prije, hvala puno.
Lalaloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 18:38   #3557
Poštovani,

molila bih vas pomoć oko tumačenja laboratorijskih nalaza.

Dob: 29 godina, 160cm, 60kg
Razlog zbog kojeg su rađene pretrage: kontrola krvne slike u trudnoći; a subjektivni osjećaj koji se javljao kod mene je umor, iscrpljenost, brzo umaranje, česta vrtoglavica. Tlak mi je od početka trudnoće 90/60 do 100/60, nalazi krvi do sada uredni, posljednji rađen 5.7.2013.
Ostalo: Trudna 31+6; svakodnevno uzimam 2 tablete Solgar Prenatal Nutrients multivitamina.

Kompletni nalazi i referentne vrijednosti (u zagradi):

Leukociti 10,7 (3,4 do 9,7)
Neutrofilni granulociti 72,7 (44 do 72)
Limfociti 17,9 (20 do 46)
Monociti 6,9 (2 do 12)
Eozinofilni granulociti 2,2 (do 7)
Bazofilni granulociti 0,3 (do 1)
Neutrofilni granulociti 7,7 (2,06 do 6,49)
Limfociti 1,9 (1,19 do 3,35)
Monociti 0,7 (0,12 do 0,84)
Eozinofilni granulociti 0,2 (do 0,43)
Bazofilni granulociti 0,0 (do 0,1)
Eritrociti 3,30 (3,86 do 5,08)
Hemoglobin 111 (119 do 157)
Hematokrit 0,319 (0,356 do 0,47)
MCV 96,7 (83 do 97,2)
MCH 33,7 (27,4 do 33,9)
MCHC 348 (320 do 345)
RDW 12,7 (9 do 15)
Trombociti 278 (158 do 424)
MPV 8,0 (6,8 do 10,4)

Glukoza 4,6 (4,2 do 6)
Željezo 16 (8 do 30)
hs CRP-C reaktivni protein 0,61 (0,1 do 5)

Boldano odstupa od referentnih vrijednosti.
Nalaz mokraće je uredan, svi parametri su unutar referentnih vrijednosti. Upućena sam i na urinokulturu, nalaze još nisam dobila.

Zabrinuli su me parametri koji odskaču, pa bih vas molila da mi protumačite na što bi oni mogli upućivati.

Hvala!
__________________
...& found
::Lost:: is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 11:14   #3558
Poštovanje,
sin mi ima 14 godina, prebolio je vodene kozice, šarlah, mononukleozu, upalu pluća, ...boravio u bolnici zbog neobjašnjivih temperatura,glavobolje,
vrtoglavice prije dvije god. nakon toga herpes zoster i kao točka na i , prošle godine Steven Johansov sindrom po mišljenju doktora proizašao iz zostera. (sin je dobro, ostali su samo flekice po tijelu gdje su se nalazile kožne promjene)
kroz dvije godine na nalazima se često spominje Mycoplasma pneumoniae. Nakon Steven J. nalaz za Myco.plas. piše:
IgM...negativan
IgM.... 17 U pozitivan/Ref 0-11,5 U
Molim objašnjenje!
Dalje, nalaz za zoster kaže ...ekvivokalan (šta to znači)
hvala!
dani i godine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 15:19   #3559
ciao.evo,ja sam dobila nalaze i molila bih da mi netko stručan pomogne jer mi doktorica ništa nije htjela objasnit...
imam 24.godine i nikakve bolesti osim debljine.
imam povišen MCHC 349,povišene eritrocite 5.48,snižen MCV 79.0,povišene leukocite 11.7, povišen MPV 10.9, sniženo željezo 7.0. te povišenu mokraćnu kiselinu 416 i sniženu ureu 2.7.
meni ovo izgleda zastrašujuće jer je svašta van normalnih vrijednosti.neke stvari su samo malo izvan,ali ipak.
ako bi mi tko znao ovo razjasniti ja bih bila jako zahvalna.hvala puno.
__________________
just do it.

Zadnje uređivanje just-do-it : 02.08.2013. at 16:31.
just-do-it is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 19:58   #3560
Ako ima koji doktor pa da pomogne...
Prije cca 2mjeseca me lagano tu i tamo pocelo boliti donja desna strana trbuha.
Unazad tjedan dana bol je konstantna, znaci istog intenziteta, ne jaka ali konstamtna.
Isla sam na hitnu na pregled zbog sumnje na slijepo crijevo...
Tamo su mi izvadili krv, pregledali mokracu, rtg abdomena i urino trakta, pregled uzv bubrega i sve je ok.
temperatura malo povisena, bila 37.4, trenutno 37.2.
Osim navedenih bolova u trbuhu muci me i ucestalo mokrenje i izmjenicni zatvor i proljev.
Doktor na hitnoj donio zakljucak da idem doma i da jedem laganije i pijem tekucine vise...
Da li bi trebala uciniti jos neku pretragu, tj. Od cega bi mogla biti ta bol?
Abdomen u razini prsnog kosa, mekan, elasticne stjenke,, bolan na duboku palpaciju na granici ddk-a i suprapubicne kosti,nema defansa niti perit.podrazaja,ls neg,peristaltika cujna.
Tax 37,4C
Trec 37,7
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.