Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2007., 15:01   #1
Pitanja vezana uz kreditnu sposobnost

Svako malo otvaraju se teme s pitanjima pojedinaca vezana uz kreditnu sposobnost kod odobravanja kredita.

U njima postoje dobre smjernice koje saznajemo u svakodnevnom životu s bankama.

No, u hrpi malih tema s istom tematikom ti postovi se izgube pa se stalno ponavljamo ili vremenom izgubimo volju išta napisati.

U želji da ti podaci/informacije/savjeti budu na jednom mjestu/temi ovdje možemo o tome diskutirati/savjetovati/prenijeti svoja iskustva.



Napominjem:
Ovo su iskustva iz prakse s kojima se susrećemo, oni mogu ili ne moraju biti točni.

Najtočnije podatke, naravno, dobivate u bankama.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 01.12.2007. at 00:27.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 13:22   #2
Kredit

dali se još uvije mora biti 1 godina u stalnom radnom odnosu na neodrđeno ili se može odma dobiti kredit, kad se dobije ugovor na neodređeno.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 13:55   #3
mislim da je potrebno primiti min. 3 plaće na tekući za vrijeme radnog odnosa na neodređeno. po tome bi bilo da ti trebaju proći 3 mjeseca od kada si prijavljen na neodređeno. u zabi, u pristupnici za kredit traži se podataka o
prosječnom mjesečnom prihodu u posljednja 3 mjeseca prije tekućeg mjeseca.

najbolje nazvati poslovnicu banke i provjeriti info!!
__________________
sky captain
sky captain is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 21:31   #4
u pravilu nakon tri redovna osobna dohotka. u slučaju da si zaposlen na određeno uz sudužništvo osobe zaposlene na neodređeno vrijeme. ali i u takvim slučajevima je moguće izuzeće, ovisno o tome gdje si zaposlen, koliko već dugo imaš ugovor na određeno i sl.
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 11:44   #5
ovak, s tri mjeseca na neodredeno bez problema prolazis u imex banci i hpb-u. hpb ti je ujedno i najpovoljnija trenutno i mozes najvise dobit. za volks i centar banku moras bit minimalno 1 godinu na neodredeno. u splitsku ti se ne isplati ak ti neto placa nije iznad 4 tisuce kn...
......
ovisi to od banke do banke. sad samo kolko trebas...?
NessOfTheLoch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 14:42   #6
Quote:
sky captain kaže: Pogledaj post
mislim da je potrebno primiti min. 3 plaće na tekući za vrijeme radnog odnosa na neodređeno. po tome bi bilo da ti trebaju proći 3 mjeseca od kada si prijavljen na neodređeno. u zabi, u pristupnici za kredit traži se podataka o
prosječnom mjesečnom prihodu u posljednja 3 mjeseca prije tekućeg mjeseca.

najbolje nazvati poslovnicu banke i provjeriti info!!
jel moguca situacija kada kredit dize osoba zaposlena na neodredjeno, a suduznik je na odredjeno?
Joules is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 14:08   #7
Quote:
Joules kaže: Pogledaj post
jel moguca situacija kada kredit dize osoba zaposlena na neodredjeno, a suduznik je na odredjeno?

pretpostavljam da se i na njega odnose isti uvjeti kao i za korisnika/tražitelja kredita.

nažalost nisam siguran.

jedino znam da je kod sudužnika važna njegova kred. sposobnost koja se zbraja sa neopterećenim mjes. primanjem tražitelja kredita.
__________________
sky captain
sky captain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 15:51   #8
Quote:
Joules kaže: Pogledaj post
jel moguca situacija kada kredit dize osoba zaposlena na neodredjeno, a suduznik je na odredjeno?
I dužnik i sudužnik moraju zadovoljavati uvjete banke.
Što znaći da sudužnik može biti ona osoba koja može podići kredit u banci bez jamaca i sudužnika (mora biti kreditno sposoban)!
__________________
kredit
josip007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 16:44   #9
odgovor

Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
dali se još uvije mora biti 1 godina u stalnom radnom odnosu na neodrđeno ili se može odma dobiti kredit, kad se dobije ugovor na neodređeno.
Na ovo pitanje ću odgovoriti okvirno.

Neke banke daju kredit ukoliko ste godinu dana bili zaposleni na određeno i sad ste zaposleni za stalno. Dok imaju banke koje traže da ste zaposleni za stalno 1 godinu da bi dobili kredit.
Koje banke??? Uzmite si vremena pa obiđite više banaka!!!

A ako ste došli u firmu i odmah dobili ugovor na neodređeno, banke vam neće odobriti kredit bez jamca...
__________________
kredit
josip007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 16:30   #10
Moje pitanje je slijedeće: zaposlen sam na neodređeno sa probnim rokom od 6 mjeseci koji ističe 23.12. ove godine u firmi koja je d.d. Htio bih dići kredit od 53280 kn u Hypu za kupnju novog motornog vozila, plaća mi je 4300 kn. Uvjeti su rad na neodređeno i visina rate koja ne prelazi 1/3 ukupne plaće. Imam dovoljno veliku plaću za ratu kredita od 1194 kn na 5 godina, no problem je u tome što se u podacima koje ispunjava poslodavac mora uz to da li radim na neodređeno navesti i da li sam na probnom roku, do kojeg datuma, te prosjek zadnje TRI plaće, a ja ću 1.9. tek dobiti drugu plaću. Po njihovim riječima otegotna okolnost je i to što sam imao prekid radnog odnosa od tri i pol mjeseca prije ovog posla, a na Croatia osiguranju koje bi osiguravalo ovaj kredit je da odluči da li pristaje na takav uvjet.

Kakve veze ima to što sam imao prekid radnog odnosa prije ovog zaposlenja i kakve su mi šanse da mi odobre kredit?

Zadnje uređivanje @Purger@ : 28.08.2009. at 16:35.
@Purger@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 22:16   #11
dizanje stambenog kredita

Ovako, želio bi podići stambeni kredit u iznosu 85000€ na 30g.

Plaća mi je kao i većini u ovoj trulex državi pola na ruke, pola na račun.

4700kn (račun) + cca 4000kn (ruke).

Već sam razgovarao sa poslodavcem i malo bi mu bilo bed uplatiti tri ful plaće na račun, čak kaže da nikada nikome nije toliko preko računa isplatio.

Vjerojatno bi mogli izlažirati tri platne liste i PK1 obrazac koji izdaje firma.
Bio sam u banci i kad sam rekao koja je firma i pogledali su u komp i reli da je ok firma.
Problem je što vidim da dobar dio banaka traži i potvrdu regosa o redovitoj uplati doprinosa, bon od firme te ponekad pk ovjeren od strane porezne uprave.

Ima li koja banka da baš ne gleda sve te papire predetaljno, jer onda gotovo nemam šanse.

Napominjem da nemam nikakvih problema u vezi hrok-a i crnih lista. Kreditno sam sposoban, a zapravo u banani.
Na kraju mi ostaje promijeniti posao da bi mogao podići takav kredit. Kako su onda svi ti ljudi podigli takve kredite? Jamce ili sudužnike bi mi bilo gotovo nemoguće naći u današnje vrijeme.

Zadnje uređivanje rabbit08 : 29.08.2009. at 22:21. Reason: dopuna
rabbit08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 12:40   #12
Nako tri nove i veće platne liste i isplate kredita, vratiš sve na staro
zeko9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 13:34   #13
Quote:
rabbit08 kaže: Pogledaj post
...malo bi mu bilo bed uplatiti tri ful plaće na račun, čak kaže da nikada nikome nije toliko preko računa isplatio.
Probaj dogovorit da ti uplati tri ful plaće, a ti mu vrati onaj iznos koji bi morao on platiti zbog povećanja plaće... Na taj način on ne gubi ništa, a ti dobiješ ono što želiš... Poslije ti vrati plaću na staro... Mislim da bi to bilo moguće...
tzuio is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 17:19   #14
Quote:
rabbit08 kaže: Pogledaj post
Ovako, želio bi podići stambeni kredit u iznosu 85000€ na 30g....
To sve skupa može proći u bankama koje ne traže niti zadnje 3 plaće, niti PK kartice, niti Regos, nego samo vjeruju izvrsnoj firmi da ono što su napisali kao prosjek plaće u formularu stvarno odgovara istini...
A takvih bakaka gotovo da i nema. Osim ako ti firma ima preko 30 zaposlenih, sa vrlo solidnim bonitetom ove, prošle i pretprošle godine... I ako, kada nazovu u računovodstvo netko ne zaje.e pa kaže pravi, a ne nafrizirani prosjek plaće.
I ako ti uopće odgovaraju uvjeti stambenih kredita, sa kamatama oko 7% i omjerom kredit/hipoteka 1:1,2 do 1:1,35
Lucas PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 13:55   #15
Quote:
@Purger@ kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je slijedeće: zaposlen sam na neodređeno sa probnim rokom od 6 mjeseci koji ističe 23.12. ove godine u firmi koja je d.d. Htio bih dići kredit od 53280 kn u Hypu za kupnju novog motornog vozila, plaća mi je 4300 kn.
A zašto malo ne pričekaš dok ti ne prođe probni rok, da se malo etabliraš u firmi, dođeš do veće plaće... je li ti auto baš tako nužan?
Ja na tvom mjestu ne bi dizao kredit, no to sam samo ja.
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 20:34   #16
Hey!! Imam pitanje!! Namjeravam uskoro podići nenamjenski kredit, s tim novcima bi kupila auto (rabljeni). E sad- uz to bi kupila još neke sitnice (laptop, sobu novu i sl...) pa me zanima dal je isplativije uzeti kredit od kakvih 50-tak tisuća kuna za auto, a ostalo sve na kreditne kartice ili mi je isplativije uzeti kakvih 60-70 tiuća kuna na kredit i to sve kupiti na taj način? Zanima me zbog kamata kaj mi je isplativije... Thanx
_Maya_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 10:41   #17
Jamac

Ovako puno sam googlao ali nisam nigdje naso konkretan odgovor...pitanje glasi:

Ako sam nekome jamac dali mogu dici kredit u medjuvremenu dok ta osoba kojoj sam jamac uredno otplacuje svoj kredit.Naravno,zaposlen sam za stalno i imam primanja veca od 4000kn..

Hvala lijepa!
prdyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 12:27   #18
Ukoliko si kreditno sposoban naravno da mozes.

Drugim rijecima, ako zbrojene rate kredita ( dakle onog gdje si jamac i tvog kredita ) ne prelaze 1/3 tvoje place onda mozes. Zato dobro razmisli...
daisy123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 23:11   #19
jamac, pitanje broj 2?!

dižem autokredit i zanima me da li mi dečko može biti jamac (sudužnik)?
::andariel:: is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 20:33   #20
jamac i suduznik nije isto
ako ti je decko kreditno sposoban, moze,
a ti vidi da li i hoce?
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.