Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2011., 19:37   #101
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Pa nije mali broj velikana u povijesti koji su za života završili ka krumpiri. Prije su ljudi strašno ispaljivali na stvari tipa 'čast'.
Da, to je istina.

Imam jos jedno pitanje ~ Znate li za koji dobar blog, na hrvatskom, koji se bavi Dubrovackom Republikom, da se redovno 'obnavlja' ?
Posebno me zanima kulturni aspekt zivota u Republici, tipa jezik, nauka, glazba, teatar, slikarstvo i sl.
Mozartea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 23:13   #102
Pozdrav svima.
Upravo sam se vratio na forum. Naisao sam na tri privatne poruke u kojima vidim da sam bio anatemiziran tri dana. Moram zakljuciti da je taj potez moderatora patetican. Nadam se da se to nece vise ponavljati, jer za to nema razloga. Sve vreme sam bio uctiv za razliku od mnogih korisnika. Cilj foruma bi trebalo da bude edukacija putem razmene informacija. To se moze postici samo ako se cuje i druga strana. A, i uzbudljivije je. Koliko vidim vi ste se ponovo vratili dosadnim temama. Kakav mi je to zivot ako svakoga dana slusam istu plocu. Srpski forumi su daleko liberalniji. Na njima ima dosta Hrvata ucesnika i nikada nisu diskriminisani. I u tom pogledu Srbija je naprednija.

Posto su najbolji postovi obrisani ne mogu odgovoriti svima. Cini mi se da je nevenb bio presrecan sto se na mapi iz 814.godine ime Chrobatia proteze do Drine. Nevenb,najpre,svaka recenica pocinje velikim slovom. Takva su i Vukova pravila koja su i u pravopisu standardnog hrvatskog jezika. A,sto se ove karte tice ona je veoma pouzdana. Cini mi se da se moze naci i u londonskom istorijskom muzeju. Na toj karti su veoma jasne granice, za razliku od one druge koja je puna neke neobjasnjive beline. Ime Hrvata se i na toj karti ne proteze do Drine vec negde do reke Bosne,a i to je samo zato sto je rec Hrvatska duza od reci Srbija. Pre nego sto su je podelili Srbija i Franacka Hrvatska se nalazila izmedju reka Rase u Istri,Une i Cetine. To je prava Hrvatska. Inace,vi sa njom nemate nikakve veze. Jedino sto je od tog naroda ostalo jesu danasnji Cakavci. Takodje,ti cakavci su mesavina Avara i Srba katolika. Ako vam nesto nije jasno idite na dotaknuti sajt profesora Jovana I.Deretica. Covek je napisao pravu istoriju,pardon,povijest. To je jedina verzija istorije koja se poklapa sa genetikom, prema tome tacna. Vi niste ni svesni koliko je vasa proslost slavna,ali kao deo srbskog naroda.

Tuli Kupferberg,nadam se da si procitao ono sto sam ti dao? Tu su ti navedeni svi moguci izvori, koje tako pasionirano trazis. Ako si razuman covek nikada vise neces reci da su se Sloveni doselili na Balkan. Ti, ja i verovatno vecina ucesnika ovog foruma jesmo starosedeoci na Balkanu.Sve je pocelo od vincarskih ljudi, nasih predaka koji su napravili prvo pismo. To pismo se nalazi i na kamenu iz Rozete uz ciju pomoc je Zan Fransoa Sampolion desifrovao hijeroglife. Na tom kamenu su tri pisma: hijeroglifi, srbica i na trecem mestu grcko pismo. Nije nas bilo samo na Peloponezu vec i u Egiptu. Zvanicna istorija je uzbudljiva, prava istorija je jos uzbudljivija.

Da se vratimo na nas Dubrovnik, kako ne bismo skrenuli sa teme. Mada,sve je ovo u pozadini dubrovacke povijesti. Evo vam jednog primera. Molim vas, potrudite se da me dezavuisete, ako mozete.
Dum Ivan Stojanovic(1829-1900),Srbin katolik,poliglota koji nikada nije dovodio u pitanje svoju vernost rimokatolickoj veri i papskoj stolici.
U svojoj studiji "Dum Ivan Stojanovic" profesor Pavle Popovic navodi kako je katolicka jerarhija strahovala da ne dodje do prelaza katolika u pravoslavlje:"Trebalo je razbiti tu predrasudu i pokazati da ta opasnost ne postoji;trebalo je jakim primerima osvedociti da Srpstvo nije protivnik katolicizmu;trebalo je da se jedan ugledan katolicki svestenik nazove Srbinom. I to ucini dum Ivan,medju prvima i najuglednijima...".
Ako ovo ne bude dovoljno navescu vam mnogo ovakvih primera iz Dubrovnika,ali i Dalmacije i Bosne.

P.S. Istina,kada se jednom otkrije,vise se ne moze sakriti.
"Sine,uplasili su se i poneli se kao kukavice".

Zadnje uređivanje Vladimir Salus : 04.08.2011. at 23:20.
Vladimir Salus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 00:37   #103
Quote:
Vladimir Salus kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Upravo sam se vratio na forum. Naisao sam na tri privatne poruke u kojima vidim da sam bio anatemiziran tri dana. Moram zakljuciti da je taj potez moderatora patetican. Nadam se da se to nece vise ponavljati, jer za to nema razloga. Sve vreme sam bio uctiv za razliku od mnogih korisnika. Cilj foruma bi trebalo da bude edukacija putem razmene informacija. To se moze postici samo ako se cuje i druga strana. A, i uzbudljivije je. Koliko vidim vi ste se ponovo vratili dosadnim temama. Kakav mi je to zivot ako svakoga dana slusam istu plocu. Srpski forumi su daleko liberalniji. Na njima ima dosta Hrvata ucesnika i nikada nisu diskriminisani. I u tom pogledu Srbija je naprednija..
Oprostite moderatori na off-topic ali morao sam.

Ja sam bio neko vrijeme forumaš krstarice.com. Zaslužio sam par banova upravo zato jer sam rekao nešto što se većini forumaša nije svidjelo. Vaši forumi su jedino liberalniji jer se smije druge forumaše vrjeđat pošto je moderature na tom siteu kao da nema. Vaši forumaši otvaraju teme koji su čisti govor mržnje.

Primjer broj 1http://forum.krstarica.com/showthrea...5%D1%80%D1%83?
Primjer broj 2http://forum.krstarica.com/showthrea...isticka-obmana

Dakle, ako ti misliš da su vaši forumi liberalniji zato što su kod vas dopuštene ovakve teme, a na Forum.hr pak ne onda se grdo varaš. Vi to što činite govor mržnje shvaćate kao da su vaši forumi liberalniji.
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 03:05   #104
Question

Quote:
Vladimir Salus kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Upravo sam se vratio na forum. Naisao sam na tri privatne poruke u kojima vidim da sam bio anatemiziran tri dana. Moram zakljuciti da je taj potez moderatora patetican. Nadam se da se to nece vise ponavljati, jer za to nema razloga. Sve vreme sam bio uctiv za razliku od mnogih korisnika. Cilj foruma bi trebalo da bude edukacija putem razmene informacija. To se moze postici samo ako se cuje i druga strana. A, i uzbudljivije je. Koliko vidim vi ste se ponovo vratili dosadnim temama. Kakav mi je to zivot ako svakoga dana slusam istu plocu. Srpski forumi su daleko liberalniji. Na njima ima dosta Hrvata ucesnika i nikada nisu diskriminisani. I u tom pogledu Srbija je naprednija.

Posto su najbolji postovi obrisani ne mogu odgovoriti svima. Cini mi se da je nevenb bio presrecan sto se na mapi iz 814.godine ime Chrobatia proteze do Drine. Nevenb,najpre,svaka recenica pocinje velikim slovom. Takva su i Vukova pravila koja su i u pravopisu standardnog hrvatskog jezika. A,sto se ove karte tice ona je veoma pouzdana. Cini mi se da se moze naci i u londonskom istorijskom muzeju. Na toj karti su veoma jasne granice, za razliku od one druge koja je puna neke neobjasnjive beline. Ime Hrvata se i na toj karti ne proteze do Drine vec negde do reke Bosne,a i to je samo zato sto je rec Hrvatska duza od reci Srbija. Pre nego sto su je podelili Srbija i Franacka Hrvatska se nalazila izmedju reka Rase u Istri,Une i Cetine. To je prava Hrvatska. Inace,vi sa njom nemate nikakve veze. Jedino sto je od tog naroda ostalo jesu danasnji Cakavci. Takodje,ti cakavci su mesavina Avara i Srba katolika. Ako vam nesto nije jasno idite na dotaknuti sajt profesora Jovana I.Deretica. Covek je napisao pravu istoriju,pardon,povijest. To je jedina verzija istorije koja se poklapa sa genetikom, prema tome tacna. Vi niste ni svesni koliko je vasa proslost slavna,ali kao deo srbskog naroda.

Tuli Kupferberg,nadam se da si procitao ono sto sam ti dao? Tu su ti navedeni svi moguci izvori, koje tako pasionirano trazis. Ako si razuman covek nikada vise neces reci da su se Sloveni doselili na Balkan. Ti, ja i verovatno vecina ucesnika ovog foruma jesmo starosedeoci na Balkanu.Sve je pocelo od vincarskih ljudi, nasih predaka koji su napravili prvo pismo. To pismo se nalazi i na kamenu iz Rozete uz ciju pomoc je Zan Fransoa Sampolion desifrovao hijeroglife. Na tom kamenu su tri pisma: hijeroglifi, srbica i na trecem mestu grcko pismo. Nije nas bilo samo na Peloponezu vec i u Egiptu. Zvanicna istorija je uzbudljiva, prava istorija je jos uzbudljivija.

Da se vratimo na nas Dubrovnik, kako ne bismo skrenuli sa teme. Mada,sve je ovo u pozadini dubrovacke povijesti. Evo vam jednog primera. Molim vas, potrudite se da me dezavuisete, ako mozete.
Dum Ivan Stojanovic(1829-1900),Srbin katolik,poliglota koji nikada nije dovodio u pitanje svoju vernost rimokatolickoj veri i papskoj stolici.
U svojoj studiji "Dum Ivan Stojanovic" profesor Pavle Popovic navodi kako je katolicka jerarhija strahovala da ne dodje do prelaza katolika u pravoslavlje:"Trebalo je razbiti tu predrasudu i pokazati da ta opasnost ne postoji;trebalo je jakim primerima osvedociti da Srpstvo nije protivnik katolicizmu;trebalo je da se jedan ugledan katolicki svestenik nazove Srbinom. I to ucini dum Ivan,medju prvima i najuglednijima...".
Ako ovo ne bude dovoljno navescu vam mnogo ovakvih primera iz Dubrovnika,ali i Dalmacije i Bosne.

P.S. Istina,kada se jednom otkrije,vise se ne moze sakriti.
"Sine,uplasili su se i poneli se kao kukavice".
Ova teorija o Hrvatima je ista ona kako ju je Vuk Drašković postavio. Po njoj su svi štokavci Srbi. Međutim ona je upotrebljena pri ujedinjavanju Njemačke i Italije pa je logično da se trebala provest i na ovim prostorima.. Međutim da li je to "što" ono što definira narod. I zasto netko ne bi postavio toriju da su svi štokavci Hrvati.. Vjerojatno biste se našli uvrijeđeni.. A to da su Hrvati mješavina Avara i Srba katolika je naprosto smješna... Hrvati su se pokrstili nakon dva stoljeća a i Srbi nekad tada možda cak i kasnije nisam siguran.. Pa tko su ti Srbi Katolici onda u tom vremenu koje vi navodite??? Para mi se niti Srbi niti katolici jer nisu ni pokrsteni... Nadalje Vinčanska kultura (3700-3400. god. pr. Kr.) ja ne znam kako ste uspili iz tehnike ubadanja i utiskivanja vrpce na artefaktima nazrijet nekakvo pismo al neka vam (barem je smijesno ) Što se tiče dum Ivana Stojkovića, slažem se da se čovjek proglasio Srbinom mada je katolički svećenik bio. Ali opet zašto to promatrate u današnjem kontekstu a ne u kontekstu Dubrovnika 19. st. To su bili jednogeneracijski Srbi.. Pitate se zašto.. Dubrovački partikularizam najjednostavnije receno. Nakon što su izgubili svoju Republiku Dubrovčani životare na rubu Monarhije, pa se javlja animozitet sprema Beču.. (vidljivo iz epizode posjete Franja Josipa Dubrovniku).. Dubrovačka inteligencija traži način da se povrati stanje prije pada Republike u što većoj mjeri. Hrvatska je tada bila pod režimom Hedervarija pa se Dubrovnik okrece Srbiji kao jedinoj slobodnoj državi južnih Slavena.... Pa se proglašavaju Srbima kako bi u nekoj buducoj zajednici stekli opet svoju koliku toliku samostalnost.. Ima vam knjiga Nikole Tolje o tome.. I literatura koju ste vi naveli je obradjena... Vidim da ste čitali knjigu Olge Luković Srbi narod najstariji (meni je bila smijesna) i da ste je stvarno shvatili ozbiljno....
Likurg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 08:35   #105
Ma naslušali smo se mi svašta. Bilo je "teorija" kako su stari Egipćani bili Srbi, pa Sumerani. Sada vidim da su po Deretićevim "teorijama" Srbi od Vinče autohtoni, pa Dubrovčani, po Deretiču i Ante Pavelić je Srbin... Sve u stilu prvo su bile amebe, pa Srbi.
Ukratko, da parafraziram jednog akademika: Srbi su neinventivni, površni i samouvjereni, kao i praktički svi uzurpatorski i okupatorski narodi: eklektici, prisvajaju sve do čega se dočepaju i prilagođavaju to svom znanju, prema praktičnoj potrebi u prvom redu s ciljem asimilacije i dominacije.
Prije dvadeset godina su granatama "objašnjavali" Dubrovčanima da su oni Srbi. Nije prošlo na silu. Sada su promijenili taktiku i nekakvim "povjesnim argumentima" i falsifikatima, suprotno elementarnoj logici pokušavaju "dokazati" nedokažljivo....
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 09:03   #106
Quote:
Vladimir Salus kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Upravo sam se vratio na forum. Naisao sam na tri privatne poruke u kojima vidim da sam bio anatemiziran tri dana. Moram zakljuciti da je taj potez moderatora patetican. Nadam se da se to nece vise ponavljati, jer za to nema razloga. Sve vreme sam bio uctiv za razliku od mnogih korisnika. Cilj foruma bi trebalo da bude edukacija putem razmene informacija. To se moze postici samo ako se cuje i druga strana. A, i uzbudljivije je. Koliko vidim vi ste se ponovo vratili dosadnim temama. Kakav mi je to zivot ako svakoga dana slusam istu plocu. Srpski forumi su daleko liberalniji. Na njima ima dosta Hrvata ucesnika i nikada nisu diskriminisani. I u tom pogledu Srbija je naprednija.

Posto su najbolji postovi obrisani ne mogu odgovoriti svima. Cini mi se da je nevenb bio presrecan sto se na mapi iz 814.godine ime Chrobatia proteze do Drine. Nevenb,najpre,svaka recenica pocinje velikim slovom. Takva su i Vukova pravila koja su i u pravopisu standardnog hrvatskog jezika. A,sto se ove karte tice ona je veoma pouzdana. Cini mi se da se moze naci i u londonskom istorijskom muzeju. Na toj karti su veoma jasne granice, za razliku od one druge koja je puna neke neobjasnjive beline. Ime Hrvata se i na toj karti ne proteze do Drine vec negde do reke Bosne,a i to je samo zato sto je rec Hrvatska duza od reci Srbija. Pre nego sto su je podelili Srbija i Franacka Hrvatska se nalazila izmedju reka Rase u Istri,Une i Cetine. To je prava Hrvatska. Inace,vi sa njom nemate nikakve veze. Jedino sto je od tog naroda ostalo jesu danasnji Cakavci. Takodje,ti cakavci su mesavina Avara i Srba katolika. Ako vam nesto nije jasno idite na dotaknuti sajt profesora Jovana I.Deretica. Covek je napisao pravu istoriju,pardon,povijest. To je jedina verzija istorije koja se poklapa sa genetikom, prema tome tacna. Vi niste ni svesni koliko je vasa proslost slavna,ali kao deo srbskog naroda.

Tuli Kupferberg,nadam se da si procitao ono sto sam ti dao? Tu su ti navedeni svi moguci izvori, koje tako pasionirano trazis. Ako si razuman covek nikada vise neces reci da su se Sloveni doselili na Balkan. Ti, ja i verovatno vecina ucesnika ovog foruma jesmo starosedeoci na Balkanu.Sve je pocelo od vincarskih ljudi, nasih predaka koji su napravili prvo pismo. To pismo se nalazi i na kamenu iz Rozete uz ciju pomoc je Zan Fransoa Sampolion desifrovao hijeroglife. Na tom kamenu su tri pisma: hijeroglifi, srbica i na trecem mestu grcko pismo. Nije nas bilo samo na Peloponezu vec i u Egiptu. Zvanicna istorija je uzbudljiva, prava istorija je jos uzbudljivija.

Da se vratimo na nas Dubrovnik, kako ne bismo skrenuli sa teme. Mada,sve je ovo u pozadini dubrovacke povijesti. Evo vam jednog primera. Molim vas, potrudite se da me dezavuisete, ako mozete.
Dum Ivan Stojanovic(1829-1900),Srbin katolik,poliglota koji nikada nije dovodio u pitanje svoju vernost rimokatolickoj veri i papskoj stolici.
U svojoj studiji "Dum Ivan Stojanovic" profesor Pavle Popovic navodi kako je katolicka jerarhija strahovala da ne dodje do prelaza katolika u pravoslavlje:"Trebalo je razbiti tu predrasudu i pokazati da ta opasnost ne postoji;trebalo je jakim primerima osvedociti da Srpstvo nije protivnik katolicizmu;trebalo je da se jedan ugledan katolicki svestenik nazove Srbinom. I to ucini dum Ivan,medju prvima i najuglednijima...".
Ako ovo ne bude dovoljno navescu vam mnogo ovakvih primera iz Dubrovnika,ali i Dalmacije i Bosne.

P.S. Istina,kada se jednom otkrije,vise se ne moze sakriti.
"Sine,uplasili su se i poneli se kao kukavice".
Ti ne razmjenjuješ inforamcije, ti dociraš. I to bez izvora ili s pokvarenim linkovima. Nisam pročitao jer ne radi. Lijepo objasni u kojem se arhivu čuvaju izvori koji dokazuju da Slaveni nisu doselili na Balkan. Ako pričaš o genetici, opće je mjesto da u stanovništvu na ovim prostorima prevladavaju tipovi karakteristični za neolitičke populacije. Ništa novo. To uopće ne dokazuje ništa o tome tko je Hrvat, a tko ne. Zaista se tako na to ne gleda.

Uglavnom, vidim da si ti ovdje sudionik s misijom osvještavanja "neukih", što na ovom forumu nije dobrodošao pristup. Stvar identiteta nije stvar učenosti, nego stvar subjektivnog osjećaja, dakle to što ti tvrdiš je u tom smislu promašaj. Budući da je tema o Dubrovčanima, eventualno možemo raspravljati o tome jesu li se Dubrovčani osjećali Srbima. Ali ti za to zaista trebaju citati iz dokumenata, ne pokvareni linkovi. Još jedan post u kojem uvjeravaš nekoga da ima pogrešan nacionalni identitet (jer to ne postoji), koji se ne tiče Dubrovnika i u kojem kažeš da je opće mjesto kako neki pojedinac nije krio svoje srpstvo, a to ne potkrijepiš zapisom iz toga vremena, uslijedit će posljedice s trajnom anatemom. Takve rasprave nisu dobrodošle.

P. S. Nije samo psovanje i nazivanje nekoga majmunom vrijeđanje. Ta tvoja istina je nekome jako uvredljiva. U svakom slučaju nije vrijeđanje jedino zbog čega se dobije šup karta s foruma. Trolanje je sasvim dovoljan razlog. Tako, ako želiš ostati, lijepo pročitaj pravila foruma i njih se drži.

P. S. 2 Srbija je možda tolerantnija prema ovakvim raspravama. Krasno je ondje. Ne znaš tko je pametniji kad se krene u juriše s velikonacionalizmom, Hrvati ili Srbi. Da, to baš želimo ovdje.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"

Zadnje uređivanje Tuli_Kupferberg : 05.08.2011. at 09:16.
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 20:46   #107
Quote:
Likurg kaže: Pogledaj post
Ova teorija o Hrvatima je ista ona kako ju je Vuk Drašković postavio. Po njoj su svi štokavci Srbi. Međutim ona je upotrebljena pri ujedinjavanju Njemačke i Italije pa je logično da se trebala provest i na ovim prostorima.. Međutim da li je to "što" ono što definira narod. I zasto netko ne bi postavio toriju da su svi štokavci Hrvati.. Vjerojatno biste se našli uvrijeđeni.. A to da su Hrvati mješavina Avara i Srba katolika je naprosto smješna... Hrvati su se pokrstili nakon dva stoljeća a i Srbi nekad tada možda cak i kasnije nisam siguran.. Pa tko su ti Srbi Katolici onda u tom vremenu koje vi navodite??? Para mi se niti Srbi niti katolici jer nisu ni pokrsteni... Nadalje Vinčanska kultura (3700-3400. god. pr. Kr.) ja ne znam kako ste uspili iz tehnike ubadanja i utiskivanja vrpce na artefaktima nazrijet nekakvo pismo al neka vam (barem je smijesno ) Što se tiče dum Ivana Stojkovića, slažem se da se čovjek proglasio Srbinom mada je katolički svećenik bio. Ali opet zašto to promatrate u današnjem kontekstu a ne u kontekstu Dubrovnika 19. st. To su bili jednogeneracijski Srbi.. Pitate se zašto.. Dubrovački partikularizam najjednostavnije receno. Nakon što su izgubili svoju Republiku Dubrovčani životare na rubu Monarhije, pa se javlja animozitet sprema Beču.. (vidljivo iz epizode posjete Franja Josipa Dubrovniku).. Dubrovačka inteligencija traži način da se povrati stanje prije pada Republike u što većoj mjeri. Hrvatska je tada bila pod režimom Hedervarija pa se Dubrovnik okrece Srbiji kao jedinoj slobodnoj državi južnih Slavena.... Pa se proglašavaju Srbima kako bi u nekoj buducoj zajednici stekli opet svoju koliku toliku samostalnost.. Ima vam knjiga Nikole Tolje o tome.. I literatura koju ste vi naveli je obradjena... Vidim da ste čitali knjigu Olge Luković Srbi narod najstariji (meni je bila smijesna) i da ste je stvarno shvatili ozbiljno....

Likurg,ti ponesto i kontas. U pravu si,Srbi i Hrvati su jedan narod. Glavno je pitanje,ili se zovu Srbima ili se zovu Hrvatima. Dokazi mi da sam Hrvat i ja se nikako necu uvrediti i odmah cu to javno reci. Nazalost,nema dokaza. Ali,ima dokaza za obrnuti slucaj. Evo,jednog krucijalnog. Srbija se kroz istoriju prostirala do reke Soce,tj.do slovenackih Alpa na zapadu. Hrvatska je maksimalno na istoku isla do reke Vrbas i usca Cetine,eventualno do Neretve (Nada Klaic,afirmirana hrvatska povijesnicarka). Da uzmemo,cak i fantazmagorije nekih povijesnicara da je isla do Drine. Sta je sa danasnjom Srbijom istocno od Drine gde ja zivim? Tu nikakve Hrvatske nikada nije bilo. Dakle,prostom dedukcijom zakljucujemo,danasnji Hrvati su Srbi,doduse katolici,mada to nista ne menja. Jezik je ocigledan,prema tome stvar je jasna. Ostaje ti jedino da priznas da si Srbin.

Sto se pisma tice imas sve na sajtu profesora Deretica www.serbijana.com. Tu mozes naci pravu istoriju, jer je utemeljena na dokazima.

Sto se tice dum Ivana Stojkovica. Nije se proglasio,vec je samo rekao ono sto jeste, sto oseca i ono sto su svi Dubrovcani oduvek bili. Proglasili su se katolici koji govore srpskim jezikom za Hrvate u poslednjih 150 godina pod jakim pritiskom rimokatolicke crkve. Pa,naravno da je bitniji istorijski,a ne danasnji kontekst. Bitniji su tvoji korenovi,a ne kako te je neko danas nagovorio da se izjasnis. Ti si ono sto su ti preci bili,ali ne oni u zadnjih nekoliko desetljeca, vec mnogo ranije.

I ovo si dobro primetio. Hrvati se okrecu Srbiji kada ih pritisnu ovi sa zapada, posto ih prethodno iscrpe. Tek se tada sete svojih korijenova. Srbija je tri puta prastala. Cetvrto prastanje ne postoji.

Sto se tice Olge Lukovic. Nisam imao priliku da citam njene knjige. Pretpostavljam da je dosla do istih saznanja kao i dr Jovan I.Deretic,tako da je samo mogu pohvaliti. Sto se tice ovih koji napadaju takve intelektualne gromade, ima jedna narodna poslovica: Psi laju,karavani i dalje prolaze. Tako je bilo i tako ce uvijek biti.

Ziv bio i potrudi se da istrazis svoje korene. Bilo bi dobro za tebe i tvoje potomke da nadjes i krsnu slavu koju su ti djedovi slavili. Jer,uskoro ce svet da se menja,ali ovoga puta u korist Srbije.

P.S. Istina,kada se jednom otkrije,vise se ne moze sakriti.
Vladimir Salus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 20:57   #108
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Ma naslušali smo se mi svašta. Bilo je "teorija" kako su stari Egipćani bili Srbi, pa Sumerani. Sada vidim da su po Deretićevim "teorijama" Srbi od Vinče autohtoni, pa Dubrovčani, po Deretiču i Ante Pavelić je Srbin... Sve u stilu prvo su bile amebe, pa Srbi.
Ukratko, da parafraziram jednog akademika: Srbi su neinventivni, površni i samouvjereni, kao i praktički svi uzurpatorski i okupatorski narodi: eklektici, prisvajaju sve do čega se dočepaju i prilagođavaju to svom znanju, prema praktičnoj potrebi u prvom redu s ciljem asimilacije i dominacije.
Prije dvadeset godina su granatama "objašnjavali" Dubrovčanima da su oni Srbi. Nije prošlo na silu. Sada su promijenili taktiku i nekakvim "povjesnim argumentima" i falsifikatima, suprotno elementarnoj logici pokušavaju "dokazati" nedokažljivo....

Mozak_free,necu ti nista objasnjavati, jer sve imas na sajtu www.serbijana.com.

Sto se tice tog akademika, taj mora da je bio neki ludak,pardon,ludjak, cim ovako nesto moze da prevali preko svojih usta. Bilo bi dobro da navedes ime tog akademika, a ne da spekulises.

Sto se tice tih granata. Ponekad se narod i granatama mora ujediniti. Ja nisam za tu opciju, ali tako kaze istorija. Nasa greska je sto nas je tada vodio covek koji nije znao gde se sve govori srpski jezik. Bio je indoktriniran komunistickom ideologijom. Sada ce biti drugacija situacija, kada se promeni odnos snaga u svetu.

Tebe bi ovi moderatori trebalo odmah da zabrane, jer kazes falsifikati,a ne navodis izvore. Proizvoljan si,povrsan. Kazes elementarna logika. Elementarna logika je da je hrvatski jezik srpski,kao i bosanski,crnogorski i makedonski. To je potpuno dokazivo.

P.S. Istina,kada se jednom otkrije,vise se ne moze sakriti.
Vladimir Salus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 21:34   #109
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Ti ne razmjenjuješ inforamcije, ti dociraš. I to bez izvora ili s pokvarenim linkovima. Nisam pročitao jer ne radi. Lijepo objasni u kojem se arhivu čuvaju izvori koji dokazuju da Slaveni nisu doselili na Balkan. Ako pričaš o genetici, opće je mjesto da u stanovništvu na ovim prostorima prevladavaju tipovi karakteristični za neolitičke populacije. Ništa novo. To uopće ne dokazuje ništa o tome tko je Hrvat, a tko ne. Zaista se tako na to ne gleda.

Uglavnom, vidim da si ti ovdje sudionik s misijom osvještavanja "neukih", što na ovom forumu nije dobrodošao pristup. Stvar identiteta nije stvar učenosti, nego stvar subjektivnog osjećaja, dakle to što ti tvrdiš je u tom smislu promašaj. Budući da je tema o Dubrovčanima, eventualno možemo raspravljati o tome jesu li se Dubrovčani osjećali Srbima. Ali ti za to zaista trebaju citati iz dokumenata, ne pokvareni linkovi. Još jedan post u kojem uvjeravaš nekoga da ima pogrešan nacionalni identitet (jer to ne postoji), koji se ne tiče Dubrovnika i u kojem kažeš da je opće mjesto kako neki pojedinac nije krio svoje srpstvo, a to ne potkrijepiš zapisom iz toga vremena, uslijedit će posljedice s trajnom anatemom. Takve rasprave nisu dobrodošle.

P. S. Nije samo psovanje i nazivanje nekoga majmunom vrijeđanje. Ta tvoja istina je nekome jako uvredljiva. U svakom slučaju nije vrijeđanje jedino zbog čega se dobije šup karta s foruma. Trolanje je sasvim dovoljan razlog. Tako, ako želiš ostati, lijepo pročitaj pravila foruma i njih se drži.

P. S. 2 Srbija je možda tolerantnija prema ovakvim raspravama. Krasno je ondje. Ne znaš tko je pametniji kad se krene u juriše s velikonacionalizmom, Hrvati ili Srbi. Da, to baš želimo ovdje.

Tuli_Kupferberg, ti se kao trudis da me uplasis iskljucivanjem sa foruma. To za mene nije nikakav problem. Ovo je isuvise mali prostor za moje analize i prezentacije. Najvise mogu izgubiti ostali korisnici, jer bi mogli saznati mnoge korisne stvari. Prema tome, samo napred, vratite se dosadnim temama i ponavljanju neistinitih izmisljenih svari. Ovaj forum nije ozbiljan.

Naravno da www.serbijana.com radi i da ce uvek raditi. Tu imas dovoljno izvora. Da,zaista se tako gleda na stvari. Nije vazno kako se subjektivno osecas, vec si ono sto su ti preci bili. Ti se mozes osecati i marsovcem,ali vazno je ono sto si nekada bio.

Ovom forumu su potrebne prave teme koje govore o fundamentalnim stvarima,
a ne o nekim tricama koje se pretvaraju u fantaziju.

Jak ti je moral, a kriterijumi pogotovu. Kada se kaze Hrvatska do Drine,to nije velikohrvatski nacionalizam i to je dozvoljeno. A,kada se kaze svi stokavci su Srbi, to je velikosrpski nacionalizam i treba ga zabraniti. Takve rasprave nisu dobrodosle. Turci bi rekli -masala.

Sto se tice osnovnih stvari u nasim odnosima. Skoro je jedan doktor nauka iz Hrvatske (necu reci njegovo ime) u emisiji na srbijanskoj televiziji rekao da su Hrvati i Muslimani zapravo Srbi i da ratova nece biti onda kada ovi priznaju da su Srbi. Naravno, pomenuo je da on to u Hrvatskoj ne bi smeo da kaze,ali je svestan da ce se stvari morati menjati, narocito zbog svetskih trendova. Ja samo ovde iznosim ono sto i mnogi zagrebacki intelektualci znaju, ali jos uvijek ne smiju da kazu.

Kazes da psovanje i nazivanje nekoga majmunom nije vrijedjanje. Jaka ti je logika. Po toj tvojoj logici, ja bih za tebe mogao reci da si pravi majmun i da si infantilan. Naravno, ja to necu reci, jer mi elementarna pristojnost to ne dozvoljava. Jedino mogu reci da si toliko inteligentan da ne mozes da shvatis da je pomorandza okrugla i narandzasta.

Ovaj razgovor sa vama mi lici na teniski mec, gde sam ja Novak Djokovic, a vi svi hrvatski teniseri zajedno. Kako god ga okrenes vi gubite. Stoga,zivi bili,cuvajte se i istrazite svoje korene. Trebace vam.

P.S. Istina, kada se jednom otkrije, vise se ne moze sakriti.
"Sine,uplasili su se i poneli se kao kukavice."
Vladimir Salus is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.08.2011., 22:08   #110
Dokle ce ovaj nesretnik postavljati na ovom forumu Dereticevu propagandu iz koje se cak i Srbi sprdaju?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 02:43   #111
Quote:
Vladimir Salus kaže: Pogledaj post
Likurg,ti ponesto i kontas. U pravu si,Srbi i Hrvati su jedan narod. Glavno je pitanje,ili se zovu Srbima ili se zovu Hrvatima. Dokazi mi da sam Hrvat i ja se nikako necu uvrediti i odmah cu to javno reci. Nazalost,nema dokaza. Ali,ima dokaza za obrnuti slucaj. Evo,jednog krucijalnog. Srbija se kroz istoriju prostirala do reke Soce,tj.do slovenackih Alpa na zapadu. Hrvatska je maksimalno na istoku isla do reke Vrbas i usca Cetine,eventualno do Neretve (Nada Klaic,afirmirana hrvatska povijesnicarka). Da uzmemo,cak i fantazmagorije nekih povijesnicara da je isla do Drine. Sta je sa danasnjom Srbijom istocno od Drine gde ja zivim? Tu nikakve Hrvatske nikada nije bilo. Dakle,prostom dedukcijom zakljucujemo,danasnji Hrvati su Srbi,doduse katolici,mada to nista ne menja. Jezik je ocigledan,prema tome stvar je jasna. Ostaje ti jedino da priznas da si Srbin.

Sto se pisma tice imas sve na sajtu profesora Deretica www.serbijana.com. Tu mozes naci pravu istoriju, jer je utemeljena na dokazima.

Sto se tice dum Ivana Stojkovica. Nije se proglasio,vec je samo rekao ono sto jeste, sto oseca i ono sto su svi Dubrovcani oduvek bili. Proglasili su se katolici koji govore srpskim jezikom za Hrvate u poslednjih 150 godina pod jakim pritiskom rimokatolicke crkve. Pa,naravno da je bitniji istorijski,a ne danasnji kontekst. Bitniji su tvoji korenovi,a ne kako te je neko danas nagovorio da se izjasnis. Ti si ono sto su ti preci bili,ali ne oni u zadnjih nekoliko desetljeca, vec mnogo ranije.

I ovo si dobro primetio. Hrvati se okrecu Srbiji kada ih pritisnu ovi sa zapada, posto ih prethodno iscrpe. Tek se tada sete svojih korijenova. Srbija je tri puta prastala. Cetvrto prastanje ne postoji.

Sto se tice Olge Lukovic. Nisam imao priliku da citam njene knjige. Pretpostavljam da je dosla do istih saznanja kao i dr Jovan I.Deretic,tako da je samo mogu pohvaliti. Sto se tice ovih koji napadaju takve intelektualne gromade, ima jedna narodna poslovica: Psi laju,karavani i dalje prolaze. Tako je bilo i tako ce uvijek biti.

Ziv bio i potrudi se da istrazis svoje korene. Bilo bi dobro za tebe i tvoje potomke da nadjes i krsnu slavu koju su ti djedovi slavili. Jer,uskoro ce svet da se menja,ali ovoga puta u korist Srbije.

P.S. Istina,kada se jednom otkrije,vise se ne moze sakriti.
Ja stvarno ne znam kako vi definirate naciju.. Po vasoj teoriji Australci , Amerikanci, Kanađani itd su zapravo Englezi.. A pola državljana Južne Amerike su Španjolci a Brazilci Portugalci... i tako dalje.. To čak ima daleko jače temelje nego proglasit Hrvate Srbima... Ali zanemarujete "male" pojedinosti.. Ne uzimate u obzir kulturu naroda, na kojem je supstratu narod izrastao taj narod, ni kako se nacionalno osjeća. Vjerujem da ćete sigurno reći da srenjovjekovna Bosna ustvari bila Srpska zemlja., zanemarujuci pritom pojedinost koja je opet "mala", da je Tvrtko preuzeo kao bosanski ralj srpsko prijestolje nakon Dusana koji je s njim cak i ratovao.. Moji Vi, na prostoru gdje vi živite pravoslavaca nije bilo do 1500. Pogledajte nefalficirane izvore.. Mogu Vam ih i preporučiti.. Srpska nacija izrasta tek u 19. st.. i to najviše po pravilu pravoslavac - srbin.... Tako je to postavio patrijarh Nikodim Milaš.. I vas Deretić je koristio njegovu knjigu Pravoslavna Dalmacija.. E pa sad pitanje je: po čemu smještate Srbe dalje od Drine u srednjem vijeku.. nadalje kako VI osobno mozete suditi nacionalnu pripadnost bilo kome... ja ne znam.. ali su Vaši argumenti na strašno klimavim nogama.. Deretić je samo jedan u nizu ljudi koji se bave povijesti al ozbiljni povjesničar nisu nikako... Po meni je ponajbolji srpski povjesničar Sima Ćirković, čitajte njega kad već ne želite promatrati problematiku s hrvatske strane.. Ne znam jeli shvaćate što uopće znači kategorija nacionalnosti u 19. st. na ovim prostorima.. Jedan primjer je obitelj Vojnović. Kosta Vojnović - katolik, zalaze se za jugoslavenstvo (nemojte pomislit srpstvo molim vas), njegov brat pravoslavac pa katolik pa pravoslavac - Srbin, sin Lujo - Srbin Katolik, sin Ivo Vojnović (isto kao otac) te njegova sestra je bila aktivni član Stranke Prava- dakle Hrvatica.. Ideja nacionalnosti jednostavno još nije bila dozrijela.. Ja bih Vas molio ako je ikako moguće čvrste argumente na izvorima prije svega suvremeni (tj. iz tog vremena).. I molio bih Vas da se ne zalijećete previše s tim Vašim sudovima


Povijest je povijest ma se prekrojit ne može..
Likurg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 03:12   #112
Mislim da je ovo dovoljan dokaz čiji je Dubrovnik:

Postojao je jedan dubrovački pisac po imenu Dominko Zlatarić. Jedano njegovo djelo koje je preveo sa talijanskog na hrvatski jest Ljubav i smrt Pirama i Tizbe, iz veće tuđijeh jezika u hrvacki složene.

U dubrovniku nikoga nema da netko tako kaže da je na srpskom preveo.
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 10:37   #113
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo dovoljan dokaz čiji je Dubrovnik:

Postojao je jedan dubrovački pisac po imenu Dominko Zlatarić. Jedano njegovo djelo koje je preveo sa talijanskog na hrvatski jest Ljubav i smrt Pirama i Tizbe, iz veće tuđijeh jezika u hrvacki složene.

U dubrovniku nikoga nema da netko tako kaže da je na srpskom preveo.
ali dotični je tu već prije krista proglasio hrvate srbima... tako da smo mi svi srbi i onda je uzaludno dokazivati suprotno

čak je i spomenuo da je u "3. veku" dubrovnik bio dio srbije
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 13:19   #114
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Dokle ce ovaj nesretnik postavljati na ovom forumu Dereticevu propagandu iz koje se cak i Srbi sprdaju?
Neće... ali eto, ne može se žaliti da mu nismo dali šansu da se popravi.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 13:21   #115
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
ali dotični je tu već prije krista proglasio hrvate srbima... tako da smo mi svi srbi i onda je uzaludno dokazivati suprotno

čak je i spomenuo da je u "3. veku" dubrovnik bio dio srbije
Ah, da ne govorimo o dokazima da se Srbija prostirala do Soče . Sve vrvi od epigrafskih spomenika koji spominju Srbe u okolici Trsta.

Molim forumaše da ne repliciraju više na postove rečenoga autora.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 00:12   #116
Je li ima negdje popis svih vladara Dubrovačke Republike ?
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 08:56   #117
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Je li ima negdje popis svih vladara Dubrovačke Republike ?
Pitanje ti je malo nezgodno jer Du republika nije imala "vladare" nego vlast. Sve dalmatinske komune su bile vođene gradskim vijećima sačinjenim od lokalnih plemića. Dubrovnik je bio koncipiran slično Veneciji, sa Velikim i Malim vijećem, a knez je bio samo simbolički biran, s prekratkim mandatom da bi bio išta osim paradnog bika. Popis svih "vladara" Dubrovnika bi bio približno jednak popisu dubrovačkih plemićkih obitelji.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 13:05   #118
MOJ DUBROVNIK - VRH VRHOVA SVJETSKE CIVILIZACIJE, NAJVEĆI HRVATSKI ZNAMEN I SREDIŠTE HRVATSKOGA JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI

* 27. siječnja 1416. DR prva u Europi ukida ropstvo; Engleska to čini 1569.
* 1296. u Dubrovniku - jedan od prvih sustava kanalizacije, London grcao u izmetu
* po početku djelovanja ljekarna Male braće definitivno prva u Europi
* sedma knjiga Statuta Grada Dubrovnika iz 1272. g. sadrži isključivo članke koji reguliraju pomorsko pravo; to je najstariji takav dokument na svijetu
* 1395. donesen je u DR zakon o osiguranju koji je najstariji u Europi; riječ je o pomorskom osiguranju - ovaj zakon je tri stoljeća stariji od Lloydova osiguranja koji nadnjeva s kraja 17 st.
* u Dubrovniku je najstariji arboretum u Europi – Arboretum Trsteno; osnovan je 1498.
* Ston drugi planirani grad u Europi, druge najveće zidine na svijetu (poslije Kineskog zida), najstarija solana (15. st.)
* impresivna gradnja
* karantena je dubrovački izum
* vješta diplomacija
* na Kolumbovu brodu bilo je dubrovačkih pomoraca
* jedna od rijetkih republika u doba monarhija, Engleska je monarhija danas - doživotno i nasljedno nasuprot jednomjesečnom mandatu (tko će se uzoholiti na vlasti?)
* DR prva država koja je priznala neovisnost SAD
* dubrovački je govor (štokavska (i)jekavica) podloga hrvatskom standardnom jeziku; književnici Gundulić, Držić, Menčetić, Vojnović itd.
...

Da nije bilo potresa, Dubrovnik bi danas bio najmanje kao Singapur, New York i Monako zajedno, a Dubrovačka Republika u G7 najrazvijenijih država.
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 15:35   #119
Quote:
Uzvišeni kaže: Pogledaj post
MOJ DUBROVNIK - VRH VRHOVA SVJETSKE CIVILIZACIJE, NAJVEĆI HRVATSKI ZNAMEN I SREDIŠTE HRVATSKOGA JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI

* 27. siječnja 1416. DR prva u Europi ukida ropstvo; Engleska to čini 1569.
* 1296. u Dubrovniku - jedan od prvih sustava kanalizacije, London grcao u izmetu
* po početku djelovanja ljekarna Male braće definitivno prva u Europi
* sedma knjiga Statuta Grada Dubrovnika iz 1272. g. sadrži isključivo članke koji reguliraju pomorsko pravo; to je najstariji takav dokument na svijetu
* 1395. donesen je u DR zakon o osiguranju koji je najstariji u Europi; riječ je o pomorskom osiguranju - ovaj zakon je tri stoljeća stariji od Lloydova osiguranja koji nadnjeva s kraja 17 st.
* u Dubrovniku je najstariji arboretum u Europi – Arboretum Trsteno; osnovan je 1498.
* Ston drugi planirani grad u Europi, druge najveće zidine na svijetu (poslije Kineskog zida), najstarija solana (15. st.)
* impresivna gradnja
* karantena je dubrovački izum
* vješta diplomacija
* na Kolumbovu brodu bilo je dubrovačkih pomoraca
* jedna od rijetkih republika u doba monarhija, Engleska je monarhija danas - doživotno i nasljedno nasuprot jednomjesečnom mandatu (tko će se uzoholiti na vlasti?)
* DR prva država koja je priznala neovisnost SAD
* dubrovački je govor (štokavska (i)jekavica) podloga hrvatskom standardnom jeziku; književnici Gundulić, Držić, Menčetić, Vojnović itd.
...

Da nije bilo potresa, Dubrovnik bi danas bio najmanje kao Singapur, New York i Monako zajedno, a Dubrovačka Republika u G7 najrazvijenijih država.
Krivo, potpuno krivo. I prije potresa Dubrovnik nije bio toliko značajan koliko bi mi htjeli. Nakon potresa se grad obnovio posljednjim rezervama i nakon toga je sve bilo gotovo. Prešlo se u životaranje. Zašto? Prometni pravci su napustili Mediteran, neke druge sile su stasale, neke druge su luke dobile na važnosti...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 16:07   #120
Quote:
Mozartea kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima!

Vrlo mi je drago da sam pronasla ovaj forum, jer cini mi se da ima dosta ljudi koji znaju puno o Dubrovackoj Republici.

Imam jedno pitanje na koje nigdje ne mogu naci odgovor na netu:

Gdje se nalazi grob dubrovackog kompozitora Luke Sorkocevica?
Zna li netko?

Bavim se glazbom i zelim nauciti vise o njegovom radu i zivotu u tadasnjoj Dubrovackoj Republici. Sto se tice informacija o ovom kompozitoru, vrlo je malo toga dostupno, sto je velika steta, jer njegov opus, iako malen, je izuzetno vazan u razvoju hrvatske barokne glazbe.


Ako netko ima informaciju, bit cu jako zahvalna.
Moja pretpostavka je da je on sahranjen u jednoj od dubrovackih crkvi, obzirom da se odnosi na vrijeme prije Napoleonovog dolaska (1789).
Ne bih se zakleo ali mislim da sam još davno od nekoga čuo da je Luka Sorkočević sahranjen u kapelici obiteljskog ljetnikovca u Komolcu ili Lapadu (imali su dva ljetnikovca).
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:22.