Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2016., 09:32   #1
Može li stvorena duša biti vječna?

Vječno je ono što nije nastalo, ono što nije stvoreno, što jest samo po sebi. Ono što je stvoreno nije vječno, jer postoji ono razdoblje prije kada ono stvoreno nije postojalo, dakle, stvoreno po prirodi stvari nije oduvijek.

Ljudska duša je "stvorena", prema tome, nije postojala oduvijek, dakle, nije vječna.

A ako postoji razdoblje "prije" kada nije postojala, onda ne proizlazi da će postojati od trenutka stvaranja pa nadalje "zauvijek", jer razdoblje kada nije postojala logički upućuje na razdoblje kada također neće postojati, tj. zašto bi se razdoblje prije stvaranja (začeća ili rođenja) kada nje nije bilo razlikovalo u odnosu na razdoblje nakon (smrti)?

A i kada bi postojala zauvijek, opet nije vječna, jer je stvorena.

Prema tome, ljudska duša ne može biti vječna. I ne može biti stvorena, jer ako je stvorena nije vječna. Jedino je rješenje da je su-postojala sa Bogom. I da se teži njemu vratiti. Ali zašto bi se odvajala od Savršenstva?! Ali ako je s njime su-postojala onda nema svoj bitak u njemu, nego po samoj sebi, i zašto bi se onda uopće vraćala?

Error, error, ništa ne razumijem.
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 10:00   #2
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Vječno je ono što nije nastalo, ono što nije stvoreno, što jest samo po sebi. Ono što je stvoreno nije vječno, jer postoji ono razdoblje prije kada ono stvoreno nije postojalo, dakle, stvoreno po prirodi stvari nije oduvijek.
...
svevišnji je vječnost.

on udahnjuje novo
i nove duše.

sve to onda ide (ne ide) prema njemu - vječnosti
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 15:11   #3
Pitaju te o duši. Reci: "Šta je duša – samo Gospodar moj zna, a vama je dato samo malo znanja."(Kur'an, 17:85)
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 15:21   #4
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Vječno je ono što nije nastalo, ono što nije stvoreno, što jest samo po sebi. Ono što je stvoreno nije vječno, jer postoji ono razdoblje prije kada ono stvoreno nije postojalo, dakle, stvoreno po prirodi stvari nije oduvijek.

Ljudska duša je "stvorena", prema tome, nije postojala oduvijek, dakle, nije vječna.

A ako postoji razdoblje "prije" kada nije postojala, onda ne proizlazi da će postojati od trenutka stvaranja pa nadalje "zauvijek", jer razdoblje kada nije postojala logički upućuje na razdoblje kada također neće postojati, tj. zašto bi se razdoblje prije stvaranja (začeća ili rođenja) kada nje nije bilo razlikovalo u odnosu na razdoblje nakon (smrti)?

A i kada bi postojala zauvijek, opet nije vječna, jer je stvorena.

Prema tome, ljudska duša ne može biti vječna. I ne može biti stvorena, jer ako je stvorena nije vječna. Jedino je rješenje da je su-postojala sa Bogom. I da se teži njemu vratiti. Ali zašto bi se odvajala od Savršenstva?! Ali ako je s njime su-postojala onda nema svoj bitak u njemu, nego po samoj sebi, i zašto bi se onda uopće vraćala?

Error, error, ništa ne razumijem.
To stvorena mislim da se ne odnosi na fizičko stvaranje kakvo mi imamo automatski na umu u fizikalnom svijetu, stvoriti as in napraviti nešto, dati mu fizičko svojstvo, tijelo; napraviti nešto iz ničega, nešto novo što prije nije postojalo.

Već se misli na "stvorena" kao proces/trenutak kad je duša odlučila odvojiti se od... recimo, Izvora, da bi uzela fizičko tijelo i inkarnirala se.

Odvojila bi se jer je očito morala proći samostalan put samospoznaje i rasta.

A sad je li duša vječna.... who knows.
Ja osobno mislim da je stara, da živi u više života... a je li vječna.

Ako idemo od tih pretpostavki, ono što je meni oduvijek bilo fascinantno jest:
kako točno duša izabere novo tijelo?
Čitala sam negdje da se prije inkarnacije, mogu vidjeti neki kao isječci budućeg života, kao na pokretnoj vrpci, ubrzano. I onda da duša valjda izabere koji od ponuđenih joj treba za vlastiti rast i samospoznaju. Samo je tu pitanje kada točno "uskoči" u novi život, već u maternici?

I isto tako, fizički izgled vs. mijenjanje spola.
Negdje piše da je fizički izgled uvijek više-manje isti/sličan. Pa tako imamo pusta nagađanja o vremenskim putnicima zbog nevjerojatne sličnosti s ljudima koji su sada živi. No s druge strane, postoje svjedočanstva o životima u različitom spolu od onog sada.
Pa ti više budi pametan.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 14:49   #5
jako dobro pitanje
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 14:53   #6
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Pitaju te o duši. Reci: "Šta je duša – samo Gospodar moj zna, a vama je dato samo malo znanja."(Kur'an, 17:85)
Ivan 16,12, Još bih vam imao mnogo da kažem, ali sad ne možete podnijeti.
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 00:19   #7
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Vječno je ono što nije nastalo, ono što nije stvoreno, što jest samo po sebi. Ono što je stvoreno nije vječno, jer postoji ono razdoblje prije kada ono stvoreno nije postojalo, dakle, stvoreno po prirodi stvari nije oduvijek.

Ljudska duša je "stvorena", prema tome, nije postojala oduvijek, dakle, nije vječna.

A ako postoji razdoblje "prije" kada nije postojala, onda ne proizlazi da će postojati od trenutka stvaranja pa nadalje "zauvijek", jer razdoblje kada nije postojala logički upućuje na razdoblje kada također neće postojati, tj. zašto bi se razdoblje prije stvaranja (začeća ili rođenja) kada nje nije bilo razlikovalo u odnosu na razdoblje nakon (smrti)?

A i kada bi postojala zauvijek, opet nije vječna, jer je stvorena.

Prema tome, ljudska duša ne može biti vječna. I ne može biti stvorena, jer ako je stvorena nije vječna. Jedino je rješenje da je su-postojala sa Bogom. I da se teži njemu vratiti. Ali zašto bi se odvajala od Savršenstva?! Ali ako je s njime su-postojala onda nema svoj bitak u njemu, nego po samoj sebi, i zašto bi se onda uopće vraćala?

Error, error, ništa ne razumijem.
U teologije vrijede drugačija pravila: istina je onakva kakvu je Bog prenio svojim slugama

Ovaj će svemir biti vječan iako jer u jednom trenutku nastao. Ali što mu vrijedi da je vječan ako se bude razrijedio u beskonačnost.

A i naša duša može biti vječna ako bude spavala vječnim snom !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 22:44   #8
U Biblijskim knjigama ima odgovor na sva pitanja ili večinu, pa i na to. Dato je znanje samo ga treba pronaći.
Čovjek jeste duša. Životinja jeste duša. Nemaju besmrtnu dušu.
Evo
Prva knjiga Biblije

1:21 I stvori Bog kitove velike i sve žive duše što se miču, što provrveše po vodi po vrstama svojim, i sve ptice krilate po vrstama njihovim. I vide Bog da je dobro

2:7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.
VelikiKruhovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 21:53   #9
Quote:
VelikiKruhovski kaže: Pogledaj post
U Biblijskim knjigama ima odgovor na sva pitanja ili večinu, pa i na to. Dato je znanje samo ga treba pronaći.
Čovjek jeste duša. Životinja jeste duša. Nemaju besmrtnu dušu.
Evo
Prva knjiga Biblije

1:21 I stvori Bog kitove velike i sve žive duše što se miču, što provrveše po vodi po vrstama svojim, i sve ptice krilate po vrstama njihovim. I vide Bog da je dobro

2:7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.
I onda može li Duh životni biti vječan pošto izlazi od Gospoda Boga ili ne?
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 15:59   #10
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
I onda može li Duh životni biti vječan pošto izlazi od Gospoda Boga ili ne?
Ne znam to objasniti sa sigurnošču, ali evo moje mišljenje.
Duh životni je od Boga i Bog je čovjeku
udahnuo duh životni da čovjek postane živ. U Bibliji se spominje duh sveti.
Bog koristi duh ili silu da da život, znanje, mudrost, silu, snagu...

Naprimjer
"Na njemu će duh Jahvin počivat', duh mudrosti i umnosti, duh, savjeta i jakosti,
duh znanja i straha Gospodnjeg." Izaija 11:2

Možda onda možemo po ovome svatiti da duh životni nije duh to jeste duša osobe Adama ili Eve jer su
oni duše žive, a duh kojim ih je Bog oživio je sila kojom Bog djeluje.

A u postanku 9:4,5 kaže:
"Samo ne smijete jesti mesa u kojem je još duša, to jest njegova krv.
5 A za vašu krv, za vaš život, tražit ću obračun: tražit ću ga od svake životinje;
i od čovjeka za njegova druga tražit ću obračun za ljudski život."

Ovdje je krv duša. A izgleda duh je nešto drugo.
A šta je krv. Krv cirkulira kroz cijelo tijelo u sve dijelove. Krv je velikim dijelom od vode.
Voda je na neki način krv planete.
Rijeke vode su žile koje napajaju živi svijet planete.
Voda života se spominje u Bibliji, ali to nije u pitanju voda nego
Riječ Božija. Ali ipak je upotrijebljen izraz voda. Krv je kao rijeka u čovjekovom tijelu.
Krv je plazma koja prenosi kisik.
To je duša i sam čovjek je duša živa, to jest ona koja diše.
Izgleda da duh životni i duša nisu isto. Ali ne znam sa sigurnošču ovo objasniti tako da ovo nije konačan odgovor
VelikiKruhovski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.