Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Programiranje

Programiranje Za programere i one koji to žele postati ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2013., 16:49   #1
C++

Trebam malu pomoć, zanima me kaj bi značilo npr. i % 2?
Koje je rješenja ovog zadatka
a=3, b=7
if (a % 2 !=0) {
printf("%d", a+b)}
else {
printf("%d", b)
};

Hvala
thelarch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 17:17   #2
ako ostatak cjelobrojnog dijeljenja (a:2) nije jednak nuli izvrsit ce ti "if statement", u suprotnom else ... sto ce reci ako ti je varijabla a paran broj izvrsit ce se else, a ako je neparan , onda ce se izvrsiti if
rjesenje je 10
josipmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2016., 19:55   #3
c++ Zadatak klase

Ako bi mi itko mogao pomoći oko ovog zadatka, stvarno nemam ideje ni kako bi krenuo
Unaprijed zahvaljujem.
Zadatak ovako glasi:
Proširite klasu*/ array /*sa potrebnim funkcijama*/

class array {
int cnt, *data;
};

/*tako da sljedeći program ispravno puni cijelo prvo polje nulama,
kopira sve elemente u drugo polje i briše svu alociranu memoriju:*/

int main(){
array a(10);
array b(a);
for (int i=0;i<10;++i){cout<<b[i]<<endl;}
}
obnix12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2016., 20:43   #4
Dobro, pretpostavljam da znaš što su pokazivači i kako se koriste, napraviš metodu nullify() unutar funkcije, ona prošeta kroz a[] i postavi sve na nulu. Drugi dio je jednostavna for petlja koja radi doslovno ovo a[i]=b[i]; .

Na kraju ili u destruktoru klase, ili u nekakvoj metodi pozoveš delete funkciju. Delete trebaš proučiti kako se koristi, nije teško ali je dobro znati malo više o tome.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2016., 23:22   #5
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Dobro, pretpostavljam da znaš što su pokazivači i kako se koriste, napraviš metodu nullify() unutar funkcije, ona prošeta kroz a[] i postavi sve na nulu. Drugi dio je jednostavna for petlja koja radi doslovno ovo a[i]=b[i]; .

Na kraju ili u destruktoru klase, ili u nekakvoj metodi pozoveš delete funkciju. Delete trebaš proučiti kako se koristi, nije teško ali je dobro znati malo više o tome.
Ne treba mu ni petlja, ni "nullify", a ni delete.

Ono što mu treba je eksplicitni konstruktor, implementiran copy konstruktor, i overloadan array subscript operator (ako baš želi ispisati članove kroz onakvu for petlju).

Zadatak je zadan toliko loše da je to za plakat. Je li toliki problem bio jednoznačno opisati što se traži....
artard is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 11:34   #6
Pa ili profesor/predavač isto tako nema pojma, ili je namjerno ostavio prostora za interpretaciju i očekuje rješenja koja se razlikuju, poput ova dva odgovora. Prvome dovoljan ili dobar, a drugome "Sjedi. Pet!".
darkec-kec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 14:07   #7
Quote:
darkec-kec kaže: Pogledaj post
Pa ili profesor/predavač isto tako nema pojma, ili je namjerno ostavio prostora za interpretaciju i očekuje rješenja koja se razlikuju, poput ova dva odgovora. Prvome dovoljan ili dobar, a drugome "Sjedi. Pet!".
Ili ovo služi da se nauči nešto, ne da napišeš savršeno rješenje koje piše netko s 15 godina radnog iskustva?

Sumnjam da će netko tko uči C++ i tko nije bio siguran kako uopće postaviti rješenje zadatka znati isprogramirati artardovo rješenje.

Small steps to victory.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 14:29   #8
Koji dio rješenja po tebi ne spada u osnove?
artard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 00:43   #9
Zahvaljujem na pomoći
Još ako bi mi mogli objasniti ova dva zadatka samo?
1. Napišite apstraktnu klasu*/ geometrijskiLik /* i izvedene klase */
krug /*i*/ kvadrat /*tako da sljedeći program:*/

#include <iostream>
#include <list>
typedef std::list<geometrijskiLik*> lista;
typedef cont::const_iterator iter;
int main() {
lista c;
c.push_back(new krug);
c.push_back(new kvadrat);
for(iter it = c.begin(); it != c.end(); ++it)
(*it)->povrsina();
}
/*Ispisuje:*/ 3.14
1

/*Napomena: defaultni konstruktor klase krug postavlja veličinu polumjera na 1,
a defaultni konstruktor klase kvadrat duljinu stranice kvadrata na 1*/

2. Napišite predložak funkcije koja omogućava prebrojavanje koliko je
elemenata unutar polja jednakih elementu na lokaciji koja se također predaje kao
argument. Uz ovo, funkcija dobiva i duljinu polja. U glavnom programu treba
pestirati funkciju na dva polja različitog tipa i duljine čije popunjavanje
treba omogućiti s tipkovnice .
obnix12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 09:41   #10
I gdje si točno zapeo?

P.S.
Ako želiš instalacijski CD/DVD, to moraš platiti.
artard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 10:15   #11
Drugi donekle znam, al bi mi trebalo objasniti drugi kako točno krenuti i iz programirati? Jer nismo ništa slično radili tome
obnix12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 10:46   #12
Neznam cime se bavis i odakle ti ovi zanimljivi zadaci, ali ovo sto radite su osnive objektnog programiranja i rad sa nasljedjenim klasama.
Mozda cu sada zvucati bezobrazno ali uz malu pomoc googla naci ces rijesenje , pogotovo kada zaviris na stranice microsofta.
Radim i zaradjujem kao programer i preporucujem ti da potrosis neko vrijeme na googlu i naci ces rijesenje, a kada procitas dokumentaciju biti ce ti sve jasnije.
Naravno da nikad niste radili nista slicno, u tome bi i trebala biti poanta ucenja, kako ces se snaci i nauciti.
Rijetki su jezici koje netko moze nauciti i koristit bez pretrazivanja na internetu.
Jedan primjerak takvog bi bio C jezik ( i prodruzimo mu hardcore programera).
Kolicina librarija koja je dostupna u objektnim jezicima je ogromna te ne postoji osoba koja ih zna sve.
Ali uz puno prakse iskusniji prpogrameri lagano nalaze rijesenja.

Ovo je samo moj mozda bezobrazni savjet, ali potrudi se sam na pocetku i kasnije ce ti biti lakse. A pitanja na forumu postavis ako si zapeo na tezem algoritmo ili ako ti nesto lakse puca i baca errore pa mozes dobiti savjet na temelju TVOG koda gdje si pogrijesio u koracima pa ce se to ispraviti.

Netko ce ti tu zaljepiti rijesenje, ti to zaljepit i lupit f5 i radit ce. Tu nema nikakve samo evaluacije i procjene gdje je napredak. A upitno je hoces li copy pasteom naucit ista.
master_dju is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 12:10   #13
Eto ti jednog dijela, pa sad kreni dalje sam (ili opet žicaj)

Kod:
template<typename T>
int getCount( const T * const p, const int position, const int count )
{
    if( !p || position >= count )
        return 0;

    int result( 0 );

    for( int i = 0; i < count; ++i )
    {
        if( position == i )
            continue;

        if( p[ i ] == p[ position ] )
            ++result;
    }

    return result;
}
artard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 12:31   #14
Hvala dosta ste mi pomogli
obnix12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 12:56   #15
I ne tražim da mi riješite zadatke nego samo malo pojasnite da ih ja mogu probati sam riješiti!
obnix12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 20:00   #16
bok ljudi imam jedan problem zadatak koji nemogu već 2-3 dana razumijeti:
napiši program koji učitava 2 znaka te popunjava kvadratno 2d polje znakova 20x20. Polje popuniti da se s prvim učitanim znakom popuni 1. srednji i zadnji stupac, ostala mjesta nek se popune s drugim učitanim znakom, Nakon popunjavanja ispisat sadržaj polja u obliku tablice br reda/stupca učitati s tipkovnice u intervalu 5-20 (mora biti neparan broj)

pr. za 7
xooxoox
xooxoox
xooxoox
xooxoox
xooxoox
xooxoox
xooxoox

do ovdje sam stigao i stalno mi beskonačna petlja ispada:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>


int main()
{

int polje[20][20];
int redak, stupac;

do{
printf("ispisi br retka i stupca:\n");
scanf("%d%d",&redak,&stupac);
}while(redak<1||redak>20||stupac<1||stupac>20);

int i,j;
char znak, znak1;
for(i=0; i<redak;i++)
{
for(j=0;j<stupac
printf("upisi znakove:\n");
scanf("%c%c", &znak,&znak1);
if(j==0||j==stupac)
{
polje[i][j]==znak;
}
}
return 0;
}

isto tako neznam kako postaviti uvijet da se u srednjem stupcu upiše taj 1. znak pa ako neko može popraviti zahvaljujem mu se
markohorvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 20:50   #17
Stavi scanf("%c%c", &znak,&znak1); izvan for petlja, jer ako sam dobro razumio zadatak, ti te znakove trebaš pročitati samo jednom.
Ovo for(j=0;j<stupac bi trebalo biti for(j=0;j<stupac; j++)

A popunjavanje tabele bi trebalo biti
if (j==0 || j==stupac || j == (stupac+1)/2)
polje[i][j] = znak;
else
polje[i][j] = znak1;


Mislim da je to sve, osim što trebaš tu tabelu i ispisati.

Zadnje uređivanje Stric iz ozadja : 10.09.2016. at 21:01.
Stric iz ozadja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 16:48   #18
Potrebna mi je pomoc vezano za 2 zadatka koje ne mogu nikako rijesiti. Zadatci su u C++ programskom jeziku. Ako je netko zainteresiran neka mi se javi privatno u poruku. Na kraju suradnje isplata za pruzenu pomoc. Hvala
BigCesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2018., 20:42   #19
Pozdrav,

Zanima me da li je moguće izraditi nekakav jednostavan program za loto 6/45 te bi cijenu molio?dakle brojevi su od 1-45 a on mi mora izbaciti kombinaciju od 6 brojeva.
Ovaj program bi se trebao ponašati prema nekoliko uvjeta, npr.da mi uvijek izbacuje parne i neparne brojeve u omjeru koji mu jednom zadate (4:2,3:3,2:4), da je suma kombinacija koje ce mi davati biti uvijek između 107-170 ,također omjer malih i velikih brojeva je u omjeru 2:4, 4:2, 3:3,tako bi otprilike nekako izgledalo..pa me zanima da li je to moguce ,u kojem se to programu radi i koliko vremenski to zahtijeva rada..pa eto ako ima zainteresiranih javite se
neutron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:35.