Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2016., 01:23   #1
Praktičan vodič za biljnu odnosno vegansku ishranu

Donedavno nije postojao nijedan sajt ili organizacija koja je nekomercijalna, neprofitna, bazirana na nauci i koja informiše ljude o najnovijim informacijama o ishrani baziranim na dokazima. Jedine informacije koje su decenijama stizale do većine ljudi širom sveta su bile pristrane, netačne i varljive informacije dostavljene od strane milijarderskih prehrambrenih industrija (meso, jaja, so i mleko), vlada, organizacija i istraživača sa sukobom interesa. Radi toga je većina ljudi širom sveta uključujući i doktore ostala pouzdana u meso, jaja i mlečne proizvode i odbila da prebacivanje na biljnu ishranu uzme u obzir.

To se promenilo zahvaljujući sajtu NutritionFacts.org – jedini nceekomercijalni, neprofitni i naučno bazirani sajt na svetu koji nudi najnovije informacije o ishrani bazirane na dokazima. Ovaj sajt je lansiran 2011. godine i trenutno ga mesečno posećuje više od dva miliona ljudi i ima više od pola miliona obožavalaca na Facebook-u. Da bi dodatno informisao ljude o beneficijama biljne ishrane i opasnostima mesa i životinjskih proizvoda, osnivač sajta Dr. Majkl Greger objavio je knjigu koja se trenutno smatra najvažnijom knjigom na svetu – Kako ne umreti.

Dakle, glavni razlog zašto mnogi ljudi ne žele da vegansku ishranu uzmu u obzir je radi toga što su dezinformisani i zbog njihovog još uvek preovladavajućeg poverenja u meso i životinjske proizvode koje promovišu milijarderske prehrambrene industrije koje polako gube kredibilitet zahvaljujući sajtovima kao što su NutritionFacts.org i novim zakonima koji zahtevaju sve naučno-istraživačke eksperimente i studije da objave apsolutno potpune informacije, trgovinske veze, sukobe interesa i finansiranje svakog istraživača, naučnika i lekara koji učestvuje u istraživanju što je donelo do otkrića da u 69% slučajeva studija lekari nisu otkrili svoje sukobe interesa.

Ove informacije su do mene stigle u 2013. godini i tada sam odlučio da iz svoje ishrane izbacim meso, jaja i mlečne proizvode i pređem na isključivo biljnu odnosno vegansku ishranu. Danas se biljnom ishranom hranim iz saosećanja prema sebi, saosećanja prema životinjama, saosećanja prema svim ljudima sveta i saosećanja prema našoj Majci Zemlji. Od kada sam prešao na biljnu ishranu, stekao sam mnogo znanja i iskustva koje sam podelio u članku Praktičan vodič za biljnu ishranu. Tako da, ako te interesuje biljna ishrana, ali ne znaš kako da počne i šta da jedeš u ovom vodiču možeš saznaš kako, gde, kada i šta sve možeš i treba da jedeš kada pređeš na ovu ishranu.
MatijaST is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:42.