Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija

Televizija Sve što trebam jest komad kruha i TV
Podforumi: Serije, Sapunice, Turske serije, Reality TV, Eurosong, Igre & ostalo (Eurosong)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2017., 11:00   #1
Dostupnost prvih sat kanala u RH ?

Zna li netko kada su satelitski kanali CNN, Eurosport i MTV postali dostupni na teritoriji Hrvatske ?
__________________
Istina je moj motto
Kochis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 22:04   #2
Quote:
Kochis kaže: Pogledaj post
Zna li netko kada su satelitski kanali CNN, Eurosport i MTV postali dostupni na teritoriji Hrvatske ?
Rekao bi od 1988. jer je tada lansiran satelit Astra na 19.2 stupnjeva istočno

https://en.wikipedia.org/wiki/Astra_19.2%C2%B0E

Quote:
Launched in 1988, Astra 1A was the first satellite in the Astra 19.2°E group. With 16 transponders, Astra 1A was the first satellite intended for DTH reception of satellite TV across Europe. From the start of transmissions in 1989, Astra 1A carried four channels for Sky Television plc, the world's first commercial multi-channel DTH service, on transponders leased before the satellite was completed.

Early channels broadcasting from 19.2°East included those primarily intended for the UK, Germany, the Benelux countries, and Scandinavia, and so-called pan-European channels such as MTV Europe, CNN International, and National Geographic Channel.
Edit
Ispravak. Satelit je lansiran u studenom 1988., a počeo je emitirati u siječnju 1989.

https://en.wikipedia.org/wiki/Astra_1A

Quote:
The satellite came into its position on January 7, 1989. FilmNet became the first channel on the satellite when it launched on transponder 11 on February 1. Other channels such as Sky Channel, Eurosport, Sky News and Sky Movies from Sky Television, as well as the Scandinavian TV3 and MTV Europe all launched in February. The Children's Channel/Lifestyle and Screensport followed in March. The Scandinavian pay channel TV1000 launched in August 1989.
Znači Eurosport i MTV Europe su emitirali od veljače 1989.

Edit 2
Moguće da je CNN došao kasnije, tek 1992.

https://en.wikipedia.org/wiki/Astra_1B
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong

Zadnje uređivanje Bask : 06.02.2017. at 22:23.
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 23:10   #3
Za CNN jamčim da je 1991. bio tu, preko 19.2E. Početkom 1991. Kad je počeo, ne znam.
Na ovom linku koji si dao je frekva koja je sada (u stvari piše mi da je 11625, da budemo točniji), a koja je počela 1992. Vjerojatno je prije ove išao na nekoj drugoj. Uglavnom, znam da su se antene štimale po CNN jer je imao najlošiji signal. Kad bi eliminirao sve spajkove sa slike CNN-a, sve ostalo je valjalo
__________________
Pobjednik: LČ 2014/15 i 2017/18 Pobjednik: NBA playoff predictor 2015. Pobjednik: 5. ATD 2016.
#atdsedam #igrajatd
#kopajdoma #atdasawayoflife
VodkaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 18:40   #4
Quote:
VodkaM kaže: Pogledaj post
Za CNN jamčim da je 1991. bio tu, preko 19.2E. Početkom 1991. Kad je počeo, ne znam.
Na ovom linku koji si dao je frekva koja je sada (u stvari piše mi da je 11625, da budemo točniji), a koja je počela 1992. Vjerojatno je prije ove išao na nekoj drugoj. Uglavnom, znam da su se antene štimale po CNN jer je imao najlošiji signal. Kad bi eliminirao sve spajkove sa slike CNN-a, sve ostalo je valjalo
Ne znam, na ovom popisu kanala na kojem je Astra 1A, nema CNN-a
https://en.wikipedia.org/wiki/Astra_1A

Pojavljuje se tek na Astri 1B 1992.
https://en.wikipedia.org/wiki/Astra_1B

Na njemačkoj wikipediji imaju i datum početka emitiranja, 10.4.1992.

Quote:
Auch FilmNet und MTV Europe begannen jeweils am 13. Dezember 1991 und 10. April 1992, an dem Tag, als auch CNN International mit seinen Sendungen auf Astra begann, mit Doppelabstrahlungen.
https://de.wikipedia.org/wiki/Astra_1B


I mene malo čudi da je CNN došao tako kasno. Možda je neka greška
Sjećam se da je HTV (ili je tada još uvijek bila TV Zagreb) prenosio CNN kad je bio rat u Kuvajtu 1990. E sad, otkuda su preuzimali signal, nemam pojma.
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 21:22   #5
Ma sa satelita, 100%. Tada su kombinirali, CNN, MTV, Eurosport...kažem ti, prije 1992. Proljeće 1991. Jamčim, pusti wiki...rat u Kuvajtu bio je 1991. kod nas na TV, iako jest počeo 1990.
__________________
Pobjednik: LČ 2014/15 i 2017/18 Pobjednik: NBA playoff predictor 2015. Pobjednik: 5. ATD 2016.
#atdsedam #igrajatd
#kopajdoma #atdasawayoflife
VodkaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 23:11   #6
Quote:
VodkaM kaže: Pogledaj post
Ma sa satelita, 100%. Tada su kombinirali, CNN, MTV, Eurosport...kažem ti, prije 1992. Proljeće 1991. Jamčim, pusti wiki...rat u Kuvajtu bio je 1991. kod nas na TV, iako jest počeo 1990.
Nemam druge nego da ti vjerujem
Tada sam bio klinac, a nismo ni imali satelitsku.

Na drugom klipu, koji je promotivni spot za Astru iz 1991, na 8.00 je popis kanala.

https://www.youtube.com/watch?v=lIZYOS2kmpA

https://www.youtube.com/watch?v=mrx_znpbG_Y

Opet ne spominju CNN

Samo još da dodam da ni na koji način nisam emotivno vezan za ovu temu. Potpuno mi je svejedno koje godine je CNN počeo emitirati program preko Astre. Samo sam pokušao odgovoriti forumašu koji je otvorio temu.
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 00:25   #7
Pa vjerojatno ni tada nije bio toliko atraktivan, ono, prije Kuvajta to je bila prilično nepoznata postaja ovdje. Zanimljivost je da sam sinoć tražeći frekvenciju na kojoj je, nakon valjda 100 godina okrenuo na njega, a tamo emisija koja se zove jednostavno "Amanpour" Žena sjedi za stolom i videolinkom priča s gostima, komentira... A ona mi je prva asocijacija na CNN. Kao da je opet 1991.
__________________
Pobjednik: LČ 2014/15 i 2017/18 Pobjednik: NBA playoff predictor 2015. Pobjednik: 5. ATD 2016.
#atdsedam #igrajatd
#kopajdoma #atdasawayoflife
VodkaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 10:30   #8
Quote:
Bask kaže: Pogledaj post
Rekao bi od 1988. jer je tada lansiran satelit Astra na 19.2 stupnjeva istočno

https://en.wikipedia.org/wiki/Astra_19.2%C2%B0E



Edit
Ispravak. Satelit je lansiran u studenom 1988., a počeo je emitirati u siječnju 1989.

https://en.wikipedia.org/wiki/Astra_1A



Znači Eurosport i MTV Europe su emitirali od veljače 1989.

Edit 2
Moguće da je CNN došao kasnije, tek 1992.

https://en.wikipedia.org/wiki/Astra_1B
Sjećam se da je negdje tek 1991. godine počela ekspanzija satelitskih antena kod mene u ruralnom dijelu RH.
CNN se za vrijeme zaljevskog rata emitirao na TV Zagreb 1991.
__________________
Istina je moj motto
Kochis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 10:32   #9
Hvala ekipa @ Bask i @ VodkaM
__________________
Istina je moj motto
Kochis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 19:55   #10
Quote:
Kochis kaže: Pogledaj post
Zna li netko kada su satelitski kanali CNN, Eurosport i MTV postali dostupni na teritoriji Hrvatske ?
Općenito prvi SAT TV kanali su bili dostupni negdje početkom osamdesetih godina u bivšoj Jugoslaviji.

Ako se ne varam, prvi SAT TV prijem je bio održan na velesajmu i onda je opremu kupio izvjesni ugostitelj zvani Koki za svoj kafić u okolici Čakovca koji se zvao Viktorija.

U to vrijeme je to narod percipirao kao da sada netko iz svemira dovede Enterprise i u njemu ima kafić.

Ispred kafića je stavio Ooooogrroooomaaannn tanjur, par metara u promjeru, pa je izgledalo kao da je zgrada NASA-e a u kafani prikazivao 4 satelitska kanala. Jedan od njih je bio preteča MTV-a, zvao se Musicbox.

U Viktoriju su dolazili ljudi iz svih krajeva Europe, po par stotina KM udaljeni, jer nigdje u blizini nije bilo "svemirske TV".
Hrvati, Slovenski, Austrijanci, Talijani, Bosanci, Srbi...

U to vrijeme ako si barem jednom bio u Viktoriji bio si glavni, dijete ti je kod doktora moglo preko reda, sladoledar ti nije htio naplatiti sladoled i postao si automatizmom šef nogometnog, vatrogasnog, planinarskog i šahovskog kluba u selu/gradu gdje si živio.

Često bi došla cijela reprezentacija Dinama, 100 km daleko da se vidi da su oni jet set jer dolaze na piće u Viktoriju.

Kokiju je taj potez na brzaka donio toliko reklame (para) da i dan danas živi kao jako bogat čovjek.
Zaradio je toliko para da je u Parizu otvorio neki super fini restoran, što vjerujem nije mala para...

Mislim da je lik i danas živ a Viktorija je postala krčmetina koju posjećuju pripadnici romske nacionalne manjine pa ju je svako malo potrebno renovirati. Ne toliko obnoviti koliko popraviti...nadam se da razumijete razlog
Seti2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 14:55   #11
Quote:
Seti2012 kaže: Pogledaj post
Općenito prvi SAT TV kanali su bili dostupni negdje početkom osamdesetih godina u bivšoj Jugoslaviji.

Ako se ne varam, prvi SAT TV prijem je bio održan na velesajmu i onda je opremu kupio izvjesni ugostitelj zvani Koki za svoj kafić u okolici Čakovca koji se zvao Viktorija.

U to vrijeme je to narod percipirao kao da sada netko iz svemira dovede Enterprise i u njemu ima kafić.

Ispred kafića je stavio Ooooogrroooomaaannn tanjur, par metara u promjeru, pa je izgledalo kao da je zgrada NASA-e a u kafani prikazivao 4 satelitska kanala. Jedan od njih je bio preteča MTV-a, zvao se Musicbox.

U Viktoriju su dolazili ljudi iz svih krajeva Europe, po par stotina KM udaljeni, jer nigdje u blizini nije bilo "svemirske TV".
Hrvati, Slovenski, Austrijanci, Talijani, Bosanci, Srbi...

U to vrijeme ako si barem jednom bio u Viktoriji bio si glavni, dijete ti je kod doktora moglo preko reda, sladoledar ti nije htio naplatiti sladoled i postao si automatizmom šef nogometnog, vatrogasnog, planinarskog i šahovskog kluba u selu/gradu gdje si živio.

Često bi došla cijela reprezentacija Dinama, 100 km daleko da se vidi da su oni jet set jer dolaze na piće u Viktoriju.

Kokiju je taj potez na brzaka donio toliko reklame (para) da i dan danas živi kao jako bogat čovjek.
Zaradio je toliko para da je u Parizu otvorio neki super fini restoran, što vjerujem nije mala para...

Mislim da je lik i danas živ a Viktorija je postala krčmetina koju posjećuju pripadnici romske nacionalne manjine pa ju je svako malo potrebno renovirati. Ne toliko obnoviti koliko popraviti...nadam se da razumijete razlog
Priča je fantastična. Hvala što si nam ju ispričao.
__________________
Istina je moj motto
Kochis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 04:54   #12
kad sam ja doselio u zadar u listopadu 1989, u mojoj zgradi je na raspolaganju već bio eurosport, rtl, sat1, superchanel, tve, raiuno, raidue
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.