Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2017., 22:46   #2361
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
- neto povrsina objekta: 129.1 m2
- godisnja potrebna toplinska energija za grijanje: 1509.63 [kWh/a]
- TP niskotemperaturna Daikin Altherma 6 kW
- rekuperator Zehnder ComfoAir Q350 TR

Dizalicu nisam odabrao ja nego projektanti, ja sam odabrao proizvodaca i dobavljaca pumpe pri cemu je projektant u suradnji sa njima odabrao tocan model, dakle nije odokativna metoda nego puno racunanja.
Rekuperator digne maltene cijeli razred ucinkovitosti ako se radi o nekom vrhunskom uredaju i ako je sve dimenzionirano i projektirano ovisno o potrebama objekta. A na kraju sama kombinacija rekuperatora i TP je rezultirala odlicnom ucinkovitoscu cijelog objekta, tako da je stvar fantasticna ma sto neki mislili o tome. Od matematike i fizike ne mozemo pobjeci.
Na kraju i moje inzistiranje na nerazvedenom objektu, na micanju nepotrebnih istaka, balkona i svih zderaca energije, te trazenje zemljista sa prikladnom orjentacijom je dovelo do ovih rezultata. A na kraju i stvar logike, vecina ljudi kuce okrece da ime eto bude lijepa s ceste??? Pa eto tu mora biti ili dnevni ili ulaz, neovisno sto je to mozda kriva strana. Kod mene je pogled na cestu mozda i najruznija strana kuce, ali je kuca na parceli okrenuta idealno u odnosu na strane svijeta i to je jako puno utjecalo na energetsku ucinkovitost.
To zadnje ti je puno bolje ulaganje od toplinske pumpe. Tp je samo stroj koji ces kad tad morati zamijeniti, ali poziciju i orijentaciju neces moci. Vidim po sebi koliko jug bez zapreka ispred znaci. Mozda ce ova anegdota biti smijesna, ali selo od mog tate se pred 200god komplet preselilo 500m dalje gdje su bolji bili uvjeti. Na starom mjestu su samo ostaci kamena, a na novom mjestu selo gdje ima i male djece. Stari ljudi su nekad davali puno vise paznje mjestu gdje ce se kuca zidati
tomorrow2 is offline  
Old 07.04.2017., 23:02   #2362
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
- neto povrsina objekta: 129.1 m2
- godisnja potrebna toplinska energija za grijanje: 1509.63 [kWh/a]
Imamo skoro sličan proračun za toplinsku energiju za grijanje samo što je kod mene 47 m2.
BatmanBg is offline  
Old 07.04.2017., 23:16   #2363
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Cesta je na sjeveru, naravno?

Jebote, kao da čitam svoj popis to što si nabrojao
Moja, po planu koji sam napravio, a kojega će projektant doraditi/ispraviti izgleda kao borgovska kocka. Južne orjentacije, sve važne prostorije na jugu.
Samo je veća (200m2 bruto) i budget ne dopušta neka idealna riješenja (extra debela izolacija, izolacija ispod temelja).

Nego, daj reci, da li ti je glavni projektant radio proračun za energiju, tp i ventilaciju, ili si to posebno?

Ti si ventilaciju kod slovenaca uzimao? Koliko se sjećam, rekao si sa idejnim kod njih, pa se dogovorimo što i pošto, pa onda oni naprave i nacrt za razvod?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Cesta je na zapadnoj strani.

Meni je izvođač ujedno i projektant DomusPlus. Svi projekti su mi u cijeni kuće pa nema smisla da plaćam projekte za grijanje ili nešto slično nekim drugim firmama. Ja sam odabrao dizalicu topline Daikin kao brend. Nakon toga sam na njihovoj web stranici našao ovlaštene distributere. Kontaktirao sam ih sve i tražio od svih ponude i nakon toga u odnosu na ponude i koliko su mi se brzo javili sam odabrao koga ću uzeti. Na kraju sam odabrao tvrtku Ajster. Otišao sam kod njih na sastanak i dogovorio s njima da će mi oni ugraditi toplinsku pumpu. Oni su DomusPlusu dostavili podatke koja pumpa treba u ovisnosti o toplinskim gubicima kuće a onda je DomusPlus na kraju dovršio toplinski proračun. Ima tu beskonačno finesa i projektiranja nije to samo odabrati toplinsku pumpu tako da se u cijelu priču uključila tehnička podrška iz Daikina koja je ujedno i besplatna i služi kao tehnička podrska za projektante. Toplinska pumpa izravno upravlja sa svim krugovima grijanja, komplet cijevni razvodi u milimetar je prilagođen polozaju TP tako da naknadno nema apsolutno nikakvih kemijanja.

Lokaciju ventilacijskih otvora sam dobio od Slovenaca. Dio razvoda sam riješio i ja jer opet u toj sam struci pa mi nije problem, ali sami tehnički razvod kroz objekt izvodio je odnosno projektirao DomusPlus, jer kao što sam rekao to mi je sve u cijeni projekta. Jer sve što ti u biti treba su samo točne lokacije ventila po prostorijama, a taj dio su mi onako dali Slovenci jer su oni s tim imaju najviše iskustva. Ja sam isprojektirao tehničku prostoriju, mjesto gdje će biti toplinska pumpa, rekuperator, lokacije razvodnih ventilacijskih kutija, a DomusPlus je onda povezao tehničkim instalacijama sve te lokacije.
Mekto is offline  
Old 07.04.2017., 23:20   #2364
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
I ako nije tajna, kome se obratiti za Daikin?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Napisah ti kako sam ja odabrao, firmu nit sam znao nit imam ikakve veze s njima. Nema tu previse koplikacija, das si malo truda i odaberes.
Mekto is offline  
Old 08.04.2017., 10:10   #2365
Hvala na informacijama! Ja sam i tebi dosadivao jer nisam mogao skupljati ponude na temelju neke moje skice. Trebao bi biti idejni gotov kroz najviše mjesec dana, pa ću napokon moći skupljati ponude službene. Jedva čekam da vidim što će na kraju ispasti. Bit će slanja mailova stotine
davorradman is offline  
Old 15.05.2017., 21:15   #2366
Dizalica topline

Ima li tko stan sa dizalicom topline i kako mu to funkcionira u odnosu na klasično etažno grijanje i klima uređaj?


Sent from my iPhone using Tapatalk
bojan56 is offline  
Old 16.05.2017., 07:03   #2367
Šta ti je to "etažno grijanje"? Vidim često taj pojam, ali nisam se nikada potrudio saznati na što točno ljudi misle kada to kažu.

Savjetovat će ti drugi ovdje bolje, ali kako su i meni rekli neki.. Ako imaš podno, onda TP. Iako može i na niskotemperaturne radijatore (oni su skuplji).
Ako imaš radijatore i priključak plina, onda plin.

Ako nemaš ništa, onda klima. Ja da idem čisto na uloženo/dobiveno, stavljao bih multisplit klime. Pročitaj nekoliko stranica u nazad.
davorradman is offline  
Old 16.05.2017., 07:21   #2368
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Šta ti je to "etažno grijanje"? Vidim često taj pojam, ali nisam se nikada potrudio saznati na što točno ljudi misle kada to kažu.
Etažno grijanje je kad svaki stan u zgradi/kući ima vlastiti kotao umjesto zajedničke kotlovnice.
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is offline  
Old 16.05.2017., 11:41   #2369
Hvala Hugh. To sam pretpostavljao, samo mi nije bilo jasno kakvo je to onda "klasično" etažno. Pretpostavljam radijatori+plin/struja.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Old 05.07.2017., 15:39   #2370
adaptacija - DT, plin

Pozdrav svima,
nakon iscrpnog čitanja ovog foruma i nekih materijala s neta dosta sam saznao u proteklih mjesec-dva, no da vidim jel ima još netko iskustva.

Naša situacija je da kompletno adaptiramo kuću u Zagrebu koja nema nikakvo grijanje. Ima struju i vodu, nema priključak plina (iako se može spojit na mrežu).
Gledam razne opcije a za oko mi zapinje i opcija hibridne dizalice topline sa kondenzacijskim plinskim kotlom. Dakle radi kao TP a onda kad treba pogura se na plin. Plin bi onda moga i u kuhinji koristir..
Tu bi kao grijače tijelo vjerojatno koristio niskotemperaturne radijatore.

Što mislite o tome, ima li tko takav slučaj?
Može li se onda osigurati i neki slit sistem za hlađenje odmah?

Kuća je inače suteren i prizemlje oko 100 m2 (na bregu je) s malom okućnicom. TP bi bila zrak-voda.

Zadnje uređivanje prolaznik- : 05.07.2017. at 16:06. Reason: dodatne info
prolaznik- is offline  
Old 05.07.2017., 16:13   #2371
Quote:
prolaznik- kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
nakon iscrpnog čitanja ovog foruma i nekih materijala s neta dosta sam saznao u proteklih mjesec-dva, no da vidim jel ima još netko iskustva.

Naša situacija je da kompletno adaptiramo kuću u Zagrebu koja nema nikakvo grijanje. Ima struju i vodu, nema priključak plina (iako se može spojit na mrežu).
Gledam razne opcije a za oko mi zapinje i opcija hibridne dizalice topline sa kondenzacijskim plinskim kotlom. Dakle radi kao TP a onda kad treba pogura se na plin. Plin bi onda moga i u kuhinji koristir..
Tu bi kao grijače tijelo vjerojatno koristio niskotemperaturne radijatore.

Što mislite o tome, ima li tko takav slučaj?
Može li se onda osigurati i neki slit sistem za hlađenje odmah?

Kuća je inače suteren i prizemlje oko 100 m2 (na bregu je) s malom okućnicom. TP bi bila zrak-voda.
Što se grijanja tiče podno grijanje je pogodno za niskotemperaturne sustave te ventilokonvektore. Radijatori zahtjevaju nešto veće temperature vode pa su pogodni za kondenzacijske plinske kotlove.
Ukoliko želiš baciti novce i vrhunsku udobnost stavi podno u kombinaciji sa ventilokonvektorima ljeti. Ukoliko želiš ok proći stavi split sustav u kombinaciji sa plinskim kondenzacijskim kotlom i radijatorima.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Old 05.07.2017., 22:33   #2372
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Što se grijanja tiče podno grijanje je pogodno za niskotemperaturne sustave te ventilokonvektore. Radijatori zahtjevaju nešto veće temperature vode pa su pogodni za kondenzacijske plinske kotlove.
Ukoliko želiš baciti novce i vrhunsku udobnost stavi podno u kombinaciji sa ventilokonvektorima ljeti. Ukoliko želiš ok proći stavi split sustav u kombinaciji sa plinskim kondenzacijskim kotlom i radijatorima.
Ja ne kužim sad dok opet gledam. Ima dakle Daikin Altherma hibridna dizalica topline s tim kondenzacijskim plinskim kotlom. Piše da ak se radi npr. zamjena postojećeg kotla da je to ok, jer se može spojit i na postojeće cijevi i na klasične radijatore (80C).
Uz to bi se, predpostavljam, trebalo posebno instalirat i spremnik vode za PTV.

Razmišljam o tome jer pošto sam u Zg hibridno je možda najbolje, trošim plin kad treba a koristim i dizalicu topline do kad je isplativa..

Kaj ti znači taj split sustav? to mislim samo na DT, ne u ovoj hibridnoj varijanti?

Zadnje uređivanje prolaznik- : 05.07.2017. at 22:36. Reason: tipfeleri
prolaznik- is offline  
Old 06.07.2017., 08:25   #2373
Quote:
prolaznik- kaže: Pogledaj post
Ja ne kužim sad dok opet gledam. Ima dakle Daikin Altherma hibridna dizalica topline s tim kondenzacijskim plinskim kotlom. Piše da ak se radi npr. zamjena postojećeg kotla da je to ok, jer se može spojit i na postojeće cijevi i na klasične radijatore (80C).
Uz to bi se, predpostavljam, trebalo posebno instalirat i spremnik vode za PTV.

Razmišljam o tome jer pošto sam u Zg hibridno je možda najbolje, trošim plin kad treba a koristim i dizalicu topline do kad je isplativa..

Kaj ti znači taj split sustav? to mislim samo na DT, ne u ovoj hibridnoj varijanti?
Daikin Altrherma Hybrid koliko mi je poznato ti je 3 u 1 rjesenje, dakle imas grijanje, hladenje i PTV.
Mekto is offline  
Old 06.07.2017., 12:25   #2374
Quote:
prolaznik- kaže: Pogledaj post
Ja ne kužim sad dok opet gledam. Ima dakle Daikin Altherma hibridna dizalica topline s tim kondenzacijskim plinskim kotlom. Piše da ak se radi npr. zamjena postojećeg kotla da je to ok, jer se može spojit i na postojeće cijevi i na klasične radijatore (80C).
Uz to bi se, predpostavljam, trebalo posebno instalirat i spremnik vode za PTV.

Razmišljam o tome jer pošto sam u Zg hibridno je možda najbolje, trošim plin kad treba a koristim i dizalicu topline do kad je isplativa..

Kaj ti znači taj split sustav? to mislim samo na DT, ne u ovoj hibridnoj varijanti?

Dakle kombinirani uređaji koriste dva energenta, zimi plin da bi zagrijavali vodu koja ide kroz radijatore, podno i ventilokonvektore a ljeti dizalica topline hladi vodu i tjera ju kroz ventilokonvektore. Time se zapravo omogućava da se uređaj koristi i na jako niskim vanjskim temperaturama (kotao), u prijelaznim režimima i ljeti koristi se dizalica topline koja radi u ekonomičnom režimu rada.

Sustav sa dizalicom topline i ventilokonvektorima je dosta skupo rješenje. Zbog toga sam ti napomenuo da možeš povoljnije proći ako ugradiš kondenzacijski plinski kotao i zimi griješ potrošnu toplu vodu i snabdjevaš radijatore, a za ljeto ugradiš neku klimu da ti hladi recimo dnevni i sobu.

Dizalica topline Altherma omogućava grijanje PTV u ljetnim režimima a zimi se plinom zagrijava voda u sustavu grijanja i u bojleru.

Ako imaš novaca to ti svakako savjetujem, kao i podno grijanje bar u dnevnom boravku gdje je trošak investicije nešto veći (cca 250kn po m2 poda pod podnim grijanjem) ali je u prostoru ugodnije boraviti (nema puhanja). Sustavi sa dizalicama topline zrak-voda nisu isplativi u energetskom smislu, toga moraš biti svjestan jer je ulaganje jako veliko. No ako ćemo računati da ćeš ugradnjom dizalice topline zrak-voda, podnim grijanjem i slično podignuti cijenu same nekretnine to je onda neki drugi par postola što bi se reklo. Takve sustave obično ugrađuju osobe koje ili žele uživati u komforu ili grade luksuzne vile i stanove za prodaju.. Primjera radi kod nas u Dalmaciji za trosobni stan možeš proći sa multisplit kvadral uređajem za nekih 30 000 kn, a ukoliko se odlučiš na dizalicu topline zrak-voda sam uređaj će koštati više od toga, da ne spominjem ventilokonvektore cca 4-5t kuna po komadu sa instalacijom plus bojler 5t kuna plus razdjelnici i automatika 5t kuna, plus podno ako želiš 250kn/m2, cijena investicije skoči na 100 000 kn dok nisi ni trepnuo, a korisnost sustava je obično nešto niža nego kod multisplit sustava.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Old 12.07.2017., 13:03   #2375
Podrav svima. Posto je zavrsila prije par mjeseci sezona grijanja zamolio bih sve zainteresirane koji imaju toplinsku pumpu da nam navedu koliko su potrosili za grijanje (pritom mislim i na PTV, jer TP radi za sve potrebe tokom zime). Znaci nesto +-10 posto tocno, ne mora tocno. A cisto kako bi svi vidjeli neku ok usporedbu navesti ove podatke:
1. vrsta kuce - montazna/zidana,
2. kvadratura grijane povrsine,
3. podrucje gdje je kuca, npr. najblizi grad
4. nacin rasprostiranja topline - podno, radijatori ili ventilokonvektori
5. cijena za ili cijelo vrijeme grijanja (navesti koliko dana je TP radila) ili prosjek po mjesecima (znaci 10.,11.,12.,1.,2.,3. i 4. mjesec)

Mislim da kuzite shemu, cisto da dobijemo svi dojam koliko je neka okvirna potrosnja.

Zahvaljujem.
whiterosezagreb is online now Prijavi nepoćudan post
Edit/Delete Message
whiterosezagreb is offline  
Old 12.07.2017., 15:47   #2376
Na jednom njemačkom forumu, nekoliko ljudi mi je u vrlo kratkom roku preporučilo monoblok toplinsku pumpu, konkretno panasonic aquarea je ovdje u pitanju.

Pošto po proračunu će nam za kuću biti dovoljna neka od 6kwh, da li se isplati ići na monoblok? Što dobivam, što gubim?
Kuća je sa ravnim krovom, pa sam mislio svakako, ako je moguće, staviti gore?

Uz monoblok bih naravno posebno uzeo i PTV ~120-150l i ubacio i to u sistem.

Također, kakva je regulacija inače sa toplinskim pumpama? Koliko zona u kući s emože imati? Što više razmišljam, više mi se čini da je to dost nevažno, osim što ne bih htio da mi je u sobi prevruće dok spavam.
Ukoliko ide samo 1 zona regulacije, da li se opet to može onda preko ventila smanjivanjem protoka regulirati?
davorradman is offline  
Old 13.07.2017., 08:24   #2377
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Na jednom njemačkom forumu, nekoliko ljudi mi je u vrlo kratkom roku preporučilo monoblok toplinsku pumpu, konkretno panasonic aquarea je ovdje u pitanju.

Pošto po proračunu će nam za kuću biti dovoljna neka od 6kwh, da li se isplati ići na monoblok? Što dobivam, što gubim?
Kuća je sa ravnim krovom, pa sam mislio svakako, ako je moguće, staviti gore?

Uz monoblok bih naravno posebno uzeo i PTV ~120-150l i ubacio i to u sistem.

Također, kakva je regulacija inače sa toplinskim pumpama? Koliko zona u kući s emože imati? Što više razmišljam, više mi se čini da je to dost nevažno, osim što ne bih htio da mi je u sobi prevruće dok spavam.
Ukoliko ide samo 1 zona regulacije, da li se opet to može onda preko ventila smanjivanjem protoka regulirati?
Ne znam tko ti je radio proracun ali 6kW TP, na tvoju kvadraturu i izolaciju plus jos PTV? Ne znam iskreno, meni je toliko jaka TP na osjetno manju kvadraturu i cini mi se ipak osjetno bolju izolaciju.

Sto se tice smjestaja vanjske jedinice preporuca se na tlo pokraj objekta, dakle ne na objekt. Kad je vani zimi vlaga i kad stalno ide u defrost tamo curi dosta vode i to se sve zaledi. To bi gore na krovu gdje nemas pristup i nadzor moglo biti zanimljivo. Kako ces to redovno kontrolirati i pristupiti?

Regulaciju mozes po zonama izvesti kako hoces ovisi o TP sto ima od automatike i sto moze ali nevazno, mozes uvijek staviti zasebnu automatiku koja regulira sve.
Mekto is offline  
Old 13.07.2017., 11:48   #2378
Znam sad što ćeš reći, ali to sam sam "računao" samo transmisijske gubitke za zidove, strop i pod, te prozore, te ventilacijski gubitci, za naše podneblje.

Ptv i solarni dobitci nisu naravno uračunati, vjetar i što još ide..

"Pravi" izračun je tek u izradi.

Ali ok, to nije ključno ovdje nego me zanimalo za smještaj te za monoblok.

Taj panasonic monoblok njemci navodno jako koriste, ~3000€ je 5kwh.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Old 13.07.2017., 17:43   #2379
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Regulaciju mozes po zonama izvesti kako hoces ovisi o TP sto ima od automatike i sto moze ali nevazno, mozes uvijek staviti zasebnu automatiku koja regulira sve.
Da li si se raspitivao za vanjske termostate? To mi nije najjasnije. Pitao sam na temi za plinsko grijanje, ali nema odgovora.

Sistem je taj da se stavi termostat za vanjsku temperaturu, termostat za pod u slučaju podnoga te termostat (1) za sam zrak, te uz poznatu temperaturu polaza/dolaza vode regulacija onda preko svojih algoritama (kojih ima više, pa se vremenom može prilagoditi) sama regulira sve. Algoritmi su takvi da sami "skuže" koliki su toplinski gubitci kuće pri kolikoj promjeni vanjske temperature, te onda postaju točniji vremenom.

Navodno se smanjuje tromost time, jer npr ako izmjeri termometar da temperatura raste vani (a to se može npr i predvidjeti samim dobom dana), i poznati su mu toplinski gubitci kuće pri određenoj razlici vanjske temperature, šalje se manje topline u podno/termalnu masu unaprijed (dakle prije nego se uspore toplinski gubitci) te se na taj način održava ujednačenija temperatura.

Nekako mi sobni termostati u to nikako ne upadaju. Ali ako ima samo jedan termostat, npr u dnevnom, pada mi na pamet da bi se jednostavnom preko ventila krugova u ostalim sobama mogla (donekle) neka lokalna regulacija obavljati. Npr, u sobi koja će jednoga dana u budućnosti tek biti okupirana, zavrnem dopola ventil, pa će u njoj biti hladnije. I sl.

Pokušavam nešto o tome saznati, jer nije mi problem kupiti temostate ni ugraditi, ali ako mi neće ničemu koristiti nema smisla bacati te novce.

Trenutno čitam haustechnikdialog forum, ali google translate nije baš još na nivou na kojem bih htio da bude

Da li znaš što o tome?
davorradman is offline  
Old 14.07.2017., 06:31   #2380
Koliko je meni poznato vanjskih termostata nema. Postoje regulacije TP ili plinskog bojlera/kotla koje imaju mod rada prema vanjskoj temperaturi tj. postavi se vanjski osjetnik temperature. Taj vanjski osjetnik temperature nema operativne funkcije tj. on nije termostat. Regulacija uz odabranu krivulju grijanja radi modulaciju rada (po snazi gdje je moguć rad promjenjivog učina ili izlazne temperature). Neke regulacije mogu uz postojanje sobnog termostata i odabira adaptivnog moda, raditi korekciju/odabir krivulje rada prema ponašanju kuće. No opet niti to nije idealno jer se npr. kod direktnih sunčanih dobitaka zimi kod dobro izoliranih kuća sustav neće ponašati optimalno...
Jedan od primjera je Siemens koji nudi proizvođačima razne opcije regulacija - link. Ili primjer kako to imaju neki proizvođači TP - link.

Zadnje uređivanje viz : 14.07.2017. at 06:44.
viz is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:34.