Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2017., 18:23   #1
brzina informacije koja se kreće žicom

Zanima me kolika je prosječna brzina (ili raspon, i o čemu ovisi...) kretanja informacije kroz žicu - npr. istosmjerne ili izmjenične struje.
Znam da sami elektroni ne prolaze cijeli put , odnosno da im je drift spor; da probam razjasniti:

Zamislimo da na jednom kraju imamo prekidač - od njega kreće žica i na drugom kraju je neki potrošač, npr. žarulja. Ako zanemarimo vrijeme potrebno za paljenje žarulje i pokretanje prekidača, kolika je brzina kojom informacija o zatvaranju prekidača putuje do žarulje? Koja je okvirna vrijednost te brzine i ovisi li o materijalu od kojeg je žica napravljena, naponu, frekvenciji itd...

Zahvaljujem na pomoći - posebno ako imate i neku pouzdanu poveznicu za referencu.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 18:53   #2
Mislim da sam našao, pa da odgovorim sam sebi: https://en.wikipedia.org/wiki/Veloci...locity_factors

Jel to to?
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 19:46   #3
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
Mislim da sam našao, pa da odgovorim sam sebi: https://en.wikipedia.org/wiki/Veloci...locity_factors

Jel to to?
Da, to je to. Najveći utjecaj na brzinu ima izolator, tako da se signal najbrže kreće golom žicom.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 12:21   #4
Zato je meni VDSL preko bakra brz. Žicama koje dolaze do kuće je već istrunilia sva izolacija jer su stare prreko 50 godina al` je to ipak vidiš dobro za bandwith
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:54.