Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2017., 14:51   #9661
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Karter,jesi pročitao studiju?
Ne, priznajem.
Ali ti moram napomenuti da mi je, kao što sam naknadno i rekao, početna euforija splasnula.
karter is offline  
Old 26.04.2017., 14:53   #9662
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Kak ne? Sad sam spasen 100%, istina, jer imam etazno.

Ali prije, 30% potrosnje sam placao po povrsini i bok, u ostatku sam bio slobodan. 70% sam bio slobodan. A kako ipak koristim energiju vertikala, samo nekad je to nezeljena potrosnja, bio sam i vise slobodan, nekih 85-90%

Bio sam 90% slobodan za ulaganje od 800 kn u razdjelnike.
Za kalorimetre bi bio 100% slobodan za ulaganje od 10,000 kn.

Ti procijeni jel 10% vrijedi 9200 kn.
Ako imaš cigansku narav i ne možeš se zadržati na jednom mjestu, jasno da dugotrajno ulaganje ne vrijedi.
Uglavnom, svima nam je jasno da se ne valja miješati sa susjedima oko troška, što i ti potvrđuješ prvom rečenicom.
karter is offline  
Old 26.04.2017., 15:00   #9663
"Okvirna računica na temelju prosječne potrošnje u sektoru kućanstva od 1.700 GWh/godišnje u zimskim sezonama prije uvođenja razdjelnika,govori o potencijalu ušteda od 425 GWh/godišnje (ili 1.530 TJ) ukoliko bi sve zgrade uštedjele 25 posto i uvele razdjelnike topline.Uz emisiju štetnih tvari iz Izvješća(2014) od 109,57 kgCO2/GJ, smanjenje zagađenja s CO2 bi godišnje iznosilo oko 167 tisuća tona,odnosno imalo pretpostavljenu vrijednost izbjegnutog troška zagađenja okoliša od oko 25 milijuna kuna na godišnjoj razini(uz cijenu emisije CO2 od 150 kuna po toni(Izvješće,2014)."

Ovo sam izdvojio...I vi zbilja mislite da će oni ukinuti obavezu ugradnje razdjelnika!?Ili da će vratiti na staro?Ne bi rekao...
bbb1986.hr is offline  
Old 26.04.2017., 21:20   #9664
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Ako imaš cigansku narav i ne možeš se zadržati na jednom mjestu, jasno da dugotrajno ulaganje ne vrijedi.
Uglavnom, svima nam je jasno da se ne valja miješati sa susjedima oko troška, što i ti potvrđuješ prvom rečenicom.
Nisam znao da u tvojem sarenom la la landu 30godisnjaci vec moraju finalno odabrati stan za do penzije. Al u tom la la landu su i kalorimetri isplativi, pa sto ne bi i ovo bilo ocekivano.

Ne valja se mijesati. Sljedeci korak je ne mijesati se 90%. Pa onda mijesati se 100%, po starom sistemu po povrsini.
lukarak is offline  
Old 26.04.2017., 21:48   #9665
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
Dodatna interesantna, a potpuno ignorirana, stvar u studiji je i u tome sto su se razdjelnici ugradjivali (i) radi ustede potrosene energije, a ona je svugdje prisutna.

Dakle cak i da je investicija na kraju oko nule postoji znacajna usteda u potrosenoj energiji, uz sada ipak prisutnu individualnu regulaciju potrosnje.
nema globalne uštede, jedina prednost je djelomična indiviualizacija.

odnosno ima uštede na uštrb konfora, a to isto možeš napraviti i bez razdjeljnika
9009 is offline  
Old 26.04.2017., 21:56   #9666
Quote:
9009 kaže: Pogledaj post
nema globalne uštede, jedina prednost je djelomična indiviualizacija.

odnosno ima uštede na uštrb konfora, a to isto možeš napraviti i bez razdjeljnika
Itekako ima usteda bez gubitka komfora, ne od razdjelnika nego od termoventila u kombinaciji, jer vise nema luftaca kojih je bilo bar 30% u svakoj zgradi, samo je trebalo pogledati bilo koju zgradu i prebrojati prozore na kip.
lukarak is offline  
Old 27.04.2017., 01:09   #9667
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Itekako ima usteda bez gubitka komfora, ne od razdjelnika nego od termoventila u kombinaciji, jer vise nema luftaca kojih je bilo bar 30% u svakoj zgradi, samo je trebalo pogledati bilo koju zgradu i prebrojati prozore na kip.
Ti bokca pa usmrdit čete se od neluftanja.Dali tebi žena kuha,dali koji puta prdneš,dali uopće sereš pa nemoraš luftati ?
__________________
Ignore :JOHABI,miramare,GemsBond,rezon@tor,plavobili,Krvn ik,Mortal Kombajn
Poštarko is offline  
Old 27.04.2017., 06:45   #9668
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Itekako ima usteda bez gubitka komfora, ne od razdjelnika nego od termoventila u kombinaciji, jer vise nema luftaca kojih je bilo bar 30% u svakoj zgradi, samo je trebalo pogledati bilo koju zgradu i prebrojati prozore na kip.
Ja imam prozore na kip. Kako možes tvrditi da nisam zatvorili radijatore za to vrijeme?

Poslano sa mog Coolpad E501_EU koristeći Tapatalk
markotornic is online now  
Old 27.04.2017., 08:35   #9669
Quote:
9009 kaže: Pogledaj post
nema globalne uštede, jedina prednost je djelomična indiviualizacija.

odnosno ima uštede na uštrb konfora, a to isto možeš napraviti i bez razdjeljnika
Točno, da preciziram - bez razdjelnika, ali sa individualnom mogućnosti kontrole.
karter is offline  
Old 27.04.2017., 08:44   #9670
Što su ustanovili sa ovim studijima?
Da se ušteda može ostvariti tamo gdje je skuplja tarifa.
To što postoje nemogući računi, to se nije kontroliralo.
Nije se obraćalo pažnju ni na to što u svakoj zgradi imate kilometre (kod mene 1,6) cijevi koji griju punom snagom, bez izolacije.
To što u svakoj zgradi imate 6-7% stanova koji imaju nemoguće račune čim otvore grijanje (tu nisu nikad bili stikla, lukarak i bbb 1886, a fala Bogu i ja), ni na to se nije obraćala pažnja.
Nije se spominjala ni naplata mjerenja.
Jedino što se uzimalo u obzir je "Troši li zgrada nakon ugradnje razdjelnika više ili manje", te razlika u cijeni prije i poslije, pri čemu se uračunavaju troškovi samih aparatića.
karter is offline  
Old 27.04.2017., 10:01   #9671
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Nije se obraćalo pažnju ni na to što u svakoj zgradi imate kilometre (kod mene 1,6) cijevi koji griju punom snagom, bez izolacije.
Pretpostavljam da ne mislis na cijevi koje prolaze kroz podrume (one su valjda izolirane) vec na vertikale koje prolaze kroz stanove i koje dodatno griju.
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
To što u svakoj zgradi imate 6-7% stanova koji imaju nemoguće račune čim otvore grijanje (tu nisu nikad bili stikla, lukarak i bbb 1886, a fala Bogu i ja), ni na to se nije obraćala pažnja.
Na sta pod ovim konkretno mislis "imaju nemoguće račune čim otvore grijanje".
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 27.04.2017., 10:02   #9672
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Što su ustanovili sa ovim studijima?
Da se ušteda može ostvariti tamo gdje je skuplja tarifa.
To što postoje nemogući računi, to se nije kontroliralo.
Nije se obraćalo pažnju ni na to što u svakoj zgradi imate kilometre (kod mene 1,6) cijevi koji griju punom snagom, bez izolacije.
To što u svakoj zgradi imate 6-7% stanova koji imaju nemoguće račune čim otvore grijanje (tu nisu nikad bili stikla, lukarak i bbb 1886, a fala Bogu i ja), ni na to se nije obraćala pažnja.
Nije se spominjala ni naplata mjerenja.
Jedino što se uzimalo u obzir je "Troši li zgrada nakon ugradnje razdjelnika više ili manje", te razlika u cijeni prije i poslije, pri čemu se uračunavaju troškovi samih aparatića.
Ustanovili su da su uštede otkad su stavljeni razdjelnici u RH u prosjeku veće nego uštede u državama za koje takve analize već postoje.Isto tako su utvrdili da i stanovi u tim zgradama štede(u Zagrebu 84% stanova ima manju potrošnju,u Rijeci 88%,u Osijeku 83%,u Karlovcu 75%).Ali glasna većina prevladava...
Makar su meni ovi podatci za Karlovac čudni,ali dobro...

Ja sam odavno pisao ovdje da je njima bitno da se u globalu manje troši,o tome i piše u toj Direktivi...
bbb1986.hr is offline  
Old 27.04.2017., 10:35   #9673
Potrošnja ja je manja,samo i samo zato jer su ljudi se manje grijali, drugim rječima temp su bile niže. Po meni smanjenje potoršnje bi bilo kada bi sa manjim utroškom energije, snage... bio zadržan isti konfor ili ti ga ugoda ili temp prostorije. To sada nije slučaj. Ono što je meni čudno da se i dalje brka pojam razdjelnik - ušteda. I dalje se po meni ne komunicira dovoljno, a bila je priča obrnuta, da razdijelnik kako je tu već nekoliko puta rećeno NE štedi. Kada to ekipa skuži, dalje možemo očekivati neku drugu priču, puno realniju koja uključuje luftanje prozorima na kipu, izolacije, položaj.......
markotornic is online now  
Old 27.04.2017., 10:46   #9674
Quote:
markotornic kaže: Pogledaj post
Potrošnja ja je manja,samo i samo zato jer su ljudi se manje grijali, drugim rječima temp su bile niže. Po meni smanjenje potoršnje bi bilo kada bi sa manjim utroškom energije, snage... bio zadržan isti konfor ili ti ga ugoda ili temp prostorije. To sada nije slučaj. Ono što je meni čudno da se i dalje brka pojam razdjelnik - ušteda. I dalje se po meni ne komunicira dovoljno, a bila je priča obrnuta, da razdijelnik kako je tu već nekoliko puta rećeno NE štedi. Kada to ekipa skuži, dalje možemo očekivati neku drugu priču, puno realniju koja uključuje luftanje prozorima na kipu, izolacije, položaj.......
Ovo boldano valjda shvaćaš da je nemoguće!?Zapravo je moguće ako se stavi termofasada,novi prozori itd.Ali onda su ulaganja puno,puno veća...

Uglavnom u studiji piše,tj.preporuka je da zgrade koje ne troše previše(koje su dobro izolirane) vjerovatno neće ni morati staviti razdjelnike...Samo kod nas su većinom stare zgrade...
bbb1986.hr is offline  
Old 27.04.2017., 10:51   #9675
Quote:
markotornic kaže: Pogledaj post
Ja imam prozore na kip. Kako možes tvrditi da nisam zatvorili radijatore za to vrijeme?

Poslano sa mog Coolpad E501_EU koristeći Tapatalk
Kad zatvoris radijatore onda se magicno energija ne gubi van?

Poanta je da smo svi placali isto, iako se nismo isto grijali, ljudi su i prije razdjelnika gasili grijanje kad su isli na vikend, na posao, a kao da to nije dovoljno, cca 30% stanara je imalo otvorene prozore cijeli dan. Da imaju zraka. Koga briga je li radijator bio upaljen ili ugasen, ti si energiju koju smo svi placali isto rasipao u odnosu na nekog tko je drzao prozore zatvorene.
lukarak is offline  
Old 27.04.2017., 10:53   #9676
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Ustanovili su da su uštede otkad su stavljeni razdjelnici u RH u prosjeku veće nego uštede u državama za koje takve analize već postoje.Isto tako su utvrdili da i stanovi u tim zgradama štede(u Zagrebu 84% stanova ima manju potrošnju,u Rijeci 88%,u Osijeku 83%,u Karlovcu 75%).Ali glasna većina prevladava...
Makar su meni ovi podatci za Karlovac čudni,ali dobro...

Ja sam odavno pisao ovdje da je njima bitno da se u globalu manje troši,o tome i piše u toj Direktivi...
Pa tu ti je problem u efikasnosti samih toplana, tj. u cijeni kilovat sata.
karter is offline  
Old 27.04.2017., 10:55   #9677
Quote:
markotornic kaže: Pogledaj post
Potrošnja ja je manja,samo i samo zato jer su ljudi se manje grijali, drugim rječima temp su bile niže. Po meni smanjenje potoršnje bi bilo kada bi sa manjim utroškom energije, snage... bio zadržan isti konfor ili ti ga ugoda ili temp prostorije. To sada nije slučaj. Ono što je meni čudno da se i dalje brka pojam razdjelnik - ušteda. I dalje se po meni ne komunicira dovoljno, a bila je priča obrnuta, da razdijelnik kako je tu već nekoliko puta rećeno NE štedi. Kada to ekipa skuži, dalje možemo očekivati neku drugu priču, puno realniju koja uključuje luftanje prozorima na kipu, izolacije, položaj.......
Ne mora znaciti da su temperature nize. Imao si par skupina ljudi.

"BMK, ja grijem 24/7 i ja to placam"
"Ja bi ugasio grijanje kad me nema, ali ne smijem vrtiti ventile, otpast ce"
"Ja bi prigusio ventile jer mi je toliko vruce da moram luftati, ali ako ih pipnem, otpast ce"

Svi oni su sad smanjili potrosnju i nisu izgubili nista od komfora. Topao stan kad te nema doma nije komfor, stan sa stalno otvorenim prozorima nije komfor.
lukarak is offline  
Old 27.04.2017., 10:59   #9678
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Uglavnom u studiji piše,tj.preporuka je da zgrade koje ne troše previše(koje su dobro izolirane) vjerovatno neće ni morati staviti razdjelnike...Samo kod nas su većinom stare zgrade...
I to je potpuna smijurija, znaci kad placas malo onda nas boli k za individualizaciju i postenje. Placas samo 200-300 kn vise nego sto bi trebao i onda je to ok jer vi imate 20 lipa kWh.
lukarak is offline  
Old 27.04.2017., 10:59   #9679
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Kad zatvoris radijatore onda se magicno energija ne gubi van?

Poanta je da smo svi placali isto, iako se nismo isto grijali, ljudi su i prije razdjelnika gasili grijanje kad su isli na vikend, na posao, a kao da to nije dovoljno, cca 30% stanara je imalo otvorene prozore cijeli dan. Da imaju zraka. Koga briga je li radijator bio upaljen ili ugasen, ti si energiju koju smo svi placali isto rasipao u odnosu na nekog tko je drzao prozore zatvorene.
Gle, razlika između mene i tebe je u slijedećem:
Ja shvaćam da se stezanjem ventila može uštediti, kao i ti.
Ti međutim ne shvaćaš da postoje susjedi koji mogu uštedjeti jedino da ventil do kraja zatvore, te ga ne diraju cijeli mjesec, jer ako ga otvore, izađe Sodoma i Gomora.
Sebičan si jer tvrdiš da to nije istina već da su to raspikuće, klošari i što ti ga ja znam, sebičnjaci koji se vole grijati na tuđi račun.
A to ne štima, i dokazano je tako.
karter is offline  
Old 27.04.2017., 11:48   #9680
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
I to je potpuna smijurija, znaci kad placas malo onda nas boli k za individualizaciju i postenje. Placas samo 200-300 kn vise nego sto bi trebao i onda je to ok jer vi imate 20 lipa kWh.
Ne,nego se govori o zgradama koje su jako dobro izolirane,koje troše jako malo kW/h po m2,nebitno gdje se nalaze.Mislim da će i u ZG koji ima malu cijenu energije ostati obaveza ugradnje razdjelnika za stare zgrade.Ali se bojim da će onda reći da se mora napraviti energetski certifikat za svaku zgradu(a to naravno košta),pa će se onda odlučivati jel trebaju ugrađivati razdjelnike ili ne(tako je u Valikoj Britaniji koliko sam ja shvatio).
To su samo moje pretpostavke,nakon šta sam pročitao tu studiju...
bbb1986.hr is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:56.