Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2006., 20:30   #41
ja sam danas na nagovor prijateljice popila onu biljnu tabletu za smirenje persen, i mogu vam reći da mi je puno bolje. valjda mi se mišići opuste, nisam toliko napeta... sve u svemu sad sam ok
marijeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 20:37   #42
jedno pitanje ako tko zna...

Znate ono kada vam se ponekad desi kada udhnete duboko da vas probode u prsima. E pa to me u zadnje vrijeme stalno podbada. Ono malo visem udahnem odmah skljocne i prodje. Jel zna tko sta je, neda mi se kod doktora, jer nije jos takva hitnoca. Hvala
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 11:13   #43
Quote:
H4ni8aLL kaže:
Znate ono kada vam se ponekad desi kada udhnete duboko da vas probode u prsima. E pa to me u zadnje vrijeme stalno podbada. Ono malo visem udahnem odmah skljocne i prodje. Jel zna tko sta je, neda mi se kod doktora, jer nije jos takva hitnoca. Hvala
Ma to ti je normalno, meni je doktorica rekla da je dobro dok osjetiš dok radi jer kad prestane radit onda su belaji
Šalu na stranu, to ti nije opasno ako nije učestalo, možda si se preforsiro na kakvom treningu ili tako nešto...
Ako potraje podji na ekg i onda si (ne)miran.
lolo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 13:06   #44
aha. ok. Jer znalo mi se tu i tamo to dogoditi. ALi u zadnje vrijeme me cesto dere to. Ali istina na treningu sam svaki dan XD
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 20:19   #45
bok ljudi, imam probleme slicne onima koje je opisala lavica, ponekad tesko disem, imam osjecaj kao da mi fali zraka. aktivno se bavim sportom, medjutim popnem se na treci kat i dobro se zapusem. bio sam na ekg -u, vadili su mi krv, sve je u redu. molim savjet
 
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 21:50   #46
Kad sam ja imala takve probleme rekli su mi živci i prepisale tablete za smirenje.
Posle sam se jedva odvikla od tableta.
Gušenja su prošla sama od sebe. Ali sad kad razmislim išla sam i na fizikalnu terapiju zbog kralježnice, mož bit da su prošla i od toga - ako je to od kičme, a moglo bi biti! Nema veze - važno da je prošlo!
luce is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2006., 21:07   #47
Quote:
marijeta kaže:
sad sam slučajno nabasala na jednu svoji frendicu s faxa koja mi se požalila na iste probleme s disanjem. ona je isto tako bauljala od dr do dr, nije mogla udfahnuti, gušilo je, i tako 5 mejseci. na kraju su joj otkrili da joj dijafragmu pristišće kralježnica i da zato ne može disati. osim toga našli su joj i gljivičnu infekciju u želucu i bronhijima. uglavnom sve je kriva kičma, loše držanje. ja ionako svaki dan sjedim 8 sati ispred kompjutera stisnuta, ledja me otikidaju, pa možda je i ovaj pritisak od toga.
Da u pravu ste ,često to može biti od kralježnice, posebice kod mladih koji relativno brzo rastu a nepravilno spavaju.
Uvik bi prvotno preporučia odlazak kod dobrog fizioterapeuta, koji ima dobre ruke i koji će u 5 min. pronaći sve potencijalne blokade u kralježnici.Nakon toga se pluća sama tjeraju da udahnu DO DASKE.
Ako to nije jedini uzrok, treba otići kod liječnika te vidjeti da li je eventualno u pitanju neka OPSTRUKCIJA U DISANJU, drugim stvarima uvjetovana (stres, autoimuno oboljenje i sl.) Tada treba utvrditi koja je ta opstrukcija na pletizmografu i izmjeriti FEV1 i FEV2, ukupne otpore disanja i PEF.
Ne treba se plašiti, to je obično puhanje u cijev a sve mjeri kompjuter.
Rezultati koje izbaci kompjuter, pokazat će stupanj plućne opstrukcije (ako je ima) i vidjeti po GINA standardu koliki je taj stupanj te u što takva opstrukcija spada.Možda je sve prolazno, kao i mnogo toga kod studenata.
Eto ako san pomoga savjeton, noćas mirno spavan i sutra putujm.
Možete me vidjeti i na postovima, astme i multiple, jedno pratim zbog sebe , drugo zbog prijateljice. Sritno...
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 00:47   #48
Malo kasno vidim temu al ne mogu ne pisati. Isto imam astmu i u zadnje mi je vrijeme kolko-tolko ok makar je vrijeme skroz šašavo. Sve sam lijekove na svoju ruku prestala piti već odavno jel su me ubijale nus pojave i skroz mi je isto ko i pod terapijom. Pritisak u plućima sam često osjećala al mislim da je u mojem slučaju to imalo veze sa spazmom. Tu bi dodala da je kod toga kao i kod astme općenito prilično važno pavilno disanje, odnosno disanje trbuhom. Ja sam to učila u Astma školi na Srebrnjaku, traje mjesec-dva, pod nadzorom je fizioterapeuta ali većinu moraš sam vježbati doma po mogućnosti uz nečiju pomoć. Sve se svodi na disanje pomičući ošit pri čemu se trbuh lagano napuhava ostavljajući dojam da dišeš s njim. Ošit je najveći i najjači mišić prsnog koša pa se manji mišići toliko ne zamaraju i ne otežavaju spazam. Nije baš da to riješi sve probleme ali meni je barem malo pomoglo.
I netko je pitao za kontroliranje astme kroz godišnja doba i na moru. Slažem se s tim da je astma barem nekim dijelom psihogena bolest i da svako ima svoju ajmo reč "vrstu" astme. Meni je recimo problem promijena klime i najveću ulogu igra jaka alergija na grinje bez obzira gdje i kad se nalazim. Ipak mi je na moru uvijek bilo bolje, ali treba paziti i na to. Lošinj je inače jedno od najboljih mjesta za asmatičare, dok Rovinj postiže upravo suprotan efekt. Prošle sam godine bila tamo s burazom (isto asmatičarom) i svaki smo dan dva puta morali na inhalacije i infuzije po potrebi. Možda je onda bila vlažna klima, ali svejedno su i doktori rekli da nismo mogli bolje fulat.
Inače, kaj se tiče vremena napadaja, neću više tuvit da je individualno, ali kritična razdoblja su tijekom noći i to najviše oko 1 sat i 5 sati u jutro.
Pozdravljam sve puno..
Extraordinary is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 02:26   #49
da li je nekome poznat slucaj "vracanja asme" tj. da je netko kao malen imao astmu i da ga je proslo nakon kraceg razdoblja i lijecenja i onda u odraslijoj dobi (ranijim dvadesetima) kada je osoba pocela pusit, da se astma vratila? cula sam da je moguce, ali jos nisam cula za tako neki slucaj pa me bas zanima ako netko od vas je... i je li itko cuo za neku "rupicu na plucima" koja ostane kad kao jako malo dijete prebolite tezak bronhitis?
*Girlie* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 04:10   #50
Quote:
*Girlie* kaže:
da li je nekome poznat slucaj "vracanja asme" tj. da je netko kao malen imao astmu i da ga je proslo nakon kraceg razdoblja i lijecenja i onda u odraslijoj dobi (ranijim dvadesetima) kada je osoba pocela pusit, da se astma vratila? cula sam da je moguce, ali jos nisam cula za tako neki slucaj pa me bas zanima ako netko od vas je... i je li itko cuo za neku "rupicu na plucima" koja ostane kad kao jako malo dijete prebolite tezak bronhitis?
Osobno ne poznam nikog kom se astma vratila, ali je moguće sigurno. U pubertetu se obično ili povuče (češće) ili pojača (moj slučaj), ali to je kronična bolest i praktički se cijeli život vodiš ko asmatičar. Simptomi se mogu javit bilo kada, bilo gdje i bilo kome bez obzira na godine, a pušenje definitivno nije preporučljivo. Astma može, ali i ne mora biti nasljedna.
Efekt kod bronhitisa je zapravo gotovo identičan spazmu=astma napadaju. Do njega dolazi kad bronhi dođu u doticaj s iritatorom (alergenima npr), te jače luče sluz a mišići se stežu i sužavaju protok zraka (čuje se hriptanje i zviždukanje kod udisaja, odnosno jače kod izdisaja). Bronhi su sve manji kako se približavaju plućnim mjehurićima pa se mogu sasvim začepiti. Tada ti dijelovi pluća gube svoju funkciju i ako u određenom razdoblju ne dođe do odgovatrajuće intervencije, odumiru. Može li se živjeti i dalje sa takvim plućima stvarno nisam sigurna, ali mi je skroz nelogično da nastaje "rupica", jer bi zrak, a ujedno i krv iz kapilara kroz plućne mjehuriće izlazili iz prsnog koša stvarajući unutarnje krvarenje.
To ti sad nije neko stručno mišljenje, ipak sam obična 17ogodišnjakinja, ali i sama imam astmu pa oću-neću moram znat čim više o tome.
Nadam se da sam barem malo pomogla..
Extraordinary is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 22:49   #51
Quote:
*Girlie* kaže:
da li je nekome poznat slucaj "vracanja asme" tj. da je netko kao malen imao astmu i da ga je proslo nakon kraceg razdoblja i lijecenja i onda u odraslijoj dobi (ranijim dvadesetima) kada je osoba pocela pusit, da se astma vratila? cula sam da je moguce, ali jos nisam cula za tako neki slucaj pa me bas zanima ako netko od vas je... i je li itko cuo za neku "rupicu na plucima" koja ostane kad kao jako malo dijete prebolite tezak bronhitis?
Girlie, dijelom ti je odgovorila Extraordinary, međutim možda jeste ostao neki ožiljak (ovisi o čemu je riječ), ali to nebi pravilo velike probleme-ako je to uopće u pitanju.Veći problem može biti pušenje.E pa sad ćete reći da mnogi puše a normalno dišu.To je točno ali moramo razlikovati dvije stvari:
-Opstrukcije u disanju ka posljedicu astme (kronična forma i akutna forma) i
-Opstrukcije u disanju raznih drugih fomi i oblika (ima ih mnogo-od alergijskih itd itd.). Ajde da prvo vidimo stručno što je astma. Po mnogima autoimuno oboljenje uz to Javlja se kao odgovor na alergene i vanjsku sredinu, ali i kao inflamatorna upala zracnih puteva-nastala ne samo alergenskom provokacijom vec i virusima te iritantnim inhalacijama! Naravno razlika je i izmedu akutne i kronicne forme.
Ovo je nešto pojednostavljena definicija, koga bude zanimalo, može dobit i kompleksnu.
Ono što općenito kod astme stvara najveći problem jeste bronhospazam.
Dobra vijest u svemu tome je da su na Klinici za plućne bolesti podhratstovi u Sarajevu, upravo završili testirnje novog lijeka koji je razvijen sa USA i NJemačkom a koji po prvi put, riješava problem bronhospazma kroz (ekspektoraciju- čišćenje-iskašljavanje) od sluzi (do koga kod astmatičara u pravilu ne dolazi), nakon čega se pacijenti osjećaju značajno bolje,vraća im se snaga i kondicija u kretanju.
Mislin da ću pokušat doć do tog lijeka a najviše me privlači šta mi je prijatelj iz studentskih dana reka, kojeg dotura mogu kontaktirati i doista mi je sve reka.
Najbitnije je šta nema apsolutno nikakvih nus pojava. E najgore je šta još primjena nije počela nego se čeka verifikacija u kontrolnim tijelima koja bi tribala bit gotova do 10 miseca.
Od ovih 30 koji su dobijali novi lijek, skoro svi su značajno smanjili pumpice.
U idući petak putujen tamo da iz prve ruke vidim kako stoje stvari.Nadan se da ću uspit, jer pored astme, mene šibaju sve moguće alergije, a taj lijek kako kažu djeluje imunomodulatorno-što je glavna poluga za alergije. Jer ako nemaš imuniteta za nešto, kvragu - sve napada.
U ovi novi lijek gledan sa velikon nadom.
PS.Bija san opširan ali..kako kaže Oliver: vridilo je.
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 07:53   #52
Provjeri krvni tlak. Možda ti je previsok. Hvatanje zraka je jedan od simptoma. Ako nije tlak, mislim da bi pomogle neke Yoga vježbe. Napr. Pozdrav suncu. Ta te vježba natera da dišeš pravilno. Pravilno znači iz trbuha, ne samo gornjim dijelom pluća. Pokušaj udahnuti tako da osjetiš da ti zrak ulazi duboko dolje u trbuh. Meni to pomaže.
tromic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 13:02   #53
Jel mi tko moze reci koliko dugo vam je to trajalo (mislim na otezano disanje i nedostatak zraka)? I ja imam s tim problema pa me zanima.
Erhard is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 22:18   #54
Latinoi

I ja imam taj famozni problem s nemogucnoscu udisanja do kraja ili kako bih ja to nazvao uzaludnim pokusavanjem da se udahne kao normalan covjek.

Ja sam to prvi put primijetio 1. aprila prosle godine i od tada do danas sam poduzeo sve moguce kontrole, pa cak i u inozemstvu ali "nazalost" sve je u najboljem redu ali ja ni sada ne mogu da udahnem kao normalan covjek.
Taj grozni osjecaj mogu razumjeti samo oni koji su to nazalost dozivjeli ili dozivljuju.
Mene je ova moja "bolest" iz temelja promijenila... od tad, kako sam je dobio, ja vise nisam ona stara raspolozena i komunikativna osoba. Sad sam jednostavno neurozan, sve mi smeta, imam nekakvu cudnu vrtoglavicu (glavobolju) ili tako nesto koju prije nisam imao, spava mi se u sred dana - izmoren sam i kad nista ne radim - pa cak i na moru...

Moram jos nesto da kazem sto sam primjetio citajuci kompletan forum na ovu temu, naime da je vecina onih koji imaju ovu "zagonetnu bolest" bas kao i ja - sportisti i to "idu u teretanu".
Da li bi mozda tu moglo biti rjesenje ove zagonetke?

Molim sve koji imaju bilo kakve savjete koji bi mi mogli biti od pomoci da odgovore na forumu ili jos bolje na mail [email protected]

Unaprijed hvala!
 
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 08:47   #55
Ja sam već stavila novu temu ali i ovdje da pitam.
Ja imam problema sa kilogramima (višak oko 30 kg )!

Zadnjih godinu dana povremeno me zna probadati na lijevoj strani i ponekad prema sredini grudnog koša.To zna trajati nekada po 3-4 dana.
Osječaj je užasan,boli konstantno,nemogu normalno udahnuti,kad hodam još mi je gore.
Bila na ekg-u i sve ok.
Pokušavam smršaviti,krećem se.Doktorica mi je rekla da valjda reagiram na promjene vremena jer obično mi se to tada i dogodi.
Popijem Myoflex za opuštanje mišića i voltaren.
Dali ima netko takvo iskustvo??Evo od jučer me opet boli,spavala sam na 3 jastuka u polusjedećem položaju,smirena sam i nemam pojma od ćega mi je to sada!!!
bucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 15:32   #56
Quote:
bucek kaže:
Ja sam već stavila novu temu ali i ovdje da pitam.
Ja imam problema sa kilogramima (višak oko 30 kg )!

Zadnjih godinu dana povremeno me zna probadati na lijevoj strani i ponekad prema sredini grudnog koša.To zna trajati nekada po 3-4 dana.
Osječaj je užasan,boli konstantno,nemogu normalno udahnuti,kad hodam još mi je gore.
Bila na ekg-u i sve ok.
Pokušavam smršaviti,krećem se.Doktorica mi je rekla da valjda reagiram na promjene vremena jer obično mi se to tada i dogodi.
Popijem Myoflex za opuštanje mišića i voltaren.
Dali ima netko takvo iskustvo??Evo od jučer me opet boli,spavala sam na 3 jastuka u polusjedećem položaju,smirena sam i nemam pojma od ćega mi je to sada!!!
Lako moguće da je kod tebe u pitanju naobičnija stvar vezana za kralježnicu.
Naime (neovisno o kilogramima), nepravilnim spavanjem ili pokretom dođe do uklještenja ( u kome mioflex, voltaren itd.samo trenutno blokiraju bol), problem i dalje ostaje (mogući pritisak na nervus vagus i slično) ili je u pitanju ulještenje u lumbalnom dijelu kralježnice itd.
Vrlo često to je uzrok da osjećate kako ne možete udahnuti do kraja i da vam fali zraka.
Sve to skupa, sa osjećajem boli i djelomične onesposobljenosti dodatno stvara osjećaj straha pa se spirala dodatno pogoršava, nedostaje zraka itd.
Najbolje je za početak izbjeći tablete injekcije i drugo, raspitati se za dobrog fzioterapeuta koji će dobrom deblokadom kralježnice (kičme), odinjeti tu bol kao rukom, dodatno nakon deblokade izmasirati i to je najprirodnija stvar.
Ako ni nekoliko dobrih fizioterapeuta (može to biti i siguran i stručan kiropraktičar), ne nađu uklještenje, treba napraviti CT kralježnice.
E, ako i tada nema ništa na kralježnici, treba vidjeti šta je- za nedostatak zraka i nemogućnost da se do kraja udahne posjetiti pulmologa ( nije zgoreg i neurologa) a za bol u kičmi ako ga i dalje ima napraviti MRI kralježnice (kičme).
To je pravi put čini mi se jer stvari mogu biti puno bezazlenije i nepotrebno se kljukate nesteroidnim antireumaticima koji dodatno pogoršavaju disanje i mogu izazvati (dugotrajnom primjenom kod nekoga) dodatne opstrukcije disanja.
Eto idite ovim redom, pa ako bude kako predviđam (meni je tako bilo), napišitie iskustvo i ostalima.
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 16:36   #57
Latinoi imas PM (Privat message). Nesto ti nevalja s e-mail adresom pa nisam mogao poslati poruku na mail!
__________________
Elves seldom give unguarded advice, for advice is a dangerous gift, even from the wise to the wise, and all courses may run ill.
Erhard is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 17:16   #58
Quote:
Latinoi kaže:
I ja imam taj famozni problem s nemogucnoscu udisanja do kraja ili kako bih ja to nazvao uzaludnim pokusavanjem da se udahne kao normalan covjek.

Ja sam to prvi put primijetio 1. aprila prosle godine i od tada do danas sam poduzeo sve moguce kontrole, pa cak i u inozemstvu ali "nazalost" sve je u najboljem redu ali ja ni sada ne mogu da udahnem kao normalan covjek.
Taj grozni osjecaj mogu razumjeti samo oni koji su to nazalost dozivjeli ili dozivljuju.
Mene je ova moja "bolest" iz temelja promijenila... od tad, kako sam je dobio, ja vise nisam ona stara raspolozena i komunikativna osoba. Sad sam jednostavno neurozan, sve mi smeta, imam nekakvu cudnu vrtoglavicu (glavobolju) ili tako nesto koju prije nisam imao, spava mi se u sred dana - izmoren sam i kad nista ne radim - pa cak i na moru...

Moram jos nesto da kazem sto sam primjetio citajuci kompletan forum na ovu temu, naime da je vecina onih koji imaju ovu "zagonetnu bolest" bas kao i ja - sportisti i to "idu u teretanu".
Da li bi mozda tu moglo biti rjesenje ove zagonetke?

Molim sve koji imaju bilo kakve savjete koji bi mi mogli biti od pomoci da odgovore na forumu ili jos bolje na mail [email protected]

Unaprijed hvala!
moja prijateljica je imala iste simptome kao i ti, i "TE" famozne tegobe su je jako promijenile, isto kako si i ti opisao. prošla je sve moguće pretrage i tek su joj na gastroskopiji otkrili kilu na jednjaku. to je vrlo česta promjena na jednjaku, koju ima svaki 3 čovjek /tako je njoj dr rekla/ no njoj pritišće jako dijafragmu i već 6 mjeseci ne može normalno udahnuti i strašno je to muči. sad pije controlock, ali na žalost, nije joj ništa bolje. to je čini strašno nervoznom, ne može spavati, cijela je ta situacija ometa u svakodnevnom normalnom "funkcioniranju". za mjesec dana ide na kontrolu, pa ćemo vidjeti što dalje.
lola rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 20:11   #59
Hval ti puno "lola rose" i "erhard"!
 
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 16:11   #60
Quote:
marijeta kaže:
sad sam slučajno nabasala na jednu svoji frendicu s faxa koja mi se požalila na iste probleme s disanjem. ona je isto tako bauljala od dr do dr, nije mogla udfahnuti, gušilo je, i tako 5 mejseci. na kraju su joj otkrili da joj dijafragmu pristišće kralježnica i da zato ne može disati. osim toga našli su joj i gljivičnu infekciju u želucu i bronhijima. uglavnom sve je kriva kičma, loše držanje. ja ionako svaki dan sjedim 8 sati ispred kompjutera stisnuta, ledja me otikidaju, pa možda je i ovaj pritisak od toga.
Jel mozda znas da li ti je ta frendica rijesila taj problem s didanjem i da li joj je sada bolje?
__________________
Elves seldom give unguarded advice, for advice is a dangerous gift, even from the wise to the wise, and all courses may run ill.
Erhard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.