Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2015., 14:56   #21
Quote:
R00t-Sec kaže: Pogledaj post
U prijevodu ako kupiš Mac ili bilo koji njihov uređaj - ti ga ne posjeduješ, kupio si samo prava da ga koristiš i to onako kako oni žele.

Neznam koja je fora sa tim, probao sam i ne sviđa mi se ni malo...
Fora je da si kupil potpuno integrirani stog, za koji je garantirano da dela brzo i da radi onak kak je to Apple namjeraval da dela.

E sad, bi kupil Apple za server? Ni v ludilu, jer mu fali hrpetina stvari da bi mogel biti server OS, ali za desktop, kada mi je sav rad zaprav na serveru, i vse kaj hoću je da me desktop v tom procesu ne zajebava i da jednostavno dela - Apple je pun pogodak. A ne da se još moram i z desktopom zajebavati. Hoću da to radi besprijekorno, bez da moram prstom mrdnuti, jer me desktop apsolutno ne zanima i ne mislim trošiti svoje dragocjeno vrijeme na nekaj tak idiotskoga kao kaj je desktop.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 17:53   #22
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Fora je da si kupil potpuno integrirani stog, za koji je garantirano da dela brzo i da radi onak kak je to Apple namjeraval da dela.

E sad, bi kupil Apple za server? Ni v ludilu, jer mu fali hrpetina stvari da bi mogel biti server OS, ali za desktop, kada mi je sav rad zaprav na serveru, i vse kaj hoću je da me desktop v tom procesu ne zajebava i da jednostavno dela - Apple je pun pogodak. A ne da se još moram i z desktopom zajebavati. Hoću da to radi besprijekorno, bez da moram prstom mrdnuti, jer me desktop apsolutno ne zanima i ne mislim trošiti svoje dragocjeno vrijeme na nekaj tak idiotskoga kao kaj je desktop.
U jednu ruku kužim što želiš reći, u drugu ozbiljno govoriti da je to nešto jako stabilno i da "samo radi"....baš i nije. Tu ne govorim za Hackintosh nego za prave Apple uređaje kao npr. laptope. Zamisli da radiš nešto bitno i OS zablokira, nemožeš ništa i što bi napravio? Resetirao uređaj. E na Mac-u nećeš, nemože. Što ti je iduće? Pa izvući bateriju i pokrenuti ponovno. Ha! Baterija se nemože izvaditi tako da imaš sranje u kutu sobe za koje čekaš da se glupa baterija potroši da bi mogao nastaviti raditi. Užas. Btw, ovo što sam rekao je stvarna situacija.
Bili su ispred dok su stavljali svoje(ha svoje, IBM) G procesore unutra, pa ajde, sad kad sve te komponente možeš kupiti za dio cijene...moraš biti glup pa keširati toliko love.
Možda je stabilniji u nekim situacijama jer za razliku od Windowsa Apple treba dobro podržati samo šačicu hardvera. Ali da sve to skoro dvostruko naplati i da sve što naprave prodaju kao da su prvi izmislili i revolucionalizirali industriju? Please, bullshit samo takav.
__________________
Information wants to be free
R00t-Sec is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 22:33   #23
I kažeš šupalj? Ujme pa kako to?

Jel more hackintosh na moj stari HP 6540?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 01:20   #24
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
I kažeš šupalj? Ujme pa kako to?

Jel more hackintosh na moj stari HP 6540?
Može se i na tvoj laptop staviti... bitan ti je procesor, ako je intel nemaš problema jer to znači da imaš i određenu matičnu i slično...sad ako imaš radeon grafu pogledaj na raznim forumima ali ja sam sve uspio upogoniti kako treba.
Sigurnost?
Iskreno nikakva grogo, možeš si malo potražiti po netu ali obrati pozornost na jednu stvar...ja kao napadač i nemoram imati root pristup tvom računalu da bi mogao doći do tvojih najbitnijih podataka (stvari koje imaš na lokalnom disku, stvari koje imaš na remote diskovima, stvari koje redovno gledaš kroz browser ili terminal....) ovdje me zapravo spriječavaju samo stvari koje moraš obaviti kao root. Sad se zapitaj kako je štetno koristiti root account kao glavni, koliko stvari možeš obaviti kao običan user a da netko može imati koristi od toga?
Jako puno, praktički sve što radiš a da ne zahtijeva root account šifru...na serveru to je dovoljno sigurno, na dektop računalu...gotovo kao windows.
Gledaj na to ovako, većina bitnih podataka koji se tebe tiču će proći kroz browser, sad provjeri što znači local storage i zašto bez obzira na sve netko može kontrolirati tvoju mrežu bez root accounta.

Ovakve stvari se rade već godinama i još uvijek prolaze... A MacFeggeti i dalje misle ako im je sustav potekao od bsd-a da su sigurni. pogledajte samo AppleScript, ista stvar kao VBS na Windozama samo puno, puno opasnija.
Ajmo sad Apple fanovi u obranu!
Odgovorite na jednostavno pitanje.
Zašto je to tako?
__________________
Information wants to be free
R00t-Sec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 10:18   #25
Ma išao sam to proučavat, ali žešća jebena gnjavaža, radije ću ić pravit beef jerky (to mi je bolja fora od appla) nego se gluparat sa tim.

tako šupalj? irudati.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 21:06   #26
Quote:
R00t-Sec kaže: Pogledaj post
U jednu ruku kužim što želiš reći, u drugu ozbiljno govoriti da je to nešto jako stabilno i da "samo radi"....baš i nije. Tu ne govorim za Hackintosh nego za prave Apple uređaje kao npr. laptope.
Ja ga imam od sredine 2013. i još mi se nije skrahiral. Dela i dela.

Jedna od najboljih jebenih financijskih investicija ikad. Taj Apple je sam sebe otplatil jedno 15 puta, ak ne i više.
Quote:
Možda je stabilniji u nekim situacijama jer za razliku od Windowsa Apple treba dobro podržati samo šačicu hardvera. Ali da sve to skoro dvostruko naplati i da sve što naprave prodaju kao da su prvi izmislili i revolucionalizirali industriju? Please, bullshit samo takav.
Pa upravo zato Apple i je dobar deal: vertikalno integrirani hardware i software. I radi brzinom munje. Normalno da to više košta, meni je to kristalno jasno, tebi ne? Ne vidim tu bullshit. Vidim samo kapital i kapitalizam, i to Ayn Rand vrstu kapitalizma, tipa "Atlas Shrugged".
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 21:10   #27
Quote:
R00t-Sec kaže: Pogledaj post
ja kao napadač i nemoram imati root pristup tvom računalu da bi mogao doći do tvojih najbitnijih podataka
OK, pretpostavimo da sam ja dovoljno glup i retardiran da svoj Apple stavim drito na Net. Ti napadaš. Kak bi ti sad došel do mojih datoteka?
Quote:
Gledaj na to ovako, većina bitnih podataka koji se tebe tiču će proći kroz browser, sad provjeri što znači local storage i zašto bez obzira na sve netko može kontrolirati tvoju mrežu bez root accounta.
Ja svoj browser furam v "Private browsing modu". Vsaki put kod starta delam "Reset Safari", zatim ga zgasim, zatim opet pokrenem, zatim "Private browsing". I sad?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 00:32   #28
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
OK, pretpostavimo da sam ja dovoljno glup i retardiran da svoj Apple stavim drito na Net. Ti napadaš. Kak bi ti sad došel do mojih datoteka?
Ja svoj browser furam v "Private browsing modu". Vsaki put kod starta delam "Reset Safari", zatim ga zgasim, zatim opet pokrenem, zatim "Private browsing". I sad?
Annatar pa šta ima nismo se dugo čuli

Ajmo pretpostaviti da nisi glup i retardiran da to napraviš
Ako pogledaš rijetko ćeš i naletjeti na to da je računalo "drito uštekano na net". Za pretpostaviti je da se nalaziš iza nekakvog NAT uređaja kao i velika većina u ostalom.

Znači tebe zanima da si baš ciljana meta ili misliš generalno?
Ako si ciljana meta radi nekih bitnih podataka, na kraju krajeva nije ni bitan OS koji koristiš a ni koliko si ti sam "osiguran".
Dopusti da elaboriram
Ako se radi o ciljanom napadu, uspješan napad ovisi o tome koliko znam o tebi.
Znači zaboravi Hollywood, kao ja sad sjednem za laptop i hakiram te.To ne ide tako i ovisno o meti to može trajati mjesecima.
Tek kad skupim dovoljno informacija i napravim neki tvoj "profil" i tebi bliskih ljudi, znao bih i kako te najbolje napasti. Ovako je glupo pričati, ali pretpostavimo da si admin pa moram doći do bitnih podataka za upad u tvoju korporaciju.

Ovo su neke stvari koje mi padaju na pamet na što bih prvo obratio pozornost.
Naravno saznati osnovne stvari kao:
Ime i prezime, godine, adresa, čime si se do sad bavio i koja ti je trenutna funkcija,
jesi li oženjen - za koga i koliko dugo (profilirati na sličan način),
imaš li djece i koliko (svakoga od njih profilirati),
gdje točno radiš (možda tvoja tvrtka ima nekoliko podružnica),
koje tehnologije koristite i zaštitna rješenja,
koristite li VPN, VoIP, koje su vaše stranice, mail serveri i slično... koliko su oni sigurni?
s kim sve surađujete i kakva je to vrsta suradnje (profilirati),
imate li svoj IT tim ili vam to netko drugi radi (profilirati),
tko su vam poslovni partneri (profil bitnih),
sa kime se družiš najčešće na poslu, sa kime u privatno vrijeme (napraviti profil),
tko su ljudi sa kojima blisko surađuješ, tko su ti nadređeni i kakav je vaš odnos (napraviti profil),
koje stranice često posjećuješ i za koje svrhe,
imaš li blog i koje su teme, pišeš li na raznim mailing listama i o čemu,
imaš li hobi i ako da koji, te koliko si posvećen tome,
generalno gdje se krećeš - možda ima neki kafić gdje voliš popiti kavu, koristiš li wifi tamo?
kakvu literaturu čitaš (ako je tehnička imam uvid sa čime radiš ili što učiš),
pišeš li negdje kao stackoverflow i spominješ neki problem ili se raspituješ možda za savjet?
Koje sve servise koristiš i na koji način te sa kojih uređaja (privatni/firma),
Pogledao bi tvoje profile na socijalnim mrežama,
provjerio bih metadata podatke iz slika, koliko si aktivan, koliko imaš prijatelja,
pokušao bih saznati sve mail adrese koje koristiš poslovno i privatno,
koje još nickove koristiš i online persone i za koje svrhe,
kakve sve uređaje posjeduješ i koristiš:
privatni/korporacijski laptop - proizvođač, operacijski sustav, sigurnosna zaštita,
nosiš li neke od uređaja na posao i iz kojeg razloga i suprotno - donosiš li posao doma,
Kakve mobilne uređaje koristiš: proizvođač i njihov os, aplikacije na njima,
imaš li registriran neki domain name i ako da što sve mogu iz toga iskopati.

I tako dalje i tako bliže....znači konkretno tvoj uređaj može biti siguran ali mogu ti hacknuti ženu, djecu, kolege, rodbinu, prijatelje i preko njih doći do tebe.
Ako "padne" neki od ukućana koji možda nisu potkovani kao ti, eto me na tvojoj internoj mreži gdje opet imam puno mogućih vektora: printere, skenere, mobitele...
Ako "padne" kolega ili nadređeni sigurno čitaš njihove mailove i otvaraš pdf i excel tablice i slično?
Dopisuješ se sa prijateljima i bliskim osobama sigurno, što kad ti "oni" pošalju neki link? Nećeš ga ni pogledati? Ako hoćeš, sad mogu izvršavati što želim u kontekstu tebe i tvog browsera.
Kada radiš na nekom projektu što ako ti se javi "klijent" za zahtjevom da pročitaš nešto?
Što misliš da bi se dogodilo da ušetam i ostavim teti na recepciji USB koji sam "našao" na parkingu a na kojem je vaš korporativni logo? Misliš da ga nebi uštekala da vidi što je na njemu?
I tu nemislim na početničke autorun fore koje gotovo nigdje nerade (pogledaj BadUSB napad) tu ne postoji patch i obzirom na način na koji radi bye-bye AV i ostale zaštite.
Jesi svjestan da je moguće radi stvari kao što je CUDA by Nvidia izvršavati malware kod direktno na GPU? Misliš da ti tu pomaže i jedno trenutno dostupno AV i slično rješenje?
Da ne spominjemo steganografiju, dns text records i slične načine eksfiltracije podataka...egress filtriranje? Think again.

Mogu hacknuti stranice koje posjećuješ tzv. "watering hole" napad, doći do šifri tamo gdje si sve registriran i provjeriti koristiš li možda istu ili sličnu još negdje.
Ovo su samo neke od stvari na koje bi ozbiljan protivnik obratio pozornost.
Ciljane napade ne rade "script kiddies" i klinci koji nemaju pojma.
Gotovo sve od navedenog se može granati na još potencionalnih vektora za "upad".
Ima zapravo toliko stvari za probati i ma koliko se trudio, ako si ciljana meta, ovisno naravno koliko meni ili onome za koga radim ti podatci vrijede - popušio si. Ma kako se tebi naizgled činilo da ti je sustav siguran. Puno toga tu igra ulogu.
Neznam eto, ja bi tako nekako počeo...
__________________
Information wants to be free
R00t-Sec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 18:25   #29
Ovo kaj si ti opisal je standardna, općenita procedura, koja se sama po sebi razme.

Mene konkretno zanima slabost ili slabosti na Mac OS X, pa stoga moje pitanje. Laptop je drito priključen na Net. Mac OS X laptop. Nema NAT. To je vse kaj znaš. Kak dojdeš do mojih datoteka?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 19:18   #30
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Ovo kaj si ti opisal je standardna, općenita procedura, koja se sama po sebi razme.

Mene konkretno zanima slabost ili slabosti na Mac OS X, pa stoga moje pitanje. Laptop je drito priključen na Net. Mac OS X laptop. Nema NAT. To je vse kaj znaš. Kak dojdeš do mojih datoteka?
Gle kad tako postaviš situaciju ti znaš da ti je odgovor teško da možeš išta.
Ali to samo po sebi ne znači da je Mac sigurniji od bilo kojeg drugog novijeg sustava u istoj situaciji. Osim ako ne postoji ili sam otkriješ neki bug koji ti omogućuje remote code execution, bilo u sustavu, network stacku ili bilo kojem programu ili servisu koji se vrti na njemu u to vrijeme.

Ali to ne znači da je puno sigurniji, evo primjer.

OSX je imao recimo bug od 2011 koji ti pomaže u eskalaciji privilegija i popravljen je tek u verziji 10.10 dok su starije verzije i dalje ranjive. Samo sa tim opet nemogu ništa u tvojoj situaciji jer je to lokalni exploit. Ali surfaj i naleti na stranicu koja hosta neki drive-by exploit koji cilja browser i njegov sandbox...povežeš to dvoje u lanac i imaš root.

Napadač mora misliti "out of the box". U prijevodu, lanac je jak koliko i njegova najslabija karika. I ne vrijedi puno siguran sustav kad koristiš Adobe ili Javu ili bilo što na temelju čega opet mogu upasti unutra. Jer sustav se koristi, a kad se koristi instaliranjem raznih programa i onoga što ti treba opet unosiš i puno potencionalnih novih ranjivosti.

Nadam se da shvaćaš što govorim.
Recimo iOS je sam po sebi jedan od sigurnijih mobilnih sustava. Sam po sebi. Ali što ti to vrijedi kada se jailbreak može napraviti samo posjetom stranici.
Ako neznaš o čemu pričam pogledaj kako je to riješio CyberElevat0r tim ili Pangu za novije iOS uređaje.
A za taj način se u "undergroundu" znalo jako dugo, tako da si surfao pa odmah dobio jailbrake i malware po izboru.

Evo skratio sam ovaj puta
__________________
Information wants to be free
R00t-Sec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 18:32   #31
Evo samo za kolegu Annatara najnoviji exploit za iOS i OSX

https://drive.google.com/file/d/0Bxx...SGs/view?pli=1

Osjećaš li se još uvijek sigurno? Ovo radi i na Mac OS X 10.10.3
__________________
Information wants to be free
R00t-Sec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 11:14   #32
Quote:
R00t-Sec kaže: Pogledaj post
Evo samo za kolegu Annatara najnoviji exploit za iOS i OSX

https://drive.google.com/file/d/0Bxx...SGs/view?pli=1

Osjećaš li se još uvijek sigurno? Ovo radi i na Mac OS X 10.10.3
Osjećam, jer niš od tega ne koristim na MacOS X. Nemam niti jednu aplikaciju instaliranu z Appleovog app dućana, niti osim nekoliko open source stvari instaliram aplikacije. Passworde namjerno nemam pohranjene.

Jedino gdje se izlažem opasnosti je da z tim laptopom ponekad surfam. Ali za to nije ni Linux niti Windows bolji.

Kad trebam na internetu obavljati bilo kaj je fakat kritično i zahtjeva visoku sigurnost, koristim svoju Solaris radnu stanicu.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 19:42   #33
Stari si ti lisac kolega

Ali nadam se da shvaćaš my point o sigurnosti. Ničemu netreba pretjerano vjerovati i dizati u nebo tehnologije koje koristiš i operacijske sustave. To su samo alati koji nam pomažu u poslu.
Dosta ljudi koji koriste Apple uređaje ponašaju fanatično i kao da je to najbolja stvar na svijetu.
Drago mi je ova rasprava nije otišla u te vode i da si dao razumne odgovore za svoju situaciju.

Pozdrav
__________________
Information wants to be free
R00t-Sec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2021., 09:23   #34
Pozdrav ljudi

Kupio sam si jucer macbook, zasad mi je softverski sve novo, par sati sam malo prckao po postavkama ali dosta su me izivcirale neke stvari

Npr kliknem dolje u docku na tipa google chrome, prozor se otvori, kliknem opet i to u macu NIJE minimize nego moram stiskat neki tipkovnicki shortcut cudan

Onda kad kliknem na minimize nece mi se u istu ikonu minimizirat nego mi stvori novu duplu s desne strane (zasto!?)

Windows snapping na sta sam jako naviknut u windowsima je ultra nerazvijen (ili je neki drugi nacin koji ne mogu skuzit) uspio sam nac opciju da namjesti prozor s desne strane, a onda kad pokusam upalit novu app s lijeve strane, on mi odsnapa! Pa za poludit

Vjerujem da cu se prilagoditi za neko vrijeme i naucit sve, a i shortcuti na tipkovnici su jako komplicirani..

Onda hocu npr ctrl+a, na windowsima je ctrl uvijek u kutu dolje lijevo, a ovdje moram trazit cmd.

Kako ici back u Finderu? Kako ici back u edgeu? Safari ne koristim jer sam htio sinkronizirat favorite i to al možda bih mogao, nisam znao kako se upali traka s favoritima

Zasad se osjecam hendikepirano valjda je samo stvar navike

Nema numpada, to ce mi falit u jednom programu pogotovo, a jos nema ni usba zdesna pa i da kupim usb numpad ce mi bit s lijeve strane

Sve same kritike haha al u biti jako lijepo i fluidno radi samo sta nisam naviknut na sucelje i os još. Valjda ce bit super za nekoliko dana

E da i nasao sam shortcut za screenshot zaslona ili dijela zaslona i super radi, ali u windowsima mi to automatski kopira u međuspremnik (clipboard) i onda mogu pejstat ljudima u mess whatsapp itd a ovdje moram bas fajl poslat.. isto jako frustrirajuce, ima li neki nacin

A sta se tice shortcuta sve sto se na windowsima moze s jednom tipkom ovdje je s dvije, sve sta je na windowsima s dvije ovdje je s tri haha

Kako se brise fajl? Pokusao sam backspace, cmd i backspace i nista.. moram doslovno odvuc ikonu u bin
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2021., 10:11   #35
Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi

Kupio sam si jucer macbook, zasad mi je softverski sve novo, par sati sam malo prckao po postavkama ali dosta su me izivcirale neke stvari
Uvijek je tako sa novim OS-om. Slično je i sa Linuxom.

Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Npr kliknem dolje u docku na tipa google chrome, prozor se otvori, kliknem opet i to u macu NIJE minimize nego moram stiskat neki tipkovnicki shortcut cudan
Ne moraš. Imaš žutu točku gore lijevo. Ako je tako namješteno, nije uvijek vidljivo, tj. nestaje ali se pojavljuje kada dođeš u gornji lijevi rub mišem. Kao što su i Windowsi imali valjda od Windows 95 samo s desne strane. I kao što i Linux ima. Nadam se da nisi naučio koristiti dock umjesto prozora jer to je zamišljano kao pomoćni feature. Glavni način je gumb prozora dokumenta/aplikacije. Na svim OS-ovima. Drugi način minimiziranja je Command+M.




Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Onda kad kliknem na minimize nece mi se u istu ikonu minimizirat nego mi stvori novu duplu s desne strane (zasto!?)
Nije to "druga ikona s desne strane" nego ikona otvorene aplikacije - dokumenta. Naime, aplikacije se mogu pokretati i iz Launchpada, i tada se mora stvoriti takva ikona jer ju ni nemaš na docku (sam si biraš što ćeš imati na docku, netko na primjer nema Chrome, jer ga rijetko koristi).



Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Windows snapping na sta sam jako naviknut u windowsima je ultra nerazvijen (ili je neki drugi nacin koji ne mogu skuzit) uspio sam nac opciju da namjesti prozor s desne strane, a onda kad pokusam upalit novu app s lijeve strane, on mi odsnapa! Pa za poludit
Radi identično kao i windowsi (zapravo, Windowsi su prekopirali taj snapping od Maca). Klikni i drži zelenu točku (ponavljam, ovo svi grafički OS-ovi imaju kao kontrole od kada su nastali) i pojavit će ti se opcija: preko punog ekrana, na lijevo, na desno. Pustiš i on te (kao i na Windowsima pita koju od otvorenih prozora želiš na preostalom dijelu ekrana. Kad jednom tako imaš, tako su i kad nešto drugo otvoriš.

Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Vjerujem da cu se prilagoditi za neko vrijeme i naucit sve, a i shortcuti na tipkovnici su jako komplicirani..
Nije da branim Mac OS, ner nema s njim veze, ali izgleda da je razvoj mogućnosti OS-ova stvorio generaciju koja ne zna raditi na računalu. Sve moraju imati na isti način na izvol'te i još k tome onako kako su naučili (a naučili su krivo). Koriste napredna svojstva (features) a nikad ne nauče osnovne.

Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Onda hocu npr ctrl+a, na windowsima je ctrl uvijek u kutu dolje lijevo, a ovdje moram trazit cmd.
Tražiti? Pa Command tipke strše lijevo i desno od space bara.

Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Kako ici back u Finderu?
Lijevo od naslova imaš dvije strelice. Lijevo i desno.

Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Kako ici back u edgeu? Safari ne koristim jer sam htio sinkronizirat favorite i to al možda bih mogao, nisam znao kako se upali traka s favoritima
Edge je Microsoftov Browser. Radi identično kao i na Windowsima (čak su napravili nativni za M1 i ja ga koristim češće od Safarija).

Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Zasad se osjecam hendikepirano valjda je samo stvar navike
Digital natives generacija.

Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Nema numpada, to ce mi falit u jednom programu pogotovo, a jos nema ni usba zdesna pa i da kupim usb numpad ce mi bit s lijeve strane
Apple štedi na prostoru tipkovnice i zato nemaju numpad. Kome treba, može kupiti prekrasnu aluminijsku tipkovnicu (Magic keyboard) koja je BEŽIČNA, punjiva, ima numpad, ima strelice, ima enormni broj funkcijskih tipki (njih 19 s gornje strane). BTW. sve to imam i zato i pišem o tome.

Quote:
Sve same kritike haha al u biti jako lijepo i fluidno radi samo sta nisam naviknut na sucelje i os još. Valjda ce bit super za nekoliko dana
Kažu neki, kad se naviknu, ni ne žele na nečemu drugome raditi. Kažu da je Mac doprinos produktivnosti.

Quote:
E da i nasao sam shortcut za screenshot zaslona ili dijela zaslona i super radi, ali u windowsima mi to automatski kopira u međuspremnik (clipboard) i onda mogu pejstat ljudima u mess whatsapp itd a ovdje moram bas fajl poslat.. isto jako frustrirajuce, ima li neki nacin
SHIFT COMMAND 4
Po defaultu, datoteka ide na desktop (može se promijeniti). Iz desktopa možeš u pregledu promijeniti veličinu. A onda poslati frendovima.

Quote:
A sta se tice shortcuta sve sto se na windowsima moze s jednom tipkom ovdje je s dvije, sve sta je na windowsima s dvije ovdje je s tri haha
Digital native Z generacija.

Quote:
Kako se brise fajl? Pokusao sam backspace, cmd i backspace i nista.. moram doslovno odvuc ikonu u bin
Desni klik, premjesti u smeće. A smeće brišeš periodički, te u slučaju da nešto ipak zatrebaš, možeš vratiti.
Kod sctreenshotanja, prije nego slika dođe na desktop jedno kraće vrijeme je smanjena dolje desno i na desni klik možeš izabrati brisanje (bez smeća).

Inače, svaka se datoteka može izbrisati i bez smeća: izabereš, stisneš option a gore u baru pod datoteka izabereš "Odmah izbriši".
Isto je i Option + command + back shortcut.

Inače option ti omogućava i da gore u Datoteke zatvoriš sve aplikacije (Option Command W).
Dinko011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2021., 13:03   #36
Dinko, prije svega puno hvala na odgovorima

Quote:
Dinko011 kaže: Pogledaj post
Ne moraš. Imaš žutu točku gore lijevo.
Lijepo da je tu ali daleko je ta točka haha i prenepraktična Treba kliknut option pa onda kliknut na ikonu u docku i onda se minimizira prozor. Ali to baš i nije pravi minimize (vidi dolje).

Quote:
Nadam se da nisi naučio koristiti dock umjesto prozora jer to je zamišljano kao pomoćni feature. Glavni način je gumb prozora dokumenta/aplikacije.
Ovo nisam uspio skužit.

Quote:
Nije to "druga ikona s desne strane" nego ikona otvorene aplikacije - dokumenta. Naime, aplikacije se mogu pokretati i iz Launchpada, i tada se mora stvoriti takva ikona jer ju ni nemaš na docku (sam si biraš što ćeš imati na docku, netko na primjer nema Chrome, jer ga rijetko koristi).
Ma ne kužim logiku. Evo otvorim Word dokument (Word mi je pinnan na dock za stalno), idem minimize i on mi ga stavi skroz desno (duplo, jel). Ali ako recimo upotrijebim onaj option+click na ikonu Worda u docku onda će mi minimizirat dokument baš u Word ikonu kako bih i htio.


Quote:
Pustiš i on te (kao i na Windowsima pita koju od otvorenih prozora želiš na preostalom dijelu ekrana. Kad jednom tako imaš, tako su i kad nešto drugo otvoriš.
To su uveli tek sad na Windows 11, prije to nisu imali i ta opcija mi na kraju krajeva nije ni potrebna. Na Windowsima sam lijepo uhvatio prozor, odvukao ga do ruba i on mi ga je automatski snapao točno kako bih htio.

U Macu, upotrijebim taj 'meni' kod pritiska na zelenu točku i stavim tile window to right, ali onda ako kliknem u desktop ili u prazno, on će mi ga unsnappat, nepodnošljivo mi je to, jer stalno koristim drag and drop npr nekog fajla pa pošaljem u messenger... I osim toga, javi mi za neke prozore "not available in split view"?! UZAS.

Quote:
Sve moraju imati na isti način na izvol'te i još k tome onako kako su naučili (a naučili su krivo). Koriste napredna svojstva (features) a nikad ne nauče osnovne.
Ja sam cijeli život na Windowsima još od Windowsa 98 kad sam bio mali, ali kako su features sve više dolazili kroz nove OS-ove naučio sam ih se koristiti i odvratno mi je sad morati se odricati nečega što mi je praktično, ne vidim što je to 'krivo' naučeno. Ovo da nema snapanja mi je grozno. Da moram FN+backspace umjesto Delete. Da moram ctrl+click umjesto desnog klika na trackpadu. Itd.

Quote:
Lijevo od naslova imaš dvije strelice. Lijevo i desno.
Brže je i praktičnije koristiti keyboards shortcuts umjesto miša, tako sam naviknut u windowsima i želim tako funkcionirat i na macu.

Našao sam Googleom: CMD + strelica lijevo desno je back. Odlično

Quote:
Apple štedi na prostoru tipkovnice i zato nemaju numpad.
Štedi on na svemu, 2000 kn više za dobiti 512 GB umjesto 256 GB, svi ekrani su mini, samo 13.3 inča (za razliku od standardnih 15.6), nema numpada, nema USB-A ulaza, samo 2 utora su od kojih je jedan za punjenje. Komplicirani su

Quote:
SHIFT COMMAND 4
Po defaultu, datoteka ide na desktop (može se promijeniti). Iz desktopa možeš u pregledu promijeniti veličinu. A onda poslati frendovima.
Hvala da, to i koristim. Onda moram otvorit sliku, kliknut na copy, i tek onda mogu paste i poslat frendovima. Nešto kompliciranije nego na windowsima, zašto im je tako teško omogućiti da se screenshot automatski kopira u clipboard. Možda nađem način.

EDIT: Našao! SHIFT + OPTION + CMD + 3 ili 4 i onda nece spremit sliku nego samo u clipboard. To je to Jest da treba sto tipki al ajd.


Quote:
Desni klik, premjesti u smeće.
Opet mišem, ja hoću shortcute haha. Na Windowsima sam samo kliknuo Delete, ovdje moram CMD+backspace (jučer mi to nije htjelo, danas hoće, nemam pojma više).

Dok u uređivanju teksta tipku Delete zamjenjuje FN+backspace - kakva nekonzistentnost!

Quote:
Inače, svaka se datoteka može izbrisati i bez smeća: izabereš, stisneš option a gore u baru pod datoteka izabereš "Odmah izbriši".
Oh, ovo je stvarno nepotrebno zakomplicirano.

Quote:
Isto je i Option + command + back shortcut.
Aha, ovo je za trajni delete bez kante. Thx.

Plus, živcira me odvratan crni kursor kojeg ne mogu promijeniti u bijelo a koliko sam skužio moglo se na starijoj verziji OS-a. Se može to nekako?

Kako mogu odmah ići u pretraživanje postavki? Npr. tipkovnica mi presporo briše backspaceom i želim hitno promijenit. Na Windowsima odmah kliknem Win tipku, upišem: keyboard, nađem postavku i popravim. Ovdje imam Spotlight ali to mi ne pretražuje kroz postavke! (Sve živo pretražuje osim postavki! )
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2021., 15:51   #37
Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Dinko, prije svega puno hvala na odgovorima


Lijepo da je tu ali daleko je ta točka haha i prenepraktična Treba kliknut option pa onda kliknut na ikonu u docku i onda se minimizira prozor. Ali to baš i nije pravi minimize
Ne treba.
Evo ti screenshot prozora koji upravo pišem. Bez optiona.

Točka ti je gore lijevo. Povećat ću ti da vidiš bolje.
Dinko011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2021., 16:25   #38
Krivo smo se skuzili hahaha znam di je zuta tocka, vidim je kazem da je njena alternativa option+klik na ikonu u docku.
__________________
daj da lutamo ulicama praznim, puni snova
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2021., 11:27   #39
Kupio sam si BetterSnapTool za 25 KN u App Store sad je već puno lakše. Jako sam se osjećao hendikepirano bez toga

edit: ima u postavkama Docka da se minimizira u ikonicu aplikacije, a ne sa strane desno tako da sam i to uspio sredit
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2021., 15:12   #40
Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Lijepo da je tu ali daleko je ta točka haha i prenepraktična Treba kliknut option pa onda kliknut na ikonu u docku i onda se minimizira prozor. Ali to baš i nije pravi minimize (vidi dolje).
Zašto ti uopće treba minimize? Ja to koristim svake prijestupne.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.