Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2004., 12:47   #41
Re: Odgoj za slobodu !

Quote:
adriatic kaže:
waldorfska škola odgaja za slobodu.

Sto bi ta lijepa parola znacila?
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 13:53   #42
Odgoj za slobodu !

Quote:
ravana kaže:
Sto bi ta lijepa parola znacila?
Da se učeniku pomaže ostvariti sve njegove humane potencijale, a ne ga uštrojiti za ovakvo robovsko društvo kakvo imamo.
Zato je ova kao i druge alternativne škole jako nepraktična za one koji hoće uspjeh po postojećim pravilima igre: pregaziti sve na putu, silom ili lukavstvom i popeti se (makar po leševima) na vrh.
Ne kažem da je waldorfska škola idealna, ali kod nas ljudi nisu ni čuli za neke druge, pa se jedinom alternativom državnoom zatvoru za djecu smatraju privatne škole, a one su jako skupe.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 21:04   #43
Re: Odgoj za slobodu !

Quote:
adriatic kaže:
Paaa, rekli bi u Dalmaciji: fali mi pet da napravim šest.

Kvalitetne kadrove ne možeš dobiti za bijedne plaće koje su uobičajene u našim školama.
Za bijedne novce koje se izdvaja za školstvo ne može se ni nabaviti primjerena oprema.

Ali zato imamo viška programa: Svi su nastavni programi preopterećeni, a od onog što se uči u školama možda jedna trećina i bude od neke koristi u životu. Učenici (većina) naravno reagiraju tako da izbjegavaju sve što mogu. Kada se traži previše dobije se malo ili ništa. Škole sve više postaju robijašnice za djecu.

Nasuprot oficijelnim, waldorfska škola odgaja za slobodu.


Pa niti nemamo bog zna kak kvalitetnih kadrova,
ali program nije preopterećen. Osnovna škola ni ne treba pružati praktično, već osnovno znanje. A djeca će uvjek bježati od obaveza, kakve god bile.
Ne sjećam se baš škole ko neke robijašnice.

A to da waldorfska škola škola odgaja za slobodu, jel si to sam izmislil,il ti je netko pomogo? Pa ovi u državnim školama su puno slobodniji.
__________________
muahahaha...
Kalahan mcp. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 07:57   #44
Prebrzo ste skrenuli na temu školstvo,za koju sam rekla da ne spada u ovaj topić ali i ponoviti ću da privatne škole nisu niti toliko loše a niti toliko skupe.Tko želi ulagati u svoje djete,zašto bi mu se to zamjerilo.To je stvar izbora kao i sve drugo u životu.
A da privatne škole imaju veći izbor i više slobode.... to stoji.
__________________
Ja imam jednostavnu filozofiju: Napunite što je prazno. Isprazne što je puno. Posvrbite gdje svrbi.
anabelll is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 18:20   #45
Rudolf Steiner - čovjek 21. stoljeća

Oni koji su ga čitali opširnije znaju a oni koji će ga tek čitati doznat će.
Bio je stotine godina ispred svoga ali i čvrsto u svome vremenu.Bio je više nego se to riječima može izreći.Potrebno je samo iskreno i bez predrasuda uzeti u ruke i polako čitati jedno od njegovih najvažnijih djela - Kako se stiču spoznaje viših svjetova. Onome tko to uradi postat će jasno što je to uistinu prava znanost o duhu, prava mistika i prava gnoza.Ona koja svoje korijene vuče od praiskona, od vremena kada duhovni izvori nisu bili zarušeni i zamućeni kao danas.
dculture is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 13:04   #46
Čovjek koji je predvidio kravlje ludilo 80 godina prije pojave
rekao je ako se krave hrane sa mesom da će poludjet , ali nama blesanima
(čovječanstvu) to nije bilo dovoljno pa smo išli isprobat .

Čitam neki dan da sad idioti idu pokušat mjenjat genetski kravu tako da jede koštano brašno a nemože poludjet .

Idioti !
__________________
Postoji samo sada i ovdje.
Leviant is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 18:35   #47
ak vas malo jače zainteresira, evo


http://www.antropozofija.hr/forum/
myljach is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 00:42   #48
Liči na Aleksandra S. Nill -a i Slobodnu djecu Summerhilla

S tim da je Nill bio ateista.
insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 01:53   #49
Je ,intresting je, po njegovom načinu biodinamike sve više radi Mavrovich. I gomila škola nose njegovo ime, i temelj je odgoja djece u vrtiću, a da ne spominjem duhovnu znanost.
U nekom starom časopisu Arka je izašao članak kako je objasnio sa znanstvenog gledišta materijalno, eteričko, astralno i mentalno tijelo, te kako eteričko povezuje kao pupčana vrpca i kroz čakre funkcioniranje i simbiozu astralnog i materijalnog, sa opisom pojedinih kanala koji idu na pojedine organe ljudskog tijela.
Meni se sviđa takav pristup
myljach is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 18:08   #50
Quote:
Potrebno je samo iskreno i bez predrasuda uzeti u ruke i polako čitati jedno od njegovih najvažnijih djela - Kako se stiču spoznaje viših svjetova.
gdje ti je to njegovo najvaznije djelo? to je samo mali rukovnik..
Penis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 11:36   #51
Kako se sticu saznanja visih svjetova

Nije to mali rokovnik.Tu je otkriven od pradavnih vremena cuvan i obavijen velom tajni - put ka saznanju visih svjetova, put iznesen na svjetlo dana na ispravan nacin.
dculture is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 13:42   #52
Naš Međimurec daje jednostavne i praktične upute. "Priopćenja u ovoj knjizi izgledaju kao upute za potpunu promjenu čitavog čovjeka. Tko ih ispravno čita vidjet će da one ne govore ništa drugo nego u kakvom unutrašnjem duhovnom stanju mora biti čovjek u onim trenucima svog života kad hoće stajati sučelice nadosjetilnom svijetu.", Rudolf Steiner: "Kako se stječu spoznaje viših svjetova?"
Kao antropozof je i začetnik Waldorfske škole. Začudila sam se kad sam u knjižari ugledala i njegovu knjižicu o poljoprivredi.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 00:10   #53
Quote:
Penis kaže: Pogledaj post
gdje ti je to njegovo najvaznije djelo? to je samo mali rukovnik..
makaki. tu on nekaj tipicno ribski mulja.

Apokalipsa po Ivanu..ee, tu se vidi da nekaj, i kak, zna. konkretne stvari. tu je i najbolji. ipak tu pripoveda o onom vu kaj se razme.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 17:44   #54
Meni se od njega najvise svidja "Filozofija slobode".

I to sto je napustio teozofe, kada su preterali sa Krisnamurtijevim mesijanstvom (sto je i Krisnamurti sam kasnije rasturio).

Znam nekoliko familija koja zive u duhu antropozofije i svi su fini ljudi.
Interesantni su doprinosi antropozofa na podrucjima pedagogije (posebno sa psihicki zaostalima), poljoprivrede i alternativne medicine.

Stoji primedba da su malo "bledunjavi" (nesto grese sa vitalnom energijom, generalno) i drustveno "neprilagodjeni", ali s obzirom na to kakvo je drustvo, mozda im se to moze uzeti pre kao vrlinu, nego kao manu.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 15:59   #55
Evo ja se javljam i obznanjujem da radim već 2 godine po Štajneru (hrvatskom austrijancu), dapače ima nas puno u HR, u njegovom rodnom mjestu ima i udruženje štajnerijanaca, a ima nas posvuda po Sjev.Hrvatskoj.
Njegova poljoprivreda je nešto nevjerojatno; nastudirala sam je iz raznih knjiga, npr. ŽIVOT TLA (razni autori), Darko Znaor: EKOLOŠKA POLJOPRIVREDA, u svakoj po jedno poglavlje s uputama posvećeno Štajnerovoj poljoprivredi koja se zove BIODINAMIČKA. Također svake godine kupim u Bio Bio dućanu MJESEČEV SJETVENI KALENDAR Marije Thun po kojem radim i uspjeh je nevjerojatan (radila sam 1. godine i kontrolne nasade, koje ne zasadim na određene datume nego 'nako, bez'ze, kao i drugi, i upola slabije je rodilo).
Teorija mu je sjajna, priče o zemljinoj i svemirskoj energiji, o spiralama, vrtlozima i kaosu; to si možete pročitati i po NET-u, a evo vam malo praxe, za primjer:
Pročitavši Štajnerove textove, ne bilo mi teško nego nabavih rogove od ženskih krava koje su otelile žensku telad (navoji, spirale u rozima su im jače, plodnije). Iskuhah ih, očistih, izsunčah; napunih ih na određeni datum ujesen balegom ž.krave koje su otelile ž.telad i začepih glinom; zakopah u dan i sat na najbolje mjesto, u spiralu s vrhovima prema dolje. Na proljeće, na određeni dan i sat otkopah. U bačvu izvorske vode koja je odstajala na mjesečini usuh koliko treba gnoja iz roga, i miješah ga 1 sat, pjevajuć' mu. Miješa se ovako: uzme sa štap ili metla od šiblja i vrti se u jednom smjeru dok se ne dobije vir; zatim se okrene vrtnja - u trenu nastane KAOS, tisuće malih virova, zatim vrtim u 2. smjeru dok ne dobijem vir i opet natrag. (u nekoj knjizi je jedan atomski fizičar ili molekularni biolog, tak nekaj, objasnil kaj se događa u takvom miješanju, i ni se mogel načudit kak je Štajner do tog došel tak davno, ali da je to jedini način (osim u modernom laboratoriju) kako dobiti homeopatski male čestice i promijeniti molekule vode)
Zatim brzo, sve pjevajući, umačem snop šiba i prskam zemlju koja se budi.
Poprskala sam svoj vrt i njive i voćke, a ostavila po 1 kut nepoprskan. Također sam po neki dio poprskala i susjedama-seljankama koje su mi se smijale (dobronamjerno).
Dakle ljudi moji!: TOLIKO brže, gušće i ranije nasade sam imala od susjeda, a pojma o poljoprivredi nemam, gradsko dijete prodalo stan i kupilo seosko imanje, a kod mene sve buja ko da je džungla. Također je kod susjeda bilo očito gdje sam im poprskala. Šta da vam kažem, cijelo moje selo sad prska.
To radi i Mavrović, bilo je i na TV-u.
Radim još "ludih" stvari, tjeranje nametnika, voćke itd. Ak kog zanima, literature na hrv. kolko oćeš.
Kako je Štajner došao do tog znanja? Dio mu je dat Odozgo, kao i ostalo. Ali legenda kaže da je u mladosti još sretao stare seljake koji su imali to znanje, koji su pjevali bačvama vode i prskali. Prenio je to znanje i sada se širi svijetom, evo i u S.A.D.-u liječe komade zemlje uništene kemijom.

2. Waldorfski vrtić... frendica ga je plaćala svojoj kćerki, želeći joj najbolje u životu. Mala sad ima 20 god., i, šta da vam kažem-najgore od najgoreg. Društvo si nađe-gore od najgoreg; zapošljava se ko šankerica pa dobije otkaz jer previše krade na obračunu, a nemre joj niš-pobjegne od kuće, ko zna gdje se skita. Sa 16 god. je, zbog otvorenog odnosa s majkom, došla i rekla: "Mama posudi mi 3 soma kuna, moj dečko može kupit kilu trave pa ćemo ju preprodat na malo i zaradit 10 somova, vratiću ti začas." Šta još da vam pričam?

3. Pročitala sam Štajnerovu knjigu o postanku čovjeka i svemira, zaboravih naslov, bila je na srpskom, lani je izašla i na hrv.: vrlo, vrlo zanimljivo, sada se o tome pišu knjige, one koje su diktirane od nebeskih bića.
Ali mene najviše fura njegova poljoprivreda

Još prije rata sam u Sloveniji bila nabasala na "Teozofski kamp", živjeli su u šatorima po mjesec dana po njegovim načelima. Pa Štajner je osnovao teozofiju, zar ne? A u šta se ona pretvorila, to više nije do njega...

Štajner: skidam kapu!
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 16:19   #56
odgovor ANNABELL:
Meni je duhovnost/Bog toliko na prvom mjestu da sve drugo gledam kroz Boga, a ne uz/mimo njega; uvijek gledam u Boga, i kroz njega vidim i muža, i sina, i poljoprivredu, i susjede, i sebe, i sve, do najmanjeg detalja.
Ali do toga ne dođoh pomoću Štajnera niti ikoje knjige ili ikoga nego mi je bilo s Neba dano, u jednom velikom uvidu, prosvjetljenju, izlječenju, jedne večeri prije 3,5 godine u katoličkoj crkvi. Nakon toga imala sam još nekoliko uvida, ono kad u mene doslovce uđe Sveti Duh i otvori mi "duhovne oči". Iza toga uviek danima studiram Bibliju i druge duhovne tekstove, i u njima prepoznajem znanje koje mi je dano, ulito Odozgo. Tako da u jednu ruku jesam prava kršćanka, dogmatska, "najtvrđe" vjerujem i primjenjujem kršćansku dogmu (i režim na New Age); s druge strane moja vjera zna dosta odudarati od današnje Crkve, i prihvaćam i primjenjujem mnoge stvari koje današnja Crkva baš zabranjuje, jer vidim da su istinite. To što pop viče protiv teozofa i Štajnera mene uopće ne dira, kad vidim da nam je prenio Znanje. Ali mi je npr. jako žao što je New Age mnoge divne ljude zaveo svojim poluistinama i čak lažima, npr. da je dovoljno da si ti dobar i uvijek dobre volje, s nosom u oblacima, a da ne postoje demoni protiv kojih se trebaš i možeš boriti, i s time je onesposobio mnoge potencijalno jake duhovne ratnike.
Današnja Crkva viče kako nesmijemo primati nikakve informacije Odozgo (channeling itsl.), od straha da nam se nebi javljao koji zli duh/demon, jer jako ih je teško raspoznati, to mogu samo oni kojima je dan taj Dar (raspoznavanja duhova), a današnja taktika demona je da se pretvaraju da su anđeli (dok nije prekasno). Ali ja ih se ne bojim, ni demona ni popova.

...i da, istina je da New Age u mnogome obmanjuje, ali onaj dio o poljoprivredi i o zdravlju, liječenju biljem i energijama, to je sve istina (sve: koliko vidim)

...a ti? Koliko ti primjenjuješ vjeru u životu i koju?
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 20:36   #57
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Još prije rata sam u Sloveniji bila nabasala na "Teozofski kamp", živjeli su u šatorima po mjesec dana po njegovim načelima. Pa Štajner je osnovao teozofiju, zar ne? A u šta se ona pretvorila, to više nije do njega...
Stajner je osnovao antropozofiju, a ne teosofiju (osnovana 1875). Neko vreme je bio sekretar teozofskog drustva Austrije, da bi se odvojio 1912.

Teozofski kamp 1982/83 u Gozd Martuljku je bio jedan od lepsih dozivljaja u mom zivotu.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 00:06   #58
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Evo ja se javljam i obznanjujem da radim već 2 godine po Štajneru (hrvatskom austrijancu), dapače ima nas puno u HR, u njegovom rodnom mjestu ima i udruženje štajnerijanaca, a ima nas posvuda po Sjev.Hrvatskoj.
Njegova poljoprivreda je nešto nevjerojatno; nastudirala sam je iz raznih knjiga, npr. ŽIVOT TLA (razni autori), Darko Znaor: EKOLOŠKA POLJOPRIVREDA, u svakoj po jedno poglavlje s uputama posvećeno Štajnerovoj poljoprivredi koja se zove BIODINAMIČKA. Također svake godine kupim u Bio Bio dućanu MJESEČEV SJETVENI KALENDAR Marije Thun po kojem radim i uspjeh je nevjerojatan (radila sam 1. godine i kontrolne nasade, koje ne zasadim na određene datume nego 'nako, bez'ze, kao i drugi, i upola slabije je rodilo).
Teorija mu je sjajna, priče o zemljinoj i svemirskoj energiji, o spiralama, vrtlozima i kaosu; to si možete pročitati i po NET-u, a evo vam malo praxe, za primjer:
Pročitavši Štajnerove textove, ne bilo mi teško nego nabavih rogove od ženskih krava koje su otelile žensku telad (navoji, spirale u rozima su im jače, plodnije). Iskuhah ih, očistih, izsunčah; napunih ih na određeni datum ujesen balegom ž.krave koje su otelile ž.telad i začepih glinom; zakopah u dan i sat na najbolje mjesto, u spiralu s vrhovima prema dolje. Na proljeće, na određeni dan i sat otkopah. U bačvu izvorske vode koja je odstajala na mjesečini usuh koliko treba gnoja iz roga, i miješah ga 1 sat, pjevajuć' mu. Miješa se ovako: uzme sa štap ili metla od šiblja i vrti se u jednom smjeru dok se ne dobije vir; zatim se okrene vrtnja - u trenu nastane KAOS, tisuće malih virova, zatim vrtim u 2. smjeru dok ne dobijem vir i opet natrag. (u nekoj knjizi je jedan atomski fizičar ili molekularni biolog, tak nekaj, objasnil kaj se događa u takvom miješanju, i ni se mogel načudit kak je Štajner do tog došel tak davno, ali da je to jedini način (osim u modernom laboratoriju) kako dobiti homeopatski male čestice i promijeniti molekule vode)
Zatim brzo, sve pjevajući, umačem snop šiba i prskam zemlju koja se budi.
Poprskala sam svoj vrt i njive i voćke, a ostavila po 1 kut nepoprskan. Također sam po neki dio poprskala i susjedama-seljankama koje su mi se smijale (dobronamjerno).
Dakle ljudi moji!: TOLIKO brže, gušće i ranije nasade sam imala od susjeda, a pojma o poljoprivredi nemam, gradsko dijete prodalo stan i kupilo seosko imanje, a kod mene sve buja ko da je džungla. Također je kod susjeda bilo očito gdje sam im poprskala. Šta da vam kažem, cijelo moje selo sad prska.
To radi i Mavrović, bilo je i na TV-u.
Radim još "ludih" stvari, tjeranje nametnika, voćke itd. Ak kog zanima, literature na hrv. kolko oćeš.
Kako je Štajner došao do tog znanja? Dio mu je dat Odozgo, kao i ostalo. Ali legenda kaže da je u mladosti još sretao stare seljake koji su imali to znanje, koji su pjevali bačvama vode i prskali. Prenio je to znanje i sada se širi svijetom, evo i u S.A.D.-u liječe komade zemlje uništene kemijom.

2. Waldorfski vrtić... frendica ga je plaćala svojoj kćerki, želeći joj najbolje u životu. Mala sad ima 20 god., i, šta da vam kažem-najgore od najgoreg. Društvo si nađe-gore od najgoreg; zapošljava se ko šankerica pa dobije otkaz jer previše krade na obračunu, a nemre joj niš-pobjegne od kuće, ko zna gdje se skita. Sa 16 god. je, zbog otvorenog odnosa s majkom, došla i rekla: "Mama posudi mi 3 soma kuna, moj dečko može kupit kilu trave pa ćemo ju preprodat na malo i zaradit 10 somova, vratiću ti začas." Šta još da vam pričam?

3. Pročitala sam Štajnerovu knjigu o postanku čovjeka i svemira, zaboravih naslov, bila je na srpskom, lani je izašla i na hrv.: vrlo, vrlo zanimljivo, sada se o tome pišu knjige, one koje su diktirane od nebeskih bića.
Ali mene najviše fura njegova poljoprivreda

Još prije rata sam u Sloveniji bila nabasala na "Teozofski kamp", živjeli su u šatorima po mjesec dana po njegovim načelima. Pa Štajner je osnovao teozofiju, zar ne? A u šta se ona pretvorila, to više nije do njega...

Štajner: skidam kapu!
hehe super izvjestaj! da li isto spaljujesh oderanog misha kad je mjesec u Skorpionu i bacash ga po gruntu?
to bi me zanimalo dal to isto sljaka.

Steiner je dosta tog uzel prakticnog od seljaka, a dodal je svoju spiritualni uvid
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 21:06   #59
Hehe
još nisam spaljivala kože oderanih miševa, ali jesam najozbiljnije razmišljala o tome, samo mi se gadi a i nisu mi miševi problem
Ali sam zato dugo tražila SVEMIRSKU CIJEV, i pokušavali smo nabavit know-how kak da si ju sami napravimo: ona cijev od više metara koju upikneš u zemlju, i sve šta staviš u kutijicu na njoj se pojačava - staviš te oderane spaljene miševe, ili gnoj, ili repelent, i djeluje ovisno o veličini cijevi, može i na kilometre uokrug. U SAD-u nam se nitko nije javljao na preklanjsku reklamu, a nije ni čudo: kad su biodinamičari radili eksperimente sa tim TUBE-ovima (npr.u pojačalo stavljali insekte-nametnike i mučili ih, recimo sa mirisom koji ne podnose; kroz Cijev se njihov užas prenaša poljima i rastjera dotične nametnike) pojavila im se vojska i Pentagon im je zabranio daljnji rad.
(...da nebi netko neprijateljskog vojnika mučio u toj cijevi, pa da se svi vojnici razbježe na 100km naokolo)

Znate za tu cijev? Ajmo ju složit!
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 21:10   #60
DRAGANE - ako si bio u Teozofskom kampu u Gozd Martuljku, onda se mi poznajemo!!!!
Da ti kažem koja sam ja - ona koja je sa majkom bila u drvenoj kućici u šumici preko potoka, i na kraju nam je pola Teozofskog kampa svakodnevno dolazilo na kavu i cigarete. Mislim da je i crni afganistanski hrt Rojs bio sa nama.
Znaš me, jelda?!
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.