Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2014., 22:30   #41
Može netko pomoć.
Instalirao sam Ubuntu na laptop HP Compaq 6735s i nema nikako wifi-ja
Što učiniti?
unknown88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 23:36   #42
https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WiFiHowTo
https://help.ubuntu.com/community/Wi...eShootingGuide

Evo ti vodici. Kod linuksa ti je pravilo da ces prije ili kasnije morat citat.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 01:24   #43
Kada upišem ovu naredbu

sudo apt-get install wireless-tools

traži mi neku šifru u terminalu i neda mi ništa pisati. Kao za zaštopa.....
unknown88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 09:15   #44
Quote:
Pingvin-IT kaže: Pogledaj post
Svakako ima smisla potražiti tu knjigu o UNIX-u. GNU/Linux je klonirano dijete UNIX-a. Ako znaš kako UNIX funkcionira znat ćeš i kako GNU/Linux radi. Osim istog načina funkcioniranja same osnove operativnog sutava (kernel), GNU/Linux i UNIX imaju identično command line sučelje.

Prouči tu knjigu i znat ćeš koji je cilj i svrha GNU/Linux operativnih sustava i kako funkcioniraju. To su fundamentalni principi koji se nisu mijenjali do danas.
ma TO te ja pitam!!

BTW, nabavio sam "administriranje linux sustava - tom adelstein, bill lubanovic"
-
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 17:05   #45
Besplatni online tečaj "Uvod u Linux"

http://www.linux.hr/modules/news/art...p?storyid=3156

Ovaj besplatan tečaj inače košta 2400 USD, a nudi se i opcija dobivanja verificiranog certifikata za 250 USD.
MacGyver is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 15:58   #46
Linux distribucija za staro računalo

Prije svega pozdrav.

Ovako imam doma dva kompjutera, ali kak studiram u Os a novo računalo mi je tamo događa se da doma nemam ništa. Znači meni treba neka preporuka za bilo koju Linux distribuciju da ova stara mazga to može pokrenuti , a specifikacije su:

CPU: Pentium 4 2,40 GHz
RAM: 512 MB DDR 400 MHz
HDD: 40 GB Western Digital

Za ono što bi meni služio komp kod kuće je samo malo surfanja i eventualno za pogledat film. Ovako šta se tiće osnovnog rada u Linuxu to znam i nije mi problem (trebat ću se naviknuti možda na sučelje)

Unaprijed hvala na prijedlozima
__________________
You have to trust someone to be betrayed!
dxdydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 20:09   #47
Debian sa nekakvim laganim window managerom (Fluxbox, Openbox) bi bio ok izbor. Ne kompliciraj previse sa distribucijama.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 12:28   #48
Mint ili ako ces samo za surfanje onda puppy linux. Puppy je imao jedan disto na kome imas samo webbrowser i nista drugo.
bo-ba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 17:13   #49
xampp na ubuntu 12.04.

Ima li netko iskustva s instalacijom xampp-a na ubuntu 12.04.? Sva uputstva koja nalazim na internetu su drugačija ovisno o tome tko je autor.
bilancist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 13:18   #50
Ne kužim problem? Instalriaš apache2, mysql-server i ostalih par paketa za php/perl kaj te već zanima?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 09:46   #51
može li mala pomoć. nakon instalacije linux puppyja na hard disk (kao i pokretanja sa live cd-a) ne mogu sejvati na primjer na externi hard disc, ali i na druge diskove. osim ono malo prostora u downloadsima (oko 1,25 gb) nijedna aplikacija mi ne nudi drugi izbor.

inače na desktopu mi se vide drugi diskovi (usb, usb-hdd), ali aplikacije ništa od toga ne vide.

na netu nisam pronašao nikakve informacije o tome. ima li netko savjet?

Zadnje uređivanje landon : 17.10.2014. at 11:00.
landon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 15:14   #52
bok,

imam problema sa bojom teksta u terminalu
zelim da mi boja prompta i komande/outputa bude drugacija.

uspio sam to podesiti, no imam problem.

vecina komandi radi OK:
http://i61.tinypic.com/2zzu52x.jpg

Ali, kada koristim "ls -l" tada su mi prva dva reda u boji koju sam definirao, a ostatak je defaultne (sivkaste) boje i to me muci. ne znam kako da to popravim.
http://i58.tinypic.com/21npo61.jpg

Ovo dolje su otprilike kombinacije koje isprobavam u .bashrc fajli. trenutno mi je ovo virtualci:
PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;37m\]\u@\h\:\w\$\[\033[01;35m '

ovo isto ne radi:
PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;37m\]\u@\h\:\w\$\[\033[01;35m\] '


ne mogu na googlu naci rjesenje za ovaj problem... zna netko?
Korben Dallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 15:50   #53
/etc/profile.d/colorls.sh fajla

povucena od /etc/bashrc

u dijelu :

for i in /etc/profile.d/*.sh; do
if [ -r "$i" ]; then
if [ "$PS1" ]; then
. "$i"
else
. "$i" >/dev/null
fi
fi
done


editiraj colorls kako hoces, ja sam probao nesto petljat sa grepom ali na kraju sam odusto i uvaljao drito u svoj .bashrc
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 23:09   #54
thx...
budem se sutra igrao s tim...
Korben Dallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 10:50   #55
e, zasto opcija "-d" u ls komandi ne radi kako treba?
google kaze da ako hocu izlistati direktorije moram koristiti:
ls -d */

ali zasto "ls -d" ne radi (ja dobijem prazan printout), a "man ls" kaze:

-d, --directory
list directory entries instead of contents, and do not dereference symbolic links

ne mogu naci objasnjenje zasto moram dodati */ na kraju...
Korben Dallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 14:05   #56
Quote:
Korben Dallas kaže: Pogledaj post
e, zasto opcija "-d" u ls komandi ne radi kako treba?
Radi kako treba, nego ti nisi razumio što opcija -d radi u komandi. Ta opcija ne kaže ls komandi da izlista samo direktorije, već ako proslijediš folder kao argument komandi da ne izlista sadržaj direktorija kako je to inače već samo direktorij. I to znači rečenica: "list directory entries instead of contents"

Znači naredba:

Kod:
# ls -Al /root/.ssh
Će izlistati sadržaj direktorija koji je argument naredbe

Kod:
-rw-------. 1 root root 1743 Lis 17  2013 id_rsa
-rw-------. 1 root root  403 Lis 17  2013 id_rsa.pub
-rw-------. 1 root root 5628 Lis 13 21:09 known_hosts
Dok će naredba

Kod:
# ls -Ald /root/.ssh
Dati samo podatke o tom direktoriju koji je argument naredbe

Kod:
drwx------. 2 root root 4096 Svi 16 09:00 /root/.ssh/
Ako ne proslijedimo komandi nikakav argument, onda ls uzima da se radi o direktoriju iz kojega pokrećeš komandu - a to je upravo "." i dat će podatke samo o tom direktoriju a ne list fajlova u tom direktoriju.

Mislim da se onda lako može zaključiti zašto u ovom workaroundu treba "*/". Kada bih koristio "*/" bez "-d", onda bi shell kao argument ekspandirao sve direktorije unutar trenutnoga i izlistao sadržaj svakoga direktorija. Uostalom, pokušaj....

Elegantniji je način komanda find
Florest Glimp is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 14:17   #57
Konkretna primjena. Recimo da želiš u shell skripti izvući tko je owner nekog direktorija:

Kod:
# ls -Ald /root/.ssh/ | awk '{print $3}'
root
#
Florest Glimp is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 20:49   #58
ahaaaa, kuzim...
ma da, citao sam tu recenicu iz "man ls" nekoliko puta, ali mi nije bas sjela...

a i zabrijao sam si nekaj sa ovim "*/", a to samo znaci da izlista sve u trenutnom direktoriju kaj zavrsava na "/" (a to su direktoriji)... tak da time dobijem informacije o svim direktorijima koji se nalaze u mom "pwd"

hvala na trudu i objasnjenu...

cujemo se kada opet zapnem
Korben Dallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 18:38   #59
Pozdrav,
ak netko zna...malo sam surfala al slabo skuzila haha, kupila ljetos HP s LInuxom, Skype vidim ima, pise Skype 2.2 (Beta) kad hocu da ga pokrenem, ukucam ime i password i udjem, ali skuzim da opet trebam nekaj instalirat izgleda..jer nigdje nema ni contacts people nit ista..
Sad vidim da ima razlicitih verzija Linuxa, ali nemam pojma koji je moj, kad ga upalim pise Suse LInux..ak je to to.., sad koliko sam procitala treba neki skype 4.3 jer ostali vise nisu podrzani..ak netko zna molim upute, ili da ovaj sto je dosao uninstall pa instaliram novi ali za koji Linux, mozda ovaj Open suse..Hvala, lp
schneekuchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 15:35   #60
http://www.skype.com/en/download-skype/skype-for-linux/

Pa izaberi svoju distribuciju.
__________________
Razlika između lijeka i otrova je u doziranju.
edgecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:54.