Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2016., 18:07   #2141
Mislim da je o ovome govorio (a možda sam i u krivu ): odgađanje u stilu sutra/početkom nove godine/jednog dana; nikada neće olakšati realizaciju planova, jer svako sutra nosi nove neprilike i jednako je teško baš kao i sada. Dakle ako sada nisi spreman krenuti, nećeš biti ni sutra.

“If he waits for the ideal moment, he will never set off; he requires a touch of madness to take the next step.
aware is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 18:49   #2142
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Jesi li htio reći kako je uvijek ovdje i sada i da je uvijek ovdje i sada početak, ali da se stvari ne mogu uvijek promijeniti preko noći?
Sve u životu se svodi na osjećaj; ljepote, postignuća, uspjeha, ugode, boli, gubitka, sreće, poleta, besmisla, nemoći... čega god se možeš sjetiti. Taj osjećaj je uvijek sada, kao što je i osjećaj nas samih - toga da postojimo i da smo živi, jednako sada. Ispada da u stvarnosti postoji samo taj jedan neuhvatljivi trenutak, u kojem usmjeravamo pažnju na sve i sva, stvarajući tako privid kontinuiteta. Umjesto da vidimo jedan trenutak, doživljen iz različitih perspektiva, mi proživljavamo mnoštvo trenutaka te početak, trajanje i kraj svakog od njih.

U snovima to ne možemo, budući struktura nije "stabilna" pa čak i kad nam se snoviti događaji ponavljaju, oni nas ne uvjetuju tako jako kao fizički svijet. Skoro svi želimo mijenjati stvari tako da utječemo na strukturu, ali što je ta struktura? Što su okolnosti, što su događaji? Bez uma da nam tumači senzacije dobivene osjetilima, svjesni smo samo sebe i ničeg drugog.

Pada li nam kada na pamet da nam um možda nije prijatelj? Da možda ne postoji naš, individualni um nego um kao misaona sfera, iz koje mozak neprekidno obnavlja naš osjećaj identiteta i percepciju stvarnosti? Što ako je sve što smo u stanju saznati razumom zapravo laž? Ne u smislu da je fizička struktura laž, jer to nije ni bitno, nego da je laž ideja da smo neovisni vršitelj radnje i da stvaramo svoj život prema svojim željama.

Što ako nam je um prodao foru i podvalio identitet koji nismo mi, a koji je toliko slijepljen i blizak našem pravom identitetu da ne primjećujemo razliku? Što ako bi s tim pravim identitetom mogli spoznati da je sve sada i da se sve može mijenjati (i mijenja se) ne samo preko noći nego trenutno? Što ako smo mini-kreator koji spava i dozvoljava da ga um vozika kroz zemlju čvrstih snova, sasvim uvjereni u propagandu da je naizgled tvrdo i nepromjenjivo isto što i realno?
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 00:31   #2143
Quote:
Istiphul Amue kaže: Pogledaj post
To je zato što se sve neprestano mijenja pa tako i mi sami. Svake sekunde smo nova osoba, a čini nam se da nismo zbog tijela i okolnosti jer prividno izgledaju iste. Ljepilo koje sve povezuje je misao, što nam priča priču o "nama" i životu koji živimo.



Tome sam se i ja dugo nadao... čekao da se "stvari poslože" i da samo ovo i ono drugo, no nakon dovoljno ponavljanja postalo je jasno da taj 'jedan dan' neće nikada doći. On je sada ili nikada - ove sekunde i ove iduće sekunde, koja je isto sada.
Tipkanjem s mobitela se ne uspijevam izraziti kako zelim.
Nisam mislila na to da cekam neko cudo, vrlo sam.svjesna da je zivot sada i ovdje i da od razmisljanja sto je bilo i sto ce biti nema vajde...vise sam mislila na taj neki propust u ucenju iskistvom. Ako sam jednom prosla nesto, zasto opet upadam u zamke uma?
Kaze se da se covjek na greskama uci, ja ocito ne
Mozda nikad necu biti dovoljno probudjena da se othrvam iskusenjima, a ni dovoljno cvrsta da kroz njih prolazim sama, jer uvijek pitam druge za savjet i neku vrstu utjehe, bar kroz citanje tudjeg iskustva.
nije da patim zbog toga, osvijestila sam taj dio svoje licnosti, vidim se ko vjecnog ucenika koji uci na tezi nacin. Doduse na prvu me zdrma, prvenstveno zbog fizickih reakcija koje znaju biti vrlo jake, ali kad se malo skuliram, cak se i nekako mazohisticki "veselim" suocavanj s vlastitim strahovima i preprekama.
__________________
sve je isto, a sve je drugačije.
galadrielka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 15:10   #2144
Meditacija moze biti stetna ako se zlorabi za misticne svrhe.
Alexandra Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 20:49   #2145
Quote:
galadrielka kaže: Pogledaj post
Kaze se da se covjek na greskama uci, ja ocito ne
Mozda nikad necu biti dovoljno probudjena da se othrvam iskusenjima, a ni dovoljno cvrsta da kroz njih prolazim sama, jer uvijek pitam druge za savjet i neku vrstu utjehe, bar kroz citanje tudjeg iskustva.
nije da patim zbog toga, osvijestila sam taj dio svoje licnosti, vidim se ko vjecnog ucenika koji uci na tezi nacin.
Svi smo mi vječni učenici. Inače ne bi bilo zanimljivo.

Quote:
Doduse na prvu me zdrma, prvenstveno zbog fizickih reakcija koje znaju biti vrlo jake, ali kad se malo skuliram, cak se i nekako mazohisticki "veselim" suocavanj s vlastitim strahovima i preprekama.
Ovako kako si to rekla, zvuči mi da si prilično svladala poziciju promatrača, a to je ono najbitnije.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 14:02   #2146
Quote:
Alexandra Burek kaže: Pogledaj post
Meditacija moze biti stetna ako se zlorabi za misticne svrhe.
Osnove: meditacija od latinskog meditatio practicing contemplation , u slobodnom prijevodu: koncetracija, vraćanje u sredinu ili usredotočavanje. Znači najveća šteta je ako se ne uspijemo usredotočiti, odnosno ako nam misli ili um i dalje vrludaju.
Uzgred Meditacija je znanost a Mistika je načešće samo izgovor za neznanje i nerazumjevanje.
Shangri-La is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 18:35   #2147
Quote:
Shangri-La kaže: Pogledaj post
Osnove: meditacija od latinskog meditatio practicing contemplation , u slobodnom prijevodu: koncetracija, vraćanje u sredinu ili usredotočavanje. Znači najveća šteta je ako se ne uspijemo usredotočiti, odnosno ako nam misli ili um i dalje vrludaju.
Uzgred Meditacija je znanost a Mistika je načešće samo izgovor za neznanje i nerazumjevanje.
Meditacija je takođe i kvalitet u duhovnom razvoju, sposobnost ili kvalitet nečijeg opšteg funkcionisanja - ona se ne uči ali se postaje (meditacija kao prirodni kvalitet - ne kao tehnika). Ljudi najčešće ne razlikuju pojam 'meditacija' od 'meditativna tehnika'.

Jedan, meni, zanimljiv tekst:
"Duhovno iskustvo obuhvata više nego što se može shvatiti pukim intelektom. To se često ističe tako što ga se naziva mističnim iskustvom. Misticizam se često smatra za nešto antiintelektualno, mutno i zamršeno, ili nepraktično i nepovezano sa iskustvom. Pravi misticizam u stvari nije ništa od toga. Nema ničeg iracionalnog u pravom misticizmu kada je on, kao što i treba da bude, vizija Stvarnosti. To je vrsta svesti koja je potpuno nezamagljena; ona je tako praktična da može biti življena u svakodnevnim dužnostima; i tako je duboko povezana sa iskustvom da, u izvesnom smislu, predstavlja konačno razumevanje celokupnog iskustva. . . . Istinsko duhovno iskustvo uključuje ne samo realizaciju duše na višim nivoima, nego i ispravan stav prema svetovnim obavezama. Ukoliko ona izgubi vezu sa različitim razvojnim fazama života, ono što imamo je samo neurotična reakcija koja je daleko od duhovnog iskustva."
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:56   #2148
Meditacija kao kvalitet se javlja podizanjem razine svijesti a to se postiže praksom i iskustvom. Neke viši nivoi kao što si rekao sigurno se ne postižu intelektualiziranjem. A mislim da je bitno razlikovati osnovne pojmove, senzacije se ponekad javljaju samo kao proizvod uma i za njih se nebi trebalo vezati. Mnogi ljudi danas imaju problema sa koncetracijom, ali često ne razlikuju osnovne pojmove: um i svijest. Ovdje je to prilično dobro objašnjeno https://www.youtube.com/watch?v=4O2JK_94g3Y
Shangri-La is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 01:51   #2149
Pitanje,da li se kome dogodilo da tokom meditacije i svijesnog disanja,osjeća loše i zamanta u glavi?
Jučer dok sam bila koncentrirana na disanje u trenutku sam se osjećala kao da ću se onesvijestit no to iskustvo nije prvi put da mi se dogodilo...
Ne meditiram često jer imam "problem" (izazov) sa koncentracijom,pa me baš zanima jel se kome slično događalo.
Lost-soul is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 11:57   #2150
Quote:
Lost-soul kaže: Pogledaj post
Pitanje,da li se kome dogodilo da tokom meditacije i svijesnog disanja,osjeća loše i zamanta u glavi?
Jučer dok sam bila koncentrirana na disanje u trenutku sam se osjećala kao da ću se onesvijestit no to iskustvo nije prvi put da mi se dogodilo...
Ne meditiram često jer imam "problem" (izazov) sa koncentracijom,pa me baš zanima jel se kome slično događalo.
To se, zapravo, često događa ako tijelo nije navuiklo na pravilno disanje. Previše kisika i počne se vrtjeti u glavi. Probaj tako da duboko dišeš samo u početku a kad uroniš u sebe, pusti tijelo da diše svojim ritmom. Disanje pokušaj vježbati neovisno o meditaciji.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 21:33   #2151
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Svi smo mi vječni učenici. Inače ne bi bilo zanimljivo.



Ovako kako si to rekla, zvuči mi da si prilično svladala poziciju promatrača, a to je ono najbitnije.
Pa rekla bi da jesam.
evo zadnjih dana sam se malo potrudila redovito meditirati i moram reci da kao i u svemu ostalom, treba bit uporan, odnosno vjezbat svaki dan, da bi se pokazali rezultati.
moram to definitivno uvrstiti u svakodnevnu rutinu,.bar 10 min disanja u.miru.
__________________
sve je isto, a sve je drugačije.
galadrielka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 12:52   #2152
Jucer navece dok sam meditirao nakon 15minuta me obuzeo iznimno snazan osjecaj zadovoljstva srece pozitivne energije da sam mislio da ce mi smjesak rastrgat lice koliko se razvukao preko njega..uspio sam tu euforiju nekako kontrolirat i jos jedno 15min dodatnih uzivao dok nije spljasnulo..uglavnom predivan osjecaj
DecemberFlower is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 20:57   #2153
Od malena (cca12g) sam poceo brijat polako na mir, ali po svome. 2 god poslije malo vise. ugl imam taj feeling da sam netko u svome tijelu od malena. i to saznanje (iako nisam vjerovao u budine price i to, vise sam bio ateist il agnostik, varirao sam), ugl saznanje mi je pomoglo u zivotu zesce. Koliko sranja sam prozivio na svakakve nacine (ne kazem da drugi nisu, nego kako sam se nosio s tim), a sve me zapravo kao da nije ni taklo. Sva ta sranja su me ojacala zesce, poceo sam shvacati zasto ljudi rade neke stvari, onak kao da sam poceo kuzit drukcije ljude oko sebe, tj normalne ljude i njihove emocije najvise. Mnoge jake osobe, 'hladne' i njihove emocije cak... prije god-2 mi se desilo da sam prvi put povjerovao u tu pricu. frend me upitao jednu smijesnu stvar, dok sam ja bio pored njega odsutan, ali opet sam bio tu... O cem razmisljam me upitao (on je to vise da me prca me pitao)? A ja onak o nicem... I on onak i dalje me prca kaze: "Onda si ti.. Nez tocno kaj je rekao, prosvjetljen il buda il tak nes...)". Taj primjer vama ne znaci nista, a meni svasta. Bit je u tome da je on zavrsio religijske znanosti i bas brije na to aktivno, a stalno mu je um pun glupih ideja, nemiran je, a ja nemam pojma o tome, a miran.. jos sam bio tih nekoliko god ateist/gnostik, znaci odvrtile su mi se sve scene u glavi u zadnjih nekoliko god, kad su me zbog iste stvari i situacije neke druge osobe upitale..
Inace zadnjih 10ak god uzivam u svome umu i ljepoti koju imam. Kazem ljepota, jer nemam pojma kako bih to drukcije opisao, to stanje. A samo 25+ god imam... Povuceno zivim skoro cijeli zivot, svu svoju mladost skoro, nije da nisam se zabavljao, naravno da jesam vikendima i sve, al bit je kaj mi je mir ne da je ostao, nego je sve jaci. Sad kad sam se osvjestio, kao da sam skocio za 100lvla, onak odmah sam skuzio cijelu spiku, pa i cijelu prirodu. Do svjetla se dodje lako, ali tek kad si potpuno opusten. Najgore se potpuno opustiti, kao da utones, nestanes i onda samo sljedis svjetlo.. Inace tolike mi ideje dolaze, cudesa... Razum ovo ne razumije, isto kao sto ni ja nisam, dok nisam povezao spiku iz vlastitih uspomena, sto me i preobratilo. Smijeh je jedino, unatoc sto prozivljavam ovo sve kao i ljudi koji znaju za '3', znaci za cijelu spiku, skuzio sam da, tj nisam ja Ja skuzio, al ajde, da imam novu sliku prirode, drukciju nego sto se misli. Kako, zasto, nebitno..? Trudim se napraviti nesto povodom toga, nadam se da ce ispasti onako kako mislim da bi trebalo biti, jer u tome slucaju cu moci drugima objasniti...

Ovo sam napisao, a zapravo nisam nista htio reci...
Dlakavi Guzonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 13:05   #2154
Članak o potencijalno štetnim djelovanjima meditacije (na engleskom)

https://upliftconnect.com/the-dark-s..._source=UPLIFT
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 14:22   #2155
Ja pojam 'meditacija' doživljavam relaksacijom. Sve ostalo su mi pretenciozne budalaštine nadobudnih ljudi koji misle da će tako doseći nekakav viši nivo svijesti. Možda jedan od njih 10 000 koji tome stremi i bude, al nebitno.
Meditacija prvenstveno služi za isključivanje mozga iz misaonih procesa i razno-raznih mentalnih konstrukcija i kao takva relaksira i pomaže mozgu da pronađe svoju prirodnu homeostazu i mir što je jako bitno u ovom svijetu stresa, trauma i gomile kretena.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 09:24   #2156
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ja pojam 'meditacija' doživljavam relaksacijom. Sve ostalo su mi pretenciozne budalaštine nadobudnih ljudi koji misle da će tako doseći nekakav viši nivo svijesti. Možda jedan od njih 10 000 koji tome stremi i bude, al nebitno.
Meditacija prvenstveno služi za isključivanje mozga iz misaonih procesa i razno-raznih mentalnih konstrukcija i kao takva relaksira i pomaže mozgu da pronađe svoju prirodnu homeostazu i mir što je jako bitno u ovom svijetu stresa, trauma i gomile kretena.
Sistematsko korišćenje meditativne tehnike, tehnike koja po prirodi stvari daje rezultat pravilnom upotrebom - dovodi do uvežbavanja voljnog spuštanja frekvencija moždanih talasa čime se postiže kvalitetno meditativno stanje.

Ako je to dakle zaista podupreto određenim benefitom gde se čovekove funkcije oslobađaju, energija diže, generalno cirkulacija poboljšava (svakako tu ulazi i drugi režimi, ishrane, spavanja i slično) - pa gde će čoveku bolje stanje od sve utemeljenijeg uravnoteženja odnosno prirodnijeg normalnog funkcionisanja, gde počinje sve da se vraća najbliže onome što telo i psiha jesu, svakako i čovekova energija.

Zamišljanje "viših stanja" je svakako mašta, slažem se, sve što nije ušlo u iskustvo može biti mašta, često prosta fikcija. Dostizanje funkcionisanja koje se nije moglo ni zamisliti u početku kao rezultat (jer definitivno to nije moguće anticipirati pošto nije u skustvu), to je već vrednost koja prevazilazi nekakav cilj "relaksacije".

I da se meditativne tehnike koriste radi mnogo manjih ciljeva i efekata, a čine se na način na koji funkcionišu - to će i tako dati mnogo veći rezultat, to je priroda tog procesa, to govori i o prirodi našeg blokiranog stanja u ovom vremenu.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 16:34   #2157
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ja pojam 'meditacija' doživljavam relaksacijom. Sve ostalo su mi pretenciozne budalaštine nadobudnih ljudi koji misle da će tako doseći nekakav viši nivo svijesti.
Prava stvar je vjerovati da mislima privlačiš stvarnost kakvu poželiš. Ne možeš nikome ništa pokazati pa čak ni suvislo obrazložiti mehanizam, ali pričaš o tome kao da se samo po sebi razumije da je istina. Meditacija je luk i voda prema jednoj tako moćnoj tehnici
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 23.05.2017., 18:45   #2158
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ja pojam 'meditacija' doživljavam relaksacijom. Sve ostalo su mi pretenciozne budalaštine nadobudnih ljudi koji misle da će tako doseći nekakav viši nivo svijesti. Možda jedan od njih 10 000 koji tome stremi i bude, al nebitno.
Meditacija prvenstveno služi za isključivanje mozga iz misaonih procesa i razno-raznih mentalnih konstrukcija i kao takva relaksira i pomaže mozgu da pronađe svoju prirodnu homeostazu i mir što je jako bitno u ovom svijetu stresa, trauma i gomile kretena.
I meni je ovakav pogled na meditaciju najbliži. Privremeno isključivanje mozga i postizanje odsutnosti misli te eliminacija mentalnih obrazaca.
Jer upravo to su elementi koji izazivaju stres i neugodne situacije i traume.
Meditacija je odmor za um, a trebamo ga itekako, baš kao i odmor za tijelo.

Što se višeg nivoa svijesti tiče, najčešće je to vrlo relativno i subjektivno. Imaš psihički vrlo nestabilnih ljudi koji su umislili da su doživjeli više razine svijesti, a beskrajno ih muče trivijalne sitnice koje "neprosvijetljeni" uglavnom ni ne doživljavaju.
Znam neke vjerske fanatike koji su uvjereni da su prosvijetljeni, a psihički su najčešće na rubu pucanja šavova.

Ljudi koji su se doveli do viših razina svijesti nisu nužno svi meditirali, čak možda i rijetki, niti meditacija znači da će tu razinu postići, kao što ne znači da neće ako ne meditiraju.
__________________
Odluka je pala - cijepit ću se! Ali preko telefona. Kako nas liječe, tako neka nas i cijepe!
Ibrahim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 19:54   #2159
Quote:
Ibrahim-Pr kaže: Pogledaj post
I meni je ovakav pogled na meditaciju najbliži. Privremeno isključivanje mozga i postizanje odsutnosti misli te eliminacija mentalnih obrazaca.
Jer upravo to su elementi koji izazivaju stres i neugodne situacije i traume.
Meditacija je odmor za um, a trebamo ga itekako, baš kao i odmor za tijelo.

Što se višeg nivoa svijesti tiče, najčešće je to vrlo relativno i subjektivno. Imaš psihički vrlo nestabilnih ljudi koji su umislili da su doživjeli više razine svijesti, a beskrajno ih muče trivijalne sitnice koje "neprosvijetljeni" uglavnom ni ne doživljavaju.
Znam neke vjerske fanatike koji su uvjereni da su prosvijetljeni, a psihički su najčešće na rubu pucanja šavova.

Ljudi koji su se doveli do viših razina svijesti nisu nužno svi meditirali, čak možda i rijetki, niti meditacija znači da će tu razinu postići, kao što ne znači da neće ako ne meditiraju.
Meditacija je odličan način za dresiranje mozga da se nosi sa stresom. Ako se i zaspi zbog meditacije, više je koristi negoli ulaziti u nju s nekim iskrivljenim poimanjima o nivoima svijesti koje nam mozak ionako neće dostići, a nemre ih niti shvatiti u samom startu.
Meditacija služi relaksaciji i učenju "bivanja u trenutku". To je način da se naučimo bolje nositi sa stresnim situacijama u životu i postignemo određeni unutarnji mir.
Nema smisla meditaciji davati nekakve mistične konotacije, a mislim da za mnoge ljude ne bi bilo niti zdravo ulaziti u meditaciju s postizanjem nečega što je za njih potpuna nepoznanica. Čuo sam da katkad meditacija može (iako rijetko) dovesti do određenih disocijativnih stanja što je poput kontra-efekta dobrih strana meditacije.
Upravo zato, ostati prizeman i koristiti ju za "mindfulness" i opuštanje, a ne za nešto za što naš mozak nije spreman, niti sposoban.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 20:07   #2160
Meditacija koristi onome za sto ju cvjek koristi. Ako koristi, naravno.

Meditacija kao relasacijska tenika je relativno moderna pojava, tradicionalno je njena svrha bila prakticki iskljucivo odredjena duhovna priprema/kultvacija/spoznaja i u tom je smislu blize molitvi nego wellnessu.

Tek sa dolaskom na zapad 60 godina (bilo je i prije ali tada nije islo u wellness sfere mislim) i upareno sa nekim zapadnim praksama (relaksacija, AT, autohipnoza, yoga nidra takodjer izvedena iz toga pa sanskrtizirana) razni gurui i ini prilagodjavaju trzistu i onome sto na njemu ima prodju.

Medjutim, ako govorimo o mogucnostim negativnih reakcija to je moguce i od najobicnije relaksacije - odredjene psiholoske dekompenzacije isl.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:08.