Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2011., 23:20   #21
Evo danas sam si uzeo slobodu da se malo više informiram o pitanju zdravog voća i povrća. Zaljučak: sve je špricano, samo je razlika u količinama. Organsko nije, ali je skupo u p.m.

Ja obožavam ujutro pojesti voća i malo povrća, to mi je postalo kao dobar dan. Ali čovječe, kad vidim neke podatke, i to da se jabuke špricaju 19 puta godišnje, i da su zajedno sa breskvama i celerom najviše tretirane pesticidima. Da se naranče tretiraju imazalilom, tiabendazolom, klorpirifosom, paprika (11 raznih pesticida na jednoj paprici), kruške (u 86% testiranih uzoraka detektirani pesticidi)...čovjek se stvarno zapita, pa svo to voće kao zdravo, svaki dan treba jesti puno voća i povrća, a sve špricano i treirano sa svim i svačime. Unosimo otrove u sebe, bez obzira koliko operemo plod, ili namočimo u slanu vodu, sodu bikarbonu, ocat, limunsku kiselinu, taj otrov ćemo pojesti ako pojedemo plod, jer je on u plodu.

Onda si razmišljam, ok, od sutra kupujem organsko voće i povrće, jeeeeee. I odem pogledati cijene, skoro sam opao sa stolice. Mislim kila mrkve 20kn, naranče 20-25kn, jabuke 15-20kn, a da ne govorimo o ostalome.

ovo je lista voća i povrća po njihovom tretiranju pesticidima i raznim otrovima:

http://www.ewg.org/foodnews/list/

Jabuke su na prvom mjestu.


Što se tiče kupovanja na placu, to je isto također nepouzdano do bola. Em što te kumice kupe u konzumu i drugim dućanima dok je na akciji pa prodaju kao svježe na placu, ili pak tretiraju sami nekim pesticidima bez kontrole i znanje i još naprave gore sra...


Tako da, ako se nema novaca za kupovati organsko, a zbilja u današnje vrijeme samo rijetki si to mogu priušiti, jer uz to voće i povrće treba jesti i ostalu hranu, kad pogledamo da kad čovjek konzumira 1kg voća, unese samo 600kcal, šta je to, NIŠTA, a tih 1kg voća organskog bi platili debelo. Dakle, doveden sam pred zaključak, da čovjek ako već nema novaca za organsko, onda neka barem kupujem voće i povrće koje su na debelo niže na ovoj listi. http://www.ewg.org/foodnews/list/

Jabuke ću izbjegavat u širem luku odsada pa nadalje, jer koja korist od jabuke koja je ultra zdrava, kad je prepuna pesticidima koji su štetni za ljudsko zdravlje. Ne znamo kako vi ostali, ali zbilja je čovjek doveden pred zaključak, da ako već ne može kupovati organsko, da onda jede samo ono voće i povrće koje je najmanje tretirano pesticidima i raznoraznim otrovima. Pod voće puno bolje uzeti kiwi, nego jabuku, ili uzeti grašak i šparoge nego zelenu salatu.

Kakvo je vaše mišljenje o tome, i neka saznanja?
__________________
"The greatness of a nation and its moral progress can be judged by how well its animals are treated." - Mahatma Gandhi

Zadnje uređivanje hachiko21 : 27.12.2011. at 23:29.
hachiko21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 14:39   #22
Evo da podignemo temu.
Ja nemam ništa pametno za reći al' ako tko ima:
Austra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 15:38   #23
Quote:
hachiko21 kaže: Pogledaj post

ovo je lista voća i povrća po njihovom tretiranju pesticidima i raznim otrovima:

http://www.ewg.org/foodnews/list/

Jabuke su na prvom mjestu.

Ovo je divno
Jabuke koje jedem svaki dan, jagode takodjer koje zadnjih dana tamanim ko luda, špinat...
Ali kad bi tako svi gledali kolko je čega najviše špricano ne bi nikad ništa ni jeli. Pokušat ću više konzumirati stvari sa dna ljestvice al budimo realni umrijet ćemo kad tad, jeli mi jabuke koje su prve na listi il ne
Mia90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 11:22   #24
Eko voće i povrće imate u Bio&Bio dućanima (www.biobio.com.hr). A imate i ovdje za narucit: www.eko-sever.hr

Sever je lokalni proizvođač, a i Bio&Bio se trude imat sto vise domaćih proizvoda.
karibu2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 10:05   #25
Ja uglavnom kupujem kod Severa na Trešnjevačkom placu, je malo skuplje nego ostalo, ali opet ne uzimam to na kile pa mi ok.A i u Rakitju (zg) ima jedano BIO OPG kaj imaju dostavu.Cijene ok.Evo baš danas naručila, brokula 15kn, mlada cikla sa lišćem 12kn, salata 12kn...
__________________
arvveen Galerija korisnika/ce kenai
arvveen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 09:16   #26
@arvveen
Jel mozes dat ime tog OPG-a? Da i drugi mogu narucivati od njih.

Inace, evo jos jedan eko OPG kraj Zagreba koji ovo ljeto krece s ponudom: http://www.opgstarcevic.hr/
karibu2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 21:01   #27
Quote:
hachiko21 kaže: Pogledaj post
Evo danas sam si uzeo slobodu da se malo više informiram o pitanju zdravog voća i povrća. Zaljučak: sve je špricano, samo je razlika u količinama. Organsko nije, ali je skupo u p.m.
Zabluda je da se u biouzgoju (organskom uzgoju) ne koriste pesticidi. U biouzgoju se smiju koristiti pesticidi koji nisu organski spojevi (poput modre galice) ili su toksini (poput Bt toksina). Ne smiju se koristiti pesticidi koji su organski spojevi, a nisu toksini.

Quote:
ovo je lista voća i povrća po njihovom tretiranju pesticidima i raznim otrovima:

http://www.ewg.org/foodnews/list/

Jabuke su na prvom mjestu.
Ne zabrinjavaj se. EWG siri paniku da se domogne love od donacija, bez da pojma ima o onome o cemu pise. U njihovoj bazi se moze naci sigurnosna procjena nepostojecih kemijskih spojeva:

http://chemistscorner.com/3-reasons-...ious-resource/

A evo i koliko porcija tog "prljavog" voca i povrca bi trebao pojesti svaki dan, duze vrijeme da bi ti pesticidi u njemu mogli nastetiti (podaci su najvece zabiljezene kolicine pesticida u tim vrstama voca/povrca u SAD-u):

1. Apples - 571 servings/day
2. Celery - 133,951 servings/day
3. Strawberries - 2,640 servings/day
4. Peaches - 318 servings/day
5. Spinach - 4,487 servings/day
6. Imported Nectarines - 439 servings/day
7. Imported Grapes - No figure given. Amt for cherries is 1,171 servings/day
8. Sweet Bell Peppers - 845 servings/day
9. Potatoes - 12,626 servings/day
10. Domestic Blueberries - 306 servings/day
11. Lettuce - 15,227 servings/day
12. Kale/Collard Greens - 3,265 servings/day

http://edibleintelligence.blogspot.c...rty-fruit.html

Quote:
Kakvo je vaše mišljenje o tome, i neka saznanja?
Ne dajte se zastrasiti. Ako bas zelite, kupujte voce i povrce iz biouzgoja. Ako si ne mozete priustiti voce i povrce iz biouzgoja, slobodno kupujte i jedite konvencionalno uzgojeno. EWG samo steti vasim novcanicima (ili zdravlju ako smanjite unos voca i povrca i posljedicno povecate unos hrane manje gustoce nutrijenata po kaloriji).

BTW, evo sto svaka jabuka sadrzi bez da je icim spricana:



Samo su za prvi sastojak trebali kao napisat dihidrogen monoksid

Jos je gore sto EWG radi u podrucju kozmetike, potice ljude na izlaganje kancerogenom zracenju bez zastite.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 11:11   #28
Patientia, mislim d si fulala temu. Ovdje navodimo imena eko OPG-ova i ostalih proizvodjaca koji nude organsku hranu, a ne raspravljamo o dobrobitima konvencionalne poljoprivrede.
karibu2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 12:45   #29
Ne, ovdje raspravljamo gdje kupovati zdravo voce i povrce (u smislu "pridonosi zdravlju", a ne samo "zdravstveno ispravno prema propisima"). Sreca pa je i konvencionalno uzgojeno voce i povrce zdravo, iako nas razni siritelji panike s vlastitim interesima, poput EWG-a i bio&bio pokusavaju uvjeriti u suprotno.

Da se razumijemo, i sama kupujem iz biouzgoja ono sto ne mogu naci iz konvencionalnog uzgoja (ili u rijetkim situacijama kad je iz biouzgoja jeftinije, desi se koji put u Mercatoru). Ako zelite sve kupovati iz biouzgoja, necu vas odgovarat, samo nemojte plasit ljude da ce se razboljet od tragova pesticida, tim vise jer su pesticidi dopusteni i u biouzgoju.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 12:45   #30
Quote:
tinkerbell kaže: Pogledaj post
prvo treba definirati kaj to znači "zdravo"...jer ne samo da sjeme mora biti "čisto" i da ne smije biti špricano...već i zemlja na kojoj uspoijeva kao i određeno područje okolo mora biti chemical free...zato većina "eko" hrane nije uopće to....pesticidi i ostaci ostalih fungicida,biocida itd..putuju vjetrom i vodom određene udaljenosti uokolo...inače po svjetskim standardim za "eko" hranu vrijedi ovo gore..značo određeni radijus oko vrta mora biti također chemical free....daleko od toga da ono koje ti sam uzgajaš nije bolje od onoga kaj kupiš...tu uopće nema govora...defintivno je ali nemojte očekivati da u njima nema tragova ničega...barem u tragovima...
Definicija "zdravoga" i "ekološkoga" je apsolutno prvi korak, slažem se.
Meni povrćarstvo i voćarstvo nisu struka, ali su mi vrlo-dugogodišnji hobi.
Prošla sam put od toga da sam vjerovala da "neki tamo sposobni" uspiju uzgojiti nešto što je potpuno netretirano ičim, po razmjerno niskoj cijeni u odnosu na potreban trud (tako sam mislila), pa sam bolje proučila propise.

I shvatila da je to ipak tretirano tzv. dopuštenim tvarima. Na ovoj je temi i opisano koje su te dopuštene tvari za špricanje.

Imam zemljište usred šume, više od 10 km udaljeno od ikakve prometnice, u početku sam upotrebljavala prirodna sredstva (na bazi koprive, gaveza, itd.).
Onda sam prestala i s tim sredstvima. Sada za zaštitu ne upotrebljavam baš ništa, biljke prepuštam milosti i nemilosti prirode, čuvam autohtono sjeme, svaku vrstu okopavam cca. 5 puta, plijevim do iznemoglosti, a kilometrima oko moga vrta nema drugih vrtlara, pa je i križanje vrsta onemogućeno.
Po mojim kriterijima, ja bih jedino to nazvala "zdravom hranom" i uzgajam to radi toga da bih takvu, što zdraviju hranu, jela.
Pritom - ako se određena zagađenost zraka ne može izbjeći, makar se može izbjeći 20 špricanja u sezoni, špricanje prije isporuke, radi arome, itd.

Nepotrebno je reći da svoju hranu ne prodajem, jer bi njena cijena bila puno viša od cijene one hrane koja po sadašnjim kriterijima nosi naziv ekološke.
I tu se nekako dolazi do sudara kriterija o cijeni i o kvaliteti hrane. Dobro i jeftino naprosto ne postoji.
Ponad svega - figurativno, kod kupnje namirnica treba poznavati "i svinju (namirnicu) i gazdu", tj. izgraditi povjerenje s proizvođačem.

Preprodaja namirnica iz trgovačkih centara nanosi veliku štetu proizvođačima hrane koja je proizvedena na malim gospodarstvima po vrhunskim načelima...tu praksu jako, jako osuđujem.

Zabluda je da se nešpricano povrće i voće ne može prepoznati - može i po okusu i po izgledu...pitanje je jedino da li je većina potrošača kriterije već pomalo zanemarila ili čak i zaboravila, radi dugogodišnjeg konzumiranja masovno proizvedene (i špricane) hrane...
lila blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 21:39   #31
Pozdrav! Od kuda, od koga, gdje kupujete voce i povrce ... A da vjerujete da nije spricano, gmo ...? Ima raznih opg-a, dostavljaca, vestigium, bio bio, sever... Od koga kupujete?

Hvala
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 04:58   #32
zakeljit ću ovdi , prije nego počnem sam potraživati, pa ako ima ko šta dati na znanje

kaj se tim arsenom u vodi kojeg ima prekomjerno u slavoniji, i kako to utiče na uzgoj voća i povrća općenito, smeta li i ima li sukladno tome viška arsena i u plodovima ?
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 08:09   #33
Mi uzimamo na finotekadostava.com i jako smo zadovoljni. Jedino sto su kolicine vece pa moramo podijeliti.
LanaMala is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 16:58   #34
Quote:
LanaMala kaže: Pogledaj post
Mi uzimamo na finotekadostava.com i jako smo zadovoljni. Jedino sto su kolicine vece pa moramo podijeliti.
Lana, mozes li mi molim te reci sta ste do sada uzimali i od koga? Ne bih bas isla na blef pa trazim preporuke.
unruly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 19:57   #35
Voce i povrce kupujem srijedom na Malom placu u Branimir centru od 16-20 h, to je hrana sa nasih OPG-ova koji u nekim slucajevima imaju organske certifikate, a nekima jednostavno treba vjerovati na rijec. Dugo tamo kupujem i vec znam prodavace, vecina ih je postenih, ali treba paziti, omakne se tu i tamo neki laznjak. Cijene nisu tako visoke kao za bio hranu u supermarketima i ducanima zdrave hrane, a znam da dobivam ono sto je ubrano unutar tih 24h.
UlanBator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.