Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2005., 00:47   #41
Korisim vec neru i nije los. Jos je jako primitivan u poredjenju s win verzijom, ali instalirani rpm radi out of d box
lilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 15:49   #42
Quote:
Shadowman kaže:
OEM verzija ne može. Moraš kupiti Nero. Nešto nisam baš ubijeđen da Linux korisnici kupuju Windows verziju Nero-a. Čak ako i imaju dual-boot, zašto platiti punu verziju Nero-a, kad postoji K3b, koji je izuzetno dobar, a s burner-om ionako dođe neki software za Windows.
Onda je to "piece of shit". K3b radi sasvim dobro, a nek se oni u Neri j.bu sa takvom license politikom.
sick_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 00:24   #43
sve je to fino i lijepo.
Al jebeš sve to kad nemožeš kak spada namjestit Dial-up modem.
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2005., 16:56   #44
nisam ni znao da ima Nero za Linux.
Blixa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2005., 18:46   #45
Quote:
Freek kaže:
sve je to fino i lijepo.
Al jebeš sve to kad nemožeš kak spada namjestit Dial-up modem.
ako je winmodem jebat ga onda. A ostali bi trebali sljakat bez problema...
lilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 21:20   #46
Re: Re: Linux programi

Quote:
foobar kaže:
al sto sam u biti htio reci: po mom misljenju ti svi packet-manageri dreka ne vrijede.
pre cesto se dogada da interferiraju sa samim operativnim sistemom u tom smislu da ga destabiliziraju; to osobito ak se instalira koja biblioteka ili programi iz system-spacea. osobno jos nisam dozivio jedan jedini update sa packet managerom koji je 100% bio ok.
iz user-spacea je na primjer rpm "divna" stvar (ako radi).
Treba ti biti jasno da danas svi i svatko pakira RPM-ove. Problem nastaje kada ljudi koji to rade ne razumiju implikacije onoga kaj rade, ili kad su aljkavi. A aljkava ih je većina, jer sada živimo u dobu generacije sa vrlo niskom koncentracijom.
Quote:
smatram da je najbolje raditi sa tarballom <=> source codom, kompilirati ga i imati manje glavobolje.
sastavljati binarne pakete bilokakvog oblika je po meni preveliki trud za nista jer je tarball samo po sebi elegantan a i radi out of the box.
To više govori o tebi nego o paketima. Govori napr. da nemaš iskustva sa profesionalnim inžinjeringom. Samo zato kaj "radi" ne znači da je dobro.

Primjer:

kako bi ti, napr., nakon instalacije V1.0 napravio deinstalaciju, pogotovo ako `make uninstall` ne radi ili ga nema?

Kako bi, napr. osigurao da ti neka aplikacija modificiranjem ne ošteti sistem odn. da ti ne prebriše tvoje konfiguracijske datoteke? Sigurno ne bez dodatnog kodiranja i modifikacija.

Kako bi, ako napr. V1.5 ima manje datoteka od V1.0, pri ažuriranju osigurao da se nepotrebne delta datoteke izbrišu sa sistema?

Kako bi osigurao da aplikacija koju instaliraš iz tarball-a ima zadovoljene sve prerekvizite?

Na kraju: kako bi sa tarball-om osigurao modularitet?

Evo ti još jedan konkretan primjer:

DNS
Problem: DNS treba riješiti tako, da bude potpuno modularan te neovisan o platformi.

Dakle, treba ti

a) "named" korisnik - jedna komponenta, koja mora doći prije svega drugoga (jer BIND datoteke trebaju biti u vlasništvu named:named)

b) BIND binarne datoteke - druga komponenta

c) BIND sistem konfiguracijska komponenta (/etc/init.d/named), koja mora biti posebna komponenta, jer ako napr. kasnije skužiš da treba dodati/promijeniti prekidače u startup skripti, a MORAŠ osigurati kontinuiran rad DNS servisa, trebaš biti u stanju jednostavno zamijeniti tu komponentu bez da ometeš dostupnost DNS servisa, i to na tisuće sistema istovremeno. Ili samo na jednom jedinom, jer radi se o skalabilnosti

d) konfiguracija samog DNS servera za tvoj site - četvrta komponenta

e) konfiguracija DNS servera za tvoje mušterije, koja pak ovisi o prisutnosti d).

I kako bi ti sada to napravil iz source tarball-a? Na kojih 2000 servera? Ma evo, na samo 20 servera? Hackirao bi datoteku po datoteku, sistem po sistem?
Kaj bi se dogodilo kada bi na jednom sistemu napravil promjene, a na drugome ne? Imal bi inkonzistenciju, a to te već može skupo koštati u vremenu.

I evo, za čist, skalabilan dizajn treba ti cluster komponenta od najmanje pet komponenti, odn. paketa. A sada uzmimo u obzir da BIND na Linuxu dolazi u jednom jedinom RPM-u, i stvar naglo dobija perspektivu.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2005., 21:18   #47
amaroK je u novoj verziji (1.3) opet donio nešto novo. Sad se spaja na Wikipedia i prikazuje stranicu o umjetniku, kojeg slušaš.

http://www.algoritam.net/forum.hr/ap...n/amarok13.png
__________________
Ja sam mladić u najboljim godinama i čovjek za sutra, a nekad sam bio sretno dijete. U mojoj općini problema nema, jer rade veze i poznanstva.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 02:34   #48
Ako nekoga zanima LDVD, program za backup DVD-ova (nesto kao DVD Shrink u Windowsima)
No22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 02:55   #49
Ja koristim ovo. Nije loše. Vrlo sam zadovoljan.
__________________
Ja sam mladić u najboljim godinama i čovjek za sutra, a nekad sam bio sretno dijete. U mojoj općini problema nema, jer rade veze i poznanstva.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2005., 18:02   #50
Evo jos jedan program za backup DVD-ova K9Copy
No22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 04:18   #51
Good news! Upravo je released KTorrent, a radi ono što mu ime kaže. Vrlo dobro!

http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=26353
__________________
Ja sam mladić u najboljim godinama i čovjek za sutra, a nekad sam bio sretno dijete. U mojoj općini problema nema, jer rade veze i poznanstva.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2005., 05:18   #52
Ovo je vrlo dobra stvar za one, koji koriste apt. Gdje su bili prije (sad koristim yum)?

http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=8966
__________________
Ja sam mladić u najboljim godinama i čovjek za sutra, a nekad sam bio sretno dijete. U mojoj općini problema nema, jer rade veze i poznanstva.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2005., 11:58   #53
Scribus Open Source Desktop Publishing. Odlican program
__________________
Kod:
Viva el Codigo Libre!!! Viva Linux, señores!!!
ubuntu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2005., 01:46   #54
hm.. vidim polemike oko nerolinuxa.. bolji je na windowsima uglavnom, bjeh koristila xcdroast na lin, hrpetina opcija koje su samo cekale da ih isprobam i cijeli mali spindl cd-a bacen kao rezultat igranja istima

uglavnom, svi portovi na lin vecinom = smece. i mathematica za linux zivciiraaaa.. pogotov zato sto nemam ni kde ni gnome, al neee, moora dependencija pun qrac bit.. na kraju slozih sve, al to nije to... no funkcionalna je, o da

za unixoide, jedini program na kojega su i windowsasi ljubomorni - nmap googlajte, stricek fyodor is watching you (btw, jel netko gledao gobbles video s njim? hehe, ovi iz gobblesa su ludi skroz..

i ethereal je dobar za analiziranje mreznog prometa i daljnje ino zayebavanje s istim

and.. konkluzija:
osobno prezirem bilo sto sto pocinje kapitaliziranim slovom K* u nazivu programa.. (sed, nulla regula... o da, daleko sam od open-minded stava
__________________

while (!asleep())
sheep++;


# echo '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb3135071790101768542287578439snlbxq'|dc
trinx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2005., 11:35   #55
Quote:
trinx kaže:
and.. konkluzija:
osobno prezirem bilo sto sto pocinje kapitaliziranim slovom K* u nazivu programa.. (sed, nulla regula... o da, daleko sam od open-minded stava
Dalibor - od 1983. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 10:24   #56
system activity monitor
obavezno pogledajte
__________________
Through frozen rice fields,
moving slowly on horseback,
my shadow creeps by
1rice is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 04:12   #57
Ovo je vrlo praktično. Terminal, koji je uvijek priruci. S F12 se pokaže i sakrije. Ja sam rekao Good Bye to Konsole.

http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=29153

Uz to ide dobro i ovo.

http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=30794
__________________
Ja sam mladić u najboljim godinama i čovjek za sutra, a nekad sam bio sretno dijete. U mojoj općini problema nema, jer rade veze i poznanstva.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 09:28   #58
Svaka čast Shadowman! ovo je odlična stvar!
lilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 16:16   #59
Ghost for Linux

eto ima i to
http://linux.softpedia.com/get/Syste...inux-053.shtml

nisam jos isprobo
 
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 19:46   #60
Ima i drugih programa s istom svrhom. Nisam baš nešto ubijeđen da ih ovaj prevazilazi.
__________________
Ja sam mladić u najboljim godinama i čovjek za sutra, a nekad sam bio sretno dijete. U mojoj općini problema nema, jer rade veze i poznanstva.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:56.