Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2011., 08:21   #41
Quote:
vlado1310 kaže: Pogledaj post
O sungazingu je već dosta pisano. O večini tehnika se ponešto zna iako navodno postoje i neotkrivene tehnike koje indijski Yogiji (oni koji su najviši na ljestvici) ne žele otkriti nikome a pogotovo ne zapadnjacima jer su se opekli več jednom kada je "bijeli" čovjek došao, pokupio njihova znanja, pokorio ih i napravio ogromnu štetu (konkvistadori, na njih mislim)

Ono što je, po meni, preostalo su detaljni opisi iskustava što su ljudi doživljavali i transformacija svijesti.

Evo jedan interesantan blog o iskustvu
http://life-with-the-sun.blogspot.com/
Konkvistadori nisu bili u Indiji, kolonialne vlasti nisu bile bas toliko zainteresirane za "tajne indijskih jogija", a ako se itko opekao to su zapadnjaci na indijske kvazigurue koji "jogijske tajne" prodaju za dobru paru i redovnu dozu picetine
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 15:08   #42
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Konkvistadori nisu bili u Indiji, kolonialne vlasti nisu bile bas toliko zainteresirane za "tajne indijskih jogija", a ako se itko opekao to su zapadnjaci na indijske kvazigurue koji "jogijske tajne" prodaju za dobru paru i redovnu dozu picetine
Moguće da si upravu. Kako god, mislim da je dobro prenositi iskustva. Jednako kako ne mogu svi biti vrhunski tenisači i pjevači, ne mogu svi, očito, imati koristi od gledanja u sunce. Mislim da je glavni problem sumnjanje u korisnost.

Pozdrav
vlado1310 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 15:16   #43
Quote:
vlado1310 kaže: Pogledaj post
Moguće da si upravu. Kako god, mislim da je dobro prenositi iskustva. Jednako kako ne mogu svi biti vrhunski tenisači i pjevači, ne mogu svi, očito, imati koristi od gledanja u sunce. Mislim da je glavni problem sumnjanje u korisnost.

Pozdrav
Ali ako je stvar samo u vjeri, nije li to onda priznanje da se sungazing bazira na placebo efektu? Da bi nešto funkcioniralo mora pokazivati objektivne rezultate neovisno o nečijoj želji, briji, ideologiji... Dakle, nešto objektivno. Alternativa najčešće ne može ponuditi objektivnost, već se u potpunosti temelji na subjektivnom iskustvu. Što je isto ok, ali ono što mene smeta je nasilno guranje alternative u tobože znanstveni okvir, što se nadebelo radi u tim vodama. Cybermikan, Hira Ratan Manek i ostali su samo dokaz te tvrdnje.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 20:12   #44
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Ali ako je stvar samo u vjeri, nije li to onda priznanje da se sungazing bazira na placebo efektu? Da bi nešto funkcioniralo mora pokazivati objektivne rezultate neovisno o nečijoj želji, briji, ideologiji... Dakle, nešto objektivno. Alternativa najčešće ne može ponuditi objektivnost, već se u potpunosti temelji na subjektivnom iskustvu. Što je isto ok, ali ono što mene smeta je nasilno guranje alternative u tobože znanstveni okvir, što se nadebelo radi u tim vodama. Cybermikan, Hira Ratan Manek i ostali su samo dokaz te tvrdnje.
Zar je uopće bitno dali je placebo ili nocebo?? Ali da ti odgovorim na pitanje - DA možda je zaista placebo ali koga briga ako funkcionira?

Slažem se da ne treba alternativu gurati u znanstveni okvir, ali što ako su Hira i Mikan zaista upravu?
vlado1310 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 20:24   #45
Quote:
vlado1310 kaže: Pogledaj post
Zar je uopće bitno dali je placebo ili nocebo?? Ali da ti odgovorim na pitanje - DA možda je zaista placebo ali koga briga ako funkcionira?

Slažem se da ne treba alternativu gurati u znanstveni okvir, ali što ako su Hira i Mikan zaista upravu?
Ali ako je samo placebo, onda i ne trebaš zurit u sunce.
Onda si možeš sam izmislit "tehniku" i dovoljno se snažno uvjeriti da pomaže.

Recimo, skakutanje na jednoj nozi u podne... kreneš sa 5 skokova na nozi i svaki dan povećavaš do 100. Nazoveš to "noon-jumping" i uvjeriš se da ima pozitivne efekte.
Mathan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 21:45   #46
Quote:
Mathan kaže: Pogledaj post
Ali ako je samo placebo, onda i ne trebaš zurit u sunce.
Onda si možeš sam izmislit "tehniku" i dovoljno se snažno uvjeriti da pomaže.

Recimo, skakutanje na jednoj nozi u podne... kreneš sa 5 skokova na nozi i svaki dan povećavaš do 100. Nazoveš to "noon-jumping" i uvjeriš se da ima pozitivne efekte.
pa možeš probati, vjerojatno bi uspio, meni je i ovaj trik sa zurenjem dovoljan
vlado1310 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 20:17   #47
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Linkove za što?

Ako misliš na Mikanove izjave, on je sam po sebi dokaz neuračunljivosti.

Ali evo teme... Ne znam točno na kojoj stranici se javlja Mikan, ima toga podosta.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=156396
OK,pokušati ću da nađem gdje se mikan provaljuje.Lično podržavam alternativu i sam vodim dosta zdrav život,ali mi sungazing više liči na placebo,čudno da navodno rješava skoro sve probleme,na lak način.No,valjda treba i to isprobati.
Pivko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 21:46   #48
A kaj, za oblačnih je dana preporučljivo zavarivat bez naočala?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 22:16   #49
Quote:
Pivko kaže: Pogledaj post
OK,pokušati ću da nađem gdje se mikan provaljuje.Lično podržavam alternativu i sam vodim dosta zdrav život,ali mi sungazing više liči na placebo,čudno da navodno rješava skoro sve probleme,na lak način.No,valjda treba i to isprobati.
Nije samo stvar u balkanskom guruu, već i u samom sungazingu. Ja ga nipošto ne bih preporučio nakon svih saznanja dosad iz više izvora. Smatram praksu potencionalno opasnom, možda ne odmah sa vidiljivim posljedicama.

Postoje mnogo manje opasne metode koje barem tvrde da se preko njih dolazi do sličnih efekata i ciljeva.

No i dalje ne vidim kakve veze sungazing ima sa duhovnošću.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 10:55   #50
znači u naslovu teme u zagradi piše (Za zainteresirane i praktikante). nisam vidio da piše ajmo se natjecati tko će jače kritizirati. no uvijek najviše postova stave oni koji kritiziraju. moj stari je uvijek govorio ako ti se ne sviđa poljubi pa ostavi.
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 10:59   #51
Quote:
Mathan kaže: Pogledaj post
Ali ako je samo placebo, onda i ne trebaš zurit u sunce.
Onda si možeš sam izmislit "tehniku" i dovoljno se snažno uvjeriti da pomaže.

Recimo, skakutanje na jednoj nozi u podne... kreneš sa 5 skokova na nozi i svaki dan povećavaš do 100. Nazoveš to "noon-jumping" i uvjeriš se da ima pozitivne efekte.
ako budeš skakao na nozi ovako kako si opisao budi siguran da ćeš imati pozitivne efekte. barem ćeš skinuti nakupljeno salo i malo prokrviti guzicu koja se do sada vjerojatno ukočila od toliko sjedenja. na kraju krajeva mjenjaj noge da jedna ne bude veća od druge.
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 17:54   #52
Quote:
RIJAMU kaže: Pogledaj post
znači u naslovu teme u zagradi piše (Za zainteresirane i praktikante). nisam vidio da piše ajmo se natjecati tko će jače kritizirati. no uvijek najviše postova stave oni koji kritiziraju. moj stari je uvijek govorio ako ti se ne sviđa poljubi pa ostavi.
Meni se ne sviđa da naivci gube vid. Postoji veliki broj meditacija koje nisu štetne za zdravlje, a sungazing je opasan i nepotreban.
Ne bi me čudilo da su tu blesavu furku smislili optičari.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 18:11   #53
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Meni se ne sviđa da naivci gube vid. Postoji veliki broj meditacija koje nisu štetne za zdravlje, a sungazing je opasan i nepotreban.
Ne bi me čudilo da su tu blesavu furku smislili optičari.
Mudro zboriš. Upravo sam to i ja rekao iznad. Ako već netko želi poboljšati zdravlje ili osvjestiti i integrirati psihu, sasvim sigurno da postoje manje štetne prakse a i deseterostruko smislenije i pragmatičnije. Sungazing ne bih preporučio nikome, ali npr. mindfulness prakse bi.

Također je problem što u propagandnim materijalima sungazinga stoje druge sulude ideje, ideologije i kompletna negacija razuma pa je to više opasno po intelekt; zdravo razumsko razlučivanje i kritična pitanja koje se ne potiču u tim vodama. Primjetio sam da oni koji prakticiraju sungazing redovno ulaze i u druge priče. Ne samo da je, naglašavam, potencijalno opasno za fizičko, već i za psihičko zdravlje.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 03.10.2011. at 18:18.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 08:00   #54
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Meni se ne sviđa da naivci gube vid. Postoji veliki broj meditacija koje nisu štetne za zdravlje, a sungazing je opasan i nepotreban.
Ne bi me čudilo da su tu blesavu furku smislili optičari.
vidi znam ljude koji su završili ciklus i s očima im je sve u redu, ja sam sam na 23 minute gledanja i s očima ne da mi je sve u redu nego mi naočale za vid više nisu potrebne. što ćeš sada reći ne moram ti ništa dokazivati ja ti garantiram.
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 08:01   #55
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Mudro zboriš. Upravo sam to i ja rekao iznad. Ako već netko želi poboljšati zdravlje ili osvjestiti i integrirati psihu, sasvim sigurno da postoje manje štetne prakse a i deseterostruko smislenije i pragmatičnije. Sungazing ne bih preporučio nikome, ali npr. mindfulness prakse bi.

Također je problem što u propagandnim materijalima sungazinga stoje druge sulude ideje, ideologije i kompletna negacija razuma pa je to više opasno po intelekt; zdravo razumsko razlučivanje i kritična pitanja koje se ne potiču u tim vodama. Primjetio sam da oni koji prakticiraju sungazing redovno ulaze i u druge priče. Ne samo da je, naglašavam, potencijalno opasno za fizičko, već i za psihičko zdravlje.
ne shvaćam zašto ste vi kabalisti protiv svega drugačijeg.
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 10:51   #56
Quote:
RIJAMU kaže: Pogledaj post
vidi znam ljude koji su završili ciklus i s očima im je sve u redu, ja sam sam na 23 minute gledanja i s očima ne da mi je sve u redu nego mi naočale za vid više nisu potrebne. što ćeš sada reći ne moram ti ništa dokazivati ja ti garantiram.
Ne moraš dokazivati jer garantiraš? Ma, tko ti ne bi povjerovao?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 11:18   #57
Mislim da je ovo tema za Alternativu.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 12:25   #58
Postoji ta tema na alternativi
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:10   #59
Samo ću o vlastitom iskustvu.
Gledam u Sunce 6 mjeseci, ne uvijek redovito i polako napredujem. Sada sam na 10 minuta.
Rezultati:dolaze polako, skoro neprimjetno, već kad sam dostigao 2-3 minute depresivna raspoloženja su mi nestala iz života, smršavio sam 3-4 kile (jedem jednako, nisam vegetarijanac, vegan niti sl), patio sam od kroničnog umora i bio pospanac, sada mi je dovoljno oko 6 sati sna, kada zurim ujutro na posao dolazim svjež i odmoran, možda sam malo manje razdražljiv, poroke sam zadržao (pušenje, pokoja cuga i ona druga pljuga, kompjuterske igrice) ali im ne pridajem veliko značenje (više kao stare navike, nek budu tu dok mi pretjerano ne škode), međuljudski odnosi mi se nisu bitno promijenili, možda sam malo više flegma, za politiku me boli đon, o duhovnosti neću jer je uglavnom proučavam teorijski...
Volio bih da ljudi više pišu o iskustvima nego polemiziraju
drDIRHED is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 16:24   #60
Smile

No dobro, da malo i komentiram.

Nije istina da za sungazing nije potreban nikakav napor. Praćenje sigurnih sati i organizacija cijelog dana kako bi mogao biti na poljani u datom trenutku (radiš, imaš obitelj, zahtjevne ljude oko sebe itd) traži disciplinu. Ponekad se cijeli ovaj svijet strojeva i gladnih duhova uroti da ne budeš u pravo vrijeme na pravom mjestu. Ponekad se potrebno ranije ustati ili riješiti sve obaveze do navečer...
Kritičari pobijaju ovu tehniku načelom konfirmacije (traže potvrde za svoju tezu) a znanstvenije bi bilo da je pobiju načelom falsifikacije (u ovom slučaju, dokazuj kao da sungazing štima i pokaži apsurd u tome).
Kao lošu stranu spominju "sinkretizam" - zašto je sinkretizam po sebi loš?
Isto tako, pišu da je kriterij duhovnosti trapljenje, zašto se duhovnost ne bi mogla razvijati s lakoćom (nije li bitnije ispravno usredotočenje).
Svaka tehnika je oruđe, dobra ili loša s obzirom na cilj koji se postiže.
drDIRHED is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:13.