Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2012., 01:05   #1
Sve o vilicama - zbirni topic

Pozdrav!

Imam jedno pitanje. Naime, radi se o vilici iz naslova sa Focus Black Hillsa. I prije kupnje sam znao što kupujem i bio sam upućen u to kakva je vilica, pa molim bez pitanja i ''savjeta'' zašto sam uopće uzeo to i zašto nisam nešto bolje.

Vilica po specifikacijama ima 100 mm hod, ali u praksi baš i nije tako i često se pitam radi li uopće. Pošto sam rekreativac i vozim po relativno nezahtjevnim terenima zasada je dobra, ali vjerujem da će mi sa vremenom apetiti rasti i da će se taj nedostatak osjetiti još više te me stoga zanima slijedeće:

Bi li pomogla zamjena opruge unutar nje i da li bi time dobio nešto na mekoći i hodu ili je bolje odmah razmišljati o kupnji neke druge vilice?

Kao što rekoh, zasad pošto je bike novi i pošto se voze relativno lagani tereni vilica će bar nekih godinu dana zadovoljavati moje potrebe, a nakon toga bih volio ćuti vaše savjete što bi bilo dobro napraviti.

Unaprijed se zahvaljujem na svima koji imaju nešto pametno za reći!
Igzy20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 06:45   #2
Ja sam je imao, došla je na bajku. Ubrzo sam zaključio što i ti, ne radi kako spada. Sumnjam da je stvar do mekoće opruge, spadam u težu kategoriju i koliki god pritisak napravio na nju teško ćeš doći i do 70 mm hoda. Moj dojam te vilice je da je za ukras i oko ok a za sve ostalo promašeni proizvod. Na bajku prije toga imao sam jeftinijeg 80mm spinera koji je bolje radio.

Po meni svaki pokušaj servisa je uzaludno trošenje vremena i novca. Vilica se jednostavno prelomila nakon nešto više od godinu dana vožnje. Vožnja je bila lagani xc, ponekad kakav manji ili srednji drop, trenutke nekakvog "silovanja" mogu nabrojati na prste jedne ruke.

Epilog priče je da sam otišao u Brežice po novu toru 302 (85-130 u turn) koja me izašla cca 850 kn sa povratom. Misllim da ne moram opisivati preporod nakon montaže nove suspenzije. Doslovno je gazim i tek sada nakon 3 godine bi mogao na servis sa njom ali i ne nužno još.

Na tvom mjestu bi se odlučio na tako nekakav RS ili možda nešto još bolje eventualno polovno. Preskoči dart 1 i 2 kad već uz minimalni dodatak love možeš dobiti toru.
__________________
Albert was worse than any Fish in the sea
alifish is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 12:10   #3
Kao i obicno, dobit ces svakakve odgovore i misljenja, no alfishov post u potpunosti potpisujem.

E sad, naravno da Omega nije najvece smece na trzistu (makar nije ni daleko od toga, s obzirom da ju od G(nj)ile dijele jedino deblje noge i malo vise sminke), niti je Tora savrsena vilica (no sigurno je jedna od boljih rekreativnih vilica za XC na trzistu), ali razlika izmedju njih dvije, ili bilo koje druge kvalitetne, pouzdane i cvrste vilice slicne cijene (ne mora biti RS-ova), je ogromna.

Tak da prije nego ulete oni koji ZNAJU da su vilice sa elastomerom zakon, a RS neisplativo sranje, jedina 2 savjeta koja ti mogu dati su:
a) isprobaj sto vise vilica kod prijatelja, ili ako si dobar sa lokalnim bike shopom, u ducanu - dobit ces iz prve ruke informaciju i iskustvo sto trazis i zelis
b) dok stedis lovu za novu, probaj ovu raskopati i napraviti mini servis
Naucits ces nesto novo, a mozda cak i dovesti vilju u takvo stanje da ju novo ulje i ciscenje ucine puno korisnijom nego je sada.
Zamjena opruge ne vjerujem da ce puno pomoci, no ako znas nekoga da se bavi proizvodnjom istih pa ju mozes dobiti jeftino (nema smisla davati 200 kuna za oprugu, kad sama vilica vrijedi toliko), zasto ne.

Kako god, nemoj se obeshrabriti nasim komentarima i gledaj to sa pozitivne strane - odvozio si dovoljno da i sam shvatis da trebas nesto bolje
dUG1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 15:37   #4
Dečki, hvala vam!

Nisam sad ne znam kako izbirljiv i ne tražim nešto specijalno, ali osjećam da će mi sa vremenom trebat nešto bolje i da ću ovu ''šminku'' morat zamjeniti nečim funkcionalnijim.

Svakako ću uzet u obzir vaše savjete, te isprobati što više vilica prije kupnje.
Bilo bi glupo da pitam koju vilicu da kupim, jer naravno na to pitanje je teško odgovoriti, ali ono što me zanima je na što moram pazit prilikom kupovine i kod same vilice.
Znači konkretno: XC bicikl za rekreativnu upotrebu bez nekog pretjeranog silovanja. Ne tražim da se uspoređuju različiti proizvođači, već konkretni savjeti na što trebam obratiti pažnju kako bi dobio vilicu u skladu sa svojim potrebama.

Quote:
Kako god, nemoj se obeshrabriti nasim komentarima i gledaj to sa pozitivne strane - odvozio si dovoljno da i sam shvatis da trebas nesto bolje
Naravno, nema mjesta obeshrabrenju. Svi dobronamjerni savjeti i kritike su itekako dobro došle.
Igzy20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 16:03   #5
Pa prvo trebaš odlucit zelis li novu ili polovnu..

Polovna može biti u odlicnom stanju a moze bit da je bila silovana pa je u katastrofalnom stanju. Zato bi bilo dobro da kad kupujes polovnu da je jos na biciklu pa da mozes isprobat kako radi.

RockShox Tora može zadovoljiti tvoje potrebe, inace, ima ih razlicitih modela, neki su malo bolji neki malo lošiji. Dug1 navodi da je Tora 318 bestbuy među jeftinijim vilicama, ali da se više ne proizvode.
Naravno, neka bolja vilica ce to uciniti bolje i s manjom masom, znači bicikl ce biti ne samo lakši nego i stabilniji, a vožnja ugodnija i kvalitetnija.

Na kraju trebas i odluciti koliko novaca želiš potrošiti, i pogledati što se nudi za te novce.
karantena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 16:18   #6
Karantena, sve to ja kužim. To nije problem.
Ono što me zanimalo je općenito o samim vilicama. Na što treba pripaziti da funcionalnost bicikla ostane kako treba? (Ne znam kako bi to drugačije rekao). Recimo, ne budem tražio vilice od (karikiram) 140 mm hoda, pošto je to za XC puno previše, isto tako dužina head tubea i te stvari.
Nisam baš upućen u to, pa je bolje da pitam i naučim neke stvari nego da kupujem napamet i kasnije se žalim.
Igzy20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 22:23   #7
Quote:
Igzy20 kaže: Pogledaj post
Dečki, hvala vam!

Nisam sad ne znam kako izbirljiv i ne tražim nešto specijalno, ali osjećam da će mi sa vremenom trebat nešto bolje i da ću ovu ''šminku'' morat zamjeniti nečim funkcionalnijim.

Svakako ću uzet u obzir vaše savjete, te isprobati što više vilica prije kupnje.
Bilo bi glupo da pitam koju vilicu da kupim, jer naravno na to pitanje je teško odgovoriti, ali ono što me zanima je na što moram pazit prilikom kupovine i kod same vilice.
Znači konkretno: XC bicikl za rekreativnu upotrebu bez nekog pretjeranog silovanja. Ne tražim da se uspoređuju različiti proizvođači, već konkretni savjeti na što trebam obratiti pažnju kako bi dobio vilicu u skladu sa svojim potrebama.

Naravno, nema mjesta obeshrabrenju. Svi dobronamjerni savjeti i kritike su itekako dobro došle.
Trebas odluciti zelis li laksu, skuplju i prilagodljiviju zracnu vilicu, ili klasiku - oprugu (sto nije uopce lose, citaj dalje).

Do prije pola godine, Tora bi bila prvi i jedini izbor za to kaj si naveo jer je cijenom pristupacna, a radom i cvrstinom taman.
Zracna verzija ne zaostaje za jacim modelima bas toliko, dok sistem sa oprugom, uz nesto "finiji rad", u ovom slucaju daje i jako korisno podesavanje hoda od 85 do 130mm (Tora Trail/302).
No, postoji jedan problem - Protea iz Jaske je izgubila zastupnistvo za RS, tako da, koliko sam cuo, sve vilice idu preko neke firme iz Osijeka na servis u Srbiju
Drugim rijecima, veliki minus, jer je jedan od jacih aduta za kupnju RS "doma" bio zagarantiran i kvalitetan servis kod Slavena u Jaski.
Tak da - ako mislis kupovati novu RS-ovu vilju u Hrvatskoj (sto je samo po sebi skupo i relativno neisplativo), dobro se raspitaj za uvjete i garanciju.

Druga varijanta je Suntour. Ajme meni, otkud sad oni
Da, znam da nisu pojam kvalitete (i nisu, jer im je jeftiniji dio podjednako los G(nj)ili/Omegi), no s obzirom da u "susjedstvu" imas zastupnike i ovlastene servisere u bike shopu Huni (Prelog/Varazdin), a jaci modeli se mogu usporediti sa srednjim rangom od RS-a, uz malo srece i pregovaranja bi mogao ubosti odlicnu vilicu.
Konkretno - SR Epicon - jako dobra zracna XC vilica, u rangu RS Recona (klasa iznad Tore).
Jedini minus je cijena bez ikakvog poputa, tako da zovi Huni (ili se zaleti osobno, nije tak daleko, a mozda naletis i na gazdu) i vidi jel nude kakve popuste za proslogodisnje modele

Treca varijanta - kupnja u Sloveniji i Madjarskoj, s obzirom da si blizu granici.
alfish ti je rekao koliko je platio svoju Toru sa povratom DDV-a, sto je super cijena za takvu vilju (racunaj i da ces dobiti 200-250 kuna za ovu).
Kod njih ces uz bolju cijenu dobiti i customer service kakav i ocekujes za firmu kao Rock Shox.

Rabljene i slicno su uvijek dobra ideja, no nikad ne znas je li tu vilicu vozio divljak koji je bio preskrt servisirat ju, ili je prosla put od ducana do doma
Uglavnom, db Black Market ti je najbolja sansa.

Od stvari na koje trebas paziti, najvaznije su:
duljina steerera - ak ju ne zelis rezati, dodavati spacere i opcenito se klati oko stavljanja, izmjeri duljinu postojece i po tome se orijentiraj
osovina - ak ne zelis promjeniiti i kotace, gledaj da je 9mm QR (kakva uglavnom i dolazi na viljama tog ranga, no evo recimo Epiconi gore imaju i 15mm verziju)
promjer steerera - tesko da ces naci 1.5" steerer za tu lovu (opet, Epicona ima svakakvih), no informacije radi, 1.1/8 steerer je ono kaj te zanima.

Od ostalih stvari koji bi ti mogle biti korisne:
- razmisli o Remote Lockoutu ak nije prevelika razlika u cijeni (neki ga mrze, drugima je sve)
- probaj izbjeci modele sa nosacem za v-brakeove (nemaju svrhu ak imas disk kocnice)
- provjeri je li PM ili IS mount, cisto da imas spreman adapter (moze i sa stare vilje)
- ako je zracna, nek ti ju nadrukaju odmah u trgovini na tvoju kilazu (taj dio se cesto "zaboravlja")

Ak sam kaj zaboravio (jedva gledam koliko sam umoran ), slobodno pitaj.
dUG1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 20:33   #8
dUG1, nisam bio u mogućnosti prije ti zahvaliti na ovom opširnom i veoma korisnom postu! Znam da sam te zagnjavio, ali hvala ti. Itekako si mi pomogao! Ako bude prilike imaš piće od mene, a nadam se da će pasti i koja zajednička vožnja.

Što se tiče vilice, ne preostaje ništa drugo nego polako odvajati novce na stranu, a u međuvremenu na net i gledat, proučavat, a i pokušat upoznat što više ekipe, te iz prve ruke isprobati različite vilice i podešenja.

Quote:
Ak sam kaj zaboravio (jedva gledam koliko sam umoran ), slobodno pitaj.
Dovoljno sam te zagnjavio, tako da više neću postavljat pitanja. Dok dođe vrijeme i ako bude potrebe eventualno ću stavit 2-3 vilice između kojih se dvoumim, kako bi izabrao onu bolju!
Igzy20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 21:20   #9
Sve o vilicama - zbirni topic

Kako da složim da mi amortizeru rade bolje
- TREK 4300
duda000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 21:25   #10
Kupi drugi
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 21:38   #11
Imam isti takav problem
tj.imam isti takav bicikl sa spinerovom vilicom...meni lupa prednji amortizer ako ga zetegnem da bude tvrđi, i poceo mi je pustat ulje...
jel moze netko preporuciti koja je dobra vilica a da nije preskupa ?

inace bicikl mi je jos pod garancijom i kupljen je u rogjomi ali u tom njihovom servisu radi neki stari senilac kaj nemre zapamtit dvije stvari kad mu velis tako da sam lagano vec odustao od garancije a i cuo sam da te vilice nis ne valjaju pa cu rađe skupit lovu pa kupit vilicu kak spada
cro01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 21:47   #12
Ja imam trek, sa Spinner grind 1 vilicom i 100 mm hoda, službenog dakako. Stvarnost je puno kruća, i daje nekih 70 mm uz maksimalan trud. Priuštio sam joj sve, svašta, i malo više, izdržala je 35100 km, bila jednom na servisu zbog škripanja, i sada sam u fazi razmatranja uzimanja druge vilice.
Prvo sam mislio uzeti ovu, ali kako su mi rekli da gubim garanciju, a i stabilnost bicikla jer nije projektiran za toliki hod, odlučio sam razmišljati o nečemu ovakvom
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 21:56   #13
Quote:
cro01 kaže: Pogledaj post
Imam isti takav problem
tj.imam isti takav bicikl sa spinerovom vilicom...meni lupa prednji amortizer ako ga zetegnem da bude tvrđi, i poceo mi je pustat ulje...
jel moze netko preporuciti koja je dobra vilica a da nije preskupa ?

inace bicikl mi je jos pod garancijom i kupljen je u rogjomi ali u tom njihovom servisu radi neki stari senilac kaj nemre zapamtit dvije stvari kad mu velis tako da sam lagano vec odustao od garancije a i cuo sam da te vilice nis ne valjaju pa cu rađe skupit lovu pa kupit vilicu kak spada
Dok god je pod garancijom, bez obzira koliko vilica bila ocajna, ako pusta ulje, moraju je srediti.
Ili nek radi (u slucaju Spinnera, to je jako nategnut pojam) ili nek ti daju novu.

Tek kad garancija prestane vrijediti, gledaj nove i bolje, a ovu masakriraj koliko mozes i ne daj se zajebavati od strane Rog Jome

@duda: bez znanja i iskustva sa servisiranjem vilica, nikako.
A s obzirom na to o kojoj se vilici radi, tesko i onda...
dUG1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 22:44   #14
Imas ti pravo odfurat cu ja bajs u subotu ujutro tamo u servis i nek izvole to popravit pa nek traje jos dok ne izajđe garancija a kad izađe trazit cu novu i bolju vilicu
cro01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 23:26   #15
Hasn možeš nać nešto sa boljim dampingom za tu lovu jer se nećeš baš usrećit sa tim reconom.
van_Nostrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 23:33   #16
Na dropu se da nać finih vilica za te novce.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 17:51   #17
BOk trebam misljenje iskusnih:

uzeo sam bicikl na probnu voznju corratec cijena cijelog bicikla 2000kn

oprema deore sve, sad mene zanima posebna je vilica stavljena veli u dobrom stanju dobio sam i pumpu da mjerim pritisak da vidim jel pada u vilici, radi se o vilici Manitou Skareb Super, lockout, rebound, preload, 80mm hoda koju je on u racunal u cijenu bicikla i rekao da takva polovna vrijedi 600kn...sta vi mislite jel se to isplati...bicikl je uscuvan probal sam vozit i sve stima i decko koji mi to nudi radi u servisu sa biciklima i veli ak nebu kaj stimalo u narednih mjeseci da ce popravit al veli da je sve % ok., složeno i servisirano. Hvala na pomoci.
__________________
Kad imas sve. nevidis nista, progledaš tek kad nemaš ništa.
dario-zg-zapad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 21:30   #18
To ti je dosta dobra vilica , ovisi o damperu , al ranka je Recona sa Motion Controlom ako ima abs , a ako ima tpc damper onda Tore. Uglavnom vrlo dobra vilica
Ivxsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 22:08   #19
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Na dropu se da nać finih vilica za te novce.
Ma već sam gledao jedan Marzocci Dirt jumper 2, ali je steeren bio panično kratak
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 23:09   #20
Quote:
Ivxsson kaže: Pogledaj post
To ti je dosta dobra vilica , ovisi o damperu , al ranka je Recona sa Motion Controlom ako ima abs , a ako ima tpc damper onda Tore. Uglavnom vrlo dobra vilica

Hvala ti na pomoci jos da nadopunim inace je rekao da je amortizer skuplji al posto se znamo da ce bit ne povoljnije.
http://www.adventure-sport.net/Rubri...vnu-klasu.html o ovom se biciklu radi





__________________
Kad imas sve. nevidis nista, progledaš tek kad nemaš ništa.
dario-zg-zapad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:02.