Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2014., 03:49   #1
Exclamation Je li rimokatolicizam kršćanstvo?

Je li rimokatolicizam istinsko novozavjetno krscanstvo?
Jesu li rimokatolici istinski biblijski vjernici?
Hoće li se rimokatolici spasiti?
Propovijeda li rimokatolicizam istinsko biblijsko evandjelje?
Poznaju li rimokatolici novozavjetno evandjelje koje je Pavao propovijedao?
Spasava li Rimska crkva?

Dakle, tema bi trebala ici u tom smjeru - pokusati odgovoriti na ova pitanja u svjetlu rimokatolickih vjerovanja, dogmi, praksi, onoga sto ta organizacija kaze za sebe, onoga sto drugi kazu o njoj, onoga sto Biblija pise.

Svi komentari, bilo da se bave sadasnjoscu ili prosloscu, trebali bi imati na umu ovu gore smjernicu- da li je rimokatolicizam istinsko krscanstvo po biblijskim smjernicama i smjernicama novozavjetne crkve. Ako mislite da jest, zasto mislite da jest, na osnovu cega?
A ako mislite da nije, zasto mislite da nije, na osnovu cega?

Uzima se zdravo za gotovo da je rimokatolicizam istinsko krscanstvo te da je Rimska crkva "prva crkva", "majka crkva", "jedina istinska crkva" pa bi se valjalo malo zabaviti i tom temom na forumu. Mislim da druge teme o rimokatolicizmu idu u drugim smjerovima, pa se nadam da ce ova opstati ovakva kakva jest, jer mislim da je potrebna.

Zadnje uređivanje Meadow : 27.05.2015. at 23:49. Reason: lektoriranje
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:17   #2
U ovim pitanjima ima jako sličnih pitanja pa evo ukratko moje mišljenje

Katolici se drže nekih uredbi novog zavjeta,ali neke bitne stvari se ne drže.
Promjenili su deset zapovijedi,krštavaju malu djecu umjesto odraslog čovijeka,Papu drže kao stijenu crkve umjesto Isusa,veličaju Mariju umjesto Boga,klanjaju se kipovima i svecima i još dosta toga što nema veze sa učenjem biblije.

Dali su katolici vjernici?Naravno da ima katolika koji su istinski vjernici i cijeli svoj život povjeravaju Bogu i stavljaju ga na prvo mjesto što je za svaku pohvalu,međutim ima i onih koji su vjernici samo na papiru.

Dali će se katolici spasiti?
Naravno da će se spasiti oni koji su istinski vjenici i zaista vjeruju u Boga i njega stavljaju ispred svih.
Mnogo njih nije uspijelo u svom životu doći ni do Biblije pa zato ni neznaju pravo učenje ,ali njihova vjera ih spašava.

U svim religijama svijeta ima istinskih vjernika i oni će se spasiti.

Najgore je za krščanina ako čita Bibliju i vidi da učenje Biblije i njegove tradicijonalne vjere baš i nije u skladu,ali on opet ipak izabire tradiciju.
Znati istinu i ignorirati je to je pogubno.
Boga se nemože prevariti.
batela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 12:20   #3
Quote:
batela kaže: Pogledaj post
U ovim pitanjima ima jako sličnih pitanja pa evo ukratko moje mišljenje

Katolici se drže nekih uredbi novog zavjeta,ali neke bitne stvari se ne drže.
Promjenili su deset zapovijedi,krštavaju malu djecu umjesto odraslog čovijeka,Papu drže kao stijenu crkve umjesto Isusa,veličaju Mariju umjesto Boga,klanjaju se kipovima i svecima i još dosta toga što nema veze sa učenjem biblije.

Dali su katolici vjernici?Naravno da ima katolika koji su istinski vjernici i cijeli svoj život povjeravaju Bogu i stavljaju ga na prvo mjesto što je za svaku pohvalu,međutim ima i onih koji su vjernici samo na papiru.

Dali će se katolici spasiti?
Naravno da će se spasiti oni koji su istinski vjenici i zaista vjeruju u Boga i njega stavljaju ispred svih.
Mnogo njih nije uspijelo u svom životu doći ni do Biblije pa zato ni neznaju pravo učenje ,ali njihova vjera ih spašava.

U svim religijama svijeta ima istinskih vjernika i oni će se spasiti.

Najgore je za krščanina ako čita Bibliju i vidi da učenje Biblije i njegove tradicijonalne vjere baš i nije u skladu,ali on opet ipak izabire tradiciju.
Znati istinu i ignorirati je to je pogubno.
Boga se nemože prevariti.
odgovore na ove gore navedene stvari možeš naći na temi katoličanstvo 1000 zašto? da vidiš koliko si u krivu.kršćanin ne može samovoljno tumačiti Bibliju ako nema Božanskog nauka i vjere to bi ti sad bilo kao da ja idem tumačiti zakone kako meni odgovaraju a ti kako tebi odgovaraju i svi znamo kamo to vodi.A najžalosnije je što znaš istinu i ignoriraš je ,sjeti se što ti piše u Bibliji "Tko vas sluša, mene sluša; tko vas prezire, mene prezire. A tko mene prezire, prezire onoga koji mene posla." a koga ti slušaš?a da sam si rekao slušaš sebe sam si sebi duhovni autoritet
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 12:32   #4
Joj, boli me glava od "dalikanja" iz prvog posta. Zar nije bolje u duhu hrvatskog stavit "jesu li"?

Osvrnut ću se samo na jedno.

Žalosno je kako mnogim kršćanima i dan-danas nije jasan pojam STAROG zavjeta i NOVOG zavjeta.

Pravila i zakoni iz STAROG zavjeta ne vrijede za one u NOVOM zavjetu.

Ovo ne kažem ja, pogledajte što govori sv. Pavao u jednoj od svojih poslanica. On tamo piše o židovskom Zakonu (STARI zavjet) i zakonu ljubavi (NOVI zavjet).

Mi kršćani, barem ogromna većina, nismo Židovi, nismo dužni poštivati židovske običaje, pravila i zakone. Mi smo sasvim slobodni imati vlastita pravila i zakone.

Tako i što se tiče Deset zapovijedi. Originalne zapovijedi su židovske, dane za Židove. Kršćani su sasvim slobodni uzeti ono što je dobro i prilagoditi vlastitoj svrsi.

Ovako je bilo od najranijih dana. Da su se kršćani i onda držali židovskih 10 zapovijedi, štovali bi subotu, a ne nedjelju, a znamo od najranijih spisa da se nedjelja štovala.

Danas se mnogi prave da su veći kršćani čak i od Isusa, i propisuju drugima kakvi bi trebali biti.

Ovaj čovjek je krenuo u potragu za originalnom vjerom izvornih kršćana i došao do zaključka da je katolicizam ta vjera:
https://www.youtube.com/watch?v=mxDumU0TSrY
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 12:38   #5
Ajde prosvjetli me ti pa mi odgovori na ove moje "gluposti" šta pišem...

Gdje to u Bibliji stoji da se subota okrenula na nedjelju??
batela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 13:13   #6
Quote:
batela kaže: Pogledaj post
Ajde prosvjetli me ti pa mi odgovori na ove moje "gluposti" šta pišem...

Gdje to u Bibliji stoji da se subota okrenula na nedjelju??
imaš na više mjesta evo ti jedno-(Otk 1, 9-10): "Ja, Ivan, brat vaš i suzajedničar u nevolji, kraljevstvu i postojanosti, u Isusu: bijah na otoku zvanu Patmos radi riječi Božje i svjedočanstva Isusova. Zanijeh se u duhu u dan Gospodnji " a ostalo sam potraži
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 14:40   #7
Ako rimokatolicizam (pravilnije katolicizam) nije kršćanstvo, onda iz istih razloga to nije ni pravoslavlje. A budući da katolicizam i pravoslavlje (za razliku od "pravih kršćana") imaju valjanu apostolsku sukcesiju onda ispada da ni apostoli nisu bili kršćani. Ili ne...
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 21:35   #8
Quote:
batela kaže: Pogledaj post
U ovim pitanjima ima jako sličnih pitanja pa evo ukratko moje mišljenje
Da, ima slicnih pitanja, no to je zapravo jedno te isto pitanje, sva zapravo proizlaze jedno iz drugog, namecu se. Jer ako Rimska crkva nije krscanstvo, a onda ni njihovi clanovi nisu krscani, osim ako nisu neposlusni toj crkvi, ali onda da li su oni uopce rimokatolici.

Quote:
Katolici se drže nekih uredbi novog zavjeta,ali neke bitne stvari se ne drže.
Promjenili su deset zapovijedi,krštavaju malu djecu umjesto odraslog čovijeka,Papu drže kao stijenu crkve umjesto Isusa,veličaju Mariju umjesto Boga,klanjaju se kipovima i svecima i još dosta toga što nema veze sa učenjem biblije.
Drzati se nekih uredbi novog zavjeta, je li to dovoljno da bi covjek bio krscanin. I ateisti se drze nekih uredbi novog zavjeta: ne kradu, ne ubijaju, daju milostinju, radije se mire negoli idu na sud, mozda i vise negoli krscani, mozda manje, ne znam, no neki tako rade, i tako to....

Quote:
Dali su katolici vjernici?Naravno da ima katolika koji su istinski vjernici i cijeli svoj život povjeravaju Bogu i stavljaju ga na prvo mjesto što je za svaku pohvalu,međutim ima i onih koji su vjernici samo na papiru.
Betela, pitanje je: vjernici u sto? Nije dovoljno biti samo vjernik, i teisti vjeruju u Boga, neki cak i u Isusa vjeruju da je postojao da je mozda cak bio Bog, a vrazi uopce ne sumnjaju u to, oni to znaju. Sjeti se stiha: i vrazi VJERUJU cak, i drscu. I vrazi su vjernici!
Drugo, sto znaci da netko stavlja Boga na prvo mjesto? Sto to zaista znaci? Sudeci po tvojim postovima, osjecam da bi mogla reci: onaj tko postuje Bozju rijec iznad svega. Ali, da li to katolici cine? Na kojem mjestu u njihovom zivotu je Biblija? Na kojem mjestu u njihovom zivotu je Bozja Rijec? Jer postovati Boga znaci postovati njegovu Rijec. Koga drze za glavu? Krista? Papu? Rimsku crkvu?
Vjeruju u sto?

Quote:
Dali će se katolici spasiti?
Naravno da će se spasiti oni koji su istinski vjenici i zaista vjeruju u Boga i njega stavljaju ispred svih.
Mnogo njih nije uspijelo u svom životu doći ni do Biblije pa zato ni neznaju pravo učenje ,ali njihova vjera ih spašava.
I opet, istinski vjernici u sto?A ako ne znaju biblijsko ucenje, jer nemaju Bibliju, pa kako li znaju sto i kako treba vjerovati? Je li ispravno ono sto im je receno? A ako nije? Dakle ne vjeruju u ispravnu stvar na ispravan nacin.
Izaija kaze: kako ce vjerovati ako im nitko ne propovijeda. "Kako su mile noge glasonose radosne vijesti, on navijesta mir i nosi spasenje narodima."
Radi se o tome u sto konkretno oni vjeruju. Jer , "vjera spasava", a oni vjeruju u sto?
Jer ako ne vjeruju u istinsko evandjelje, ono koje je Pavao propovijedao, kako ce se spasiti! Mi poruci ne smijemo nadodavati, i iz dobrih namjera tjesiti ljude, jer nam ih je zao, mi ne mozemo izmisljati Bozju poruku ako to Bozja poruka ne kaze. Bog kaze da je uzak put koji vodi u zivot i malo ih je koji ga nalaze, a sirok onaj koji vodi u propast. Takodjer postoji ona narodna da je put u pakao poplocan dobrim namjerama.
Mozemo mi imati samilost prema ljudima, ali Bog je ima jos vise, no nista manje nije strog zato. On je smislio nacin, i ako ljudi ignoriraju taj nacin ili mu nadodaju iz ovog ili onog razloga, kako to moze ici?

Quote:
U svim religijama svijeta ima istinskih vjernika i oni će se spasiti.
Nije mi jasno sto si mislila pod ovim? Kako ce se spasiti i kako mogu biti "istinski vjernici" ako ne vjeruju u Krista? Istinski hindus vjeruje u tisuce bogova, a Bog je jedan. I jedan je spasitelj- Isus Krist.
Mi nemamo poslanje da propovijedamo nikakvu drugu poruku, niti da druge tjesimo izmisljajuci mogucnosti. Tih mogucnosti po Svetom pismu nema, i ne mozemo ih pretpostavljati ili spekulirati.
U Djelima apostolskim pise da "Bog zapovijeda svima i svugdje da se obrate Bogu i vjeruju u Krista"! To je nasa poruka. Nema drugog puta.


Quote:
Najgore je za krščanina ako čita Bibliju i vidi da učenje Biblije i njegove tradicijonalne vjere baš i nije u skladu,ali on opet ipak izabire tradiciju.
Znati istinu i ignorirati je to je pogubno.
Boga se nemože prevariti.
Da li je takav covjek krscanin? Na kojem mjestu u njegovom zivotu je Bog a na kojem njegova tradicija. Isus se tijekom cijele svoje sluzbe borio sa tradicionalistima koji ga nisu mogli vidjeti ni vjerovati u njega zbog svojih tradicija!!
Kljuc ti je u rijeci "pogubno" u tvom komentaru. A ako je pogubno, onda ne bi trebala relativizirati da ce se ipak spasiti, da su ipak krscani itd...jedno su dobre namjere a drugo ono sto citamo u Bozjoj rijeci. Mi nismo bolji od Boga.
Bog kaze ako netko odbije evandjelje da ne preostaje nikakva druga kazna za grijeh osim pakla.
Zato je jedno od pitanja koje se namece: u koje evandjelje vjeruju rimokatolici.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 21:43   #9
Tko si TI da govoriš drugima tko je istinski vjernik? Tko si ti da ocjenjuješ jednu Crkvu? Ta Crkva ima kontinuitet u učenju i apostolskom naslijeđu od najranijih vremena, a i ima Kristovo obećanje. Što tvoji imaju? Samo naslijeđe krivovjerja koje seže do 16. stoljeća i bacanje u smeće svega što je Crkva tradicijom stekla. Ostali ste sami sa Svetim Pismom, bez ikakvih uputa. Isto kao da pokušavaš pilotirat avionom bez uputa i treninga, naravno da ćete ga survat u more ili planinu. Takve su vam vaše crkve, niču i nestaju preko noći. Lijepo reče Krist, po plodovima ćete ih prepoznati.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 23:21   #10
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post
Da li je rimokatolicizam istinsko novozavjetno krscanstvo?
Da li su rimokatolici istinski biblijski vjernici?
Da li ce se rimokatolici spasiti?
Da li rimokatolicizam propovijeda istinsko biblijsko evandjelje?
Da li rimokatolici poznaju novozavjetno evandjelje koje je Pavao propovijedao?
Spasava li Rimska crkva?

Dakle, tema bi trebala ici u tom smjeru- pokusati odgovoriti na ova pitanja u svjetlu rimokatolickih vjerovanja, dogmi, praksi, onoga sto ta organizacija kaze za sebe, onoga sto drugi kazu o njoj, onoga sto Biblija pise.

Svi komentari, bilo da se bave sadasnjoscu ili prosloscu, trebali bi imati na umu ovu gore smjernicu- da li je rimokatolicizam istinsko krscanstvo po biblijskim smjernicama i smjernicama novozavjetne crkve. Ako mislite da jest, zasto mislite da jest, na osnovu cega?
A ako mislite da nije, zasto mislite da nije, na osnovu cega?

Uzima se zdravo za gotovo da je rimokatolicizam istinsko krscanstvo te da je Rimska crkva "prva crkva", "majka crkva", "jedina istinska crkva" pa bi se valjalo malo zabaviti i tom temom na forumu. Mislim da druge teme o rimokatolicizmu idu u drugim smjerovima, pa se nadam da ce ova opstati ovakva kakva jest, jer mislim da je potrebna.
Rimokatolicizam nije istinsko novozavjetno krscanstvo iz vise razloga.

Sve polazi od temelja i sve pociva na temeljima.
Stoga je zalosna cinjenica da su i sami temelji rimokatolicizma nekrscanski. Temelj, stijena te organizacije je njihovo vjerovanje u covjeka- Petra kao temelj Crkve. Usprkos jasnom biblijskom ucenju da je temelj i zaglavni kamen sam Isus Krist, da je On stijena i jedina glava crkve, Rimska crkva uci da je covjek- papa poglavar i glava crkve.
Rimska crkva svoje ucenje o papi temelji na 1 stihu kojeg shvaca onako kako joj odgovara, a ignorira ostatak Biblije i cjelokupnu biblijsku poruku.
Jos su stari crkveni oci poput Tertulijana koji je zivio tek 50 ak godina nakon apostola Ivana napustili Rimsku crkvu zbog njezine privrzenosti poganskim tradicijama te svojatanja ovlasti nad drugim biskupijama (a zbog cega rimski biskupi nekada nisu bili ni pozivani na ekumenske koncile), a Ciprijan, Augustin su imali sasvim drugo misljenje o tome sto je Isus htio reci sa: ti si Petar stijena....
U tome uopce nije bilo sloge medju crkvenim ocima u najranijim stoljecima, a poznato je da ovo ucenje nije prihvatila i niti jedna istocna crkva, sto je ocito do dana danasnjega.

Jedan pogled u povijest i vidjet cemo kako je to sve krenulo od cara Konstantina i kako je zapocela sprega Rimskog carstva, dakle svjetovne vlasti i rimskih biskupa, svijeta i krscanstva. Ta Rim je bio centar svijeta, i najvece carstvo koje je ikada postojalo.
U tome je glavni problem rimokatolicizma, ta sprega svjetovne vlasti i crkve, i od toga svo zlo, jer Bog to tako nije zamislio i On zna zasto. Zaboravili su onu: Bogu Bozje a caru carevu, i tako stoljecima.

Da li je rimokatolicanstvo novozavjetno krscanstvo?

Nije.
Novozavjetno krscanstvo ne pociva na sluzbi svecenika, a rimokatolicanstvo pociva. Svecenici, oltar, zrtva, sve to nije bastina novozavjetnog krscanstva, vec strani element u krscanstvu. Sve neodoljivo podsjeca na Stari Zavjet pa i na poganske ceremonijale, kojih se RImska crkva nikad nije odricala, vec samo posvajala element po element.
U Novozavjetnoj crkvi nisu postojali svecenici. Jedine sluzbe koje su poznate su djakoni i pastiri(odnosno biskupi, nadglednici). Svecenika u novozavjetnoj crkvi nema! I to s jednim debelim razlogom!! Ta sluzba nema mjesta u novozavjetnoj crkvi. Zasto? Jer je Isus nas jedini svecenik koji stoji izmedju krscana i Boga. Nema drugog posrednika. Svecenik je onaj koji stoji izmedju Boga i ljudi, a krscani nemaju potrebe za njim, jer oni Bogu mogu pristupiti direktno: " taj put u svetinju nad svetinjama On nam je otvorio svojom vlastitom krvlju." (Hebrejima)
Ovo se sve moze potkrijepiti biblijskim stihovima, a ovi se konkretno nalaze u poslanici Hebrejima koja nadugo i nasiroko objasnjava da nema ni zrtve ni prinosa ni svecenika, te da smo mi vjernici svecenici Bozji, sveti puk postavljeni izmedju Boga i nevjernika i imamo sluzbu pomirenja: "i u ime Boga molimo, pomirite se s Bogom."
Covjek se pita da li Rimska crkva cita istu Bibliju kao i vjernici drugih crkvi kada toliko jasnih stihova potpuno ignorira i prelazi preko njih?

Ako Rimska crkva pociva na sluzbi svecenika, a te sluzbe u novozavjetnoj crkvi nema, pa o cemu se tu radi onda? I zar iz toga ne proizlazi da i sami temelji te crkve ne valjaju! A ako temelji ne valjaju, kako li moze valjali bilo sto drugo!

No puno toga jos ne valja. Betela je spomenula da se u toj crkvi uzdize covjek vise negoli Bog. I to je istina. Jer kako objasniti 2 nacionalna blagdana posvecena Mariji u rimokatolickim nacijama? Kako objasniti cinjenicu da ju nazivaju kraljicom neba, majkom svih zivih, Bozjom majkom, da joj se prave kipovi te stuju i ljube, te 365 dana u godini koji su posveceni svecima kod kojih se moli zagovor, kojima se mole, koji su im posrednici izmedju Boga i rimokatolika, da svaki grad ima sveca zastitnika, a o tome svemu nema niti spomena ni u novozavjetnoj crkvi, niti spomena o tome u Bibliji koja je jedini autenticni dokument koji imamo iz vremena Isusa i apostola.

Dakle temelj ne valja, uzdize se covjek a ne Bog, sto je opis i definicija idolopoklonstva, a sto je sa evandjeljem koje ta crkva propovijeda?
Jer evandjelje koje crkve propovijedaju je zapravo pravi test za bilo koju crkvu.
Upravo je to ono sto je najgori dio cijele ove price o rimokatolicizmu: evandjelje koje propovijeda. Evandjelje koje je ta crkva propovijedala stoljecima bilo je: spasenje se postize vjerom u Krista i cinjenjem dobrih djela.
Nedavno su poceli govoriti da su to izmijenili te sada uzimaju ipak stih u Efezanima 2:" Jer ste milošću spašeni po vjeri, i to nije od vas, to je dar Božji,
Ne od djela, da se tko ne hvali.
Jer smo njegovo djelo, stvoreni u Kristu Isusu za djela dobra, koja Bog unaprijed pripravi, da u njima hodimo."
Dakle uzet je ovaj stih ali samo kako bi se "pomirili sa protestantima" te opet zbunjivali vjernici "dobrim djelima", a ne da bi se naglasilo da istinsko spasenje dolazi uistinu jedino po vjeri u Krista. Promijenjena je definicija, ali je teologija ostala ista. Ista je, jer rimokatolicima jos uvijek nije jasno da samo vjera u Krista spasava.
Pa ce tako moliti pokoru, ciniti djela zrtve, placati mise za mrtve, zagovarati se kod svetaca, te ciniti dobra djela, ne bi li kako "zaradili" raj. To je jasno iz cinjenice da kada pitamo rimokatolickog vjernika: gdje ides ako sada umres, dakle rimokatolicki vjernik odgovara: to nitko ne zna, to samo Bog zna, nitko ne zna koliko je dobar i koliko je dobrih djela napravio.
Dakle evandjelje koje se propovijeda u Rimskoj crkvi je "spasenje djelima" a ne spasenje po Kristu koje je propovijedao apostol Pavao.
Jer ako spasenje ovisi o Kristu, dakle o nekom drugom a ne o meni, o DJELU nekog drugog, a ne mojim djelima, kako onda "ne znam". Ako Korincanima kaze da nas je spasio od vlasti tame i prenio u kraljevstvo svoga ljubljenoga Sina, na osnovu cega to Biblija kaze?
Na osnovu djela ili vjere?
Poslanica Rimljanima, cijela ta poslanica, bavi se upravo ovim pitanjem: po cemu se covjek spasava! I kategoricno tvrdi da se covjek jedino i samo spasava vjerom.
Opet se postavlja pitanje, ako to rimokatolici ne znaju, pa koju Bibliju oni citaju. Tuzna je cinjenica da ju vecina niti nema, a kamoli cita. Citanje Biblije nikada se nije ohrabrivalo u Rimskoj crkvi, a nekoliko papa je cak zabranilo upotrebu Biblije: u vrijeme inkvizicije Biblija je bila na indeksu zabranjenih knjiga te se zbog posjedovanja Biblije islo na lomacu! To dovoljno govori.

Da li su rimokatolici spaseni? Da li su oni novozavjetni vjernici?
To nikako ne moze biti!! Jer ako je ta crkva krscanska, ako je njezino evandjelje krscansko, onda s Biblijom slobodno mozemo na lomacu, jer u Bibliji stoji sasvim nesto drugo!
A ako Rimska crkva ne propovijeda istinsko evandjelje, kako ce ga onda vjernici cuti i kako ce se obratiti? Jer da bi se netko spasio, mora prvo cuti evandjelje. A kako ce cuti ako ga ta crkva ne propovijeda. Iz toga proizlazi da rimokatolici nisu spaseni, nisu obraceni i ne razumiju evandjelje.
Oni ne razumiju znacenje "nanovog rodjenja" a kad im netko o tome govori, ne znaju da se zapovijed: moras se nanovo roditi, nalazi u Bibliji, te da je jasno objasnjeno sto znaci, te da se jedino na takav nacin mozemo spasiti.
O nanovom rodjenju se u Rimskoj crkvi ne propovijeda.
Dakle nije dovoljno "vjerovati u Boga", covjek se mora "nanovo roditi" da bi bio spasen!
Rimski vjernici nisu nanovo rodjeni, nisu novozavjetni vjernici, oni ne razumiju evandjelje o kojem citamo u Bibliji.
Rimokatolicizam je religija koja nije istovjetna s krscanstvom. Ona u nekim stvarima podsjeca na krscanstvo ali na jedan izvitopereni nacin, kao losa kopija, kao sjena stvarnosti.
Rimokatolicizam je jedna religija, a krscanstvo je zivi odnos s Bogom i vjera u Krista za spasenje.
Rimokatolicizam vuce korjene iz poganskog ceremonijala i zidovskog zakona. Korjen krscanstva je Krist i apostolska nauka. Rimokatolicizam vodi papa i njegova kurija. A krscanstvo vodi Sveti Duh.

Zadnje uređivanje tkototamopjeva : 15.08.2014. at 23:51.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:08   #11
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Tko si TI da govoriš drugima tko je istinski vjernik? Tko si ti da ocjenjuješ jednu Crkvu? Ta Crkva ima kontinuitet u učenju i apostolskom naslijeđu od najranijih vremena, a i ima Kristovo obećanje. Što tvoji imaju? Samo naslijeđe krivovjerja koje seže do 16. stoljeća i bacanje u smeće svega što je Crkva tradicijom stekla. Ostali ste sami sa Svetim Pismom, bez ikakvih uputa. Isto kao da pokušavaš pilotirat avionom bez uputa i treninga, naravno da ćete ga survat u more ili planinu. Takve su vam vaše crkve, niču i nestaju preko noći. Lijepo reče Krist, po plodovima ćete ih prepoznati.
Samo tako! Evo, ovo je tipicno rimokatolicko razmisljanje. Kao prvo, ta organizacija koja za sebe kaze da je crkva, je ocrnila samu sebe, to znamo iz povijesti, pa ne moramo puno.
Sto se apostolskog nasljedja tice, o kojem nasljedju govoris? U cemu je to ona naslijedila apostole? Gdje u Bibliji citamo da apostole itko nasljedjuje? Znas li da su neki "pape" bili ekskomunicirani, te da su jedni druge ekskomunicirali?
Da li znas da su nekad bili proglasavani hereticima, i da su se prvenstveno zvali "rimski biskupi" dok nisu sebi prigrabili vise vlasti i poceli zadirati u ovlasti drugih biskupija?

Sam sa Svetim pismom i treba ostati!! Jer "njegovo pomazanje nas uci svemu". Nitko nema monopol nad Svetim Pismom, niti je itko odgovoran za nekog drugog, a ponajmanje organizacija koja je Bibliju sakrivala od ljudi stoljecima, a sama Bibliju drzala podalje od sebe, koja se s Biblijom kosi u svim svojim dogmama.

S kojim pravom ja kritiziram Rimsku crkvu? Pravom osobe koja ima razum i cita Bibliju, pravom osobe koja ima slobodu govora i misljenja koje je ta crkva zabranjivala i zbog cega je slala ljude na lomacu, zbog cega je ustanovila najgoru torturu poznatu u svijetu.
Argument kojeg koristis priskrbila ti je Rimska crkva, jer oni smatraju da samo oni mogu tumaciti Bozju Rijec. Imam novost za tebe: Bozju rijec moze protumaciti jedino Duh Sveti, a on, hvala Bogu, ne gleda tko je tko! Nista njemu ne znaci sto netko nosi kapicu na glavi i hoce da ga zovu "papa" (onako usput i to je nebiblijski).
Izvadi mi samo jedan citat iz Biblije koji govori o apostolskom "nasljedovanju" pa cu ti dati za pravo! No tog stiha nema, nikoga oni nisu nasljedili, a ponajmanje poniznog Petra!
Isus je rekao, ono sto je rekao, Petru!! A ne Rimu ni Piu x ni Piu xii ni Benediktu ni Ivanu Pavlu. To je prevara tisucljeca!
A to sto govoris o 16. stoljecu je takodjer tvoje neznanje nazalost.
Istinski vjernici koji se nisu poklonili Rimu i kojeg su smatrali antikristom su uvijek postojali. I uopce im nije bio problem sto su papu nazivali Antikristom jer su se pape ponasali kao antikristi kroz cijeli srednji vijek- ono sto nazivamo mracnim dobom. Jesi li cuo za paulince, albigenze, valdenze, husite (onog jana husa koji je spaljen na lomaci), anabaptiste, baptiste i mnoge druge, cesto su imena dobivali po mjestu u kojem su zivjeli. To su oni tihi krscani koji se nisu dali upregnuti u jaram krivovjerja i rimske tiranije, negoli su sa svojim Bogom htjeli zivjeti u miru i bez kompromisa. Njihovo postojanje pratimo od prve crkve do danas. Oni se uopce nisu zamarali "reformacijom" rimske crkve, to ih nije zanimalo. Reformacija je dosla kasnije.
A kad kazem da rimokatolici nisu novozavjetni krscani, to kazem jer citam Bibliju i znam sto je novozavjetno krscanstvo i znam u sto su vjerovali novozavjetni krscani. Rimokatolici sami sebe tako zovu, ali ih tako ne zove Biblija.
Jer, ne moze se sjediti na dvije stolice, ili te spasavaju djela, ili te spasava vjera, rimokatolici se ne mogu odluciti po tom pitanju. Biblija u poslanici galacanima nam kaze: "ako se zelis opravdati djelima, ispao si iz milosti". Znas li sto znaci "ispao si iz milosti"? To znaci: nisi spasen!! Dakle procitaj poslanicu Galacanima. Pavao je to napisao upravo krscanima koji su bili zavedeni "nekim drugim evandjeljem". Pavao im je propovijedao jedno, a onda je dosao netko drugi i propovijedao im neko drugo evandjelje. Spasavamo se samo jednim od ta dva evandjelja. Evandjelje milosti je upravo to "evandjelje milosti", to nije evandjelje djela. I na osnovu toga, ja kazem da rimokatolici nisu novozavjetni krscani, jer oni ne znaju na osnovu cega se spasavaju, niti njihova crkva propovijeda novozavjetno evandjelje, zato i ne znaju.
I naposljetku, i sama bijah vjernik Rimske crkve, i poznato mi je kakvo evandjelje ta crkva propovijeda te njezino ustrojstvo, njezina teologija, njezina ispraznost i ceremonijalnost. Nema tu krscanstva, to je Rimokatolicizam.

Zadnje uređivanje tkototamopjeva : 16.08.2014. at 00:23.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:17   #12
Barataš samo floskulama, praznim riječima. Neću trošit previše riječi na tebe jer da je po tvom, i Isus i apostoli su pogriješili od samog početka. U Novom zavjetu imaš apostolsko nasljedovanje, samo treba potražit. Crkva od samog početka ima hijerarhiju, obrede, liturgiju, tradiciju. Po tebi apostoli i crkveni oci griješe kad govore kršćanima da poštuju sve ovo. Takva crkva i takvo kršćanstvo koje ti zagovaraš nikad nije u povijesti postojalo.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:19   #13
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
imaš na više mjesta evo ti jedno-(Otk 1, 9-10): "Ja, Ivan, brat vaš i suzajedničar u nevolji, kraljevstvu i postojanosti, u Isusu: bijah na otoku zvanu Patmos radi riječi Božje i svjedočanstva Isusova. Zanijeh se u duhu u dan Gospodnji " a ostalo sam potraži
I šta si mislio sa tih stihom??Uopće nerazumijem.

Dakle nigdje u Bibliji nema ni najmanje naznake da se svetkuje nedjelja,odnosno da je subota ukinuta.

Evo što je rekao Isus kada je previđao sam kraj povijesti našeg planeta a to je ovo današnje naše vrijeme:
Matej 24,20-Pazite da vaš bijeg ne bude zimi ili u subotu


Tkototamopjeva:
Puno si toga napisala a u drugom postu si i sama sve odgovorila pa ja cu samo ukratko.

Katolici koji iz nekih raloga nisu u mogućnosti doći do Biblije i koji dakle nisu mogli upoznati pravu istinu,a ipak bili su vjerni i poslušni Bogu ja vjerujem da će se spasiti.Isto tako mislim za sve religije svijeta.
Iz nekih razloga iskreni ljudi koji žive po svojoj savjesti i po moralnom zakonu što ga svaki čovijek ima u svome srcu a ipak nisu mogli doći do Božje riječi i nisu baš sve propise držali jer jednostavno nisu znali za njih,oni će se ipak spasiti.
Pavao o tome govori negdje u Rimljanima 2 ili 3 poglavlje,neznam sad napamet.

Ali vjerujem da ipak poprilična većina katolika svoju vjeru danas prakticira samo iz tradicije i nije ih toliko briga šta biblija kaže.
Danas je Biblija gotovo pa svima dostupna tako da će rijetko tko imati izgovora da nije znao istinu kada bude došao sudnji dan.

Ako želite zaista upoznati svoga stvoritelja,jedina stvar što trebate raditi je da čitate Bibliju.Čitajte za početak novi zavjet koji je lakši za razumijevanje i sami prosudite što je prava istina.
Ako iskreno želite da znate što je prava istina ja sam 100 % uvjeren da će vam vaš Bog to sigurno i pokazati,u to nema sumnje.

Zadnje uređivanje batela : 16.08.2014. at 00:32.
batela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:31   #14
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
odgovore na ove gore navedene stvari možeš naći na temi katoličanstvo 1000 zašto? da vidiš koliko si u krivu.kršćanin ne može samovoljno tumačiti Bibliju ako nema Božanskog nauka i vjere to bi ti sad bilo kao da ja idem tumačiti zakone kako meni odgovaraju a ti kako tebi odgovaraju i svi znamo kamo to vodi.A najžalosnije je što znaš istinu i ignoriraš je ,sjeti se što ti piše u Bibliji "Tko vas sluša, mene sluša; tko vas prezire, mene prezire. A tko mene prezire, prezire onoga koji mene posla." a koga ti slušaš?a da sam si rekao slušaš sebe sam si sebi duhovni autoritet
Ta crkva uci vjernike ovom gore gradivu koje si nabrojao: moras se bojati citati Biblije da ju slucajno ne bi krivo interpretirao. Moras znati jednu stvar: Bibliji te moze nauciti samo Duh Sveti, samo ti On moze objasniti Bibliju. U redu je citati knjige, savjetovati se sa crkvenim starjesinama, ali naposljetku imas razum i citati znas, Bog je tu knjigu dao svima nama, da je proucavamo. Pavao kaze Timoteju: "jer odmalena citas Sveto Pismo koje te moze uciniti mudrim za spasenje" Ta crkva ne zeli da budes "mudar za spasenje" i zato te ne hrabri da ju citas.
Nadalje, Pavao kaze Timoteju u 2Tim 3,16 da je Sveto Pismo sposobno pouciti, ohrabriti te ispraviti. Ispraviti sto? Ispraviti nauku!! Ispraviti ono sto mislis da znas, a ne znas, ili si krivo shvatio, ili krivo vjerujes.
Morat ces ipak otvorit Bibliju i provjerit sto ti govore.
Znam da ima tema 1000 zasto zato, ali tu se samo kritiziraju pojedine dogme, dogma ova, dogma ona, a nigdje se ne kritizira ovo gore u temi, je li ta crkva uopce krscanska i koliko sve to skupa slici na krscanstvo, te se ne dovodi u pitanje autoritet te crkve ni njeno toboznje "nasljedjivanje"! Gdje to Isus govori da ce Petra netko nasljediti?
Petar je onog dana zaista dobio kljuceve! Taj kljuc je otvorio vrata nebeska poganima onoga dana kada je Petar po prvi put stao pred skup na Jeruzalemskoj trznici i tamo ljudima otvorio vrata nebeska propovijedanjem evandjelja. Dobio je tu cast od Isusa Krista, da prvi put propovijeda evandjelje na dan Pedesetnice-Pentekosta! Tako je to shvatio jedan od prvih crkvenih otaca Tertulijan, Ciprijan itd.. a ne da bi Petar bio nekakav temelj ili stijena crkvi itd....
Pazi se krivovjerja i krivih tumacenja, i tko ti krivo tumaci. To je bitno za ljudsku dusu. Svi smo odgovorni sami pred Bogom za svoj zivot i svoju dusu. I oni koji nas prevare odgovarat ce, ali u krajnjoj liniji tko zavrsi u paklu, zavrsit ce tamo zbog svoje vlastite ludosti.

Zadnje uređivanje tkototamopjeva : 16.08.2014. at 00:58.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:37   #15
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Ako rimokatolicizam (pravilnije katolicizam) nije kršćanstvo, onda iz istih razloga to nije ni pravoslavlje. A budući da katolicizam i pravoslavlje (za razliku od "pravih kršćana") imaju valjanu apostolsku sukcesiju onda ispada da ni apostoli nisu bili kršćani. Ili ne...
Nema apostolske sukcesije! Tko to kaze da netko nasljeduje Petra ili bilo kojeg drugog apostola!
Pravoslavlje je u puno stvari pravoslavnije, i nije bezveze uzelo ime "ortodoksno" (pravovjerno). U puno stvari je biblijskije od rimokatolicizma. Ako se ne varam, a znam da barem Grkokatolici to rade, uranjate se u vodu kad se krstite, vasi svecenici se mogu zeniti, nemate kipova po crkvama.Mislim da u euharistiji dijele i kruh i vino za razliku od rimske hostije.
No ipak i "pravoslavni" imaju dosta toga sto je nepravovjerno i nebiblijski, pa tako krste bebe i polazu veliku vrijednost na ceremonijal: tamjan, haljine i ne znam sto sve ne. Dakle problem je vise manje isti, dosta se polaze na vanjsko a ne unutarnju promjenu duha. Ali ne bih o pravoslavlju, ne znam puno o njemu. No jedna stvar je sigurna, ni oni nikad nisu priznali Rimsko pravo na "vladavinu nad drugim crkvama" koje je Rimska crkva nasilno sebi priskrbila.

Zadnje uređivanje tkototamopjeva : 16.08.2014. at 01:15.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:42   #16
U nekim biblijama piše Petar -stijena a u nekima samo Petar.
A i ovo di piše stijena to je krivi prijevod jer u pitanju je Petar-kamenčic a Isus je Stijena.

Petar nemože po nikakvoj osnovi biti stijena jer već u drugom stihu mu Isus govori-odlazi od mene sotono.
Ali uglavnom dobro je objasnila stvari tkototamopjeva.
Petar je otvorio put za pogane to je točno.
batela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:54   #17
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Barataš samo floskulama, praznim riječima. Neću trošit previše riječi na tebe jer da je po tvom, i Isus i apostoli su pogriješili od samog početka. U Novom zavjetu imaš apostolsko nasljedovanje, samo treba potražit. Crkva od samog početka ima hijerarhiju, obrede, liturgiju, tradiciju. Po tebi apostoli i crkveni oci griješe kad govore kršćanima da poštuju sve ovo. Takva crkva i takvo kršćanstvo koje ti zagovaraš nikad nije u povijesti postojalo.
Varas se i zamajavas! Moje rijeci nisu prazne, vec citiram Bozju Rijec. A na sto se ti oslanjas? Ako se naslanjas na Rimsku crkvu, ne naslanjas se na Krista. Covjek mora izabrati u komu/cemu je njegovo uzdanje. Drzimo li se Krista, pobjednici smo! A to u vezi nasljedovanja, pa potrazi! Bili bi ti zahvalni na ovoj temi ako to negdje nadjes.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:59   #18
Savle, Savle, zašto me progoniš?
Tut-tut is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 01:04   #19
Katolička crkva ima još jedan problem.
Svake godine uredno obilježava Božić i to je sasvim ok,to je lijepo,ali u Novom zavjetu glavni naglasak se stavlja na drugi Isusov dolazak a to katolička crkva gotovo nikada ne propovjeda.

Isto tako čemu uređivanje borova za Božić ili čemu bojanje jaja za uskrs??
Odkud to sada??Hm puno tu ima nelogičnosti i neslaganja sa Biblijom...
batela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 01:11   #20
Crkva svaki dan, u svetoj misi, spominje slavni dolazak Gospodinov.


Tvoju smrt, Gospodine, navještamo, tvoje uskrsnuće slavimo, tvoj slavni dolazak iščekujemo.

Izbavi nas, molimo, Gospodine, od svih zala, daj milostivo mir u naše dane, da s pomoću tvog milosrđa, budemo svagda i slobodni od grijeha i sigurni od sviju nereda: čekajući blaženu nadu i dolazak Spasitelja našega Isusa Krista.

Zadnje uređivanje Tut-tut : 16.08.2014. at 01:22.
Tut-tut is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:21.