Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2014., 18:24   #81
pa uopće nije pitanje jel OS u stanju saturirati link jer to uopće nije problem niti ima veze sa onime što je rekao maliburek. Pitanje je da li bi tvoj unix box mogao hednalti više prometa ili manje prometa od dediciranog rutera, ap ogotovo ako idemo na velike protoke.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 18:31   #82
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
pa uopće nije pitanje jel OS u stanju saturirati link jer to uopće nije problem niti ima veze sa onime što je rekao maliburek. Pitanje je da li bi tvoj unix box mogao hednalti više prometa ili manje prometa od dediciranog rutera, ap ogotovo ako idemo na velike protoke.
Ocigledno more, jer inace ti ne bi cital ovaj upis, jer ne bi bilo mreze.

Da to nemre delat', bi ja platil peneze za ono kaj more, v ovom slucaju routere, no buduci da to radi ne dobro, neg super, ne vidim smisla placanja za preskupu, zatvorenu platformu. Dodatni bonus je da imam potpunu kontrolu. Em je jeftino, em imam full kontrolu, a to volim, uf, kak to volim!

Ali mene najvise zanima sljedece: zakaj bi na primjer jedna prosjecna firma (jer nisu vse firme telekomi) placala ultramasnu lovu za routere, kad su im UNIX intel bazirani serveri vise neg dovoljni za to? Ili mozda cak samo jedan UNIX bazirani router?

Ajmo realno: kulike firmi v Lepoj Nasoj treba masivnu protocnost na lokalnoj, unutarnjoj mrezi? Firme su siromasne, drzava ih je jos dodatno opteretila porezima, zakaj jos krvariti lovu i na precijenjenu, ultraskupu opremu? Jel' to samo zato jer se potrccima neda svladati UNIX?

Zakaj se to tolerira? A niste onda malo i svi vi ostali suodgovorni, ak dozvoljavate da se takve gadarije dogadaju, a nis ne poduzmete?

Je li konacno doslo vrijeme za kolektivnu suodgovornost?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 23.10.2014. at 18:38.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 13:18   #83
pa ak ovrtim routing iz unixa, mogu to i preko quagge tak oda ti je znanje unixa tu minimalno, sve što trebaš je znati mrežu. Iako, mislim da jedna prosječna firma ni nema potrebe za takvi mstvarima.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 14:36   #84
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
pa ak ovrtim routing iz unixa, mogu to i preko quagge tak oda ti je znanje unixa tu minimalno, sve što trebaš je znati mrežu. Iako, mislim da jedna prosječna firma ni nema potrebe za takvi mstvarima.
Pa to i ja velim, cemu onda trositi peneze na ultraskupe routere?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 17:06   #85
Quote:
MacGyver kaže: Pogledaj post
Može li pitanje u vezi ZFS-a? Radi se o ovome: https://forums.freenas.org/index.php...and-zfs.15449/
Autor teme, kroz 14 stranica, vrlo odlučno tvrdi da ukoliko je integritet podataka prioritet bez ECC memorije se uopće ne pomišlja upogoniti ZFS.
Čak štoviše, tvrdi da je ZFS na non-ECC memoriji, upravo zbog samog svojeg dizajna i arhitekture (checksum na svakoj razini), podložniji korupciji podataka od ostalih datotečnih sustava.

Koji je vaš stav o tome? Koristite li iskljičivo ZFS+ECC RAM ili autor teme na freenas forumu je malo pre-fanatičan? Koliki su rizici po vašem mišljenju?
Idi logikom: ZFS računa kontrolnu sumu svakog bloka. Ako je blok v memoriji, i memorija nije ECC memorija, i dojde do korupcije podatka prije nego ZFS izračuna kontrolnu sumu tog podatka, kontrolna suma bude izračun od smeća, a ne točnog podatka.

"Garbage in, garbage out."

Inače, vjeroval ti ili ne, ali dovoljno ti je da imaš solarno zračenje v elektromagnetnom spektru, ne mora čak biti niti solarna oluja, da ti to zračenje korumpira memoriju. Ne samo da korumpira sadržaj v memoriji, neg zna "okrenuti" bitove koji su već pohranjeni na diskovima. Dogodilo se meni, i to ne jenput. Na konvencionalnim datotečnim sustavima nebi pojma imal, ali ZFS to detektira te automatski korigira ako imaš redundatni vdev (jedan ili više).

Kad pogledaš malo dizajn procesora za primjenu v svemiru, vsaki je dizajniran te testiran za točno funkcioniranje v uvjetima zračenja. Kaj misliš zakaj?

Sljedeći logiku do kraja, jasno je da za povećanu zaštitu odnosno točnost podataka hoćeš ECC memoriju.

Najveća ironija v ovoj priči je da je danas ECC memorija samo marginalno skuplja od potrošačke memorije.

Da, normalno da koristim ECC memoriju v svim svojim dizajnima. I to ne samo ECC, neg "fully buffered ECC" gdje god imam prilike. Ta je vrsta memorije najskuplja, ali je i najbrža te najsigurnija.

Na kraju, još jedna stvar: scrub se preporuča jednom tjedno za potrošačku vrstu diskova; za datacentar / server diskovnu opremu, jednom mjesečno (iako naravno češće nije na odmet).
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 25.10.2014. at 17:15.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 17:20   #86
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Nije zdravo tak se bahatit'; imali smo vec "mrezase" koji su se bahatili tipa "ha! Ja ovo delam X godina, i jos nikad nis vidl da je i jedan OS uspjel dojt' blizu saturiranja 1Gbps po prikljucku, a kamoli 4 gbps..."
Pa onda se prestani bahatit.

Ja govorim Mpps, ti govoris Gbps. Razlicite stvari.

Najmanji problem je generirat N x 10Gbita UDP spama ....


Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
A T5220 sad na ebayu lete za kikirikije. Pitam se samo kojoj prosjecnoj firmi treba 160 Gbps? Jebate kaj vrtimo, telekom? Nema problema, bume dodali jos jeftinih T- i intel-baziranih routera! Nije bad.
Sta ce ti takav router za jednu firmu prosjecnu uopce.... trebas biti idiot da ides slagat software router za bilo sta .... za male instalacije imas jeftine routere ala :

100$ http://www.ubnt.com/edgemax/edgerouter-lite/ .... i eto mozes gurat 1Mpps sto je dosta za bilo kakvu firmu u hrvatskoj (ps. packet processing radi u hardwareu, a ne software ... )

a za bilo sta ozbiljno pravi redundatni router te kosta jeftinije od 2 x ozbiljnija servera sa 10g nicevima.

Zadnje uređivanje maliburek : 25.10.2014. at 17:26.
maliburek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 22:49   #87
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Idi logikom: ZFS računa kontrolnu sumu svakog bloka. Ako je blok v memoriji, i memorija nije ECC memorija, i dojde do korupcije podatka prije nego ZFS izračuna kontrolnu sumu tog podatka, kontrolna suma bude izračun od smeća, a ne točnog podatka.

"Garbage in, garbage out."

Inače, vjeroval ti ili ne, ali dovoljno ti je da imaš solarno zračenje v elektromagnetnom spektru, ne mora čak biti niti solarna oluja, da ti to zračenje korumpira memoriju. Ne samo da korumpira sadržaj v memoriji, neg zna "okrenuti" bitove koji su već pohranjeni na diskovima. Dogodilo se meni, i to ne jenput. Na konvencionalnim datotečnim sustavima nebi pojma imal, ali ZFS to detektira te automatski korigira ako imaš redundatni vdev (jedan ili više).

Kad pogledaš malo dizajn procesora za primjenu v svemiru, vsaki je dizajniran te testiran za točno funkcioniranje v uvjetima zračenja. Kaj misliš zakaj?

Sljedeći logiku do kraja, jasno je da za povećanu zaštitu odnosno točnost podataka hoćeš ECC memoriju.

Najveća ironija v ovoj priči je da je danas ECC memorija samo marginalno skuplja od potrošačke memorije.

Da, normalno da koristim ECC memoriju v svim svojim dizajnima. I to ne samo ECC, neg "fully buffered ECC" gdje god imam prilike. Ta je vrsta memorije najskuplja, ali je i najbrža te najsigurnija.

Na kraju, još jedna stvar: scrub se preporuča jednom tjedno za potrošačku vrstu diskova; za datacentar / server diskovnu opremu, jednom mjesečno (iako naravno češće nije na odmet).
Kaj nisi rekao da svoje servere baziraš na jeftinim i3 (i5, i7) procesorima, a njima je, koliko znam, onemogućeno korištenje ECC memorije (čemu inače Xeoni, jelte )
__________________
Razlika između lijeka i otrova je u doziranju.
edgecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 15:29   #88
Quote:
edgecrusher kaže: Pogledaj post
Kaj nisi rekao da svoje servere baziraš na jeftinim i3 (i5, i7) procesorima, a njima je, koliko znam, onemogućeno korištenje ECC memorije (čemu inače Xeoni, jelte )
isto tako fully buffered ECC je stari DDR2 RAM koji se vise ne koristi (koristio se u vrijeme 54xx 55xx 56xx xeona)

Trenutno aktualan je ECC Registered DDR3 .....
maliburek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 16:32   #89
Quote:
maliburek kaže: Pogledaj post
Pa onda se prestani bahatit.
Ne bahatim se ja, nego ti.
Quote:
Ja govorim Mpps, ti govoris Gbps. Razlicite stvari.
Nemoj se sad izvlačiti. Paketi po sekundi se lahko preračunaju u Gbps.
Quote:
Najmanji problem je generirat N x 10Gbita UDP spama ....
Je, ali ja sam vrlo eksplicitno spomenul NFS prek TCP/IP-a.
Quote:
Sta ce ti takav router za jednu firmu prosjecnu uopce.... trebas biti idiot da ides slagat software router za bilo sta .... za male instalacije imas jeftine routere ala :
Trebaš biti pametan, a ne se bahatiti. To trebaš biti.

A da si tak jake pametni, složil bi JumpStart infrastrukturu gdje ti se cryptorouteri instanciraju automatski, tak da je cijena software routera praktički bescjenje, a cijena hardwarea jeftinija DUGOROČNO (nemoj sad da ti ovo DUGOROČNO "promakne"!), jer software routeri SKALIRAJU.

Kak skaliraju? Pa lepe, dodam još kartica i agregiram linkove (trunking), a nis moral platiti paprenu cijenu za to.

V čemu je problem, nisi v stanju složiti JumpStart, ili kaj? Tak lepe napiši, i skratili bumo si daljnje natezanje.
Quote:
a za bilo sta ozbiljno pravi redundatni router te kosta jeftinije od 2 x ozbiljnija servera sa 10g nicevima.
Gdi su te cijene, daj link, baš me živo zanima!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 16:39   #90
Quote:
edgecrusher kaže: Pogledaj post
Kaj nisi rekao da svoje servere baziraš na jeftinim i3 (i5, i7) procesorima, a njima je, koliko znam, onemogućeno korištenje ECC memorije (čemu inače Xeoni, jelte )
intel serveri podržavaju ECC memoriju. Procesor je Xeon E3 (ista kita kao i i3, sam za servere).

http://www.avadirect.com/Intel-R1304...figure/8100384

Ovi su mi omiljeni. Ne podržavaju buffered ECC memoriju, ali podržavaju ECC i omjer cijene naspram karakteristika je ekonomičan. Za $1.800 USD dobiješ full nabrijani sustav s 32 GB memorije i 4 TB diska, i to ne bilo koje klase diskova, neg Seagate ES, dakle server firmware. Na jedan takav sustav komotno složiš jedno četiri do šest full virtualiziranih Solaris 10 instanci, ili pak 8 - 32 SmartOS instanci, ovisno o tome kulike ti memorije SmartOS instance troše.

Za cryptoroutere je jedan takav sustav teški, teški overkill. Ali naravno radi i jeftin je.

A ti meni najdi server s boljim omjerom cijene i performansi. I to još 100% oriđiđi intel, da i ja nekoga vraga navčim. Navek gledam kak more bolje, a jeftinije.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 16:50   #91
Quote:
maliburek kaže: Pogledaj post
100$ http://www.ubnt.com/edgemax/edgerouter-lite/ .... i eto mozes gurat 1Mpps sto je dosta za bilo kakvu firmu u hrvatskoj (ps. packet processing radi u hardwareu, a ne software ... )
Gdi je ta cijena od $100, piše "find a reseller", a to znači v prijevodu da su cijene paprene!

I još jedna stvar, vrlo bitna stvar: čovjek bi moral biti fakat budala da standardno UNIX okruženje s alatima i neograničenom fleksibilnošću ide zamjenjivati z jednim ovakvim toasterom i proprietary CLI komandama, koje mogu raditi jednu i samo jednu stvar.

Zakaj bi se išel umjetno ograničavati? Kaj ako hoću na primjer dodatno procesirati izvještaje ili podatke, ili poslije nadograditi funkcionalnost v tom routeru? Koja bi budala moral biti, da se idem tak umjetno ograničavati?

A pazi ovo, traže software inžinjera koji se razme v embedded Linux:
Quote:
Two years software development experience
Demonstrated knowledge of C/C++programming, multi-platform WiFi management systems, device firmware (embedded Linux)
http://ubnt.theresumator.com/apply/E...-Engineer.html

Kaj sem ja napisal? Dakle opet UNIX ili UNIX-like OS za to! I zakaj bi sad bilo kdo s tri čiste v glavi išel kupovati tuđi produkt, koji se ovak i onak vrti na UNIXu ili UNIX-like OS-u? Tak se lova ne štedi. Nije ni čudo da je zemlja siromašna, ak se nemilice troši na ovakve gluposti. Ljudi kopaju po containerima jer nemaju kaj za jesti, a ti bi trošil na skupu opremu koju si mogel sam složiti za kikirikije.

Koja mora čovjek bit' nesposobna budala za uopće dojt' na takvu ideju? Kulike bi moral biti nesposoban, da si nis v stanju složiti vlastiti router, i to full automatski? Onda si valjda radije složim sam, gdi za minimalac imam maksimalnu kontrolu i poslije ih z JumpStartom štancam v nedogled.

E fakat si "burek"... ti bi software problem išel rješavati hardwareom i bacanjem novaca... Daj ti lepe odi nekaj drugega delati, a profesionalcima ostavi da se brinu oko ovakvih stvari.

Čim bi ti bacal peneze na ovakve tostere, ti za informatiku nisi. To je potrošački mentalitet, a tome v informatici mjesta nema. Dosta i preveč štete ste već napravili, ti i takvi poput tebe.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 26.10.2014. at 17:06.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 04:40   #92
i give up, annatar je najpametniji

Zadnje uređivanje maliburek : 27.10.2014. at 05:07.
maliburek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 04:46   #93
i give up, annatar je najpametniji

Zadnje uređivanje maliburek : 27.10.2014. at 05:07.
maliburek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 20:06   #94
Quote:
maliburek kaže: Pogledaj post
i give up, annatar je najpametniji
Cuj, nije to pitanje kdo je najpametniji, neg je kvaka v tome da se ja racunalima bavim prek 30 let, a v 30 let imas jake pune vremena isprobati kaj dela, a kaj ne dela.

I za razliku od "profesionalaca", ja se z tim bavim vsaki dan, kak sportas koji trenira za maraton.

Ak ti ja napisem da je nekaj bedastoca, ide ti na ruku da se dobro debelo zamislis o tome kaj sem ti napisal, ne sam ti neg i drugi. Zapravo to kaj sem ti napisal, nisem ti napisal zbog tebe (jer ti ocigledno vec imas svoje misljenje), nego eventualno zbog drugih koji bi v buducnosti mogli naletiti na ovo.

Vse ti to skup ide po principu: "ak sme ludi, nisme glupi!"
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 00:10   #95
Quote:
edgecrusher kaže: Pogledaj post
Kaj nisi rekao da svoje servere baziraš na jeftinim i3 (i5, i7) procesorima, a njima je, koliko znam, onemogućeno korištenje ECC memorije (čemu inače Xeoni, jelte )
Vjerovali ili ne, Core i3, pa i veći broj Pentium i Celeron procesora podržavaju ECC memoriju, dok recimo i5 i i7 ne.
TRICKSTER is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 10:31   #96
Annatar, samo mali ispravak u vezi korekcije na ZFS-u.

Naime, istina je ako imas mirrore ili sl. zaštite da će radit korekcije, no nije istina da je potrebno više od jednog vdev-a.

Naime postoji property na ZFS filesystemu koji se zove copies koju omogućava gore navedeno po zfs fajlsistemu.
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 12:38   #97
Quote:
TRICKSTER kaže: Pogledaj post
Vjerovali ili ne, Core i3, pa i veći broj Pentium i Celeron procesora podržavaju ECC memoriju, dok recimo i5 i i7 ne.
Jebote, prvo sam mislio da si se ludih gljiva najeo, a kad ono

http://ark.intel.com/products/77771/...Cache-3_60-GHz
http://ark.intel.com/products/80817/...up-to-3_40-GHz
http://ark.intel.com/products/80806/...up-to-4_00-GHz
__________________
Razlika između lijeka i otrova je u doziranju.
edgecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 13:45   #98
Quote:
Hmmm kaže: Pogledaj post
Annatar, samo mali ispravak u vezi korekcije na ZFS-u.

Naime, istina je ako imas mirrore ili sl. zaštite da će radit korekcije, no nije istina da je potrebno više od jednog vdev-a.

Naime postoji property na ZFS filesystemu koji se zove copies koju omogućava gore navedeno po zfs fajlsistemu.
Aha. A kulike je stara ta implementacija, koji operativni sustavi je imaju, te jesi testiral to?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 13:47   #99
Znanje je sila, znanje je moc!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 15:54   #100
Vidim da je implementirano od Solaris 10 10/08.

Nisam imao prilike testirat jer mi nije bila potrebna ta funkcionalnost, s obzirom da radim sa FC diskovima u 90% slucajeva, dok u 10% koristim slice mirrore od lokalnih diskova (konkretno ldomi jel).

Koristih i metadevice (mirror od 2 slice-a) pa njega (/dev/md..) pukneš kao disk u ldom te na njega rpool, ali bilo je nekih problema sa bugovima pa ništa od toga.

Iako mi je to draže iz razloga jer se na hypervisoru radim single akciju remirrora ako crkne disk, a ovako moram ldom po ldom (imam spare slice disk iskonfiguriran).

Jasno mi je da kad se koriste metadeviceovi da nema zfs prednosti, no nije mi to toliko ni bitno s obzirom da OS digneš preko mreže dosta brzo doduše sporije i više drkarije nego na Solaris 10 jumpstart, ali jebiga nisam ja birao..
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:04.