Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2016., 17:32   #1
Zdravija prehrana

prije svega,pozdrav svima na ovoj temi.

vjerujem da ovdje ima dosta ljudi koji me mogu savjetovati,odgovoriti i sl. glede nekih moji pitanja.

prije svega,problema s kilažom nemam (dapače,možda bi mi i trebala koja kila)...

mlad sam,još 23 normalne građe, 186, 75 kila...

iako imam dosta zdravu prehranu glede kvalitete same hrane (dosta stvari iz vrta,domaća jaja i sl.) opet što zbog same "izloženosti" konzumiram i lošiju hranu,čak dosta i suhog mesa-kobasice najviše.

Što se tiče samog mesa,ne jedem pečenu svinjetinu previše-nekako mi od te masnoće nije prenajbolje,volim nešto lakše pojesti ALI opet ne mogu bez njega.

E,sad, prvi neki problem bi bio KRUH, ja praktički sa svime jedem kruh,običan uglavnom (iako ime u Hr je relativan pojam s našim mentalitetom)...on mi daje neku dozu sitosti i bez njega ne mogu...dosta sam čitao da je poprilično nezdrav-pa koja bi neka alternativa bila.

Također,nekako slabo koristim voće/povrće--ok,to je isključivo moj problem,odnosno relativno lako je rješiv...

Također,meso, ne bi htio izbaciti,ali opet ne mogu bez njega i da imam ručak tipa neku brokulu samo,to mi je premalo i trebam malo mesa i kruha.

Neko pitanje bi bilo,kako s ovakvima obrocima ostati sit,naravno ne konzumirajući svakih sat vremena...

http://postimg.org/image/4b22u8cv1/

http://postimg.org/image/bbkij0hap/

i još poneki savjet.

Bolje spriječit nego liječiti.

I još jedan problemčić, više jedem prema kraju dana nego od početka.

u vremenu od 7-9 navečer sam najviše gladan i mogu dosta pojesti,a onda ujutro nisam gladan,a volio bi odmah doručkovati a ne čekati 11 pa da pokvarim ručak...

nadam se da će se naći netko voljan malo prokomentirati.

P.S.:Naravno,uz neki prosječan hrvatski džep
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 11:39   #2
jest malo starije pitanje ali je potencijalno korisno za sve nas...pa da malo prokomentiram...

prije svega, pitanje se tice iskljucivo svega i nitko nema jednoznacan odgovor. postoje neke stvari u kojima se svi slazu, neke u kojima su svak sa svakim u ratu. tako da, sve sto cujes uzmi sa zrnom soli...

ja sam sebi postavljao ista pitanja i nakon godina trazenja nekog generalnog odgovora koji bi meni osobno bio smislen dosao sam do sljedecih opcih smjernica:

1) tri glavna obroka otprilike u isto vrijeme
Tijelu je vazan ritam. Ovo je, naravno, jako povezano sa spavanjem, a u mom konkretnom slucaju to izgleda otprilike: dorucak oko 7:00, rucak oko 13:00, vecera oko 18:30.
Za medjuobrok obicno nekakav smoothie baziran na zelenom lisnatom povrcu, s ponekom sezonskom vockom i nesto od orasastih plodova (u 99% slucajeva kod mene je to orah).

Opca smjernica koje se drzim je da ugljikohidrate grupiram u prvi dio dana, a proteine u vecernje.

2) Ne jesti minimalno 3 sata prije spavanja
Sve treba svoju dozu odmora pa tako i probavni sustav. Dodatno, pauza u prehrani od tih 10ak sati (dok spavas) dobra je za inzulinsku/leptinsku osjetljivost.

3) proteini su baza oko koje se gradi obrok
Kao gradivni i najzasitniji element prehrane proteini su mi baza svakog obroka kojoj onda dodajem 'prilog'. Taj prilog je uvijek zeleno povrce u nekoj formi: od salate do kuhanih variva. (sam izvor proteina cu navesti u drugom odgovoru jer spominjes izravno meso)

4) unos ugljikohidrata striktno vezati uz intenzivnu tjelesnu aktivnost
Ovo je jedno od vaznijih pravila. Ugljikohidrate, pogotovo one 'brze' i 'jednostavne', treba pazljivo unositi direktno u ovisnosti o anaerobnoj (ne aerobnoj) fizickoj aktivnosti jer sve sto je vise od glikogenskih rezervi zavrsit ce u nekoj formi masti: od jetre preko visceralne to potkozne. Aerobne aktivnosti tu ne pomazu jer ce one trositi mast, a ne glikogen i tu lezi razlog mnogih slucajeva gdje ljudi i uz vjezbu nemaju dobru tjelesnu kompoziciju.

5) Fermentirane namirnice - probiotici
Vrlo vazno za dobru formu probavnog sustava. Od kucnih kefira do kiselog zelja. Osobno, najbolje mi je kiselo zelje.

6) Vlakna
Kao i pod 5), vazna su za zdravlje probavnog sustava a povrh toga i pojacavaju osjecaj sitosti sto povoljno utjece na 'gustocu kalorija' odnosno koliko kalorija uneses svakim zalogajem.
Bitna stvar: izvor vlakana je puno bolje traziti u povrcu (zelenom, lisnatom) nego u cjelovitim zitaricama jer zitarice dolaze upakirane sa spojevima koji blokiraju apsorpciju vitamina i minerala. postoje studije koje sugeriraju cak povecanu smrtnost u slucajevima u kojima su vlakna dominantno dolazila iz cjelovitih zitarica.

7) Izvori proteina (meso)
Piletina je klasik. 2-3 obroka piletine tjedno, jednom crveno meso (eto zasto su nasi stari voljeli nedjelju) a ostatak mahunarke (fermentirane ili namocene). Jasno, tu su i mlijecne stvari s tim da tu vrijedi pravilo sto fermentiranije to bolje (dakle, kefir, sir).

Sto se konkretno mesa tice, najradije sljedecim redom: piletina, divljac koja pase, prezivaci, svinjetina.
S crvenim mesom ne pretjerivat...jednom tjedno je sasvim dovoljno.
Kobasice i slicne djecje radosti smatrati smecem (u zdravstvenom smislu) a to znaci dozvoliti si ih ali znati da veze sa zdravljem nemaju. Naprotiv.

8) Kruh, tjestenine, zitarice...
Ja ih smatram smecem. To ne znaci da ih nikad ne jedem, ali svakako mi nisu niti priblizno dio normalnog obroka. Uzmem ih ako mi se hoce jednom u 10-20 dana kad si odredim da cu si dopustit junk-day.

9) Zdrav profil masti
Zaboravit na sva industrijska biljna ulja. Baza za pripremu jela, ako vec mora bit masti (a ne mora) su svinjska mast i maslinovo ulje. Ostatak masnoca tipa za salate, smoothies i slicno dolazi od orasastih plodova.

10) Dan posta tjedno je vrhunska stvar
Netko tjedno, netko u 10 dana, netko mjesecno...ali opcenito vrlo korisna stvar.
Osobno meni je to petak i taj dan ne jedem bas nista.


11) Neizmjerno vazno: zdrav san
Zdrav san znaci u pravo doba (ne prekasno leci) i dovoljna kolicina sna (7-8 sati)
----

Jos jedna bitna napomena je ne jesti uopce ili sto je moguce manje industrijski obradjenu hranu. Isto tako, nije zgorega ne imati prepun tanjur razlicitih stvari. Drzati se jednostavne hrane.
Sto se pripreme tice, uvijek dati prednost kuhanju nad pecenjem.

Soli minimalno. Gazirano nista. Sokova nista. Ne cijedit voce vec ga ili jest ili cijelo izblendat.
Slatko, razumije se, nista.
Zaprške zaboravit.


PS.
Prica o hrani je prije svega evolucijska a onda i kulturoloska. Drugim rijecima, neke stvari su programirane u nas. S druge strane, okolina u kojoj zivimo i provodimo najvise vremena okidat ce razlicite uprogramirane nam mehanizme. Jedan od glavnih ciljeva je sloziti si okolinu tako da okida one zdrave mehanizme.

PS2.
Vjerojatno sam more stvari izostavio...ali to mozemo nastavit ako se diskusija razvije...
forumhrusername is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 01:17   #3
Donedavno nije postojao nijedan sajt ili organizacija koja je nekomercijalna, neprofitna, bazirana na nauci i koja informiše ljude o najnovijim informacijama o ishrani baziranim na dokazima. Jedine informacije koje su decenijama stizale do većine ljudi širom sveta su bile pristrane, netačne i varljive informacije dostavljene od strane milijarderskih prehrambrenih industrija (meso, jaja, so i mleko), vlada, organizacija i istraživača sa sukobom interesa. Radi toga je većina ljudi širom sveta uključujući i doktore ostala pouzdana u meso, jaja i mlečne proizvode i odbila da prebacivanje na biljnu ishranu uzme u obzir.

To se promenilo zahvaljujući sajtu NutritionFacts.org – jedini nceekomercijalni, neprofitni i naučno bazirani sajt na svetu koji nudi najnovije informacije o ishrani bazirane na dokazima. Ovaj sajt je lansiran 2011. godine i trenutno ga mesečno posećuje više od dva miliona ljudi i ima više od pola miliona obožavalaca na Facebook-u. Da bi dodatno informisao ljude o beneficijama biljne ishrane i opasnostima mesa i životinjskih proizvoda, osnivač sajta Dr. Majkl Greger objavio je knjigu koja se trenutno smatra najvažnijom knjigom na svetu – Kako ne umreti.

Dakle, glavni razlog zašto mnogi ljudi ne žele da vegansku ishranu uzmu u obzir je radi toga što su dezinformisani i zbog njihovog još uvek preovladavajućeg poverenja u meso i životinjske proizvode koje promovišu milijarderske prehrambrene industrije koje polako gube kredibilitet zahvaljujući sajtovima kao što su NutritionFacts.org i novim zakonima koji zahtevaju sve naučno-istraživačke eksperimente i studije da objave apsolutno potpune informacije, trgovinske veze, sukobe interesa i finansiranje svakog istraživača, naučnika i lekara koji učestvuje u istraživanju što je donelo do otkrića da u 69% slučajeva studija lekari nisu otkrili svoje sukobe interesa.

Ove informacije su do mene stigle u 2013. godini i tada sam odlučio da iz svoje ishrane izbacim meso, jaja i mlečne proizvode i pređem na isključivo biljnu odnosno vegansku ishranu. Danas se biljnom ishranom hranim iz saosećanja prema sebi, saosećanja prema životinjama, saosećanja prema svim ljudima sveta i saosećanja prema našoj Majci Zemlji. Od kada sam prešao na biljnu ishranu, stekao sam mnogo znanja i iskustva koje sam podelio u članku Praktičan vodič za biljnu ishranu u kojem možeš da saznaš više o ovoj ishrani.
MatijaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 18:18   #4
NutritionFacts.org je ekstremno veganski site i nikako nije objektivan.
Treba se hraniti kako su se hranili tvoji preci na ovim prostorima stotinama godina a to sigurno nije veganstvo niti vegeterijanstvo kao u Aziji npr..
U veganstvo/vegeterijanstvo zbog ideoloskih razloga ne ulazim ali nikako nije optimalan nacin prehrane za nas na Balkanu..
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 18:37   #5
Frankie, ti pljuješ po nečemu čemu ni ime ne znaš pravilno napisati.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 22:20   #6
pozdrav,

stvarno sam laik za sve vezano uz prehranu, bavim se sportom no nikad nisam pretjerano pazio na prehranu, što iz manjka vremena što iz nebrige...Visok sam 175 cm i imam uvijek nekih 68-70 kg, i nemam neku veliku želju ni dobijati ni gubiti na težini već se u zadnje vrijeme trudim jesti što zdravije, pa u vezi s time imam par pitanja vezanih uz neke proizvode koje konzumiram jer su kao ok hrana, pa me baš zanima vaše mišljenje o njima, njihovim hranjivim vrijednostima, koliko su dobre ili loše... pa da krenemo:

Općenito mliječni proizvodi, prije svega npr jogurt sa 0,9 % mm koji jedem uz pahuljice ili kaše...

Zatim baš te kaše, ima raznih, uzmem kako u kojoj trgovini naletim ali sve se svode na isti princip, tipa Dobra kaša ili tako nešto?

Zobene pahuljice, jesu li i zbog čega su tako dobre kao što se priča da jesu?

u konzumu postoji nekakva Protein power porridge- kao 100 posto bio kaša sa chia sjemenkama i kokosovim šećerom- ovako što ja kao laik sa one poleđine mogu vidjeti čini se dosta dobar proizvod, zna li netko nešto o tome?

zatim dukatovi jogurti kao sa proteinima, pretpostavljam da je da prostite govno, jesam u pravu?

i naravno, ako imate neke pametne savjete vezane uz prehranu, slobodno...
Aquino Baxter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 07:00   #7
Quote:
Aquino Baxter kaže: Pogledaj post
pozdrav,

stvarno sam laik za sve vezano uz prehranu, bavim se sportom no nikad nisam pretjerano pazio na prehranu, što iz manjka vremena što iz nebrige...Visok sam 175 cm i imam uvijek nekih 68-70 kg, i nemam neku veliku želju ni dobijati ni gubiti na težini već se u zadnje vrijeme trudim jesti što zdravije, pa u vezi s time imam par pitanja vezanih uz neke proizvode koje konzumiram jer su kao ok hrana, pa me baš zanima vaše mišljenje o njima, njihovim hranjivim vrijednostima, koliko su dobre ili loše... pa da krenemo:

Općenito mliječni proizvodi, prije svega npr jogurt sa 0,9 % mm koji jedem uz pahuljice ili kaše...

Zatim baš te kaše, ima raznih, uzmem kako u kojoj trgovini naletim ali sve se svode na isti princip, tipa Dobra kaša ili tako nešto?

Zobene pahuljice, jesu li i zbog čega su tako dobre kao što se priča da jesu?

u konzumu postoji nekakva Protein power porridge- kao 100 posto bio kaša sa chia sjemenkama i kokosovim šećerom- ovako što ja kao laik sa one poleđine mogu vidjeti čini se dosta dobar proizvod, zna li netko nešto o tome?

zatim dukatovi jogurti kao sa proteinima, pretpostavljam da je da prostite govno, jesam u pravu?

i naravno, ako imate neke pametne savjete vezane uz prehranu, slobodno...
za početak pohvala za volju i spremnost

prvi korak je da naučiš čitati etikete i nutritivne informacije te da prehranu baziraš na proteinima i mastima a manje na ugljikohidratima

sve low fat je puno šećera i savjetovala bi izbjegavanje svega što u nazivu ima ''light'', ''fit'' ili ''fitness''. to uključuje i kaše u većicama koje su također pune šećera. kupi zobene, neke sjemenke koje voliš i složi si sam kašu.

osobno bi više savjetovala proteinski doručak, npr kajgana i avokado
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 23:31   #8
https://nutritionfacts.org/
Alist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 22:19   #9
Pravilna prehrana

Pozdrav ekipa

Vrlo sam uvjeren da je ovo pitanje postavljeno već toliko puta da i vrapci na grani znaju odgovore, ali moj slučaj je malo specifičan pa bih volio prodiskutirati oko toga.

Stanje je sljedeće, u zadnjih nekoliko godina nabio sam malo (čitaj puno) viška kila. Još uvijek to nije prošlo u ekstreme, niti nije da izgledam kao neki McDonalds fan, ali trebao bih izgledat puno bolje. Kilaža mi je već zadnjih godina ista, možda koja kg više, manje, ali još je dvoznamenkasta.

Problemi su sljedeći:
1) sugar - i to A LOT! izgleda da imam nekih ozbiljnih problema u vezi tih slatkiša. Nikako ih ne mogu izbacit iz prehrane i upravo radi njih sam se udebljao (ne pitajte i ne komentirajte kako je to moguće, koliko toga dnevno... ili išta slično, da moguće i eto jeb**a. Nakupilo se s godinama). Kako neki zapnu za pušenje, alkohol, drogu, ja sam zapeo za slatkiše u istoj mjeri i teško se skidam s njih. Već sam par puta uspio se ''nakratko'' skinuti s njih i izdržat oko mjesec, mjesec i pol i onda bi opet počeo i onda bi bilo teško opet stati. Ima li tko kakve savjete kako da to konačno izbacim iz prehrane? Uvjeren sam 99% ako ih izbacim da bi bez problema počeo skidat kile i to iz 2 razloga:

Razlog 1. - Kao prethodno navedeno, nisam neki Mc fan, ne samo fanatik Mekića, već hrane općenito (vjerovali ili ne, izgledao tako ili ne ). Da, nisam lud za hranom i mogu je bez ikakvog problema odbit i čitav dan gotovo ne jest, nikad me nećete vidjet da se prejedam s hranom i da uživam u njoj. Jednostavno nije moj đir.

Razlog 2. - Sportaš sam, da da, iako tako vjerojatno ni ne izgledam Već se dugi niz godina (oko 10) bavim ekstremnim sportom koji zahtjeva tešku fizičku aktivnost, neću sad navodit koji vjerojatno možete isčitat između redova, te već zadnja 2 mjeseca trčim par puta tjedno po pola sata bez prestanka. Nekim onako, umjerenim tempom u prosjeku. Trčao sam i prije po ljeti, ali mi je dosadilo, nije baš neki sport koji pretjerano volim, ali eto, mogu i to s obzirom da moji sukilaši uglavnom ne mogu.

Dakle, neke preporuke kak da se skinem s tolkih slatkiša?

Problem 2. - Student sam i non stop sam na nogama em zbog posla, em zbog studiranja. Na fakultet svakodnevno putujem, nema me od 5 ujutro do 8 navečer. Posao isto tako na terenu, jedino što dođem ranije kući. Uglavnom gablecujem po putu i na faksu i poslu. Problem je što ne znam što da jedem. Dosta mi je više te menze (vjerujem da će me objesit na križ zbog ovog) jer smatram da su mi porcije u menzi prevelike pa kad ih pojedem osjećam se ko da sam pojeo slona .

Tražim preporuke što da jedem na terenu. Ima li ko kakve prijedloge što mogu kupit u 99% dućana da mogu jesti, a opet da nije nešto abnormalno skupo i da može zamijenit svakodnevni ručak u menzi?

Hvala unaprijed svima Cheers
Min7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 07:02   #10
Redovito spavanje ti je na nultom mjestu prije svega, pogotovo ako si sportas a ti s time ne stojis kako treba s obzirom na vrijeme posta..
Jedino sto to nije sexy tema kao npr. suplementi i vjezbanje pa nitko o tome ne zeli..
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 10:38   #11
Quote:
Frankie kaže: Pogledaj post
Redovito spavanje ti je na nultom mjestu prije svega, pogotovo ako si sportas a ti s time ne stojis kako treba s obzirom na vrijeme posta..
Jedino sto to nije sexy tema kao npr. suplementi i vjezbanje pa nitko o tome ne zeli..
Zapravo, da. Vrlo malo spavam, mozda ako jednom ili dva puta okinem +7h spavanja
Min7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 10:02   #12
Nema niko nikakav prijedlog što za doručak na putu?
Min7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 06:03   #13
Min7, što se tiče slatkiša, to je samo pitanje volje. ne postoji magična formula.

doručak: moraš naučiti pripremati noć prije. zobenu kašu sa voćem/sjemenkama nosiš u posudi....chia puding na 100 načina....smoothie....kuhana jaja uz sir i šunku....razne vrste slanih muffina (npr.jaja+šunka+sir+nasjeckano povrće). Muffine možeš napraviti za nekoliko dana unaprijed jer ako napraviš 12, to može biti za 3 dana.
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 13:56   #14
Quote:
Min7 kaže: Pogledaj post
Nema niko nikakav prijedlog što za doručak na putu?
Ako nemam na raspolaganju frizider, prakticiram kruh, kuhana jaja, rajcice, malo prsuta - prsut kupim zavakumiran vecer prije i ne bude mu nista do jutra. Jaja skuham prije puta.
Na jednom putovanju koje je ukljucivalo dosta visesatne rekreacije sam i maslac od kikirikija za dorucak (100% kikiriki ili 99% kikiriki + 1% sol).

Opcenito su mi kuhana jaja zgodna za na put, bilo kao dio glavnog obroka, bilo za snack.

Ako ti je ok mlijeko sobne temperature za sa zobenima, mozes kupiti ona trajna u pakiranjima od 2dl pa ujutro sloziti zobene s dodacima.

Ako imas na raspolaganju frizider, to daje hrpu opcija sa sunkom, sirom, jogurtom.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 15:54   #15
Baš i nisam u nekoj prevelikoj mogućnosti takve stvari slagat i nosit, a niti imam volje. Eventualno bi mogao u neku flašicu ili nešto tako ulit mlijeka stavit zobene pahuljice. Ne znam za ove iz Lidla. Skroz desno od čokolade, je li to uredu ili bi ih trebao izbjegavat?

http://www.najcena.si/images/product..._vrst_750g.jpg
Min7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 16:20   #16
Vjerojatno imaju pun k secera, ali provjeri.

Ako ti je komplicirano ponijeti dvije-tri stvari sa sobom, jednostavnijeg prijedloga nazalost nemam.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 19:25   #17
Quote:
Min7 kaže: Pogledaj post
Baš i nisam u nekoj prevelikoj mogućnosti takve stvari slagat i nosit, a niti imam volje. Eventualno bi mogao u neku flašicu ili nešto tako ulit mlijeka stavit zobene pahuljice. Ne znam za ove iz Lidla. Skroz desno od čokolade, je li to uredu ili bi ih trebao izbjegavat?

http://www.najcena.si/images/product..._vrst_750g.jpg
Ma nemas ti volje.
Zasto pitas savjet kad ti se ne da?

Putovala sam svugdje i nosila svasta u raznim uvjetima. Sve se moze. Ako to zelis
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 20:16   #18
Malo ste otišle van topica. Pročitajte post malo detaljnije ''Tražim preporuke što da jedem na terenu. Ima li ko kakve prijedloge što mogu kupit u 99% dućana da mogu jesti, a opet da nije nešto abnormalno skupo i da može zamijenit svakodnevni ručak u menzi?''

Tražio sam što mogu kupit, a ne ponjet sa sobom.
Min7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 20:39   #19
pa lijepo odeš u bilo koji dućan, pogledaš kaj imaju u ponudi i izabereš u skladu sa svojim novčanim mogućnostima. svaki dućan ima različite cijene i svoju ponudu.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 21:16   #20
Quote:
forumhrusername kaže: Pogledaj post
jest malo starije pitanje ali je potencijalno korisno za sve nas...pa da malo prokomentiram...

prije svega, pitanje se tice iskljucivo svega i nitko nema jednoznacan odgovor. postoje neke stvari u kojima se svi slazu, neke u kojima su svak sa svakim u ratu. tako da, sve sto cujes uzmi sa zrnom soli...

ja sam sebi postavljao ista pitanja i nakon godina trazenja nekog generalnog odgovora koji bi meni osobno bio smislen dosao sam do sljedecih opcih smjernica:

1) tri glavna obroka otprilike u isto vrijeme
Tijelu je vazan ritam. Ovo je, naravno, jako povezano sa spavanjem, a u mom konkretnom slucaju to izgleda otprilike: dorucak oko 7:00, rucak oko 13:00, vecera oko 18:30.
Za medjuobrok obicno nekakav smoothie baziran na zelenom lisnatom povrcu, s ponekom sezonskom vockom i nesto od orasastih plodova (u 99% slucajeva kod mene je to orah).

Opca smjernica koje se drzim je da ugljikohidrate grupiram u prvi dio dana, a proteine u vecernje.

2) Ne jesti minimalno 3 sata prije spavanja
Sve treba svoju dozu odmora pa tako i probavni sustav. Dodatno, pauza u prehrani od tih 10ak sati (dok spavas) dobra je za inzulinsku/leptinsku osjetljivost.

3) proteini su baza oko koje se gradi obrok
Kao gradivni i najzasitniji element prehrane proteini su mi baza svakog obroka kojoj onda dodajem 'prilog'. Taj prilog je uvijek zeleno povrce u nekoj formi: od salate do kuhanih variva. (sam izvor proteina cu navesti u drugom odgovoru jer spominjes izravno meso)

4) unos ugljikohidrata striktno vezati uz intenzivnu tjelesnu aktivnost
Ovo je jedno od vaznijih pravila. Ugljikohidrate, pogotovo one 'brze' i 'jednostavne', treba pazljivo unositi direktno u ovisnosti o anaerobnoj (ne aerobnoj) fizickoj aktivnosti jer sve sto je vise od glikogenskih rezervi zavrsit ce u nekoj formi masti: od jetre preko visceralne to potkozne. Aerobne aktivnosti tu ne pomazu jer ce one trositi mast, a ne glikogen i tu lezi razlog mnogih slucajeva gdje ljudi i uz vjezbu nemaju dobru tjelesnu kompoziciju.

5) Fermentirane namirnice - probiotici
Vrlo vazno za dobru formu probavnog sustava. Od kucnih kefira do kiselog zelja. Osobno, najbolje mi je kiselo zelje.

6) Vlakna
Kao i pod 5), vazna su za zdravlje probavnog sustava a povrh toga i pojacavaju osjecaj sitosti sto povoljno utjece na 'gustocu kalorija' odnosno koliko kalorija uneses svakim zalogajem.
Bitna stvar: izvor vlakana je puno bolje traziti u povrcu (zelenom, lisnatom) nego u cjelovitim zitaricama jer zitarice dolaze upakirane sa spojevima koji blokiraju apsorpciju vitamina i minerala. postoje studije koje sugeriraju cak povecanu smrtnost u slucajevima u kojima su vlakna dominantno dolazila iz cjelovitih zitarica.

7) Izvori proteina (meso)
Piletina je klasik. 2-3 obroka piletine tjedno, jednom crveno meso (eto zasto su nasi stari voljeli nedjelju) a ostatak mahunarke (fermentirane ili namocene). Jasno, tu su i mlijecne stvari s tim da tu vrijedi pravilo sto fermentiranije to bolje (dakle, kefir, sir).

Sto se konkretno mesa tice, najradije sljedecim redom: piletina, divljac koja pase, prezivaci, svinjetina.
S crvenim mesom ne pretjerivat...jednom tjedno je sasvim dovoljno.
Kobasice i slicne djecje radosti smatrati smecem (u zdravstvenom smislu) a to znaci dozvoliti si ih ali znati da veze sa zdravljem nemaju. Naprotiv.

8) Kruh, tjestenine, zitarice...
Ja ih smatram smecem. To ne znaci da ih nikad ne jedem, ali svakako mi nisu niti priblizno dio normalnog obroka. Uzmem ih ako mi se hoce jednom u 10-20 dana kad si odredim da cu si dopustit junk-day.

9) Zdrav profil masti
Zaboravit na sva industrijska biljna ulja. Baza za pripremu jela, ako vec mora bit masti (a ne mora) su svinjska mast i maslinovo ulje. Ostatak masnoca tipa za salate, smoothies i slicno dolazi od orasastih plodova.

10) Dan posta tjedno je vrhunska stvar
Netko tjedno, netko u 10 dana, netko mjesecno...ali opcenito vrlo korisna stvar.
Osobno meni je to petak i taj dan ne jedem bas nista.


11) Neizmjerno vazno: zdrav san
Zdrav san znaci u pravo doba (ne prekasno leci) i dovoljna kolicina sna (7-8 sati)
----

Jos jedna bitna napomena je ne jesti uopce ili sto je moguce manje industrijski obradjenu hranu. Isto tako, nije zgorega ne imati prepun tanjur razlicitih stvari. Drzati se jednostavne hrane.
Sto se pripreme tice, uvijek dati prednost kuhanju nad pecenjem.

Soli minimalno. Gazirano nista. Sokova nista. Ne cijedit voce vec ga ili jest ili cijelo izblendat.
Slatko, razumije se, nista.
Zaprške zaboravit.


PS.
Prica o hrani je prije svega evolucijska a onda i kulturoloska. Drugim rijecima, neke stvari su programirane u nas. S druge strane, okolina u kojoj zivimo i provodimo najvise vremena okidat ce razlicite uprogramirane nam mehanizme. Jedan od glavnih ciljeva je sloziti si okolinu tako da okida one zdrave mehanizme.

PS2.
Vjerojatno sam more stvari izostavio...ali to mozemo nastavit ako se diskusija razvije...
Super mi je ova tema a s većinom ovog gore se slažem, temeljem nekog vlastitog, životnog iskustva i opsjednusti dijetama zadnjih 20 godina. Svaka čast, odlično rezimirano! Ja to ne bih znala tako, ali kad sam pročitala - to je to - manje više!

Ja sam si uništila metabolizam, zdravlje i psihu glupim dijetama cijeli život, a nadebljala sam se samo tako i zato sam u ovoj godini odlučila vratiti se kvaliteti života i prehrane, a ne fiks idejama.

Ono što me muči, temeljem tvojih preporuka, dvije su stvari:

- što za doručak (zrnje i kaše ne dolazi u obzir, kao ni zeleni smoothiji)
- koliki obrok mesa/koja količina je tebi 1 obrok? ja i u tome pretjerujem...četvrt pileta mi je za pod zub
- što misliš o tzv. povrću za francusku - mrkva, grašak, krumpir....ja bih to mogla jesti svaki dan...nije neko rješenje, ali opet je bolje od tijesta i slatkiša...preslatko? previše ugljikohidratno? ili može proći?


Ja bih od preporuka dodala još i juhu prije svakog ručka, dobra je za probavu, a i malo zasiti.
MarinaZaPet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:08.