Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2016., 08:09   #21
Da rig

Vrata su se naglo otvorila usred noći, kroz njih je provirila glava koja je na lošem hrvatskom rekla samo:
- Plin !
O mamu ti jebem šiptarsku, pomislio sam. Ako je opet neko bezvezno sranje, iskrcat ću ga, majke mi. Taj je lik već jednom nepotrebno uzbudio cijelu platformu radi svoje gluposti. No sa LEL-om se nije za šaliti pa sam na brzinu obukao kombinezon, zgrabio torbu za prvu pomoć i otrčao na helideck.
- Ima li ozlijeđenih ?
- Nema, svi su u redu.
- Jeli nekom slabo ?
- Nije, doktore, svi su u redu.
- Gdje je OIM ?
- U svom uredu, na vezi je sa obalom.
- Svi ljudi su ovdje ?
- Svi osim OIM-a, toolpushera i company mana.
- Dobro, neka svi budu ovdje do daljnjega.
Sa LEL-om se nije za šaliti. To je plin koji možeš samo jednom omirisati. Smrdi po pokvarenim jajima. No ako znaš kako smrdi, onda si vjerovatno već mrtav. LEL izaziva trenutačnu smrt nakon samo jednog udisaja. Pored mnogih nalazišta metana koji crpimo, gdjegdje se nađe i nalazište LEL-a. Ako prilikom bušenja slučajno pogodimo bazen sa LEL-om, moguće je istjecanje plina koji je, iako smrtonosan, još uvijek teži od zraka. Zato je kompletna posada na helidecku, na najvišoj točki platforme.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 23:00   #22
3.

Ganesh me prebacila autom do obližnjeg aerodroma. Gasila je čik u pepeljaru i kašljala pritom. Niti doktorat iz psihologije niti 20 godina aktivnosti u Oshinom centru nisu je osvijestili protiv te ružne navike. Uhvatila je moj pogled i promuklim glasom procijedila:
- Ne gledaj me tako. Zapalim 4-5 komada godišnje. Uglavnom kada mi je teško.
- Hoćeš reći da ti je sada teško ? Zašto ?
- Ne pravi se blesav, mali. Žao mi je što ideš.
- Moram, Ganesh. Ti me bar razumiješ.
- Ehh, razumijem te, nažalost. Kao što razumijem da te više nikada neću vidjeti.
- Nemoj tako. Pa nije Tibet na kraju svijeta, osim toga, vratit ću se.
Stavila mi je prst na usta i ušuškala me. Zatim je otkopčala sigurnosni pojas, prvo meni pa sebi. Nakon toga se nagnula i poljubila me strastveno. Dobrzo me odgurnula od sebe i zapovijedila da izađem. Dohvatila je ruksak sa zadnjeg sjedišta i dobacila mi ga dok sam izlazio iz automobila. Okrenula je glavu no učinilo mi se da joj je suza doprhnula na oko. Gledajući kruto ispred sebe rekla je ozbiljnim glasom:
- Budi dobar i javi se ponekad. A sad briši.
Navlačio sam ruksak i zbunjeno je gledao dok je odlazila uz škripu guma. Neko sam vrijeme srdačno mahao a onda se osvrnuo i ugledao zgradu aerodroma. Zgradu koja je polazna točka nove stranice mog života.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2016., 08:17   #23
4.

Uletio sam u radio room, gdje sam pretpostavljao da bi mogao biti šef, među posadom poznatiji kao OIM - offshore installation manager. Šef je englez od svojih 50ak god. Čovjek je polu pismeni alkoholičar, po struci mesar no bio je podobno ambiciozan pa, eto, dogurao do šefa offshore instalacije. Svatko sa imalo ambicije može postati šef platforme. Dovoljno je samo biti poslušan i raditi bez pogovora. Čak je preporučljivije da osoba nije odviše inteligentna, da ne zapitkuje previše. Da ne zabada nos kao ja, npr. Zbog toga me ne vole u menedžerskim krugovima, zbog toga nikada nebih mogao napredovati, čak i kada bih htio. Kompetentnost nije odlika koja se traži, već pokorna poslušnost. Traži se inertnost i tupilo a ja sam čovjek koji voli razmišljati. Platforma predstavlja sve ono što prezirem, pa ipak, trebalo mi je to iskustvo u životu. Potpisao sam ugovor na godinu dana u komadu. Bio je to potez ravan psihičkom samoubojstvu, ali ja imam viši cilj. Taj me cilj pogoni da se nosim sa glupošću koja me okružuje. Ne želim djelovati prepotentno i bahato, no takav je slučaj. Na platformi mahom rade neobrazovani i neuki ljudi, priučeni zanatu. Od 70 ljudi na platformi, polovica ima samo srednju školu, druga polovica niti to.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2016., 12:12   #24
5.

Pokucao sam na vrata budističkog hrama, ubrzo je otvorio ćelavi, omanji čovjek mišolikog izgleda. Imao je neprirodno dugačke ruke kojima me srdačno pozivao da uđem. Prozborio je na tibetanskom ali nisam ga mogao razumjeti.
- English ?
Upitno sam ga pogledao, nadajući se da govori engleski. Nasmijao se, primio me pod ruku i uveo dublje u hram. U atriju se nalazio golemi Buddhin kip u ležećem položaju. Nisam još vidio kip te veličine pa sam se nehotično poklonio. Redovnik koji me primio nasmijao se, prozborio još nešto na tibetanskom a zatim mi rukom dao znak da čekam i otputio se u jednu od pokrajnjih prostorija. Ubrzo se pojavio prvi redovnik, za njim je došao i drugi, postariji čovjek. Mogao je imati 60 i koju, preplanule puti i dobroćudnog izgleda. Pozdravio me na engleskom a onda mi ponudio hranu i smještaj, bez da sam išta zatražio. U tom sam hranu proveo sljedećih 10 godina svog života.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 09:30   #25
naša posla

Gospodin koji radi na odvozu bio je ljubazan dok me upozoravao da moram odvajati smeće. Nisam imao pojma o tome, međutim, otkako sam osviješten tim saznanjem, odvajam smeće: plastika, metal i staklo idu u svoje posebne kontejnere a komunalni otpad opet u neki poseban kontejner. I onda dođe kamion za odvoz smeća i utrpa sve kontejnere u istu baju. Toliko o odvajanju.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 10:38   #26
:facepalm:

- Ček, ček, samo da provjerim dali sam dobro shvatio – ti mi zamjeraš što nisam htio spavati sa tobom a nju sam ševio dvije noći ?
Razmišljao sam dali da pošaljem tu poruku, ali onda ipak odustao. Ne možeš upaliti svjetlo tamo gdje ga nema. Pokušati nešto naučiti glupana je poput kuhanja u razbijenom loncu. Smijem se već par dana, otkako sam dobio navedenu poruku. Svašta sam doživio, posebice sa ženama, ali ovo je čak i za mene previše. Žena mi zamjera što je nisam htio kresnuti. I ljuta je jer sam ševio njenu poznanicu a nju nisam htio. Ljudska glupost zaista nema granica...
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 15:47   #27
daddy kewL

Frend je jutros dobio dijete. Bili smo na kavi, smijao sam mu se u facu. Još uvijek je pričao nebuloze, još uvijek nije bio svijestan što mu se dogodilo. Boki je kapetan broda već dugo, turbo pedantan tip jako dobra srca. Jedan od rijetkih koje pare nisu pokvarile. Bar ne jako. Ima 45 god, to mu je prvo dijete u životu. Pošto je žena morala roditi na carski, nije mogao prisustvovati porodu pa tako još nije vidio dijete. Poslije kave je otišao po buket i u bolnicu. Večeras je fešta, Jedva čekam da mu vidim facu nakon što je napokon ugledao svoje dijete. Jer taj jedan pogled je vjerovatno i najprosvjetljujući trenutak u životu. Bar je za mene bio. Svašta sam se zavaravao, svašta umišljao, obećavao sam sebi, ja i bivša žena međusobno... No kad sam prvi put ugledao svoje dijete, to je bilo to. Od tog trena moj život je u njegovim rukama. Ja živim za to dijete, ono mi je centar svijeta i smisao života. Moraš probati naranču da bi znao kakvog je okusa. Frend je danas probao naranču.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 17:14   #28
6.

- Koji si ti luzer. Ljut si jer je riba glupa a htio si je ženiti.
Ležao sam u travi poput Vitruvijskog čovjeka. Željko je tvorio one zrakaste sjene i zavitlavao me.
- Ma koja riba. Prošlo me to. Samo mi je vježbala strpljenje, otpuštanje i zaborav. Zahvalan sam joj na tome. I na tome što me iznova naučila da znam što ne želim.
Zrake sunca probijale su kroz predivnu krošnju. Ponad mene kočoperio se libanonski cedar. Cedrus libani, moje najdraže stablo. Volio bih biti cedar, pomislio sam i preselio svoju entelehiju u to velebno drvo. Bijaše to najljepši period mojih inkarnacija. Ali morao sam ići dalje, narasti, dati...

Zadnje uređivanje Da Kang : 16.09.2016. at 17:31.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 17:24   #29
7.

U ovome svijetu ne mogu biti ispravan, shvatio sam. Okruženje i vrijeme gdje sam bačen tjeraju me da radim stvari koje ne želim. Tjeraju me da radim stvari kojih se sramim, koje su ispod mojeg dostojanstva i inteligencije. Morao sam pobjeći, nekako sam to znao, nekako je to utkano u meni oduvijek, bilo je samo pitanje vremena, trenutka kada ću sazrijeti, shvatiti. Jer nije li sve samo u tome? U sazrijevanju ? Uzalud ti sva inteligencija ako je ne koristiš, ako je ne razvijaš. Ako ne ideš dalje. Ako ne čitaš. U knjige je utkana sva kultura otkad je poznajemo. Čitanjem možeš najviše rasti. I meditacijom.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 07:32   #30
Pozvao sam je unutra. Ušla je nekako oprezno. Možda je slutila što će se desiti. Ogledala se po stanu a onda stala skidati jaknu. Stao sam iza nje kako bih joj pridržao jaknu. Ispod jakne je imala majicu kratkih rukava bijele boje. Nakon prvog uboda u vrat, majica je postala isprva ružičasta, a kako je sve više krvi dotjecalo iz njezine jugularke, majica se polako ali sigurno bojala zagasito crveno. Kad je život napokon izašao iz nje, shvatio sam da to i nije bio najsretniji način za ubojstvo. Trebao sam joj slomiti vrat ili nešto praktičnije. Ovako imam 4-5 litara krvi u dnevnom boravku. A nedavno sam ga temeljito usisao i oprao. Sva sreća da nemam tepih.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 08:58   #31
Legao sam na pod, opet poput Vitruvijskog čovjeka. Željko je razmahivao krv uokolo. Bio sam sretan kao dijete, kao ptice kada lete. Kao kada iz grada kreneš na selo. Isprva primjećuješ tabele i znakove a kasnije toga nestane. Cesta postaje sve uža a priroda sve šira. Vraćaš se doma, znaš to negdje iznutra. Mora da sam ležao dugo jer muhe su počele oblijetati njezin ušiljeni leš. Staklast, ukočen pogled djelovao je poetično. Napisao sam joj pjesmu pa je zatim otpjevao. To je bio prvi put u njezinom životu da je doista slušala. Mirno i u tišini, predala se svijetu. Po prvi put nije ga željela. Postala je svijet. Postala je svijest.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 09:21   #32
Ljerka

Ljerka ima 60 godina. Fakultetski je obrazovana, situirana i dobrostojeća. Muž je pokojni već 15 godina, dvoje djece su pozavršavali fakultete, rade i zasnovali su svoje obitelji. Ljerka je mogla provesti ostatak svog života mirno i bezbrižno. Ali Ljerka nije takva osoba. Ona razumije. Ima otvorene oči. Ima otvoreno srce. Ljerka je udomila troje malodobne djece. Dvije cure tinejdžerske dobi i dječaka od 9 godina. Ljerka je to napravila temeljito, jer već je bila udomitelj. Djeci je osigurala sobe, u potpunosti novo i udobno namještene. Ljerka nije štedjela, stvorila je u kući osjećaj topline, udobnosti i ljubavi. Stvorila je sve ono što ta djeca nikada nisu imala. Radio sam sa tom djecom puno, nisam mogao prodrijeti do njih. Netko ih je previše emocionalno osakatio. No Ljerka će to uspjeti, znam. Ona je takva osoba. Osoba kojoj se istinski divim, osoba kojoj sam podigao spomenik unutar sebe. Ljerka je osoba kakvom bih ja želio postati. Ljudi su uglavnom idioti, ali zbog osoba poput Ljerke se isplati živjeti. Volim te Ljerka, hvala ti što postojiš.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 20:24   #33
8.

Došao sam pred učitelja. Zahtijevao je da mu se poklonim.
- Ako od mene tražiš naklon, onda ga ne zaslužuješ. Kada budeš mogao odbaciti svoj ego i zatražiti me oprost, znaj da sam ti već oprostio.
- Ti si taj koji mora odbaciti ego i tražiti oprost. Ne klanjaš se meni nego Buddhi. Sinko, ne moram te opaliti štapom da bi shvatio koliko još moraš učiti. Jesi li zahvalan ?
- Jesam.
- Zašto se onda nisi poklonio ?
Therefore I am
On the behalf of all the other
I stand
Trying to reach the light
For all of you
I love you
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 00:44   #34
9.

Te večeri na platformi bila je lažna uzbuna. Sumnje sam otklonio ušavši u radio room. OIM je igrao pasijans na kompu, zavaljen u naslonjač sa nogama prebačenim preko moje pomoćne torbe za prvu pomoć. Bio je sam u prostoriji.
- Što je šefe ?
- Vježba. Da vidimo koliko ekipi treba vremena u slučaju opasnosti.
- I zbog toga ste me budili ?
- Morao sam. Bilo bi sumnjivo da se nisi pojavio.
- Dobro, jel mogu sad na spavanje ?
- Nakon što napraviš zapisnik.
- Može li to sutra ujutro ?
- Može ali onda moraš i moj.
Nacerio se obijesno pružajući mi formulare. Smrdio je na žestoki alkohol i luk. Nebih se kladio ali učinilo mi se da sam mu u kutu usana primijetio ostatak kobasice, slastice koju je campboss specijalno za šefa pržio kad god bi se ovome prijelo svinjetine.
- Dajte pošaljite dečke na spavanje i ne zezajte ih bez veze. Rade kao konji po svim vremenskim uvjetima i to još u smjenama. Pustite ih bar da spavaju na miru.
- Moram, doktore. Znaš da moram slijediti protokol. Moramo imati 6 vježbi godišnje i gotovo.
Nikad više nismo imali drill za LEL. Lažirao sam dokumente svaka dva mjeseca i uredno ih slao u upravu bez da sam išta rekao šefu. Kao što sam i pretpostavljao, ovaj je zaboravio na vježbe čim su mu prestali dolaziti mailovi za podsjetnik. Šef je informatički tukac, drag'n'drop level. Na sva računala na platformi instalirao sam program preko kojega sam imao nadzor nad svime što se radi i nad svom komunikacijom sa internetom.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 01:59   #35
10.

Bila je kišna noć, iz oblaka je sijevalo i grmilo. Moji roditelji, djed i obje bake vraćali su se automobilom sa pira oko 2 ujutro. Iz suprotnog smjera uske ceste nadolazila je cisterna. Vozač je u jednom trenutku izgubio kontrolu, cisterna se zanijela i pogodila automobil u kojem je bila moja familija. Svi su poginuli u trenutku. Vatrogasac koji je vadio ostatke, povraćao je uz cestu. Nikada nije zaboravio stravičan prizor koji ga je nagnao da naposlijetku promijeni posao. Imao sam tada 10 godina i ostao sam, bez igdje ikoga. Sljedećih 8 godina života proveo sam u domu za nezbrinutu djecu. Jedan od rijetkih slučajeva djeteta koje nije udomljeno. Odgajatelji su me voljeli jer sam bio vedra duha, posebice je za mene skrbio psiholog Mladen. On je odigrao ključnu ulogu u mom životu. Često sam znao kod njega prespavati, ostati cijeli vikend. Tretirao me kao da sam njegovo dijete. Radio sam mu sranja u tinejdžerskoj dobi ali Mladen me volio.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 20:30   #36
Repentless

Arrogance, violence, world in disarray
Dealing with insanity every fuckin' day
I hate the life, hate the fame, hate the fuckin' scene
Pissing match of egos, fuck their vanity
Ain't got the time, I don't want anything from you
Feeding on my tolerance is all you fuckin' do
No looking back, no regrets, no apologies
What you get is what you see

Live fast
On high
Repentless
Let it ride
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 21:12   #37
Chasing death

Time waits for no one
Won't stop, it can't be outrun
There's just no way of knowing
How long paranoia's growing
Can't stop the poison welling
Please just take away this feeling
You know that pain in your head
Won't stop until the desperation ends

You've found yourself chasing death
Oblivious until the end
You'll never stop until you're dead

Innocence, common sense, I don't see the relevance
Of anything that you've got to say
Parasite, socialite, you're never gonna win this fight
There is no fucking easy way out
No easy way out
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 23:40   #38
Amerika

I am the propaganda war machine
The face of fury and obscenity
So when society has gone astray
I'll be the one to pave the way
They'll never fuck with my reality
'Cause this right here to me is unity
When all is done we'll have always shown
A domination that was never known

We will take control
Of this abortion called society
I despise the mediocrity
We are the torch that lights the fuse
A social terror with nothing to lose
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 01:01   #39
Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
Arrogance, violence, world in disarray
Dealing with insanity every fuckin' day
I hate the life, hate the fame, hate the fuckin' scene
Pissing match of egos, fuck their vanity
Ain't got the time, I don't want anything from you
Feeding on my tolerance is all you fuckin' do
No looking back, no regrets, no apologies
What you get is what you see

Live fast
On high
Repentless
Let it ride
evo diskusije na nekom drugom forumu:

ona
.."Feeding on my tolerance is all you fuckin' do" ..
ovo si dobro rekao!! sviđa mi se...ovde se nalazim...
Odličan si, dobri stihovi, jake emocije, odličan stav!! Bravo!!

ja
nije moja pjesma nego Slayer - repentless,
btw - nemoj gledati spot, ja nisam mogao do kraja....a teško da će ti se i muzika sviđati
https://www.youtube.com/watch?v=yjb0j9l1sz4
pozz

ona
Slatko sam se nasmejala!! Thrash metal speed band!! Uffff...to nikada nisam mogla da slušam...Pogledala sam pola spota, pa mi je jasno zašto si kazao da ga ne gledam.. A i muzika je blagi užas, hahaha .Eto gde je svet otišao...produkcija svega i svačega...vidim da me je vreme pregazilo... Btw, potpiši autore...

ja
Nedavno sam našao istraživanje koje se bavilo ispitivanjem ljudi koji slušaju alternativnu, "žestoku" muziku. Ljudi koji sviraju takvu muziku kao i ljudi koji je slušaju oduvijek su smještani na marginu i smatrani inferiornima. Studija je dokazala upravo suprotno: inteligentne osobe sviraju i slušaju takvu muziku. Riječi su ti se svidjele dok nisi znala tko ih izvodi. Predrasude, kao i uvijek. Guglaj malo pa vidi koliko ima štovatelja Slayera a koliko npr nekog benda koji ti slušaš. Iznenadila bi se...
Što se mene tiče, slušam punk i metal već 25-30 god, volim tu životinjsku energiju utkanu u pjesme koje su uvijek protiv trulog sistema i gluposti. Takva me muzika potiče na borbu, na bijes koji nosim u sebi i na koji sam ponosan. Nema zla u meni ali ima malo bijesa. Anger is a gift - e pa taj mi dar omogućava da u životu budem asertivan, ako treba i agresivan. Evo ti primjera - Kad sam doselio u novi kvart, imao sam 10 godina. Prvoga dana napao me najjači dečko iz susjedstva, lokalni bully. Gnjavio me i provocirao tuču, okrenuo sam se i udario ga posred nosa. Potukli smo se i dobio sam batina. Nije ni on prošao lišo ali istukao me, bio je jači i bar za glavu viši i širi od mene. Nakon tuče postali smo prijatelji, nikada me više nije gnjavio. Da sam se tog prvog dana pustio, gnjavio bi me sljedećih 10 god koliko sam živio u tom kvartu.
Inače. što se muzike tiče, vrijedi zlatno pravilo - de gustibus.
Najdraža muzika mi ipak jazz, evo jedne od meni ponajdražih pjesama, jedne od rijetkih tako savršenih u svojoj jednostavnosti. https://www.youtube.com/watch?v=1bccOfePKVc
Autore iz texta nisam potpisao jer sam stavio link na pjesmu iz koje je izvučen

quote ona - Eto gde je svet otišao...produkcija svega i svačega...

ja
Slayer postoji već 30 god, ne vjerujem da si baš toliko stara da je svijet odlazio pored tebe toliko godina. Nadalje, produkcija svega i svačega su fifice koje polugole naskaču pred kamerama simulirajući sex a usput pjevaju trendi poskočice lakih nota kojih se nitko ne sjeća idućeg ljeta. Dan danas slušam najstarije pjesme od Slayera i još uvijek se nadahnjujem njima.

quote ona - vidim da me je vreme pregazilo...

ja
Vrijeme te ne može pregaziti ako si otvorena uma i ako se mijenjaš sa svijetom. Panta rei - vrijeme te gazi kad si konzerva koja se ne želi mijenjati. Samo mijenjanjem možeš odrasti i ostati mlad duhom. Konzervativizam znači da se u obzir uzimaju samo stare informacije i da se zanemaruju novi podaci, kaže struka.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 03:51   #40
Budalice

Doći ćeš kod mene sutra i ostati za vikend. I bit će to vikend ljubavi i nježnosti. Duguješ mi to, imao sam relaps, ti si mu puno doprinijela. Jako si me povrijedila, bezrazložno me emotivno izrezuckala. Dao sam ti srce na dlanu a ti si se na njega posrala. Sad izvoli doći popraviti sranje koje si napravila.
nazovi me ujutro...
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.