Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2006., 10:49   #1
Psihopatija

"Podrijetlo današnjeg opisa sindroma psihopatije nalazimo u Cleckleyevu radu. U svojoj knjizi Maska zdravlja Cleckley je opisao 16 kriterija za dijagnozu psihopatije (Cleckley, 1941). Ti kriteriji uključuju površan šarm, odsutnost anksioznosti, odsutnost osjećaja krivnje, nemogućnost oslanjanja na takve osobe, nepoštenje, egocentričnost, neuspjeh u stvaranju trajnih intimnih odnosa, neuspješno učenje pomoću kažnjavanja, siromaštvo emocija, pomanjkanje uvida u učinke vlastitog ponašanja na druge i nemogućnost planiranja naprijed."

(izvor)

Tradicionalni pojam psihopatije podrazumijeva:
- nedostatak empatije
- precjenjivanje osobne važnosti
- površan šarm
- sklonost manipulaciji drugima.

Psihopate također karakteriziraju sljedeće osobine:
- njihova socijalno nepoželjna ponašanja često imaju iracionalne ili perverzne motive (npr., ne kradu zbog neimaštine)
- sve emocije (ljubav, suosjećanje, krivnja, strah, mržnja itd.) slabije su razvijene
- oslabljena im je sposobnost učenja, poglavito učenja izbjegavanjem (ne povezuju kaznu sa djelom).


__________________________________________________ ______________________


Vidim da ste se raspisali o dečkima i curama psihopatskih sklonosti pa me zanima je li moguće kod nekoga na vrijeme skužiti da bi mogao biti sklon takvom ponašanju?

Koliko znam, obično se radi o tihim, mirnim, povučenim ljudima koji ugl. nisu nikada imali neku kvalitetnu ljubavnu vezu, ili lupam bezveze?

Zadnje uređivanje Almost Rosey : 06.11.2012. at 22:03.
thumbelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 11:22   #2
Ne vjerujem da je baš tako crno-bijelo.
Mr.Oizo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 12:40   #3
Psihopati i mirnoća i povučenost ... ne znam baš.
Oni su zbog teške pobudljivosti živčanog sustava sensation seekeri.
Mnogi završe u zatvorima zbog agresije i sličnoga.
A kvalitetan emocionalni odnos nemaju, to stoji.
Mnogi na sreću uspjevaju kanalizirati svoje karakteristike u neka zanimanja u vojsci, businessu, bavljanju extremnim sportovima i sl.
(time ne želim reći da su svi u tim zanimanjima takvi)
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 13:12   #4
psihopati nemaju sposobnost empatije.
neki završe u zatvorima i ludnicama, neki na visokim položajima, ovisno o intelektualnim sposobnostima i snalažljivosti.
oni pametniji nauče glumiti emotivne reakcije i uspješni su manipulatori.
postoji cijela lista krakterističnih osobina, ali ne da mi se sad tražit i kopipejstat, sorry...
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 20:37   #5
Quote:
car_je_gol kaže:
psihopati nemaju sposobnost empatije.
neki završe u zatvorima i ludnicama, neki na visokim položajima, ovisno o intelektualnim sposobnostima i snalažljivosti.
oni pametniji nauče glumiti emotivne reakcije i uspješni su manipulatori.
postoji cijela lista krakterističnih osobina, ali ne da mi se sad tražit i kopipejstat, sorry...
Ja sam obdaren ogromnom dozom empatije,da to graniči s normalom.Danas sam plakao jer sam nešto tužno gledao na TV-u,puknem kad vidim siromaha a smatram se psihopatom,tako da ti ne stoji tvrdnja.
Rastuži me tuđa nesreća-

A) Odstupanje od društvenih normi u smislu kršenja zakona -NE
B) Laganje, varanje drugih osoba radi osobne koristi ili zadovoljstva -NE
C) impulzivnost ili nemogućnost planiranja i posljedica svojih postupaka -DA
D) Iritabilnost i agresivnost (npr. česte tučnjave) -NE
E) Zanemarivanje sigurnosti sebe samoga i drugih osoba -50% (SEBE)
F) Konzistentna neodgovornost (npr. teško zadržavaju radno mjesto).DA
G) Nedostatak žaljenja, suosjećanja, empatije -NE

>Što je meni onda?
Marken is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 20:44   #6
Quote:
marketgarden kaže:
Ja sam obdaren ogromnom dozom empatije,da to graniči s normalom.Danas sam plakao jer sam nešto tužno gledao na TV-u,puknem kad vidim siromaha a smatram se psihopatom,tako da ti ne stoji tvrdnja.
Rastuži me tuđa nesreća-
mene rastužuju klonovi i još više trollovi, ali kakve to veze ima s temom?
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 20:51   #7
Quote:
car_je_gol kaže:
mene rastužuju klonovi i još više trollovi, ali kakve to veze ima s temom?
smatram se Psihopatom a ovdje se stalno govori o nedostatku empatije.
Ja je imam.I previše.
Psihopatom se smatram samo zbog jedne točke,burno reagiram,svašta kažem kad sam povrijeđen ili samo mislim da jesam a poslije mi bude žao ali što to vrijedi kad sam već rekao.
Marken is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 21:07   #8
Quote:
marketgarden kaže:
Ja sam obdaren ogromnom dozom empatije,da to graniči s normalom.Danas sam plakao jer sam nešto tužno gledao na TV-u,puknem kad vidim siromaha a smatram se psihopatom,tako da ti ne stoji tvrdnja.
Rastuži me tuđa nesreća-

A) Odstupanje od društvenih normi u smislu kršenja zakona -NE
B) Laganje, varanje drugih osoba radi osobne koristi ili zadovoljstva -NE
C) impulzivnost ili nemogućnost planiranja i posljedica svojih postupaka -DA
D) Iritabilnost i agresivnost (npr. česte tučnjave) -NE
E) Zanemarivanje sigurnosti sebe samoga i drugih osoba -50% (SEBE)
F) Konzistentna neodgovornost (npr. teško zadržavaju radno mjesto).DA
G) Nedostatak žaljenja, suosjećanja, empatije -NE

>Što je meni onda?


i ti si sam sebe proglasio psihopatom...jebote. A na temelju cega prijatelju? poslusaj cara, pravo zbori, nek te ne zavara to sto je gol. pa od tih 7 kriterija, ti imas 2.5!! isto kao da si rekao da imas tumor mozga jer te ponekad boli glava.
Dobro je sto pitas sto je tebi zapravo...jer psihopat vjerojatno nisi. Ali za dijagnozu idi psihijatru.
__________________
''An aggressive squirrel attacked and injured three people in a German town before a 72-year-old pensioner dispatched the rampaging animal with his crutch.''
kamOsutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 21:15   #9
Ne proglašavam se svecem zbog toga ali točka B

B) Laganje, varanje drugih osoba radi osobne koristi ili zadovoljstva

je nešto što me razbjesni i povrijedi npr.

Cijepljen sam od toga,ne mogu lagati i varati.
Možda je i to mana.
Marken is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 03:07   #10
Quote:
marketgarden kaže: Pogledaj post
Ja sam obdaren ogromnom dozom empatije,da to graniči s normalom.Danas sam plakao jer sam nešto tužno gledao na TV-u,puknem kad vidim siromaha a smatram se psihopatom,tako da ti ne stoji tvrdnja.
Rastuži me tuđa nesreća-

A) Odstupanje od društvenih normi u smislu kršenja zakona -NE
B) Laganje, varanje drugih osoba radi osobne koristi ili zadovoljstva -NE
C) impulzivnost ili nemogućnost planiranja i posljedica svojih postupaka -DA
D) Iritabilnost i agresivnost (npr. česte tučnjave) -NE
E) Zanemarivanje sigurnosti sebe samoga i drugih osoba -50% (SEBE)
F) Konzistentna neodgovornost (npr. teško zadržavaju radno mjesto).DA
G) Nedostatak žaljenja, suosjećanja, empatije -NE

>Što je meni onda?
nehebica
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 13:12   #11
Ovisi koga se smatra psihopatom -ako govorimo o sociopatima, onda su to, kako kaze Mad Scientist, agresivni ljudi koji krpaju rupe u sebi na nacin nanosenja boli drugim ljudima.

Ali neki psihopatima smatraju i teze oblike narcistickih poremecaja....

Ove prve mozes raspoznati po tome sto uzivaju u mucenju drugih ljudi , pojednostavnjeno receno. A ovi drugi su zajebana kategorija - jer izvana izgledaju savrseno normalno i cesto imaju jaku karizmu. Ustvari obje te kategorije imaju jaku karizmu. No, ovi drugi mogu biti i povuceni (tesko otvaranje i uspostavljanje emocionalnih odnosa), i prikazivati se savrsenima - npr. puno price o vlastitoj velicini i vaznosti a bez pokrica u stvarnom zivotu...Od takvih bjezati glavom bez obzira.

Obojici je karakteristicno ne-posjedovanje empatije tj. obzira prema osjecajima drugih ljudi, radi toga su i u stanju nanositi bol drugima bez obzira....Radi toga i ne mogu uspostaviti neki emocionalni odnos.

Ustvari, iako ne znam je li to tako igdje navedeno, meni se cini kao da je sociopat jako teska vrsta narcistickog poremecaja - ima slicne simptome - iskoristava druge ljude za svoje potrebe, nema empatije, trazi da uvijek bude na prvom mjestu, da mu se drugi pokoravaju itd.
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 18:52   #12
Quote:
Lali kaže: Pogledaj post
Obojici je karakteristicno ne-posjedovanje empatije tj. obzira prema osjecajima drugih ljudi, radi toga su i u stanju nanositi bol drugima bez obzira....Radi toga i ne mogu uspostaviti neki emocionalni odnos.
Ovo je ipak samo polovična definicija i to sociopata - iako, i to je valjda podvrsta psihopata - ali za razliku od sociopata koji su apsolutno lišeni empatije, osjećaja dobro/zlo i nemaju ni trunke savjesti, a da ne govorimo o grižnji iste, to se ne odnosi na svakog psihopata.

Ima hrpa nivoa psihopatologije.. a sociopat je jedina "karika" u potpunosti lišena bilo kakvih ljudskih osobina..

zavidim im ponekad..
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 20:20   #13
Ja ipak vjerujem drugačije.Psihopati su sami po sebi slabije podražljivi,ko da su na neurolepticima,ali ukoliko slijede svoje želje,interese i nagone (kad se pojave i ukoliko se pojave), zlo koje u tom slučaju nanosu drugima s emocionalne strane gledajući neće ni primjetit jer su apsolutno skoncentrirani na nagradu,a vjerovatno niti ne razumiju tuđu bol ili štetu,jer nemaju empatiju.
Zlo koje stvori psihopat je samo posljedica njegovog pokušaja da dođe do cilja,a ne sam cilj.
http://www.physorg.com/news187775822.html



A sociopati,za razliku od prvih vjerovatno imaju stalno obnovljivi bijes i veći raspon normalnih ljudskih osjećaja,ali ih ignoriraju,naknadno racionaliziraju ili ih boli *urac,i još češće dapače nalaze užitak u svojim zlodjelima.Primjerice sociopat koji u sebi jedvaaaaa čeka da ponovo dođe s nekim u konflikt da ga prebije i izbode nožem,a nakon toga u sebi osjeća "radost" i olakšanje.Sociopatu je po meni primarni cilj izbacit agresiju.
A nama to izvana izgleda :Uuuu koji bolesnik
Ko serijske ubojice,stalno iznova ubijaju,a u sebi mole boga da ih ulove,jer kako ne mogu ostvarit kontrolu u sebi,traže je izvana....
Valjda

Zadnje uređivanje ždralexandrijka : 10.10.2010. at 20:48.
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 11:54   #14
Evo jednog interesantnog pitanja: Može li psihopat ili sociopat imati još neki poremećaj koji bi ga učinio manje "učinkovitim" u njegovoj psihopatiji ili sociopatiji npr. možete li zapisliti psiho ili sociopatu sa disleksijom, ili nekoga koji ima socijalnu fobiju itd. Takav drugi poremećaj koji bi eventualno imao neki socio ili psihopata bi ga učinio učinkovitim u njegovoj psiho ili sociopatiji, a vijerojatno bi ga zbog toga učinio i više isfrustriranijim jer eto npr. baš je morao zamuckivati kad je htjeo šefa uvijeriti da mu da veću plaću itd. Znam da ovakve stvari pomalo vuku na komediju, ali po svemu gore navedenom ispada da su psiho i sociopati savršeni u svom poremećaju osobnosti bez ikakvih dodatnih mogućih stanja koja bi ih u tome mogla kočiti. A to mi je ipak teško za povjerovati.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 01:18   #15
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Evo jednog interesantnog pitanja: Može li psihopat ili sociopat imati još neki poremećaj koji bi ga učinio manje "učinkovitim" u njegovoj psihopatiji ili sociopatiji npr. možete li zapisliti psiho ili sociopatu sa disleksijom, ili nekoga koji ima socijalnu fobiju itd. Takav drugi poremećaj koji bi eventualno imao neki socio ili psihopata bi ga učinio učinkovitim u njegovoj psiho ili sociopatiji, a vijerojatno bi ga zbog toga učinio i više isfrustriranijim jer eto npr. baš je morao zamuckivati kad je htjeo šefa uvijeriti da mu da veću plaću itd. Znam da ovakve stvari pomalo vuku na komediju, ali po svemu gore navedenom ispada da su psiho i sociopati savršeni u svom poremećaju osobnosti bez ikakvih dodatnih mogućih stanja koja bi ih u tome mogla kočiti. A to mi je ipak teško za povjerovati.
Psihopat tehnički nema neurotičnost ili ima tek naznaku,ali jako jako nisko,što znači ne može imat socijalnu fobiju.
Ono šta vidiš kao sklopove psiho-fizičkih kompleksa u filmovima sa serijskim ubojicama, psihijatri pojašnjavaju kao nešto drugo- Fracture Identity syndrome

Psihopati (upravo radi svog slabo podraživog psihičkog sustava) jako često mjenjaju poslove ukoliko su im osobno nestimulativni(dosadni,nezanimljivi) i ukoliko ne postoji stalni izazov i nadogradnja u obliku mogućeg napredovanja,financijske nagrade itd..ili se svojim ponašanjem pak dovedu u situaciju da dobiju otkaz.
A što se tiče šefa i psihopata,mislim da bi ipak prije šef počeo mucat
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 14:21   #16
Quote:
Lali kaže: Pogledaj post
Ovisi koga se smatra psihopatom -ako govorimo o sociopatima, onda su to, kako kaze Mad Scientist, agresivni ljudi koji krpaju rupe u sebi na nacin nanosenja boli drugim ljudima.

Ali neki psihopatima smatraju i teze oblike narcistickih poremecaja....

Ove prve mozes raspoznati po tome sto uzivaju u mucenju drugih ljudi , pojednostavnjeno receno. A ovi drugi su zajebana kategorija - jer izvana izgledaju savrseno normalno i cesto imaju jaku karizmu. Ustvari obje te kategorije imaju jaku karizmu. No, ovi drugi mogu biti i povuceni (tesko otvaranje i uspostavljanje emocionalnih odnosa), i prikazivati se savrsenima - npr. puno price o vlastitoj velicini i vaznosti a bez pokrica u stvarnom zivotu...Od takvih bjezati glavom bez obzira.

Obojici je karakteristicno ne-posjedovanje empatije tj. obzira prema osjecajima drugih ljudi, radi toga su i u stanju nanositi bol drugima bez obzira....Radi toga i ne mogu uspostaviti neki emocionalni odnos.

Ustvari, iako ne znam je li to tako igdje navedeno, meni se cini kao da je sociopat jako teska vrsta narcistickog poremecaja - ima slicne simptome - iskoristava druge ljude za svoje potrebe, nema empatije, trazi da uvijek bude na prvom mjestu, da mu se drugi pokoravaju itd.


OK, moj bivši je psihopat. Znala sam i prije ali sada je potvrđeno. I jedno ga ja razumijem...aliii ima izraženu empatiju u nekim slučajevima...tako da totalno ne posjedovanje empatije nije baš tako točno.
Big P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 15:20   #17
Quote:
Mad Scientist kaže: Pogledaj post
Psihopati i mirnoća i povučenost ... ne znam baš.
Oni su zbog teške pobudljivosti živčanog sustava sensation seekeri.
Mnogi završe u zatvorima zbog agresije i sličnoga.
A kvalitetan emocionalni odnos nemaju, to stoji.
Mnogi na sreću uspjevaju kanalizirati svoje karakteristike u neka zanimanja u vojsci, businessu, bavljanju extremnim sportovima i sl.
(time ne želim reći da su svi u tim zanimanjima takvi)
Ovo je istina! Obično je riječ o ljudima koji djeluju vrlo brbljavo i hiperaktivno i traže stalno "uzbudjenja" , bilo kroz ekstremne sportove, hiperaktivnost i često puta BROJNE LJUBAVNE ODNOSE I TO PARALELKE!!!
funnygirl33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 13:21   #18
Prema dijagnostičkom priručniku (DSM IV), potrebna su barem tri od sljedećih karakteristika za dijagnozu antisocijalnog poremećaja ličnosti (novi naziv za psihopate):

A) Odstupanje od društvenih normi u smislu kršenja zakona
B) Laganje, varanje drugih osoba radi osobne koristi ili zadovoljstva
C) impulzivnost ili nemogućnost planiranja i posljedica svojih postupaka
D) Iritabilnost i agresivnost (npr. česte tučnjave)
E) Zanemarivanje sigurnosti sebe samoga i drugih osoba
F) Konzistentna neodgovornost (npr. teško zadržavaju radno mjesto).
G) Nedostatak žaljenja, suosjećanja, empatije

I da, za dijagnozu, osoba mora imati barem 18 godina ...
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:00   #19
Quote:
Mad Scientist kaže:
Prema dijagnostičkom priručniku (DSM IV), potrebna su barem tri od sljedećih karakteristika za dijagnozu antisocijalnog poremećaja ličnosti (novi naziv za psihopate):

A) Odstupanje od društvenih normi u smislu kršenja zakona
B) Laganje, varanje drugih osoba radi osobne koristi ili zadovoljstva
C) impulzivnost ili nemogućnost planiranja i posljedica svojih postupaka
D) Iritabilnost i agresivnost (npr. česte tučnjave)
E) Zanemarivanje sigurnosti sebe samoga i drugih osoba
F) Konzistentna neodgovornost (npr. teško zadržavaju radno mjesto).
G) Nedostatak žaljenja, suosjećanja, empatije

I da, za dijagnozu, osoba mora imati barem 18 godina ...

A) tu itamo
B) ponekad
C) uvijek
d) ne
e) ponekad
f) ne
g) ne

ima 50% šanse da postanem pravi full turbo psihopat
__________________

Svaki neuspjeh je korak bliže uspjehu
soul_of_sidartha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:03   #20
Quote:
Mad Scientist kaže:
I da, za dijagnozu, osoba mora imati barem 18 godina ...
Pročitala sam cijelu listu i taman pomislila: omg, svi tinejđeri su psihopati, kad ono...
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:25.