Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2004., 17:23   #1
Vjera = virusna bolest uma?

Ovo je rubno područje jer proučava vjeru i vjernike (koji čine 95% populacije na ovoj planeti) koji trenutno spadaju pod 'normalne ljude' čisto zbog definicije 'normalnosti', a ta je da je normalno ono što radi većina (bez obzira koliko to šašavo izgledalo promatraču sa strane).

Evo, da ne bi bilo zabune - idemo prvo postavit par definicija:

VJERA: uvjerenje u 'nešto' bez dokaza za to 'nešto' i bez mogućnosti da se dokaže, bilo samo promatranjem ili empiričkim eksperimentiranjem.

VIRUS: a) medicinski = parazitski organizam koji koristi DNA organizma domaćina da se sam razmnožava
b) tehnološki = program koji se koristi tuđim programima (naredbom 'kopiraj me') da se duplicira i razmnoži

Nije mi se dalo ić' gledat točne definicije, pa ako se nekom da - samo naprijed... Ali mislim da je suština tu.

A sad - da argumentiram tvrdnju iz naslova - bum se poslužil Dawkinsovom metodom iz 'Devil's Chaplan'-a: kako bi doktor opisao (u članku) vjeru da se tretira kao bolest (pacijent je - radi jednostavnost jezika - muškog spola)...

1. Pacijent ima nagon da vjeruje i čvrsto je uvjeren da je nešto istinito, pravedno ili vrlina. Izgleda da to uvjerenje ne treba nikakve dokaze ili razlog da bi pacijet bio uvjeren da je to stvarno tako. Mi doktori takvu vrstu uvjerenja zovemo vjera.

2. Pacijenti su uvjereni da je sama vjera vrlina, iako nema nikakvih dokaza za tu tvrdnju. Štoviše, pacijenti čak znaju tvrditi da što je manje dokaza, to je njihova vjera čišća i jača. Paradoksalna ideja da je nedostatak dokaza vrlina kad je u pitanju vjera bi se može usporediti sa samodržavajućim rastućim sustavom zbog pozitivne povratne veze koja upućuje sustav na samog sebe.

3. Pridruženi simptom koji pacijent koji boluje od vjere može pokazati je uvjerenje da je tajanstvenost ili misterij dobra stvar. Pacijent obično govori kako se misteriji ne trebaju riješavati, već ih trebamo prihvatiti i uživati u njihovoj neriješivosti. Štoviše, bilo koji poriv da se riješi misterij može jako smanjiti širenje virusa vjere, pa izgleda da virus vjere djeluje na način da onemogućuje pojavljivanje takvih misli ili postavljanja pitanja.

4. Pacijent se može naći u situaciji da - ukoliko je bolest težeg oblika ili dugotrajna (od ranog djetinjstva) - reagira netolerantno, neprijateljski ili u ekstremnim slučajevima čak i nasilno (ubijajući ili zagovarajući smrt) prema drugim pacijentima koji pate od drukčije, vjerojatno mutirane verzije istog virusa vjere. Jednako tako se može netolerantno odnositi i prema 'otpadnicima vjere' (ljudima koji su nekad bili pacijenti, ali su izliječeni), krivovjercima tj. hereticima (ljudi koji pate od vrlo slične, ali dovoljno različite vrste virusa vjere, te prema drugim načinima razmišljanja poput znanstvene metode koja bi inače dobro funkcionirala kao lijek ili anti-virusni softver.

5. Iako obdareni visokom inteligencijom, pacijenti se rijetko upitaju "zašto imam ovaj komplet uvjerenja, a ne neki drugi?" iako su posve svjesni činjenice da ljudi na drugoj zemljopisnoj širini imaju potpuno druga uvjerenja. Izgleda da odgovor leži u epidemiologiji i činjenici da su djeca u mladoj dobi posebno osjetljiva na virus vjere. Silan broj dokaza pokazuje da se virus vjere prenosi sa roditelja na dijete, koje još nije izgradilo imuni sustav da bi se odbranilo od virusa vjere - preko 90% slučajeva pokazuje da je vjera djeteta identična vjeri roditelja.

Naravno, moguće je da je pacijent obišao cijeli svijet i upoznao sve religije, te da je svjesno izabrao onu koja mu najviše odgovara. Međutim, to je vrlo rijedak slučaj i možemo reći još nezabilježen u povijesti medicine. Uvijek je još neki faktor doprinio tome. Većina slučajeva kada dijete ne nosi istu varijantu virusa vjere poput roditelja se radi vjerojatno o tome da je dijete bilo izloženo vrlo moćnom prenositelju zaraze - poput Davida Koresha, Jima Jonesa, Ivana Lukića, Sai Babe, 'svetog' Pavla ili nekog drugog.

6. Unutarnji osjećaji u pacijenta mogu (ali ne moraju) zapanjujuće jako podsjećati na osjećaje koji se javljaju prilikom ustvari želje za prokreiranjem ili seksualnom ljubavi. To je vrlo moćna sila u mozgu, pa nije čudo da je evoluirao i virus koji će to eksploatirati.

Eto. Nadam se da vam se sviđa tema...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 17:43   #2
memetika i teorija o memima je vec odavno razvila ideju kako su neka uvjerenja vrsta mentalnog virusa, u smislu da se prenose s jednog domacina na drugog i tako prezivljavaju...ali to se ne odnosi samo na vjeru i nema veze s psihickim bolestima...ovo ostalo radje necu komentirati
monolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 19:15   #3
Puno price i budalastina.... U jednoj recenici - nitko ne moze birati koja ce ga vjera zakaciti po rodjenju i tesko je promijeniti ju nakon sto se odraste u takvome okruzenju. To je istina. Ali fakat navodis glupe usporedbe i analize.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 20:10   #4
kako ono idestupnjevanje inteligencije osobe?? idiot, kreten... debil??
croWbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 20:28   #5
Quote:
croWbar kaže:
kako ono idestupnjevanje inteligencije osobe?? idiot, kreten... debil??
Nemoj tako o čovjeku..
Naime, fulao si u komparaciji

uf, vala ste kritični ovdje!
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 20:36   #6
pa pitam...kako ide po redu??
croWbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 20:46   #7
Quote:
monolit kaže:
memetika i teorija o memima je vec odavno razvila ideju kako su neka uvjerenja vrsta mentalnog virusa, u smislu da se prenose s jednog domacina na drugog i tako prezivljavaju...ali to se ne odnosi samo na vjeru i nema veze s psihickim bolestima...ovo ostalo radje necu komentirati
Memetika, veliš? A tko je uopće izmislio riječ 'mem'? Koliko znam, upravo Richard Dawkins u Sebičnom genu. A ovo što ste pročitali su upravo njegove riječi u slobodnom prijevodu na hrvatski.

Naravno da se ne odnosi samo na vjeru, ali... I vjera je mem - nije li?
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 20:49   #8
Quote:
husky kaže:
Puno price i budalastina.... U jednoj recenici - nitko ne moze birati koja ce ga vjera zakaciti po rodjenju i tesko je promijeniti ju nakon sto se odraste u takvome okruzenju. To je istina. Ali fakat navodis glupe usporedbe i analize.
Koje glupe usporedbe i analize? Sa kompjuterskim virusima? Ili virusima uma? Čisto radi oštrine sam naveo i psihičke bolesti, a to što se trenutno vjera ne smatra psihičkim poremećajem je čisto zbog toga jer većina ljudi vjeruje u nešto, a to je onda normalno - kao što rekoh na početku. Međutim, ne znači da će uvijek ostati tako...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 20:52   #9
Za sljedeće sudionike...

Ako se ne slažete sa time - molim protuargumente, a ne pseudoargumente...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 21:13   #10
Quote:
Superskeptik kaže:
Memetika, veliš? A tko je uopće izmislio riječ 'mem'? Koliko znam, upravo Richard Dawkins u Sebičnom genu. A ovo što ste pročitali su upravo njegove riječi u slobodnom prijevodu na hrvatski.

Naravno da se ne odnosi samo na vjeru, ali... I vjera je mem - nije li?
da, je...ali ti si mem povezao sa bolescu...teorija se odnosi samo na repliciranje mema, ne i psihicke poremecaje...puno ideja funkcionira na taj nacin, ne samo vjera
monolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 21:46   #11
Odokativno govorec, primjecujem da si prilicno zainteresiran za koncept vjerovanja. A zainteresirani ljudi, pa makar i negacijski, uvijek su prepoznali to nesto u sebi.

Drugim rijecima, u tebi se krije veliki vjernik
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 23:12   #12
znanstveno je dokazano da da nije bilo vjere ljusdski rod se nikad nebi ovoliko razvio - vjera je zapravo bila zvijezda vodilja svim našim precima na ovaj ili onaj način, začetnica gotovo svih ratova,.....bla bla bla - shvaćate poantu????!!!!
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 23:55   #13
Quote:
Attack kaže:
znanstveno je dokazano da da nije bilo vjere ljusdski rod se nikad nebi ovoliko razvio - vjera je zapravo bila zvijezda vodilja svim našim precima na ovaj ili onaj način, začetnica gotovo svih ratova,.....bla bla bla - shvaćate poantu????!!!!
Shvaćali ili ne, prijatelju, barem koristiš "poanta", a ne poenta..

Na tvojoj sam strani, dušo koja se nije prodala pod novokomponovani hrvatski!
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2004., 00:00   #14
i u čem je sad problem? što vjere ne bi trebalo biti?
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2004., 03:04   #15
hobit dobro procitaj

Quote:
SvilaiKadifa kaže:
[B]Ovo nam je konj od moderatora stavio kao top temu na dijaspori:
[https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=62139

[https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=62560

Ovdje majmun hobit misli da sam ja nik "Unfaithfull." koju je jednu vece nazvao fackhead i nakon par sati ispravio post.

[
-----------------------------------------------------------

Prepoznao se drug hobbit/velemoderator

A Fuckhead Will Change His/Her Beliefs To Suit The Situation



Fuckheads are dedicated to one cause, furtherance of self;
and they are committed to only one opinion, superiority of self. All other causes and opinions are secondary to the Fuckhead. The non-Fuckhead may change his/her opinions from time to time, or support or abandon causes throughout life, these changes usually come about when new information is learned, or when circumstances change. The Fuckhead, however, changes opinions and causes as readily as a non-Fuckhead might change shirts.


Kak si ovo naso pobogu hobbite

ove Fuckheads se po Hrvatski zovu UGUZI

Garantiram da si ovaj tvoj pronalazak objavio u "moderaturi" kako bi se uvukao adminima u supak


Petica za trud SuperModeratore samo tako nastavi i dogurat ces do InternetIdiota

ovaj fackhead (kokica) nikad ne mjenja misljenje,i uvjek stoji kod svoje rijeci

sa cim se ti fackheadu nemozes pohvaliti i to te cini pravimfackhedom


Sad koji je razlog za ban????????? konju ?
 
Odgovori s citatom
Old 02.09.2004., 15:11   #16
Quote:
monolit kaže:
da, je...ali ti si mem povezao sa bolescu...teorija se odnosi samo na repliciranje mema, ne i psihicke poremecaje...puno ideja funkcionira na taj nacin, ne samo vjera
Ma nisam. Vjeru sam usporedio sa bolešću jer može djelovati protiv nosioca 'vjerskog mema'. Naravno da to mogu i drugi memi, ali u ovom času me ovaj posebno interesira, jer je sposoban djelovati i opstajati bez potpore dokaza iz stvarnog svijeta...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2004., 15:17   #17
Quote:
illegale kaže:
Odokativno govorec, primjecujem da si prilicno zainteresiran za koncept vjerovanja. A zainteresirani ljudi, pa makar i negacijski, uvijek su prepoznali to nesto u sebi.

Drugim rijecima, u tebi se krije veliki vjernik
Je. Vjerujem u skepticizam.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2004., 15:18   #18
Quote:
Attack kaže:
znanstveno je dokazano da da nije bilo vjere ljusdski rod se nikad nebi ovoliko razvio - vjera je zapravo bila zvijezda vodilja svim našim precima na ovaj ili onaj način, začetnica gotovo svih ratova,.....bla bla bla - shvaćate poantu????!!!!
Znanstveno je dokazivo da bismo se razvili još i bolje da razne religije nisu zatukle mnoge progresivne znanstvene umove. Jer su znanstvenom istinom gubile utjecaj. Nekoliko spaljenih poznatih, mnogo mučenih nepoznatih, tko zna koliko ušutkanih kroz povijest. Koliko izgubljenog vremena za znanost. Sada smo mogli biti na Marsu već

Zadnje uređivanje Vorkosigan : 02.09.2004. at 15:55.
Vorkosigan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2004., 15:43   #19
vjera nije doktrina

Quote:
Superskeptik kaže:
Je. Vjerujem u skepticizam.


Nemojmo brkati pojmove: Nema čovjeka bez vjere, ali nitko ne mora biti vjernik.
Ako prihvaćaš nekakvu (nečiju) doktrinu onda si vjernik. Ja bih rekao: odričeš se sebe (svoje vjere, koju sam stvaraš kao umno biće) i prihvaćaš tuđu (roditeljsku, crkvenu itd) kao svoju.
Onda se događa da drugi vrijeđaju "tvoju" (tj. posuđenu) vjeru, jer vjeruju drukčije.
Ako je vjera strogo osobna stvar onada je apsurdna pomisao da netko može vrijeđati moju vjeru. Pa nitko je, osim mene, ne zna i kako bi je onda mogao vrijeđati ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2004., 15:51   #20
meni je ovo super tema

a mogla bi se prosiriti i na psihopatologiju masa i moci
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:44.