Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2011., 08:21   #41
Quote:
no good kaže: Pogledaj post
Bilo bi prihvatljivo da penzioneri koji su sposobni imaju tvrtke i zapošljavaju bez obzira na godine, ali takvi bi znali zaraditi plaću sebi i zaposlenicima.

A da se zapošljavaju bez davanja, što ćemo onda sa mladima kad će se onda oni zaposliti i stavarati obitelj. Nezaposlenost mladih je veliki problem u RH i EU.
Nezaposlenost je simptom bolesnog društva, nikako nije uzrok bolesnog društva. Ljudi trebaju postati svjesni toga da ako kupuju domaće da nekome kod nas osiguravaju radno mjesto.

Također, trgovci su jako bitni problem, jer povećanja cijena dovode do smanjenja prodanih roba. Možda trgovci trenutno zarade jednako, ali kad ljudima nestane novca, prvi će to saznati trgovci i onda kako su bedasti, opet će podići cijene. Da su trgovci spustili cijene proizvodima, ljudi bi kupovali više robe i to raznovrsniju robe, često onu koju ne kupuju kad su cijene visoke. Trgovac bi opet zaradio isto jer bi prodao više robe, a dobio bi i lojalnog kupca. Proizvođač proizvoda bi trebao više proizvoditi. Trgovac se ponaša kao utopljenik koji vuče na dno svojeg spasioca - kupca.

Plaće su trenutno takve da ljudi u pravilu sve troše na pokrivanje osnovnih životnih potreba, neki se čak zadužuju ne bi li preživjeli. To tako ne može funkcionirati. Ako želimo pokretati proizvodnje koje trenutno ne postoje u Hrvatskoj, čime bi zaposlili nove ljude, treba ljudima od plaće ostati nešto novaca kojeg će potrošiti na proizvode i usluge koje sad ne koriste.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 08:27   #42
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
ispustio si vrlo važnu cinjenicu da je vecina tih ljudi i završila u mirovini jer je bila nepoželjna u firmama, sad da omoguciš firmama da ponovo zaposle te ljude bez da im placaju doprinose povecat ceš broj novih umirovljenika jer ce mase postati nepoželjna radna snaga....itd...itd...vrtiš se u zacaranom krugu

.
osobno vjerujem da bi masa penzica išla raditi da ima gdje i da im se ponudi siguran posao i placa jer problem ovolikog broja penzica nije lijen narod vec manjak radnih mjesta, nikakva radnicka prava i ono najvažnije sigurnost kakvih, takvih prihoda.
Ovisi kako postaviš pravila. Kažeš da firma ne može zapošljavati umirovljenika, na tuđe radno mjesto, tj. dati nekom otkaz i onda zaposliti umirovljenika za kojeg ne bi plaćao doprinos. Slično već postoji u ugovoru o radu. To je moguće napraviti.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 08:34   #43
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Ova tema može proći u Norveškoj, Švedskoj ili Finskoj, gdje zaista nude umirovljenicima povratak na posao.
Gdje su napokon shvatili da je spoj mladosti, entuzijazma, zajedno s iskustvom, daje vrhunske rezultate.

Kod nas su mnogi umirovljenici po sili zakona ili po sili poslodavca u mirovini. Kako ga vratiti na radno mjesto, gdje ga vratiti na radno mjesto?
Silna mladost i ljudi u najboljim godinama jedva nalaze bilo kakav posao, gdje da smjestimo još i penzionere?

Naravno da je ideja ok, ali je praksa SF!
Možda je vrijeme da počnemo ponašati kao norvežani, šveđani ili finci.

Postoji mnogo područja na kojima bi bilo moguće otvarati firme u Hrvatskoj, ali kod nas je problem u tome što najvažniji potrošač, a to je hrvatski potrošač, nema novca da kupi proizvod novo otvorenih firmi. Kad bi se nešto promijenilo na način da ljudima ostane nešto novaca od plaće, dio potrošača bi utrošio taj višak novca na proizvode domaćih firmi i to na one proizvode koje sad ne kupuje jer nema love.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 08:35   #44
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Stvarno me fascinira kako su jedina rijesenja u zabranama ...citajuci pojedine stavove...te zabrane rada odredjenim kategorijama gradjna, te zabrana rada odredjenim danima it'd....sto god se ne zna ili ne zeli rijeshiti, zabrani se...kako nikome to nije dosadilo?

Btw.moja mala radi I studira, aplicirala se za posao u banci,ahem ne u rh,.bas me zanima njena reakcija kad joj kazem da krade neciji posao.a zapravo joj vecina ljudi skida kapu, jer skuplja iskustvo,radi,uzdrzava se,placa porez I skoluje se.
Definitivno je problem u zabranama, ali kod nas se drugačije ne zna.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 08:35   #45
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Možda je vrijeme da počnemo ponašati kao norvežani, šveđani ili finci.

Postoji mnogo područja na kojima bi bilo moguće otvarati firme u Hrvatskoj, ali kod nas je problem u tome što najvažniji potrošač, a to je hrvatski potrošač, nema novca da kupi proizvod novo otvorenih firmi. Kad bi se nešto promijenilo na način da ljudima ostane nešto novaca od plaće, dio potrošača bi utrošio taj višak novca na proizvode domaćih firmi i to na one proizvode koje sad ne kupuje jer nema love.
Sto?
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 08:39   #46
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Ovisi kako postaviš pravila. Kažeš da firma ne može zapošljavati umirovljenika, na tuđe radno mjesto, tj. dati nekom otkaz i onda zaposliti umirovljenika za kojeg ne bi plaćao doprinos. Slično već postoji u ugovoru o radu. To je moguće napraviti.
ne razumijem sto se postize zabranama i birokratskim zavrzlamama?

Firme ce zaposliti one koji im ostvaruju profit.Ne bitno jesu li oni mladji umirovljenici ili studenti ili ljudi sa deset godina radnog iskustva.Ako firma ima korist i zaposlenik ima korist, tko ima pravo nekome govoriti koga ce oni zaposliti?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 08:43   #47
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ima potreba uvijek, recimo pomoć ili vikend smjena u supermarketima. Ako možeš uzeti nekoga na desetak sati tjedno bez previše komplikacija, puno je lakše posložiti slobodne dane zaposlenima.

Vani znam primjere gdje baš mlađi umirovoljenici pomažu slaganju proizvoda na police i rade slične poslove. To može dosta smanjiti troškove radne snage, ljudi sretni da mogu dopuniti plaću, a mlade ionako ne treba gurati u takva zanimanja, jer tu nekog normalnog kruha jednostavno nema.
Mislim da to sve kod nas rade oni koji inače rade u trgovinama.
Zašto dodatno plaćati dodatnu radnu snagu, kad ti to zaposleni obave besplatno?

No, svejedno, ovo nije ono o čemu mi pričamo. Ovo je opcija za dodatnu zaradu umirovljenicima, uz mirovinu.
Ovakva opcija je već predviđena zakonom , no nije zaživjela. Očito ili naši umirovljenici ili jako dobro žive, ili nema potrebe za ovakvoim djelatnicima i radom od strane poslodavaca. Ja mislim da je ovo drugo, s obzirom koliko umirovljenika se prehranjuje po bajama, skuplja boce i sl....

Mi smo govorili o tome, kako reaktivirati umirovljenike u smislu da se se prehranjuju na tržištu, a ne iz državnog proračuna kao što je sada situacija.


Jer:

HRVATSKA je u prvih pet mjeseci 2011. godine potrošila 49,57 milijarda kuna iz proračunskih sredstava. U proračun se istom razdoblju slilo 42,39 milijardi kuna, što znači da smo već nakon manje od pola godine bili u deficitu većem od 7 milijardi kuna.

Prema podacima Ministarstva financija, koje prenosi Novi list, država je najviše trošila na mirovine, plaće, zdravstvo, socijalnu skrb i subvencije. Samo na mirovine, koje su bile najveći proračunski izdatak, otišlo je 14,533 milijardi kuna.



http://www.index.hr/vijesti/clanak/d...na/559552.aspx
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 08:43   #48
OT.... jedino rijesenje, je u rezanju mirovina.Posto su u solidarnom mirovinskom sustavu, to je jedini nachin.Sve ostalo mislim da nece uspijeti.

Naravno da bi se to postiglo, treba mijenjati retoriku, svijest, obrazovni sustav..itd.I zapravo pocheti neshto proizviditi , imati viziju i plan.

sve ono sto RH trenutno nema.Ali ima ono sto joj najvishe moze pomoci, ljudski resurs i potencijal.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 08:49   #49
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
A stari moj, treba preživjeti do mirovine od nečega.
Znam, ne krivim ja tebe. teško se žrtvovati danas za sutra, ako nemaš što za žrtvovati danas.
Ako ti je takav rad najbolja, ili još gore jedina opcija danas, nisi lud valjda.

Ja sam kritizirao zakonodavca, ne tebe, zbog , blago rečeno čuddnog radnog zakonodavstva.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 08:53   #50
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Mislim da bi na svakom kantunu trebalo pisati: POREZ JE KRAĐA
Naravno, ima istine u tome. I više nego bi trebalo.
No, s druge strane, kad bi i svi mi uspješno izbjegavali svaki porez, propali bi odavno....


Izbjegavanje poreza u kriminalnoj državi, pog. ako ti egzistenija ugrožena je kranja nužda i tek Kratkoročno loše rješenje. Dugoročno rješenje je da smo pametniji na izborima, ali i u tom slučaju slijedi transformacija kao teški i riskantan kirurški zahvat sa bolnim i dugotrajnim oporavkom. Evo ti priomjer Grčke,
naravvno da je dio njihovog rješenja da samnje broj onih koji ne plaćaju porez sa 40% na što manji postotak, no istovremeno, tko je lud od Grka da iz čista mira plaća porez lopinama, a sam jedva krpa od ručka do ručka....
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 09:01   #51
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Sto?
Najveći pomak moguće je napraviti tako da se "potakne" trgovce da snize cijenu proizvodima. No to bi mogao biti problem. Očito je da u lancu proizvođač - distribucija - prodavač netko ubire ekstra zaradu, ja pretpostavljam da najviše koristi imaju veletrgovci, ponekad krajnji trgovci. Povećanje cijena proizvoda s ciljem ostvarivanja ekstra zarada vodi do toga da trgovci imaju isti promet, ali prodaju manje proizvoda. Manje prodanih proizvoda znači da proizvođač nema potrebe proizvoditi više, širiti proizvodnju i zapošljavati nove ljude. Krajnji kupac si za istu lovu može priuštiti manje proizvoda. Ako kupac treba mjesečno 50 kg hrane, s nižim cijenama će mu ostati više novca za proizvode koji nisu hrana. Možda nitko takve proizvode trenutno ne nudi na tržištu ili ih ima premalo, ali ako bi se otvorila mogućnost da kupci kupuju proizvode koje ne kupuju ako nema love, otvara se područje za otvaranje novih radnih mjesta.

Ukratko, manja zarada po jedinici proizvoda koju ostvaruje trgovac tj. neproizvođač, što ne znači da će ukupna zarada biti manja ako se proda više proizvoda, dovodi do povećanja radnih mjesta na dva načina:
1. Povećana potražnja za proizvodima jer se više proizvoda prodaje i treba ih više proizvesti
2. Otvara se mogućnost za prodaju proizvoda koji do sad uopće nisu bili u prodaji zato jer ljudi nisu imali novca za te proizvode.

Da bi se ovo ostvarilo, treba nam jaki trgovački lanac koji ima veleprodaju i maloprodaju, ne mora biti čak ni nacionalno osvješten, samo treba spustiti cijene svojim proizvodima, tj. treba smanjiti marže.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 09:08   #52
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ne razumijem sto se postize zabranama i birokratskim zavrzlamama?

Firme ce zaposliti one koji im ostvaruju profit.Ne bitno jesu li oni mladji umirovljenici ili studenti ili ljudi sa deset godina radnog iskustva.Ako firma ima korist i zaposlenik ima korist, tko ima pravo nekome govoriti koga ce oni zaposliti?
Problem je u potencijalnih 500 000 reaktiviranih penzionera koji bi teoretski mogli zamijeniti polovicu trenutnih radnika. Ako omogućiš da se to dogodi, pojavljuje se novi problem, ali s opasnim rezultatom, a to je da onih 500 000 zamijenjenih ne bi više uplaćivalo doprinose u proračun.

Treba napraviti kompromis na način da zadržiš sve dosad zaposlene jer polovica njih puni u prvi mirovinski stup skoro 10 milijardi kuna, održavaju još i dosta drugog državnog aparata, zdravstvo, obrazovanje. Zamjena postojećih radnika sa 500 000 preranih penzionera dovela bi do manjeg punjenja proračuna za možda čak 30 milijardi kuna, a to svakako ne bi bio pozitivan efekt.

Reaktivacija prerano umirovljenih trebala bi biti specijalna pogodnost za one koji tu pogodnost prepoznaju i isključivo bi se moralo raditi o tzv. novim radnim mjestima.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 09:12   #53
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
OT.... jedino rijesenje, je u rezanju mirovina.Posto su u solidarnom mirovinskom sustavu, to je jedini nachin.Sve ostalo mislim da nece uspijeti.

Naravno da bi se to postiglo, treba mijenjati retoriku, svijest, obrazovni sustav..itd.I zapravo pocheti neshto proizviditi , imati viziju i plan.

sve ono sto RH trenutno nema.Ali ima ono sto joj najvishe moze pomoci, ljudski resurs i potencijal.
Rezanje mirovina otvara novi problem, a to je smanjena potrošnja na razini gospodarstva, znači manje uplata u proračun, još manje penzije, manje radnih mjesta.

Najbolji potez trenutno mogu napraviti veliki trgovački lanci tako da smanje cijene proizvoda, što u konačnici za njih ne bi trebalo biti loše, jer bi prodavali više, a promet bi ostao isti.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:39   #54
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Tko ce imat pravo na mirovinu? Studentskim ugovorom ti ne ide staz, niti se tih 5% uracunava u tvoje uplate.
Ovim se studentima omogucava da zarade nesto za svoj zivot, mnogima je to jedini nacin. A buduci da studenti zbog drugih obveza zahtjevaju vecu fleksibilnost, red je da se njihov rad napravi jeftinijim kao kompenzacija.
Atvar je u tome da mnogi poslodavci neće da zaposle nikoga osim studenata, oficijalno, no u principu izbjegavaju plaćanje poreza i doprinosa na način da od potencijalnih radnika traže da da se radi (ako nemaju pravo na studentski ugovor) na tuđi studentski ugovor. U tome je problem. Mnogi rade i 20 godina na studentski ugovor....
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:39   #55
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
I u čemu je problem? Sada bi trebalo studentski rad zabranit? To je normalan način za krpanje studentskog džeparca (ponekad i školarine) svugdje u svijetu. Redovni studenti su ljudi koji ionako nisu u radnom odnosu, niti se isti od njih očekuje dok ne diplomiraju. To treba i poticati.

Radio i ja tako, punih pet godina.
Drugdje u svijetu se poslodavac "zapošljavat" radnike na tuđi studentski ugovor.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:41   #56
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Možda da se tebi oduzme pravo kupovanja kruha koji je jeftiniji od 15 kuna?
Pa ja ni nemam pravo kupovati kruhna ilegalan način već sada....
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:45   #57
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
To se ne događa u stvarnom svijetu.

Ne treba granica. Nije točno da studenti oduzimaju radna mjesta ostalima.
Stavi oglas za 1700 kn + prijava i nitko ti se neće javiti jer im se ne isplati. Stavi drugi za 3000 kn preko studentskog i imaš radnika, obojica sretni.

Poslodavcu je potpuno isti trošak, samo u prvom slučaju nema radnika i ništa ne ide u državnu kasu, a u drugom ima radnika i ide bar onih 5%.
I kao što već prije pitah, odakle će se sutra isplaćivat mirovine, odakle novac, jer kao što si i sam rekao ko je lud da zapošljava skupljeg radnika ( sa istom plaćom), nego onog jeftijijeg (studenta, sa istom plaćom)?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:58   #58
Broj radnih mjesta nije konstanta. Mogu se otvoriti i nova radna mjesta, zar ne?
Drugim rijecima, studenti i umirovljenici koji rade za nize place ne izbacuju nuzno nekoga drugoga sa radnog mjesta. Oni popunjavaju radna mjesta koja inace ne bi postojala (jer su neisplativa u slucaju da poslodavac mora platiti punu cijenu).
Matematicki je jasno da ce mo kao drzava biti bogatiji sto vise ljudi radi, a ne sto manje.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 12:10   #59
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Kod nas je problem u mirovinskom sustavu.IMHO

Sto se mene tice svi bi mogli I trebali raditi dokle god im to zdravlje dopusta.
Potpuno se slažem.
Nema razloga da se nekoga prisiljava u mirovinu ako on želi još raditi.

Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Mislim da to sve kod nas rade oni koji inače rade u trgovinama.
Zašto dodatno plaćati dodatnu radnu snagu, kad ti to zaposleni obave besplatno?
Zato što onda zaposleni imaju vremena raditi druge stvari, za koje su plaćeni i u kojima su produktivni.
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Naravno, ima istine u tome. I više nego bi trebalo.
No, s druge strane, kad bi i svi mi uspješno izbjegavali svaki porez, propali bi odavno....
Propali bi političari.
Što kažu komšije: http://www4.vukajlija.com/var/produc...jpg?1309612775

Mirovinskih fondova može biti i više na tržištu, ne samo jedan, državni.

Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
I kao što već prije pitah, odakle će se sutra isplaćivat mirovine, odakle novac, jer kao što si i sam rekao ko je lud da zapošljava skupljeg radnika ( sa istom plaćom), nego onog jeftijijeg (studenta, sa istom plaćom)?
Pa neće se isplaćivati tom studentu jer on nije ni uplatio svoje mirovinsko. Koliko uplatiš, toliko ćeš moći dobiti, prosječno.
Nema prepreke da taj student izdvoji od svoje plaće koliko želi u mirovinsko.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 12:43   #60
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Da i to. Sad ne daju najbolesnijima i onima koji trebaju mirovinu. Moja mama će završiti u kolicima zbog toga. Zbog dijagnoze joj je strogo zabranjen svaki rad, a posao joj je fizički naporan. Svi specijalisti su joj to rekli. Ona bi išla i za mizernu mirovinu samo da ne bude teret drugima, a bit će. Valjda bi trebala dati otkaz par godina pred mirovinu ili se dokrajčiti i živjeti kao biljka. Ko je jamio, jamio je.
Na žalost to je istina. Ja znam nekolicinu branitelja koji su isposlovali invalidske mirovine a mogu nositi vreću cementa od 50 kg. I još znam i brojne kvaziinvalide. Jedan od ovih ovdje je moj poznanik u invalidskoj mirovini (48 godina) i novokomponirani vlasnik desetaka hektara vinograda: http://www.agroburza.hr/2009/12/pod-...novih-hektara/
Zbog njih sada realno bolesni ljudi moraju raditi do 70 godina života. Neka tvoja mama ide putem ovih lažnjaka: a to znači neka ne traži uopće mirovinu, nego neka se vuče po bolovanjima. Ako ne može sa ovim poslom koji sada radi, može ići putem koji će joj to omogućiti: npr. neka se fiktivno zaposli kod nekog prijatelja na nemogućim radnim uvjetima. Tako da je ne mogu bolesnu vratiti na posao dok se ne izlijeći. Ali će se država i tome problemu dosjetiti na uškrb ranije umirovljenih lažnjaka. Jednostavno će nekom npr. tokaru tko je ostao bez noge zbog šećerne bolesti reći da mora na biro rada i da se prekvalificira (recimo u repcionera) i neka čeka posao. Dobiti će ga na "prvi livoga mjeseca", jer i mladdi sa dvije noge ne nalaze lako posao recepcionera.

Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Broj radnih mjesta nije konstanta. Mogu se otvoriti i nova radna mjesta, zar ne?
Drugim rijecima, studenti i umirovljenici koji rade za nize place ne izbacuju nuzno nekoga drugoga sa radnog mjesta. Oni popunjavaju radna mjesta koja inace ne bi postojala (jer su neisplativa u slucaju da poslodavac mora platiti punu cijenu).
Matematicki je jasno da ce mo kao drzava biti bogatiji sto vise ljudi radi, a ne sto manje.
Država može uz male novce otvarati (ili poticati) otvaranje niskodohodovnih radnih mjesta. Ali je onda problem što neće nitko, recimo branitelj koji ima mirovinu 4000 kn i donekle je radno sposoban da otiće pomoći brati masline ili saditi nove nasade. On će jednostavno reći da mu je bolje kod kuće se izležavati, nego ići brati ili kopati masline.
Nema nam drugo nego ići putem Mađarske: otvaranje radnih logora za nezaposlene i ranije umirovljene : http://www.slobodnadalmacija.hr/Svij...8/Default.aspx

Zadnje uređivanje krena : 05.07.2011. at 12:55.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:14.