Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Plava šapa (Udomljavanje)

Plava šapa (Udomljavanje) Udomljavanje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2011., 18:22   #1
Unhappy Nestanak mačke

prije 6 dana mi je nestala mačka. samo odjednom. bila je kod mene od 3.10., to jest 8 dana. imala je 5 i po mjeseci. inače kad sam gledala tuđe postove i probleme, uglavnom su to bili nestanci na 2 ili najduže 3 dana. kako je nema već skoro tjedan dana, postajem sve više zabrinuta.
imala je svega; hrane, vode, igračke, pijeska, bilo joj je toplo i spavala je u jednoj vrtnoj kućici u dvorištu. ali odjednom, jednog jutra kad sam ju išla pustiti u kuću, nije je bilo, ali sam mislila da je negdje u okolici, kod susjeda ili u ulici (jer je jako voljela istraživati).
ali nije je bilo prvo 1, pa 2, pa 3 dana, i sad je nema vec gotovo tjedan dana. mozda je to jer se pocela tjerati, ali macke se uglanvom pocinju tjerati sa 6 ili vise mjeseci. ona tek da je imala 5 i po.
ali i da se pocela tjerati, ne vjerujem da bi izbivala toliko dugo.
ne znam sto da razmisljam, vec sam ju dva puta trazila po kvartu, svaki dan ju zovem, ne bi li se odazvala. polako mislim da se vise ni nece vratiti. nisam bas iskusna s mackama, pa ako netko mozda ima slican problem ili ako zna o cemu je rijec, molim vas javite mi se.

just silly me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 19:43   #2
naravno da macka se moze tjerati sa 5 mjeseci, moze cak i sa 4(iako rijetko ali moze) a sad zasto macka nije sterilizirana u 2011 godini od osobe koja se ocito zna sluziti tehnologijom stoga se moze informirati i o sterilizaciji...to samo ti znas i naravno da ne znaci da ako se nije vratila 6 dana da se nece nikad vratiti
__________________
"Saving one dog won't change the world, but it surely will change the world for that dog..."
enchee17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 19:58   #3
znam da to ne znaci da se bas nikad nece vratiti. ali jedino mi je cudno sto je to bio njezin prvi odlazak, a da je odmah na tako dugo otisla. raspitala sam se kod prijatelja koji imaju macke i svi su mi ispricali njihovo iskustvo, da je njima macka otisla isto nakon nekih tjedan dana sto je bila kod njih, ali da se vratila odmah iduci dan ili dan poslije. sad mozda je jedino stvar u tome sto sam ja svoju nabavila vec dosta staru (5 i po mjeseci) pa je onda to kod nje drukcije jer se vec pocela tjerati.
sve u svemu, nadam se da ce se vratiti
just silly me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 21:00   #4
ja samo ne kužim jel ti trolaš ili ozbiljno pričaš,sklonija sam vjerovati ovo prvo
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 08:27   #5
Quote:
Pimpinell@ kaže: Pogledaj post
ja samo ne kužim jel ti trolaš ili ozbiljno pričaš,sklonija sam vjerovati ovo prvo
Takodjer..

A pustit macku nakon par dana kako je dosla kod tebe, isto je kao i pustiti Lesija sa lajne. Vratit će se kući, tj pokusat ce se vratiti..
Macka se na pusta neko vreme kada se udomi.. Prvo sto ce napraviti je pokusat se vratiti doma, znaci otici od tebe. A to sto nikada nece vidjeti kucu najvjerovatnije...
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 18:20   #6
macka ne moze bit stalno u kuci, pogotovo sto ona vise nije mace, nego vec odrasla macka, a i da sam ju pokusala zadrzati u kuci, to bi bilo nemoguce jer bih ju ionako morala katkada pustiti van jer je ipak MACKA. a i bivsa vlasnica mi je rekla da ona obozava biti vani i istrazivati i da ona jednostano nije macka koja moze cijeli dan bit zatvorena u cetiri zida. a buduci da ja ne mogu svaki trenutak nju imat na oku, normalno da ce jednom odlutati. i meni bi to i bilo normalno, da je otisla na dan ili dva, ali kao sto sam rekla, nema je eto vec 7 dana, sto je meni jako cudno. to je jedini razlog zasto sam stavila ovaj post, i ja mislim da ako cete pisati bezrazlozne komentare poput: jel se ti to zezas ili? i dr. bolje, nemojte onda nista napisati.


i to sto ona nije spavala meni u kuci, je jer je ona vec bila naucena da spava vani, i bivsa vlasnica mi je rekla da je i kod njih spavala u kucici u dvoristu, tako da ona nije nikada toliko dugo izdrzala u cetiri zida. i jedino je da ne vjerujem da je otisla jer joj kod mene nije bilo dobro i sto ja znam. u toj kucici joj je bilo toplo i ugodno jednako kao i u kuci, a kao sto rekoh, tamo je samo spavala, inace je preko dana bila ili sa mnom u kuci ili je bila po dvoristu zajedno sa jos jednom mackom od moje susjede.
just silly me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 18:35   #7
Kad se mačka dovede u novi dom treba joj vremena da novi dom prihvati i zapamti ko svoj. U koji će se vraćati. Znači, prvo mačku treba držati unutra dok se ne navikne (rekla bih barem 2 tj), pa tek onda polako puštati van. Maca je odlutala jer je bila prekratko kod tebe, vjerojatno je otišla predaleko i nezna se vratiti ili se vraća svom prvom domu. Obavjesti njenu prvu vlasnicu da pripazi.

Ako se mačku ne može paziti za vrijeme tjeranja, a u ovom slučaju ne može jer ide vani, treba je sterilizirati prije prvog tjeranja (koje kreće od cca 6-og mj, ali ponekad i ranije). Ako se vrati, razmisli o tome.

Za spavanje u kući-ako maca smije u kuću, neka bude u kući, uz izlaske ili bez njih. "Naviknuta" na ništa nije 100% jer je riječ o mačiću, a i svako živo biće se navikne na bolje. A mace vole biti na toplom i uz svoje vlasnike, posebno u ovo hladno vrijeme, kao i povremeno prošetati vani ako uvjeti to dopuštaju.

Jesi li ti igdje uopće oglasila da si izgubila mačku? Na SUZA-u, radio, u Oglasnike, poljepila plakatiće po gradu? Vidim da tu nisi, a oglašavanje je trebalo biti prvo, jer je puno veća mogućnost da ćeš je na taj način naći.

Neznam što želiš da ti kažemo. Može biti bilogdje, može biti živa, može biti mrtva, može biti i kod nekog drugog, a može se i vratiti. Ali na tebi je da je potražiš i napraviš što god možeš da se pronađe.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 18:38   #8
Ne znam, oduvijek imam mačke i sve kaj ti mogu reći je da mislim da ti na takve izlete najčešće odlaze muški mačori, pa idu doma ili u blizinu cura da im udvaraju. Tak da, ak je ženka, iskreno, teško da će se vratiti jer realno, nakon 7 dana definitivno bi došla pošto bi već "dobila svoje".

Recimo, nikad neću prežalit svoju staru mucu - bila je sterilizirana, voljela je po dvorištu i naokolo istraživat, uvijek sve super, bila je praktički uvijek doma. No jednom se nije vratila, ja je tražila tjednima, obljepila plakate, ma ništ. Ispostavilo se je da je cijelo vrijeme bila vrlo blizu, zavukla se kroz neku rupu u kuću ljudi susjedne ulice koji su tek počeli graditi, no nije ih bilo nekoliko mjeseci i nije nikako mogla van. Nakon nekog vremena saznali smo su je našli uginutu i da je vrlo vjerojatno pojela otrov za štakore (koji su kreteni unutra stavili).

Moram li pričati da sam skoro doživjela slom živaca? Jooj, dok se sjetim, nikad je neću prežaliti.. No, imam sad već nekoliko godina jednog maznog kastratu, on je donio veselje nakon te silne tuge.


@lapdog, jako lijepo rečeno, nema se više što nadodat
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 18:43   #9
pa da, razmisljala sam i napravit cu plakate pa cu ih zalijepiti po kvartu i u centru. ja sam i namjeravala sterilizirati je, ali bila je kod mene samo tjedan dana pa je nisam htjela jos s tim opterecivati da se navikne prvo na novi dom i sve. to da se vraca svom bivsem domu, nije bas moguce, jer je vlasnica u Osijeku, a ja sam u Nasicama, dakle, nemoguce.

prvih tjedan dana sto je bila kod mene, prvo je stalno bila u kuci, a onda sam ju pocela pustati van, i na kraju, to jest zadnjih tri dana je spavala vani, i nista mi nije dalo naznaku da njoj tamo nije dobro ili da je usamljena, jer je samo tamo spavala, a ostatak cijelog dana je bila u kuci ili s nekim na dvoristu.
hvala na savjetu, i, ako se vrati, prvo sto cu napraviti je staviti joj ogrlicu sa brojem svog telefona i imenom. tako da ako i odluta opet, netko ce to vidjeti i znati kamo pripada.
just silly me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 18:47   #10
Mačka ne zna gdje su Našice, a gdje Osijek.

Što prije plakate po gradu i oglase na internetu i na lokalni radio, sa slikama i što preciznijim opisom mačkice. To si trebala već prije tjedan dana napraviti. Ovako su šanse manje da je netko vidio i da je još uvijek u blizini. Ali pokušaj i potraži je.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 20:13   #11
Quote:
just silly me kaže: Pogledaj post
macka ne moze bit stalno u kuci, pogotovo sto ona vise nije mace, nego vec odrasla macka, a i da sam ju pokusala zadrzati u kuci, to bi bilo nemoguce jer bih ju ionako morala katkada pustiti van jer je ipak MACKA.
otkud ti to?? sorry, ali ovo nema veze s vezom.
ja imam dvije mace u stanu, ne izlaze van. ne fali im ništa. zanima te kako znam? znam jer sam ih pokušala na povodcu izvesti van i toliko su se prepali (mačak pogotovo - on je dobio proljev) da se se zavukli iza kreveta i satima nisu izlazili.
kod mene je upravo slijepa maca koja je sigurno dvije godine živjela vani, na cesti. uživa kao malo prasence...mazi se, prede, spava na kauču, igra se..
osjeća sigurnost po prvi put u životu i sigurna sam da joj vanjski svijet ne fali.

morala bi ju kad tad pustiti vani jer je ipak MAČKA??
neznam jel me ovakve izjave više nasmiju ili uznemire.iskreno..

nadam se da će se maca vratiti.
moonea is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 20:22   #12
ja se nadam da neće
da će naći boljeg vlasnika...
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 20:23   #13
Pimpinella - ovo rečenica je takla u žicu. točno to.
moonea is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 21:48   #14
Nadam se da je maca našla bolji dom i odgovorniju vlasnicu.

I još nešto - u životu nisam doživjela da je mačka otišla odnekud gdje joj je bilo dobro i gdje je bila prihvaćena kao član obitelji.

Vjerojatno je pošla tražiti bolju sreću. A što joj se po putu dogodilo ...

Drugo - kad uzmem mačku, onda je ne puštam van barem 6 mjeseci, dok se sasvim ne veže za dom i dok nije sterilizirana.
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 11:50   #15
Bok!!! Upadam ko padobranac, ali imam isti problem, moja maca je sinoć nestala iz stana!Pretpostavljam da je pala s balkona, jer se volila šetati po ogradi a bilo je sklisko zbog kiše. Inače kod nas je već godinu dana (toliko je i stara), nikad nije bila vani, nenaučena na vanjski svijet, boji se auta. Znam da nije sama otišla jer inače jedva da proviri glavicom kroz vrata stana, pa zato mislim da je sve bio nesretan slučaj. Nego me zanima, postoji li šansa da se vrati?
__________________
Kao da je sve prolistale grane u meni slomila. A druge već listaju dok ja još ne znam ni što bih sa slomljenima.
navlakuša365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 11:58   #16
Javi na Suzu, napravi i polijepi plakatiće s njenom slikom i brojem za kontakt po kvartu i navečer kad je tiho ju pokušavaj dozvati, uvijek ima šanse da se vrati.
__________________
He is your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion.
an3l3j is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 11:59   #17
Quote:
navlakuša365 kaže: Pogledaj post
Bok!!! Upadam ko padobranac, ali imam isti problem, moja maca je sinoć nestala iz stana!Pretpostavljam da je pala s balkona, jer se volila šetati po ogradi a bilo je sklisko zbog kiše. Inače kod nas je već godinu dana (toliko je i stara), nikad nije bila vani, nenaučena na vanjski svijet, boji se auta. Znam da nije sama otišla jer inače jedva da proviri glavicom kroz vrata stana, pa zato mislim da je sve bio nesretan slučaj. Nego me zanima, postoji li šansa da se vrati?
Kako da se vrati, nikad nije bila vani i pala je s balkona?
Nije naučena na vanjski svijet, vjerojatno je u šoku negdje sklupčana u blizini tvoje zgrade. Idi je traži.
Najbolje navečer kad je mirno, šuškaj sa omiljenom hranom i zovi je.

Neodgovorno je puštati mačku na neograđen balkon bez nadzora. Što bi bilo da si na 10. katu?
__________________
Live long and prosper Mace traže dom https://www.facebook.com/pravasapa
Spori Lori is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 12:03   #18
Quote:
an3l3j kaže: Pogledaj post
Javi na Suzu, napravi i polijepi plakatiće s njenom slikom i brojem za kontakt po kvartu i navečer kad je tiho ju pokušavaj dozvati, uvijek ima šanse da se vrati.

Hvala, hvala, i ja se nadam da će nekako naći put do kuće. Evo već pripremam plakate, kvart sam sinoć prošla 1000 puta, ali ništa, negdje sam pročitala da se one neće ni odazvati ako su prestrašene, pa više ni sama ne znam što da radim, jer se bojim da ne ugine vani, jer bebica jedva da zna hodati po travici, kad je nenaviknuta na vanjsku okolinu.

Hvala, hvala!
__________________
Kao da je sve prolistale grane u meni slomila. A druge već listaju dok ja još ne znam ni što bih sa slomljenima.
navlakuša365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 12:08   #19
Quote:
navlakuša365 kaže: Pogledaj post
Bok!!! Upadam ko padobranac, ali imam isti problem, moja maca je sinoć nestala iz stana!Pretpostavljam da je pala s balkona, jer se volila šetati po ogradi a bilo je sklisko zbog kiše. Inače kod nas je već godinu dana (toliko je i stara), nikad nije bila vani, nenaučena na vanjski svijet, boji se auta. Znam da nije sama otišla jer inače jedva da proviri glavicom kroz vrata stana, pa zato mislim da je sve bio nesretan slučaj. Nego me zanima, postoji li šansa da se vrati?
uvijek postoji sansa da se vrati,samo polako. koliko je visok balkon? jel muca sterilizirana? ako nje nema u drito blizini zgrade, vjerojatno se negdje zavukla i sklonila, ili iz razloga sto je ozljeđena jako ili samo jako uplasna, pogotovo ako nije nikad bila vani. prvo napravi plakatiće odmah, poljepi po naselju di god se sjetiš, stavi sliku na Fb na sve moguce profile radija i slično koje mozes naći, na suza.hr također.
i nema druge nego krenit tražit okolo po naselju, najbolje po noci ili rano ujutro, kad nema puno prometa i kad je mirnije, pregledaj sve zivo gdje bi se mogla zavuci, tipa podrume,kontenjere,grmlje, ovisi kakvo ti je naselje. ponesi njenu omiljenu hranu sa sobom da ju mozes izvuci ako ju nađeš, i zovi ju cijelo vrijeme, trrebala bi prepoznat tvoj glas. i nemoj odustajat, maca se moze vratit sutra, a moze i za 5 mjeseci ...
sretno
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 11:32   #20
Pozdrav. Prvo da kažem da ni supruga ni ja nemamo iskustva u čuvanju životinja, živimo u kući na selu i nismo imali u planu imat ljubimce. Slučaj je htio da je ona na autoputu našla dvije ženske mace od mjesec dana koje su bile osuđene na smrt na cesti, pa ih je uzela u auto. Kako nam je bilo žao samo tako ih pustiti, odlučili smo ih zadržati. Raspitali smo se što treba napraviti kod tako malih mačića, pa smo ih tretirali protiv parazita, kupili ampule protiv buha/krpelja i planirali sterilizirati kroz 3-4 mjeseca. Stavili smo ih da žive na verandi ispred vrata koja vode u dvorište i hranili ih hranom za male mačiće. Prvo vrijeme nisu se uopće micale iz tog područja, eventualno radijus 5 metara do cvijeća, zatim su se počele penjat na drvo i spavat na balkonu na katu kuće. Par dana prije nestanka prve mace primjetio sam da malo prejako se igraju, odnosno da nakon igranja uredno jedna se makne od druge, ali nisam tome pripisao neku važnost. Jedan dan, prije tjedan dana prva maca je nestala. Navodno se čulo mjaukanje (ja nisam) i nakon toga jedne mace nije bilo. Napomena da u naše dvorište zna zalutati ogroman pas od susjeda za kojeg kažu da je upitno da li ih taj susjed uopće hrani i prve teorije su bile da je pas mogao pojesti macu ako je bio gladan?!! Par dana nakon nestanka prve, nestala je i druga. Ovo je bilo preko noći. Viđena je navečer dan prije nestanka i ujutro je nije bilo. Znam da će sada netko reći da sigurno ne bi nestale da im je bilo dobro, ali moje subjektivno mišljenje je da su bile zadovoljne, nisu bile gladne i mislim da smo popratili sve ono što treba napraviti za tako male mace. Znači mace od cca 2, 2 i pol mjeseca su nestale jedna za drugom. Da li je moguće da je prva otjerala drugu, da je barem jednu pas pojeo ili su u prvim danima kada su se malo oslobodile i izašle dalje od verande gdje su bile zadnjih mjesec i pol, jednostavno izašle na cestu i negdje zalutale? Napomena da živimo u sljepoj ulici gdje susjedi imaju dosta mačaka i pasa i kokoši tako da je isključeno da ih je netko zgazio, jer uvijek baš zbog toga i mi i susjedi uvijek pažljivo vozimo. 400 metara od nas je glavna cesta i ako su do nje došli tu ih je već netko mogao pregaziti. Ako netko ima više iskustva što vam se čini kao najvjerojatnija verzija?
BijedniVitez is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:32.