Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2015., 14:23   #9621
Pozdrav svima...imam pitanje pa ako netko zna da me prosvijetli... u 12 mjesecu sam bila na komplikacijama...zbog tlaka, infekcije itd. 01.01.2015. ponovo sam se vratila na posao jer mi je isticao ugovor i čisto sumnjam da bi mi ga poslodavac bio produžio da nisam radila već da sam bila na komplikacijama. Porođajni (28 dana prije poroda) mi počinje otprilike početkom drugog mjeseca ali ja ne izdržim više... tlak mi luduje a o išijasu da ne govorim. Dali mogu otići kod ginekologa i tražiti da mi otvori porođajni recimo 35 dana prije poroda?
kika16 is offline  
Old 19.01.2015., 15:16   #9622
Možeš otići 45 dana prije termina, a 28 dana prije moraš. Dakle, 45 dana prije je prema tvom izboru, a 28 dana prije moraš ići po zakonu, ne smiješ više raditi.
Black Molly is offline  
Old 19.01.2015., 17:09   #9623
Quote:
Black Molly kaže: Pogledaj post
Možeš otići 45 dana prije termina, a 28 dana prije moraš. Dakle, 45 dana prije je prema tvom izboru, a 28 dana prije moraš ići po zakonu, ne smiješ više raditi.
Puno hvala... Šta moram opet nositi onaj prosjek plača?
kika16 is offline  
Old 31.01.2015., 17:14   #9624
Lijep pozdrav!

Googlala sam dosta stranica pa sam nasla puno toga sto nisam bas najbolje razumjela ...treba mi netko tko ce mi objasniti "zdravoseljacki"...

Radim u jednoj firmi na nepotpuno radno vrijeme (12 sati tjedno) vise od 12mj i primam manju svotu od minimalne porodiljne naknade...

Sad me zanima dal cu ja na porodiljnoj primati samo iznos svoje place ili mi hzzo isplacuje dodatak pa primam iznos od 1663kn?...(tako sam shvatila)...s tim da bi mi ovo bilo trece dijete...

Ili nemoze tako...a po toj nekoj logici bi mi bilo bolje dati otkaz pa primati minimalnu svotu koja je skoro za duplo veca od moje sadasnje place...ili onda nebi imala nikakva prava?

a sto u slucaju komplikacija?...isto citam minimalna svoja je oko 800kn...(moja placa je tu negdje) to znaci da bi dobivala tu svotu ili bi oni to ipak racunali po svome pa prakticki dobila nista?

znam neki ce pomislit odi u hzzo i pitaj ali neznam tocno sto pitat i kako se postavit ako imam pravo na vecu svoju od svog primanja...
znate i sami da su tamo sve ostrokonde (manje vise)...

Zadnje uređivanje bucikaaa : 31.01.2015. at 17:33.
bucikaaa is offline  
Old 01.02.2015., 22:28   #9625
Smile

Bok drage žene
Imam pitanje za Vas koje imate iskustva u ovome, kada trebam po zakonu zatvoriti komplikacije tj., bolovanje? Mogu li bilo kada od 28-45 dana prije poroda ili? Nezaposlena sam! A termin je 19.04.
Hvala na odgovoru...
kolla1986 is offline  
Old 05.02.2015., 22:20   #9626
Zaposlena sam 5god bez prekida u raznim firmama, u zadnjoj sam bila 2 godine bez prekida. Ostala sam trudna i dobila sam u međuvremenu priliku za drugi posao, gdje su bolji uvjeti i mogao bih biti stalan. Buducem poslodavcu nije smetala trudnoća.
31.12 mi je istekao ugovor koji sam imala kod prijasnjeg poslodavca i zaposlila sam se 3.1 u drugoj firmi.
Nakon 15 dana cca10 radnih, doktorica mi otvara komplikacije zbog jako niske trudnoće.
Sad kad tražim naknadu, na hzzo me napadaju da sam fiktivno zaposlena i da će sve ići na komisiju te da neću vjerojatno dobiti nikakvu naknadu i da postoji mogucnost daljnjih sankcija zbog fiktivnog zaposlenja.
Mogu li mi išta napraviti od toga?
Po meni je sve po zakonu, a čak i da jesam fiktivno zaposlena(a nisam) kako oni mogu to dokazati?
malikos is offline  
Old 06.02.2015., 06:59   #9627
Quote:
kolla1986 kaže: Pogledaj post
Bok drage žene
Imam pitanje za Vas koje imate iskustva u ovome, kada trebam po zakonu zatvoriti komplikacije tj., bolovanje? Mogu li bilo kada od 28-45 dana prije poroda ili? Nezaposlena sam! A termin je 19.04.
Hvala na odgovoru...
Ako si nezaposlena ne otvaraš nikakvo bolovanje, od kad se dijete rodi dobivat ćeš naknadu za nezaposlene majke ili majke van sustava rada
Ne znam detalje kako to ide sa papirologijom

Edit joj rano jutro oprosti pitaš kad treba zatvoriti komplikacije a ja pročitala otvoriti, još jednom sory
Pa zar nisi napisala na onoj temi Komplikacije.....da si saznala da se u ovakvom slučaju bolovanje ne zatvara

Zadnje uređivanje tamagoci : 06.02.2015. at 07:28.
tamagoci is offline  
Old 06.02.2015., 18:07   #9628
Hehe, nema veze! Pitala sam na HZZO-u danas, mora se zatvarati 28 dana prije termina, to bi za mene znacilo 20.03., sto i nije lose...
kolla1986 is offline  
Old 07.02.2015., 09:30   #9629
Quote:
malikos kaže: Pogledaj post
Zaposlena sam 5god bez prekida u raznim firmama, u zadnjoj sam bila 2 godine bez prekida. Ostala sam trudna i dobila sam u međuvremenu priliku za drugi posao, gdje su bolji uvjeti i mogao bih biti stalan. Buducem poslodavcu nije smetala trudnoća.
31.12 mi je istekao ugovor koji sam imala kod prijasnjeg poslodavca i zaposlila sam se 3.1 u drugoj firmi.
Nakon 15 dana cca10 radnih, doktorica mi otvara komplikacije zbog jako niske trudnoće.
Sad kad tražim naknadu, na hzzo me napadaju da sam fiktivno zaposlena i da će sve ići na komisiju te da neću vjerojatno dobiti nikakvu naknadu i da postoji mogucnost daljnjih sankcija zbog fiktivnog zaposlenja.
Mogu li mi išta napraviti od toga?
Po meni je sve po zakonu, a čak i da jesam fiktivno zaposlena(a nisam) kako oni mogu to dokazati?
Zvati će tvog poslodavca i provjeravati i on nek potvrdi tvoju priču i to je to
__________________
vezice za dude 35 kn / kom
microgirl is offline  
Old 09.02.2015., 20:18   #9630
Pitanje, pravo na godišnji ostvarujem nakon 6mj. rada, ali ne znam koliko dana imam pravo nakon tih 6mj. ako odmah sa go odem na bolovanje i poslije na porodiljni i više se ne vraćam u to poduzeće? Osim toga, zanimame ako su oba roditelja zaposlena u drž. službi da li samo jedan dobiva novčanu pomoć za rođenje djeteta ili samo jedan od njih, te što je sa bolovanjem preko 90 dana ako sam npr. na bolovanju 90 dana ove godine, onda sam recimo još 60 u ovoj godini i 30 dana u sljedećoj da li dobivam samo jednom 2500kn ili dva puta? Hvala
početnica is offline  
Old 09.02.2015., 20:48   #9631
pomoc za novorodencad dobivas samo jednom i to samo jedan roditelj...
bucikaaa is offline  
Old 16.02.2015., 01:02   #9632
Pozdrav,

Upucen sam na ovu temu da pitam ima li tko iskustva sa situacijom slicnom nasoj: dakle supruzi je je zadnja trudnoca bila blighted ovum i kiretaza obavljena u 10. mjesecu prosle godine, a sada je ponovno trudna i nadamo se urednoj trudnoci ovog puta, tj barem da cemo vidjeti plod za 10-ak dana kada idemo na ponovni pregled, buduci smo na prvi isli zbog iscjetka koji je imala jako rano, sa 4+0 dana, tako da se vidjela samo gestacijska vrecica.

Ono sto mene zanima je, u slucaju da se pokaze da je ova trudnoca uspjesna, ima li cinjenica da je supruga bila na kiretazi u prosloj trudnoci kakvog utjecaja da odmah dobije cuvanje trudnoce?
Ona inace radi kao teta u vrticu, stalno prigibanje, pun vrtic bolesti, pa bi ja osobno volio sto manje rizika, ali ne znam ima li moja zelja uporiste u praksi i zakonima?

Thanks!
ProZac is offline  
Old 19.02.2015., 09:32   #9633
Quote:
ProZac kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Upucen sam na ovu temu da pitam ima li tko iskustva sa situacijom slicnom nasoj: dakle supruzi je je zadnja trudnoca bila blighted ovum i kiretaza obavljena u 10. mjesecu prosle godine, a sada je ponovno trudna i nadamo se urednoj trudnoci ovog puta, tj barem da cemo vidjeti plod za 10-ak dana kada idemo na ponovni pregled, buduci smo na prvi isli zbog iscjetka koji je imala jako rano, sa 4+0 dana, tako da se vidjela samo gestacijska vrecica.

Ono sto mene zanima je, u slucaju da se pokaze da je ova trudnoca uspjesna, ima li cinjenica da je supruga bila na kiretazi u prosloj trudnoci kakvog utjecaja da odmah dobije cuvanje trudnoce?
Ona inace radi kao teta u vrticu, stalno prigibanje, pun vrtic bolesti, pa bi ja osobno volio sto manje rizika, ali ne znam ima li moja zelja uporiste u praksi i zakonima?

Thanks!

Ja sam u istoj situaciji
U 10.mj. blighted ovum, kiretaza, sad ponovo trudna 5 tjedana, radim u skoli.
Dobit ce bolovanje bez problema. Ja sam ga dobila cim sam posumnjala na trudnocu, ali na drugu sifru. Radim kao defektolog u posebnom odjelu gdje imam jednu curicu koja je agresivna i napada mene, asistenticu i djecu. Nakon spontanog jednom prilikom mi se zabila glavom u trbuh, nakon cega sam prokrvarila. Moja ginekologica zna u kakvim uvjetima radim, izmedu ostalog zna i za taj incident pa mi je sama predlozila bolovanje. Tada se vidilo samo zadebljanje i zuto tijelo trudnoce pa mi je napisala bolovanje radi ciste. S tim sam dobila 3 tjedna, a nakon sljedeceg pregleda ce mi napisati trudnicko bolovanje. Proslu trudnocu me takoder slala odmah na bolovanje, ali ja nisam htjela ici. Na kraju sam prokrvarila pa sam morala otvoriti trudnicko bolovanje i mirovati da bi na kraju zavrsila na kiretazi. Moja ginekologica salje odmah na bolovanje sve zene koje rade s djecom, a vjerujem da ni vama nitko nece raditi problem.

Pozz
leptirica_21 is offline  
Old 19.02.2015., 21:10   #9634
ne znam je li već bilo postavljeno ovakvo pitanje ovdje ili na nekoj drugoj temi pa ako je, molim vas da me preusmjerite. naime, ja bih išla raditi kada moja beba napuni 6 mjeseci, ali na pola radnog vremena. negdje sam načula/ pročitala da postoji mogućnost rada sa polovičnim radnim vremenom od navršenih 6 mjeseci djetetova života te da se onda roditeljski dopust udvostručuje, samo nigdje ne mogu naći informaciju o tome isplaćuje li se i neka naknada od HZZOa i u kojem iznosu. ima li koja mama ovdje da ima takav slučaj ili da zna nešto više o ovoj temi? hvala
__________________
I' m whishing on a star...
Floridita is offline  
Old 20.02.2015., 06:30   #9635
floridita, hzzo ti za drugu polovicu radnog vremena isplacuje 1663 kn sta te jos zanima? da, mozes godinu dana tako radit onda
__________________
Padnem. Ustanem. Popravim krunu. Nikad ne odustanem!
vedrana84 is offline  
Old 25.02.2015., 07:08   #9636
Imam li opciju, poslofavac mi ne planira produziti ugovor nakon GO jer se ne planiram vratiti. Bit cu tada dobrih 6 mj t negdje. Koje su mi opcije? Za burzu znam i znam sto sve gubim ali odbijam to prihvatiti jer imam i staz i prosjek place i ono smatram da sam zasluzila naknadu pa mi frendica savjetovala raspitat se i kao prijaviti kao kucanica? Meni bitno kao da sam u radnom odnosu. Neznam od kud krenuti s istrazivanjem. Savjeti?
angelina333 is offline  
Old 25.02.2015., 09:03   #9637
imam pitanje....

dakle muž je jedino zaposlen i na njegovu PK (porezna kartica) smo prijavljeni ja i mali. Pošto ja trebam brzo roditi morala sam se odjaviti sa njegove PK radi porodiljne naknade (1663 kn) jer prelazi 11 000 kn godišnje.
Zanima me mogu li se ja opet prijaviti na njegovu PK tokom 2015 god. (recimo na polovici primanja porodiljne naknade od 1663 kn, znači nakon 6. mjeseci primanja naknade) pa da mu opet budem olakšica ili moram čekati baš da istekne cijela 2015 godina pa tek u 2016 god. se mogu opet vratiti na njegovu PK ?
Lady of leisure is offline  
Old 25.02.2015., 15:08   #9638
Quote:
Lady of leisure kaže: Pogledaj post
imam pitanje....

dakle muž je jedino zaposlen i na njegovu PK (porezna kartica) smo prijavljeni ja i mali. Pošto ja trebam brzo roditi morala sam se odjaviti sa njegove PK radi porodiljne naknade (1663 kn) jer prelazi 11 000 kn godišnje.
Zanima me mogu li se ja opet prijaviti na njegovu PK tokom 2015 god. (recimo na polovici primanja porodiljne naknade od 1663 kn, znači nakon 6. mjeseci primanja naknade) pa da mu opet budem olakšica ili moram čekati baš da istekne cijela 2015 godina pa tek u 2016 god. se mogu opet vratiti na njegovu PK ?
Ne kužim zašto si se unatrag odjavila s muževe PK.

Ako trebaš roditi u 3. mjesecu, mogla si mu biti olakšica skroz do 9. ili 10. mjeseca pa se onda odjaviti.

A i drugo dijete odmah može muž prijaviti na PK.
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Old 25.02.2015., 15:15   #9639
Quote:
angelina333 kaže: Pogledaj post
Imam li opciju, poslofavac mi ne planira produziti ugovor nakon GO jer se ne planiram vratiti. Bit cu tada dobrih 6 mj t negdje. Koje su mi opcije? Za burzu znam i znam sto sve gubim ali odbijam to prihvatiti jer imam i staz i prosjek place i ono smatram da sam zasluzila naknadu pa mi frendica savjetovala raspitat se i kao prijaviti kao kucanica? Meni bitno kao da sam u radnom odnosu. Neznam od kud krenuti s istrazivanjem. Savjeti?
Ne razumijem ovaj dio da se ne planiraš vratiti? Jesi otvorila bolovanje/komplikacije tj.planiras ? Ili ne želiš raditi kod tog poslodavca?
Jer ako otvoris komplikacije i ako ti se ugovor ne produzi svejedno dobivaš naknadu za komplikacije od zdravstvenog do 28 dana prije termina (prosjek plaća zadnjih 6mj.ali najviše cca4200kn)
Onda naknadu sa burze pa onih 1660 kn za nezaposlene.
Ili ako ides na bolovanje neka ti produži ugovor da te "pokrije" dok si na bolovanju/porodiljnom (probaj se dogovorit) njega ništa ne košta a ti bi dobivala naknadu u visini plaće.
Ovo sto se tiče prijave kao kućanica, da tebi je bitno da budeš u radnom odnosu u trenutku kad otvaraš porodiljni da bi primala naknadu u visini prosjeka placa ali moraš pazit jer takve prijave najčešće idu na reviziju tj.kontrolu pravne službe HZZOa, naročiti ako je kratko razdoblje od zapošljavanja do otvaranja bolovanja/porodiljnog.
tamagoci is offline  
Old 25.02.2015., 16:00   #9640
Quote:
dejjja kaže: Pogledaj post
Ne kužim zašto si se unatrag odjavila s muževe PK.

Ako trebaš roditi u 3. mjesecu, mogla si mu biti olakšica skroz do 9. ili 10. mjeseca pa se onda odjaviti.

A i drugo dijete odmah može muž prijaviti na PK.
Odjavila sam se u 1 mj. /2015 jer sa svim naknadama šta dobijem (šta ću dobiti) za drugo rođeno dijete debelo prelazim 11 000 kn. Grad Opatija dava jednokratno 4500 kn za drugo rođeno dijete, HZZO jednokratna naknada je 2380 kn + 1663 kn sljedećih 12 mjeseci . Sveukupno 26 836 kn za drugorođeno dijete.
Uglavnom odijavila sam se u 1/2015 zato što su mi tako rekli u računovodstvu firme od muža i u poreznoj uparvi Opatija.

Kada se ja ustvari mogu opet vratiti na muževu PK kao olakšica za njega tek u 1/2016 ili ranije?

Koliko sam shvatila da računa se do 11 000 kn u tekućoj godini, recimo od 1.01.2015 do 31.12.2015 u tom razdoblju možeš dobiti - zaraditi DO 11 000 kn i biti olakšica na PK od muža. Ili se to razdoblje nekako drugačije računa?

Drugo dijete će odmah muž prijaviti na sebe.

Zadnje uređivanje Lady of leisure : 25.02.2015. at 16:18.
Lady of leisure is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:28.