Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2009., 21:54   #61
Quote:
kopneni02 kaže: Pogledaj post
Sloboda je uvijek bila skupa. I nezavisnost. Oni koji imaju viška novca, a žele se otresti HEP-a iz principa, naprave takav potez i skinu ih... Ono ograničenje od 1 MW vrijedi samo za povlaštene proizvođače koji bi prodavali struju HEP-u. Ministarstvo je dosad zaprimilo preko 300 zahtjeva, a preko 200 ih je riješeno pozitivno. Jedna od stranica koja pokriva problematiku je i www.mojaenergija.hr , a nedavno je osnovan i Solarni cluster (klaster). A neki od nas rade i na nekim drugim alternativnim izvorima.
Naravno da je sloboda skupa, ali vjerujem da se kod mnogih ljudi ipak ne radi o ideologiji vec o finansijkoj kalkulaciji kad procjenjuju dal uci u tu "investiciju" ili ne. HEP koliko znam jos uvijek masno naplacuje prikljucak za kucu, naravno da bi svi voljeli da nemaju taj trosak, ali veca investicija po meni ima smisla samo ako se struja moze i prodavat. I napisao sam da govorim o tom scenariju u kojem se struja i prodaje a ne samo konzumira. Zahtjevi se rjesavaju oko 2 godine, 1MW naravno nije ni priblizno dovoljan da se zadovolje oni koji su dobili dozvole (ima popis dozvola na internetu, ja sam zbrojio preko 3MW). Pogovotovo u ovoj situaciji u kojoj drzava bas i nema novca nekaok ne ocekujem da ce se ubrzo nesto mjenjat po tom pitanju. Cijena od 3,5 Kuna je po meni nerealno visoka, to je vise nego sto se u Njemackoj placa a Njemacka ima vlastitu industriju solarne tehnologije pa i ima smisla da se "subvencionira", ne vjerujem da kod nas ta cifra moze drzat duze.
I ja sam razmisljao o tome i informirao se, zakljucio da je u nasoj zemlji tesko i riskantno ista planirat. Znam da bez rizika nema zarade, ali previse ovisi o nasim zakonodavcima bojim se.

Malo literature ima i na: http://www.hsuse.hr/_Data/Files/ST8_low.pdf (i slicno)
Link udruge je: http://www.hsuse.hr/
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 22:26   #62
Prije nekoliko mjeseci sam podnio patentnu prijavu za jedno novije rješenje, tražio sam investitora ali nitko ne želi uložiti veću lovu u ispitivanje i izradu prototipa. S obzirom da mi to nije prvi projekt te da je sve otišlo van jer kod nas nije bilo interesa, nemam uopće dvojbi ako se jave Kinezi ili Japanci...
kopneni02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 13:25   #63
Quote:
EasyOn kaže: Pogledaj post
Neki dan sam gledo automotiv (ili tako nešto, uglavnom o autima, neznam točno naziv) i tema je bila auti na struju. Vele da najsofisticiraniji BMW na struju sa jednim punjenjem može prijeći 90ak km, dok kinezi kak got loše aute rade, imaju hebenu elektroniku. Njihov auto otprilike iste snage motora ko BMW jednim punjenjem prođe oko 400 km. koliko got ljudi pljuvali po kineskim stvarima, one su daleko jeftinije, a neke i daleko bolje od originala (veliku večinu stvari kopiraju od drugih uz dodatna poboljšanja, ko npr ove baterije)
Još ništa od revolucionarne kineske tehnologije za aute. Baterije su i dalje iste kao i prije nekoliko godina (od lošije prema boljim):
-olovni akumulatori
-NiCd
-NiMH
-Li-ion
-Li polimer
-???

Električni auto i nije neka mudrost proizvesti, problem je kod njih dvojak:
A-pohrana el.energije
B-proizvodnja el.energije u mreži zbog potreba transporta u slučaju masovnog prelaska s nafte na struju
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 19:19   #64
Pa eto, kako već rekoh, radim na toj točki B. Ali nikako do love...
kopneni02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 15:20   #65
evo danas u jutarnjem ljepi clanak o tome kako se posluje u hrvatskoj,placamo svaki mjesec dio za obnovljivu energiju navodno na racunu preko 10000000kn a oni do sada isplatili sitnis proizvodacima tolko o tome
zmija6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 03:06   #66
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Pusti ove gore šta ti govore gluparije a nemaju pojma i nisu nikad vidili jedan kolektor. i koji žive u stanu za koji su im priključak na EL mrežu drugi sredili
Moja situacija je sljedeća da razumite
Na jednoj lokaciji mi elektra traži za priključak na EL mrežu 40 m2 mog zemljišta 40 x 400 eura 12000 Eura ili sudjelovanje u proširivanja trafo stanice
100 000 tisuća kuna za priključak + moje kopanje kanala 100-200 m dužnih

Ja sam kupio 4 panela Sunflower SF 150 M 2320 eura 20A garancija 25 god
http://ecosolarshop.de/sess/utn;jses...dex.shopscript
Baterije trakciske midac 620 amph 24V 14,88 kwh 1200 Eura vijek trajanja do 15 god
Inverter pure sinusni 3000 wati 1000 Eura
Regulator punjenja 100 eura
Vjetrenjaća 500 Wat 500 Eura puni do 21 A
Kablovi,stup,sajla,montaža 500 Eura

Sveukupno me je koštalo 5520 Eura
Moja potrošnja
Dubinska bunarska pumpa 750 W radi 2-3 sata
Hidrofor 800 W radi sat vrimena dan
Svjetlo 300 W 4 sata
PC 230 W 4 sata
Ostalo 300 W par sati

Za sada sve funkcionira izvrsno čak ovih dana non stop puše vjetar i stvara se višak struje i regler isključuje punjene baterija agregat još nisam trebao upalit osim kada radim sa aparatom za varenje,brusilica i slićni veliki potrošaći
Sada kupujem energy saving reflector,led osvjetljenje,štedne neonke


Još nisam kupio punjać baterija koji bi pokretao agregat

E samo me zanima, kažeš prepunjava ti se baterija? pa jel bi ti veći ili dodatni akumulator pomogao? Je li bi imao više struje?
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 00:37   #67
od svih vas tu #koji se kužite u sol.energiju" dali barem jedan zna koliko bi koštalo ugradnja istog u prosječnu obiteljsku kuću u kont. dijelu države(hlađenje i grijanje preko klima uređaja,perilice,frižideri i ostalo.....)
vpetro1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 05:28   #68
Koliko sam načuo, tvornica panela će se (navodno!) graditi u Kutini! Živi bili pa doživili!
__________________
Moje (zapušteno)carstvo
likich is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 16:10   #69
Quote:
vpetro1978 kaže: Pogledaj post
od svih vas tu #koji se kužite u sol.energiju" dali barem jedan zna koliko bi koštalo ugradnja istog u prosječnu obiteljsku kuću u kont. dijelu države(hlađenje i grijanje preko klima uređaja,perilice,frižideri i ostalo.....)
Početkom godine sam tražio ponudu od Solarisa iz Novigrada za sustav 18 kW, off grid, i izračunali su mi da je netto cijena oko 900.000 kuna. Da, dobro ste pročitali. Ali, za prosječno kućanstvo ti je dosta oko 6-7 kW. Na jednom mjestu sam na forumu već pisao da radim na autonomnom izvoru struje, ali nedostaju novčana sredstva za dovršetak projekta. Sustav bi trebao biti oko 10-15 kW, sa prodajnom cijenom oko 30.000 EUR.
kopneni02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 11:51   #70
U decembru pravim off-grid solarni sistem 15kWp (54x280Wp), 110x350Ah baterije i trofazni invertor 15kW sve to sa ugradnjom je 45000EUR
Solar_Digi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 12:03   #71
Quote:
Solar_Digi kaže: Pogledaj post
U decembru pravim off-grid solarni sistem 15kWp (54x280Wp), 110x350Ah baterije i trofazni invertor 15kW sve to sa ugradnjom je 45000EUR
Dobro, i daj mi reci dal to znači potpunu autonomiju od HEP-a?
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 12:09   #72
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
Dobro, i daj mi reci dal to znači potpunu autonomiju od HEP-a?
Da to je potpuna autonomija u slucaju jednog kisnog dana a maksimalne potrosnje. Najveca stavka su baterije a ovde sam stavio skoro 50000Ah to je oko 100kWh akumulirane energije.
Solar_Digi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 12:21   #73
jebemti, ja sad trošim doma cca 8 kw/h po danu u 8 kw/h po noćic tak da bih 5 dana mogao imat autonimiju bez punjenja ili..
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 12:27   #74
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
jebemti, ja sad trošim doma cca 8 kw/h po danu u 8 kw/h po noćic tak da bih 5 dana mogao imat autonimiju bez punjenja ili..
da, ako imate toliku potrosnju, mogli bi da imate struje za 5 kisovitih dana.
Solar_Digi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 12:29   #75
Quote:
Solar_Digi kaže: Pogledaj post
da, ako imate toliku potrosnju, mogli bi da imate struje za 5 kisovitih dana.
a koliko ti treba da se napune baterije?
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 07:55   #76
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
a koliko ti treba da se napune baterije?
Vreme punjenja zavisi od potrosnje koju imate (jer samo razlika izmedju proizvedene i potrosene ide u baterije) i solarne energije koja tada pada na povrsinu kolektora
Solar_Digi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 20:50   #77
Lijep poydrav solar digi
daj mi reci gdje ovo nabaviti,stavio si nam bubu u usi ,a nisi uopce odgovorio na ovo gdje naruciti ovo ___________????????????
#17
Solar_Digi
Registrirani korisnik


Registracija: Sep 2007.
Postova: 9 Postoje jeftini solarni kolektori 2m^2 + spremnik topline 160l + stalak = 400EUR
http://img260.imageshack.us/img260/7...lektoriir1.jpg

--------------------------------------------------------------------------------
Zadnje uređivanje Solar_Digi : 17.09.2007. at 00:15.
maksica71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 19:20   #78
pozdrav svima ,evo i ja sam dobio par ponuda za fotonaponski sustav i zanima me MORE a di ste sve nabavili ,dali ste sve nasli kod jednog distributera ili kod vise njih ,,
andmar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 19:47   #79
Quote:
maksica71 kaže: Pogledaj post
Lijep poydrav solar digi
daj mi reci gdje ovo nabaviti,stavio si nam bubu u usi ,a nisi uopce odgovorio na ovo gdje naruciti ovo ___________????????????
#17
Solar_Digi
Registrirani korisnik


Registracija: Sep 2007.
Postova: 9 Postoje jeftini solarni kolektori 2m^2 + spremnik topline 160l + stalak = 400EUR
http://img260.imageshack.us/img260/7...lektoriir1.jpg

--------------------------------------------------------------------------------
Zadnje uređivanje Solar_Digi : 17.09.2007. at 00:15.
To je cena koja je bila u 9. mesecu 2007 i to za varijantu koja je bez kontrolera i grejaca.

Zadnje uređivanje bilokoje : 04.12.2009. at 19:59. Reason: digi, link daješ onima koji su zainteresirani na pp
Solar_Digi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2009., 12:58   #80
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
S.D.!
Pa kamo si nestao?
Cekam tvoj odgovor k o suha zemlja kisu!
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
[solar digi,molim te ,bas me interesirA GDJE SI VIDIO TE SOLAR. KOLEKT. OD 400 EURA!!HVALA
Quote:
maksica71 kaže: Pogledaj post
Lijep poydrav solar digi
daj mi reci gdje ovo nabaviti,stavio si nam bubu u usi ,a nisi uopce odgovorio na ovo gdje naruciti ovo ___________????????????
#17
Solar_Digi
Registrirani korisnik


Registracija: Sep 2007.
Postova: 9 Postoje jeftini solarni kolektori 2m^2 + spremnik topline 160l + stalak = 400EUR
http://img260.imageshack.us/img260/7...lektoriir1.jpg

--------------------------------------------------------------------------------
Zadnje uređivanje Solar_Digi : 17.09.2007. at 00:15.
Evo vam gdje se može kupit u hrvatskoj i cijena nije 400 Eura nego 250 Eura 100 litara ili 200 litara sistem 400 eura http://www.asel.hr/solarni%20kolektori.htm

Ja uzimam ovaj jeftiniji netlačni jer sam upoznat sa netlačnim sistemom u dušu i nikada nečete imat probleme sa odzračivanjem,automatikom(umjereni)
tek se pod ovom cijenom isplati solarni bojler a sisteme 15000-20000 kn samo neškolovan čovjek može uzet koji je podpao pod marketinške trikove

Zapamtite svi svaki bojler ima svoj vijek trajanja i teško koji če radit više od 15-20 godina kamenac,galvanske struje
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.