Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2015., 09:08   #521
sad sam skužio da sam zapičio u krivu stranu što se tiče automobila

Kad se uračunaju svi troškovi novog i polovnog, ta razlika je tu negdje, ali ima tu troškova za novi auto još, ali može ih imati i polovni.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 09:09   #522
Da....

Inače, meni je i voda bitan račun, jer u mom "selu" nije spojen odvod, pa se plaća i odvoz tj pražnjenje jame.

1 m3 vode se placa
vodovodu 15 kn/m3
za pražnjenje jame 30 kn/ m3

Ukupno 1m3 vode=45 kn

Za nas četvero, obično se troši 10-12 m3/mjesečno, i to je (s mjerama koje sam naveo) poprilično nizak rezultat (svega 3 m3/vode po članu kućanstava....glupo mi je uopce spominjati da se svi tuširaju svaki dan i da se poteže voda nakon svakog korištenja školjke )
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 09:16   #523
Ne dajem cijeli komplet i ideju za sve živo, no..

Za one koji imaju centralno i bojler, instalacija termostatskih ventila je prvi korak.

A drugi je instalacija automatsko upravljanih termostatskih ventila i bojlera.

Košta, ali... ja sam si stavio Heat Genius (ima još sličnih na tržištu, nebitno što se stavi, bitno je što radi)

dijelovi i funkcionalnost:
- centralna zwave jedinica koju si spojite na svoju kućnu ip mrežu (router, wifi,..)
- zwave kontroler za bojler (miče se postojeći koji imate vjerojatno u dnevnom boravku ili negdje)
- zwave termostatska glava za postojeći termostatski ventil (samo skinete glavu i stavite ovaj koji u sebi ima dvije baterije)

Rezultat:
- na svom telefonu ili računalu programirate vremena grijanja i temperaturu SVAKE prostorije posebno (osim vremenskog postoji još opcija)
- bojler se pali kada prostorija 'zatraži' da se grije radijator
- ne grije se prostorija gdje sada imate termostat
- ne griju se prostorije koje ne trebaju biti grijane

- daljinsko upravljanje od bilo kuda putem mobitela ili računala

Ušteda na grijanju (plinu) 30-40% (Ja sam možda trenutno i na više od 40% zbog konfiguracije mog stana, no vjerujem da bi svi mogli biti na 30tak %)

Pozdrav svima.
gskular is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 09:25   #524
daj malo još informacija o tome, gdje si nabavio, koliko košta, kako se i tko to ugrađuje.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 09:29   #525
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
sad sam skužio da sam zapičio u krivu stranu što se tiče automobila

Kad se uračunaju svi troškovi novog i polovnog, ta razlika je tu negdje, ali ima tu troškova za novi auto još, ali može ih imati i polovni.
Nije problem, zato smo tu da raspravljamo.

Automobil je svakako trosak (prijevoza) ali podiže životni komfor i po meni se on moze minimalizirati ako:

- se kupi povoljno (akcije, popusti, izbjegavanje nepotrebnih doplata)
- se placa gotovinom i izbjegnu kamate/naknade bankama
- se odabere model/brand koji dobro čuva vrijednost, pouzdan i jeftin za održavanje
- se odaberi motor koji manje troši


Moja trenutna matematika kaže da je optimum VWgrupa (uključuje Audi/VW/Škodu/Seat), kupiti novog ili skoro novog, voziti 5-6 godina, prodati i ponovno ići na novog.

Čitava filozofija, no na kraju vrlo jednostavno i koga kako dopadne.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 09:32   #526
Cijene i više informacija o mom sustavu su na Heat Genius stranicama. Nema linkova na portalu, pa prvi rezultat google-a će biti dovoljan.

Moj sustav je od cca 18 ventila, 12 senzora, 2 kontrolera za bojlere (dva bojlera) i jedna centralna jedinica.

Naručeno iz UK u London, a sam sam prenio iz Londona ovdje.

Zbog većeg broja ventila i svega ostaloga, ispalo je oko 10.000 kn, no isplati mi se sigurno kroz 3 godine. Vjerujem da se za prosjećni stan može proći puuuuno jeftinije.

Mogao sam proći jeftinije da nisam npr. uzimao senzore i da sam uzeo koji ventil manje (za neke manje bitnije prostorije ili slično). No svidjelo mi se što senzor još omogućuje (praćenje temperature i pokreta u prostorijama, te razine osvjetljenja).

A ugradnja je jednostavna, sam napraviš sve brzo:
- spojiš centralnu jedinicu na svoju računalnu mrežu (wifi router npr.)
- skineš kape sa ventila i zamjeniš sa novima (po uputstvu)
- zamjeniš postojeći programator grijanja sa novim (tu možda trebaš nekog tko spaja bojlere, ako nemaš i napajanje izvod, već termostat sa baterijama). Novi može biti i pored bojlera, jer ti više ne treba biti pri ruci.

I da, ovo je zwave bazirano, pa ako imate još neke zwave home automation stvari po kući, možete sve staviti u istu zwave mrežu.. No zwave sam po sebi je već svoja tema (automatizacija paljenja/gašenja svjetala, uređaja, mjerenje potrošnje,...)
gskular is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 12:50   #527
Quote:
gskular kaže: Pogledaj post
Cijene i više informacija o mom sustavu su na Heat Genius stranicama. Nema linkova na portalu, pa prvi rezultat google-a će biti dovoljan.

Moj sustav je od cca 18 ventila, 12 senzora, 2 kontrolera za bojlere (dva bojlera) i jedna centralna jedinica.

Naručeno iz UK u London, a sam sam prenio iz Londona ovdje.

Zbog većeg broja ventila i svega ostaloga, ispalo je oko 10.000 kn, no isplati mi se sigurno kroz 3 godine. Vjerujem da se za prosjećni stan može proći puuuuno jeftinije.

Mogao sam proći jeftinije da nisam npr. uzimao senzore i da sam uzeo koji ventil manje (za neke manje bitnije prostorije ili slično). No svidjelo mi se što senzor još omogućuje (praćenje temperature i pokreta u prostorijama, te razine osvjetljenja).

A ugradnja je jednostavna, sam napraviš sve brzo:
- spojiš centralnu jedinicu na svoju računalnu mrežu (wifi router npr.)
- skineš kape sa ventila i zamjeniš sa novima (po uputstvu)
- zamjeniš postojeći programator grijanja sa novim (tu možda trebaš nekog tko spaja bojlere, ako nemaš i napajanje izvod, već termostat sa baterijama). Novi može biti i pored bojlera, jer ti više ne treba biti pri ruci.

I da, ovo je zwave bazirano, pa ako imate još neke zwave home automation stvari po kući, možete sve staviti u istu zwave mrežu.. No zwave sam po sebi je već svoja tema (automatizacija paljenja/gašenja svjetala, uređaja, mjerenje potrošnje,...)
Da oprostiš, nemoguće.
To je možda izvedivo za kuće/stanove koji imaju grijanje na 25+ stupn jeva i koji nemaju termostatske ventile i/ili regulator topline sa senzorom.
U mojoj kući je dnevna temperatura grijanja podešena na 20 stupnjeva, a noćna na 15. Dnevni režim rada je 8-20 sati.
Kuća je starija, površine cca 150 m2.
Uz takvu regulaciju rata plina (u što je uračunato kuhanje, grijenje i topla voda kroz protočni bojler) je prosječno cca 500 kuna. dakle, za godinu dana oko 6000 kuna.
Uz takvu investiciju koju spominješ, kolika bi bila moguća ušteda uz ovakve uvjete koje imam, i za koliko bi se vremena amortizirala?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 15:35   #528
kod mojih roditelja otkad su radijatori zamijenjeni sa podnom instalacijom rata plina doslovce se prepolovila...
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 17:55   #529
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
A ima nesto i u mirisu novoga

Bitna poanta jest da razlika novi-polovni automobil nije toliko velika kolikom se prikazuje, pogotovo ako u obzir dodamo i sve ostale pogonske troškove koji ovdje nisu spomenuti.

Sto se kaska tice, on ne spada u obvezni trosak pa ga neću ni računati...a ako uzmeš u obzir da ionako ljudi kupuju auto (novi ili polovni za xxx novca) - nema ni smisla, jer kao sto možeš i nemoras kasko osigurati novoga, možeš ili ne moraš kasko osigurati polovnoga.
Bit je u tome da onaj tko kupuje novo ima novca i mentalno može prihvatiti tu razliku Makar bi trebalo tako biti. Osobno, mislim da trenutno i imam mogućnosti, vjerovatno bih se opet prije odlučio za nešto staro 5 godina u odnosu na novo. Nekome je bitno da je auto novi, nekome je uistinu potreban novi auto s kojim mora odrapiti 300 tkm u 4-5 godina

Što se kaska tiče, govorio sam opet o nekom prosječnom korisniku, a tu je veća vjerovatnost da će ga osigurati u prvih pet, nego u drugih pet godina
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Nisi li ti pomislio da je svaka voda iz slavine (dobro, ova iz vrbana nije) BOLJA za piće od vode iz "izvora"?

Što misliš koliko je izvora stvarno zdravstveno ispravno, s obzirom na oborinske vode, nitrate iz groblja koja su nam po svim brijegovima i umjetnom gnojivu koje se koristi unaokolo?

Šume oko izvora su prepune smeća a ti STVARNO misliš da je izvor zdravstveno ispravan?
Mislim da govorimo o dvije različite stvari Ako govorimo o onečišćenju kroz zemlju, mislim da je moja voda možda više ugrožena nego izvorska. Ali dosta off, tema je o uštedi
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 23:42   #530
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Štedim (prije svega energente) jer me to veseli, a ne zbog toga jer moram.

Također , zašto plaćati vise kad si čovjek s ustedenim moze priuštiti još i nesto drugo ?


4) Automobili
Kupujem uvijek nove u okviru onoga sto si mogu priuštiti (radije novi Passat nego rabljeni Audi)

Tu dobijem na sigurnosti, manjoj potrošnji i nepostojanju kvarova

Gubim na padu vrijednosti no to mi iskreno nije ni vazno koliko pouzdanost, sigurnost i kontrola troškova jesu.
Moram priznat da na ovoj temi "kako smanjit troskove domacinstva" kupovina novog auta dafinitivno ne pripada u mojoj nekoj sferi razmisljanja,
ili se mozda varam..i ima nesto sto ocito neznam!?

Vrlo su ti argumentirani i detaljni troskovnici...

al nerazumijem kako nekoga stednja moze "veselit"?!

Mene recimo ne veseli bas,al kada placam..hocu da to bude koliko toliko "realna cijena" i onda iz toga se rodi stednja....:klap:
Nevolim platit nesto vise ak mogu dobit za manje...:klap:

Mislim kuzim ja da ti tak razmisljas...al novi auto i stednja skupa...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 10:54   #531
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Moram priznat da na ovoj temi "kako smanjit troskove domacinstva" kupovina novog auta dafinitivno ne pripada u mojoj nekoj sferi razmisljanja,
Automobil je znacajan trosak svakog domacinstva, stavka prijevoz.



Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Vrlo su ti argumentirani i detaljni troskovnici...
Znam da jesu.

Evo dio excella kojeg koristim prije kupnje svakog auta (u nepromijenjenom je obliku godinama)

Konkretno za auto koji sad vozim,
razlika novo/5 godina rabljeno je cca 9000kn/godisnje...a ako netko rabljeno kupi kreditom, kostat ce ga isto kao onog koji je novo financirao gotovinom (taj izracun je na drugom sheetu)




Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
al nerazumijem kako nekoga stednja moze "veselit"?!
Imas dvije vrste stednje

1) nesto manje koristis da bi platio manje
2) nesto jednako koristis kao prije a placas manje

Tako, mene veseli ova opcija 2.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 12:58   #532
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Automobil je znacajan trosak svakog domacinstva, stavka prijevoz.


Znam da jesu.

Evo dio excella kojeg koristim prije kupnje svakog auta (u nepromijenjenom je obliku godinama)

Konkretno za auto koji sad vozim,
razlika novo/5 godina rabljeno je cca 9000kn/godisnje...a ako netko rabljeno kupi kreditom, kostat ce ga isto kao onog koji je novo financirao gotovinom (taj izracun je na drugom sheetu)

Imas dvije vrste stednje

1) nesto manje koristis da bi platio manje
2) nesto jednako koristis kao prije a placas manje

Tako, mene veseli ova opcija 2.
Mislim da nema nit teoretske sanse da mozes "podturavat" novi auto pod naslov "kako smanjit troskove domacinstva"

Prvo zasto sto novi auto se placa jedna vrsta poreza na budale u smislu same cijene vozila(nemislim na tebe,ja da imam extra love bi si isto kupio novi auto)...
jer cesto puta se tu placa samo to sto ga imas ti prvi i yx drugih stvari koje su save samo ne stednja vec luxuz..
Druga stvar,na nova vozila(do 7 godina starosti) se ak se ne varam placa porez na vozila...
Treca stvar,usporedjujes kruske i jabuke..novi za cash i stari na kredit..zasto i stari nebi bio za cash..!?
Cetvrta stvar,opce poznata procjena vrijednosti vozila rapidno pada u prvim godinama a stagnira upravo recimo od 5-7 godina pa na starije...
A danasnja vozila(pod uvjetom da je odrzavano bar korektivno) bezi ikakvih znacajnih problema mogu furat debelo preko 10godina..

I vozila proizvedena recimo kaj ja znam..2008..su vozila koja imaju svu potrebnu opremu,udobnost,potrosnju gotovo nista losiju od novih(sem opet napominjem nekih doslovno sminkerskih fora..tipa start-go funkcija i druge gluposti koje autoindustrija gura samo da sebe opravda)....kao nit nista pouzdanija,dapace..to su vozila koja su vec testirana vremenski i tocno im se znaju sve karakteristike ponasanja u vremenskom intervalu za razliku od novih...

Tako da nemozes reci da kupovinom novog vozila sparas,kada je to nemoguce cak i statisticki pokrit..


da se razumijemo i ja da imam mogucnosti i extra love bih isto kupio novi auto,samo sto nebi nikoga(a i sebe zavaravao) uvjeravao da sam to uradio radi "ustede"
vec bih rekao da sam to uradio zato sto neznam to volim/zelim i mogu si to priustit...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 15:53   #533
comi1, rasprava nije išla u smjeru da je kupnja novog automobila jeftinija od rabljenog, već da to nije toliko skuplje koliko se proteže kod ljudi.
Mi smo računali na primjeru passata kojeg kupuješ novog i 5 godina starog, i da nakon 5 godina ideš na zamjenu.

ŠTo se tiče godišnjeg poreza na automobil, on ide na vozila do 10 godina starosti i ne bih rekao da je to značajna stavka pri uzimanju u obzir rabljeno/novo (200-400 kuna godišnje).
Više mi tu ulazi u igru kasko koji je maltene obvezan za novi automobil i kvarovi koji su gotovo neizbježni kod rabljenih 5+ godina starosti
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 16:17   #534
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
comi1, rasprava nije išla u smjeru da je kupnja novog automobila jeftinija od rabljenog, već da to nije toliko skuplje koliko se proteže kod ljudi.
Mi smo računali na primjeru passata kojeg kupuješ novog i 5 godina starog, i da nakon 5 godina ideš na zamjenu.

ŠTo se tiče godišnjeg poreza na automobil, on ide na vozila do 10 godina starosti i ne bih rekao da je to značajna stavka pri uzimanju u obzir rabljeno/novo (200-400 kuna godišnje).
Više mi tu ulazi u igru kasko koji je maltene obvezan za novi automobil i kvarovi koji su gotovo neizbježni kod rabljenih 5+ godina starosti
Kuzim kaj hoces reci,
al opet po meni to nikako ne moze spadat u ovu temu sparanja na neki nacin...
jer je automobli(posebno novi) stvar koja rapdino godinama za razliku od drugih explotaciskih sredstava gubi na vrijdnosti(ok sada i stanovi) za razliku neznam
od ves masine-frizidera-mikrovalne(mikrotaLasne,kak bi neki rekli )-koju kupis i furas dok ne krepa...

Al kako god,opet se stvar vraca na pocetak...
da bi usparao moras investirat,a da imas za investirat nebi nikad nit sparao(bar na balkanu) i tako u krug...

a ovo s autima i tim forma je forsiranje konzumerizma...

ps-znaci 10 godina je porez..ok da znam,do koliko si smijem kupit najmladji auto..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 19:49   #535
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post

Prvo zasto sto novi auto se placa jedna vrsta poreza na budale u smislu same cijene vozila(nemislim na tebe,ja da imam extra love bi si isto kupio novi auto)...
jer cesto puta se tu placa samo to sto ga imas ti prvi i yx drugih stvari koje su save samo ne stednja vec luxuz..
E tu ti necu nista odgovorit, negoli da je novi skuplji od rabljenog tocno onoliko koliko u tom trenutku vise vrijedi.

Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Druga stvar,na nova vozila(do 7 godina starosti) se ak se ne varam placa porez na vozila...
Placa se do 10 godina, za konkretni model

-do dvije godine 900 kn/god
-od druge do pete 700 kn/god
-od pete do desete 600 kn/god

Dakle za prvih 5 godina placas : 900+900+700+700+700=3900 kn
Za iducih 5 godina placas : 600+600+600+600+600=3000 kn


(Poanta:razlika je 900 kuna u 5 godina)

Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Treca stvar,usporedjujes kruske i jabuke..novi za cash i stari na kredit..zasto i stari nebi bio za cash..!?
Usporedivao sam za jednake uvjete placanja (cash), a opcija kreditiranja rabljenog je samo ovlas spomenuta
(da bi se ukazala pozornost da bi tim cinom rabljeni kostao u 5 godina jednako kao novi placen gotovinom)

Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Cetvrta stvar,opce poznata procjena vrijednosti vozila rapidno pada u prvim godinama a stagnira upravo recimo od 5-7 godina pa na starije...
Za brand/model koji dobro drzi vrijednost matematika je :

Na kraju prve godine gubi 20% vrijednosti
Svake iduce gubi 10% vrijednosti

Naravno da sto vrijeme prolazi, automobil vrijedi sve manje (pa mu manje i pada vrijednost), dok ne dode do faze da kljucnu ulogu u formiranju njegove cijene igra
preostalo vrijeme do obnove osiguranja/tehnickog, stanje guma te kolicina goriva u tanku.

Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
A danasnja vozila(pod uvjetom da je odrzavano bar korektivno) bezi ikakvih znacajnih problema mogu furat debelo preko 10godina..
Naravno da mogu - uz uvjet da zadovoljavaju ocekivanjima vlasnika.

Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
I vozila proizvedena recimo kaj ja znam..2008..su vozila koja imaju svu potrebnu opremu,udobnost,potrosnju gotovo nista losiju od novih(sem opet napominjem nekih doslovno sminkerskih fora..tipa start-go funkcija i druge gluposti koje autoindustrija gura samo da sebe opravda)....kao nit nista pouzdanija,dapace..to su vozila koja su vec testirana vremenski i tocno im se znaju sve karakteristike ponasanja u vremenskom intervalu za razliku od novih...
Naravno. Neka vozila proizvedena 2008e mogu imati bolju opremu i manju potrosnju od onih koji jos nisu ni proizvedeni.

Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post

Tako da nemozes reci da kupovinom novog vozila sparas,kada je to nemoguce cak i statisticki pokrit..
Ja to u ovoj temi nisam ni rekao - ali, kad vec potezes za jezik, bio sam vlasnik jednog rabljenog koji me u godinu dana koliko sam ga imao, kostao vise nego da sam
njegovu modernu inacicu kupio potpuno novu.

Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
da se razumijemo i ja da imam mogucnosti i extra love bih isto kupio novi auto,samo sto nebi nikoga(a i sebe zavaravao) uvjeravao da sam to uradio radi "ustede"
vec bih rekao da sam to uradio zato sto neznam to volim/zelim i mogu si to priustit...
Eto, procitaj prethodni pasus.
Cinjenica jest da me sadasnji automobil (nov) kosta 9000 kn/god vise nego njegova polovna varijanta - razlika koju prihvacam.
(i manja vjerovatnost da saznam cijene vucne sluzbe, popravka vozila, zivciranja i trazenja neplaniranih hotela u onim trenucima kad sam van HR)
Kao sto sam rekao - ne volim servise,dijagnostiku, gubljenje vremena niti upoznavanje s mestrima dok istovremeno cijenim miris novog

Da ostanemo u fokusu teme -moment novčane uštede na primjeru novi Passat za 30 ili 5 godina stari za 15 realno ne postoji,
ali novi Passat za 30 ili 5 godina star Audi A5/6 za 30 ?
Gotovina ili kredit ?

Tu nema (bar meni) dileme gdje se moze uštediti.

Zadnje uređivanje Offshore : 01.02.2015. at 20:43.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 20:52   #536
Dakle slozili smo se ipak da ne stedis...

tebi je ok platit 9000kn
na ime razlike "tvoje vjere" u novo(a naravno to i mozes),sto je ok..tvoji nofci,tvoj auto...
samo meni je nekak ostalo u sjecanju da si forsirao pricu kak ti "sparas kupnjom novog auta" sto se apsolutno kosi u osnovi..

dakle ti imas razliku na 5godina 45k kn sto je gotovo 6k€ novo vs 5 god staro

a tebi je ok,onda je i meni...
ja to recimo nebi napravio vec bi isao na ispod 5 godina...al kak znamo sto ljudi,dvjesto sisa...

ps-kako smo vec ranje zakljucili pouzdanost i operativna spremnost vozila ne zavisi od toga jel ono novo ili ne,nego dapace...kod novih je puno veca mogucnost kvara..vjerovao ili ne..
za razliku od vozila koja su prosla vremensko i explotacsiko kaljenje,pod uvjetom da su ok odrzavana..
A HAK godisnje kosta neznam koliko..valjda par sto kn ili ga dobijes ispod stola za neko osiguranje....
I kao sto je kolega Mistikal naveo...kod novih je preporucljivo i kasko(cak ak je kreda i obvezatan)..sto jos podize cijenu..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 21:27   #537
Uistinu nisam ništa forsirao, moraš pažljivije čitati - moji bitni savjeti u vezi odabira auta odnosili su se prvenstveno na to da se s novcem koji se skupi u jsvrhu kupnje automobila kupi sto noviji proizvod branda koji dobro drži cijenu a nema skupo održavanje, s pouzdanim, štedljivim i popularnim (zbog daljnje prodaje i cijena/dostupnost dijelova/servisa).

Za moj primjer naveo sam kupnju novog Passata umjesto rabljenog npr Audija (a nije da nisam i to razmatrao), gotovinom mjesto kreditom.

Tih 45tkn vise za novog (od ukupnih 193 tkn potrošenih u 5 godina) nije toliki iznos da bi se tome toliko čudio - to je (najviše) 30% više za novije, pouzdanije, sigurnije vozilo.

24 kune dnevno više....od ukupnih 105 potrošenih kuna

Ili 105 kuna dnevno umjesto 81 kunu.

Ovako postavljeno - da li se i dalje toliko čudiš ?

Siguran sam da ces i ti jednom voziti (bar) 30% skuplji automobil od sadašnjeg .. I biti uvjeren da je ta razlika sasvim opravdana.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 21:52   #538
ma sve ok...ti si kupio i sve pet!
nema potrebe da rastavljas na sate i minute da umanjis brojku..

rekao sam i sam,da imam toliko novaca extra da bih uredno isto napravio sto i ti,nisam licemjer,dapace...

Samo i dalje tu se ne radi o stednji(kao temi pdf) vec o tvom zadovoljstvu koje je samo tebi(ili daj boze meni) znano...to je ok,
samo sam izvrsio kanaliziranje pravog naziva troska.. i tome sam se cudio..

objektino razliku u cinjeni nemozes nicime opravdat,pogotovo zasto sto je znacajna i velika u globalu..
al tebi se neznam svidja taj model,mozes si priustit(da te nemoramo svi finacirat prek franka ili da zivis na vodi)...ne vidim razlog zasto ne..

A nemoj me molim te vrijedat tim zeljama da vozim auto 30% skuplji od sadasnjeg,
jer sadasnji mi vrijedi ravno negdje(ak je rega ok..) oko 2000€
tako da mi nije neki san skocit na 2500-3000..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 22:14   #539
Na kraju smo se ipak jednoglasno složili da 30% skuplji automobil nije problem

Šalu na strani - u mome se slučaju itekako radi o ekonomski razumnoj kupnji i popriličnoj štednji jer bi me rabljeni Audi ,snažniji benzinac kupljen na kredit uz istu nabavnu cijenu značajno vise koštao.

Oko sto je bitno za topic su navedena načela uštede, ne moj konkretan primjer.

Zadnje uređivanje Offshore : 01.02.2015. at 22:29.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 22:53   #540
eto vidimo na tvom i mom primjeru sto radi statistika....
pricamo o u oba slucaja o "samo 30%" a razlika je osjetna

kako kazes,salu na stranu...
recimo ja recimo mislim da je puno opotrunije u takvim situacijama primjenit integral "s konja na magarca"
dakle ak trebas stedit i stedis...
na nacin da ces umjesto visoke klase uzet visu srednju,
umjesto vise srednje,ces uzet srednju klasu...
umjesto srednje ces uzet gradski auto,
a ak nemas za gradski onda fino kak jedan ovdje kolega s formua ima bajs na struju..

dakle stepenica nize za stednju na vozilaima...

mada znam hrpu primjera oko sebe,gldam tu oko zgrade...
gdje ekipa ima auto(pricamo o novom ili gotovo novom) a nema za zimske gume,nema za parkirnu kartu pa parkira pod tudje prozore..ono nemos vjerovat,ciganlija na 2
stari prodaj to,kupi klasu nize vozilo,razliku cijene budi covjek...
natoci i vozi se gdje hoces,kad dojde zima kupi z.gume,a kad trebas parkirat kupi parkirnu kartu ili parkingplac u najam..al ne,to nemoze..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:31.