Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2012., 22:18   #41
Quote:
dBase kaže: Pogledaj post
LOL
pa na primjeru Grcke vidis da to moze padati beskonacno ...i ni tada nece biti dovoljno
kada krenu rezovi kraja ni dna nema...
Tko visoko leti, nisko pada...
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 22:30   #42
Jos jedan zanimljiv clanak
http://liderpress.hr/biznis-i-politi...tska-politika/


Quote:
Program konsolidacije proračuna europskih zemalja nije rješenje, jer su zemlje dobile kontrakciju, ali ne i ekspanziju - kaže lord Skidelsky dodajući da to uspijeva samo Njemačkoj, jer ima viškove, sve ostale zemlje takva će politika vući na dno.
dBase is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 12:09   #43
Nego, gdje je bila ta politika štednje u godinama prije krize? Zašto se onda nije rezalo? Zašto onda glasači nisu digli buku protiv kredita i zaduživanja?
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 15:50   #44
Quote:
dBase kaže: Pogledaj post
Osobno nalazim puno bolje ideje u liberalnoj ekonomskoj misli, ali nisam niti a priori protiv Keynsa. Dapače! Pa i današnja europska ekonomija je mješung svega i svačega. Sigurno se da naći pravi remix liberala, keynezijanstva, socijale i drugoga, ali sve to mora podržavati i kultura određenog podneblja, itd.
No ovdje mislim da Lord griješi kada kaže da free market ne funkcionira. Pa to je non sense. Free market je grubo izmanipuliran, već uvođenjem eurozone, u USA housing politikom, itd, itd. Bazična logika rasta je oplodnja kapitala, a to država jednostavno loše radi. Pa ako joj se povjeri u ikojem (polu)direktnom obliku ta zadaća, podbacit će već na kraći rok. I drž. investic by Č, kao neki "firestarter" su osobito glupe.

@voajer
To se brzo zaboravlja sada. Za 2/3 javnog duga je lako dokazati da ga uopće nije trebalo biti, i uz nepromijenjene mnoge druge uvijete. Ali za cijeli ekon. model se već 15 god govori da je posve promašen, pa se niša nije poduzelo, i ne poduzima.
Koliko je nelikvidnost generirala oportunitetnog troška? Koliko debilna država utječe na visinu kamata? Koliko kriminala, koliko gušenja slobodnog tržišta, koliko upliva države u svašta...

Zadnje uređivanje FED : 01.11.2012. at 16:01.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 13:45   #45
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
No ovdje mislim da Lord griješi kada kaže da free market ne funkcionira. Pa to je non sense. Free market je grubo izmanipuliran, već uvođenjem eurozone, u USA housing politikom, itd, itd. Bazična logika rasta je oplodnja kapitala, a to država jednostavno loše radi.
eto ga paradoks.
zašto misliš da free market nije upravo manipulator, a eurozona samo njegova tajnica...
isto tako ovo "država radi loše", logika rasta bi trebala biti posljedica funkcioniranja tog "free marketa", a stalno se spominu nekakve države i unije koje moraju pripomagati tom "free marketu"...

i kakav je to free market, koji počiva na dugu i stalno se sa njime bogati istih 1%?

naravno radi se o mišigenskoj školi ekonomije koja je razvila taj ekonomski sustav, nema on veze ni sa free marketom niti sa marketom... ali ima veze sa 1%.
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 14:32   #46
Eurozona je sama po sebi devijacija, koja nema ikakvog doticaja sa free marketom već po definiciji. Fixna valuta za sve je već po defaultu non free market element. Sam pojam manipulacije nema veze sa pojmom free marketa. Kada se počme manipulirati, gotovo je sa free marketom. Tako da manipulira netko drugi sa političkom moći, ne tržište.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 15:10   #47
meni free market izgleda kao da i postoji da bi se moglo njime manipulirati.

može li free market uopće postojati kao nešto sasvim odvojeno od državne administracije, obnovljivih resura, lokalnih resursa, postojanja nesrazmjera u količini kapitala između sudionika...
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 15:21   #48
Ne može. Free market je ideal marketa, ali je redovito opstruiran od lobija, monopola, oligopola, države i propisa, a ima i segmenata gdje je u praxi "neprovediv" (eto priča sa mljekarima; proizvođača je jaako puno, a otkupljivača malo, roba je kvarljiva, itd, itd, i sada ovi iz svojih pozicija stšću i nema tog marketa i jedinstva koji bi se lako, i razumno prilagodljivo oformio i dao kontru otkupljivačima). Gdje god postoji samostalno kao mikro kozmos ili neka veća cjelina, vidi se da funkcionira razmjerno dobro.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 15:41   #49
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
ima i segmenata gdje je u praxi "neprovediv" (eto priča sa mljekarima; proizvođača je jaako puno, a otkupljivača malo, roba je kvarljiva, itd, itd, i sada ovi iz svojih pozicija stšću i nema tog marketa i jedinstva koji bi se lako, i razumno prilagodljivo oformio i dao kontru otkupljivačima).
Postoje proizvodne kvote, a Agencija za zastitu trzisnog natjecanja definirala je otkupnu cijenu sa tromjesecnim prosjekom otkupne cijene mlijeka u 25 zemalja članica EU kao polazisnom osnovicom, te definirala mjere sufinanciranja. Ne vidim kakve to ima veze sa slobodnim trzistem.
Skyrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 15:49   #50
Nikakve. Ne daju im da mljekari krepaju naglo, i to je to. Ide kao kohezija, ujedinjenje tržišta uz prilagodbe, a onda kao liberalniji pristup.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 16:09   #51
Quote:
dBase kaže: Pogledaj post
moje misljenje je da bi vlada trebala promjeniti zakon o HNBu tako da isti ima dvostruki mandat ....stabilnost cijena i puna zaposlenost ..nesto kao FED

HNB bi trebao zabranit valutnu klauzulu , i obavit par stimulacijskuh programa po uzoru na QE i OMT ..vec iduce godine bi zivjeli bolje
Ovo je izvor brojnih zabluda. HNB nije FED, kao što RH nije SAD.

Kad se SAD zadužuje, zadužuje se u dolarima, a ima tiskaru istih.

Kad se Hrvatska zadužuje, tko će u svijetu kupiti kunsku obveznicu? Što se uopće može kupiti u kunama? Graševina? Ljetovanje u Primoštenu i kila šećera?

Dolarom se može kupiti sve na svijetu. Dolar je svjetska valuta. Brojne države imaju zalihe dolara. Svjetske transakcije se obavljaju u dolarima, koje tiska SAD koliko želi. Zato što iza dolara stoji američka država, 300 milijuna stanovnika, najveća ekonomija na svijetu i vojna premoć.

Nijedna država osim Hrvatske ne koristi kunu. I u samoj Hrvatskoj malo tko želi štedjeti u kunama. Cijene svega skupljega -- npr. stanova, čak i kad ih prodaje država -- su u eurima. Čak i najamnina za stanove.

Postoji jednostavan izlaz -- ne smijemo se zaduživati (osim na domaćem tržištu).

Što se tiče poticanja potrošnje, to je najveća glupost.

Kad se Hrvate potiče na potrošnju, oni kupuju njemačke automobile, kinesku odjeću, talijanske cipele, talijanske pločice, uvoznu kavu i čokoladu i namještaj iz IKEE u Grazu.

Neće kupiti tri kile šećera umjesto jedne i pet kila kruha umjesto jedne.

Od tog uloza ne dolazi prihod države, osim PDV-a i carine. To ne stvara nikakvu vrijednost. Ne zapošljava.

Amerikanac kad kupuje auto, uglavnom kupuje auto Made in USA, čak i ako je strana firma. Sve imaju tvornice u SAD. To zapošljava novog Amerikanca.

Kad Hrvati kupuju auto, stimuliraju stranu industriju.

Hrvati žive od izvoza proizvoda i usluga (u što se uključuje turizam). To nas čini jako labilnim i osjetljivim, ali bez toga bismo bili kao BiH ili Srbija.

Jedini način da se potiče izvoz su investicije i štednja. Dakle, preusmjerivanje novca u neke grane.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 16:41   #52
Točno tako!
Poticanje potrošnje u RH je naivno, jer od viška dohotka se ne kupuje Gavrilović zimska, već čudo uvoznih điđa.
Kad bi RH uspjela samo razviti proizvodnju nekih supstituta iz uvoza, bilo bi puuno lakše.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 15:36   #53
da li HNB mora printati kako bi sustigao printanje ECB-a? (jer je tečaj vezan za euro)

što uopće HNB radi? Masovno prodaju eure i povlače kune iz opticaja.

Znači s jedne strane guše ekonomiju, a s druge strane se vežu sa razvodnjeni euro
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 16:21   #54
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post

Ovo je izvor brojnih zabluda. HNB nije FED, kao što RH nije SAD.
Kad se SAD zadužuje, zadužuje se u dolarima, a ima tiskaru istih.
ovaj impotentni stav da mi nemozemo nista je temeljni razlog naseg neuspjeha kao drzave
niti cemo ikad postat relevantna drzava ..barem ne dok sami ne promjenimo misljenje o sebi

kad jedan forumas vulgaris kaze da mi nemozemo ono sto bi trebala moci svaka normalna uredjena drzava, a sa njim djeli isto misljenje pola "akademske zajednice "..onda se ja pitam ..pa zasto smo mi hrvati uopce htjeli drzavu ?
sto ce nam drzava kad ona NEMOZE osigurati bolji zivot svojim gradjanima?


Quote:
Kad se Hrvatska zadužuje, tko će u svijetu kupiti kunsku obveznicu? Što se uopće može kupiti u kunama? Graševina? Ljetovanje u Primoštenu i kila šećera?

Dolarom se može kupiti sve na svijetu. Dolar je svjetska valuta. Brojne države imaju zalihe dolara. Svjetske transakcije se obavljaju u dolarima, koje tiska SAD koliko želi. Zato što iza dolara stoji američka država, 300 milijuna stanovnika, najveća ekonomija na svijetu i vojna premoć.

Nijedna država osim Hrvatske ne koristi kunu. I u samoj Hrvatskoj malo tko želi štedjeti u kunama. Cijene svega skupljega -- npr. stanova, čak i kad ih prodaje država -- su u eurima. Čak i najamnina za stanove.
hoces reci da jedino USA moze biti drzava u punom smislu ?
ima puno primjera, al evo naprimjer Singapur ...to je mala drzava ..ima malo vise ljudi nego Hrvatska , nije vojna sila ...ali se ponasa kao drzava i svi zele njene obveznice u SGD...ima konstantan rast
tiska svoj novac, zaduzuje se u svojoj valuti ..i sve funkcionira
evo i Svicarska je mala pa se zaduzuje samo u svojoj valuti

ovo da je kod nas sve u eurima, se slazem
al to je zbog toga sto jer je dozvoljena valutna klauzula
pa onda dolazimo do paradoksa da ECB ima kamatu 0.75, a kod nas u banklama kamate na stednju 3 -4 % ..lol
pitao bi te ja tko bi stedio u eurima da je kamata 0.25-0.5 % u banci ...nitko !!

Quote:
Što se tiče poticanja potrošnje, to je najveća glupost.
lol ..
u drzavi u kojoj stednja premasuje sve rekorde, a potrosnja se nalazi u slobodnom padu ...ti bi poticao stednju ? lol:
http://business.hr/ekonomija/potrosnja-potonula-6-posto
ako ovako nastavimo hrvatske ekonomije vise nece ni biti

Quote:
Kad se Hrvate potiče na potrošnju, oni kupuju njemačke automobile, kinesku odjeću, talijanske cipele, talijanske pločice, uvoznu kavu i čokoladu i namještaj iz IKEE u Grazu.
to je istina, al to se upravo dogadja jer hrvati mogu priustiti sve to i neisplati im se proizvoditi nista ..zbog prejake kune

Quote:
Jedini način da se potiče izvoz su investicije i štednja. Dakle, preusmjerivanje novca u neke grane.
znaci prdnuti i stisnuti ..lol

ili mozda da netko drugi trosi dok mi stedimo ..lol
ova je liniceva najdraza
dBase is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 16:30   #55
Quote:
danijeld kaže: Pogledaj post
da li HNB mora printati kako bi sustigao printanje ECB-a? (jer je tečaj vezan za euro)

što uopće HNB radi? Masovno prodaju eure i povlače kune iz opticaja.

Znači s jedne strane guše ekonomiju, a s druge strane se vežu sa razvodnjeni euro
HNB ne radi nista nego ceka, da se taj razvodnjeni euro jednog dana prelije u hrvatsku preko nekakvih investicija ili rasprodajom svega (drzavne i privatne imovine )
dBase is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 16:40   #56
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
može li free market uopće postojati kao nešto sasvim odvojeno od državne administracije...
Definitivno da.


Quote:
FED kaže: Pogledaj post
a ima i segmenata gdje je u praxi "neprovediv"
Ako drzava stoji sa strane (tj. samo regulira kriminal) sve stima. Tesko je naci primjer (ja ga ne znam ) gdje netko ne moze uspjesno funkcionirati na slobodnom trzistu.

Quote:
danijeld kaže: Pogledaj post
da li HNB mora printati kako bi sustigao printanje ECB-a? (jer je tečaj vezan za euro)

što uopće HNB radi? Masovno prodaju eure i povlače kune iz opticaja.

Znači s jedne strane guše ekonomiju, a s druge strane se vežu sa razvodnjeni euro
Mi imamo uvoznu potrosacku ekonomiju i trosimo vise eura nego sto ih zaradimo. Ne moze tu HNB puno napraviti. Kad ne bi bilo "gusenja ekonomije" (tj. smanjenja kolicine kuna u opticaju), potrosili bi sve devizne rezerve i otisli bili bi u medjunarodnu izolaciju.
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 16:42   #57
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Ne može. Free market je ideal marketa, ali je redovito opstruiran od lobija, monopola, oligopola, države i propisa, a ima i segmenata gdje je u praxi "neprovediv" (eto priča sa mljekarima; proizvođača je jaako puno, a otkupljivača malo, roba je kvarljiva, itd, itd, i sada ovi iz svojih pozicija stšću i nema tog marketa i jedinstva koji bi se lako, i razumno prilagodljivo oformio i dao kontru otkupljivačima). Gdje god postoji samostalno kao mikro kozmos ili neka veća cjelina, vidi se da funkcionira razmjerno dobro.
Zašto težiti free marketu kad se iz aviona vidi da ga nikad nećemo postići? Manipulacije i monopoli su tu od kad postoji ljudska vrsta (od razmjene jaja za krzno) i ja zaista ne vidim smisao u mantranju o mitskom free marketu koji je obično u realnim uvjetima vrlo jednostran. Mi kao slaba država prema velikima moramo biti totalno transparentni i "free" dok su oni za nas zatvoreno tržište na kojeg možemo samo uz velike restrikcije.
Mi trebamo realan i ostvariv ekonomski model a to free market nije.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 03:22   #58
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Zašto težiti free marketu kad se iz aviona vidi da ga nikad nećemo postići? Manipulacije i monopoli su tu od kad postoji ljudska vrsta (od razmjene jaja za krzno) i ja zaista ne vidim smisao u mantranju o mitskom free marketu koji je obično u realnim uvjetima vrlo jednostran. Mi kao slaba država prema velikima moramo biti totalno transparentni i "free" dok su oni za nas zatvoreno tržište na kojeg možemo samo uz velike restrikcije.
Mi trebamo realan i ostvariv ekonomski model a to free market nije.
Nije istina da male zemlje nemogu imati slobodno trziste. Na ranglisti ekonomske slobode prvi je Hong Kong pa onda Singapur i to je sigurno uvjet njihovog prosperiteta, Amerika je tek na 10. mjestu. Mi se ne trebamo bojati slobodnog trzista nego se moramo bojati vlastite malodusnosti.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 08:33   #59
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Nije istina da male zemlje nemogu imati slobodno trziste. Na ranglisti ekonomske slobode prvi je Hong Kong pa onda Singapur i to je sigurno uvjet njihovog prosperiteta, Amerika je tek na 10. mjestu. Mi se ne trebamo bojati slobodnog trzista nego se moramo bojati vlastite malodusnosti.
Hong Kong!? Singapur!?
Kakve veze imaju te dvije bivše britanske kolonije-gradovi sa ostalim zemljama?!
Ti primjeri dokazuju upravo suprotno, da je free market nemoguć u realnim uvjetima. Hong Kong i Singapur su se razvijali pod jakim protekcionizmom Britanije jer bi u suprotnom bili obična selendra - hrpa polupismenih kineza i ostalih azijata.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 09:58   #60
Nego zanima me što guverner ima reći vezano za uvođenje poreza na nekretnine odn. kako će se on odraziti na parametre rizika u plasmanima koji su pokriveni hipotekama. Navodno je takvih cca 120 milijardi kuna pa ako zbog poreza dođe do naglog pada vrijednosti nekretnina, morat će to nekako nadokanditi što bi moglo imati utjecaja na konačne rezultate poslovanja?
U biti ono što mi prolazi kroz glavu je misao može li porez na nekretnine urušiti čak i monetarnu stabilnost i možda dovesti do propasti pojedinih banaka????
Lord DrEdd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:16.