Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2015., 15:07   #1
Ekonomija EU

Zanima me općenito brojke EU,kojoj,gledam opet ide sve lošije nego SAD-u...

I ono što me zanima,zašto se stalno priča o krizi,kolapsu,ako je u zadnjih 50-60 godina isto bilo nezaposlenosti,deficita i sl...

evo gledam uz sveopće stanje države,gledam i Grad Zagreb isto pred bankrotom ako se nešto ne riješi za godinu -dvije...

svaka država skoro ima deficit,zbog čega se cijelo vrijeme govori o zaduživanju i kome,ako istodobno svaki proračun se radi s nekim deficitom...

ovdje ima podataka o tome,konkretno France https://www.cia.gov/library/publicat...k/geos/fr.html

i da,konkretno me i zanima Francuska,koliko vidim ona je poprilično loše....
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 16:52   #2
Kritike uglavnom idu s druge strane bare (iako i tu ima "domaća kritika) i usmjerene su na tzv. stezanje remena (štednju) i različitosti u pogledu ekonomskih mjera za izlaz iz krize. Uglavnom je Njemačka kao predvodnik te politike na meti kritika.

http://www.portalnovosti.com/rekvijem-za-stednju

Odgovor se pokušava naći u Junckerovim mjerama.

Kritike imaju uporište u trenutnoj situaciji gdje izgleda da je US ekonomija ostavila krizu iza sebe dok neke zemlje, poglavito s EU juga grcaju u poteškoćama i daleko su od predkriznih brojki. Negdje sam vidio graf gdje US potiče potrošnju uslijed krize, a steže remen kod "debelih" godina.

Evo tek nedavno je izašao podatak da je nezaposlenost počela padati, ali u strukturi mladih ona je i dalje velik problem.

Također u vijestima se ističe deflacija kao još jedan problem koji čeka EU ove godine (a izgleda i HR). Pad cijene energenata samo pogoršava situaciju.

Očekuje se štampanje eurića kao odgovor.
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 10:12   #3
Svakih 50tak godina se dogodi prekomjerna akumulacija kapitala kod malog broja ljudi, te dolazi do disperzije posto ostatak pocinje gladovati.

Obicno je to rat gdje se silom prilika to dogodi, ali kako se trenutno cini jurimo u filmsko postapokalipticno doba jednoumlja i selektivne vojne vladavine kao u npr. siromasnijim podrucjima SAD-a.

U EU se vec se daju prijedlozi da se novac distribuira kao poklon u eurozoni kako bi se smanjila deflacija novca, te prisilno "redistribuirao" akumulirani novac. U svakom slucaju tiskarski strojevi ce se naraditi u nekoliko iducih godina...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 10:21   #4
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Svakih 50tak godina se dogodi prekomjerna akumulacija kapitala kod malog broja ljudi, te dolazi do disperzije posto ostatak pocinje gladovati.

Obicno je to rat gdje se silom prilika to dogodi, ali kako se trenutno cini jurimo u filmsko postapokalipticno doba jednoumlja i selektivne vojne vladavine kao u npr. siromasnijim podrucjima SAD-a.

U EU se vec se daju prijedlozi da se novac distribuira kao poklon u eurozoni kako bi se smanjila deflacija novca, te prisilno "redistribuirao" akumulirani novac. U svakom slucaju tiskarski strojevi ce se naraditi u nekoliko iducih godina...

I.

gledajući neke podatke,slažem se u ovome...

moram priznati da su mi tvoji upisi na "mjestu"

čini se baš da,se akumulira ta vrijednost,smanjuje se potrošnja i onda svakih 20-25 godina imamo neku krizu...


gledam baš cijenu nafte,onako na brzaka,kad je kriza,ona je najviša, tj kada počinje rast,a pošto je zavisno o njoj puno toga,ona ruši sve...
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 10:27   #5
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Svakih 50tak godina se dogodi prekomjerna akumulacija kapitala kod malog broja ljudi, te dolazi do disperzije posto ostatak pocinje gladovati.

Obicno je to rat gdje se silom prilika to dogodi, ali kako se trenutno cini jurimo u filmsko postapokalipticno doba jednoumlja i selektivne vojne vladavine kao u npr. siromasnijim podrucjima SAD-a.

U EU se vec se daju prijedlozi da se novac distribuira kao poklon u eurozoni kako bi se smanjila deflacija novca, te prisilno "redistribuirao" akumulirani novac. U svakom slucaju tiskarski strojevi ce se naraditi u nekoliko iducih godina...

I.
Mislim da su ekonomski problemi u EU puno dublji od toga.
gFlores is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 10:34   #6
Svijet se nalazi u teškoj recesiji,a Usa ima lažne ,frizirane podatke o povećanju zaposlenosti,nafta je zapravo najbolji indikator tih laži.Majstori u Usa su jednostavno prekrižili ljude koji su dugotrajno zavedeni kao nezaposleni,a osim toga povećava se zapošljavanje na slabo plaćenim poslovima (Mc Donalds,...)
sa skraćenim radnim vremenom ,nešto kao što su uveli Nijemci.Doduše nešto se povećao broj poslova u naftnim kompanijama ,ali to je zanemarivo.Predviđam krah dionicau svijetu ,ukoliko nafta padne ispod 40 dolara,zapravo se kriza tek sada prelila u EU.
__________________
Tko pjeva zlo ne misli ,a što je s onima koji pjevaju falš.
konspiracija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 11:09   #7
Mislim da Europljani jednostavno predobro žive s obzirom koliko rade. Proizvodnja je prebačena na Daleki istok a ovdje se samo mešetari, špekulira, zadovoljavaju ekološke norme i rade neki izmišljeni administrativni poslovi. I onda se još očekuje da se živi 3x bolje nego oni na Dalekom Istoku koji nešto konkretno rade,proizvode i ne zamaraju se previše ekologijom. E pa neće ići ...
gFlores is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 14:35   #8
Quote:
gFlores kaže: Pogledaj post
Mislim da su ekonomski problemi u EU puno dublji od toga.
Ne - nego su birokratski iskomplicirani.

Sustina je jednostavna.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 01:52   #9
gFlores je u pravu, ekonomski problemi EU su puno dublji od teorije akumulacije kapitala. Jedan od osnovnih problema EU je EURO. Nasilno stvoren, želja političara bez ekonomske podloge pa imamo jedinstven slučaj da dvadesetak zemalja ima istu monetu i centralnu monetarnu politiku, a svaka za sebe vodi fiskalnu. Tu i da nije bilo unutarnjih neravnoteža u startu, stvorile bi se vremenom. Ovako je euro u gotovo svim zemljama eurozone više ili manje precijenjen, dok je u Njemačkoj potcijenjen. Te neravnoteže dok euro nije uzeo maha su se lako ispravljale monetarnom politikom, vrlo bliski primjer je Slovenija koja je imala nekoliko devalvacija tolara za stabilnost svoje robnotrgovinske bilance i vrlo uspješno je to radila. Uvođenjem eura počinju problemi koji su svake godine sve gori.
Sve unutarnje neravnoteže EU, koje su zaista ogromne i same po sebi veliki problem EU jer Grk nema apsolutno ništa zajedničko s Nijemcem ili Šveđaninom, su uvođenjem eura još dodatno produbljene.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 08:19   #10
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
gFlores je u pravu, ekonomski problemi EU su puno dublji od teorije akumulacije kapitala. Jedan od osnovnih problema EU je EURO. Nasilno stvoren, želja političara bez ekonomske podloge pa imamo jedinstven slučaj da dvadesetak zemalja ima istu monetu i centralnu monetarnu politiku, a svaka za sebe vodi fiskalnu. Tu i da nije bilo unutarnjih neravnoteža u startu, stvorile bi se vremenom. Ovako je euro u gotovo svim zemljama eurozone više ili manje precijenjen, dok je u Njemačkoj potcijenjen. Te neravnoteže dok euro nije uzeo maha su se lako ispravljale monetarnom politikom, vrlo bliski primjer je Slovenija koja je imala nekoliko devalvacija tolara za stabilnost svoje robnotrgovinske bilance i vrlo uspješno je to radila. Uvođenjem eura počinju problemi koji su svake godine sve gori.
Sve unutarnje neravnoteže EU, koje su zaista ogromne i same po sebi veliki problem EU jer Grk nema apsolutno ništa zajedničko s Nijemcem ili Šveđaninom, su uvođenjem eura još dodatno produbljene.
Kako to objasniti da uđe u glave Vujčića i bulumentije iz Savjeta HNB-a i da prestanu braniti kunu vezanu uz euro, dok gospodarstvo i država propadaju iz dana u dan.

Očito su u pitanju neki drugi interesi a ne dobrobit hrvatskog gospodarstva i građana, jer je teško povjerovati da oni nisu toga svjesni, nego samo vjerni sluge tuđih interesa.

Još Vujčić zagovara što brži ulazak u eurozonu

Točno je što gFlores govori, samo da se još shvati da to nisu napravili mesar Franc ni konobar Stavros

Zadnje uređivanje #kocar# : 17.01.2015. at 08:27.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 11:41   #11
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Kako to objasniti da uđe u glave Vujčića i bulumentije iz Savjeta HNB-a i da prestanu braniti kunu vezanu uz euro, dok gospodarstvo i država propadaju iz dana u dan.

Očito su u pitanju neki drugi interesi a ne dobrobit hrvatskog gospodarstva i građana, jer je teško povjerovati da oni nisu toga svjesni, nego samo vjerni sluge tuđih interesa.

Još Vujčić zagovara što brži ulazak u eurozonu

Točno je što gFlores govori, samo da se još shvati da to nisu napravili mesar Franc ni konobar Stavros
HNB je nažalost ne služi građanima svoje države (kao što bi trebao) nego nekim interesnim skupinama (koje daleko nadilaze ove lokalne kokošare tipa Todorić&Co.). Jer kako inače objasniti recimo ovu zadnju krizu švicarskog franka. Kako je HNB mogao dozvoliti masovno izdavanje kredita u CHF-u dok je ovaj bio nerealno ispod 5 kuna ? Općenito kakva je to institucija (a dio kritike ide i na vladu) koja dozvoljava da se krediti dižu u drugoj valuti. Znači plaća u jednoj valuti, a stambeni kredit u drugoj valuti. Pa bolje je otići sprašiti 100.000 EUR-a u kladionici barem sutra znaš na čemu si.
gFlores is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 12:40   #12
Ne razumijem...

iako nije u EU-ne znam koja je naša korist...

ajmo tatalno glupoj osobi objasnite nešto,pošto me neizvjesnot oko odgovora uvijek ubija...

nzm zašto volim pogledati malo Bosnu...

i sad gledam,Tuzlasnki kanton,ima cca 500 000 stanovnika...

brojke mogu malo odudarati,ali okvirno...

proračun je nekih 320 mil KM...

deficit 12-13%...

i sad se zadužuje za "lijepi " iznos.. http://www.avaz.ba/clanak/159157/tk-...-20-miliona-km

kamate će vjerovaatno biti dvoznamenkast broj..



nebitno sad o kome se radi...

ali neko pojašnjenje...

do kuda ovo ide...mislim,ovdje se ne radi o ljudima koji direktno ovise o proračunu,nego općenito stanovništva koji i plaća to sve...

do kuda taj balon može ići,to zaduživanje i sve ostalo...
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 01:19   #13
http://eubulletin.com/3944-brussels-...s-illegal.html
Ovaj Junke + co. racuna se otetio GB, D i F za barem 1 bilion euro poreza u korist amazona, apple, starbucks i ostalih i opet ga se stavi za "president of the European Commission"
Meni taj EU nije bas jasan
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 18:29   #14
Ne znam puno o ekonomiji, ali mi se sviđa sta san kupija materi bocu plina za 80 kn, a lani je bila 110-115kn, a starome natanka auto s gorivon za 8 kn a prosle godine je litra bila priko 10kn. Super mi je ova deflacija zasad
A i ekipi sta radi za 3, 4 tisuće kn je bar malo lakse.
Jos kad bi ova gamad sta je dizala cijene opravdajaci to rastom cijena goriva vratila cijene na staro, mozda bi i mogli odi živit normalno.
Jill Whiskey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 22:29   #15
Problem nije samo u EU već je problem cijeli svijet i kompletan kapitalistički ekonomski model. Osnova tog modela je konstantan i beskonačni rast profita i tržišta da bi se model održao. Postoji samo jedan "mali" problemčić. Svijet ima konačne "gabarite", globalno tržište ima svoju apsolutnu veličinu i mi smo došli do maksimuma. Ekonomija se više nema kamo širiti jer su sva svjetska tržišta osvojena. Nema više ni novih kupaca jer je svaki stanovnik planete več uključen u globalno tržište. I sada smo zapravo pred zidom jer da bi jedna kompanija rasla mora uzeti dio tržišta i kupaca drugoj kompaniji a zbroj je ne nula već lagani minus zbog neefikasnosti sistema. I tako ćemo ako ne promijenimo svjetski ekonomski model nazadovati iz godine u godinu, gledat ćemo milijun "rješenja" a niti jedno neće polučiti uspjeh jer su osnovne postavke krive. Hebiga, možda našim unucima dođe u glavu da nešto fundamentalno ne valja sa kapitalizmom, nama neće, mi smo već shebani...
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 22:39   #16
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Problem nije samo u EU već je problem cijeli svijet i kompletan kapitalistički ekonomski model. Osnova tog modela je konstantan i beskonačni rast profita i tržišta da bi se model održao. Postoji samo jedan "mali" problemčić. Svijet ima konačne "gabarite", globalno tržište ima svoju apsolutnu veličinu i mi smo došli do maksimuma. Ekonomija se više nema kamo širiti jer su sva svjetska tržišta osvojena. Nema više ni novih kupaca jer je svaki stanovnik planete več uključen u globalno tržište. I sada smo zapravo pred zidom jer da bi jedna kompanija rasla mora uzeti dio tržišta i kupaca drugoj kompaniji a zbroj je ne nula već lagani minus zbog neefikasnosti sistema. I tako ćemo ako ne promijenimo svjetski ekonomski model nazadovati iz godine u godinu, gledat ćemo milijun "rješenja" a niti jedno neće polučiti uspjeh jer su osnovne postavke krive. Hebiga, možda našim unucima dođe u glavu da nešto fundamentalno ne valja sa kapitalizmom, nama neće, mi smo već shebani...
Na tragu toga, mislim da su 2 glavna problema:

1. BDP se iz Amerike i Europe prelijeva u Aziju jer oni napreduju dvoznamenkastim brojkama. Mogu Amerikanci i Draghi tiskati koliko god hoće dolara i eura ali ne mogu pobjeći od toga da Kina, Indija, Indonezija i ostali koji su valjda pola planete po broju ljudi u zamahu. Oni rade, mi mudrujemo, mešetarimo i brinemo se za napuštene pse, mačke i ekosustav.

2. I dalje ima dosta za sve ali kapitalizam je takav sustav da na kraju sva imovina završi kod par ljudi, a ostali su doslovno gladni. OK, to se na kraju ne dogodi jer kad se pređe neka magična crta onda ljudi popizde i dekapitiraju bogataše i nacionaliziraju svu imovinu.
gFlores is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 08:23   #17
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
http://eubulletin.com/3944-brussels-...s-illegal.html
Ovaj Junke + co. racuna se otetio GB, D i F za barem 1 bilion euro poreza u korist amazona, apple, starbucks i ostalih i opet ga se stavi za "president of the European Commission"
Meni taj EU nije bas jasan
Njima je 'oteo', ali nekome je sjeo dio tog novca na ime poreza. Neka te države smanje poreze, pa će ovi plaćati poreze kod njih, neće bježati u druge države. Ups, zaboravio sam na činjenicu da te države smanje poreze, onda bi morali smanjiti za sve svoje poduzetnike, i onda bi se puno manje novaca sljevalo u državnu blagajnu, pa bi političari imali manje 'materijala' na raspolaganju za svoj političke programe i preraspodjele.
Ovako velikima će se ionako isplatiti bježati u porezne oaze, a mali će plaćati cijenu skupe države. To je isto jedna strana globalizacije - ali ovaj puta globalizacija plaćanja poreza. Ako razlike u visini poreza budu znatne - polako će se sve veći broj poduzetnika (koji žele opstati na tržištu) seliti svoje porezne obaveze (porez na dobit) - u porezne oaze. A države će biti prisiljene nešto poduzeti. Prvo će slijediti sankcije (batina), a kada to ne uspije - onda slijedi mrkva (u obliku smanjenja poreza).
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 08:32   #18
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Problem nije samo u EU već je problem cijeli svijet i kompletan kapitalistički ekonomski model. Osnova tog modela je konstantan i beskonačni rast profita i tržišta da bi se model održao. Postoji samo jedan "mali" problemčić. Svijet ima konačne "gabarite", globalno tržište ima svoju apsolutnu veličinu i mi smo došli do maksimuma. Ekonomija se više nema kamo širiti jer su sva svjetska tržišta osvojena. Nema više ni novih kupaca jer je svaki stanovnik planete več uključen u globalno tržište. I sada smo zapravo pred zidom jer da bi jedna kompanija rasla mora uzeti dio tržišta i kupaca drugoj kompaniji a zbroj je ne nula već lagani minus zbog neefikasnosti sistema. I tako ćemo ako ne promijenimo svjetski ekonomski model nazadovati iz godine u godinu, gledat ćemo milijun "rješenja" a niti jedno neće polučiti uspjeh jer su osnovne postavke krive. Hebiga, možda našim unucima dođe u glavu da nešto fundamentalno ne valja sa kapitalizmom, nama neće, mi smo već shebani...
Kapitalizam je u svojoj osnovi pravedan sistem, ali ovo što imamo danas ne sliči više na kapitalizam - i svakim danom sve je dalje od kapitalizma. To je postao sistem preraspodjele po političkim nahođenjima vlasti. Negdje se kapital po političkim odlukama pretače prema najbogatijima, a negdje prema najširim masama. A i jedno i drugo potpuno je krivo, a glavni motiv tih preraspodjela nije dobrobit - nego zadržavanje statusa quo - to jest trenutnih postojećih odnosa u sistemu upravljanja.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 09:25   #19
Ne mislite li da potrošnja rastuće Azije ima za posljedicu i rast BDPa zapada?
Ili bogati Kinezi i Indijci kupuju aute domaće proizvodnje?
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 10:02   #20
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Ne mislite li da potrošnja rastuće Azije ima za posljedicu i rast BDPa zapada?
Ili bogati Kinezi i Indijci kupuju aute domaće proizvodnje?
Prosjecan kinez i indijac je i dalje siromasan. Tak da te zemlje ne uticu toliko bitno na rast BDP-a EU. Stvar je da novaca ima samo sjeda na racune manjine tak da srednji sloj ima sve manje za trosit, a to koci i privredu.

Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Ups, zaboravio sam na činjenicu da te države smanje poreze, onda bi morali smanjiti za sve svoje poduzetnike, i onda bi se puno manje novaca sljevalo u državnu blagajnu, pa bi političari imali manje 'materijala' na raspolaganju za svoj političke programe i preraspodjele.
Ovako velikima će se ionako isplatiti bježati u porezne oaze, a mali će plaćati cijenu skupe države. To je isto jedna strana globalizacije - ali ovaj puta globalizacija plaćanja poreza. Ako razlike u visini poreza budu znatne - polako će se sve veći broj poduzetnika (koji žele opstati na tržištu) seliti svoje porezne obaveze (porez na dobit) - u porezne oaze. A države će biti prisiljene nešto poduzeti. Prvo će slijediti sankcije (batina), a kada to ne uspije - onda slijedi mrkva (u obliku smanjenja poreza).
To sam i mislio, nije problem u visini poreza ako je za sve isti. Ovako ne samo da je junke napravio stetu sto se porez nije placen od doticnih firmi, nego je i unisteno puno poduzetnika koji su do jucer uredno mogli placati porez. Znaci steta je daleko veca i za privredu i za politiku zemalja.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:54.