Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2016., 20:46   #381
Da, treba zabraniti. Da me je to netko pitao prije 20 godina rekla bi ne ali sad kad se to počelo širiti po cijeloj Europi, mislim da treba poduzeti mjere.
Osobno meni i nikab i hiđab i burka predstavljaju simbol za ugnjetavanje žena. Neka me netko ispravi, ali u Kuranu se nigdje ne spominje nošenje tih pokrivala. Čemu to? Pa to je strašno, zamatati tako ženu da joj se ne vide lice i kosa samo da je ne bi neki drugi muškarac pogledao i poželio, groznooooo!
Možda neke muslimanke, prije svega na Zapadu, nose to svojom voljom i bez prisile ali isto tako milijuni žena prisiljene su prikrivati svoje lice i tijelo i to u 21 stoljeću.
A ove lijeve feministice koje se zalažu za burku(!!!); u 60-tima su skidale grudnjake jer to"sputava ženu" a sad se bore da žena nosi burku!!!
Pale na dno dna svojeg postojanja!
martie81 is offline  
Old 29.09.2016., 21:52   #382
Quote:
martie81 kaže: Pogledaj post
Osobno meni i nikab i hiđab i burka predstavljaju simbol za ugnjetavanje žena. Neka me netko ispravi, ali u Kuranu se nigdje ne spominje nošenje tih pokrivala. Čemu to? Pa to je strašno, zamatati tako ženu da joj se ne vide lice i kosa samo da je ne bi neki drugi muškarac pogledao i poželio, groznooooo!
Strašno, slažem se, predlažem potpunu zabranu odjeće u RH jer je to pokrivanje sumrak civilizacije.
Ili je tvoje pokrivanje ipak ok jer je u nešto manjoj mjeri?
jurkon is offline  
Old 30.09.2016., 00:14   #383
Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
recimo da maskare ne traju cijelu godinu...
na obleku casnih smo se navikli...
slazem se-burka nije sigurnosni problem kod nas...
malo sam odgledao filmice zemalja gdje se zene tako nose...
nije mi se svidjeo odnos prema tim zenama...
ako bi takav nacin odijevanja mijenjao odnos izmedju zena i muskaraca,
mislim kod nas,onda ...nije to nas svijet...
znam da postoje zene koje takav nacin oblacenja i zivota cini sretnim,kao i da postoje zene koje se bune protiv toga...
ja sam protiv zakonskih zabrana,ali jednako tako sam i protiv agresivnog nacina mijenjanja zivotnih navika...
Maškare, časne... dio su našeg svijeta, tradicije i kulture, vjerujem i nadam se da ih velika većina u Hrvatskoj tako doživljava.

Burke se kod nas ne nose, nisam siguran za nikabe, ali mislim da se i tu radi o izuzecima... ali nije presudan taj sigurnosni aspekt, iako je mogućnost, tj. namjera poštivanja državnih zakona važna, naravno.
Većina nas osjeća intenzivnu nelagodu prema ženama koje nose burke i nikabe, iako teško možemo objasniti zbog čega točno. No, radi se jednostavno o tome da nam je sasvim stran osjećaj kad primamo poruku kojom se principijelno odbija komunikacija... jer burka, nikab, upravo takvu poruku šalju. Vidljivost lica je bitna pri komunikaciji.
Ne samo što ljudi žive u nekoj zemlji, oni je osjećaju svojom... i postavljaju neka ograničenja, što je prikladno a što ne. Takva ograničenja su arbitrarna i mogu se vremenom promijeniti, ali se moraju poštivati. Da, kada se radi o strahu od gubitka identiteta, toleranciju je teško očekivati.
Zakon koji donosi država ispada nužno zlo, on je iznuđen, jer se ranije nije djelovalo...

Ako netko smatra svojom religioznom obavezom pokriti lice (a to zapravo islam i ne propisuje), također je po meni sasvim razumljivo da takve osobe budu izvrgnute bojkotu... u trgovinama, robnim centrima, bankama.
Istina je da pri tom žrtve ispadaju upravo žene koje su na ovaj ili onaj način često prisiljene nositi takvu odjeću... a mogu završiti i zatočene u kući.

Upravo zato, uvjet za dobivanje državljanstva trebalo bi biti pridržavanje nekih osnovnih kulturnih normi zemlje domaćina.
U slučaju kršenja... izgon, zajedno sa obitelji.

Francuzi nisu gotovo ništa postigli spomenutim zakonom. One žene koje su ga nosile (a radi se o manjini među muslimanima), nose ga i dalje, a kazne im plaća netko poput izvjesnog Rachida Nekkaza, biznismena alžirskog porijekla, koji smatra da država ne smije donositi takve zakonske zabrane.

Takav (polu)zakon je zapravo smokvin list koji skriva ignoranciju upravljačkih elita.
cestar is offline  
Old 30.09.2016., 15:40   #384
BUGARSKA je u petak usvojila zakon kojim se na većini javnih mjesta u zemlji zabranjuje nošenje odjevnih predmeta koji pokrivaju lice, uključujući i burke, izvijestili su službeni izvori.

Bugarska desničarska Patriotska fronta podnijela je prijedlog zakona uz objašnjenje da burke i ostala odjeća koja skriva lice pojačavaju prijetnju od terorizma.

Zakon je usvojen nakon što je u Bugarskoj zabilježeno povećano neprijateljstvo prema muslimanima. Ta je zemlja važno mjesto ulaska migranata, koji u Europu stižu iz Turske. Organizacije za zaštitu ljudskih prava kritizirale su tu zemlju zbog iznimno oštrog odnosa prema migrantima.

Nošenje burki bit će zabranjeno u javnim institucijama, školama, na javnim područjima i u administrativnim središtima. Zabrana se ne odnosi na domove i na vjerske objekte.

Globa za nepoštivanje zakona prvi će put iznositi oko 200 leva (770 kuna), a za ponovljeno kršenje zakona 1500 leva (5770 kuna), osim ako je je prekršitelj državni službenik - u tom će slučaju globa iznositi 2000 leva (7700 kuna).

Zastupnici iz oporbene stranke DPS, koja predstavlja tursku manjinu u Bugarskoj, bojkotirali su glasanje, izražavajući nezadovoljstvo protiv nečega što je njihov čelnik Mustafa Karadaji nazvao "zakonom o zabrani nošenja burki".
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 01.10.2016., 08:43   #385
turska manjina, a istovremeno turska ne dozvoljava burke


malo razmisliti...
ZgSash is offline  
Old 01.10.2016., 10:17   #386
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
turska manjina, a istovremeno turska ne dozvoljava burke


malo razmisliti...
Zar? Vidjela sam ih u Istanbulu.
mantisa is online now  
Old 01.10.2016., 13:27   #387
Vjerojatno ih toleriraju na cesti, ali su zabranjene u svim javnim ustanovama. U Turskoj je do 2013. godine u svim javnim ustanovama bio zabranjen i hidžab.
KLCCLK is offline  
Old 01.10.2016., 19:48   #388
Pročišćen post da bi bio podoban (nadam se)

Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Ako se trebaju zabraniti burke iz sigurnosnih razloga onda se trebaju zabraniti i maškare i odjeća časnih sestara, i haljine popovima.
Kao prvo burki u Hrvatskoj nema. Ne predstavljaju nikakav sigurnosni problem. Radi se o čistoj zlobi i iskazivanju neprijateljstva prema drugačijima.

Stvarno smo daleko došli kad raspravljamo o tome da država određuje kako se ljudi smiju ili ne smiju nositi.
Bedastoće!

Nasuprot gornjoj "logici", Bugari su dobro postupili:

Zbog siguronosnih razloga treba imati zakon o maskiranju kako bi se samo u ograničenim, kontroliranim uvjetima i s opravdanim (dozvoljenim) razlozima nosile i motociklističke kacige i skijaške maske i zavarivačke maske i maske maškara i burke i nikabi i maske raznih crkvenih bratovština na crkvenim procesijama i ... nastavi niz onih koji pokrivaju lice.

Dakle, samo u ograničenim, kontroliranim uvjetima i s opravdanim (dozvoljenim) razlozima, a ne da se tako, pokrivena lica, ide na ulicu i javne zgrade kako se tko sjeti.

Vrlo je indikativno to, što na isto svodiš te maskiranih lica i odjeću časnih sestara i haljine popova, iako oni NE skrivaju lice, za razliku od burki ali i nikaba te zara i feredže.

Pazi malo, ti za koje se zalažeš po cijenu društvene sigurnosti, zapravo imaju čvrste stavove koji su ti (ako si imalo logičan) daleko neprihvatljiviji nego stavovi onih na koje gledaš kao na reakcionarne neprijatelje tvoje slobode.
Hlebyn is offline  
Received Infraction
Old 29.11.2016., 17:08   #389
NIZOZEMSKA je u parlamentu izglasala djelomičnu zabranu nošenja pokrivala lica na javnim mjestima, uključujući škole, bolnice i javni prijevoz, piše Independent.

Zabrana se ne odnosi na javne ulice.

"Odjeća koja pokriva lice u budućnosti neće biti prihvatljiva u obrazovnim i zdravstvenim institucijama, u državnim zgradama i u javnom prijevozu", stoji u vladinom priopćenju.

Premijer Mark Rutte novinarima je kazao kako se zabrana ne odnosi na one koji nose burku na ulici, već da se odnosi na specifične situacije, u kojima je bitno da se ljudi vidljivi.

"Zakon nema religijsku podlogu", dodao je Rutte.

Iz nizozemske vlade su poručili i kako su pokušali naći pravi omjer između ljudskog prava na slobodan odabir odjeće te važnosti međusobnog prepoznavanja i komunikacije.
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 06.12.2016., 14:18   #390
ANGELA Merkel zatražila je da se u Njemačkoj zabrane burke, prenose svjetski mediji. Merkel je dodala da se izbjeglička kriza "više nikad ne smije ponoviti". Merkel je to rekla u kontekstu kandidature za svoj četvrti mandata na mjestu kancelarke.

U obraćanju svojoj konzervativnoj CDU Merkel je rekla kako će podržati zabranu islamskog pokrivala za lice.

"Veo preko cijelog lica treba biti zabranjen, gdje god je to legalno moguće", rekla je delegatima na što je uslijedio fanatični aplauz.
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 06.12.2016., 15:01   #391
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ANGELA Merkel zatražila je da se u Njemačkoj zabrane burke, prenose svjetski mediji. Merkel je dodala da se izbjeglička kriza "više nikad ne smije ponoviti". Merkel je to rekla u kontekstu kandidature za svoj četvrti mandata na mjestu kancelarke.

U obraćanju svojoj konzervativnoj CDU Merkel je rekla kako će podržati zabranu islamskog pokrivala za lice.

"Veo preko cijelog lica treba biti zabranjen, gdje god je to legalno moguće", rekla je delegatima na što je uslijedio fanatični aplauz.
kad to kaze Angela...
zasto je to uopce morala reci...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 06.12.2016., 15:57   #392
A zasto je Milanovic prije izbora skrenuo udesno ?
Nadam se da ce i njen potez rezultirati jednako..
Robert Mugabe is offline  
Old 06.12.2016., 18:50   #393
Casnima zabraniti marame, fratrima njihov habit, Sikhima turban? Knee-jerk fascism! Meni je to fasizam.
tiziana is offline  
Old 06.12.2016., 19:05   #394
Fasizam se vec ofucao od upotrebe,daj nesto originalno.
Zdrav razum,naprimjer..
Robert Mugabe is offline  
Old 06.12.2016., 19:08   #395
Quote:
tiziana kaže: Pogledaj post
Casnima zabraniti marame, fratrima njihov habit, Sikhima turban? Knee-jerk fascism! Meni je to fasizam.
Postoji ogromna razlika. Casne dobrovoljno polazu prisegu za ulaz u red, svecenici isto tako, dok je vecini zena koje nose burke/hijab to nametnuto.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 06.12.2016., 19:57   #396
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Postoji ogromna razlika. Casne dobrovoljno polazu prisegu za ulaz u red, svecenici isto tako, dok je vecini zena koje nose burke/hijab to nametnuto.
Nema zakona u europi po kojem to moraju nosit
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 06.12.2016., 22:02   #397
Imaju ga u kućnim svjetonazorima.


Do prije 20-tak godina, to zamotavanje smo gledali u nekim pričama tipa 1001 noć i slično... Onbo, bilo fora i egzotično. Ovde kod mene je bilo nekih par starijih baba koje su nosile dimije i to je sve što se moglo tada vidjeti.
Nikad nisam ni mislio da ću na faking granici BiH i Hr, na pola puta između BL i ZG, to gledati svakodnevno.
Metal is offline  
Old 06.12.2016., 23:40   #398
gradonačelnik Montreala je to pristojno riješio - za svinjetinu u školskoj kantini

ovo treba prepisati - za sve ostalo
kaj se tiče burki ili kak se već zovu - neka nose pokrivala za glavu, lice mora biti otvoreno

http://croative.net/?p=36961

Quote:
GRADONAČELNIK odbija UKLONITI svinjetinu iz školske kantine i objašnjava zašto

Muslimanski roditelji tražili su ukidanje svinjetine u svim školskim kantinama jednog predgrađa Montreala. Gradonačelnik Montreala je to u predgrađu Dorval odbio, a gradskim službenicima poslao poruku da svim roditeljima objasne zašto:

“Muslimani moraju shvatiti da se moraju prilagoditi Quebecu i kanadskim običajima, tradicijama i načinu života, jer je to država u koju su odlučili useliti. Oni moraju shvatiti da se moraju integrirati i naučiti živjeti u Quebecu. Moraju shvatiti i da ONI moraju promijeniti svoj stil života, a ne Kanađani koji su ih tako velikodušno primili.

Oni moraju shvatiti da Kanađani nisu ni rasistički ni ksenofobični, prihvatili su mnoge imigrante prije muslimana (dok obrnuto ne vrijedi, u tim muslimanskim državama ne prihvaćaju ne-muslimanske imigrante).

To što ima više drugih naroda, Kanađani nisu spremni odreći se svoga identiteta i svoje kulture. A Kanada je zemlja dobrodošlice, ne samo od strane gradonačelnika Dorvala koji pozdravlja strance, takvi su kanadski ljudi u cjelini.

Na kraju, oni moraju shvatiti da u Kanadi (Quebec), unatoč svojim židovsko-kršćanskim korijenima, božićnim drvcima, crkvama i vjerskim festivalima, religija mora ostati u privatnoj domeni. Općina Dorval ima pravo odbiti bilo kakve ustupke na islam i šerijat. Za muslimane koji se ne slažu sa sekularizmom i ne osjećaju se ugodno u Kanadi, postoji 57 lijepih muslimanskih zemalja u svijetu, većina njih spremna je da ih primi raširenih ruku u skladu sa šerijatom.

Ako si izabrao Kanadu kao svoju zemlju za život – a ne ostale muslimanske zemlje – to je zato što si smatrao da je život bolji u Kanadi nego drugdje. Zapitaj se samo jedno:

- ” Zašto ti je bolje ovdje, u Kanadi, nego tamo odakle si došao?”
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 06.12.2016., 23:55   #399
” Zašto ti je bolje ovdje, u Kanadi, nego tamo odakle si došao?”



Mozda zato jer je izmedu ostalog i Kanada bombardirala i razrusila zemlju odakle je on dosao?

(Naravno, samo jedan od razloga)
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Old 07.12.2016., 00:12   #400
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
gradonačelnik Montreala je to pristojno riješio - za svinjetinu u školskoj kantini

ovo treba prepisati - za sve ostalo
kaj se tiče burki ili kak se već zovu - neka nose pokrivala za glavu, lice mora biti otvoreno

http://croative.net/?p=36961
Ovako slicna poruka je i u Australiji.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.