Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2006., 00:07   #21
Quote:
Emericzy kaže:
Pa, eto, tome djelomično i služe ovakve liste. Pomažu čovjeku da se odluči, kad jednom krene.

Najlakši za čitanje je Heinlein (ali ne znam je li preveden). Pa onda Böll. Pa Nabokov. Pa onda negdje Krleža (kroz kojega te treba voditi ljubav za hrvatsku povijest). Pirsig je malo teži jer ti treba želja da razumiješ to o čemu on govori. Zen na površini izgleda lako, ali u nekim trenucima traži puno razmišljanja. Najteži je Shakespeare jer ima taj arhaični jezik, ali je vrijedan svakog truda. Strašna knjiga. Nitko valjda nikada o zločinu nije rekao više nego Bard u Macbethu.

Osobno sam bio potresen svim tim knjigama i direktno su utjecale na moj život. Ne znam, naravno, mogu li one imati jednaki utjecaj na druge. Možda sam samo bio otvoreniji za njihov utjecaj od drugih.

Oprostite na zachatavanju topica; ponijelo me.
zahvaljujem
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 00:12   #22
Quote:
walter kaže:
Faktotum - Bukowski
Prva knjiga koju sam pročitao od njega. Da mi nije pala u ruke, ne bih ništa drugo ni pročitao. Što možda i ne bi bila Najveća Katastrofa Koja Se Dogodila Čovječanstvu.

Let iznad kukavičjeg gnijezda - Kesey
Vozio sam se gradskom linijom od prve do zadnje stanice pa nazad, sve dok je nisam pročitao.

Strah i prijezir u Las Vegasu - Thompson
On ne gubi vrijeme na pisanje pizdarija, što mnogi pisci prosto obožavaju. Knjiga je tako pisana da možeš projuriti kroz nju.

Mali Princ - ?
Zajebavam se.

Seksus - Miller ( onaj zanimljiviji )
Kad počneš s Bukowskim, ne možeš se ne spotaknuti na Millera. Tog sam jutra (ili dana? ili nešto treće?) upoznao Monu. Ta rečenica koju nikad neću zaboraviti (tako se kaže) možda mi je najljepša prva rečenica nekog djela.

Te su knjige, ako izuzmemo Zlatka Krilića, Ivana Kušana i Karla Maya, među prvima na koje sam naletio. Da sam onda naletio na Hamsuna, Carvera, Akutagawu, Marien Marcela ili nekog petog popis bi jamačno bio drugačiji ali kako je ovo intimni odabir... Dopustite samo da još zahvalim svojim producentima Đorđu Kluniju i Stivenu Sodenbergu i da pozdravim nezaboravnu Sandru Bulok, (Sandra, kad sam te upoznao padala je kiša ali vjeruj mi, u mom srcu bilo je sunčano), hvala svima koji su glasali za mene, zbog vas i radim sve ovo, pomažete mi kad noći postanu duže nego uobičajeno, mama volim te, za koje je ovo novine? ah da, ja sam vaš pretplatnik, obožavam vas, svakog utorka se dižem ranije da što prije pročitam svoj primjerak Interijera s dušom, evo vam moj broj mobitela 555-555 pa ako treba vi samo nazovite možete i u dva ujutro znate ja malo spavam jer puno radim, može, kako ne bi moglo, za kćerkicu kažete, a koliko ima godina, dvanaest, ah, zlatno doba nevinosti kažem ja, da mi se vratit nazad s ovom mudrošću he he hvala još jednom sve vas volim veeeeeeeelika pusa iz Bijelovara...
jebate,kako bi tek pisao da si pročitao ovo što kaže emericzy?
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 00:13   #23
Quote:
Emericzy kaže:
Pirsig: Zen and the Art of Motorcycle Maintenance (najistinitiji)
ovo je bila kult-knjiga mladih motorista kad sam bila mlada. ono, pravi hit.
meni je bila dosadna za popizdit, mozda zato sto sam ju citala na talijanskom.

ja nemam pojma koje su mi najbolje knjige. vjerojatno ih jos nisam procitala.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 01:28   #24
Držim, nisi nikad bila mladi motorist?

Zajebavam se. Ja sam ju čitao kad više nisam bio ni mlad ni motorist. Moj ju je pokojni tata pročitao u šezdesetoj godini i bio je oduševljen.

Ali, rekao sam već, to je knjiga koju moraš htjeti razumjeti. Nije od onih knjiga koje ti se same otvaraju.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 15:37   #25
Popis meni odličnih knjiga je dosta dugačak; ovo su neke od njih s tim da inače obožavam i knjige pune sarkazma, cinizma... pa sam taj popis stavila na listu najzabavnijih knjiga.

Henrik Ibsen: Nora (Lutkina kuća) (to mi je njegova najbolja, iako su mu i druge odlične, npr. Kad se mi mrtvi probudimo)
Paulo Coelho: Jedanaest minuta (Alkemičar je također odličan)
Karel Van Loon: Plod strasti
Dan Brown: Da Vincijev kod
Linn Ullman: Prije nego utoneš u san
Francesca Clementis: Moje cure
Anonimna (N.J.Gemmell): Gola mladenka
_bebi_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 17:58   #26
Neil Gaiman - Američki bogovi
Robert M. Pirsig - Zen i umjetnost održavanja motocikla
A. Huxley - Otok
Phillip K. Dick - Sanjaju li androidi električne ovce?
J.L. Borges - Aleph (nije roman, ali je zbirka kratkih priča)

Od naših me se dojmio Nehajev - Bijeg, Krleža - Latinovicz i njegov nenadjebivi esej "Predgovor 'Podravskim motivima'"...

Od knjige koje su dosta utjecale na mene, a nije da su sada neke vrhunske bih istaknuo Bachovu - Most preko vječnosti koju sam čitao pred kraj osnovne pa zabrijo dosta na ljubav i te spike ... Također njegovi "Prividi" su jako zgodni, a i Hesseova "Siddhartha" je solidna knjiga od ovih novodobnih duhovnjaka...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 23:31   #27
Hese - Stepski vuk
Gete - Faust
Tagore - Gitandžali
Dostojevski - Zločin i kazna
Čehov - Tri sestre
Kalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 23:40   #28
neznam to se stalno menja, stalno neki pljus-minus..procitam jednu zabim drugu..kak more onda biti 5?
no vrti se ovak nekak

Kerouac ~ On The Road
Kerouac ~ Dharma Bums
hmm..svi ovi ostali gori su dobri, Krleza, Dostojevkijev Idijot...al nije za prvih pet. dakle samo Kerouac. sljedi gomila strucnih knjiga. Tagore nisam josh procital, al sigurno bu mi med prvih 5.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 22:34   #29
nadopuna..

Lao Tse - Tao Teh Ching, verzija u prevodu Gia Fu Feng&Jane English

i ak bash moram nekaj Hrvatskoga..stavil bi

Miroslav Krleza - Hrvatski Bog Mars
i
Matko Peic - Skitnje
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 17:52   #30
Ak se govori o onima koje su na mene ostavile najjači dojam i koje s vremena na vrijeme prolistavam ponovo, ja moram deset

Sluškinjina priča, Margaret Atwood
Atlantida, Borislav Pekić
Oproštajni valcer, Milan Kundera
Rimske priče, Alberto Moravia
Vatromet taštine, Tom Wolfe
Hladnokrvno ubojstvo, Truman Capote
Rat i mir, Lav Nikolajevič Tolstoj
Strah od letenja, Erica Jong
Strah i prezir u Las Vegasu, Hunter S. Thompson
Sto godina samoće, Gabriel Garcia Marques

Dodala bih još "Vli novi svijet" od Huxleyja i apsolutno sve od A. P. Čehova, F. Kafke i R. Chandlera, a ugurao bi se i James Ellroy. Sve u svemu, nikak mene zaustavit
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 18:18   #31
Na rubu pameti, M. Krleža
Sveopsta istorija bescasca, Jorge Luis Borges
Patuljak vam priča, Ahmet Hromadžić
Prokleta avlija, I. Andrić
Rat i mir, Lav N. Tolstoj

Inače, jebo današnju kniževnost kojoj je uzor Bukowski.
http://woody is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 18:23   #32
Thumbs up

1. A. i B. Strugacki: Piknik kraj puta
2. I.B. Singer: Demon
3. Ira Levin: Rosemary's Baby
4. Robert M. Pirsig: Zen i umjetnost održavanja motocikla
5. Shakespeare: Hamlet
TUTUOLA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 20:51   #33
Prvih 5 mucho dragih koji mi padnu na pamet:

Henry Miller - Nexus
Citao sam i jarcevu i rakovu obratnicu, ali ova mi je knjiga napokon sjela jer sam se uspio privici na Millera (meni inace treba puno da se priviknem na stil pisca, pickica sam ) i jer je izvrsna, lijepa, topla... i tako to

Franz Kafka - Proces
Rulz! Svida mi se ta Kafkina brija u glavi, tj. `svijet`. Svida mi se stil pisanja. Svidaju mi se detalji. Svidaju mi se pojedinacne situacije. Svida mi se Jozef K. Ma sve!

Milan Kundera - Šala
To je bila prva Kunderina knjiga koju sam procitao i, onda kad sam ju procitao, bilo je to nesto `and now for something completely different`. Drugi put kad sam ju citao nisam bio TAKO odusevljen kao prvi put, ali ipak ta knjiga je puno napravila za mene.

Charles Bukowski - Zabiljeske starog pokvarenjaka
Ah, i to srpski prijevod. Zanimljivo je kad tek pocnes citati zbog toga sto je Bukowski takav cudak kakav je, a onda vidis da ima toga vise. Meni je Buk zbog ove knjige simpaticni sonjo koji se boji zena i presmotan je za zivot, a dobro pise. Meni se to svida

Dubravka Ugresic - Stefica Cvek u raljama zivota
Prvi dokaz da zene itekako znaju pisati, zabavno, pametno i jednostavno. Knjiga mi je pomogla da se rijesim nekih stereotipa, a i bila je jako zabavna i originalna. Sad citam "Strah od letenja", to mi je tu negdje, ali Štefica Cvek je ipak prva (kronoloski)

Edit:
Ne mogu da ne spomenem jos "Cas anatomije" od Kiša. Taj je znao popljuvati sa stilom. A i draga mi knjiga iz osobnih razloga, ali to je druga prica.

Zadnje uređivanje Sudden Sid : 24.09.2006. at 21:38.
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 21:35   #34
Margart Clark: Opet na pravom putu
Sue Townsed: Adrian Mole
Vedrana Rudan: Ljubav na posljednji pogled
E.A.Poe: Izdajničko Srce
Vjenceslav Novak: Posljednji Stipančić
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 18:44   #35
Quote:
Cyn kaže:
Ak se govori o onima koje su na mene ostavile najjači dojam i koje s vremena na vrijeme prolistavam ponovo, ja moram deset

Sluškinjina priča, Margaret Atwood
Atlantida, Borislav Pekić
Oproštajni valcer, Milan Kundera
Rimske priče, Alberto Moravia
Vatromet taštine, Tom Wolfe
Hladnokrvno ubojstvo, Truman Capote
Rat i mir, Lav Nikolajevič Tolstoj
Strah od letenja, Erica Jong
Strah i prezir u Las Vegasu, Hunter S. Thompson
Sto godina samoće, Gabriel Garcia Marques

Dodala bih još "Vli novi svijet" od Huxleyja i apsolutno sve od A. P. Čehova, F. Kafke i R. Chandlera, a ugurao bi se i James Ellroy. Sve u svemu, nikak mene zaustavit
Pekic? Iznenadjena sam, mada ne znam zasto... Citala jos nesto od njega?
novosadjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 19:03   #36
Opanci dida Vidurine: Mile Budak
Liepa plavka: Ante Pavelić
Kako se kalio Čelik: nepoznatog autora
Titova kuharica: nepoznata kuharica
Doživljaji Nikoletine Bursaća: Branko Ćopić

Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 21:50   #37
Žena vremenskog putnika-Audrey Niffenegger
Sahara-Clive Cussler
Plesač na lijesu-Jeffery Deaver
Bog rijeke-Wilbur Smith
Only With A Highlander-Janet Chapman (teški trash, nikad ju neće prevest na hrvatski, ali jednostavno volim tu knjigu)
Monty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 01:37   #38
Quote:
Inkvizitor kaže:
Liepa plavka: Ante Pavelić
...ajme postoji genijalna knjiga (ali naravno da se ne mogu sjetiti naslova ) ustaske propagande u kojoj je jedno cijelo poglavlje posveceno "genijalnom djelu nasega Poglavnika, Liepoj plavki", napisanoj, naravno "korienskim pravopisom"...PREdobro nesto...
__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 08:15   #39
Quote:
Elysium kaže:
jer neki razlog uvijek mora postojati
Dakle:[/B]

Da,razlog uvijek postoji bas kao sto postoji i razlog zasto me ova tema tako rastuzila i nasmijala i razocarala i zabrinula i zbunila...
knjige koje moje srce izaberu, a istina je takva da one mene biraju a ne ja Njih, su one u kojima se procitam ili mozda zato sto se jednog dana zelim procitati u njima

PRVA Prva knjiga kojoj se ni imena ne sjecam, ni pisca, ni korica...da li su bile debele ili tanke...ali mi nije strano kako mi je srce dirnula i potresla ga tako jako da i dan danas u njemu strah i tuga stanuju
ono sto se sjecam o njoj je da ju je napisao neki nas pisac i mislim da sam je polozila u svoje ruke jer je ona bila jos jedna u nizu lektira koje smo morali citati u osnovnoj skoli iako ona nije bila kao te ostale...govorila je o jednom otoku, moru i odlasku...I trazim je i trazim ali njeno ime se voli igrati onu igru skrivaca i poizgravati sa mnom a ja njeno polaganje maske toliko prizeljkujem iako bi mozda bilo bolje da je ne procitam jos jednom...mozda bi me unistila do kraja.

DRUGA Ovoj se isto imena ne sjecam iako slutim da se njena cahura jos uvijek skriva negdje u kuci mojoj mame i da je sada njena sudbina, dok ja sjedim i ovo pisem, postala samo hrana moljcima i onim bubama koje knjige prozdiru.Ovu knjigu smo dobili u Crkvi par dana prije pricesti, ako se ne varam ,napisao ju je neki njemac. Ni njemu se imena ne sjecam, ali i dan danas nisam zaboravila taj osjecaj koji se rodio u meni kada sam nju disala. To su bili jako krhki dani za mene kada su mi prvi put pocele raste grudi i kao sto svaka od vas poznaje(a muski rod naslucuje jer ipak ste i vi imali nesto jednako tome kada ste prvi put bili svjesni svog pubertetskog srama) to je bilo dosta traumaticno. I toga dana kada se vec malo smracilo, ja sam uzela Nju i pocela je citati dok sam bila u kadi u koju mi je mama nalila puno tople vode i dodala gomilu onog sampona sto se pjeni kao bjesni pas. I citala sam i citala sve dok je nisam procitala, dok se voda nije skroz smrznula i dok mi sestra nije pocela lupati na vrata i derati se da je njen red. Bila je to prica o Bogu i taj osjecaj nade i ljubavi mi je pruzio dovoljno snage da prezivim to smotano doba...a bila je tako jednostavno ispisana.

TRECA The Life of the Caterpillar a napisao ju je J. Henri Fabre_i zasto ona? mozda zato sto volim leptire,insekte,pcele i zivotinje a ta knjiga je prica o leptirima ili mozda zato sto to nije "samo jos jedna prica o leptirima" vec i prica o ljubavi, hrabrosti,mudrosti...u ovoj knjizi sam naisla na dosta toga...cak i, koliko god to smijesno zvucalo onima koji nisu procitali knjigu,na erotiku(ili sam ja stvarno malo nastrana?,hm,zabrinjavajuce)

CETVRTA Ovoj knjizi znam i kraj i pocetak, i Njenog pisca i svaku rijec koju je on polozio u taj grob, Ova knjiga je dugo jedrila mom zivotom i bacila svoje sidro koje jos i danas lezi prikovano negdje u mojoj dusi a ide ovako:

Po sumi, sirom,
bez staze, puta
Jezurka Jezic
povazdan luta....

Koja je to bila carolija za mene..i jos je.
nemam ni jedno dijete i slutim da ce tako vjecno ostati ali ako bi ga ikada imala Ta knjiga bi bila prva na policama mojeg malog sunca i citala bi je svojoj djeci sjedeci na rubu njihovog malog kreveta,pricala bi je prije spavanja,uvijek prije nego sto snovi doplove do njih jer tada i je svaka prica najljepsa. Njene ilustracije su me toliko dirnule...skoro jednako kao i njene rijeci...Njen ljubavnik i Njen gospodar je nitko drugi nego,kao sto vecina znate,Branko Copic. Moja predivna,moja draga moja mila Jezeva kucica.


PETA Zadnja u nizu petih-previse je bolna da bi se o Njoj puno komentiralo, to je ona cije stranice ispisujemo svi mi a uredjuju je oni koji dodiruju nase svijetove ali o njoj vam i ne mogu previse toga reci jer joj je vjetar korice skoro sve ukrao i odnio u neku zemlju stranu a cak i one kojih se sjecam, e te, te su presvete(ili mozda preproste)da bi moje usne cak i spomenule.
forvirett is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 08:45   #40
Taman kad čovjek pomisli da umjetnost nikoga više ne dira, javi se netko ovakav.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:31.