Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2010., 19:12   #1561
ja ti baš i nisam neka Slovenka; nego prava K'u'K mješavina - jedan djed Slovenac (od njega imam prezime), jedan Hrvat i 2 bake Mađarice -> a svi već najmanje 120 godina u istom gradu Čakovcu (jedna od baka je živjela na istom kućnom broju u istoj ulici u 5 država )

a ono što se iz djetinjstva iz Lentija najviše sjećam su Mozi cukrászda (slatičarna u lobiju gradskog kina), ušečereni kikiriki i dva kioska na tržnici - jedan sa langošima i drugi sa pohanom ribom


*svakako , sjećam se i nekih dojmova iz kuće i dvorišta mojih rođaka koji nisu javno dobro : malog psa mješanca Mazsola, malinjaka u tetinom vrtu, poljskog zahoda u koji smo po noći morali gacati kroz obor za patke posijan pačjim kakicama , Janosz bacsija koji nam je utapao cseresnye paprike u juhu i frocs-a od domaćeg grožđa izabele sa njihove brajde, retuširanih slika meni nepoznatih baka i djedova na zidu sobe u kojoj smo spavali kad smo došli u goste i dunjhi od perja pod kojima smo se znojili u velikom starinskom krevetu
__________________
Broomstick operator level A1

Zadnje uređivanje Madame Hooch : 07.07.2010. at 19:25.
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 20:34   #1562
Magore, jučer sam u Harkanju jela na njihovoj tržnici pečene ljute kobasice. Koliko sam vidjela bile su pečene nekako kao kotlovina (predpostavljam). Znaš li možda koja je to vrsta i gdje bi ih mogla kupiti u većoj količini? I znaš li u čemu ih to peku (mast, voda ili ????) Napravila bi i ja kod kuće za jedno veće društvo. I koliko sam vidjela, bilo je i pečenih debrecinki, bataka, ribe itd. Kako da to izvedem kod kuće?
mamba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 20:42   #1563
imaš tu jedan već zastarjeli topic kotlovina pa prouči malo ...ali, inače, za dobre kobase s kotla čak je i manje bitno koje/kakve su kobase, nego kakav se kotel sastavil

PS. sv. Jana je prošla, pa niš od samoborskog kotla, ali bude sad za Velku Gospu par dobrih proščenja ...njuš, njuš i ako se imalo kužiš u kuhanje ...mmmmmm
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 18:34   #1564
tepsija + 1 dl ulja

Kobasice/krvavice namazati s uljem, izbušiti ih s iglom na nekoliko mjesta. Peći na 180 C 20-25 min., tada treba okrenuti, zatim 25-30 min. na drugoj strani.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 20:46   #1565
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
tepsija + 1 dl ulja

Kobasice/krvavice namazati s uljem, izbušiti ih s iglom na nekoliko mjesta. Peći na 180 C 20-25 min., tada treba okrenuti, zatim 25-30 min. na drugoj strani.
Samo što kod nas nema kobasica i krvavica kao u Mađarskoj Zato kada odemo u Nagykanizsu obavezno ujutro odemo na plac i nakupujemo i zamrznemo da imamo za krizne dane
Mikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 10:35   #1566
Quote:
Mikalica kaže: Pogledaj post
Zato kada odemo u Nagykanizsu obavezno ujutro odemo na plac i nakupujemo i zamrznemo da imamo za krizne dane
Često kupujem krvavice i ja na tržnici u Kanizsi, pogotovo kad nemam vremena kuhati. Stavim ih u tepsiju. Dok se krvavice peću, kuham nekakvu laganu juhu (npr.: prežganu/ajnpren).
Ajnpren juha je dobra za apetit (zbog kumina). Zatim krvavice sa senfom i kruhom. (rijetko, ako imam vremena, dinstam i zelje)

Kobasice (za pečenje) rijetko kupujem, jer su u zadnjim vremenima presoljene (namjerno, da bi prodavali više vina/piva uz njih ).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 16:22   #1567
Magore, molim pomoć

Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Magorov domaći koncentrat od paprike (za začinjenje gulaša, paprikaša)

sastojci:
„pritamin" paprika (91 %) i sol (9 %)
priprema:
Paprike oprati, odstraniti sjemenke i mljeti u stroju za mljevenje mesa. Zatim treba izmjeriti težinu mase. Dodati sol (količina soli = težina mase x 0,1).
gotov koncentrat u zdjeli: slika1, slika2
koncentrat u bocama: slika1, slika2

moj prijedlog za upotrebu: dodati u gulaš dvije žličice domaćeg „pritamina" (Treba uzeti u obzir količinu soli! Ako dodamo dvije žličice pritamina, obično ne treba dodati sol u gulaš.)
Napravila sam probno od nekoliko paprika, ali prilikom mljevenja paprika je pustila puno vode. Dal tu vodu cijediš? koliko taj koncentrat može stajati tj. kako se čuva?
Hvala unaprijed na odgovoru
marina06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 08:41   #1568
Quote:
marina06 kaže: Pogledaj post
Napravila sam probno od nekoliko paprika, ali prilikom mljevenja paprika je pustila puno vode. Dal tu vodu cijediš? koliko taj koncentrat može stajati tj. kako se čuva?
Ne cijedim vodu. Zajedno s vodom stavim ih u staklenke. Još malo soli na vrh i dobro zatvorim ih.

Zatvorene staklenke stavim u špajzu. Rok trajanja: min. 12 mjeseci. (Nakon otvaranja držati u hladnjaku!)

PS.: Umjesto 9% soli radije stavi 15-17% soli! (dakle: 1 kg paprike + 15-17 dag soli)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 14:07   #1569
Thumbs up

Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Ne cijedim vodu. Zajedno s vodom stavim ih u staklenke. Još malo soli na vrh i dobro zatvorim ih.

Zatvorene staklenke stavim u špajzu. Rok trajanja: min. 12 mjeseci. (Nakon otvaranja držati u hladnjaku!)

PS.: Umjesto 9% soli radije stavi 15-17% soli! (dakle: 1 kg paprike + 15-17 dag soli)
Predobro. Stavila sam malo kad sam kuhala grah - božanstven miris.
Da li bi se moglo malo zaljutiti tj. kod mljevenja dodati i malo ljute paprike?

Pozdrav
marina06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 14:47   #1570
Quote:
marina06 kaže: Pogledaj post
Predobro. Stavila sam malo kad sam kuhala grah - božanstven miris.
Da li bi se moglo malo zaljutiti tj. kod mljevenja dodati i malo ljute paprike?

Pozdrav
bolje ti je da od ljute paprike napraviš posebne male flašice "otrova" pa po potrebi dodaješ u željenom omjeru sa slatkom u jela ...ovako bi si mogla zaljutiti i ono što nije potrebno
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 14:51   #1571
Quote:
marina06 kaže: Pogledaj post
Predobro. Stavila sam malo kad sam kuhala grah - božanstven miris.
Da li bi se moglo malo zaljutiti tj. kod mljevenja dodati i malo ljute paprike?

Pozdrav
bolje ti je da od ljute paprike napraviš posebne male flašice "otrova" pa po potrebi dodaješ u željenom omjeru sa slatkom u jela ...ovako bi si mogla zaljutiti i ono što nije potrebno

naime, teško je procjeniti kolko je malo ljutog dovoljno da velika flaša slatke postane ljutkasta (Csípős) , a da ne pređe u ljuto (Erős)
http://www.chew.hu/csipos.html
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 08:32   #1572
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
bolje ti je da od ljute paprike napraviš posebne male flašice "otrova" pa po potrebi dodaješ u željenom omjeru sa slatkom u jela
Tako je, ovako pravim i ja. Jedina razlika je u tome što u slučaju ljute paprike ne odstranim sjemenke.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 23:13   #1573
Samo da pohvalim temu. Zasluzuje citanje od pocetka do kraja.
telegrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 15:43   #1574
Svaka čast svima. Upravo sam završila čitanje cijele teme pa se pitam jesam li propustila nešto? Naime: jednom prilikom sam jela knedle na pari sa gulašem. Bila u gostima, mlada, ne uzela recept. Nažalost domačice više nema ali spominjala je u ono doba da je to mađarski specijalitet. Dakle molim recept za knedle koje se kuhaju na pari ako itko ima!!!
Puno hvala za ideje i volju koju imate svi!!
__________________
nensyb
nensyb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 23:26   #1575
Mislim da su to germ knedle . Uguglaj "germknedle forum.hr" .Nekaj buš našla.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 08:41   #1576
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Mislim da su to germ knedle . Uguglaj "germknedle forum.hr" .Nekaj buš našla.
Tako je. To je njemačko jelo (knedli na pari). Poznato je i u Mađarskoj (gőzgombóc, slatko ili slano), ali su kod nas klasični prilozi uz gulaš/pörkölt: nokedli (najklasičniji), tarana, riža i krumpir.

Mađarski gulaši u Češkoj serviraju se također s knedlima. Iako ovi nisu pravi gulaši, pogotovo ne mađarski, radije nekakvo kuhano meso s gustim tamnim saftom (kao nešto na lovački način).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 10:37   #1577
Hvala, našla sam i slatke i slane. Magore kuhaj, slikaj da i mi uživamo. Uz vas sve mi je kuhanje postalo gušt a ne samo jedna od dnevnih obaveza. Još kad bih muža nagovorila da i on proba kuhati bilo bi super. Možda da Magor održi kakav tečaj?
__________________
nensyb
nensyb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 21:07   #1578
Magor, vidim da uz mnoga jela jedeš ljutu zelenu papriku.
Da li inače postoje neka jela koja su ljuta? I što ako neki stranac/turist u Mađarskoj naruči ljuto jelo, da li se to napravi da nije ljuto?
(inače, ja volim da je ljuto ali većina Hrvata ne )
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 16:29   #1579
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Magor, vidim da uz mnoga jela jedeš ljutu zelenu papriku.
Da li inače postoje neka jela koja su ljuta? I što ako neki stranac/turist u Mađarskoj naruči ljuto jelo, da li se to napravi da nije ljuto?
(inače, ja volim da je ljuto ali većina Hrvata ne )
Jela obično kuham na ljuto. Ljuta zelena paprika radije služi kao dekoracija. Jedini izuzetak je domaća juha koju kuham „normalno”, ali u moj tanjur uvijek stavim 2-3 ploške ljute zelene paprike ili „cseresznye” paprike (čeresnje = trešnja).

U restoranima ne dobiješ vrlo ljuta jela (zvuči možda nevjerojatno, ali većina Mađara također ne voli preljuta jela). Jedini izuzetci su: fiš paprikaš, gulaš juha, eventualno neki gulaši. Ni ovi nisu preljuti, barem za mene. Ako netko želi ljuće jelo, onda zatraži od konobara „cseresznye” papriku.

Često jedemo i ljutu kiselu zimnicu uz mesno jelo. Npr. najklasičnija zimnica je ljuta „almapaprika” (alma = jabuka). Nekoliko sati nakon jedenja korištenje WC-a je garantirano. Najmanje tri puta.

Inače, ljuti okus nije samo nekakav mađarski „brand” ili lažna tradicija, moda. Ljuti okus ima svoju funkciju, istakne ostale okuse jela.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 17:17   #1580
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
ili „cseresznye” paprike (čeresnje = trešnja).
Kad smo već kod „cseresznye” paprike...

Evo, kako jedu Mađari cseresznye papriku uz domaću juhu: Youtube (8:52)
Najpoznatiji i najpopularniji detalj iz legendarnog mađarskog filma „Szindbád” (1971., redatelj je Zoltán Huszárik, u glavnoj ulozi Zoltán Latinovits).
Ručak traje od 00:00 do 08:52.
Sadržaj videa: cseresznye paprika u domaćoj juhi od 00:15, koštana srž sa prženim kruhom od 02:50, fazan punjen kestenima od 05:03, govedina sa sosom od rajčice i mladi luk od 07:02.

Dobar tek!
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:12.