Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2010., 15:15   #1581
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod „cseresznye” paprike...

Evo, kako jedu Mađari cseresznye papriku uz domaću juhu: Youtube (8:52)
Najpoznatiji i najpopularniji detalj iz legendarnog mađarskog filma „Szindbád” (1971., redatelj je Zoltán Huszárik, u glavnoj ulozi Zoltán Latinovits).
Ručak traje od 00:00 do 08:52.
Sadržaj videa: cseresznye paprika u domaćoj juhi od 00:15, koštana srž sa prženim kruhom od 02:50, fazan punjen kestenima od 05:03, govedina sa sosom od rajčice i mladi luk od 07:02.

Dobar tek!
savršeno ! , ali, kod nas ni u najboljeg mesara se više ne sjećam kad sam zadnji put dobila tako debelu mozgovu kost sa takvim lijepom bjelom srčikom ...tu je sve sama junetina, kosti su tanke a srž zakrvljena
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 21:20   #1582
najbolja tema na gastronomiji,sve pohvale, zasto si prestao voditi dnevnik????

zanima me dali vi mađari imate tradicionalna kolinja kao u slavoniji,te kako pripremate specijalitete(kobasice,cvarke,krvavice,tlačenice.. .itd)
lager is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 23:21   #1583
Magore, super su mi tvoji recepti.Trebala bih malu pomoć, a radi se o slijedećem:moja mama(koja ima 55 god.) je imala baku mađaricu koja joj je u djetinjstvu pravila nešto što je zvala čikmak.To je pravila za Božić,a išlo je otprilike ovako-mijesila je nekakvo tijesto u koje je stavljala muškatni oraščić i to je pekla otprilike 15-ak dana prije Božića i ostavljala umotanu u krpu da stoji.
Onda je to zasjekla na kockice i preljevala mješavinom maka,meda i mlijeka ili vode??? i možda još nečega(nemamo pojma).Znaš li možda otprilike što bi to moglo biti?Prevrnula sam internet i nisam ništa takvog imena pronašla,a pošto ne znam mađarski ne znam ni otprilike kako bi se to moglo zvati u originalu.Bilo bi odlično kada bih to pronašla da ju iznenadim ovih blagdana.
RemediosMoscote is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 16:10   #1584
Quote:
lager kaže: Pogledaj post
zasto si prestao voditi dnevnik????

zanima me dali vi mađari imate tradicionalna kolinja kao u slavoniji,te kako pripremate specijalitete(kobasice,cvarke,krvavice,tlačenice.. .itd)
Ako pobijedim lijenost, odmah ću nastaviti pisanje. Već imam nove slike na kompu, ali još nemam teksta (to je najteži zadatak za mene).

Što se kolinja tiče, mislim da nema velike razlike između slavonskog i mađarskog kolinja, možda ništa. Isti kulturni krug...
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 16:13   #1585
Quote:
RemediosMoscote kaže: Pogledaj post
Trebala bih malu pomoć, a radi se o slijedećem:moja mama(koja ima 55 god.) je imala baku mađaricu koja joj je u djetinjstvu pravila nešto što je zvala čikmak.To je pravila za Božić,a išlo je otprilike ovako-mijesila je nekakvo tijesto u koje je stavljala muškatni oraščić i to je pekla otprilike 15-ak dana prije Božića i ostavljala umotanu u krpu da stoji.
Onda je to zasjekla na kockice i preljevala mješavinom maka,meda i mlijeka ili vode??? i možda još nečega(nemamo pojma).Znaš li možda otprilike što bi to moglo biti?Prevrnula sam internet i nisam ništa takvog imena pronašla,a pošto ne znam mađarski ne znam ni otprilike kako bi se to moglo zvati u originalu.Bilo bi odlično kada bih to pronašla da ju iznenadim ovih blagdana.
To je „mákos guba” (makoš guba). Čikmak (csikmák) je nešto totalno drugo jelo. Čikmak je rezanci s makom, a ti govoriš o makoš gubi.

Makoš guba (narodna/starinska verzija):
Pravimo nekakav kolač od dizanog tijesta (ili kupimo kifle). Stavimo na stranu da se kolač/kifla isuši. Narežemo ih na 2 cm duge komade. Prelijemo vrelim mlijekom, zatim stavimo na vreli maslac pa umiješamo mljeveni mak i med.

Makoš guba („urbanizirana”, današnja, češća verzija):
Kupimo kifle (3-4 kom.), narežemo ih na 2 cm duge komade. Dobro izmiješati 3 jaja, malo soli, 1,5-2 dl mlijeka, oko 20 dag mljevenog maka, oko 8-10 dag šećera, malo naribane limunove kore, malo grožđica. Kifle umiješati u masu. Namazati malu tepsiju maslacem, masu uliti u tepsiju. Peći na srednjoj vatri oko 25-30 minuta.

evo, makoš guba od Magora iz 2005.: slika
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 23:51   #1586
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
To je „mákos guba” (makoš guba). Čikmak (csikmák) je nešto totalno drugo jelo. Čikmak je rezanci s makom, a ti govoriš o makoš gubi.

Makoš guba (narodna/starinska verzija):
Pravimo nekakav kolač od dizanog tijesta (ili kupimo kifle). Stavimo na stranu da se kolač/kifla isuši. Narežemo ih na 2 cm duge komade. Prelijemo vrelim mlijekom, zatim stavimo na vreli maslac pa umiješamo mljeveni mak i med.

Makoš guba („urbanizirana”, današnja, češća verzija):
Kupimo kifle (3-4 kom.), narežemo ih na 2 cm duge komade. Dobro izmiješati 3 jaja, malo soli, 1,5-2 dl mlijeka, oko 20 dag mljevenog maka, oko 8-10 dag šećera, malo naribane limunove kore, malo grožđica. Kifle umiješati u masu. Namazati malu tepsiju maslacem, masu uliti u tepsiju. Peći na srednjoj vatri oko 25-30 minuta.

evo, makoš guba od Magora iz 2005.: slika
Hvala,oprosti ako dosađujem,ali znaš li možda kako se pravi taj nekakav kolač od dizanog tijesta?
RemediosMoscote is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 09:37   #1587
Quote:
RemediosMoscote kaže: Pogledaj post
znaš li možda kako se pravi taj nekakav kolač od dizanog tijesta?
kao i npr. obične kiflice od dizanog tijesta

(50 dag brašna, 1 jaje, 2-3 dl mlijeka, 5 dag maslaca, 2 žličice soli, 2 žličice šećera, 2,5-5 dag kvasca)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 23:25   #1588
[QUOTE=Magor;30211201]
Hvala najljepša,probat ću po starinski pa kako ispadne!
RemediosMoscote is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 23:28   #1589
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Ako pobijedim lijenost, odmah ću nastaviti pisanje. Već imam nove slike na kompu, ali još nemam teksta (to je najteži zadatak za mene).
Ti stavi nove slike, napiši kako se jelo zove i od čega se radi. Ako neko bude htio saznati više, neka traži recept.
Idemo testirati ljude. Možda ljudi više nisu zainteresirani za mađarsku kuhinju... stavi slike pa ćemo vidjeti.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 01:10   #1590
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
/\ /\ /\

Dakle, mi Mađari imamo 'mađariziranu verziju' grenadir marš-a.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=2900582&postcount=14
Prelistavao sam stare Magorove recepte i naišao na ovaj humoristički deo gde se govori o grenadir maršu i korištenju mlevene paprike.
I ja sam sretao dosta njih koji grenadir marš kuvaju bez paprike ali je i meni, kao i magoru, to nezamislivo!
Radi se o tome da se prvo napravi krompir paprikaš pa kako ćete napraviti paprikaš bez paprike!?
Inače, ja taj krompir paprikaš napravim veoma pikantno ali bez ikakvog mesa ili slanine, jer ovo jelo kuvam skoro isključivo kad je vreme posta, i to kad se posti na ulju, pa onda krompir paprikaš počnem tako što dinstam luk na ulju, često na maslinovom ulju, što grenadir maršu daje jednu novu dimenziju.
Inače, tradicionalno, koristi se svinjaska mast ali ja, kao što rekoh, ne koristim je, i to iz dva razloga, a ti su što grenadir marš kuvam skoro uvek kad je post i zbog toga što, jednostavno, najčešće nemam svinjeke masti u kući (ubedili su me da je treba izbegavati, zbog holesterola, iako se kesega, na primer, ne može pržiti ni na čemu drugom nego samo na svinjskoj masti).
oso lepes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 01:36   #1591
I da dodam još i ovo:

I ja živim u germanskom svetu i ovde se mlevena paprika jako slabo koristi. Ima je, naravno, da se kupi, ali je dosta skupa i nije to kvalitet na koji sam ja naučio. Zato uvek iskoristim priliku kad idem u Vojvodinu (i to preko Mađarske) da ponesem dovoljno mlevene paprike. Obično uzmem Alevu iz Horgoša, i to ponesem celi kilogram (slatke) s tim što kupim još na pijacu, sad da li u Somboru ili Subotici, ili ponekad usput u Mađarskoj, u mestu Cece, mlevene ljute paprike, kao i nekoliko venaca suve paprike.
To mi dovoljno za godinu dana.
Ovdašnji prijatelji se čude gde ja to potrošim toliku papriku a ja jednostavno ne umem da kuvam bez nje!
oso lepes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 10:20   #1592
Quote:
oso lepes kaže: Pogledaj post
sad da li u Somboru ili Subotici, ili ponekad usput u Mađarskoj, u mestu Cece, mlevene ljute paprike, kao i nekoliko venaca suve paprike.
Što se tiče paprike, za mene Sveto Trojstvo = Szeged/Segedin, Kalocsa/Kaloča i Cece.

Mljevene paprike iz Segedina ili Kaloče, a žute/zelene paprike iz Cece-a.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 10:37   #1593
Quote:
oso lepes kaže: Pogledaj post
Prelistavao sam stare Magorove recepte i naišao na ovaj humoristički deo gde se govori o grenadir maršu i korištenju mlevene paprike.
I ja sam sretao dosta njih koji grenadir marš kuvaju bez paprike ali je i meni, kao i magoru, to nezamislivo!
Radi se o tome da se prvo napravi krompir paprikaš pa kako ćete napraviti paprikaš bez paprike!?
Inače, ja taj krompir paprikaš napravim veoma pikantno ali bez ikakvog mesa ili slanine, jer ovo jelo kuvam skoro isključivo kad je vreme posta, i to kad se posti na ulju, pa onda krompir paprikaš počnem tako što dinstam luk na ulju, često na maslinovom ulju, što grenadir maršu daje jednu novu dimenziju.
Inače, tradicionalno, koristi se svinjaska mast ali ja, kao što rekoh, ne koristim je, i to iz dva razloga, a ti su što grenadir marš kuvam skoro uvek kad je post i zbog toga što, jednostavno, najčešće nemam svinjeke masti u kući (ubedili su me da je treba izbegavati, zbog holesterola, iako se kesega, na primer, ne može pržiti ni na čemu drugom nego samo na svinjskoj masti).

i meni je to nezamislivo bez paprike i nisam nikada ni čula da netko stavlja meso u ovo jelo

u mom kraju se zove ''krumpirom tijesto'' ,ili ''ćus'', a kad sam se udala sam prvi puta čula za ''granatir''
radim ga na taj načina da izdinstam luk (na ulju ili masti)na to dodam crvenu slatku i malo ljute paprike, krumpir rezan na ploške, vodu tek da prekrije krumpir i vegetu i papar. dinstam krumpir dok ne omekša a za to vrijeme zamjesim domaće krpice(malo deblje i veće nego za juhu) i skuham ih u slanoj vodi. kada je tijesto gotovo ,procjedim, operem u toploj vodi i pomješam sa dinstanim krumpirom(ne druljma krumpir već ostaju komadići krumpira). i to je to, obožavamo ga svi.
p.s. ponekad samo takav krumpir ,dakle bez tijesta ,pravim kao prilog uz neko meso, najčešće pečena svinjska rebarca.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 12:30   #1594
@ magor
Kroz Mađarsku prođem dijagonalno i to od Baje, to jest od Hercegsantoša (Hercegszántó) i Baje, preko Sekešfehervara ( Székesfehérvár), na Đer (Győr).
Dakle, sve regionalnim putevima, i kroz sva sela, nekih 300 km!
Tako sam upoznao Cece, dosta veliko selo (bar ono što je uz tranzitni put, nekoliko kilometara dugačko).
E, tamo svaka druga kuća ima štand uz put gde prodaju sve i svašta. Ja uglavnom kupim samo papriku, i to u raznim formama. Do sad se nisam usuđivao da kupujem meso i slaninu jer mi se to čini malo rizično na ovakvim mestima, ali verovatno da nisam upravu. Na koncu, svi oni prodaju ispred svojih kuća pa je identifikacija prodavca pouzdanija nego na pijaci.

@sanelich1

Kod nas to jelo zovu nasuvo sa krompirom. Postoje i druga "nasuva" i ovo "nasuvo se odnosi, dakle, na testo. Tako postoji nasuvo sa sirom, nasuvo sa makom, nasuvo sa orasima, itd. itd.

Kod nas se pravi i "grenadir marš" bez testa, upravo kako i vi kažete. To se onda naziva "temfani krompiri" (o etimologiji izraza zaista ne znam ništa!) i služi upravo kako ste i sami rekli, kao prilog nekim drugim jelima.
oso lepes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 14:54   #1595
Quote:
oso lepes kaže: Pogledaj post
Tako sam upoznao Cece, dosta veliko selo (bar ono što je uz tranzitni put, nekoliko kilometara dugačko).
E, tamo svaka druga kuća ima štand uz put gde prodaju sve i svašta. Ja uglavnom kupim samo papriku, i to u raznim formama. Do sad se nisam usuđivao da kupujem meso i slaninu jer mi se to čini malo rizično na ovakvim mestima, ali verovatno da nisam upravu. Na koncu, svi oni prodaju ispred svojih kuća pa je identifikacija prodavca pouzdanija nego na pijaci.
Da, oko 3km (2.700 st.). Prvi stanovnici su bili Pečenezi.

Uzgoj paprike u Ceceu ima dugu tradiciju (XIX. st.). Jedna od najpoznatijih mađarskih vrsta paprike je Cecei (Capsicum annum, Solanaceae). Pravi brend, a ne samo u Mađarskoj.

selo Cece - english
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 10:49   #1596
Što nam je sa Magorom, već dva mjeseca ni glasa od njega na ovom forumu?
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 12:49   #1597
Makoi Halpaprikas

Magore zamolio bih te ako mi mozes prevesti koji sastojci idu za ovaj recept, na žalost ne znam Mađarski, a jelo izgleda jako ukusno.
evo link na video: http://www.youtube.com/watch?v=yCkf9jfVOas
Zahvaljujem.
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 17:01   #1598
Quote:
K_e_N_s_A_i_1 kaže: Pogledaj post
Magore zamolio bih te ako mi mozes prevesti koji sastojci idu za ovaj recept, na žalost ne znam Mađarski, a jelo izgleda jako ukusno.
evo link na video: http://www.youtube.com/watch?v=yCkf9jfVOas
Zahvaljujem.
Makói halpaprikás gombával / Makoški riblji paprikaš sa gljivama (Makó = gradić blizu Segedina)
(prilog: túrós csusza / tjestenina sa svježim sirom)

samo kratko (suština):
Glavni sastojak je šaran (filet, prethodno posoljen).

Prvo šaran je brzo pržen na svinjskoj masti (ne potpuno, samo kratko, prethodno šaran je paniran u brašnu s mljevenim crvenim paprikom).
Zatim dinstamo zelenu papriku, rajčicu i crveni luk na ulju (eventualno na masti slanine). Dodamo makošku ljutu kobasicu (), zatim malo ljupčaca (), malo vegete, malo mljevenog papra, malo ljute paprike. Oprezno posolimo!
Gustiti sa brašnom (ili vrhnjem). Na kraju dodati segedinsku mljevenu papriku. Malo dinstati, zatim zaliti vrhnjem za kuhanje. U ovaj saft dodati komade šarana. Kuhati samo kratko.

Servirati sa tjesteninom sa svježim sirom (Túrós csusza).

A gdje su gljive??? Kuhar je zaboravio dodati gljive (inače ispravno, u ovo jelo ne idu gljive).

Kod mene ovo jelo izgleda ovako: http://img2.tar.hu/magor/img/32821530.jpg (bez zelene paprike, rajčice, kobasice, ljupčaca, vegete)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 17:43   #1599
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Kod mene ovo jelo izgleda ovako: http://img2.tar.hu/magor/img/32821530.jpg (bez zelene paprike, rajčice, kobasice, ljupčaca, vegete)
i kolutovi ljute zelene paprike nisam znao da to ide sa ribom
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 15:50   #1600
Na žalost, „tragedija” se dogodila. Nakon 13 godina postojanja server ’tar.hu’ je završio rad. Linkovi na slike više ne rade.

Slike nisu izgubljene, imam ih na kompu. Sad tražim drugi server. Sorry!
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:25.