Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2014., 01:04   #1
Utemeljenost božićnih i novogodišnjih blagdana

Ima li proslavljanje početka nove godine 1. siječnja ikakvu prirodnu osnovu ili je puka ljudska izmišjotina? Zašto baš tada počinje nova godina? Može početi bilo koji dan. Po nekoj logici meni je moj rođendan Nova godina. Ja godine brojim od 24. kolovoza 1995. u 00:05:02, a ne od 1. siječnja 1. u 00:00:00. Nemam nikakvog razloga bilo što slaviti 1. siječnja. Brojenje godina od navodnog rođenja Isusa za kojeg je upitno je li uopće bio povijesna osoba ustalilo se tek u 10. i 11. stoljeću. Dionizije Mali uzeo je 1. siječnja 754. po Varonovom dobu za 1. siječnja 1. po novom, kršćanskom dobu. Pretpostavio je da se u 754. godini po Varonovom dobu rodio mitski lik Isus Krist. Stoga je 2014. sasvim slučajno. U islamskim državama je sad službeno 1436., po armenskom kalendaru je 1463., po asirskom 6764., po budističkom 2558., po bizantskom 7523., po hebrejskom 5775., po korejskom 4347., a po mom 20. jer ja brojim godine od svog rođenja. Bilo koji dan može se uzeti kao početna točka i nema grješke. Ljudi su izmislili tjedan, nazive za dane i mjesece te računanje godina. Zašto su Božić i Nova godina dva različita dana ako se godine broje od Isusova rođenja? Nigdje se u Bibliji ne spominje nikakav 25. prosinca. Taj je blagdan preuzet od štivatelja prijašnjih bogova. Općeprihvaćeni nazivi za mjesece nisu kršćanski. Januar je dobio ime po bogu Janusu, mart po bogu Marsu, august po caru Augustu, septembar po broju sedam (a deveti je mjesec!), oktobar po broju osam, novembar po broju devet, a decembar po broju deset!

https://en.wikipedia.org/wiki/2014

http://www.glas-koncila.hr/docs/Mak22_23.pdf

O tome (Opća enciklopedija JLZ): "kršćansko doba nazvano i Dionizijevo, koje je odredio skitski opat Dionizije Eskiguus. On je po nalogu pape (525.) proširio i dopunio uskrsne tablice Ćirila iz Aleksandrije za 95 godina unaprijed. Za oznaku godina u tim tablicama uveo je izraz "anno ab incarnatione Domini." Kao početnu točku svoga računanja uzeo je dan 1. siječnja 754. po Varonovom dobu, u kojoj se godini po njegovom izračunu rodio Isus. U svom je računu ipak početnu točku stavio za 5, ako ne i za 7 godina prekasno (znači 2021. je). Njegov način izračunavanja uskrsnog nadnevka, preuzet od Aleksandrinaca, vrijedi još i danas, iako je trebalo skoro 300 godina dok je bio općenito priznat. Dionizijevim nastojanjem uvodi se računanje kršćanskog doba umjesto dotadašnjeg Dioklecijanovog. Ipak tek od 8. stoljeća postepeno se općenito prihvaća Dionizijevo računanje, osobito otkad je ured Karla Velikog počeo nadnjevati po tom dobu."
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 03:37   #2
a ti od nikoga nista ne bi preuzeo, ti bi spalio sve do temelja i onda isao traziti kako da izumis tocak

dogovor, svi standardi su stvar ljudskog dogovora koji su bazirani na common sense, kuzis
mozes se ti distancirati od svega toga, otici u pecinu, ili sjesti na drvo - i sebi racunati svoje vrijeme

Zadnje uređivanje todaytonight : 24.12.2014. at 03:42.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 09:07   #3
Zanimljiva tema ali joj je mjesto na psihologiji a ne ovdje.

Ljudi vole rituale, vole ponavljanja, to im daje osjećaj sigurnosti u stalno promjenjivom i zato vrlo nesigurnom svijetu. I zato se ponašaju tako kako se ponašaju, godina im je ciklus u kojem stalno ponavljaju iste događaje, početak godine, uskrs, rođendan, godišnji odmor, majčin dan, očev dan godišnjica braka, božić, nova godina ...... pa opet ispočetka.

Jer, realno, ni što se tiče vjerskih ni što se tiče svjetovnih događaja nemamo što slaviti.

Rođendan - čemu slaviti to što si godinu dana stariji?

Božić ( ili neki drugi vjerski praznik ) čemu misliti na Boga baš na taj dan, čemu se moliti dok su crkve prepune i nemaš mira i tišine?

Ja osobno ne vidim ni svrhe ni smisla ni u vjerskim ni u *civilnim* blagdanima ali mi je jasno zašto drugi vide i zašto drugima trebaju.

Pa neka onda ljudi uživaju.
__________________
Ni jedan organizam ne može stajati sam za sebe. Evolucija prvih živih organizama odvijala se zajedno s pretvorbom planetarne površine iz neorganskog okruženja u samoregulirajuću biosferu. Život je značajka planeta a ne pojedinih organizama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 11:52   #4
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
a ti od nikoga nista ne bi preuzeo, ti bi spalio sve do temelja i onda isao traziti kako da izumis tocak

dogovor, svi standardi su stvar ljudskog dogovora koji su bazirani na common sense, kuzis
mozes se ti distancirati od svega toga, otici u pecinu, ili sjesti na drvo - i sebi racunati svoje vrijeme
Da li je religija posljedica common sense?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 11:58   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da li je religija posljedica common sense?
Prije će biti evolucije.
dado-666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 12:01   #6
Naravno da je sve to ljudska izmišljotina.

Slavljenje rođendana pogotovo. Materija od koje smo sastavljeni je stara milijardama godina, a kontinuitet našeg subjektivnog postojanja se stalno prekida svaki puta kada izgubimo svijest. Malo tko je stariji više od jedan dan po tome.

Ali ne, mi baš moramo starost brojati na onaj način. Koji nonsense.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 21:34   #7
Slavljenje rođendana ima smisla. Slaviš život, što si živ i zdrav u još jednoj godini, ne slaviš što si stariji. Čovjek postoji od onoga trenutka kad ima svijest i kad mozak (živčani sustav) može otpočeti s radom i otkrivanjem svijeta. To se dobije tek rođenjem, zato se ne računa onih 9 mjeseci u maternici. Čovjek je mrtav kad mu otkaže živčani sustav, kad više ne može izražavati misli, osjećaje, doživljaje itd. Nije mrtav kad mu otkaže bubreg. Htio sam ukazati da je danas 24. prosinca 2014. sasvim slučajno. Bilo koja točka može se uzeti kao početna i ne može se pogriješiti. Meni je danas 1.5.20. jer ja brojim godine od svog rođenja.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 01:11   #8
Predlažem da pređemo na New Earth Calendar i napokon izjednačimo broj dana u mjesecu.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 11:36   #9
sandy

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da li je religija posljedica common sense?
March 2018 Calendar Fillable
manishasingh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:05.