Natrag   Forum.hr > Društvo > Seniori

Seniori O ljubavi i seksu, životu i smrti. Ne preporučuje se mlađima od 50. Ali su dobrodošli.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2018., 00:07   #561
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post

EDIT: Problem sa polukatom će se vjerojatno rješavati po pravilima struke koja su danas na snazi, odnosno koja će važiti u vrijeme stupanja na snagu novog propisa (nisam te struke, pa ne znam kako je danas regulirano).

Kafkalica, vragec mi nije dao mira i pokušala sam pronaći definiciju kata, odnosno polukata.

Preroštala sam važeći Zakon o gradnji i Z. o prostornom uređenju, ali oni ne sadrže definicije, kao što je bilo u ranijem Z. o građenju i prostornom uređenju koji je bio na snazi do 2013. g. odnosno do donošenja ovih novih. Ako dobro interpretiram važeće zakone, ovo pitanje sada pripada tzv. tehničkim propisima koje donosi resorni ministar pravilnikom, ali nisam uspjela pronaći propis sa traženom definicijom.

Ali ću ipak citirati dio iz ranije važećeg zakona jer je u njemu sadržana definicija vrlo vjerojatno u primjeni i danas:

Quote:
4.1. Prizemlje (P) je dio građevine čiji se prostor nalazi neposredno na površini, odnosno najviše 1,5 m iznad konačno uređenog i zaravnanog terena mjereno na najnižoj točki uz pročelje građevine ili čiji se prostor nalazi iznad podruma i/ili suterena (ispod poda kata ili krova),

---

4.4. Kat (K) je dio građevine čiji se prostor nalazi između dva poda iznad prizemlja,

Dakle, taj zakon nije poznavao pojam polukata, pa ako je ispod tvoga stana neki lokal ili stan u razini sa tlom, pa čak i malo povišen (do 1,5 m), onda je tvoj stan na katu i u budućnosti ne bi smjelo biti problema!
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 01:36   #562
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
postoje firme koje ugrađuju mini liftove, malo proguglaj, to bi ti moglo biti dobro rješenje
Znam, informirali smo se, ali... (čitaj dalje post...)

Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
to su veliki novci, ali ako imaš za stan bez prodaje kuće onda imaš i za to

meni to ne bi bila prevelika cijena za ostanak u kući koja je moj dom godinama, uz uvijet da imam tu lovu sa strane
Slažem se, ali samo u teoriji. U našem konkretnom slučaju, baš i ne...

Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Špranja ne mora guglati jer je arhitekt!


...Mislim da je manje. Prema informaciji koju sam nedavno dobila od agenta koji se bavi prodajom nekretnina, cijena ugradnje lifta u stambenu zgradu četverokatnicu iznosi oko 25.000 Eur.
Špranja je itekako morala guglati, jer je arhitektica samo u teoriji, tj. po edukaciji, ali s praksom ima malo veze, već odavno...

Cijena je, koliko se sjećam, za moju situaciju ipak bila viša, preračunato oko 230 000 kn. Ali sve vrlo ugrubo, jer nismo išli u detalje. A u detalje nismo išli jer smo zaključili da:

1. bi nam taj lift posve uništio postojeću "logiku" tlocrta i bio bi prihvatljiv samo za nas, u krajnjoj nuždi - nekih recimo 10-15 godina naše starosti (ali samo ako bude sreće!) - nakon toga taj lift ni za koga nema smisla, jer bi zbilja tlocrtno bio smetnja u kući za neke buduće vlasnike (a ne "dodana vrijednost"/prednost kuće. Garantirano bi ga željeli maknuti!)

2. to bi zahtijevalo jako velike građevinske radove (vrlo komplicirano i konstrukcijski) i velika pretumbavanja...

Zaključno: ipak prevelika investicija i štrapac.

Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
sorry, nisam znala
samo sam htjela pomoći...
Naravno!

Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Kafkalica, vragec mi nije dao mira i pokušala sam pronaći definiciju kata, odnosno polukata.

Preroštala sam važeći Zakon o gradnji i Z. o prostornom uređenju..................
Zato mi imamo @saurus, koja je tata-mata za legislativu!
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 12:52   #563
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Kafkalica, vragec mi nije dao mira i pokušala sam pronaći definiciju kata, odnosno polukata.

Dakle, taj zakon nije poznavao pojam polukata, pa ako je ispod tvoga stana neki lokal ili stan u razini sa tlom, pa čak i malo povišen (do 1,5 m), onda je tvoj stan na katu i u budućnosti ne bi smjelo biti problema!
Hvala na trudu, saurus! Ma je, definitivno je kat: ispod mene je suterenski stan, iznad mene stan, do mojih prozora je visina bar 2,80 m. Osim toga, na dvorišnoj strani teren pada, tako da ni taj suterenski stan nije ispod razine tla, iako se do njega SILAZI. U razizemlju nema ništa osim poštanskih sandučića.
kafkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 13:50   #564
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Špranja je itekako morala guglati, jer je arhitektica samo u teoriji, tj. po edukaciji, ali s praksom ima malo veze, već odavno...

---

Zato mi imamo @saurus, koja je tata-mata za legislativu!
I Saurus više nije tata-mata za pravo, jer s praksom već dugo nema veze.

Quote:
kafkalica kaže: Pogledaj post
Hvala na trudu, saurus! Ma je, definitivno je kat: ispod mene je suterenski stan, iznad mene stan, do mojih prozora je visina bar 2,80 m. Osim toga, na dvorišnoj strani teren pada, tako da ni taj suterenski stan nije ispod razine tla, iako se do njega SILAZI. U razizemlju nema ništa osim poštanskih sandučića.
Super! Onda resornom ministarstvu (MGPU) i pučkom pravobranitelju za osobe s invaliditetom pošalji upit koliko su pouzdane informacije o budućoj zakonskoj obavezi uvođenja liftova u stambene četverokatnice koje ih sada nemaju, te jesu li u pripremi izmjene propisa koji uređuju to pitanje.

Ako se nešto zaista sprema, možda nećeš morati ni seliti iz svog lijepog stana!
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 14:31   #565
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Ako se nešto zaista sprema, možda nećeš morati ni seliti iz svog lijepog stana!
Ah, joj, nažalost, MORAT ću seliti: ajd ti smisli kako plaćati režije za 132m2 od profesorske pemzijice?! Ja nemrem, ali možda netko ima ideju.

(Usput, ako su ideja podstanari, hvala, ne bih - izračunala bih da bih minimalno 10 godina morala imati jaaakooooo dobre podstanare da stignem do iste cifre ušteđevine koju mogu postići razumnom kupoprodajom.)
kafkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:07   #566
E, da, financijski faktor toliko toga ograničava.

Ali, znaš, malo prije sam opet gledala i mislim da smo preuranile sa zaključkom.

Pogledaj još malo čl. 2. prethodno citiranog zakona i usporedi sa definicijom suterena:

Quote:
4.1. Prizemlje (P) je dio građevine čiji se prostor nalazi neposredno na površini, odnosno najviše 1,5 m iznad konačno uređenog i zaravnanog terena mjereno na najnižoj točki uz pročelje građevine ili čiji se prostor nalazi iznad podruma i/ili suterena (ispod poda kata ili krova),
4.2. Suteren (S) je dio građevine čiji se prostor nalazi ispod poda prizemlja i ukopan je do 50% svoga volumena u konačno uređeni i zaravnani teren uz pročelje građevine, odnosno da je najmanje jednim svojim pročeljem izvan terena,
4.3. Podrum (Po) je dio građevine koji je potpuno ukopan ili je ukopan više od 50% svoga volumena u konačno uređeni zaravnani teren i čiji se prostor nalazi ispod poda prizemlja, odnosno suterena,
4.4. Kat (K) je dio građevine čiji se prostor nalazi između dva stropa iznad prizemlja,
Ako je ispod tebe suteren, kako kažeš, onda bi tvoj stan bio u prizemlju, pa od priče sa liftom i tako ne bi bilo ništa...


Sve to pišem zato jer kada smo već započele temu o pristupačnim zgradama za nas starije, red je da je i dovršimo!

Rješenje sigurno postoji i tamo gdje nema i neće biti naknadne ugradnje liftova. Mislim na sve druge oblike zaštite osoba sa smanjenom pokretljivosti (tzv. elemente pristupačnosti za svladavanje visinskih razlika). Ako nekoga zanima, može pogledati P. o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...6_78_1615.html. S tim da sve što se u Pravilniku navodi vrijedi samo za zgrade sa najmanje deset ili više stanova... Ostaje, naravno, onaj isti problem koji vrijedi i kod naknadne ugradnje liftova: hoće li to postati zakonski regulirana obveza ili će, kao sada, biti ostavljeno na dispoziciju većinskoj volji suvlasnika.

S tim u vezi, još jedan koristan link: http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=12625.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:20   #567
Saborska oporba (HSU i GLAS) guraju projekt izgradnje liftova u zgradama kroz europska sredstva, ali u tome treba i sudjelovanje države, a čini se da za to nema novaca. Ipak, ministrica Žalac najavila je da će se barem dio probati financirati kroz programe energetske obnove zgrada.

Međutim, kad su u pitanju teže pokretne osobe, ni lift nije rješenje - jer je on najčešće u prizemlju s nekoliko stepenica do ulaza. Moja je sestra prije dosta godina imala prometnu i lom zdjelice, živjeli smo u stanu s liftom, ali do njega je bilo sedam stepenica, tako da mjesecima nije mogla iz stana. Kad je kupovala svoj stan, odlučila se za pravo prizemlje - samo jedna stepenica. Mama nam je u staračkom domu, i kad organiziramo obiteljski ručak, to je uvijek kod sestre - mama bi se teško popela na moj prvi kat, koji je zapravo razina drugog, jer u prizemlju su garaže, pa su stanovi u prizemlju na razini prvog kata.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 20:31   #568
Slučajno poznajem regulativu o osobama smanjene pokretljivosti i boravio sam svega 30 dana u jednom privatnom domu koji je u potpunosti prilagođen potrebama (gotovo) . Lift je kapitalna investicija za djelomično pokretne ali sama arhitektura interieura u rekonstrukcijama ima težak zadatak počevši od vrata, komunikacije unutar soba boravka,igraonice. družionice, vrta , šetnice. Čini mi se da dolazi investicijsko vrijeme za izgradnju naselja prilagođenih osobama treće dobi. I čak imam prostornoplansku viziju i viziju sadržaja otom potom. I slažem se sa Špranja
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 22:49   #569
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
---
Čini mi se da dolazi investicijsko vrijeme za izgradnju naselja prilagođenih osobama treće dobi. I čak imam prostornoplansku viziju i viziju sadržaja otom potom.
Ali gdje su, trista mu mrkvica, ti investitori!? Jesi li ih počeo tražiti ili planiraš sam biti investitor?

Oprosti, malo se šalim, ali kada smo se već dotakli investitora, s obzirom na našu domaću poduzetničku klimu u kojoj se nikome ništa ne isplati ako već u prvoj godini ne donese veliku dobit, bojim se da će korist od takvih investicija imati samo malobrojni, a većina penzića ostati i dalje kratkih rukava.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 23:28   #570
Investitora ima ali će ih biti još. Nakon dva moždana udara nisam sposoban raditi dinamičnije poslove i bankrotirao sam skoro,ali pisati mogu i gledaj:https://www.booking.com/hotel/hr/gol...zagreb.hr.html.
Tko ima protiv ovoga kućice bez dimnjaka, tople vode ko u priči (geotermalne) boravak u ugodnom okolišu sa pogledom na Zagrebačku goru, blizina autoceste, možda i nova bolnica. Pitanje je kad će se osnovati institucija poput posmrtne pripomoći ili dopunskog zdravstvenog. Između redova čitam da je vlasnik VMD je kupio golf klub , a možda i on tako razmišlja za stare dane.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 23:49   #571
@kanjar,

žao mi je zbog tvoga zdravlja. Nadam se da si se ipak oporavio i da se koliko toliko dobro osjećaš. Da sam znala, ne bih se šalila na tvoj račun, u vezi tvojih mogućnosti investiranja. Sorry!

Ove kuće su san snova. Sa mužem sam ih otkrila prije dvije godine (kao i jezero Ontario za koje prije nisam znala i da postoji!) i zaljubila se. U pravu si, moglo bi se tamo napraviti prekrasno mjesto za umirovljenike. Neke umirovljenike... Osim ako vlasnik VMD-a preko noći ne odluči postati altruist!
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 12:10   #572
Ha ha, hvala na brizi pamćenje me služi i bolje. Ne mogu svi sve znati i ne razbijati glavu. Ali imam viziju to se ne plaća. Prikazao sam samo jedne slike samo jednu viziju. Komentar na tvoju posljednju: Trst je postao grad umirovljenika pročitaj "Il piccolo"
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 14:45   #573
Može molim vas preporuka za neki stacionar za sada pokrenutnu osobu?terminalna faza bolesti,pa je med skrb najbitnija.
Neko mišljenje o corluki?dom oaza?

Manje vise sam sve tu pročitao,ako tko ima kakav savjet, dobro je došao.
Može biti i bliža okolica zga, do 8000kn...

Hvala unaprijed
Flo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 22:42   #574
Quote:
Flo kaže: Pogledaj post
Može molim vas preporuka za neki stacionar za sada pokrenutnu osobu?terminalna faza bolesti,pa je med skrb najbitnija.
Neko mišljenje o corluki?dom oaza?
Ne preporučam Čorluku, dom je ok uredan i mirisan, al stedi se na osoblju.
quest11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 23:13   #575
Quote:
Flo kaže: Pogledaj post
Može molim vas preporuka za neki stacionar za sada pokrenutnu osobu?terminalna faza bolesti,pa je med skrb najbitnija.
Neko mišljenje o corluki?dom oaza?

Manje vise sam sve tu pročitao,ako tko ima kakav savjet, dobro je došao.
Može biti i bliža okolica zga, do 8000kn...

Hvala unaprijed
Kastelan, jedan od 4 doma
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 00:09   #576
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Kastelan, jedan od 4 doma
Nakon tvoje preporuke pogledala sam njihovu web stranicu. Dom na Prekrižju ostavlja dosta dobar dojam (iako keramičke pločice na podovima djeluje hladno i odbojno, kao bolnica, a valjda se ne radi samo o stacionaru za teže bolesne?).

Ali onda, pukom slučajnošću, naišla sam na ovaj članak i ne mogu prijeći preko onoga što sam pročitala. Jer unatoč svijesti o tome da privatni domovi postoje radi ostvarivanja profita njihovih vlasnika, ne želim izgubiti i onu najmanju nadu da u priči o osnivanju doma za starije i nemoćne postoji bar maleno zrnce filantropije...
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 11:11   #577
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post

...Jer unatoč svijesti o tome da privatni domovi postoje radi ostvarivanja profita njihovih vlasnika, ne želim izgubiti i onu najmanju nadu da u priči o osnivanju doma za starije i nemoćne postoji bar maleno zrnce filantropije...
Ma ne trebam(o) njihovu filantropiju. Pristojan odnos, osnovno poštovanje i pružanje onoga što je plaćeno - meni bi to bilo sasvim dovoljno. (A u glavi mi se stalno vrte neki horor scenariji...)
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 20:52   #578
Kakvi...?

Znam da je to racionalan pristup, ali kada se radi o skrbi za nemoćne ili bolesne, bila to djeca, stari ili bilo tko drugi, volim da pomoć dolazi iz srca. Čak i kada je usluga lošija, ali znam da mi netko pruža najviše što može, to mi vrijedi više od namještene ljubaznosti koja se pruža radi novca.

Zaista, pod pretpostavkom da su navodi u članku točni, ne bih htjela svoj novac ostavljati takvom čovjeku.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 22:23   #579
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Kakvi...?
Ne želiš znati...(Ono što si nitko ne želi u domu.)

Quote:
Znam da je to racionalan pristup, ali kada se radi o skrbi za nemoćne ili bolesne, bila to djeca, stari ili bilo tko drugi, volim da pomoć dolazi iz srca. Čak i kada je usluga lošija, ali znam da mi netko pruža najviše što može, to mi vrijedi više od namještene ljubaznosti koja se pruža radi novca.
Da, naravno. Svi bismo voljeli da pomoć dolazi iz iskrene brige i želje da se pomogne - iz srca. Ali nisam sigurna da bih (bismo) uopće trebali računati na to. Kažem, bila bih zadovoljna pristojnim odnosom i poštovanjem koje zaslužuje starija dob, kao i poštenim ispunjavanjem ugovora koji ćemo sklopiti: ja - da ću uredno plaćati, a oni - da će uredno izvršavati preuzete obaveze, tj. brigu o meni.

Voljela bih, naravno, da tu brigu u praksi provode osobe prirodno vedre naravi, koje se ne moraju lažno i namješteno smješkati.
Ali opet...ako će mi redovito brisat guzicu, a neće pritom biti nasmiješene ili to neće raditi iz srca, uvijek ću im spremno i rado oprostiti. (Ovo je grozno i ružno... ali ja sam već rekla da planiram u dom tek kad budem u takvom stanju. Dok god to i slično budem mogla raditi sama, noktima ću se boriti da ostanem u svojoj kući. Bar sad tako mislim.)
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 19:09   #580
Hmmm, kada smo već kod odnosa između osoblja i korisnika doma, jedna sitnica koju nikako ne ubrajam u veće grijehe, ali nije mi ni sasvim nevažna.

Nedavno sam bila u jednom domu u kojemu je osoblje (ne svi, samo dio) sa korisnicima doma na per tu. I to bez prethodnog dogovora ili traženja suglasnosti za takav odnos.

Ne znam, možda postajem uštogljena stara "baba", ali ne bih se osjećala dobro da mi se neka dvadesetogodišnja djevojka obraća sa ti ili mi govori "bako", "majko" ili slično. Mislim da bez obzira koliko netko bio star i/ili nemoćan, svatko ima pravo na svoje ljudsko dostojanstvo i održavanje socijalnih kontakata u skladu sa svojom kulturom. A većina nas nije navikla da nam se u RL stranci ili bilo tko izvan kruga bliže rodbine i prijatelja obraćaju kao da smo "zajedno koze pasli".
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:26.