Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2010., 20:13   #61
Quote:
dumbo kaže: Pogledaj post
ja sam radila preksinoć prvi put tortu po ovom recepru i bila je predobra
možda i nije prava ganache krema, jer se u dio kreme umiješa umućen šlag, ali je bila jako, jako fina
Ganache definitivno nije ali izgleda super jednostavno i uz neka manja oplemenjivanja mogla bi biti vrhunska. Reci za koji je kalup ova mjera ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 18:47   #62
Ja imam recept za tortu gdje se za kremu u pola litre slatkog vrhnja otopi 20 dkg čokolade. Vrhnje ne smije zakuhati (zagreijava se na pari), prelije se preko natrgane čokolade, dobro se ohladi (preko noći) i izmiksa se. Meni je ta krema jedna od najfinijih čoko krema. Mislim da sam negdje vidjela da se ta krema zove pariška.
__________________
Postujte bakterije - to je jedina kultura koju vecina ljudi ima u sebi.
Sanja :o) is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 18:03   #63
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ganache definitivno nije ali izgleda super jednostavno i uz neka manja oplemenjivanja mogla bi biti vrhunska. Reci za koji je kalup ova mjera ?
radila sam u jedinom kojeg sam imala, 24 cm i bila je prilično visoka. nakon toga sam kupila onaj metalni fleksibilni ring za kremaste torte, pa ću slijedeći put raditi nižu
vidim u komentarima posta da i vali radi sa 24 cm kalupom
dumbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 19:25   #64
Evo ja danas prvi put čujem za ovu kremu ..naime, tražila sam na jubitou neki "moderniji" recept za švarcvaldicu (ili kako je oni zovu "forest cake") i našla sam ovo ..
http://www.youtube.com/watch?v=Tbtlo...eature=channel

u nastavcima je ostatak recepta, jedino fali količina sastojaka , al budem se nekak snašla ..e sad, ona ovu ganache kremu radi na jednostavan način, a sad vidim da ih svi radite drugačije ..pa me samo zanima jel ovo što je ona napravila ok?mislim, izgleda ok, al neznam, bojim se da se nebi previše kasnije stvrdnula ..makar sumnjam, jer i ona sama kaže da je najbolje da odstoji preko noći, a ako se do onda ne stvrdne, onda se valjda ni nebude kasnije ..

al sam ga zakomplicirala sad
__________________
Album slika
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 22:28   #65
Prema onome što ja znam, vrhnje ne bi trebalo zakipjeti, dok na ovom filmiću je
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 23:08   #66
znam da je off, ali moram pitati:
kakve veze sa švarcvaldicom ima čokoladna ganache krema

u švarcvaldicu ide slatko tučeno vrhnje (kao fila), a ne čokoladna krema

ili se uvriježilo da sve što ima višnje i čokoladno tijesto zovemo švarcvaldicom
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 23:48   #67
Quote:
crvenkapica33 kaže: Pogledaj post
znam da je off, ali moram pitati:
kakve veze sa švarcvaldicom ima čokoladna ganache krema

u švarcvaldicu ide slatko tučeno vrhnje (kao fila), a ne čokoladna krema

ili se uvriježilo da sve što ima višnje i čokoladno tijesto zovemo švarcvaldicom
da si pogledala ostale filmiće uz ovaj koji sam linkala (a nije da ih nisam spomenula) vidjela bi da i ovdje idu višnje i sl. vrhnje kao krema ..ganache ide izvana samo kao dekoracija ..
__________________
Album slika
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 00:00   #68
pogledala sam baš onaj gdje maže s kremom okolo.

samo kažem da to nije švarcvaldica

ma nisam tebe napadala , nego primjećujem da se u zadnje vrijeme svašta naziva švarcvaldica. meću se orasi/bademi/lješnjaci u tijesto, kuha se puding i sl. ne sumnjam da nema finih torti među njima, ali to nisu švarcvaldice. slično je bilo i sa sachericom.
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 12:40   #69
Quote:
crvenkapica33 kaže: Pogledaj post
znam da je off, ali moram pitati:
kakve veze sa švarcvaldicom ima čokoladna ganache krema
Pa žena je lijepo napisala da je tražila moderniji recept za švarcvaldicu, moguće je onda da ide svašta unutra
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 13:29   #70
Quote:
sunčica_zg kaže: Pogledaj post
da si pogledala ostale filmiće uz ovaj koji sam linkala (a nije da ih nisam spomenula) vidjela bi da i ovdje idu višnje i sl. vrhnje kao krema ..ganache ide izvana samo kao dekoracija ..
za klasičnu ganache kremu ide vrhnja koliko i čokolade...znači npr 200 g čokse na 2 dcl vrhnja, vrhnje se zagrije do točke vrenja, prelije preko nalomljene čokolade, ostavi par minuta i izmiješa u glatku smjesu. tako vruće ide u kalup i ne dira se više dok se ne stisne.

osim ove klasike postoji milijon raznih podvarijacija i s razmješavanjem i s omjerima ili dodatcima drugih tekućina...glazuru od ganacha moraš mazati toplu, jer kad se ohladi bude pretvrda za razmazivanje
__________________
Ne skidam prah s krila da ga ti posipaš po carpacciu od palamide.
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 15:04   #71
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
za klasičnu ganache kremu ide vrhnja koliko i čokolade...znači npr 200 g čokse na 2 dcl vrhnja, vrhnje se zagrije do točke vrenja, prelije preko nalomljene čokolade, ostavi par minuta i izmiješa u glatku smjesu. tako vruće ide u kalup i ne dira se više dok se ne stisne.

osim ove klasike postoji milijon raznih podvarijacija i s razmješavanjem i s omjerima ili dodatcima drugih tekućina...glazuru od ganacha moraš mazati toplu, jer kad se ohladi bude pretvrda za razmazivanje
ovako ću onda i napravit jer mi se ovo čini najsličnije onome s linka ..hvala
__________________
Album slika
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 15:15   #72
Znam da je off, ali svejedno moram napisati - fascinira me kako neki ljudi banu na temu, a ne pročitaju pišljivu stranicu i pol koliko ima tema. Identičan recept koji je napisala Crveno-crna se nalazi u prvom postu ove teme. Dakle, Sunčice, mogla si proći bez tipkanja, samo da si išla čitati otpočetka
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 16:11   #73
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Dakle, Sunčice, mogla si proći bez tipkanja, samo da si išla čitati otpočetka
Nemoj TI meni pričati kak ja nisam pročitala stranicu i pol kad ti nisi u stanju pročitati kak spada ni dva kak ti veliš pišljiva posta

U prvom postu piše da ide 220 ml slatkog vrhnja i 200 g čokolade i da se smjesa miksa, a kod crveno crne ide čokolade koliko i vrhnja i smjesa se ne miksa..to po meni nije nikako identičan recept!
__________________
Album slika

Zadnje uređivanje sunčica_zg : 15.09.2010. at 16:21.
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 18:02   #74
I dalje smatram da je na cijeloj temi sve rečeno što bi bilo bitno za ganche kremu, a najvažnije je da vrhnje ne smije zakuhati. A sad da li ćeš staviti 200 ili 220 ml vrhnja je totalno nebitna stvar
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 18:38   #75
Quote:
sunčica_zg kaže: Pogledaj post
Nemoj TI meni pričati kak ja nisam pročitala stranicu i pol kad ti nisi u stanju pročitati kak spada ni dva kak ti veliš pišljiva posta

U prvom postu piše da ide 220 ml slatkog vrhnja i 200 g čokolade i da se smjesa miksa, a kod crveno crne ide čokolade koliko i vrhnja i smjesa se ne miksa..to po meni nije nikako identičan recept!
I nije identičan,imaš pravo.Miksanje od kreme napravi pjenušavu laganu kremu zbog mjehurića zraka ,a ako se samo promiješa ostat će čvrsta.
Ako se uopće ne miješa i vadi malim žličicama ,uz neki dodatak eto nama finih pralina.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 18:52   #76
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
I nije identičan,imaš pravo.Miksanje od kreme napravi pjenušavu laganu kremu zbog mjehurića zraka ,a ako se samo promiješa ostat će čvrsta.
Ako se uopće ne miješa i vadi malim žličicama ,uz neki dodatak eto nama finih pralina.
E ovo već ima neke logike ..mislim ko zna zna

Hvala dlap, puno si mi pomogla
__________________
Album slika
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 19:53   #77
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
I nije identičan,imaš pravo.Miksanje od kreme napravi pjenušavu laganu kremu zbog mjehurića zraka ,a ako se samo promiješa ostat će čvrsta.
Ako se uopće ne miješa i vadi malim žličicama ,uz neki dodatak eto nama finih pralina.
ja to obično za Božić radim
lani sam ih radila s višnjama, prženim lješnjacima i bademima s marcipanom( 3 vrste, ne sve u isto)...e da i sa suhim šljivama i wiskačem
__________________
Ne skidam prah s krila da ga ti posipaš po carpacciu od palamide.
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 21:53   #78
ma super ideje, nema kaj, isprobam prvom prilikom
__________________
Album slika
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 08:45   #79
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
ja to obično za Božić radim
lani sam ih radila s višnjama, prženim lješnjacima i bademima s marcipanom( 3 vrste, ne sve u isto)...e da i sa suhim šljivama i wiskačem
...pa sa suhim smokvama i prošekom,pa s lavandom,pa uz suhe šljive šljivovica,pa ljute papričice.Ihaaaaaaaaa!!!!!
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 10:38   #80
u bespućima interneta nabasala sam na ovaj recept za Truffle tortu i napravila je - torta je apsolutno savršena. Obzirom da je glavnina recepta bazirana na vrhnju i čokoladi mislim da bi mogla proći pod ovaj pdf.

Evo recept.

http://valivolitorte.blog.hr/2008/10...fle-torta.html

Tijesto:
50 g maslaca
50 g šećera u prahu
2 žutanjaka
66 g čokolade
1/2 velike žlice gorkog kakaa
1 vanilin šećer
35 g brašna
1/2 žličice praška za pecivo
1/2 žličice soli
0.33 dl slatkog vrhnja
2 bjelanjaka
0.66 dl mlijeka

Krema:
400 ml vrhnja za šlag
700 g čokolade
500 ml vrhnja za šlag

Priprema:
Najprije pripremite čokoladni biskvit. Pjenasto umutite maslac i šećer pa dodavajte jedan po jedan žutanjak. Zatim primiješajte otopljenu i prohlađenu čokoladu, kakao i vanilin šećer. Sve dobro izmiksajte. Smjesi dodajte prosijano brašno s praškom za pecivo i solju. Lagano umiješajte vrhnje, mlijeko te na kraju snijeg od bjelanjaka.
Izlijte u okrugli kalup i na 180 stupnjeva pecite oko 15 minuta.
Izvadite tijesto iz pećnice i ostavite ga da se ohladi. Napravite kremu. 400 ml vrhnja za šlag prokuhajte. Čokoladu raskomadajte i zalijte vrelim vrhnjem. Promiješajte i ostavite da se prohladi. Od 500 ml vrhnja istucite šlag. Žlicom umiješajte šlag u čokoladnu kremu. Izlijte na tijesto i ostavite u hladnjaku da se dobro ohladi (najbolje preko noći).
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.