Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2006., 11:54   #121
Gubici topline kroz vanjski zid iznose 21 % od ukupnih gubitaka topline, a gubici kroz prozore 51 %. Recimo da sa dodatnih 5 cm stiropora smanjiš gubitke kroz zid za 50 %, to je svega cca 10 % smanjenje gubitaka od ukupnog gubitka topline.
Sezona grijanja je 6-7 mjeseci, da smo uštedjeli 100 kn mjesečno, to je 600-700 kn godišnje. Razlika u cijeni ukupne fasade od kojih 250 kn/m2 između 5 cm i 10 cm stiropora je 5-10 %.
A mi smo več u startu uštedjeli 10 % od grijanja. Kroz maksimalno 5 god se povrati uloženo, a dalje se štedi i štedi. 100 kn po 100 kn.
Iz iskustva, postavljanjem pvc stolarije, troškovi grijanja se u prosjeku smanjuju 15-20 %. I to je činjenica.
__________________
sinkronet
SINKRONET is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 16:48   #122
Quote:
SINKRONET kaže:
Gubici topline kroz vanjski zid iznose 21 % od ukupnih gubitaka topline, a gubici kroz prozore 51 %. .
Molim te gdje si to pročitao.
Ako ideš na takove tvrdnje moraš znati kakav je zid, kakova su stakla i koji je postotak prozora u odnosu na ukupnu kvadraturu zidova.
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 17:27   #123
Quote:
SINKRONET kaže:
Gubici topline kroz vanjski zid iznose 21 % od ukupnih gubitaka topline, a gubici kroz prozore 51 %
za kakvu vrstu stolarije, kako izolirane zidove i kako izoliran strop i pod? da li su sve strane prema hladnom, uključujući strop i pod?
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 18:37   #124
upravo je to poanta ... ljudi investiraju u fasadu i očekuju spektakularne uštede, a ostave loše prozore... i onda se čude kako puno troše...
Dakle kada se priča o stiropor fasadi u raspravu svakako treba dodati prozore i vrata...
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 19:21   #125
Quote:
prle69 kaže:
upravo je to poanta ... ljudi investiraju u fasadu i očekuju spektakularne uštede, a ostave loše prozore... i onda se čude kako puno troše...
Dakle kada se priča o stiropor fasadi u raspravu svakako treba dodati prozore i vrata...
pa naravno..to nitko nije ni rekao..ali mislim da tebi nacelno tu nesto nije jasno..

jer, ako stavis i samo striopor fasadu ti a sve drugo ostavio klasicno ti ces povratiti novce koje si ulozio u fasadu...jedino ako nisi ni mislio stavljati fasadu (sta mislim da se kosi i sa zakonom..ili hoce) onda ces tesko povratit..ali razliku izmedju normalne i termo ko od sale..
a sad ako zelis malo trositi na grijanje stavit ces stiropor u cijelu ovojnicu kucu + dobra stakla...ako jos zelis smanjiti gubitke stavit ces i kontroliranu ventilaciju i vise od toga nemozes napraviti
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 20:24   #126
cijene estrih unutar. zbukanje i vanjska fasada

bok ljudi evo mjesecima citam vase postove i uz vas polako gradim i ja kucu . stavili su se zatvori ,postavio krov a evo od neki dan i struja i voda.
sad bih poceo sa zbukanjem, i posto je to bila stara zapoceta gradnja zidana je od betonskih blokova pa bih ja po mom sudu prvo nabacio spruc-namaz. e sad pitanje je da li to utjece na kasnije stavljanje stiropora?
e i na kraju pliz molim vas cijene ovih gore radova - spruc namaz zbuka vani unutra i estrih ali pliz za dalmaciju i ako neko zna neke ok izvodjace
maj100r is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 21:40   #127
Evo da vam javim, saznao sam da se slijedeći tjedan odrzava veliki skup fasadera, mislim u ZG (nisam siguran). kompa mi ide službeno na njega, mogu ga pitati gdje se odrzava "summit" i kada.
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 10:38   #128
Bio bih ti zahvalan kada biš naš nas obavijestio
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 11:10   #129
Quote:
moja-kucica kaže:
pa naravno..to nitko nije ni rekao..ali mislim da tebi nacelno tu nesto nije jasno..

jer, ako stavis i samo striopor fasadu ti a sve drugo ostavio klasicno ti ces povratiti novce koje si ulozio u fasadu...jedino ako nisi ni mislio stavljati fasadu (sta mislim da se kosi i sa zakonom..ili hoce) onda ces tesko povratit..ali razliku izmedju normalne i termo ko od sale..
a sad ako zelis malo trositi na grijanje stavit ces stiropor u cijelu ovojnicu kucu + dobra stakla...ako jos zelis smanjiti gubitke stavit ces i kontroliranu ventilaciju i vise od toga nemozes napraviti
Eto moja iskustva...
prošle jeseni uselio u kuću (cca 200m2 grijanih) a fasadu stavio tek ove godine. Potrošio sam 10,000 kn ukapljenog plina na grijanje i toplu vodu.
Ljetos sam stavio stiropor (10cm) i očekujem 25% uštede na grijanju - dakle 2,500 kn godišnje. Fasadu sam platio 55,000 kn (regularna cijena 25EUR/m2)
Dakle samo da mi se povrati uloženo treba proći 22 godine (ako ne računam inflaciju).

Svakako nikoga ne nagovaram da ne stavlja fasadu - dapače upravo suprotno nego samo želim naglasiti da je ili fasada skupa ili energija jeftina...
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 11:25   #130
Quote:
prle69 kaže:
Eto moja iskustva...
prošle jeseni uselio u kuću (cca 200m2 grijanih) a fasadu stavio tek ove godine. Potrošio sam 10,000 kn ukapljenog plina na grijanje i toplu vodu.
Ljetos sam stavio stiropor (10cm) i očekujem 25% uštede na grijanju - dakle 2,500 kn godišnje. Fasadu sam platio 55,000 kn (regularna cijena 25EUR/m2)
Dakle samo da mi se povrati uloženo treba proći 22 godine (ako ne računam inflaciju).

Svakako nikoga ne nagovaram da ne stavlja fasadu - dapače upravo suprotno nego samo želim naglasiti da je ili fasada skupa ili energija jeftina...
Kod računanja povrata uloženog bi trebalo uzeti u obzir ne cijelu cijenu fasade nego samo RAZLIKU između klasične i stiropor fasade - tu se vidi prava ušteda. Mislim da je to ono što je i moja-kucica rekao.
mvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 15:07   #131
Quote:
mvi kaže:
Kod računanja povrata uloženog bi trebalo uzeti u obzir ne cijelu cijenu fasade nego samo RAZLIKU između klasične i stiropor fasade - tu se vidi prava ušteda. Mislim da je to ono što je i moja-kucica rekao.
da..mislim da sam bio dovoljno jasan..
rekao sam da je ovu tesko povratiti samu...al malo je ruzno vidjeti kucu bez fasade...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 19:19   #132
Quote:
mvi kaže:
Kod računanja povrata uloženog bi trebalo uzeti u obzir ne cijelu cijenu fasade nego samo RAZLIKU između klasične i stiropor fasade - tu se vidi prava ušteda. Mislim da je to ono što je i moja-kucica rekao.
odlično. a kaj je onda s nama kojima imamo fasadu, i to već preko 20g? A izolacijski i nije baš bogzna šta a nakon 20g ni vizualno?

Kad će se to vratiti ta investicija.

što se tiće ušteda na grjanju, čitao sam negdje na netu....kako se to računa, za stolariju. Konkretno dakle, kaže računa se ovako:

smanjenje u koeficijenta za 0,1 (Wm2K) dovodi do uštede 1,2l lož ulja po kvadratu (staklene površine) po sezoni grijanja.

dakle, ja jesenas stavljao pvc stolariju, njen U faktor je 1,3, stari prozori su imali dupla stakla (ne izo) i navodno je njihov u=4,1. Ukupno sam izmjenio tako cca 12m2 staklene površine. Po toj teoriji moja ušteda bi trebala biti:

4,1-1,3=2,8 iliti 28*0,1; 28*1,2*12=403liatara lož ulja * 4,39Kn = 1770 kn

sezona grijanja je ovdje naravno upitna veličina 8tko zna jel autor tog izračuna živi na Grenlandu ili u Njemačkoj) ali po tome ja bi kao trebao uštedjeti cca 1770 Kn godišnje. kako me investicija koštala cca 17000 Kn, znači da mi je povrat investicije cca 10g, uz konstantnu cijenu goriva, što u današnje vrijeme nije konstanta već varijabla, pa možda bi povrat trebao biti i kraći, no opet, sada treba više luftati radi sprečavanja kondenzacije, pa se vjerojatno tu nešto gubi i bla bla ali ajde neka bude i 1000kn po sezoni, pa da je povrat 18god,....a kažu da pvc traje i 30g.....znači to je dugoročno ulaganje.....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 23:24   #133
Quote:
Edgar kaže:
odlično. a kaj je onda s nama kojima imamo fasadu, i to već preko 20g? A izolacijski i nije baš bogzna šta a nakon 20g ni vizualno?

Kad će se to vratiti ta investicija.

što se tiće ušteda na grjanju, čitao sam negdje na netu....kako se to računa, za stolariju. Konkretno dakle, kaže računa se ovako:

smanjenje u koeficijenta za 0,1 (Wm2K) dovodi do uštede 1,2l lož ulja po kvadratu (staklene površine) po sezoni grijanja.

dakle, ja jesenas stavljao pvc stolariju, njen U faktor je 1,3, stari prozori su imali dupla stakla (ne izo) i navodno je njihov u=4,1. Ukupno sam izmjenio tako cca 12m2 staklene površine. Po toj teoriji moja ušteda bi trebala biti:

4,1-1,3=2,8 iliti 28*0,1; 28*1,2*12=403liatara lož ulja * 4,39Kn = 1770 kn

sezona grijanja je ovdje naravno upitna veličina 8tko zna jel autor tog izračuna živi na Grenlandu ili u Njemačkoj) ali po tome ja bi kao trebao uštedjeti cca 1770 Kn godišnje. kako me investicija koštala cca 17000 Kn, znači da mi je povrat investicije cca 10g, uz konstantnu cijenu goriva, što u današnje vrijeme nije konstanta već varijabla, pa možda bi povrat trebao biti i kraći, no opet, sada treba više luftati radi sprečavanja kondenzacije, pa se vjerojatno tu nešto gubi i bla bla ali ajde neka bude i 1000kn po sezoni, pa da je povrat 18god,....a kažu da pvc traje i 30g.....znači to je dugoročno ulaganje.....
sve neka iskrivljena logika...radis krive usporedbe....kad radis kucu iz nova onda naravno moras uzet prozore..mozes uzeti normalno staklo (u=3) ili lowe koji ces isplatiti za par godina a usteda je duplo...nemozes usporedjivati sa cifrom od 17000 kuna jer nekakve prozore moras imati..dali bi takvu usporedbu radio da uopce ne razmisljas o toplinskoj izolaciji?

kaj se tice fasade opet po stoti put isto..pa sam si rekao da je tolko stara i ruzna da bi je trebalo promjeniti...pa ako je vec mislis mjenjati onda ne mozes na jednu stranu staviti termo fasadu a na drugu nista...nego na drugu ide klasicna fasada...kad tako postavis stvari vidit ces da bi vrlo brzo povratio razliku do klasicne...
a ako ne mislis mjenjati fasadu onda nemoj...ako bi radio termo samo zato da ustedis na grijanju onda je to vec malo duzi rok...osim ako kuca nije od pune cigle ili neke strasno lose izolacije onda bi rok mozda bio i kraci...
sve je to matematika i to vrlo jednostavna...osnovne 4 racunske operacije i nista vise
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2006., 11:17   #134
Quote:
moja-kucica kaže:
sve neka iskrivljena logika...radis krive usporedbe....kad radis kucu iz nova onda naravno moras uzet prozore..mozes uzeti normalno staklo (u=3) ili lowe koji ces isplatiti za par godina a usteda je duplo...nemozes usporedjivati sa cifrom od 17000 kuna jer nekakve prozore moras imati..dali bi takvu usporedbu radio da uopce ne razmisljas o toplinskoj izolaciji?

kaj se tice fasade opet po stoti put isto..pa sam si rekao da je tolko stara i ruzna da bi je trebalo promjeniti...pa ako je vec mislis mjenjati onda ne mozes na jednu stranu staviti termo fasadu a na drugu nista...nego na drugu ide klasicna fasada...kad tako postavis stvari vidit ces da bi vrlo brzo povratio razliku do klasicne...
a ako ne mislis mjenjati fasadu onda nemoj...ako bi radio termo samo zato da ustedis na grijanju onda je to vec malo duzi rok...osim ako kuca nije od pune cigle ili neke strasno lose izolacije onda bi rok mozda bio i kraci...
sve je to matematika i to vrlo jednostavna...osnovne 4 racunske operacije i nista vise

Ne znam zašto misliš da je iskrivljena logika. kuću ne radim iz nova, ne gradim iz početka, već eto renoviram koliko stignem vremenski i financijski. Naravno logika je kad već nešto radiš da radiš kak se spada a ne zbrda zdola kak se kaže. Prozore moram imati, naravno. No isto tako ako se odlučiš ih zamijeniti zanima te osim same estetske komponete, koliku uštedu možeš s novim prozorima postići. Jer nisu moji prozori baš bili toliko loši, ali eto investirao u prozore umjesto nešto drugo što bi imalo samo estetski karaker.

Znao sam isto tako da će moja gornja matematika ovdje izazvati nekakve reakcije. kažem nekakve jer netko će je prihvatiti, drugi kritizirati. Samo, gornje formule nisam ja izmislio, nego pročitao na netu, volio bi se sjetiti gdje točno, da postam link, ali ne znam više.

s druge strane, fasada. Da imam fasadu, i to onu tzv. hijerofu (ili tak nekak), znači nije obični sep. rađena je prije cca 25-30g. i navodno je ta hijerofa vrlo kvalitetna (za ondašnje standarde). Kuća je zidana običnom, punom ciglom, jer je to onda prije 30tak isto tako bio standard. Znači izolacija je ajmo nazivno reći nikakva. Fasada je trenutno umrljana raznim flekovima , na nekim mjestima ispucana. Najjeftinije , s estetkog stanovišta, bilo bi te pukotine sanirati, nanjeti na njih novi sloj hijerofe i sve skupa pofarbati fasadeksom. To sve skupa nebi bila neka investicija. no budući da me troškovi grijanja doslovce ubiju, (3000l lože * 4,5 Kn) odlučio sam ići u sanaciju, onako poštenu. dakle,stiropor fasadu. Prije fasade, trebao bi izvršiti neke predradnje, jel tako, prije svega izmjena stolarije. Promijenio u prizemlju stolarijuu, koštalo me za završnim radovima 38000Kn. Nešto manji trošak očekujem za stolariju na katu. Dakle negdje 70000Kn za stolariju kpl. Fasada će me po mojim izračunima isto koštati nekih 70000Kn. To je investicija od 140000 Kn. ili 20000e u grubo. Budući da sada trošim nekih 15000Kn na grijanje, da nakon te izolacije ama baš ništa ne trošim na grijanje 8nemoguće naravno, ali ajmo pretpostavka) trebalo bi mi 10godina da dodjem na nulu. No nek mi se trošak smanji za 40% uz sadašnje cijene povrat mi se produžuje za koju godinu. To sve naravno uz pretpostavku da je cijena lože konstantna a nije, i očekujem s eposrast a samim time i vrijeme povrata biti će kraće.

s druge strane prozore bi kad tad morao mijenjati (nisu vječni9 a i fasadu i morao nekako sanirati. To bi bio znato manji trošak (npr. stolarija s običnim jenostrukim staklom i samo 'farbanje' fasade), novce bi potrošio, ne bi smanjio troškove grijanja i možda bi, bar privremeno, dobio na estetici.

Da bi nešto imao , moraš nešto uložiti. Rijetki su oni srećkovići kojima nešto 'padne s neba'. Stoga ja odlučio napraviti stvari kako se spada, zadao si rok od tri godine (ne mogu se drugačije finan. pokriti)

S druge strane, vezano uz vaše polemike ovdje....vidite str. kemenovića, tamo mislim se navodi kako neznam, stripor od 1cm zamnjenuje zid od 17cm pune opeke. Pa vi sad računajte uštede. Znači ja bi s 5cm imao izolaciju 5x bolju neko sada.

isto tako kaže da stiropor od 5cm smanjuje potrošnju za 60%, a 8 cm za 75%.

naravno da bi se te cifre ostvarile, postoji još hrpu drugih faktora. No da su i upola točne, ja bi bio zadovoljan.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2006., 11:38   #135
zgodno: ))
karmela_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2006., 16:14   #136
Nego... ima li kakvih informacija o tom summitu o fasadama?
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2006., 19:26   #137
Da, ja bi totalno išao na to.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 16:21   #138
evo dečki...skup fasadera je u četvrtak 07.12. u Novom Marofu, organizira Termika N.Marof.
Naravno, skup je za poslovne partnere, s pozivnicama i sl. Nije otvorenog tipa, iako koga zanima, brijem da može doći tamo pa ih loviti okolo zgrade, po parkovima i parkinzima
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 10:16   #139
Onda ništa... čekamo ZG velesajam graditeljstva
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 12:09   #140
Toplinska izolacija - Fasada

Koju preporučate? Za sada mi je DEMIT nekako najbliža za raditi....
+
ako znate cca cijene po m2 (kn/m2 ili eur/m2)

Hvala...
blue_one is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.