Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2009., 13:55   #1
Marko Aurelije i njegova carica

Dakle zanima me sve o ovom paru: Marko Aurelije i Annia Galeria Faustina Minor.

Uz naglasak na poštovanu damu.

Hvala na info!!
Fae is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 00:06   #2
hmmm koliko ja znam ona je marka aurelija pratila u vojnim pohodima i za vrijeme jednog takvog putovanja je i poginula, a na tom mjestu marko aurelije je dao sagraditi hram (ali ne znam točno gdje)
eto toliko ja znam
__________________
Per aspera ad astra.
kokolo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 14:54   #3
evo mene opet... nakon dugo vremena

za Faustinu su govorili (Dion Kasije i Historia Augusta) da je varala Marka i s mornarima i s gladijatorima
(pa od tuda "naravno" sklonost njihova sina Komoda izigravanju gladijatora)

a on ju je izgleda istinski volio (dok su opet tračevi spominjali da je to zbog njenog miraza - carstva)

...i nije poginula jer to bi bilo prvorazredan događaj u carstvu... umrla je

"U podnožju planine Taura, u selu Halali, ostao je bez svoje Faustine koja se naglo razboljela i umrla. Od senata je tražio da Faustini odredi počasti i hram, a održao joj je pohvalni pogrebni govor, iako je ona bila na zlu glasu zbog besramnosti, ali to Antonin ili nije znao ili je prešućivao. U čast pokojne žene osnovao je i novo udruženje Faustininih djevojaka[Puellae Faustinianae - tj. zakladu koja bi brinula o ženskoj siročadi]. Zahvalio je senatu što je Faustinu proglasio Božanskom. Nju je sa sobom bio vodio i u ljetne pohode, pa ju je nazvao Majkom tabora [Mater castrorum - prva carica koja je dobila tu titulu]. U selu u kojem je Faustina preminula osnovao je koloniju i podigao joj hram."
Historia Augusta, Marko Antonin XXVI 4-8.
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 23:44   #4
Mislim da Kasije Dion i nije puno pisao o Faustini.
I nedođe li najmirnijem čovjeku, da baci kroz prozor Historiu Augustu, nakon što pročita predgovor u izdanju Antibarbarusa?
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 09:33   #5
Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
Mislim da Kasije Dion i nije puno pisao o Faustini.
Napisao je kak je Faustina potaknula Avidija Kasija da se proglasi imperatorom. Naime, ona je zaključila da joj muž samo što nije umro, pa da je bolje da carstvo i nju preuzme Kasije, nego da samo carstvo (bez nje) preuzme netko drugi.

I još kak je nakon njezine smrti određeno da se njezin zlatni kip donosi na njeno mjesto u gledalištu svaki put kad bi Marko dolazio gledati predstave.

Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
I nedođe li najmirnijem čovjeku, da baci kroz prozor Historiu Augustu, nakon što pročita predgovor u izdanju Antibarbarusa?
ne?!
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.