Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2009., 12:13   #221
Quote:
scarlet1 kaže: Pogledaj post
Hvala, policu sam uzela radi drugih razloga. Ali, zanima me, ako i dalje obnovim policu na 80 kn kad počmem raditi, da li će me skužiti. Kako oni to provjeravaju, onak nasumično, ili baš sve...
Svojim potpisom jamčiš istinitost podataka na ponudi, ali i ovlašćuješ HZZO da provjerava tvoje podatke. HZZO ima podatke o mjesečnim primanjima osiguranika, i to ne samo plaća, već i svih drugih prijavljenih dohodaka.

HZZO u pravilu pribavlja po službenoj dužnosti dokaze o:
- visini mirovine ostvarene u Republici Hrvatskoj
- visini dohotka (podaci od porezne uprave)
- visina naknade zbog nezaposlenosti
- visina primitaka ostvarenih prema propisima o socijalnoj skrbi
- visina drugih novčanih prava ostvarenih prema propisima o mirovinskom osiguranju, o doplatku za djecu, o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata


U svakom slučaju, plaćanje niže premije ako ulaziš u granice više premije je svjesno kršenje Zakona.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 01:00   #222
pozdrav...
moja priča: imala sam z. osiguranje preko tate sve dok nisam odustala od fakulteta... nakon toga sam se odjavila od tate jer sam se zaposlila, ali dala sam otkaz jer sam bila izložena prijevari... poslodavac mi je poslao sve moje dokumente, odjava sa zdravstvenog, mirovinskog bla bla... to je bilo u 4 mj. ove godine i nisam se išla prijaviti na HZZ, i samim time nemam zdravstveno osiguranje.... od 9.mj ove godine sam redovan student, ali kad sam se prijavljivala na posao, promijenila sam prebivalište... e sada, dali se mogu opet prijaviti preko tate bez obzira što mi je sada prebivalište u Zagrebu, a njemu u Đakovu? ili jednostavno moram promijenim prebivalište u Đakovo... i dali uopće imam ikako pravo opet biti osigurana preko tate?
littleblueone is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 23:03   #223
Quote:
littleblueone kaže: Pogledaj post
pozdrav...
moja priča: imala sam z. osiguranje preko tate sve dok nisam odustala od fakulteta... nakon toga sam se odjavila od tate jer sam se zaposlila, ali dala sam otkaz jer sam bila izložena prijevari... poslodavac mi je poslao sve moje dokumente, odjava sa zdravstvenog, mirovinskog bla bla... to je bilo u 4 mj. ove godine i nisam se išla prijaviti na HZZ, i samim time nemam zdravstveno osiguranje.... od 9.mj ove godine sam redovan student, ali kad sam se prijavljivala na posao, promijenila sam prebivalište... e sada, dali se mogu opet prijaviti preko tate bez obzira što mi je sada prebivalište u Zagrebu, a njemu u Đakovu? ili jednostavno moram promijenim prebivalište u Đakovo... i dali uopće imam ikako pravo opet biti osigurana preko tate?
Ako si redovan student i imaš manje od 26 godina možeš se osigurati kao član obitelji. Treba ti tiskanica 3 i potvrda od fakulteta koje daješ tati da nosi u poduzeće (pretpostavljam da radi). Tvoje prebivalište i prebivalište nositelja osiguranja ne mora biti isto i nije uvjet za zdr.osiguranje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 20:47   #224
Zikomid, hvala ti puno...
i da, mlađa sam od 26, tata je zaposlen i evo poslala sam mu sve papire pa će mi to sutra već dati onim tetama u firmi... e sada, dali će meni ugovor o dopunskom osiguranju stići kod mene u zg, ili će to tati dati? jer sam na potvrdi faxa napisala u svrhu: osnovnog i dopunskog osiguranja
littleblueone is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 23:42   #225
Quote:
littleblueone kaže: Pogledaj post
Zikomid, hvala ti puno...
i da, mlađa sam od 26, tata je zaposlen i evo poslala sam mu sve papire pa će mi to sutra već dati onim tetama u firmi... e sada, dali će meni ugovor o dopunskom osiguranju stići kod mene u zg, ili će to tati dati? jer sam na potvrdi faxa napisala u svrhu: osnovnog i dopunskog osiguranja
Ako imaš prijavljeno boravište na MUP-u (imaš potvrdu?), može se ta adresa upisati na policu dopunskog osiguranja. Tako ti iskaznica dopunskog osiguranja stiže u Zg (tamo studiraš pretpostavljam), a zdravstvena iskaznica u poduzeće gdje je tata zaposlen.

Inače, prilikom prijave zdr.osiguranja ako osoba ima i prebivalište i boravište, obje se adrese upisuju u bazu podataka. Neka tete u firmi napišu na tiskanicu 3 obje adrese i problem riješen.

Možeš tati u firmu i faksirati potvrdu s MUP-a i presliku osobne iskaznice(HZZO ne traži original).
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 15:42   #226
ma ja imam prebivalište u zagrebu... ne boraviše... tako da meni sada i osobna glasi na zagreb... a kad sam radila novu osobnu, dobila sam i tu potvdu o prijavljenom prebivalištu...
littleblueone is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 20:29   #227
ok imam par pitanja..
ako je osoba bila zaposlena i dala otkaz i dobila odjavu sa zdrvatsvenog i nije se prijavila na zavod u roku od 30 dana sto uciniti za dobiti zdravstveno osiguranje?
koja je fora s kucnom pomocnicom?
i dal znate ista o pravima na naknadu za nezaposlene?
puno hvala!
insatiable is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 20:40   #228
Quote:
insatiable kaže: Pogledaj post
ok imam par pitanja..
ako je osoba bila zaposlena i dala otkaz i dobila odjavu sa zdrvatsvenog i nije se prijavila na zavod u roku od 30 dana sto uciniti za dobiti zdravstveno osiguranje?
koja je fora s kucnom pomocnicom?
i dal znate ista o pravima na naknadu za nezaposlene?
puno hvala!

Sukladno Zakonu o obveznom zdr.osiguranju, može plaćati zdr.osiguranje do stjecanja novog uvjeta osiguranja, npr. radnog odnosa. Ako ima supružnika, osiguranje se ne plaća i može se osigurati preko istog.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 21:19   #229
pitanjce...

studirala sam, izgubila pravo studiranja, zaposlila se te imala zdravstveno preko poslodavca. ugovor mi završava s 1.11. te kako sam u međuvremenu upisala redovno drugi fakultet, imam studentska prava. je li nužno da se prijavim na burzu ili mogu koristiti opet zdravstveno preko roditelja? i što će biti s dopunskim osiguranjem, mijenja li se tu što?

hvala...
__________________
I'm not fluent in Idiot, so please speak slowly and clearly.
Pucca&Garu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 23:47   #230
Quote:
Pucca&Garu kaže: Pogledaj post
pitanjce...

studirala sam, izgubila pravo studiranja, zaposlila se te imala zdravstveno preko poslodavca. ugovor mi završava s 1.11. te kako sam u međuvremenu upisala redovno drugi fakultet, imam studentska prava. je li nužno da se prijavim na burzu ili mogu koristiti opet zdravstveno preko roditelja? i što će biti s dopunskim osiguranjem, mijenja li se tu što?

hvala...
Na burzu se ne treba prijavljivati, jer nije povezana sa zdr.osiguranjem. U roku od 30 dana se prijavi kao nezaposlena osoba (T-2, radna knjižica i osobna iskaznica). Dopunsko se mijenja, jer onda imaš pravo na besplatnu karticu dopunskog osiguranja.

Kad postoje dvije mogućnosti za osiguranje, uvijek se preporuča osigurati se kao nositelj svog osiguranja, a ako se kojim slučajem izgubi to pravo, onda se osoba osigurava kao član obitelji.

Jedan od roditelja te može koristiti kao poreznu olakšicu bez obzira na to što imaš svoje zdr.osiguranje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 14:16   #231
Pozdrav!

Prije 2 godine izgubila sam prava redovnog studenta i prešla na izvanredno studiranje. Fulala sam rok za prijavu na hzzo. Od tada sam odjavljena i neosigurana. Sada sam diplomirala (prije koji dan).
Zanima me da li mogu sada ostvariti pravo na zdravstveno?
Od kada sam neosigurana nisam imala posao, sada ću ga potražiti, ali pitanje je što do tada.
Lanyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 11:41   #232
Quote:
Lanyca kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Prije 2 godine izgubila sam prava redovnog studenta i prešla na izvanredno studiranje. Fulala sam rok za prijavu na hzzo. Od tada sam odjavljena i neosigurana. Sada sam diplomirala (prije koji dan).
Zanima me da li mogu sada ostvariti pravo na zdravstveno?
Od kada sam neosigurana nisam imala posao, sada ću ga potražiti, ali pitanje je što do tada.
U roku od 30 dana otkad si diplomirala javi se u najbliži HZZO s tiskanicom 2, osobnom iskaznicom i potvrdom fakulteta da si isti završila. Imaš pravo i na besplatno dopunsko osiguranje dok si nezaposlena.

Ovu osnovu osiguranja koristit ćeš do zaposlenja.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 09:40   #233
Dobro jutro!

Dakle znam od prilike što trebam raditi no plai me ovaj rok od 30 dana

Dakle, napunila sam 26 godina u 6. mjesecu.,,redovni sam student(pripremam diplomu,prije toga sam bila na drugom fakultetu,nebitno)...., bila sam osigurana preko oca,, a to smo odjavili prije 10 dana.....
da li taj rok od 30 dana teče od moje odjave ili od mog rođendana???

Hvala unaprijed!
__________________
Love and rockets
poison_eLf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 12:15   #234
Question Ostvarivanje prava na zdravstveno-Izvanredni student,POMOC MOLIM

Ljudi imam problem.Vec 2 godine sam izvanredni student,znaci ovu i proslu,prosle godine se nisam prijavljivo za zravstveno i bio sam cjelu proslu godinu bez zdravstvenog osiguranja,neki dan sam isao pitati kako bih mogao ostvariti prava i rekli su mi da bi trebo platiti oko 4800 kbn godisnju policu za ovu i proslu godinu znaci oko 9600,pa mene zanima jel ima koja kombinacij,jedna od opcija je da se zaposlim negdje,o tome razmsljam,ali moze li mi tko pojasniti to,recimo frend bi me prijavio koda radim u bircu tjedan dva i kao ja bi dao otkaz i roku 30 dana se prijavm ponovo i dobivam zdravstveno,sad me zanima kolko moram minimalno dana raditi i kakva je sema,ima ko kakvu ideju?
nike85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 00:07   #235
Quote:
poison_eLf kaže: Pogledaj post
Dobro jutro!

Dakle znam od prilike što trebam raditi no plai me ovaj rok od 30 dana

Dakle, napunila sam 26 godina u 6. mjesecu.,,redovni sam student(pripremam diplomu,prije toga sam bila na drugom fakultetu,nebitno)...., bila sam osigurana preko oca,, a to smo odjavili prije 10 dana.....
da li taj rok od 30 dana teče od moje odjave ili od mog rođendana???

Hvala unaprijed!
Od navršenih 26 godina.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 00:10   #236
Quote:
nike85 kaže: Pogledaj post
Ljudi imam problem.Vec 2 godine sam izvanredni student,znaci ovu i proslu,prosle godine se nisam prijavljivo za zravstveno i bio sam cjelu proslu godinu bez zdravstvenog osiguranja,neki dan sam isao pitati kako bih mogao ostvariti prava i rekli su mi da bi trebo platiti oko 4800 kbn godisnju policu za ovu i proslu godinu znaci oko 9600,pa mene zanima jel ima koja kombinacij,jedna od opcija je da se zaposlim negdje,o tome razmsljam,ali moze li mi tko pojasniti to,recimo frend bi me prijavio koda radim u bircu tjedan dva i kao ja bi dao otkaz i roku 30 dana se prijavm ponovo i dobivam zdravstveno,sad me zanima kolko moram minimalno dana raditi i kakva je sema,ima ko kakvu ideju?
Treba platiti zdravstveno osiguranje a ne policu od datuma kad nisi imao osiguranje, jer je zdravstveno osiguranje OBVEZNO. Dobro ti je rečeno, i to je jedina opcija sukladno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju. Jedino ako imaš supružnika, onda imaš pravo na besplatno zdravstveno osiguranje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 00:54   #237
Quote:
poison_eLf kaže: Pogledaj post
Dobro jutro!

Dakle znam od prilike što trebam raditi no plai me ovaj rok od 30 dana

Dakle, napunila sam 26 godina u 6. mjesecu.,,redovni sam student(pripremam diplomu,prije toga sam bila na drugom fakultetu,nebitno)...., bila sam osigurana preko oca,, a to smo odjavili prije 10 dana.....
da li taj rok od 30 dana teče od moje odjave ili od mog rođendana???

Hvala unaprijed!
Tako sam i ja mislio jer sam bio uvjeren da imam zdravstveno barem do kraja akademske godine, no ispostavilo se do 26-te godine, što sam doznao tek nedavno kada sam išao praviti odjavu zbog stalnoga zaposljenja...

Što će reći ti nemaš zdravstveno od 6. mjeseca.
fandango is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 01:26   #238
može pomoć?!

status redovnog studenta sam imao do 30.09.2009.
diplomirao sam u 10mj i prijavio se na zdravstveno kao nezaposlena osoba.
tu nastaje moj problem.
u siječnju sam navršio 26 godina i do tada bio prijavljen preko majke ali se sa navršenih 26 godina nisam odjavio i prijavio preko faksa (kako je i trebalo).
i sada mi ovi iz hzz-o tvrde da postoji prazan hod od 1 do 9 mj i da bi ja to trebao podmiriti?

šta napraviti?
bio sam u pravnoj službi i oni kažu da tražim od faksa da mi retroaktivno podmire, a to se sigurno neće desiti.
ima tko kakvu ideju?
Logaah is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 04:25   #239
Quote:
Logaah kaže: Pogledaj post
može pomoć?!

status redovnog studenta sam imao do 30.09.2009.
diplomirao sam u 10mj i prijavio se na zdravstveno kao nezaposlena osoba.
tu nastaje moj problem.
u siječnju sam navršio 26 godina i do tada bio prijavljen preko majke ali se sa navršenih 26 godina nisam odjavio i prijavio preko faksa (kako je i trebalo).
i sada mi ovi iz hzz-o tvrde da postoji prazan hod od 1 do 9 mj i da bi ja to trebao podmiriti?

šta napraviti?
bio sam u pravnoj službi i oni kažu da tražim od faksa da mi retroaktivno podmire, a to se sigurno neće desiti.
ima tko kakvu ideju?
Imam isti problem samo što sam ja pronašao posao, tj. mene zanima da li će moj sadašnji poslodavac (prijava je u tijeku) morati namiriti te "zaostatke" ili?
fandango is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 08:48   #240
Exclamation Nova zdravstvena iskaznica ( ne smart iskaznica)

Prestala sam raditi 30.9.2009. i odmah slijedeći dan sam se išla prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba. Dobila sam prijavu na obavezno zdravstveno i policu dopunskog osiguranja. Prošli tjedan došla mi je iskaznica dopunskog osiguranja na kućnu adresu. Dan kasnije sam otišla u Žajinu ulicu po iskaznicu obaveznog osiguranja jer sam provjerila telefonski i rekli su mi da je gotova zdravstvena. U Žajinoj su mi dali iskaznicu od obaveznog zdravstvenog i kada sam vidjela tu iskaznicu jednostavno nisam mogla vjerovati. Na toj novoj iskaznici od obaveznog zdravstvenog osiguranja uopće nema broja područnog ureda, nema broja osigurane osobe u Zavodu i nema broja obveze. Nema čak niti datuma izdavanja iskaznice niti do kada vrijedi zdravstvena. Jedino što piše na toj novoj zdravstvenoj je Matični broj osigurane osobe u Zavodu koji uvijek ostaje isti bilo da radim ili sam nezaposlena, piše i ime i prezime i datum i godina rođenja.

Znam da se ti svi brojevi na zdravstvenoj koji su izostavljeni obavezno moraju upisati na uputnicu, tako je barem bilo ovog ljeta kada sam nekoliko puta išla po uputnicu za specijalistički pregled kod oftalmologa. Tako da mislim da je to sve ostalo isto, tako da stvarno ne znam zašto su izbacili te brojeve sa zdravstvene. Ja imam te potrebne brojeve napisane na prijavi za obavezno zdravstveno koja je ostala kod mene, ali do sada nikada nisam koristila tu prijavu kada bi dobila novu zdravstvenu iskaznicu. Zvala sam u Klovićevu, tamo su me pokušali prespojiti, ali to nije uspjelo pa mi je gospođa na centrali rekla da se od sada kao (vjerojatno) obavezne zdravstvene iskaznice neće mijenjati kod promjene statusa ( ponovog zaposlenja i slično) i da nosim sa sobom kada idem kod doktora i onu prijavu za obavezno zdravstveno na kojoj pišu svi potrebni brojevi, a izostavljeni su sa nove zdravstvene iskaznice. Tako nešto sam i ja pročitala u Večernjem listu, ali trajne zdravstvene iskaznice odnosile su se na one smart kartice koje imaju čip, a ova moja nova zdravstvena je ona sasvim obična iskaznica koja uopće nema čip.

Početkom slijedeće godine moram ponovo ići po jednu uputnicu jer sam naručena na kontrolu u bolnicu. Nadam se da neću imati problema zbog tih brojeva jer znam da su mi ljetos na šalteru u bolnici uz uputnicu tražili i zdravstvenu i iskaznicu od dopunskog i vidjela sam da provjeravaju te sve brojeve sa uputnice i uspoređuju sa brojevima na zdravstvenim iskaznicama. Kako sada kada uopće nemam pola tih brojeva na novoj zdravstvenoj? Što ako se zaposlim u međuvremenu, mislim mene će poslodavac prijaviti na zdravstveno, ali više mi neće vrijediti ova stara prijava na zdravstveno na kojoj pišu ti svi brojevi, a nisam sigurna hoću li dobiti novu prijavu na obavezno zdravstveno, ako će mi i dalje vrijedi ova stara iskaznica od obaveznog zdravstvenog koja će od sada navodno trajno vrijediti bez obzira na promjenu statusa ( ponovo zaposlenje). Baš su to zakomplicirali.

1. Jel netko možda dobio tu novu zdravstvenu iskaznicu od obaveznog zdravstvenog bez većine brojeva? I vama su izostavljeni ti brojevi? To nije smart kartica već obična iskaznica. Ne znam da li da odem u Klovićevu pitati jel su to meni uopće napravili dobro iskaznicu?

Ako netko možda zna, molim vas da mi kažete.

2. Još me zanima ako se uspijem u međuvremenu zaposliti moram li predati poslodavcu iskaznicu od obaveznog zdravstvenog i dopunskog ili ne? Početkom ove godine (1. mjesec 2009.) kada sam se zaposlila sam predala poslodavcu staru zdravstvenu i onaj bijeli kartončić oslobađanja od participacije i on me je prijavio na obavezno zdravstveno i dao mi je tu prijavu. Dopunsko sam sama sredila i zatražila u Klovićevoj. Kako će to od sada funkcionirati?

Zadnje uređivanje prilika : 17.11.2009. at 09:01.
prilika is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:45.