Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2003., 15:38   #1
Upomoć, pišem rad/esej/referat na temu...

Ljudi moram napisati referat Naseljavanje ljudi kroz povijest tj kako je homo sapiens postupno nastanjivao evropu, aziju, Sj.Ameriku itd pa otkriće Amerike od Kolumba itd. Pa neka mi netko napravi referat na forumu, ili kaže web stranicu o tome ili tako nešto slično. Hvala unaprijed!
mdjurasin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 21:22   #2
Evo ti nekoliko odlicnih linkova:

Počni s ovim:

http://www.handprint.com/LS/ANC/evol.html

http://www.wsu.edu:8001/vwsu/gened/l...w/overvw1.html

A onda nastavi:

http://www.modernhumanorigins.com/

http://www.indiana.edu/~origins/

http://www.nationalgeographic.com/outpost/

http://library.thinkquest.org/26070/data/eng/

Moraš se malo i pomučiti za referat, zar ne?
__________________

Now the sun's gone to hell
And the moon's riding high
...
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 19:14   #3
a joj

a za kad ti to treba

imam ti ja dosta o tome samo mi treba proc ispit pa ak si iz zg onda ti to mogu dat*
__________________
*ma rašpam nokte i pričam glupostiBolje picek u krevetu nego pjetao u kokošinjcuzaboli me ako te smeta moj post[SIZE=1]goli picek; nije za decu i srčane bolesnike
cekpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 13:21   #4
Psiholozi i istrazivaci POMAGAJTE

Hello ,dragi moji psiholozi i ostali koje to zanima i koji bi mi mogli pomoci.Dakle idem u 2. gimnazije i tek smo poceli ucit psihologiju ,a za slijedeci put zadala nam je da napravimo ili bolje receno izmislimo nekakvo istrazivanje.Ali prvo da vam kazem koji nam je ona primjer dala:Provodilo se nekakvo psiholosko istrazivanje nad ljudima kojima je receno da ce se provjeravati njihova vidna percepcija ali naravno to nije bila istina.Medu tim "naivcima" bilo je i nekoloiko istrazivaca ,i sad toj grupici ljudi poceli su prikazivati raznorazne predmete npr. 3 kruzica od kojih je jedan bio puno veci od ostalih i trebali su zapisat koji je najveci sto je bilo skroz ocito.Naravno u pocetku su svi zaokruzivali tocne odgovore ,a onda nakon odredenog vremena ti istrazivaci koji su bili medu grupom ljudi (koji su bili uvjereni da se radi o testu vidne percepcije) poceli su davati potpuno krive odgovore i cak ismijavati druge ako ne odgovore tako.I cak 80% ljudi takoder su poceli upisivati krive odgovore pod njihovim utjecajem.Ok to je bila ta prica ,a sad je ona nama zadala da mi isto tako izmislimo neko drugo istrazivanje (ne izvedemo jer naravno to je nepotrebno ) dakle IZMISLIMO i damo neku hipotezu i pretpostavku sto ce se dogoditi.U obzir treba uzeti i spolove ,godine i ostalo kako bi to bilo sto vjerodostojnije.PLEASE POMOGNITE mi da se ne mucim sad jos i s tim.Da li je neko od vas to ikad radio ,a ako i nije molim za ideju.
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 13:23   #5
Uh boli me ruka koliki je post
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 15:11   #6
Do kada ti to treba?
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 16:45   #7
Do cetvrtka slijedeceg.Ako bi mi moga nesto smislit spasio bi mi vrijeme i zivce...
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 23:16   #8
Nije za cetvrtak nego utorak sorry ,zabunio sam se.Ali svejedno bi mi trebalo to u roku od par dana.Ne mora to bit nista ultra jer to se i ne ocekuje ,ali da bude ok
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 14:31   #9
Zar nikoga nema da mi pomogne barem da IDEJU??? A bas ste mi neki...
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 21:49   #10
Steta sta sam zakasnio
Pa evo izmisli primjer da se pojavi neki pjevac imena Ricky D. On pocne svirati neku totalno cudnu muziku i kad ga slusas mislis se "koji je ovo k...", ali uz veliku propagandu da je to umjetnost vise vrste, da je to dubokoumnost koja se ne moze na prvi pogled cuti, pocinjes cuti neke dublje tonove (kojih naravno nema). I postanes fan Ricky D - a
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 23:59   #11
Ovo sta vam je navela za primjer je klasicni eksperiment iz socijalne psihologije, tocnije dokaz podlijeganja grupnom pritisku... Daklem, mogao bi napraviti nesto slicno, istraziti npr. kako pod utjecajem poruka okoline se mijenja ponasanje. Ajd´sad malo sam misli...

Nema veze s ovim, ali recimo, mogao bi uzet dva razreda u srednjoj skoli i najavit im gledanje zanimljivog filma... U jednom razredu bi neki popularan ucenik usred filma ustao i izasao vani govoreci kako je film sranje, a u drugom bi to napravio neki nepopularan ucenik... I onda bi mogao utvrdit koliko bi se ljudi povelo za jednim, a koliko za drugim primjerom... Time bi pokusao dokazat utjecaj popularnosti u skupini vrsnjaka na njihovo ponasanje...
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 09:29   #12
Niste zakasnili ,prosli sat smo citav dovrsavali to jer nitko nije bio napisao tako da tek sljedeci utorak MORAMO bas svi imat.Ideje su vam zanimljive pokusat cu razradit neku od njih ,hvala.
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 12:46   #13
Koje licemjerje. Zar ti nije nick Ja Ne Trebam Nikoga?

Ideja od Whatevera ti je dobra.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 15:47   #14
Quote:
Potala kaže:
Koje licemjerje. Zar ti nije nick Ja Ne Trebam Nikoga?

Ideja od Whatevera ti je dobra.
Da ,whateverovu cu iskoristit. Znaci 90% ljudi u Hrvatskoj proglasavas licemjernima?
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2004., 15:16   #15
Barok i klasicizam u knjizevnosti - POMOC

Ovo mi se cinio kao najprikladniji podforum za moj upit.

Za petak namjeravam napraviti referat iz hrvatskog iz baroka i klasicizma.
Pravi razlog zasto to zelim napraviti je taj sto ona namjerava ispitivati, a posto ja nemam pojma samo cu joj to procitat i izbjeci odgovranje.
Ali to sad nije bitno.
Dakle, referat namjeravam napraviti na nacin da usporedim barok i klasicizam tj. navedem njihova osnovna obiljezja koju su pretpostavljam razlicita.
Dakle, napisite neki dobar izvor za to ili sami napisite sto o navedenom znate.
Svaka pomoc je dobrodosla!
HVALA
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2004., 11:33   #16
Klasicizam je (u Hrvatskoj ne toliko uočljiva) reakcija na bogatu retoriku baroka i uzibanost njegove forme, osobito u pjesništvu, što se očituje kao povratak jednostavnosti. Naime, samo je obrazovan čitatelj mogao potpuno razumjeti stil baroknog pjesnika, čiji stihovi vrve metaforama, metonimijama, hiperbolama, alegorijama, intelektualno stvorenim slikama i poantama - tvoreći concetto, središnji pojam barokne poetike - umjesto prirodnim motivima. A njegova je pak uloga izazvati čitateljevu začuđenost vještim igrama riječi, maštom pjesnika i grozdovima njegovih tropâ. Dobar su primjer za to Gundulić i Bunić, najveći umjetnici riječi hrvatskog baroka.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2004., 15:53   #17
Quote:
stitch kaže:
Klasicizam je (u Hrvatskoj ne toliko uočljiva) reakcija na bogatu retoriku baroka i uzibanost njegove forme, osobito u pjesništvu, što se očituje kao povratak jednostavnosti. Naime, samo je obrazovan čitatelj mogao potpuno razumjeti stil baroknog pjesnika, čiji stihovi vrve metaforama, metonimijama, hiperbolama, alegorijama, intelektualno stvorenim slikama i poantama - tvoreći concetto, središnji pojam barokne poetike - umjesto prirodnim motivima. A njegova je pak uloga izazvati čitateljevu začuđenost vještim igrama riječi, maštom pjesnika i grozdovima njegovih tropâ. Dobar su primjer za to Gundulić i Bunić, najveći umjetnici riječi hrvatskog baroka.
Hvala, upotrijebit cu i taj citat, je li to iz glave ili...?

Ako znas jos sto samo ti pisi.

Hvala
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2004., 17:22   #18
Da sam odnekud prepisivao, post bi bio mnogo duži.

Ovo je bilo na brzinu, jer radim i nemam baš mnogo vremena. Mogao sam, doduše, dodati još koju rečenicu o književnim oblicima, ali to ću navečer, kada dođem kući.

Bude li te štogod zanimalo, pitaj.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 00:50   #19
Klasicizam u hrvatskoj književnosti, rekoh već, nije toliko razvijen kao barok. Piše se najprije školska, a zatim i prosvjetiteljska drama, no što se antičkih uzora tiče (poput rasprava o trima Aristotelovim jedinstvima, zbog kojih je francuska Akademija nakratko zabranila Cida) i "velikih" tema o časti, ljubavi i moralnom životu koje su obrađivali Corneille i Racine, kod nas to ne dobiva na važnosti koliko didaktičnost obrađena na smiješan način, preradama Molierea, osobito u Dubrovniku.

Može se zapravo reći da je hrvatska književnost sve do baroka pratila svjetske tokove, nakon čega se dogodio strmoglav pad (i po kvaliteti i po kvantiteti) naše produkcije.
Dodajem da u Slavoniji latinisti poput Katančića njeguju antičke lirske oblike (elegija, oda, epigram...), a Reljković (katkad zabilježen kao Relković) i Ivanošić pišu didaktične odnosno komične epove čiji su korijeni zapravo u baroknoj poemi (Ignjat Đurđević/Đorđić). No, to je već prosvjetiteljstvo.


Barok pak mnogi smatraju vrhuncem, jezično, stilski i filozofski (zbog njegove tematske ozbiljnosti i povratka vjeri, što je ustanovljeno na Tridentskom koncilu kao stvaralački uzus). Dominantna je vrsta barokni ep, a pišu se religiozne i komične poeme, lirske zbirke i melodrame. Po uzoru na Dubrovčane, tipično barokni rodoljubni ep Odiljenje sigetsko stvara Senjanin rođenjem, poslije kontinentalac (umro je u Beču) Vitezović.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 23:29   #20
pomoc :)

....imam seminar, a tema je totalitarizam

posto nisam imala vremena bas, primila sam se posla zadnjih tjedan dana ( dakle rok je iduci utorak)

prva sam godina, studiram sociologiju

imam jako puno knjiga i sad neznam iz koje da pocnem

zivicra me to sto imam jako povrsno znanje o totalitarizmu, socijalizmu, komunizmu pa cak i kapitalizmu

sve bi ja to htjela nauciti inace, ne sad u ovih tjedan dana, dakle vazno je da imam volju i zudim za znanjem

molila bih vas malu pomoc, ako netko od vas zna nesto o totalitarizmu (makar par recenica) socijalizmu il komunizmu neka mi na ovoj temi napise

muci me dosta stvari, neka pitanja cu vjerojatno postavit vec sutra, a sad ako je netko sociolog il zna malo vise o tome, neka da doprinos ovoj temi , hvala
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:46.