Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Stvaranje glazbe

Stvaranje glazbe Glazbena oprema, note, tablature, poduka, bendovi forumaša...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2016., 12:39   #1
Just intonation - Pitagorino ugađanje

Zanima me da li postoji nekakav glazbeni album ili autor koji svira u just intonation tj. ugađanje po Pitagori. Zanima me bilo kakva glazba, tako da postate što god vam padne na pamet.

Također, kako se just intonation prevodi na hrvatski, prirodna intonacija? Ali ova pretraga na Google vraća ništa pametno.
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 14:52   #2
Ili još luđe pitanje, da li znate za glazbu napravljenu sa skalom u prirodnim pitagorinim intervalima?
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 15:10   #3
ne kužim se baš, ali znam da je la monte young 'the well tuned piano' radio prema pitagorinom ugađanju. mislim da je i harry partch radio neke kompozicije u tom stilu
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 16:12   #4
Quote:
Curious Person kaže: Pogledaj post
Zanima me da li postoji nekakav glazbeni album ili autor koji svira u just intonation tj. ugađanje po Pitagori. Zanima me bilo kakva glazba, tako da postate što god vam padne na pamet.

Također, kako se just intonation prevodi na hrvatski, prirodna intonacija? Ali ova pretraga na Google vraća ništa pametno.
Evo jedan edukativni link, mozda ti malo pomogne... zapravo, dva linka (tri sistema intonacije)

I briefly mentioned "Pythagorean intervals"(pitagoras pitch) in the previous Yuzunote. I would like to look into this theme a little further.

Pythagorean intervals (pitagoras pitch) are tuned by taking perfect fifths ascending and descending based on "la". Melodies sound beautiful by this tuning. The sharp notes sound a touch higher and the flat notes sound a touch lower. There is also a tone (like Ces) which is better to take as low as minus 20, almost reaching the next halftone.(this scale of saying min 20 means, if you devide half tone in 20)In practice, we tune with these notes on open strings, which are, in the case of the violin, G, D, E, A. And of course you have to take a consequences that you play a harmonie like major 3rd ,then you have to adjust on that matter, not on Pitagoras pitch

Just intonation is another tuning system in which the scale is constituted by tones which belong to the natural harmonics series only, and harmonies sound beautiful. The key is how to take the third note...


Ma, zapravo vidim da ima dosta, samo treba potraziti...

link 1

link 2

link 3

link 4
itd...
KingCrimson is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 11:45   #5
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
ne kužim se baš, ali znam da je la monte young 'the well tuned piano' radio prema pitagorinom ugađanju. mislim da je i harry partch radio neke kompozicije u tom stilu
Zahvaljujem ti se punom. Izgleda da stvarno Harry Partch bazira svoju glazbu na prirodnom ugađanju (just intonation). Sada moram ga i nabaviti, također la monte young ima djela u just intonation.

Šteta što takvih autora ima na kapaljku, jao jao. A za slijedeći zadatak, autore koji koriste skalu u prirodnim pitagorinim intervalima, dakle niti Just Intonation, možda i ne postoje?

@KingCrimson: Zahvaljujem se nalinkovima, ali teorija mi je poznata, tražim autore i glazbu. Lako je čak naći i primjere skale u prirodnim pitagorinim intervalima, ali nitko u njoj ne svira, možda?
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 16:18   #6
Evo zainteresiranima ostavim link na malu listu autora i kompozitora u just intonation tj. prirodnoj intonaciji

http://www.dbdoty.com/Just-Intonation-Links.html
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:45.