Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2016., 10:23   #361
Pozzz

https://www.workindenmark.dk/Moving-to-DK

https://www.workindenmark.dk/Moving-...-registrations

Malo oko poreza u DK

http://www.skat.dk/SKAT.aspx?lang=us

http://skat.dk/SKAT.aspx?oId=80716&lang=US (PDF)

Danska je generalno "hladna" skandinavska drzava. (Jos hladnija zadnjih mjeseci radi politicke situacije oko izbjeglica iz Sirije. Druga partija po vecini je Danska Nacionalna partija (od 4.100.000 glasaca, 740.000 je glasalo za ove nacionaliste) i uslovi za izbjeglice i strance se svaki dan poboljsavaju

U DK nema "kucanje na vrata u 17:00, i onda "eeee jesi li kuci, ja malo bila u gradu pa da vidim sta radis, mogla bi jedna kafica"... zovni me 3 sedmice unaprijed.....

To sto je dobro je deviza: "Welfare for all. Tax is one of the cornerstones of the Danish society. In Denmark we have decided that all of us have to contribute towards the public purse. In return, we are entitled to a number of public services through out our lives."

Zelis neki uspjeh u DK? => Moras nauciti jezik, inace ces nazalost biti rangiran sa poljacima, rumunima, koji rade preko sumnjivih eu kontrakta, i biti osudzen "da se ne zelis integrisati u dansko drustvo brzo" jer je to za dobrobit drustva.

http://www.numbeo.com/cost-of-living...ountry=Denmark

Za studente
http://www.sdu.dk/en/information_til...iving+expenses
drmife is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 01:03   #362
Zemlja snova. Nije sarkazam.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 18:17   #363
Dansku sam samo posjetio i podsjetila me dosta na Nizozemsku, pogotovo s tonom bicikala na cesti. Frendica koja tamo dugo zivi nije pretjerano odusevljena, a sokiralo ju je i da stanovi u stambenim zgradama cesto imaju dijeljene kupaonice za cijelu zgradu umjesto svaki stan svoju. Danci su prilicno uvjereni da je njihova zemlja najbolja na svijetu, shodno tome Danska uvijek visoko kotira u istrazivanjima koja su bazirana na self-reported ocjenama.

Sto se tice feedbacka od ljudi koji zive u razlicitim skandinavskim zemljama, dosad sam najbolje feedbacke cuo o Svedskoj/Stockholmu.
Fomuras is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 16:05   #364
Danska i Norveška čine jak skandinavski standard.I jedna i druga zemlja gledaju daleko naprijed.
Osim toga,Norveška je malo skuplja za život.
__________________
Više se ne zaklinjem..Više opraštam i manje se nadam.- Egon Studebacker
Deipnonahvaost is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 05:32   #365
Place u Norveskoj za neka zanimanja (lijecnici opce prakse, lijecnici specijalisti) su dva puta manje nego u Belgiji i Nizozemskoj, a troskovi zivota su daleko veci. Osim toga, NOK je puno izgubila vrijednosti prema svim valutama zadnjih 6 mj, cak i 20% i odnosu na HRK (koja ja je slaba valuta). Velika je kriza, a vlada je nespremna. Dobra je stvar sto Norci postaju stedljiviji, i manje dizu kredite. Prosjecni Norvezanin je jednako prezaduzen kao i prosjecni Hrvat, jedina razlika sto Hrvati ljetuju na Jadranu, a Norci na Gran Canariji (nest ti odredista, jeftina destinacija masovnog turizma, daleko je to od Polinezije, Sejsela ili Maldiva gdje bi isao netko tko je nominalno dobrostojeci).
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 23:47   #366
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
jedino je danski jezik jako ruzan i nerazumljiv susjedima (Svedima, Norvezanima)...
slažem se sa ovime, baš dere za uši i ništa ga ne razumiješ , dok je norveški ugodan i razumljiv ljudima koji govore švedski
baš sam ga pokušavala skoncentrirano slušati i baš mi nikako ne ide to njihovo gutanje riječi i neki čudni nazalni zvukovi, a paralelno mi je dosta jasan u pisanoj formi

baš mi se čini kao teško naučiv jezik, to njihovo h, francusko r
Quote:
drmife kaže: Pogledaj post
Pozzz

https://www.workindenmark.dk/Moving-to-DK

https://www.workindenmark.dk/Moving-...-registrations

Malo oko poreza u DK

http://www.skat.dk/SKAT.aspx?lang=us

http://skat.dk/SKAT.aspx?oId=80716&lang=US (PDF)

Danska je generalno "hladna" skandinavska drzava. (Jos hladnija zadnjih mjeseci radi politicke situacije oko izbjeglica iz Sirije. Druga partija po vecini je Danska Nacionalna partija (od 4.100.000 glasaca, 740.000 je glasalo za ove nacionaliste) i uslovi za izbjeglice i strance se svaki dan poboljsavaju

U DK nema "kucanje na vrata u 17:00, i onda "eeee jesi li kuci, ja malo bila u gradu pa da vidim sta radis, mogla bi jedna kafica"... zovni me 3 sedmice unaprijed.....

To sto je dobro je deviza: "Welfare for all. Tax is one of the cornerstones of the Danish society. In Denmark we have decided that all of us have to contribute towards the public purse. In return, we are entitled to a number of public services through out our lives."

Zelis neki uspjeh u DK? => Moras nauciti jezik, inace ces nazalost biti rangiran sa poljacima, rumunima, koji rade preko sumnjivih eu kontrakta, i biti osudzen "da se ne zelis integrisati u dansko drustvo brzo" jer je to za dobrobit drustva.

http://www.numbeo.com/cost-of-living...ountry=Denmark

Za studente
http://www.sdu.dk/en/information_til...iving+expenses
što je loše u tome? to je jedna od stvari koja me živcira kod nas, i ja tako postupam uglavnom sa takvim ljudima makar ništa pametno ne imala za raditi
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 22:36   #367
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Place u Norveskoj za neka zanimanja (lijecnici opce prakse, lijecnici specijalisti) su dva puta manje nego u Belgiji i Nizozemskoj, a troskovi zivota su daleko veci. Osim toga, NOK je puno izgubila vrijednosti prema svim valutama zadnjih 6 mj, cak i 20% i odnosu na HRK (koja ja je slaba valuta). Velika je kriza, a vlada je nespremna. Dobra je stvar sto Norci postaju stedljiviji, i manje dizu kredite. Prosjecni Norvezanin je jednako prezaduzen kao i prosjecni Hrvat, jedina razlika sto Hrvati ljetuju na Jadranu, a Norci na Gran Canariji (nest ti odredista, jeftina destinacija masovnog turizma, daleko je to od Polinezije, Sejsela ili Maldiva gdje bi isao netko tko je nominalno dobrostojeci).
Mislim da pretjeruješ, pogotovo oko ovog sa plaćama liječnika. Može neka poveznica?

Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
jedino je danski jezik jako ruzan i nerazumljiv susjedima (Svedima, Norvezanima)...
Danski i norveški ( mislim da su lingvistički manje razlike nego između hrvatskog i srpskog ) su međusobno u potpunosti razumljivi jezici, a nije ni švedski toliko daleko, tako da ne znam o čemu pričaš.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 23:21   #368
Ja imam rodbinu u Švedskoj,kažu da Norvežine razumiju skoro sve ( kao mi Srbe i Bosance ) a Dance skoro ništa ( kao mi Slovence ).

Evo, ja pojma nemam ali zbilja su mi tako rekli.

Isto kao što mi je rodica iz NY rekla da Škote pola ne razumije. A isti jezik, jeli.
Galaktik is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 21:06   #369
Quote:
Galaktik kaže: Pogledaj post
Ja imam rodbinu u Švedskoj,kažu da Norvežine razumiju skoro sve ( kao mi Srbe i Bosance ) a Dance skoro ništa ( kao mi Slovence ).

Evo, ja pojma nemam ali zbilja su mi tako rekli.

Isto kao što mi je rodica iz NY rekla da Škote pola ne razumije. A isti jezik, jeli.
Ako znas Engleski, Skoti su mila majka prema Sjevernim Ircima .... to je polu keltski polu engleski , skoro cijela sjevero-zapadna obala engleske i sjeverna obala Irske.....prestrasno
skoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 22:44   #370
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Mislim da pretjeruješ, pogotovo oko ovog sa plaćama liječnika. Može neka poveznica?



.
http://www.independent.ie/irish-news...-28821752.html
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 19:06   #371
Quote:
Galaktik kaže: Pogledaj post
Ja imam rodbinu u Švedskoj,kažu da Norvežine razumiju skoro sve ( kao mi Srbe i Bosance ) a Dance skoro ništa ( kao mi Slovence ).

Evo, ja pojma nemam ali zbilja su mi tako rekli.

Isto kao što mi je rodica iz NY rekla da Škote pola ne razumije. A isti jezik, jeli.
Danski mi je maternji blago receno. Norvezna lakse razumijem, pisano gledano 95% je isto izmedju danskog i norveskog. Svedjane potesko razumijem. Na papiru lakse nego govorno. Opet velika je razlika izmedju juzne i sjeverne Svedske. Lakse razumijem ove iz juznog dijela nego one iz sjevernog.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2016., 21:09   #372
meni je norveska najdraza zemlja,uz svicarsku,zivila san u obe. i ja moran rec da dance ne kuzin a svedjane bez problema, i sami norvezani su mi rekli isto to.
apsolutno zemlja reda,mira,prirodnih lipota,oslo je predivan grad-ic, nitijedna jedina losa stvar mi ne pada na pamet,kvart u kon san ja zivila ima priko 100 razlicitih nacija,,divota,nikad neki problem.a norvezani mi uopce nisu hladni i nedrustveni.
__________________
Sono fuori di testa,ma diverso da loro
alexamona is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 19:39   #373
Pozdrav, koliko su matematicari/programeri deficitarni, tj je li moguce naci posao bez znajna lokalnog jezika. Uskoro zavrsavam faks, malo mi je dosadilo di sada zivim pa bih htjela neku promjenu i Skandivija je visoko na listi prioriteta. Ili je mozda bolje ici kao au-pair, nauciti jezik u godinu dana pa onda traziti posao?
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 23:41   #374
Svedska je odnedavno (od 1.4). lupila obavezu razine C1 za vecinu profesionalnih zanimanja (lijecnici, laboranti, farmaceuti, profesori u skolama), Norveska vec odprije ima Bergenstest koji je B2 do C`1 razina, dok Danska trazi samo B2.
Vigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 01:57   #375
Quote:
Vigo kaže: Pogledaj post
Svedska je odnedavno (od 1.4). lupila obavezu razine C1 za vecinu profesionalnih zanimanja (lijecnici, laboranti, farmaceuti, profesori u skolama), Norveska vec odprije ima Bergenstest koji je B2 do C`1 razina, dok Danska trazi samo B2.

U Danskoj je zlatno pravilo ako pise na Danskom jeziku onda nemoj traziti taj posao, jer ako nisi u stanju da tecno se koristis jezikom neces biti u opriciji kanditada za poziciju. To da ce negdje pisa da najmanje imas nivo taj i taj, tesko da ces naci, vecina cca. 3/4 zna dobro engleski ako ne i tecno i obicno ih nece zanimti sto nisi u stanju pricati Danski. Ujednako zaboravi na neko posebno druzenje i sl. Gledaj na sebe kao jaftinu radnu snagu i svoja cetri zida. U Danskoj se ne prica o plati tako da nikada neces saznati koliko kolege imaju. Pricati o plati je tabu kao pricati za ruckom o sexu u HR.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2018., 13:08   #376
danska definitivno
Magdalena Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2018., 00:10   #377
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
U Danskoj je zlatno pravilo ako pise na Danskom jeziku onda nemoj traziti taj posao, jer ako nisi u stanju da tecno se koristis jezikom neces biti u opriciji kanditada za poziciju. To da ce negdje pisa da najmanje imas nivo taj i taj, tesko da ces naci, vecina cca. 3/4 zna dobro engleski ako ne i tecno i obicno ih nece zanimti sto nisi u stanju pricati Danski. Ujednako zaboravi na neko posebno druzenje i sl. Gledaj na sebe kao jaftinu radnu snagu i svoja cetri zida. U Danskoj se ne prica o plati tako da nikada neces saznati koliko kolege imaju. Pricati o plati je tabu kao pricati za ruckom o sexu u HR.
Sa ovime se slažem.
Ovisi kakva si osoba ali meni primjerice tesko pada to deklasiranje i gledanje svisoka.
Nisam dosao biti socijalni problem niti sam to u svojoj državi bio a ovdje te svi tako gledaju.
Pogotovo navecee vani,ako se nekoj obratis a neznas danski nego se obratis na Engleski,samo ti nesto odgovori na Danski i slegne ramenima,kao,zao mi je ali neznas Danski..
Masu puta sam to dozivio u zadnje vrijeme.
Pogotovo kad gledas cure kad izlaze,druze se doslovno s deckima koji ne lice ali stvarno na nistaaa,debeli,ili smokljani s pepeljarkama na ocima i tako slicno,kad se lokal ili sta vec zatvara s njima idu doma pod ruku jer nisu našli nista bolje ali ok,bolje i to nego da nije Danac..
I onda to pokusam shvatiti na način da bi i ja u Hr mozd bio takav i da sam si sam kriv sto sam Dansku odabrao zbog para i niceg drugog,ali sada kada je pocetna zbunjenost novog prostora prestala i gledam malo bistrije i sirim obzorom,jednostavno da tu ostanem,pa nista drugo nego samoca me ne ceka..
Mozda gadno grijesim i mozd i naucim nešto danskog kasnije ali zasad prekratko sam tu i zasad se tako osjećam..
Fastlife is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2018., 12:44   #378
Danci su ekonomski nacionalisti i imaju svako pravo na to.

Ne kao na Balkanu: "krv, tlo, pleme, domovina",

vec danska kruna (koja nije vezana uz euro poput kune), danski jezik i danski nacin zivota.

To troje stupovi su zajednice.
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2018., 11:41   #379
Skandinavski modeli propadaju vec zadnju deceniju. Norveska kruna oslabila za 30% i eksperti racunaju da ce jos vise oslabiti. Nafta Norveskoj pomaze koliko i Venezueli. Svedska ima ozbiljan problem s prelivom stranaca i kolicinom paralelnih drustava koja pocinju s pitanjima drzave u drzavi tj. nije vise da su samoorganizovani u svom krugu vec sada hoce i neka druga pravila npr. dvojezicne table i sl. Takodje i Svedska kruna opada ali znatno sporine od Norveske. Danska u neku ruku stabilna ali ima teski nacionalizam u drzavi, koji nije nisto novo ali nikad u povjesti iste nije bio tako ozbiljan kao ovih dana. Kad su i Socijal-demokrati postali anti-stranci sto dalje reci.

Skratka u Norveskoj standard opada i to znatno, u Svedskoj imaju tezak problem s manjinama tj. strancima u Danskoj vlada teski ksenofobizam te nacionalizam da je postalo pateticno posmatrati isto.

Ako malo prosirimo pojam i napisemo Nordiske zemlje onda mogu reci da ksenofobizam u Islandu nikad nije nestao oni cak Poljake organski ne mogu smisliti. Tako mi je jedne prilike gore taksista rekao da ih ima i jedna previse i da treba stoku baciti u more. Finci su isto kesnofobicni.

Tko je od njih pet najhladniji i najzatvoreniji je tesko poredati to vam je isto kao da mater neciju upitata s petero djece da kaze koje od djece je najdraze a koje najmanje.

Ovdje dosta npr. u Dansku, dodje ljudi zbog para, ali ako zelis da zaradais mimo dobre place treba dobro i kajs da stegnes. Ziviti ovdje prosjecno a da istovremeno stedis neke svote je nemoguce. Vecina staranca poslje 3 do 4 godine naputi drzavu jer psiha ih pocne popustati. Ovi koji ostaju duze s porodicama oni opet rade i zive za to da 3, 4 pa cak i 5 puta godisnje odu u drzvau odakle dolaze. Znam jih nekoliko pale auto zbog tjedan dana.

Zivot u Danskoj je jako dosadan. Poso uzme svoju brigu i tako dio dana ali u slobodnim danima jos pogotovo zimi, ti si osudjen na dosadau ili da se trosis kako ti nebi bilo dosadno.

Primjerice neka imate rodjendan i pozovete cetvero pijatelja da izadjete vani. Vi kupite po tocenu pivo svakom od njih jedanput te tokom noci sami popijete tri tocene pive. Znaci to vam je ukupno sedam tocenih piva, vas racun ce zvuciti izmedju 420 i 510 kruna. Neka supruga, vi i vasih dvoje djece (klasicna porodica) izadjete u prosjecan restorancic (znaci nisto posebno) vi nece moci proci ispod 1.500 kruna. Neki malo uglednij racunajte oko 2.500 kruna. Hocete djecu da odvedete u Legoland, samo na ulaznice trosite oko 1.400 kruna bez all-inclusive ako hocete i to onda vam je cijena za dvoje odraslih i dvoje djece oko 1.750 kruna. Sad neka zivite na otoku gdje je glavni grad dok platiti mostarinu i uracunate protrosnju goriva vi nikako ne mozete prosi ispod 2.000 kruna, cak veca je vrjeovatnoca da na kraju ce izlet izaci 2.500 kruna.

Hrana u Danskoj je uzasno skupa cak zbog slabe Norveske krune Dansak je skoro pa na svakom artiklu postala skuplja od Norveske. Najveci trosak ce vam biti hrana. U Danskoj u zadnjih 7-8 goina se pojavio trend "lovac na popust" vezano za hranu. Jos malo pa 100 kruna u Danskoj vezano za hranu nema nikakvog znacaja. Pogotovo u okolici Kopenhagena. Hrana je jos skuplja za 5-30% nego u ostatku drzave. Odete npr. u prodavnicu Meny, gdje imaju kutak za sendvice, salate i sl. kupite isti npr. negdje na sjeveru Drzave, sendvic ce vas kostati 45 kruna. U Kopenhagenu ista trgovina isto sve, isti sendvic, 69 kruna.

Razlika u placama za isti posla u i okolici glavnog grada i ostatku drzave nije velika, za isti posao ste mozda od 3-5% bolje placeni u glavnom gradu nego negdje na zapadnoj obali. Jedina velika razlika u primanjima je kad je rijec o socijali ali to samo zato sto je stanarina skuplja u Kopenhagenu i okolici.

Tako da ako vec morate u Dansku onda se drzite Jylland-a i Fyn-a.
Sto se Jyllanda tice. Sve juzno od Horsensa su danski nacionalisti. Silkeborg i ostatak zapadne obale pa sve gore do Lemvig i tog coska su lieberali i malo blaze mrze strance. Najmanje mrznje prema strancima je region Århus i sjeverno. No npr. skroz gore sjeverno moze biti izazov naci posao jer gore stvarno zivi malo ljudi pa tako i sama ponuda je ogranicena. Sto se tice tolerancije stranaca Fyn, sjeverni dio Jyllanda i Lolland su najtolerantniji ali niti jedan od ta tri dijela ne civjeta po pitanju privrede.

Ako zelite izbjeci gradove s balkanskim brojem gradjana tj. okupljanjima i ako nektko od vas misli kontra, da ce vam isti tu pomoci, zaboravite, ti ljudi gledaju sebe skroz na skroz jer ih je mentalitet ovdje tako naucio bicete im zanimljivi dva dana i odna ce prolaziti pokraj vas kao da vas ne znaju u 90% slucaja, onda izbjegavajte gradove poput Randers, Vejle-Kolding (glavno uporiste danskih nacionalista), Silkeborg, Odense (trenutno najvise balkanaca - nekada Sønderborg bio ali od kako su nacionalisti preuzeli vrast u Sønderborgu masa se zbog diskirminacije odselila) te Hillerød.


Gjde vam je modro i zuto tu iskreno receno mozete najvise diskriminacije ocekivati da vas doslovno domaci gledaju kao prase u po Teherana.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2018., 13:45   #380
Zanimljivo,

Balkanci bjeze iz Sonderborga u Odense, jerbo su u prvome na vlast dosli ultra-nacionalisti

Dakle isti ti ljudi koji u Srbiji biraju nazija Vucica, u Banja Luci Dodika, u Sarajevu bega od Erdogana Izetbegovica, u Mostaru notornog Covica, u RH Hdz i Markic, u dezeli Zmagu - Slovenija do Senja itd.

Takovima vani smetaju isti ti nacionalisti!?

Dabogda se zbog nacionalista iselili ne na Fin nego natrag kuci i urazumili ova posvadana plemena o kakvome zlu se tu zapravo radi...
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:53.