Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2017., 20:59   #4341
Quote:
neobuzdan kaže: Pogledaj post
Valjda ni on sam ne zna tocno
Pitam ga Jel to u hr vadim on kaze da .
A moguce da se nesto promjenilo pa mi
Treba nesto iz hr posto se radi o sezonskog
Poslu. Sutra cu mozd zovnit ambasadu i pitat ih
Ni Meldezettel ni radna dozvola nemaju nikakve veze s birokracijom u hr, sve se radi u AT, a ako se nesto drasticno nije promjenilo od ambasade/konzulata ne ocekuj pomoc.
*Aria* is offline  
Old 21.04.2017., 19:16   #4342
kakve su najave za ljeto?
ima li šanse da nam ukinu ban ili?
kad bi točno trebala biti objavljena odluka?
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 21.04.2017., 19:18   #4343
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
kakve su najave za ljeto?
ima li šanse da nam ukinu ban ili?
kad bi točno trebala biti objavljena odluka?
Po kojoj logici ovo ljeto? Uzeli su (za sada) 3+2, znaci najranije iduce ljeto...iako s ovom klimom osobno mislim da ce biti ravno cudu da nam skinu prije 2020. do kad mogu najduze blokirati...
*Aria* is offline  
Old 21.04.2017., 19:30   #4344
Quote:
*Aria* kaže: Pogledaj post
Po kojoj logici ovo ljeto? Uzeli su (za sada) 3+2, znaci najranije iduce ljeto...iako s ovom klimom osobno mislim da ce biti ravno cudu da nam skinu prije 2020. do kad mogu najduze blokirati...
ok, mislio sam da ide 2+2+3.
Slažem se da je malo vjerojatno..
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 24.04.2017., 21:12   #4345
Ljudi pozdrav,

Poslije puno premisljanja, odluka je donijeta: Austrija.
S obzirom da se tek upustam u sve ovo, kakve su iskustva za naci posao: mag. ekonomije plus postdiplomski i brdo edukacije, tecno govorim njemacki i engleski (drzim prezentacije i pregovaram), malo slabije talijanski, ruski i francuski, imam puno godina iskustva u prodaji i marketingu, i rodbinu Klagenfurtu kod koje mogu biti i koji bi mi pomagali ako treba oko djeteta. Nekako mi se najlogicniji cini turizam zbog ovih mojih jezika (iako u turizmu nisam nikad radila), recepcija i sl. Ali bilo sto dolazi u obzir za pocetak.

Da li ste nostrificirali diplomu?

I da li je netko selio u Austriju s djetetom - bez drugog roditelja? Upravo trazim suglasnost Czss-a, vjerovatno ce sve zavrsiti na sudu... Inace je dijete dodijeljeno meni na zivot i skrb.
Hvala puno!
__________________
uzrujavati se zbog onoga što nemaš znači uludo trošiti ono što imaš.

Zadnje uređivanje MariaDelMar : 24.04.2017. at 21:36.
MariaDelMar is offline  
Old 25.04.2017., 11:07   #4346
sto se tice turizma tu neocekuj neke velike place...sogorica mi je to studirala u austriji i zavrsila magisterij cini mi se...i ima manju placu (i to podosta) i od mene...kaze ''jbg takve su plaće u turizmu sta god da radis vezano uz to''
Mortiis is offline  
Old 25.04.2017., 13:07   #4347
Hvala ti!
Hm, mislim da mi je taj turizam najlakša ulaznica dok ne izbrusim njemački da bude akzentfrei da se mogu javljati na pozicije kakve sam radila u Hr.
Jer jesam i samostalno sastanke vodila s Nijemcima na njemačkom i sl. ali drugo je kad dođeš iz Hr na sastanak u npr. Koeln i oni znaju da sam ja sinoć stigla samo zbog sastanka, a drugo je kada sam u konkurenciji za posao sa Austrijancima kojima, uz to, ne treba radna dozvola itd.
Realno, jezici plus poznavanje ovog našeg tržišta su mi jedina komparativna prednost u odnosu na domaće - pod uvjetom da to nekome uopće treba.
__________________
uzrujavati se zbog onoga što nemaš znači uludo trošiti ono što imaš.
MariaDelMar is offline  
Old 25.04.2017., 13:17   #4348
I onda seliti iz Klagenfurta u Beč - jer su tamo takve pozicije.
Dijelakt znam kaertnerisch (i neke njemačke, ali za sada ne planiram u Njemačku).
__________________
uzrujavati se zbog onoga što nemaš znači uludo trošiti ono što imaš.
MariaDelMar is offline  
Old 26.04.2017., 15:24   #4349
Mene takodjer zanima sta je jedna, hajmo reci, ugodna plata ( neto) sa kojom mozes: podmiriti trosoban stan + troskove tv, internet, struja, te za hranu, odjecu i mozda 1 mjesecno ili 1 u 2 mjeseca doci u nas kraj u posjetu. Poslove u kojima se pronalazim, nude bruto izmedju 3000 do 3500, rekla bih da je dovoljno? Nas je troje ( 1 malo dijete)
Sinfonija is offline  
Old 26.04.2017., 19:37   #4350
Quote:
Sinfonija kaže: Pogledaj post
Mene takodjer zanima sta je jedna, hajmo reci, ugodna plata ( neto) sa kojom mozes: podmiriti trosoban stan + troskove tv, internet, struja, te za hranu, odjecu i mozda 1 mjesecno ili 1 u 2 mjeseca doci u nas kraj u posjetu. Poslove u kojima se pronalazim, nude bruto izmedju 3000 do 3500, rekla bih da je dovoljno? Nas je troje ( 1 malo dijete)
ako samo jedan radi jako teško
3000 bruto = 2055.- neto
3500 bruto = 2300.- neto
plus dječji doplatak, u beču su vrtći gratis, za druge republike neznam
DrSigmundFreud is offline  
Old 26.04.2017., 20:17   #4351
Quote:
Sinfonija kaže: Pogledaj post
Mene takodjer zanima sta je jedna, hajmo reci, ugodna plata ( neto) sa kojom mozes: podmiriti trosoban stan + troskove tv, internet, struja, te za hranu, odjecu i mozda 1 mjesecno ili 1 u 2 mjeseca doci u nas kraj u posjetu. Poslove u kojima se pronalazim, nude bruto izmedju 3000 do 3500, rekla bih da je dovoljno? Nas je troje ( 1 malo dijete)
Gle, u Austriji ti je relativno visoke neoporeziva osnovica: 12K EUR. Isto tako, ako osoba zaradjuje ispod 425,70 EUR mjesecnno (Geringfügigkeitsgrenze), ne placa ni osiguranje (moze biti osigurana preko supruznika ili se osigurati za ca 50 EUR mjeecno, ovisi sto je povoljnije) niti gubi ikakve olaksice; znaci do tog iznosa je brutto = netto. Tako da mnogi koriste taj prostor kako bi podebljali budzet. Jeste li u braku, postoje li nekakve vjestine koje se mogu prodat na trzistu?

U svakom slucaju, ako josnisi u Becu uzi u obzir da kod doseljenja obicno dolaze malo veci troskovi pa treba imati neke zalihe da se plate provizije, kaucije, prijelazni smjestaj, vinjete, dozvole za parking, karte za javni prijevoz, namjestaj...

P.S. placa u pravilu ide x 14 godisnje (Banke mislim imaju i vise)
rama6 is offline  
Old 26.04.2017., 22:17   #4352
Mi smo zainteresirani za Graz, ne znam jeli tu povoljnije ziviti nego u Becu.

Dok pricam tecno Njemacki, ja znam samo Hochdeutsch. Sta mislite koliko treba da se navikne? Da li bi se mogla sporazumjeti tokom intervjua?
Sinfonija is offline  
Old 26.04.2017., 22:48   #4353
Quote:
Sinfonija kaže: Pogledaj post
Mi smo zainteresirani za Graz, ne znam jeli tu povoljnije ziviti nego u Becu.

Dok pricam tecno Njemacki, ja znam samo Hochdeutsch. Sta mislite koliko treba da se navikne? Da li bi se mogla sporazumjeti tokom intervjua?
Je, povoljnije je. Ne znam kako je sada, ali u glavi mi zvoni da je Graz bio oko 20% nizi standard (dakle nize place ali nizi i troskovi). Taj se postotak razlike do danas vjerojatno malo smanjio.
Mozda ti ovo pomogne:
https://www.numbeo.com/cost-of-livin...ria&city2=Graz

Govoris o njemackom Hochdeutsch-u a ne svicarskom, jelda? Mislim da ne bi trebalo biti problema
rama6 is offline  
Old 27.04.2017., 08:26   #4354
zasto bi imala problem ako pricas tecno hoch deutsch?
pa koliko sam skuzio s tim dijalektom pricaju samo ''seljačine'' i ''polu-seljačine'' da se tako izrazim(pa tko shvati-shvati)...mnogo puta sam i od samih austrijanaca čuo da to zovu ''bauern deutsch''
na svim ozbiljnim mjestima sam uvijek čuo hoch deutsch ili barem ono vrlo slično tome (jedino ajd neke njemacke rijeci zamjenite sa austrijskima)
vidim ja da ovi u firmi izmedju sebe pricaju dijalektima,ali kad pricaju s nama pricaju hoch deutsch (ili se barem trude ga pričat,da mi nebi imali problema sa razumjevanjem)...iako naravno naiđeš i na takve koji samo deru dijalekt,pa i kad ih blijedo pogledaš oni opet ponavljaju jedno te isto i neshvacaju kako ih nekuzis...
meni je iskreno to malo bezobrazno...pa npr ja koji sam hrvat,da dođem npr u međimurje očekujem da netko samnom priča na književnom hrvatskom (ili barem onom jako slično tome)..a ne da mi priča na svom hrvatsko-slovensko-mađarskom kojeg teško da bi išta shvatio...zato mi je prejadno kad netko sa ausländerima dere dijalekt...
Mortiis is offline  
Old 27.04.2017., 08:50   #4355
U Tirolu nažalost nije tako. Neki dan sam išao u Krankenkasse i pola ih nisam razumio. Uglavnom Tirolci rade beamterske poslove...
Kad sam došao u Beč preporodio sam se. Sve razumijem :-)
osibk is offline  
Old 27.04.2017., 09:35   #4356
Jeli mozete jos malo iskustva o troskovima da podjelite, elem, cujem dovoljno je ovoliko pa ovoliko- za iste stvari, a te figure variraju bas.
Gledam stanove u Graz-u, recimo u ne tako dobrom djelu grada ( sto mi je za pocetak manje bitno) se trosoban stan moze naci za 650-700 i sa dodatnim troskovima, stanarina se moze pokriti valjda sa 1000 Eura? dodatni troskovi: struja, voda, internet, tv..
Ako imas 2000 neto, ostaje ti za taj mjesec jos 1000 eura za hranu, odjecu, i zivot. Djeciji dodatak je oko 170 valjda, znaci vrtc pokriven. Pa zar je ne realno reci da se od 2000 neto moze 'ok' zivjeti, bez da imas neki luksuz?
Suprug mi ne prica Njemacki, zbog toga se brinem, jer bih vjerovatno na pocetku ja radila, dok bi on mozda neke freelance poslove radio putem net-a sa postojecim klijentima.
Onda, na stranicama poput karriere.at listam svakakve pozicije, pa tu ima BRUTO plata od manje od 2000 za poslove koji zahtjevaju fax+ iskustvo, pa kako s'tim ziviti ako je toliko puno potrebno?
@rama6, hvala na link-u, dobre informacije
Sinfonija is offline  
Old 27.04.2017., 09:55   #4357
Quote:
Sinfonija kaže: Pogledaj post
Jeli mozete jos malo iskustva o troskovima da podjelite, elem, cujem dovoljno je ovoliko pa ovoliko- za iste stvari, a te figure variraju bas.
Gledam stanove u Graz-u, recimo u ne tako dobrom djelu grada ( sto mi je za pocetak manje bitno) se trosoban stan moze naci za 650-700 i sa dodatnim troskovima, stanarina se moze pokriti valjda sa 1000 Eura? dodatni troskovi: struja, voda, internet, tv..
Ako imas 2000 neto, ostaje ti za taj mjesec jos 1000 eura za hranu, odjecu, i zivot. Djeciji dodatak je oko 170 valjda, znaci vrtc pokriven. Pa zar je ne realno reci da se od 2000 neto moze 'ok' zivjeti, bez da imas neki luksuz?
Suprug mi ne prica Njemacki, zbog toga se brinem, jer bih vjerovatno na pocetku ja radila, dok bi on mozda neke freelance poslove radio putem net-a sa postojecim klijentima.
Onda, na stranicama poput karriere.at listam svakakve pozicije, pa tu ima BRUTO plata od manje od 2000 za poslove koji zahtjevaju fax+ iskustvo, pa kako s'tim ziviti ako je toliko puno potrebno?
@rama6, hvala na link-u, dobre informacije
Da, 1K EUR za 3soban stan mislim da je uvrh glave. 3soban Stan na zapadnoj obali Mure mozes naci za ispod 700 EUR, na istocnoj blize centra vjerojatno do 800 EUR. Neki imaju ukljuceno grijanje, neki ne, racunaj kjih 40tak EUR mjesecno. Internet 25 EUR, tarifa za mobilni oko 10-15 EUR, struja 50tak, TV 25 EUR, voda i pricuva su u najamnini. Uzi u obzir da vjerjatno neces naci namjesten stan (pogotovo ne po svojem ukusu), teze ces naci stan bez agenta (porovizija: 2-3 najamnine). Osim willhabena, imas i ovo ovdje:
http://sws.or.at/Wohnungen_Suche.asp
ili odi na Facebook gdje su oglasi bez agenta:
https://www.facebook.com/Provisionsf...1319747358935/

Ne znam koliko ces se napatit sa vrticima (i skolama), mislim da se to treba unaprijed rezervirat, ovisi i o mjestu stanovanja. Ima fakat losih skola/vrtica i dosta ovisi o kvartu. Ljudi znaju selit samo kako bi im dijete islo u dobri vrtic/skolu. Cuo sam da cak i pedijatri odbijaju primit djecu iz drugog kvarta.

3.500 brutto je godisnje: 32.633 netto (12x2.262,22 + 2x2.763,95)
Ima i olaksica za "Alleinverdiener" (mozda kojih 200 EUR netto godisnje), pa nesto za djecu, pa onda doplatak za djecu...
Pretpostavljam da suprug moze preko AMSa doci do tecajeva Njemackog, raspitajte se jer se nece bas usrecit bez Njemackog.
Ovako ugrubo bih rekao da vam je to dovoljno, samo vodi racuna oko ovih jednokratnih troskova (provizije, kaucije, namjestaj...). Ne znam koliko mislite ostati, o tome ovisi i sta cete s autom i vozackom dozvolom.

P.S: strance se sa trazenjem stana dodatno pate jer ako je stan dobar onda je velika navala, ako je velika navala, gazda cesto preferira domace jer mu je manji rizik i vjerojatnije je da ce osoba duze ostat, tako da se moras naoruzat zivcima.

P.P.S: kolektivni ugovor odredjuje najnizu placu, za puno radno vrijeme misli da nema branse koja je ispod 2.000 EUR, toj e vjerojatno part-time. Isto tako, zakon obavezuje da se u oglasu navede najniza placa, tako da su to vrlo cesto stvarno najnize place, ali kad odes s njima i pregovaras onda nude sukladno kvalifikacijama. Ali generalno, place u Austriji su nize nego u Njemackoj, a u Grazu su nize nego u Becu.
rama6 is offline  
Old 27.04.2017., 10:20   #4358
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
P.P.S: kolektivni ugovor odredjuje najnizu placu, za puno radno vrijeme misli da nema branse koja je ispod 2.000 EUR, toj e vjerojatno part-time.
govorimo o ljudima s fakultetom ili?
jer ako ne govorimo onda je većina njih sa bruttom ispod 2.000€


a da će ona moći živjet sa 2.300 netto mjesečno - bez problema...
Mortiis is offline  
Old 27.04.2017., 17:04   #4359
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
P.P.S: kolektivni ugovor odredjuje najnizu placu, za puno radno vrijeme misli da nema branse koja je ispod 2.000 EUR, toj e vjerojatno part-time.
gdje ti živiš? imaš kolektivnih ugovora ispod 2.000.- brutto koliko hoćeš. neki dan sam pročtio (mislim "diepressse") da 15% ljudi zarađuje ispod 1.800.- brutto, nije teilzeit.
inače u kulturi su plaće očajne, plaće oko 2.000.- brutto za mag.phil su za prvih 3-5 radnih godina više manje standard.
DrSigmundFreud is offline  
Old 27.04.2017., 19:33   #4360
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
gdje ti živiš? imaš kolektivnih ugovora ispod 2.000.- brutto koliko hoćeš. neki dan sam pročtio (mislim "diepressse") da 15% ljudi zarađuje ispod 1.800.- brutto, nije teilzeit.
inače u kulturi su plaće očajne, plaće oko 2.000.- brutto za mag.phil su za prvih 3-5 radnih godina više manje standard.
A jeste ekipa, ubijem se da pomognem curi a vi se uhvatite tih 2K EUR.
Odgovarao sam curi na "poslove koji zahtjevaju fax+ iskustvo", napisao sam da mislim (znaci da nisam siguran) da nema radnog mjesta za koje se trazi VSS+iskustvo za koje je po kolektivnom ugovoru predvidjeno manje od 2K EUR. Naravno da ima ljudi koji zaradjuju fulltime manje od 2K.
rama6 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:22.