Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2006., 14:16   #21
Quote:
halifax_ kaže:
Znam da pravnici jako tesko dobiju posao bez veze. Ekstra kvalitetni da, ali oni prosjecni ili losiji studenti jako, jako tesko. Kod vecine natjecaja za jedno radno mjesto se javi jako jako jako puno ljudi. A ima i ljudi koji pisu testove i idu na razgovore tek tako zbog dojma, a vec unaprijed znaju da su primljeni.
Kao prvo, zapamtit jedno i osnovno: 80% ljudi u Hrvatskoj se prima bez natječaja, jer su natječaji obveza za jako malo subjekata. Dakle, treba se potruditi sam.

Konkretno, meni je oko posla pomogao jedan profesor s faksa kojem sam bio aktivan na vježbama i još mu pomagao oko pripremanja istih - preporučio me budućem poslodavcu s kojom je poznanik.

Kasnije je puno lakše tražiti bolje radno mjesto, posebno ako dio plaćeš odvajaš za svoje daljnje obrazovanje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 14:26   #22
Quote:
Vojky kaže:
Kao prvo, zapamtit jedno i osnovno: 80% ljudi u Hrvatskoj se prima bez natječaja, jer su natječaji obveza za jako malo subjekata. Dakle, treba se potruditi sam.

Konkretno, meni je oko posla pomogao jedan profesor s faksa kojem sam bio aktivan na vježbama i još mu pomagao oko pripremanja istih - preporučio me budućem poslodavcu s kojom je poznanik.

Kasnije je puno lakše tražiti bolje radno mjesto, posebno ako dio plaćeš odvajaš za svoje daljnje obrazovanje.
ti ipak spadas u elitu, pa se na tebe ovo ne odnosi
prenosim samo price tipa rekla-kazala. znam par ljudi za koje stvarno ne mogu reci da se ne trude, al jednostavno ne mogu naci posao u struci, a ne mogu reci ni da su lijeni ili ekstra ambiciozni pa ocekuju placu od 5000 kn. Mislim rade na gradjevini, trgovini itd.. za sitne novce, al jednostavno ne mogu naci posao u struci.
halifax_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 14:33   #23
Postoje preporuke, kontakti i veze.

Preporuka je obično outsider koji obično sa stručne pozicije svjedoči o tvojim sposobnostima u prilog tome da te se zaposli.

Kontakti su insideri iz Firme koji imaju informaciju o tome koje radno mjesto se otvara, kad se otvara, kako se prijaviti, što se od kandidata traži, kako da se odigra prijava ili intervju, te u krajnjoj liniji oni koji se mogu „raspitati“ za tebe kod osoba koje odlučuju i tako eventualno utjecati na njihovu odluku.

Veze su osobe s odlučnim utjecajem, izvan Firme ili u njoj. Na njihovu intervenciju posao se dobiva izravno, van procedure i uz minimalne kriterije.

To su otprilike pojmovi, koje ljudi brkaju. Na primjer, netko pozna osobu koja radi u Firmi gdje bi njegov/njen sin htio raditi i zamoli je za pomoć. Ova osoba važno kaže da će učiniti sve što je u njenoj moći, ali ne napravi ništa jer njena moć kao „kontakta“ nije adekvatna (Uzmimo još u obzir da se često radi o prosječnom kandidatu, redovnoj popunjenosti radnih mjesta i vremenu izvan ciklusa natječaja za primanje novih ljudi). Rezultat svojih napora obično obrazlože riječima „napravio/la sam sve što sam mogao/la, ali nema šanse, nema upada“. I onda iz druge ruke razočarani roditelj priča svojim prijateljima, „probali smo ga ubacit u Firmu, čak smo i vezu našli, ali nema šanse; ja ne znam kako netko mlad danas uopće dobije posao, sigurno imaju strašne veze“.

Preporuke i kontakti su važne stvari. Preporuke daju štofa kontaktu da se potrudi oko tebe i da te na neki način odgoji kao kandidata za posao ako mu sjedneš. Zato većinu stvari u vezi s traženjem posla treba raditi osobno i koliko je to moguće licem u lice, jer kontakt ne mora bit neki tvoj rođo nego jednostavno osoba iz firme kojoj je neki kandidat zbog nečega zapeo za oko. Postoji sto uleta za upoznat ljude i stvoriti od njih kontakte.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 14:39   #24
Quote:
snowleopard kaže:
Ove spike da ima posla, samo ljudi ne zele raditi ne pusim. Sva istrazivanja trzista, a postao sam ih ovdje, pokazala su da kod nas posla nema, a ako ih ima, uglavnom su preko veze. One koji seru da nigdje nema veza, da su svi dosli na posao zahvaljujuci sposobnostima itd. smatram krajnje nepostenim licemjerima, jer se ovdje na forumu gdje su potpuno anonimni i nitko ih ne pozna pokusavaju isfurati kao iznadprosjecno sposobni (cast izuzecima), umjesto da one koji traze posao upoznaju s pravim stanjem stvari i s onim sto ih ceka.
Po tebi bi ljude trebalo pripremit da si ili nađu vezu ili su pušiona. Meni se čini razumnije pripremit ljude da se malo bolje angažiraju na pronalaženju posla i potaknuti ih da više ulože u sebe.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 14:41   #25
Quote:
Vojky kaže:
Kao prvo, zapamtit jedno i osnovno: 80% ljudi u Hrvatskoj se prima bez natječaja, jer su natječaji obveza za jako malo subjekata. Dakle, treba se potruditi sam.

Konkretno, meni je oko posla pomogao jedan profesor s faksa kojem sam bio aktivan na vježbama i još mu pomagao oko pripremanja istih - preporučio me budućem poslodavcu s kojom je poznanik.

Kasnije je puno lakše tražiti bolje radno mjesto, posebno ako dio plaćeš odvajaš za svoje daljnje obrazovanje.

Pa u principu ja uglavnom imam takva iskustva. Ne mogu reci da sam i jedan posao dobio preko veze, ali sam dva posla dobio preko preporuka. Sto znaci - netko trazi novog suradnika - raspita se jel netko zna nekog, pa te netko preporuci, pozovu te na testiranja, i ako prodjes testiranja - zaposle te.
U bivsoj firmi se je izmedju 50-100 ljudi zaposlilo na takav nacin - ako si nekoga znao, stupio si s njim u kontakt, pozvali su ga na razgovor i testiranje, pa ako je zadovoljio - zaposlili su ga.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 15:04   #26
Quote:
halifax_ kaže:
ti ipak spadas u elitu, pa se na tebe ovo ne odnosi
Hvala!

Quote:
halifax_ kaže:
prenosim samo price tipa rekla-kazala. znam par ljudi za koje stvarno ne mogu reci da se ne trude, al jednostavno ne mogu naci posao u struci, a ne mogu reci ni da su lijeni ili ekstra ambiciozni pa ocekuju placu od 5000 kn. Mislim rade na gradjevini, trgovini itd.. za sitne novce, al jednostavno ne mogu naci posao u struci.
Hmmm... Ja i danas radim nešto što bi se uvjetno moglo nazvati mojom strukom, više je to posao koji se osniva na znanjima moje struke, a u to doba, kada sam imao malo staža, bio sam službeno voditelj marketinga, a u biti voditelj promocije: plakati, letci, nagradne igre na lokalnim radio-postajama, uređenje izložbenog prostora i sl. Nisu nešto plaćali, ali bilo je zanimljivo i dosta sam naučio. A i danas mogu odradit reklamnu kampanju bez problema ako ti zatreba!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 15:09   #27
Quote:
Blue kaže:
Postoje preporuke, kontakti i veze.

Preporuka je obično outsider koji obično sa stručne pozicije svjedoči o tvojim sposobnostima u prilog tome da te se zaposli.
Kod pripravnika, čak je i relativno čest primjer da poduzetnik koji zna nekog profesora s faksa, a traži pripravnika iz tog područja, nazove profesora kojeg zna i pita može li mu preporučiti nekoga. Posebno kada su u pitanju fakulteti koji i inače imaju dobru suradnju s privredom.

Quote:
Blue kaže:
Kontakti su insideri iz Firme koji imaju informaciju o tome koje radno mjesto se otvara, kad se otvara, kako se prijaviti, što se od kandidata traži, kako da se odigra prijava ili intervju, te u krajnjoj liniji oni koji se mogu „raspitati“ za tebe kod osoba koje odlučuju i tako eventualno utjecati na njihovu odluku.
Ima još jedna stvar - firme danas često ako traže nekog novog pitaju svoje radnike koga mogu preporučiti. Posebno ako su u pitanju neka specijalizirana znanja koja se traže.

Čak i znam za slučajeve (jedna od Big 4) gdje ako kao insider preporučiš kvalitetan kadar, dakle čovjeka koji bude primjen, dobivaš bonus!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 16:10   #28
Quote:
plaza kaže:
Ne znam kakvom se poslu nadas bez fakulteta?
Onda za tebe nece nitko povuc vezu ako ga nemas... prema tome... uzmi sve sto ti zivot pruza...
mislin završit faks
iden u gimnaziju
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 16:14   #29
Quote:
gogo111 kaže:
Mislilm da je bitno da pri tome imas struku koja je "teska" (citaj rijeda) i koja se trazi, jer ak si dipl. ekonom, onda ti nis nebu pomoglo ako sef ima necaku koje ce stavit prije tebe...
ja bi poslovnu i financijsku mat.
il uglavnon nešto matematičko (ne prof. smjer)... to je ono.... a ka odlučeno. više godina me drži. možda se pridomislin, a tad bi ošla na neki tehnički faks. al ono... zasad me ne vuče.
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 18:38   #30
Quote:
Maisie kaže:
(lako moguće da je bija vakav topic, al ne pratin ovaj podforum)

uglavnon, zanima me kolko se vas nakon faksa zaposlilo bez potezanja veze, kolko ste čekali na zaposlenje, koji faks ste završili, i sl.

često čujen `ma koji god faks završila, nać ćeš posa`, a neman baš dojam da je to tako idilično

ovisi kaj oćeš raditi. Za nać bilo kaj treba ti uvrh glave mjesec dana. Za nešto bolje 3-6 mjeseci. I ovisi naravno gdje živiš. U ZG nema problema s poslom a van ZG ajme majko...

Evo sad radim u struci koja nije moja a ključna je bila jedna vještina bez koje tu nebi mogao raditi... Dakle ak imaš fax a informatička te znanja stranih jezika su ti u banani onda ćeš se načekati. A za plaću ne brini pogotovo ak plaćaju prekovremene. Na taj način se može još poprilično nabrat para
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 20:25   #31
a ne bi ja živila u zagrebu

ako u to vrime buden u ozbiljnoj vezi, ovisit će o tom momku
ako ne buden, vraćan se doma; šibenik

a u biti di me život odnese. ne znan šta će mi se tad dešavat u životu i ne znan šta će mi tad bit u glavi.
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 09:54   #32
Quote:
Maisie kaže:
ja bi poslovnu i financijsku mat.
il uglavnon nešto matematičko (ne prof. smjer)... to je ono.... a ka odlučeno. više godina me drži. možda se pridomislin, a tad bi ošla na neki tehnički faks. al ono... zasad me ne vuče.
Pročitaj si komentare na temu FER ili PMF. S tim diplomama ti ne treba veza. Znam za FER, pokušavaju te bezecirat već na 3. godini.
Đekna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 10:41   #33
Quote:
Maisie kaže:
a ne bi ja živila u zagrebu
Onda ti to dosta smanjuje mogućnost nalaska posla, u Zagrebu je nezaposlenost upola manja od prosjeka države.

No, nadajmo se da će više gradova krenuti koracima Varaždina i Dugopolja, pa da će posla biti i drugdje...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 18:04   #34
Quote:
Đekna kaže:
Pročitaj si komentare na temu FER ili PMF. S tim diplomama ti ne treba veza. Znam za FER, pokušavaju te bezecirat već na 3. godini.
da, čitala san
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 13:58   #35
Quote:
Blue kaže:
Po tebi bi ljude trebalo pripremit da si ili nađu vezu ili su pušiona. Meni se čini razumnije pripremit ljude da se malo bolje angažiraju na pronalaženju posla i potaknuti ih da više ulože u sebe.
Ne. Po meni bi trebalo ljude pripremiti na ovo sto sam ja naveo jer moraju biti spremni da ce tesko naci posao cak i ako naprave ovo sto si ti naveo (sto je osnova tako da to ne treba posebno ni navoditi).
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 15:44   #36
Ovo što sam naveo nije baš osnova, barem za većinu ljudi. Dobar dio njih nema korektno složene CV-e (ako ih uopće ima), a da ne govorim o popratnom pismu. Neki nemaju otvorene email adrese. Puno njih traži posao izbjegavanjem osobnog kontakta - pošalju papire i zaborave na cijelu stvar. Najmanji broj nezaposlenih uopće obilazi firme u kojima bi htjeli raditi, razgovara s ljudima, pokušava si napravit upad i skuplja informacije.

Dakle, možeš ljude pripremiti na to da promijene stav & ponašanje u vezi traženja posla, ili ih možeš pripremiti na to da "posla nema, a ako ga ima, onda ti treba veza". Biram ono prvo.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 18:24   #37
Quote:
Blue kaže:
Ovo što sam naveo nije baš osnova, barem za većinu ljudi. Dobar dio njih nema korektno složene CV-e (ako ih uopće ima), a da ne govorim o popratnom pismu. Neki nemaju otvorene email adrese. Puno njih traži posao izbjegavanjem osobnog kontakta - pošalju papire i zaborave na cijelu stvar. Najmanji broj nezaposlenih uopće obilazi firme u kojima bi htjeli raditi, razgovara s ljudima, pokušava si napravit upad i skuplja informacije.

Dakle, možeš ljude pripremiti na to da promijene stav & ponašanje u vezi traženja posla, ili ih možeš pripremiti na to da "posla nema, a ako ga ima, onda ti treba veza". Biram ono prvo.
To je osnova. Isto kao i tablica mnozenja. To sto netko ne zna osnove pa ne moze racunati ili se ne priprema za posao pa ga ne moze ni dobiti, a otvorila se mogucnost, to je samo problem tog nekog.

Ova cijela tvoja recenica sa tvojom i mojom tvrdnjom zajedno treba biti uputa ljudima. Sto nekome znaci VSS, obilazenje firmi, jebacki napisan CV, znanje 3 svjetska jezika, super informaticka pismenost, iskustvo, preporuka s bivseg posla itd, kad takvog nitko ne j***e? Isto, sto nekome znaci veza ako nista ne zna i na kraju se onaj na intervjuu unatoc pritisku odluci za nekoga bez veze?
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 19:09   #38
Quote:
BUFFET kaže:
...Mi uvijek na razgovoru postavimo pitanje kandidatu što vi mislite da možete ućiniti za nas i kako nam možete pomoć. Najgori su oni koji dođu u firmu i pojma nemaju s čim se bavimo itd. A mogu sve saznati 15 min prije razgovora na netu. To je lijenost i nezainteresiranost.
Ovo pitanje me izluđuje
Šta to znači: šta ja mogu učiniti za firmu, kakav se tu odgovor očekuje? Ono što JA mogu učiniti je savjesno i odgovorno obavljati svoj posao. Možda sam bila na premalo razgovora do sada, ali stekla sam dojam da to nije točan odgovor. Netko jak na riječima će se znati snaći u toj situaciji (ili pripremiti na to pitanje), a meni je totalno glupo naglašavati i objašnjavati da sam uvijek svaki zadatak riješila uspješno, na vrijeme i s voljom. Pa šutim i mislim si daj mi nešto konkretno pa ćeš vidjeti, kakve koristi od blebetanja "ja ću ovo, ja ću ono..."

No, da se vratim na temu. Prvi put sam "radila" još u srednjoj školi. Bila sam jedina u razredu koja je stvarno išla na praksu. Govorili su mi da sam luda i nudili žigove od firmi njihovih staraca, ali ja sam se zaputila pravac školska pedagoginja i molba da mi sredi praksu. Nije da su mi trebali novci nego sam htjela vidjeti kako je raditi. Dobila sam praksu u Zagrebačkoj banci, uvijek sam praksu obavljala u istoj poslovnici i jedva sam čekala novu rundu prakse.

Sada radim drugi "pravi" posao. Obadva sam dobila bez ikakve veze ili poznanstava. Za dalje se ne bojim, uskoro ću tražiti novi posao jer sam nedavno diplomirala pa hoću bolje, govorim 4 jezika (bolje ili lošije) i imam iskustva koje cijenim i ponosim se njime. I ovaj put i preporuke u džepu.

I još jedna stvar: bivša firma je više od 6 mjeseci tražila studenta za rad nekoliko sati dnevno, posao predobar za buduće iskustvo i primanja nadprosječna (u rangu VSS). Jedva su ga našli.


Ispričavam se na podužem postu.
__________________
live and let die!
-->sarona is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 20:09   #39
Quote:
-->sarona kaže:
Ovo pitanje me izluđuje
Šta to znači: šta ja mogu učiniti za firmu, kakav se tu odgovor očekuje?
Stvarno. Zasto postavljate to pitanje? Odnosno, koji odgovor ocekujete i na temelju cega eliminirate kandidate na tom pitanju. Jer, netko se moze zesce prosrati, a netko moze zatiltati. Jel vam tu bitno snalazenje pa makar netko bacio floskulu ili teski proser? Je li vam je bitan sadrzaj odgovora? Ako je, zasto?
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 22:54   #40
Quote:
snowleopard kaže:
Stvarno. Zasto postavljate to pitanje? Odnosno, koji odgovor ocekujete i na temelju cega eliminirate kandidate na tom pitanju. Jer, netko se moze zesce prosrati, a netko moze zatiltati. Jel vam tu bitno snalazenje pa makar netko bacio floskulu ili teski proser? Je li vam je bitan sadrzaj odgovora? Ako je, zasto?
Ovisi kako gdje. No, zaista ima poslova (rad s krajnjim korisnicima, i to ne firmama) gdje se kandidatima postavljaju recimo tako glupasta pitanja, samo s ciljem da se vidi kako reagiraju na takva pitanja. Npr. nekog nervoznog ili nesnalažljivog ne možeš staviti u turizam, jer će prenijeti raspoloženje na cijelu grupu... A bude i glupih pitanja i glupih situacija.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:15.