Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2016., 10:14   #241
Quote:
Frixie kaže: Pogledaj post
Ja sam bila, na konzultacijama, terapijama, detoksu, radionicama ...

Meni je pomogla.
koliko te sve to skupa koštalo?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 10:38   #242
Quote:
Marekai kaže: Pogledaj post
Ne zlevlji se. Vidim gdo je vatta, gdo kapha a gdo pitta na km, a to vidi i vsaki ayurvedski vračitelj.
Teže je odkriti energetskega zroka betega.
Evo jen dober članek o temeljom Ayurvede i temeljom zdrave(šeg)a živlenja.
To je orevise pojednostavljeno i banalizirano nesto sto je u praksi ipak malo kompliciranije i dealjnije. Mozes ti procjeniti odokativno, posebno sa iskustvom, gdje osoba naizgled spada po nekim ocitim karakteristikama. No sto je od toga recimo posljedica raznih promjena usljed bolesti, okoline, prehrane itd, a sto neka temeljna konstitucija? A i to temeljno nije bas nuzno samo banaliziranje na tri dose i moze se iskomplicirati u nedogled.

Naravno ovisi i o pedantnosti lijecnika, masa ih se bazira na tom brzom dojmu iz financijskih razloga i rade ljude na traci, tako je uglavnom i meni bilo i vecini prosjecnih klijenata. Medjutim kod frenda koji je bio na dugotrajnom skolovanju, kao i kod vrlo bogatih klijenata (ipak je u indiji sve trgovina) se bitno vise pazilo. Prvo se nastojalo razlikovati trenutno stanje od emeljnog kroz raspitivanje o karakteristikama u raznim zivotnim razdobljima, ukljucujuci vrlo rano djetinjstvo (a to je naravno malo komplicirano ako te isti lijecnik nije tada jos pratio te nemas blizu roditelje isl vec pokusavas po vlastitom sjecanju koje je cesto iskrivljeno), zatim je (iako je sebi naravno posavio neku inicijalnu sliku) kroz par mjeseci rada sa covjekom, promatranja reakcija na razlicite tretmane, lijekove, prehranu, izvanjske zivotne okolnosti isl definirao neku konacnu "diagnozu" i posljedicno preporuke.

Isto kao sto lijcnik moze odokativno nagadjati zasto smrcas pa ti dat neki antibiotik bez detaljnijih pregleda ili te moze poslat na brdo laboratrijskih pretraga za sigurniju diagnozu.

Doshe su u krajnjoj liniji samo " filozofski orjentir", puno ovisi o kolicini prakse i gomili dodatnih detalja koji uostalom znaju biti dosta razliciti od slucaja do slucaja. Nemaju niti svi ajurvedci jednaki fond niti znanja niti iskustva. Neki se time bave nakon kratkih tecajeva, neki zavrsavaju fakultete koi su opet vrlo razlicitih kvaliteta neki nakon takvih formalnih skolovanja nastave sa istrazivanjima formalnim i neformalnim itd. Recimo ovaj spomenuti nakon zavrsavanja faksa je dosta godina radio sa raznim lokalim seoskim i plemenskim "travarima" kao i po tradicionalnoj spisologiji jer nije bas da je formalno kodificirano i sustavljeno (a kamoli procisceno istrazivanjima) niti blizu sve sto je tradicionalna medicina radila ili radi. Slicno kao sto se u kini na drzavnoj razini kodificiralo nesto sto je imalo hiljadu razlicitih varijacija, nijansi i nerjetko medjusobno diametralno suprotstavljenih koncepata, ideja, terapija, sa time da je Indija generalno kaoticnija i neorganiziranija od Kine u svemu pa i tome... Nije svarnost bas takva da je ono sto se prezentira kao kodificirana ajurveda nesto sto se nepromjenjivo prenosi ne znam koliko po cijeloj indiji bas na isti takav nacin - kao i sa svakim podrucjem interesa nakon procitane dvije knjige ljudi misle da im je sve jasno, nakon 10002 knjige i kojeg desetljeca prakticnog rada (ne racunajuci fakultetsko obrazovanje, medicinsko zaledje, tecno poznavanje sanskrta i mase lokalnih jezika itd) kada nesto stvarno i znas stvari uglavnom vise ne djeluju tako jednostavno.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:49   #243
Bila sam na ayurvedskoj zdravstvenoj konzutaciji kod dr. Kalyana. Dijagnostika je pulsna. Nakon što mi je rekao koji sam tip (poremećaja valjda) preporučio je pripravke i čekirao na popisu što smijem konzumirati, a što ne. Kontrola za 3 mjeseca.

Nakon pregleda mi je jedna osoba objasnila ovo oko naručivanja preparata i nešto o ayurvedskoj medicini, dok mi je druga ukratko objasnila kako bih trebala pripremati hranu. Treća mi je naplatila. Eh, da! Bila je i prevoditeljica.

Preparate naručuju oni iz Nizozemske. Označeni su brojevima, tako da je teško odmah vidjeti o čemu se radi.

Ono što me je jako zbunilo činjenica je da mi je preporučeno puno začina u svakodnevnom jelovniku, a začini se nalaze i u sastavu preparata. Istovremeno, naši su mi liječnici strogo zabranili začine.

Kad sam se svojevremeno liječila makrobiotikom, bez obzira na vrstu zdravstvenih problema, začini su bili izbačeni iz jelovnika. No, kako se sada radi o posve drugim problemima, nekako sam mislila da bih ih mogla rješavati ayurvedskom medicinom. Nekako sam smetnula s uma da je indijska kuhinja i inače poznata po začinima, pa vjerojatno i odgovara konstituciji Indijaca, te klimatskim uvjetima u kojima žive. Ovdje nije pitanje načelnog pogleda na prehranu, nego činjenice da bi me, prema zapadnoj medicini, začini mogli doći glave. Pa ti budi pametan!
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 14:53   #244
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Bila sam na ayurvedskoj zdravstvenoj konzutaciji kod dr. Kalyana. Dijagnostika je pulsna. Nakon što mi je rekao koji sam tip (poremećaja valjda) preporučio je pripravke i čekirao na popisu što smijem konzumirati, a što ne. Kontrola za 3 mjeseca.

Nakon pregleda mi je jedna osoba objasnila ovo oko naručivanja preparata i nešto o ayurvedskoj medicini, dok mi je druga ukratko objasnila kako bih trebala pripremati hranu. Treća mi je naplatila. Eh, da! Bila je i prevoditeljica.

Preparate naručuju oni iz Nizozemske. Označeni su brojevima, tako da je teško odmah vidjeti o čemu se radi.

Ono što me je jako zbunilo činjenica je da mi je preporučeno puno začina u svakodnevnom jelovniku, a začini se nalaze i u sastavu preparata. Istovremeno, naši su mi liječnici strogo zabranili začine.

Kad sam se svojevremeno liječila makrobiotikom, bez obzira na vrstu zdravstvenih problema, začini su bili izbačeni iz jelovnika. No, kako se sada radi o posve drugim problemima, nekako sam mislila da bih ih mogla rješavati ayurvedskom medicinom. Nekako sam smetnula s uma da je indijska kuhinja i inače poznata po začinima, pa vjerojatno i odgovara konstituciji Indijaca, te klimatskim uvjetima u kojima žive. Ovdje nije pitanje načelnog pogleda na prehranu, nego činjenice da bi me, prema zapadnoj medicini, začini mogli doći glave. Pa ti budi pametan!
Ne znam , da li ćeš dobiti pravi odgovor .
Čak i kada saznaš, sastav, sastojke, začine, pripravke, i kada ih proučiš, njihovo djelovanje, opet sinergija njihovog djelovanja może biti nešto treće.
Što se u Ayurvedi spoznavalo iskustvom i opażanjem.
Npr. Kurkuma ima izrażenije (jače) djelovanje na unutarnje organe(jetru), u kombinaciji sa kardamonom.

Ako ne probaš, nećeš znat. Może ispasti super i dobro, a i ne mora.

Jel ti nisu, tam kod tog ayurvede mogli malo pojasniti możda detalje koji su te zanimali, baš u vezi biljnih vrsta i djelovanja tih pripravaka.
Eventualno, neki školovani ayurveda da ti naknadno protumači, brzo bi ti povezala konce, ah, ali i taj prevodioc, pa bi to moźda i potrajalo...

Sjećam te se i od prije par godina(melemi, samopomoć, biljke) sa cvijet.inf.
Nije vrag da naše domaće biljke, pripravci, tinkture i hrana ne pomaźu?
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 16:31   #245
Nisam ti ja ona Fermina Daza. Piše negdje i na ovom forumu, ali pod drugim nickom, jer sam joj ga ovdje ja prije čvaknula. Čak sam joj se nekom davnom zgodom tamo i javila. Fitoterapijom se bavila moja majka, a ja sam uz nju dosta toga naučila, ali samo o biljkama koje je ona brala i od njih pripremala čajeve, masti i tinkture.

Što se pitanja koja me muče tiče, ona su mi došla do mozga u trenutku kad sam kod kuće uspjela pronaći sastav preparata koji su mi propisani. Sami preparati su prilično skupi da bi ih samo tako naručila, a onda zaključila da mi ne odgovaraju. Malo ću još proučavati materiju pa ću onda donijeti konačnu odluku hoće li ayurvedska medicina biti ta kojom ću si pokušati pomoći.

Otišla sam prvenstveno zbog dijagnostike, ali osim konstatacije da sam vata pitta tip, drugo ništa nisam čula. Svojevremeno sam prošla kinesku dijagnostiku (tabani, nokti, oči, potkoljenice...) pa sam dobila informacije koji organ ili sustav je problematičan. Znam da se tijelo promatra holistički, ali postoji i slabiji dio te cjeline, koju se onda uravnotežuje. E, to sam željela doznati, a na kraju nisam.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 22:14   #246
@fermina-daza: u ayurvedi začine nisu sao začine, odnosno nešto što poboljšava ukus hrane, oni mijenjuju hranu. Naprimjer, ja ne bi trebala piti kavu, ali ako stavim u nju kardamon, onda mogu. A bez kombinaciji kurkuma-crni biber-maslinovo ulje ne prođe mi skoro nijedan obrok.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 22:18   #247
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
@fermina-daza: u ayurvedi začine nisu sao začine, odnosno nešto što poboljšava ukus hrane, oni mijenjuju hranu. Naprimjer, ja ne bi trebala piti kavu, ali ako stavim u nju kardamon, onda mogu.
Pa nej trebala baš al znam na kaj misliš.

Kardamom ublažavlja negativno deluvanje kave, i ja ga obožavam (organska čokolada z kardamomom..noro!) no nažalost kardamom ne menja esencijalne deluvanje kave.
Če si rečeme vatta, nebu ti nikai kardamom pune pomogel da te kava v temelj ne disbalansira.
Marekai is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 01:29   #248
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
...nego činjenice da bi me, prema zapadnoj medicini, začini mogli doći glave. Pa ti budi pametan!
Kontam da su nasi doktori pod "zacini" mislili na previse soli,ljutog..?
To se kod nas obicno smatra zacinima.

U Indijskoj kuhinji zacina ima znatno vise nego u zapadnjackoj. Kad pravim garam masalu(mix zacina) tu ide jedno 10tak raznih zacina plus djumbir i cesnjak koji idu u skoro svako jelo.
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 12:27   #249
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
koliko te sve to skupa koštalo?
Sorry, nisam vidla post.
Same konzultacije s pulsnom dijagnostikom su 350 kn i nisu ograničene vremenom.
Razne radionice su različitog cjenovnog ranga: od 50 kn na dalje (točne cijene svih radionica su na njenoj web stranici). Mislim da sam detox platila oko 700 kn.
Frixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 15:56   #250
Quote:
Magic wand 2 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me ima li netko iskustva u liječenju atopijskog dermatitisa ayurvedom? I koji centar u Zagrebu biste preporučili s obzirom na cijenu/kvalitetu?
Moj prijatelj se izliječio u Somalati (Dr.Petrušić) od rozace-e koja je navodno neizlječiva a također sam upoznao još jednog tipa koji mi tvrdi da mu se sin izliječio također kod Petrušića od nekog navodno neizlječivog dermatitisa.Po ayurvedi se uzrok takvih bolesti smatra zatrovana krv i jetra i definitivno su izliječive.Jedino je malo crnjak što ti lice bude vizualno gore dok se ne očistiš od toksina al jbg isplati se .Cijena ti je kod Petrušića 400 kn.
neumarkt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2018., 20:54   #251
Alopecija

Pozdrav,

ima netko iskustva sa alopecijom i ayurvedom, koji centar u Zg bi preporučili? Hvala.
vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2018., 07:33   #252
Za slučaj da trebaš nešto više od ayurvede, dosta tretmana ili možda boravak na klinici neko vrijeme...osobno bi ti preporučio da radije odeš u Indiju na 3 tjedna, u neku njihovu kliniku, nego da ideš kod nas. Tamo za jako male novce imaš tradicionalne ayurvedske tretmane. Ne pričam o ovim modernim klinikama, koje su izrasle zadnjih x godina, nego baš o klinikama koje njeguju ayurvedsku tradiciju.
Prije 2-3 godine sam zvao kliniku kod nas na Vrhovčevom vijencu (Bukovačka)...pitao cijenu prvog pregleda: 500kn. Samo je bilo "hvala i doviđenja". Svaka čast svima i svemu, ali meni je to čisto pomodarstvo i priča za ljude koji imaju lovu. Tamo ne može doći nitko sa malim i skromnim primanjima. Ista priča kao i ovaj hype zadnjih godina sa bio i eko hranom hahaha odeš i Bio&Bio i slične dućane i samo malo baciš oko na sastav proizvoda koje prodaju to veze s vezom nema niti sa bio niti sa eko.

Da se razumijemo, ne govorim da ove klinike kod nas ne valjaju i da su fake ili bilo kaj slično. Ne mogu ništa reći, jer ne znam. Ali ubijaju cijenama. Ako im je samo prvi pregled u rangu 300-500kn, ne mogu niti zamisliti koliko bi kod njih bio 1 dan u klinici sa 3 obroka i tretmanima. U privatnoj sobi sa kupaonom. A to sve u Indiji/Kerala dobiješ za jako malo novaca. Toliko da te to sve (20 punih dana) + povratni avion izađe manje nego kod nas 7-10 dana. Možda i manje od toga
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2018., 16:11   #253
chillout23 hvala.
Ne znam ni sama više što da pokušam, alopecija se širi, klasična medicina ne pomaže, naručena kod jednog dr. u Zadru, od kojeg ču najvjerojatnije odustati.
Jedna ayurvedska klinika u Zg me traži za konzultacije 800 kn, a ostali preprati i terapija, ne smijem niti pomisliti
vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2018., 18:42   #254
Ako želiš, javi mi se na PP, pa ti objasnim sve što i kako

Ahahahaha 800kn na žalost, oni su tu više zato da uzimaju novac, nego im je stalo da nekome bude bolje. Ne kažem da im nije uopće stalo. Ali ipak je lova primarna i to debelo.
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2018., 08:06   #255
Drugi problem je sto su kod nas jako ograniceni sa postupcima koje mogu raditi. Neke tvari nije moguce izvoziti iz indije, neke su industrijski preskupe u potrebnim kolicinama itd - veliki broj klinika u Indiji radi vlastite pripravke.

No s druge strane problem u Indiji je sto ima jos i manje regulacije i vise sarlatanstva nego kod nas.

Tj ima vise regulacije na razini skolovanja gdje je ajurveda formalizirana u akademsko obrazovanje, ali jednom kada je faks gotov nitko nista ne kontrolira.

Reko bih da je od 10 klinika i centara 8 prodavaca magle.



S druge strane moji i iskustvo nekih drugih zapadnjaka je da smo bili impresionirani diagnostikom gdje bi lik recimo preko pulsa postavio prilicno tocno stvari, ali ne jednako impresionirani tretmanima.

A lova je primarna svugdje, nisu Indijci nista manje okrenuti biznisu, eventualno vise (jer je manje socialne drzave i sigurnosti, vise kompetitivnosti itd), s te strane neces bolje proci i sigurno nisu humanitarci koji rade radi tvoje dobrobiti. No ne znaci da netko od njih ne radi dobro i da se interesi nekad ne preklope.

Od osobnih iskustava Triguna u Delhiju je odlican diagnosticar i ima vlastiti razvijeni pogon lijekova. Diagnostika je besplatna, zaradjuje na lijekovima. No koliko god je dobar klijenta je toliko da ti posveti par minuta, a jedini tretmani su lijekovima.

Drugi koji je iz osobnog iskustva ok je dr.Tadwalkar u Puni, on pak radi citav diapazon tretmana, dosta se fokusira na masaze, ulja isl uz lijekove.

Ali obe klinike su po indijskim, a ne zapadnim standardima, a posebno je to problematicno u Puni gdje se ide na masaze isl. Higijenski i estetski standardi su blago receno ispod razine na koju smo navikli i mnoge odbiju.

S druge strane puno je finih klinika za zapadnjake kod kojih je strucnost uposlenog kadra dosta upitna.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2018., 00:40   #256
Dakle, opet se vraćamo na ono najbitnije. Brigu o svome zdravlju preuzmite sami . Nije teško za naučiti, principi su jednostavni.
Osnova, baza i temelj opet su, bili su i biti će načela zdravoga života.
Odbacivanje loših navika, uvođenje zdravih i naoružati se polako znanjem koje je opet jednostavno. Ne trebamo mi poznavati biokemijske procese na staničnom nivou.
Dovoljno je znati da je baza zdrava hrana(sirova organska biljna hrana tj. voće i povrće) Ako jedete meso, jedite ga samo bez ićega. Mješanje hrane u istom obroku je jedna od najvećih grešaka.
I zatim se informirajte o svome problemu.
Npr visok tlak, brate sestro pij ćaj od gloga, uradi hidroterapije hladnom se vodom tuširaj, izbaci sol i hodaj kroz šumu tri sata svaki dan .
To je Hipokratova domaća najbolja i jedina ispravna ayurveda.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2018., 20:31   #257
Kkve to veze ima sa ajurvedom?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2018., 01:12   #258
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Kkve to veze ima sa ajurvedom?
Ayurveda ili znanost o životu ili balans elemenata u organizmu ili sve vezano za zdravlje.
Ayurveda je i sveobuhvatni sistem očuvanja zdravlja, a isto to govori i Hipokrat i isto to su i načela zdravlja.
Dakle govorim o indijskoj Ajurvedi preslikanoj na naše prostore a to bi bila Hipokratova medicina.
Mjesto indijskih ljekovitih trava koristili bi naše domaće, kao i hranu i sve ostalo.
Što želim reći, dakle to je u svojoj biti jedno te isto.
Ako želim najvuši nivo zdravlja držati ću se Hipokratovih načela zdravlja. Isto je mišljenje u Ayurvedi samo drugih izvora koji se zasnivaju na dva klasična teksta - Čarak Samhiti i Sušrut Samhiti - čija se starost procenjuje na oko 4.000 do 5.000 godina. Ajur je život, a veda – znanje.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2018., 07:16   #259
Tako je.
Neka hrana bude tvoj lijek i neka lijek bude tvoja hrana.
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2018., 10:49   #260
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Ayurveda ili znanost o životu ili balans elemenata u organizmu ili sve vezano za zdravlje.
Ayurveda je i sveobuhvatni sistem očuvanja zdravlja, a isto to govori i Hipokrat i isto to su i načela zdravlja.
Dakle govorim o indijskoj Ajurvedi preslikanoj na naše prostore a to bi bila Hipokratova medicina.
Mjesto indijskih ljekovitih trava koristili bi naše domaće, kao i hranu i sve ostalo.
Što želim reći, dakle to je u svojoj biti jedno te isto.
Ako želim najvuši nivo zdravlja držati ću se Hipokratovih načela zdravlja. Isto je mišljenje u Ayurvedi samo drugih izvora koji se zasnivaju na dva klasična teksta - Čarak Samhiti i Sušrut Samhiti - čija se starost procenjuje na oko 4.000 do 5.000 godina. Ajur je život, a veda – znanje.
To su dva (prostorno i vremenski) odvojena sustava. Možemo mi to sad sve potrpati u isti lonac, skupa sa akupunkturom, bioenergijom i kvantnom juhom u kocki, ali moram priznati da u tome ne vidim neki smisao.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.